ROCHJANI VONNISTE TEGEN BETER WETEN IN waarom huide „Koningin wenst zich rustig te beraden" President Tubman kreeg een gul welkom Iraakse troepen nog niet naar Jordanië OP SOLIDE BASIS KAN IK NU VERDER WERKEN' Mevrouw Bouman verklaart onomwonden: „Ze geloven liet zelf niet DE DOOD OP DE WEG Wrakstukken „Liftmaster" gevonden GEVECHT IN HONGAARS VLIEGTUIG Moedige verdedigster van Schmidt en Jungschlaeger donderdag naar de Koningin DAGBLAD VOOR ZEELAND Barbertje moet hang en. I Dezelfde temperaturen Geen betrekkingen met mej. Hofmans Dagen der grote verzoening Het loopt storm in Belgrado WIM VINK OVERLEDEN KSG-ministers gaan vergaderen Israël handelt eigenmachtig Minister Marga Klompé ontving de pers Suez-maatschappij rekent op de Westelijke landen Eduard van Beinum eredoctor Nasution ontslaat voorlichters i Krachtdadige I actie voor 1 veilig verkeer f 96e JAARGANG No. 22278 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteil.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 16 OKTOBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeUng niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no 35) „Rechter Rochjani heeft liet vonnis tegen Schmidt tegen heter weten in geveld. Hij is niet overtuigd van de schuld van Schmidt evenmin als de officier van justitie, Suwo- no". Dat zei mevr. Mieke Bouman gister middag tijdens een druk bezochte perscon ferentie in Den Haag. Tevoren was haar op het departement van Buitenlandse Zaken door minister Luns hulde gebracht voor de manier, waarop ze Jungschlaeger en Schmidt voor het Landgereclit te Djakarta heeft verdedigd. Donderdag zal mevrouw Bouman door de Koningin worden ontvan gen. (Het verslag van de rechtszitting van gisteren, waarin rechter Rochjani het von nis „levenslang" uitsprak tegen Schmidt, kan men elders in ons blad vinden). Mevrouw Bouman zei tegenover de journalisten dat veel autoriteiten in Indonesië evenmin in de processen geloven als de rechter en een aantal andere juristen, die erbij betrokken zijn. „In particuliere gesprekken geven zij toe dat het onzin is. Dit geldt echter niet voor Sunarjo, die als officier van justitie zelf de getuigen heeft gemaakt en met hen thuis repeteerde wat zij op de zittingen moesten zeggen". spraak in hoger beroep nog niet Voor Schmidt is de slag nu geval len, zei mevrouw Bouman. „Daardoor is voor mij de hinderpaal bij het con tact met journalisten verdwenen. Vroeger heb ik mij altijd moeten be perken, omdat mijn verklaringen mo gelijk verkeerd zouden worden opge vat en schade zouden berokkenen aan de zaak-Schmidt. Ik ben er per soonlijk echter altijd van overtuigd geweest, dat voor deze geschiedenis geen kruid is gewassen en dat verkla ringen geen kwaad zouden hebben, kunnen doen". Het feit, dat de uit gedaan, zei mevrouw Bouman niet als een aanleiding te zien zich te ont houden van verklaringen. „In Indo nesië is het heel gewoon, dat de revi sie van een eenvoudige zaak een jaar of meer duur.t Van deze ingewikkelde zaak duurt het misschien veel langer. Intussen kan de propaganda verder razen, zonder dat er iets tegenover wordt gesteld. Niets wijst er op, dat er in Indonesië een koers in zicht is in een gunstiger richting, integen deel! VOLGENS een voorlopige raming blijkt dat de opbrengst van de akker bouwgewassen dit jaar aanzienlijk minder is dan in 1955. Een uitzonde ring hierop maken de zaai-uien. HET landelijk Sociaal Charitatief Centrum heeft tijdens studiedagen te Vught een telegram aan mr. F. J. van Thiel gestuurd, waarin het grote waardering uit voor het werk dat deze in zijn ambtsperiode als minis ter heeft gedaan. PRESIDENT Soekarno van Indone sië is uit Kunming (in rood-China) weer naar Djakarta vertrokken. Hij heeft een bezoek van veertien dagen aan de Chinese Volksrepubliek ge bracht. EEN 17-jarige Griekse Cyprioot, Efthymios Andreoe, is tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van het gooien van een bom naar een Brits militair voertuig. IN Cambodja is het kabinet weer eens afgetreden. Dit naar aanleiding van moeilijkheden bij het binnenland se beleid. ROND Algiers wordt momenteel een groot gebied door 50.000 Franse mi litairen en politiemannen doorzocht naar opstandelingen. De actie is een van de