Strauss yo als hoofd van Blank op Defensie Jordaanse klacht in V-Raad igt Australië is tegen een YN-debat RAKOSI verbannen Personenwagen reed op stilstaande vrachtauto PROEFKONYOOI DOOR HET SUEZ-KANAAL? Stratocruiser maakte op noodlanding oceaan een OPLICHTER SPEELDE JURIST LIET ZICH DIK BETALEN EN Ander beleid bij de opbouw van het Westduitse leger DE DOOD OP DE WEG Mr. Struijcken naar de Antillen Zoon van Schmidt wil zich tot dc VN. richten Nieuwe partij in Frankrijk Alleen maar een lift? „Pas op voor spionnen'' DAGBLAD VOOR ZEELAND Ingrijpende wijziging in Adenauers kabinet „Zondebok", zeggen de socialisten Kwestie N.-Guinea Inspectie van de erewacht J ungschlaegcrf onds begint actie voor Schmidt 'I Drie doden bij botsing in Friesland Dank aan een moedig e vrouw Kredietbrieven voor buitenlandse toeristen Eden in en Lloyd Parijs Inzittenden allen gered Meer bewolking Rechtskundige bijstand in alle zaken EOKA-pamflet Zware straffen, geëist in Poznan De bromfiets van papa 96e JAARGANG No. 22279 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn.prijs bij voorultbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (ultsl. bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuws» editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede» delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teletoon 102 Bij bureaus: TERNEUZEN. Noordstraat56^TeL 2601^^OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Te Een wijziging in het Westduitse kabinet, waardoor het aan tal ministers van negentien op zestien is gebracht, heeft tevens geleid tot het aftreden van minister Blank, die de defensiezaken in de Bondsrepubliek behartigde en die de laatste tijd scherp is gekritiseerd. Theodor Blank wordt opgevolgd door minister Josef Strauss, die totnutoe de atoomzaken behartigde en die een geheel andere visie heeft op de opbouw van het Westduitse leger dan zijn voorganger. Strauss staat bekend als voorstander van een ultra-moderne bewa pening van de strijdkrachten in de Bondsrepubliek. Hij zou liever een goed getraind en terdege uitgerust leger hebben van 300.00 man, dan een minder geoefend leger van 500.000 soldaten. De nu afgetreden minister van de fensie heeft binnen de regeringscoa litie van Adenauer veel kritiek onder vonden. Men heeft hem onbekwaam heid bij de opbouw van het leger ver weten. Zijn tegenstanders zeggen, dat hij niet kon overschakelen van het destijds getorpedeerde bovennationale Europese leger naar een zuiver natio naal leger. Maar politieke tegenstan- BERGUM. Op de rijksstraatweg Groningen-Leeuwarden botste een personenwagen op een stilstaande vrachtauto. Drie personen werden hierbij gedood. (Zie ook elders op deze pagina). MAASTRICHT: Een bromfietser uit Aken is op de Bitserbaan te Maastricht dodelijk verongelukt. Waarschijnlijk is de man door een vrachtauto aangereden. VOORTHUIZEN: Een 69-jarige automobilist uit Hilvefsum botste tussen Apeldoorn en Amersfoort met zijn auto tegen een boom. Men vermoedt dat de "man achter het stuur onwel is geworden. ders van Adenauer beweren, dat Blank nooit anders heeft gedaan dan de politiek van Adenauer getrouw uit voeren en dat er nu een zondebok van hem gemaakt is. Adenauer heeft voor de radio ver klaard dat de kabinetswijziging geen fundamentele veranderingen op eco nomisch en politiek gebied zal mee brengen. IJet is daarentegen de bedoe ling de oude politiek ongewijzigd, maar met ten dele nieuwe krachten, voort te zetten. Het zou een krach- tige politiek zijn, wat niet hetzelfde was als een politiek van geweld. Het is nodig, aldus de kanselier, dat de Duitsers zich voor de defensie van hun land dezelfde offers getroosten als hun bondgenoten. In kringen' van de sociaal-democra tische parlementsfractle is men van mening, dat de vernieuwing van Ade nauers regering gekarakteriseerd wordt door een duidelijke zwenking naar rechts. Volgens deze kringen heeft de ver andering in het kabinet slechts geleid tot verwijdering van figuren van het tweede plan die in elk opzicht over bodig waren. Voor de sociaal-demo craten aldus deze kringen is het enige dat telt het feit, dat de nieuwe Westduitse regering de regering van Adenauer blijft. Het doel van de so ciaal-democratische