Champignonteelt de nieuwe toekomst voor de vlasser Geruchten rond nieuwe Consistorie STURM's boek- en kunsthandel Rwbb»r laarzen, s 1 Eerste jonge vlasser in de leer 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 15 Onbekend produkt-hoge investering-trage afset Verkenner Staking bij Shell thans geëindigd Dr. de Kort uit Goirle lid van I.C.M.C. In GOES en omgeving COUPON ADVERTEREN IS BEKEND BLIJVEN twee eerste klas TEGELZETTERS Tentoonstelling van oude Zeeuwse kunst Filmvoorstellingen specialiteit ven Bata I B i E M€ëÉ€ër 1 I Er wordt de laatste tijd veel ge sproken en ook geschreven over de teelt van champignons in west-Bra bant. Met name in Noordhoek en Standdaarbuiten bestaan er momen teel vergevorderde plannen, om bin nen afzienbare tijd te beginnen met een of wellicht meerdere kleine kwe- kerijen. Het initiatief hiertoe is enige tijd geleden reeds uitgegaan van enkele vooraanstaande vlassers en landbou wers, die in samenwerking met bur gemeester van de Riet een vergade ring hebben belegd, naar aanleiding waarvan men een excursie heeft ge maakt naar Mook, het centrum van de champignonteelt in Nederland. Hoewel men aanvankelijk het plan opvatteom te komen tot de oprichting van een stichting, hebben deze plannen, althans voorlopig, nog geen resultaat opgeleverd. Doch thans hebben enkele particulieren het initiatief genomen, om zelf een kwekerij te beginnen. Geen ervaring De meeste landbouwers en vooral niet te vergeten de vlassers, zijn er n.l. een beetje huiverig van, om het weinige kapitaal, waarover men nog beschikt, te steken in een dergelijke gewaagde onderneming. Het ont breekt onze mensen ten enen male aan de zo hoog nodige ervaring, wel ke is vereist om met succes over te gaan tot de teelt van dit produkt. Toch hebben diverse jonge boeren en vlassers een tuinbouwschool doorlo pen of een tuinbouwcursus gevolgd, doch de champignonteelt wordt hier niet zo belangrijk geacht dat men er dieper op ingaat. Men dient dus, wil men succes boeken, in de eerste plaats deze kennis op te doen. Hier toe zal het nodig zijn, dat men enige tijd werkzaam is in een goed bedrijf aangezien ervaring de beste leermees ter is. Welnu, enige vlassers hebben reeds het plan opgevat hun zoon als volon tair te werk te stellen op een der gelijk bedrijf en op 22 oktober a.s. zal de eerste Noordhoekse jonge vlas ser hiertoe naar Mook vertrekken. Hoge kosten Ook met betrekking tot de investe ring echter, zal men zich eerst nog wel terdege willen bedenken, alvorens tot de teelt over te gaan. Een klein bedrijf vraagt nog altijd een begin kapitaal van ca. 10.000.voor de aanschaf van de nodige gebouwen en de outillage. Champignons vragen een constante temperatuur van ca. 17 gr. C. met een zeer hoge vochtig heidsgraad. Men zal dus uitgerust moeten zijn met een goede installatie, welke de cellen constant op dezelfde temperatuur houdt. Voorts vraagt ook de aanschaf van de sporen de nodige contanten. Tevens komt hierbij dan nog de vraag, of men in de toekomst zijn orodukten tegen een goede prijs van de hand zal kunnen doen. Het binnen landse verbruik is zeer klein en met de huidige produktie is men reeds voor het grootste deel aangewezen op de export. Frankrijk is dan ook de grootste afnemer, doch men dient het produkt via België in te voeren. De Belgische regering heeft echter de kwade gewoonte op geregelde en ongeregelde tijden zijn grenzen te sluiten, met als gevolg dat Nederland met zijn produkt blijft zitten. Natuur lijk vindt de kweker in de Neder landse conservenindustrie zijn afne mers, doch deze zitten dan met het zelfde probleem. Hierbij komt dan nog de kwestie, dat de champignon een produkt is, dat moeilijk geconser veerd kan worden. Uit het vorenstaande zal ieder dui delijk zijn, dat men deze moeilijkhe den eerst duchtig overwogen heeft, al vorens het besluit te nemen, met een kwekerij te beginnen. De vlasteelt echter is vooral de laatste jaren zodanig geweest, dat de gemiddelde vlasser nauwelijks het hoofd boven water heeft weten te houden. Bij de champignonteelt is men met afhankelijk van de weersge steldheid, zoals dit met het vlas het geval is. Het is dan ook begrijpelijk dat de jonge vlassers over het alge meen geen goede toekomst zien in hun eigen beroep. Zoals bekend zit ook de jonge boed met het probleem, hoe in eigen land een goede toekomst te vinden. De mogelijkheid om in het kweken van champignons een goede boterham te verdienen, zal door deze jonge mensen dan ook met beide handen worden aangegrepen. Om