grootste die totnutoe onder nomen zijn. EEN grote textielfabriek in Hel mond is gistermiddag stilgelegd door een wilde staking van ongeveer 600 arbeiders. De aanleiding is geschil over het al of niet uitkeren van winstaandelen. BIJ Rokken, in West-Japan, zijn twee passagierstreinen op elkaar ge reden. Negen mensen vonden de dood en honderd werden gewond. MGR. STANISLAW Adamski, bis schop van Katowice in Polen, en zijn coadjutor, mgr. Bieniek zouden, vol- ge s berichten uit Berlijn, uit hun ge vangenschap zijn ontslagen. Bij de Japans-Russische onderhan delingen in Moskou, die gisteren zijn begonnen, is een gemeenschappelijke subcommissie gevormd, die de nor malisering van de betrekkingen tus sen beide landen moet voorbereiden. Mevrouw Bouman zeide van hoger beroep niet veel te verwachten, „ten zij er iets gebeurt, dat de Indonesiërs doet beseffen, dat zij op de verkeerde weg zijn. Rochjani heeft dit vonnis tegen beter weten in geveld. Tenzij er iets gebeurt, zal het in de andere zaken op dezelfde wijze toegaan". „Dikwijls is mij de vraag ge steld, of Schmidt en Jungschlae ger nu werkelijk onschuldig zijn. Ik antwoord hierop met een vol mondig „ja". Dit is van mij geen stellige overtuiging, maar een zeker weten". Mevrouw Bouman ging voorts in op de vraag, waaróm deze processen in Indonesië worden gehouden. „In de eerste plaats zijn zij bestemd voor binnenlands gebruik en in de tweede plaats voor buitenlandse consumptie. Als de rechter eenmaal vonnis heeft gewezen, zouden voor het buitenland alle aantijgingen tegen Nederland tij dens de processen door een rechterlijk vonnis zijn bekrachtigd. Verantwoordelijke autoriteiten dur ven zich niet te verzetten, zei me vrouw Bouman voorts. Bovendien is populariteit in Indonesië een kostbaar en begeerd goed, dat dikwijls de an dere grondslagen voor verantwoorde lijke functies moet vervangen. Mevrouw Bouman stelde voorts de vraag: Hadden de ontwikkelingen in de processen in Indonesië niet voor komen kunnen worden?" In het beginstadium misschien wel, zei zfj, „maar toen het rumoer er om heen zo groot werd en dat begon al in september 1954, konden de Indone siërs moeilijk meer terug. Als van Nederlandse zijde in het beginstadium anders was opgetreden, dan zou mis schien veel voorkomen hebben kun nen worden". Tijdens de ontvangst van rnevoruw Bouman ten departemente zei minis ter Luns dat hij namens de regering in het openbaar hulde wilde betuigen „aan de moedige Nederlandse vrouw, die in nood verkerende landgenoten te hulp is gekomen en daarbij van uitzonderlijke toewijding en capacitei ten blijk heeft gegeven". Mr. Luns voegde hieraan toe, dat Weersverwachting van het K.N. M-I- tot dinsdagavond, opgemaakt maandagavond te 23.15 uur: Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind- uit zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempe raturen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit rich tingen van oost tot zuidoost, 's Morgens verspreide nevel. Daarna mooi tot bewolkt. Vandaag: zon onder 17.47 uur; maan op 15.48 uur. Morgen: zon op 7.07 uur; maan onder 3.25 uur. Van zeer bevoegde zijde ver nemen wij, in verband met on zekerheden, die blijken voort te bestaan naar aanleiding van in de afgelopen zomer rondom Soestdijk gerezen vragen, het navolgende: ,,De bemoeiingen, waartoe H.M. de Koningin reeds geruime tijd geleden opdracht had gegeven tot het berei ken van een doelmatiger coördinatie van de verschillende diensten van het Koninklijk Huis vinden geregeld voortgang. H.M. de Koningin wenst zich uiter aard op de te treffen voorzieningen rustig te beraden, teneinde naar alle zijden een zo juist en bevredigend mo gelijk resultaat tot stand te zien ko men. Vanzelfsprekend zal ook nog verder overleg te plegen zijn met Z. K.H. de Prins der Nederlanden, waartoe eerst na diens terugkeer uit de Verenigde Staten van Amerika in begin november de gelegenheid zal bestaan. Voorts diene dat H.M. de Koningin indertijd heeft gemeend het beste de rust der gemoederen in den lande, alsmede die van alle betrokkenen, te bevorderen, door voor onbepaalde tijd geen betrekkingen met mej. G. Hof- mans te onderhouden, met wie hier omtrent volkomen eensgezindheid bleek te bestaan. Het behoeft