Bestuursraad weduwen- K. A. B. verlangt en wezenvoorziening Auto met kerkgangers te Goes verongelukt Directeur P. Vijn verliet Vlissingse zeevaartschool HET WIT-GELE KRUIS TE LAMSWAARDE IS ACTIEF Nieuwe instrumenten voor de harmonie te Vlissingen DE ACTIVITEITEN VAN HET ZEEUWSE RODE KRUIS 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 OKTOBER 1956 2 Niet alleen erkenning van de bezitsspreidingóók daden Aandacht voor de minder-validen Vele geschenken Gymn astiek-parade „Zebra te Goes Hoogwaterstanden PITTIG ZACHT Mietneijer SHAG ë-3 Erkend de beste. Een der inzittenden overleden Zuster v.d. Branden de grote stuwkracht Burgemeester verrichtte de overdracht Resultaten inzameling waren goed Afd. St.-Philipsland bovenaan /u id- He re land GOES B'urgcrlijke stand ZEEUWS( 'II- VLAANDEREN AXEL Jaarvergadering KVP HULST Verzorgde modeshow in Terneuzen Drie firma's OOS1BURG IJsclub „Het Grote Gat" is al actief Morgen De wetgevende vergadering van de diocesane K.A.B. was zaterdag de gehele dag in Bouvigne bijeen. Zij heeft daarbij o.m. een gehele middag nodig gehad om de voorstellen te bespreken, die tijdens de diverse kringvergaderingen reeds aan de orde waren gesteld. Het voorstel, dat de vergadering het meest aansprak, was dat van de afdeling Bergen op Zoom, waarin vurig gepleit werd voor een snelle en afdoende regeling met betrekking tot de uitkering aan weduwen en wezen. Bergen op Zoom, van wie een afgevaardigde het voorstel toelichtte, sprak van de halfslachtige houding van de regering op dit stuk en verlangde op korte termijn aanvulling van het sociale verzekeringswezen met een nood voorziening voor weduwen en wezen. Warm applaus onderstreepte dit pleidooi en een motie, die Bergen op Zoom over deze materie indiende, werd zonder discussie aanvaard. Zij zal ter kennis worden gebracht van het verbondsbestuur en de K.V.P. en drukt de teleurstelling uit van de diocesane KAB over de trage voort gang in deze materie. Dezelfde afdeling had een voorstel ingediend ten aanzien van de bezits spreiding. Met erkenning van dit recht alleen, komen we er niet, aldus de toelichting, de regering zal, mid dels aandrang van de KVP, een zo groot mogelijk aantal objecten en methoden, die alle het wijdverbreide bezit op verantwoorde wijze stimu leren, moeten steunen. Het voorstel werd aanvaard, al gaf het bondsbe- stuur te kennen, dat deze materie thans politiek zeer moeilijk ligt. Het waren niet de enige voorstellen in de sociale sector. Westdorpe b.v. stelde voor een spoedige wijziging in de invaliditeitswet aan te brengen en wel zo, dat een behoorlijke be staanszekerheid voor de invalide werknemers werd bereikt. Dezelfde afdeling stelde een wijziging in de belastingregeling voor de minder- valide arbeiders voor. Roosendaal en Sluiskil brachten de kostwinnersvergoeding ter sprake. Eerstgenoemde afdeling wenste een toekenning van gezinsvergoeding aan dienstplichtigen, de tweede wenste 'n loondervings vergoeding. Sympathiek was h -t voorstel van Roosendaal, dat het Verbondsbestuur in overweging wilde geven het op richten van een aparte vakbond voor minder valide werknemers te stimu leren. Is dat niet mogelijk, dan hoop te de afdeling dat een duidelijke uit spraak zal worden gedaan omtrent de vraag, bij welke vakbond deze men sen thuis horen. Men moet deze mensen niet ge bruiken als een speelbal, aldus gaf men ter vergadering te kennen en vestigde er de aandacht op, dat het NVV ten opzichte van deze ma terie zeer actief is. Het vraagstuk bleek volop de aandacht te hebben van het Verbondsbestuur, dat ech ter niet dacht aan een aparte vak bond. Contributie-afdracht Ter vergadering werd een rapport, uitgebracht door de commissie fi nanciën, die zich een oordeel gevormd had over de financiële vraagstukken van de bond. Daarin werd ook be trokken de afdracht van contributie aan de afdelingen. Het rapport komt o.m. tot de con clusie, dat het aanbeveling verdient het systeem van bijdrage-verlening uit het solidariteitsfonds te doen ver vangen door een vaste bijdrage-rege- ling. Daar zowel het budget van de Bond als