politiek blijft de vervanging van de gehele Westduitse regering en in het bijzonder de ver wijdering van de huidige bondskanse lier. Bluecher blijft De Australische regering betreurt het, dat de Afrikaans-Aziatische lan den opnieuw hebben besloten het ge schil tussen Indonesië en Nederland over westelijk Nieuw-Guinea voor de Verenigde Naties te brengen. Dit heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey in het parlement verklaard. „Wij denken niet, dat in de Vere nigde Naties een oplossing voor deze kwestie zal worden gevonden, aldus Casey, die hieraan toevoegde: ..Het voorleggen van de kwestie aan de V. N. zal slechts tot resultaat hebben, dat de bitterheid tussen Nederland en Indonesië en indirect tussen Austra lië en Indonesië zal toenemen." Het Hongaarse vakverenigings blad „Nepszava" schrijft, dat Matyas Rakosi een maand of drie geleden werd gedwongen af te treden als eerste partijsecre taris en dat hij op het ogenblik niet in het land is! „Het zou onjuist en een vernedering voor onze arbeiders zijn als wij dit niet openlijk meedeelden. Noch de partij, noch de natie wil het anders", aldus het blad. Rakosi is gedwongen ontsla'g te ne men, niet om gezondheisdredenen, maar „wegens medeplichtigheid aan de misdaden, waarvoor Mihaly Farkas en enkele officieren van de staatsveilig heidsdienst nu worden berecht. Zijn 50-jarig werk in de arbeiders beweging en 16-jarig verblijf in de ge vangenis mogen geen reden zijn om fouten en schanddaden te verhelen", aldus „Nepszava". In tegenstelling tot de verwachtin gen behoudt de 60-jarige dr. Frans Bluecher de functie van vice-kanse- lier. Men nam enige tijd geleden aan dat von Brentano, de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, vice- kanselier zou worden. Behalve Blank treden nog drie mi nisters af en wel de minister van jus titie Fritz Neumayer, die wordt op gevolgd door Hans Joachim von Mer- katz; de minister zonder portefeuille Waldemar Kraft en de minister zon der portefeuille Hermann Schaeffer. Voorts is de minister van Posterijen en Telegrafie. Siegfried Balke, be roemd tot minister van atoomzaken. Hij volgt als zodanig minister Strauss op en beheert nu dus twee portefeuil les. Het bestuur van het Jungschlaeger- fonds heeft zich beraden over de stappen welke tot redding van de heer Schmidt kunnen worden genomen. De vergadering, zo wordt gezegd, werd bijgewoond door mevrouw M. Bou- man, wier inlichtingen van de groot ste betekenis waren. Nu de uitspraak is gevallen acht het fonds het tijdstip aangebroken een grootscheepse actie in het bui tenland te ontketenen. Binnenkort kunnen nadere mededelingen hier over worden verwacht. Aangezien het bestuur van mening is, dat een actie in het buitenland gesteund moet worden door het Ne derlandse volk, zal hier te lande een openbare vergadering worden belegd. Deze vergadering zal plaats vinden op zondagavond 28 oktober in het Concertgebouw te Amsterdam. Disdagavond is bekend gemaakt, dal de Veiligheidsraad vrijdag byeen zal komen om de Jordaanse klacht ovef „agressiedaden" van Israël in behan* deling te nemen. „Zware" wapens en uitrusting zijn dinsdag sedert middernacht uit Syrië Jordanië binnengekomen als „gift van het Syrische volk" voor het „volk van Jordanië". Dit heeft de Syrische am* bassadeur. Foead Kadamani, te Am man meegedeeld. Volgens berichten te Amman be vindt zich onder de Syrische wapens een aantal Tsjechoslowaakse tanks, kanonnen, anti-tankwapens en mortie ren. Syrië heeft onlangs een wapen- overeenkomst met Tsjecho-Slowakij# gesloten. H Gistermorgen is van Schiphol naar de Nederlandse Antillen vertrokken gouverneur mr. A. A. M. Struijken, Hij gaat naar de Antillen om als goU' verneur zijn functie neer te leggei en afscheid te nemen. Op 31 oktober/ of 1 november keert mr. Struijken terug. De Nederlandse Televisiestichting zal op dinsdag 23 oktober a.s. 