dan ook niet meer te worden bevestigd, dat sindsdien generlei verbinding,' di rect of indirect, wordt onderhouden. Wanneer van sommige zijden, met name in de buitenlandse persorganen, erop is gezinspeeld, dat zulks anders zou zijn, is dit totaal in strijd met de waarheid." Incident De „Volkskrant" meldde gisteren dat mej. Hofmans een conferentie van het Internationaal Centrum voor Geestelijke Studie in Margate (Enge land) voortijdig verlaten had. Zij verdween na een incident. Een pers man had de Nederlandse gezond- bidster aan het ontbijt gefotogra feerd, maar bij het veriaten van het hotel stiet hij op vier vertoornde deel nemers aan de conferentie. Zij rukten de fotograaf zijn toestel uit de hand en gooiden het stuk. Michael Scot, een der 80 gedelegeerden, bood later excuses aan voor het incident. Onderzoek nodig ties in een Engels zondagsblad en een merkwaardige geschiedenis daarom heen. Onze mening, dat hierdoor met name genoemde personen uit hofkrin gen een blunder is begaan, wordt door verscheidene bladen gedeeld. Het Handelsblad zegt ronduit: „Het ware te wensen, dat degenen, die dermate blijk geven de gewenste re serve niet in acht te nemen in zichzelf de kracht zullen vinden uit eigen beweging heen te gaan." En de Nieuwe Rotterdamse Crt. wijst erop, dat de heer Van Maasdijk president-commissaris is van de on derneming, waar De Telegraaf en de Haagse Post worden vervaardigd, waarna ze erop wijst, dat in genoemd weekblad van j.l. zaterdag de bewe ring wordt gelanceerd, dat de laat ste publikaties in de buitenlandse pers bijna alle terug te voeren zijn op één minister. Verder is er een opmerking van „Het Parool", volgens welke de betrokken Britse journalist over een minder grote duim zou beschikken dan uit het verhaal van mr. Van Maasdijk zou moeten worden ge maakt. Een en ander doet ons ook de con clusie van de N.R.C. onderschrijven, dat er voor de regering meer te doen is dan de thans gepubliceerde ontkenning. De bronnen van de ver halen dienen te worden opgespoord slechts mr. van Empel korte tijd bij stand had kunnen verlenen. „Ondanks de omstandigheid, dat mevrouw Bou man geen advocaat is, heeft zij be langrijk gesteund door mr. Vervloet van het ministerie van Buitenlandse zaken de verdediging van de Neder landse arrestanten geleid op een wijze, die iedere advocaat tot grote eer zal strekken. Mr. Luns herinnerde voorts aan het onherstelbare en onverdiende leed, dat over wijlen de heer Jungschlaeger en zijn nabestaanden is gekomen. „Thans hebben wij gehoord, dat de heer Schmidt tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld. De Nederlandse regering neemt met droefheid en ver ontwaardiging kennis van dit vonnis". ASSENDELFT: Bij het uitgaan van de school is de 8-jarige Dora Mooy met haar fiets gevallen en gegrepen door een vrachtauto. Het kind was op slag dood. De Zuidslavische en de Italiaanse communistische partij hebben maan dag de samenwerking officieel her steld. Dit is meegedeeld in een gemeen schappelijk communiqué, dat werd uit gegeven na een bezoek van tien dagen aan Zuid-Slavië door een Italiaanse delegatie. Indien er bij de toekomstige sa menwerking geschillen ontstaan, zal de ene partij het recht hebben de andere „kameraadschappelijk" te kritiseren. De Zuidslavische communisten had den reeds de betrekkingen met de Sovjetrussische, Roemeense, Poolse en Bulgaarse pa.-ijen hersteld. Een Hongaarse delegatie kwam in Zuid- Slavië aan, toen de Italianen ver trokken. De tienjarige Wim Vink uit Amster dam, die op 1 oktober in Stockholm was geopereerd aan een hersentumor, is aldaar gistermorgen overleden. Na dat hij aanvankelijk goed vooruit ging en reeds aan zijn terugkeer naar Am sterdam werd gedacht, trad zaterdag morgen een verergering van de toe stand in. Op 13 september was hij met zijn vader van Schiphol naar Stockholm vertrokken, om zich daar onder be handeling te stellen van de Zweedse chiruïg Olivecrona. Een Britse tankboot heeft ongeveer 270 mijl ten zuidwesten van Kaap Lands End (Cornwall, Zuid-Engeland) de wielen aangetroffen van het Ame rikaanse „Liftmaster"-transportvlieg- tuig, dat sinds woensdag j.l. met 59 man aan boord, wordt vermist. Het toestel was uit Engeland naar de Azoren vertrokken. De ministers van Buitenlandse Za ken van de K.S.G.