met succes te kunnen werken, is men echter aangewezen op de steun der ouderen. Gelukkig beseffen de initiatiefne mers dit zeer goed en het is hen dan ook in de eerste plaats niet be gonnen om grote winsten te boeken. Of de onderneming rendabel zal zijn, moet de tijd ons leren en wij twijfelen er niet aan, of mocht in de toekomst blijken, dat men in het kweken van dit produkt een goed be staan zal kunnen vinden, meerdere vlassers en landbouwers het voor beeld van de huidige initiatiefne mers zullen navolgen. Deze verkenner van het Ameri kaanse leger zou in technisch op zicht autonoom kunnen worden ge noemd. Het „Army Signal Corps" de verbindingsdienst, heeft name lijk een televisiecamera, gekoppeld met een op de rug te dragen zen der, voor hem ontworpen. Men ziet hem hier met de „creepy-peepy" in actie. Duidelijk is- te zien, dat men met de vaak lange kabels tussen energiebron en plaats waar de meeste behoefte bestaat aan de stroom heeft afgerekend. De staking van 15.000 arbeiders bij de Koninklijke Shellgroep in Indone sië is geëindigd. Het Indonesische Kabinet heeft op zijn vergadering de staking veroordeeld. De staking ging uit van de Communistische vakbond ,,Perbum" en de onafhankelijke vak bond „SBMM" en was gericht tegen een bindende beslissing van de be middelingscommissie voor arbeidsge schillen. Intussen heeft de staking, die vier dagen heeft geduurd, het lucht- en scheepsverkeer in Indonesië ernstig gehinderd. Ook het verkeer op de weg ondervond grote hinder. In Dja karta had het tekort aan benzine tot gevolg, dat zich kilometers lange rijen auto's vormden bij de benzine pompen. Tijdens de zesde zitting van de al gemene raad, heeft de Internationale Katholieke Migratie Commissie te Genève voor twee jaar als penning meester in het dagelijks bestuur be noemd dr. W. L. P. M. de Kort uit Goirle. Dr. de Kort is in Nederland lid van de raad voor emigratie en bestuurs lid der katholieke centrale emigratie stichting. In Rome zijn momenteel twee dingen hoogst actueel: de druivenoogst en de geruchten van een Consistorie. De geruchten als zou de H. Vader weder om een geheim Consistorie bijeen willen roepen, zijn veelal tegenstrijdig. Nu eens worden ze weer bevestigd, later weer ontkend, hetgeen echter geen reden is om de geruchten de kop in te drukken; integendeel, zij zijn nu hardnekkiger dan ooit. Zoals men weet wordt de bijeenroe ping van een Consistorie tot op het laatste ogenblik geheim gehouden. Slechts een paar kleinigheden vinden tevoren door de mazen van het net van geheimhouding een weg naar de buitenwereld, waar slechts enkele „gelukkigen" in de gelegenheid zijn om ze op te vangen. Het Vaticaans Staatssecretariaat meldt de nieuwbenoemde kardinalen per telegram hun benoeming op de zelfde morgen, dat de namenlijst van de nieuwe kardianlen aan de pers wordt vrijgegeven. Naar men zegt, hebben slechts de pro-staatssecreta ris voor Buitengewone Aangelegen heden, mgr. Domenico Tardini, en de huidige aartsbisschop van Milaan, mgi. Giovanni B. Montim, die des tijds eveneens de functie van pro staatssecretaris voor Buitengewone Aangelegenheden vervulde, het nieuws van hun benoeming tijdens het laatste Consistorie van januar: 1953 enkele dagen vóór de pers ont vangen. Zoals bekend is, hebben beide prelaten de benoeming afgewezen. In de zeventien jaren van zijn Pon tificaal heeft Z.H. Paus Pius XII slechts tweemaal een Consistorie bij eengeroepen: in februari 1946, waar bij 32 kardinalen werden benoemd en zeven jaar later, in januari 1953, toen 24 nieuwe kardinalen werden aange wezen. Men kan zich nu afvragen in hoe verre de geruchten gerechtvaardigd zijn en in hoeverre een nieuw Con sistorie kans van bijeenroeping heeft. NEGEN VACATURES Wanneer men het grootse karakter ip aanmerking neemt, dat de thans regerende Paus in het verleden aan een Consistorie heeft gegeven, door de eerste keer 32 kardinalen en de benoemen, moet men de mogelijkheid van een Consistorie nü naar de ver re toekomst verschuiven. Immers, in het H. College van Kar dinalen zijn slechts 9 vacatures; 61 van de traditionele 70 plaatsen zijn bezet. Van de andere kant wordt beweerd dat de H. Vader spoedig een Consis torie bijeen zou willen roepen om het kardinalaat aan aartsbisschop Montini te verlenen, die 20 jaar lang zijn naaste medewerker is geweest. Als argument wordt hierbij dan nog aangehaald, dat de 80-jarige Paus gezien zijn hoge leeftijd, niet veel langer meer kan wachten om de aartsbisschop van Milaan, die over zulke