's mid- dags omstreeks 13 uur een recht» streekse reportage uitzenden uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het afleggen van de regerings verklaring door minister-president dr. W. Drees. Bij een auto-ongeluk ter hoogte van het defect op te sporen. Op dit ogenblik naderde de personenauto en van het kruispunt Quatre-Bras, op de rijksstraatweg Groningen -Leeuwarden zijn gisterenavond drie personen om het leven ge komen. Een vierde werd zwaar gewond. Omstreeks kwart voor acht stopte een 25-tons vrachtauto, geladen met rollen papier, aan de kant van de weg, omdat de chauffeur had bemerkt, dat het achterlicht van zijn wagen niet brandde. Hij stapte uit om de oorzaak reed in volle vaart tegen de vracht auto op, waar hij zelfs gedeeltelijk onder verdween. De gevolgen waren fataal. Uitstromende benzine vatte vlam en.de wagen brandde geheel uit. Bij afsluiting van ons blad waren de namen van alle drie de slachtoffers nog niet bekend. Wel was gemeld dat een van hen de chauffeur van de personenauto was. de heer W. Brou wer uit Hardegarijp. I President Tubman van Liberia en zijn gevolg hebben gisteren, in ge zelschap van de Koningin, een be zoek gebracht aan de bloemen veiling in Aalsmeer. Daarna ging het gezelschap terug naar Amster dam. en begaf zich naar het IJ, waar de koningssloep met de Koningin en haar gasten vaar de kruiser „De Ruyter" voer. Aan boord van het schip werd hen door de minister raad het noenmaal aangeboden. Na aankomst aan boord van „De Ruy ter" inspecteerden president Tub man en Hare Majesteit de erewacht. Op de foto ziet men (van voor naar achter) H.M. de Koningin, de heer Tubman, zijn adjudant brigade generaal John H. Dickerson en generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges. BIJNA dertienduizend dienstplich tigen de eerste lichting van het nieuwe leger, zijn in Oostenrijk onder de wapenen gekomen. De tijd van eerste oefening is bepaald óp negen maqnden. MADURODAM, het miniatuurstad]e in Den Haag. heeft in het afgelopen seizoen 789.368 bezoekers getrokken. Dat is 75000 meer dan vorig jaar. TE SOEST is de 103-jarige mevr. Heinnch-Spitzer overleden. Zij was een van de oudsten in Nederland. ZES WEKEN gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar was het vonnis van de Amsterdamse recht bank tegen de busondernemer v. d. Z. uit Utrecht, die op Hemelvaarts dag door onvoorzichtig rijden een on geluk veroorzaakte, waarbij twee do den vielen. DOOR het omvallen van een stel ling in bouwput voor de Velsense tunnel is een 55-jarige arbeider uit Beverwijk zo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. SOEKARNO is gisteren, na een reis van 55 dagen, in Djakarta terugge keerd. Hij werd verwelkomd door alle leden van het Indonesische kabinet. ONDER druk van het verregaande vandalisme van de jeugd van Liver pool heeft de clerus van deze stad zich genoodzaakt gezien een dag-en- nachtbewaking van de kerken te or ganiseren. KARL Hammann, de vroegere Oostduits minister van Handel en Be voorrading, is uit de gevangenis ont slagen. Zijn vrouw vluchtte indertijd m'et haar kinderen naar het Westen. HERMAN Teierlinck, de bekende Vlaamse romancier, heeft de prijs voor de Nederlandse letterkunde '56 toegekend gekregen. De Koningin zal hem binnenkort in de Ridderzaal deze prijs uitreiken. De internationale toeristenorganisa tie, de ..Alliance Internationale de Tourisme", heeft een zogenaamde in ternationale kredietbrief ingesteld voor toeristen met motorvoertuigen, die voor onvoorziene hoge uitgaven komen door pech met hun voertuig. In Nederland worden deze krediet brieven die tevoren niet hoeven te worden betaald uitgereikt door de ANWB aan houders van carnets de passage". De kredietbrieven zijn goed voor een bedrag van 500 Zwitserse franken of de tegenwaarde daarvan. Premier Eden van Engeland en zyn minister van Buitenlandse Zaken, Se! wyn Lloyd, zijn gisteren onverwacht in Parijs gearriveerd ten einde mét hun Franse collega's eventuele vol gende stappen in de Suez-kwestie te bespreken. De ministers zouden ge sproken hebben over het zenden van een proefkonvooi door het kanaal, waarin zich ook een Israëlisch schip zal bevinden. Een defecte „Stratocruiser" van de Pan American Airways, met 32 mensen aan boord, heeft dinsdag als gevolg van motor storing een noodlanding ge maakt op de Stille Oceaan. Het toestel brak hierbij in tweeën. Verwachting van het K.N.M.I. tot woensdagavond, opgemaakt dinsdagavond 23 15 uur: Overwegend droog weer met meer bewolking dan gisteren. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Overwegend ma tige wind tussen zuid en zuidwest. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige wind uit richtingen van zuid tot zuidwest. Bewolkt tol zwaarbewolkt met toenemend! regenkansen. Vandaag: zon onder 17.45 uur; maan op 16.07 uur. Morgen: zon op 7.09 uur; maan onder 4.34 uur. In zijn ministerie te Den Haag heeft Z.E. mr. J. M. A. H. Luns, de nieu we Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, maandag mevrouw Mieke Bouman ontvangen. De mi nister dankte bij deze gelegenheid mevrouw Bouman namens de rege ring voor alles wat zij in het belang van wijlen de heer Jungschlaeger en de heer Schmidt heeft gedaan- George Schmidt, de zoon van de in Djakarta tot levenslang veroordeelde Nederlander, heeft gezegd dat hij een beroep op de Verenigde Naties hoopt te doen om een eerlijke behandeling voor zijn vader te verkrijgen. George Schmidt woont in Sydney, met zijn vrouw Jeanne en zijn dochtertje van zes weken Ingrid. „Ik zal niet rusten", zei hij, „voordat mijn vader vrij is". George Schmidt verklaarde dat hij zijn vader voor het laatst zag in de gevangenis, in augustus 1954. „Hij zei mij in Indonesië een openbaar protest tegen het schadelijk onrecht te laten horen. Spoedig daarna moest ik Indonesië verlaten omdat men mij waarschuwde dat ik zou worden gearresteerd". De offiicier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft te gen de 36-jarige M. L. uit Ber gen (N.H.), die zich ten onrech te voor jurist had uitgegeven en In Frankrijk is dinsdag een nieuwe politieke partij opgericht, waardoor het aantal partijen of groeperingen ,)Ver dp' iaren lQ'A* w die vertegenwoordigd zijn in de Na I l"0o tot en met tionale Vergadering, van 12 op 13 i.- gebracht. De nieuw» partij, dl» „de radicaal socialistisch» partij* heet, ls opgerich' als gevolg van de splitsing in de 55 laar oude Radicale Partij, op het con gres van vorige week In Lyon. De voornaamste leider van de nieu we partij is André Morice, de vroe gere Franse minister van handel. Ook de vroegere minister QueniUs zou lot de partij gijn toegetreden. 454 verscheidene personen had 'Pgelicht, twaalf maanden ge- angenisstraf geëist, waarvan s maanden onvoorwaardelijk Verdachte die het hem ten laste gelegde volkomen toegaf, had tegen over enkele van zijn slachtoffers do indruk gewekt, dat hij een Bureau Autovervoer Goederen" had gesticht waarbij zijn cliënten zich als lid kom den aansluiten tegen betaling van 102,of 132,50 per half jaar, waarvoor zij dan zijnerzijds op rechtskundige bijstand in alle gewens te zaken konden krijgen. In zijn cor respondentie gebruikte hij papier met als briefhoofd mr. M. L. terwijl hij ook zijn brieven als mr. M. L. onder tekende. Zo had hij o.a. een zekere P. S. bewogen tot afgifte van 5000,Het geld had- hij nodig, „om een verloren gegane vervoerscapaciteit van 8 ton bij de rijksverkeersinspectie terug te kopen." Voorts had hij een getuige uit Heemskerk, voor wie hij 70.000,— had belegd, een honorarium van 2500,— in rekening gebracht, het geen de officier van Justitie, jhr. mr. A. J. Reigersman, wel aan de hoge kant vond. De officier van Justitie sprak in zijn requisitoir van een drama, waar in verdachte de toneelspeler was die, na al zijn fantasieën, weer hardhan dig tot de werkelijkheid is terugge bracht. De feiten vond de officier zeer ernstig, doch hij wilde rekening houden met de volgens het psychia trisch rapport verminderde toereken baarheid en de moeilijke omstandig heden van verdachte, die tengevolge van de oorlog, zijn juridische studie had moeten opgeven. Dc verdediger, mr. C. Berkouwer, bepleitte een voorwaardelijke straf, omdat hij vreesde dat een onvoor waardelijke gevangenisstraf te niet zou doen hetgeen tijdens de verple ging van L. in de psychiatrische in richting te Heiloo tot dusver was be reikt. Verdachte verklaarde zich bereid zijn slachtoffers schadeloos te stellen. Alle inzittenden zijn gered en aan boord genomen van een weerschip, waarboven het toestel meer dan drie uur had rondgecirkeld voordat het een noodlanding maakte. Het vlieg tuig was van Honoloeloe op weg naar San Francisco, de laatste étappe van een vlucht rond de wereld die in New-York begonnen was. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 1650 km van de kust en zowat halver wege tussen Hawaii en San Fran cisco. Het toestel raakte in moeilijkheden toen een motor uitviel en de propel ler van een andere motor niet meer normaal functioneerde. Onder de pas sagiers waren zes vrouwen en drie kinderen. Aan boord van het toestel bevond zich ook de heer H. Braat uit de Krommelaan te Rotterdam In „Het Parool" van gisteravond worden inzake de achtergrond van de publikaties in de „Sunday Pictorial" over de kwestie Soestdijk enkele merkwaardige onthullingen gedaan. Inhakend op zijn opmerking van eer gisteren, dat de Britse journalist een minder grote duim zou hebben dan de heer Van Maasdijk suggereerde, zegt het blad: „Vrijwel onmiddellijk werd in de auto (waarin de heer Van Maasdijk en de journalist in kwestie zaten) het binnenlicht aangeknipt en de heer Sims maakte naar buiten zichtbaar zijn aantekeningen. Vast staat evenzeer dat mr. Van Maasdijk de heer Sims naar het station Hol landse Spoor reed en dat zij daar in de wagen nog een minuut of twintig hebben zitten praten. Onmiddellijk nadat de heer Van Maasdijk was weggereden heeft de Britse journalist aan een Nederlandse collega aan de hand van zijn aante keningen verteld, wat hij tijdens de rit had gehoord. Dit relaas klopte precies met het bekende verhaal, zo als dat twee dagen later in de Sun day Pictorial werd afgedrukt." Men gelooft, dat de kwestie van een proefkonvooi ook besproken is tijdens een onderhoud van de Franse ministe^ van Buitenlandse Zaken, Christian! Pineau, met zijn Sovjetrussische ambt» genoot Sjepilof. De Egyptische minister van Buitén. landse Zaken, Fawzi, heeft verklaart^ dat nog geen datum of plaats is vast* gesteld voor verdere besprekingen met Franse en Britse vertegenwoordig gers over de Suezkwestie. In de Franse Nationale Vergadering hebben gisteren de socialisten ricfr akkoord verklaard met de regering» politiek inzake Suez. De onafhanke. lijken spraken van een diplomatie!* fiasco. Reynaud zei: „Het is nu niet[ meer mogelijk de kwestie met milHj taire middelen tot oplossing te bren* gen." Pineau deelde mee dat de bespre» kingen met de Engelse ministers van kapitaal belang waren. Hij was van oordeel dat nog teveel landen hun tolgelden niet aan de gebruikersver eniging betalen en dat Israël gelijke kanaalrechten moet hebben als de andere landen. In de assemblee van de Raad van Europa is nu besloten, de kwestie Suez in openbare vergadering te be handelen. In pamfletten, die de Cyprische vei» zetsbeweging Eoka te Limassol heeft verspreid, wordt gezegd dat het Brit» se bestuur 25 gevangenen uit de ge vangenis te Nicosia heeft laten ont snappen, „opdat zij in de Eoka-gele- deren zouden kunnen binnendringen en geheime gegevens bemachtigen." In de door dc Eoka-leider Digenis getekende pamfletten wordt verder verklaard: „Enkele van deze man nen hebben wij reeds kunnen arreste ren." Een vorige weck in noord-Cyprus gevonden stoffelijk overschot is, aan de hand van een tandartsrapport, herkend als het lijk van de Brits» korporaal Gordon Hill, een van de twee Britse militairen van wie da Eoka verklaard had dat zij in mei j.l. ter dood gebracht waren als repres- saille voor het ophangen van twe» door de Britten veroordeelde Cyprio ten. De openbare aanklagers hebben dins dag „zware straffen" geëist tegen drie jongelieden, die beschuldigd zijn van het aanvallen van politiebureaus tij dens de ongeregeldheden van 28 juni. Zij zouden wapens hebben bemach tigd en aan de bevolking hebben uit gereikt. Voor vijf andere verdachten, die van hetzelfde worden beschuldigd, eisten zij, gezien bepaalde verzachtende om standigheden „passende straffen". Een jong meisje uit Poeldijk nandelde in de Haagse binnen- tad. Daar zag zij ineens de bromfiets van haar vader staan, die al weken geleden gestolen was. Zij waarschuwde de politie, die de wacht betrok. Aange houden werden een 16-jarige scholier en een IS-jarige kan toorbediende, die bekenden ge durende de maanden juli en augustus zes bromfietsen te hebben gestolen, waaronder het exemplaar uit Poeldijk. Twee der gestolen bromfietsen had den zij bereids verkocht. Alle gestolen bromfietsen konden worden achterhaald en zijn in beslag genomen.

de Stem | 1956 | | pagina 1