-landen, zo is te Parijs bekend gemaakt, zullen op 20 -x-o—*-en 21 oktober in de Franse hoofdstad en de beschuldiging van de H.P. bijeenkomen om de Euratom-plannen dwingt eveneens tot een onderzoek. naar hun eindfase te brengen. Amsterdam heeft gisteren met vreugde en vlagvertoon de president van Liberia, William V. S. Tubman, be groet, die een officieel bezoek aan ons land brengt en ook daarna nog ettelijke dagen in Nederland zal blijven. Met zijn echtgenote, zijn doch tertje Willehmenia en een van haar vriendinnetjes, Bankie King, arri veerde de president gisterenoch tend op het Centraal Station te Amsterdam, waar hij werd begroet door H.M. de Koningin en prinses Beatrix. In open rijtuigen ging het naar het paleis op de Dam en toen het gezelschap naar binnen was gegaan, hoefden de duizenden op het plein niet veel geduld te oefe nen. Even later namelijk trad ko ningin Juliana met de president, diens echtgenote en prinses Beatrix op het balkno om de toejuichingen van de menigte in ontvangst te nemen. Reeds om kwart over een ver liet de president met enkele leden van zijn gevolg het paleis en be gaf hij zich dwars over de Dam naar het Nationaal Monument. Hij legde er een krans van witte en rode anjers en lila herfstasters. 's Middags werd de' president door burgemeester d'Ailly op het stad huis ontvangen en tegen de avond was er een receptie en een gala diner ten paleize. Met een bezoek aan het Concertgebouw, waar de Koningin en haar gasten het twee de deel van een concert bijwoon den, werd deze eerste dag van dit staatsiebezoek besloten. Foto boven: de begroeting van de president op het Centraal Station Onder: Op het paleisbalkon dankten de Koningin en haar gasten de Amsterdammers voor het geestdriftige welkom J5 5? Een woordvoerder van de Jor daanse regering heeft maandag avond laat nog medegedeeld, dat Iraakse troepen Jordanië „op dit ogenblik" niet zullen binnen trekken maar aan de Jordaanse grenzen zullen blijven om on middellijk hulp te bieden als Jordanië door Israël mocht worden aangevallen. In Amman zijn de besprekingen over de gemeenschappelijke Jordaans - Iraakse verdediging „in volledige over- (Van onze Haagse correspondent) De eerste minister van het nieu we kabinet die met de pers heeft willen kennis maken, is dr. Klompé geweest. Na de stroom van verzoe ken om interviews met de eerste vrouwelijke minister van Nederland bleef haar niet veel anders over dan een gesprek met alle journalisten tezamen, die de conferentiezaal van Maatschappelijk Werk gisteren in zo grote getale bevolkten, dat er geen plaatsen genoeg bleken te zijn Het gesprek had echter een be: perkt karakter. Zij die hadden ge meend iets over de toekomstplan nen van Maatschappelijk Werk te vernemen zijn bedrogen uit geko- me. Het gesprek beperkte zich tot een beantwoorden van alleen die vragen die buiten beleid en politiek bleven. „Eerst wil ik de Kamer daarover inlichten. Ik weet uit er- Wij willen onze lezers opmerkzaam varing hoezeer de Kamer dat op maken op een stuk, op pagina drie I prijs stelt." opgenomen, waarin een en ander I Hare Excellentie vertelde dat zij wordt verhaald over nieuwe publika-1 in 1949 in de politiek was gekomen langs de weg die zij zelf niet had gekozen en zelfs niet gewild. Zij had de kandidaatstelling voor de Tweede ,,amer alleen willen aan vaarden wanneer zij ergens onder aan de lijst kwam te staan zonder kans op reële uitverkiezing tot volksvertegenwoordigster. Men gat haar een z.g. „bevroren plaats", zij zou alleen in de Kamer komen als vervangster van iemand die zo hecht aan het lidmaatschap gebon den was, dat er geen schijn van kans was op vervanging. Toch kwam het reeds in 1949 zover. „Ik was rustig op vakantie in Sussex en vernam daar tot mijn grot* schrik dat mr. Sassen, achter wiens brede rug ik bevroren kandidaat meende te zijn, minister werd Minister Klompé heeft de gelegen heid van dit eerste persgesprek aan gegrepen om hulde te brengen aan haar ambtsvoorganger, mr. F. J. van Thiel, die nu weer kamerlid is geworden. „Minister Van Thiel heeft het vier jaar geleden veel moeilijker gehad dan ik thans. Hij heeft met brokstukken van links en rechts de basis