uittekende kwaliteiten beschikt en zo lang met de H. Vader heeft samengewerkt, voor zijn inspannin gen te belonen. SPECULATIES Een prelaat van het Vaticaans Staatssecretariaat, die onlangs over de mogelijkheden van een Consistorie werd ondervraagd, gaf als zijn me ning te kennen: ,,Dat zal pas in 1960 zijn. De Paus is een man van vaste gewoonten. Hij heeft tussen de twee vorige Consis tories zeven jaar laten verstrijken, dus zullen we nu wederom moeten wachten tot het zevende jaar 1960 is aangebroken". Of men deze uitspraak als grap of als ernst moet opvatten, valt moeilijk te zeggen. Intussen worden door alle mogelijke kranten op alle mogelijke plaatsen van de wereld alle mogelijke tijd stippen genoemd, waarop het Consis torie bijeengeroepen zou worden. Uitgekristalliseerd uit deze wirwar van mogelijkheden komt de maand december de kranten gemiddeld als de maand voor, welke het meest voor tweede maal 24 nieuwe kardinalen te een Consistorie in aanmerking komt. bestaat bij de reserve-Milva Lucht doelartillerie gelegenheid voor meisjes en jonge vrouwen om te worden op geleid voor een belangrijke functie bij de luchtverdediging. De specifiek vrouwelijke taken, welke hierbij wor den verricht zijn van het grootste belang voor de veiligheid van ons land en bieden U een afwisseling in het dagelijkse leven. Op een grote tafel, de z.g. plottafel, worden aan de hand van binnenko mende berichten de positie van eigen en vijandelijke vliegtuigen weergegeven, waardoor een overzicht van de situatie in het luchtruim wordt verkregen. Aan de hand van dit overzicht treffen militaire commandanten en de B.B. de nodige afweer-en beveiligingsmaat regelen. Een zeer verantwoordelijk werk, dat grondige voorbereiding en oefening vereist. Velen hebben zich reeds beschikbaar gesteld om gedurende twee uren per week als reserve-Milva naast hun nor male bezigheden een opleiding bij de Luchtdoelartillerie te volgen, teneinde daadwerkelijk aan onze luchtverdedi- ng mee te werken. Enkele functies zijn echter nog niet vervuld. Denk er eens over na en kom in elk geval eens luisteren op bovengenoemde avond. U kunt daar dan tevens alle gewenste inlichtingen krijgen. Bent U verhinderd deze voorlichtingsavond bij te wonen, zend dan onderstaande coupon in. Draag thans reeds bij tot de paraat heid van ons land in tijden van nood. VEREISTEN: Nederl. nationaliteit; Ongehuwd, Leeftijd18-45 jaar. Aan de Commandant Compagnie LuA Milva, Gevers Deynootweg 7l/73 te Scheveningen Verzoeke mij schriftelijk nadere inlichtingen te verstrekken, k Verzoeke huisbezoek voor mondelinge inlichtingen. NAAM:-- ADRES: OPLEIDING ■k Doorhalen wat niet van toepassing is. GEVRAAGD voor 'n vertrouwde firma in Canada Volledig op de hoogte met het vak. Hoog loon en goede vooruitzichten. Contact John Vriends, Box 969, Summerside P.E.I. Canada. Boekwerken, plaatwerken, landkaarten. Meer dan 500 afbeeldingen van Zeeland. Een unieke gele genheid voor de Zeeuwen om deze werken te bewonderen. Het tentoongestelde werk is te koop. De tentoonstelling is geopend van 20 oktober tot 3 november, dagelijks van 9-18 uur. Toegang vrij Toegang vrij Korte Kerkstraat 2, Goes. Toonzaal boven met stomme- en geluidsfilm Door geheel Zeeland Moderne apparatuur en de nieuwste films i .7 „OPTICA", A, L. KAMPMAN Lange Vorststraat 57 Tel. 2094, Goes B Bata rubberlaarzen ge ven tienduizenden wer kers de beste voet- en beenbescherming. On verwoestbaar rubber, comfortabel gevoerd. Ook verkrijgbaar met stalen neus en stalen binnenzool. In standaard uitvoering 11.95; in veilig, heidsuitvoering met stalen neus 14,95; met stalen neus èn stalen tussenzool 18.95. Knielaars in standaarduitvoering 13.50; in veiligheidsuitvoering met sta len neus 16.95; met stalen neus èn sta- len tussenzool 19.95. GINNEKENSTRAAT l Teneinde aan deze vraag te kunnen voldoen, hebben onze inkopers in Engeland en Italië tijdig beslag gelegd op de allerbeste kwaliteit stoffen in exclusieve dessins. Van de hiervan op le klas binnen- en buiten landse ateliers vervaardigde costuums en overjassen, zult U over jaren nog kunnen getuigen; „Dat was een prima geldbelegging!". COSTUUMS en OVERJASSEN in deze superieure kwaliteiten van 138.- tot 218.- Tf- Natuurlijk brengen wij ook in een populaire prijsklasse, onder volle garantie COSTUUMS en OVERJASSENv.a. 89.-. ,-: M AMSTERDAM Vijzelstraat AMSTERDAM Damstraat X. AMSTERDAM Bos en Lommerweg BREDA EINDHOVEN EindstraatRechtestraat HEERLEN Saroleastraat HMHi

de Stem | 1956 | | pagina 11