moeten leggen voor ccn departement. Op die basis kan ik thans verder werken." De woordvoerder van de commis sie voor Algemene- en Economi sche Zaken heeft verklaard, dat bei de commissies ernstige moeilijkhe den ondervinden door het heengaan van mej. Klompé van het Straats- burgse toneel. Hij zei dat de com missies zich er van bewust zijn, dat zij door dit heengaan een enorm verlies lijden, aangezien de Neder landse afgevaardigde ais rapporteur reeds enkele jaren de zwaarste last van het werk heeft getorst. eenstemming" besloten. Volgens de overeenkomst zullen Iraakse troepen en vliegtuigen strategisch worden op gesteld aan de grenzen met Jordanië, om in geval van een aanval op Jor danië „zo snel mogelijk" te kunnen optreden. Jordanië heeft maandag offi cieel om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht, welke „zo spoedig mogelijk de zeer ernstige toestand moet bespre ken, die het gevolg is van de incidenten van 11 oktober". In een verslag aan de secretaris generaal der V.N., zegt gen. Burns, hoofd van de wapenstilstandscommis sie der V.N. in Palestina, dat de Is raëlische boycot van de gemengde Is- raëlische-Jordaanse bestandscommis sie gevaren inhoudt. De Israëlische premier, Ben Goe- rion, heeft zich maandag in het par lement uitgesproken tegen een pre ventieve oorlog, ,,ook al hellen steeds meer parlementsleden er toe over om het hoofd te bieden aan de groei ende macht van de Egyptische dicta tor". Israël behoudt zich zijn vrij heid van handelen voor, aldus Ben Goerion, indien de status quo in het midden-oosten door een legering van Iraakse troepen op Jordaans grond gebied wijziging ondergaat. De Raad van Gommissarissen van de Suezkanaalmaatschappij verklaart in een verslag, dat maandag te Parijs is voorgelezen op een vergadering van aandeelhouders, dat hij rekent op de algehele steun van de Britse en de Franse regering voor de verdediging van de rechtmatige belangen van de maatschappij. Het rapport merkte ook op, dat twee maanden na de naasting van het Suezkanaal 58 procent van alle tolgel den aan de maatschappij werden be taald. De rest is betaald aan de Egyptische maatschappij. De senaat van de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam heeft besloten het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte te verlenen aan de diri gent van het Concertgebouworkest, Eduard van Beinum. Radio-Boedapest meldt, dat vier per sonen hebben getracht in de lucht een verkeersvliegtuig te overmeesteren, dat van Boedapest op weg was naar een plaats in de nabijheid van de grens met Oostenrijk. De veiligheids politie was ingelicht over de moge lijkheid van een aanslag, aldus de radio. Er reisden heimelijk twee poli tiemannen met het vliegtuig mee. Of schoon de overvallers zwaar gewapend waren, slaagde hun opzet niet. Een, werd gedood, twee gewond en de vier de gaf zich over. Zij hadden de piloot willen dwingen naar Muenchen t« vliegen. De chef-staf van de Indonesisch» landstrijdkrachten, generaal Nasution, heeft de woordvoerder van het leger, overste Pirngadie, en het hoofd van de inlichtingendienst van het leger, overste Hassan, van hun functie ont heven. Zij hadden de instelling bekendge maakt van een commissie van onder zoek om legerofficieren te ondervra gen, die beschuldigd worden van „on regelmatigheden en politieke hande lingen", die door overste Pirngadie waren uitgelegd als pogingen om de Indonesische regering te wijzigen of omver te werpen. Die mededeling over deze commissie werd „niet nodig ge oordeeld". 0 4 l j J De 47-jarige meubelmaker P. B., die op zijn bromfiets door 5 Den Haag reed. voelde, na enige 2 fietsers te hebben gepasseerd, een hand op zijn schouder en I hoorde één van de gepasseerde 2 fietsers zeggen „dat hij niet 2 2 mocht snijden." 2 Daarbij gaf de fietser hem een 2 klap op het hoofd, zodat hij met 2 de bromfiets over de kop sloeg J en een ogenblik bewusteloos bleef liggen. Toen hij, bijgeko- 2 men zei dat „dit geen werk 2 was", kreeg hij nog een klap op J het hoofd. De bromfietser is J met een lichte hersenschudding J 2 naar zijn huis vervoerd. De po- 2 litie zoekt naar de fietser, wie 2 zij de vraag wil voorleggen: 2 2 „Wat doet u op 17 oktober?" 2

de Stem | 1956 | | pagina 1