van de afdelingen niet kan worden verlaagd, is een sterke meer derheid van de commissie van oor deel, dat de werkzaamheden van het retraitefonds dienen te worden be perkt tot de KAB- en vrouwenretrai tes. De afdracht van de afdelingen aan dit fonds kunnen dan met een halve cent per lid en per week worden ver laagd en de aldus vrijkomende gel- In .Britannia" te Vlissingen werd zaterdagmiddag officieel afscheid ge nomen van de heer P. Vijn, die ruim 25 jaar zyn krachten als directeur aan de Zeevaartschool heeft gegeven. Kortgeleden nam hij ontslag. Twee jaar geleden bereikte hij de pensioen gerechtigde leeftyd, doch op verzoek van het bestuur bleef hy nog twee jaar zijn directeurschap vervullen. Dat men alom grote waardering voor de heer Vyn heeft en hem grole vriendschap toedraagt, bleek overdui delijk tijdens de receptie. Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen en vice-voorzitter der ver eniging .Zeevaartschool", voerde als eerste spieker het woord. Het be stuur der gemeente en der Zee vaartschool" heeft grote bewondering en waardering voor de heer Vijn, die de Zeevaartschool tot de grootste en meest bekende van Nederland heeft gemaakt. Grote waardering toonde de burge meester voor het feit, dat de heer Vijn het moreel van zijn leerlingen steeds zeer hoog heeft weten te hou den. Voor Vlissingen zelf is de Zee vaartschool onmisbaar geworden en uit het stadsbeeld niet weg te den ken. Vele zeelieden, die hier hun op leiding kregen, bleven met vele ban den aan Vlissingen gebonden, zodat, wat dit betreft, de heer Vijn even eens zeer grote diensten heeft bewe zen. Dankwoorden richtte de burge meester ook tot mevr. Vijn, die haar man in al die jaren moedig steunde in zijn groot en veelvuldig werk. Voor zijn grote verdiensten werd dhr. Vijn in 1952 benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau en de bur gemeester merkte op, dat hij nu niet met iets dergelijks kwam. Doch het gemeentebestuur heeft met grote vreugde meegewerkt aan het ge schenk wat aangeboden zal worden namens gem. bestuur, Vereen, De Zeevaartschool, KMS en drie rede rijen. Namens de drie rederijen: Shell Tankers, Kon. Java China Pakket vaart Lijnen en de Koninklijke Pak ketvaart Maatschappij sprak hierna ir. Struyck. Namens het gemeentebestuur van Vlissingen, de Vereniging ..De Ruy- terchool", de Kon. Mij. De Schelde en de drie eerder genoemde rederijen bood hij een geschenk onder couvert aan. De voorzitter der Vereniging van oud-leerlingen der Zeevaartschool, de heer Kievit, wees in zijn huldigings toespraak op het feit, dat de heer Vijn steeds trachtte de jongeren op te Zaterdag hield de Zeeuws-Brabant se turnkring te Goes de aangekon digde gymnastiek - parade in net Schuttershof. Onder leiding van de heer Sio uit Breda werden 's middags door keur- turners, voor de afgevaardigden der aangesloten verenigingen nieuwe oefeningen gedemonstreerd. Des avonds werd de parade op gro ter scthaal voortgezet door de keur- pioegen en dames er. heren van afde lingen uit Krabbendijke, Souburg, Vlissingen, Goes en Breda. De avond,, die zeer druk bezocht was. werd geopend door de gym- nastiek-veteraan. de heer Lemmers uit Vlissingen, Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 16 oktober de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.35 en 12.48, te Terneuzen om 0.09 en 12,25 uur en te Vlissin gen om 11.59 uur. voeden in eigen geest. Na het beëin digen der opleidingen wees de heer Vijn zijn scheidende leerlingen steeds op de vele gevaren, die meestal niet op het schip en de zee lagen, doch op een stilliggend schip aan de wal. ,,U gaf hen als het ware een klap op de broek, nog voordat zij kwaad hadden gedaan", aldus de heer Kie vit. Namens de oud-leerlingen en de vele vrienden en relatie's bood hij hierna een televisie-toestel aan (ge heel compleet gemonteerd, in één der huiskamers) en een album. In een geestige speech, die echter zijn grote ontroering en dankbaar heid moeilijk kon verbergen, bracht de heer Vijn woorden van dank. On der grote hilariteit merkte hij op: „het baantje van directeur der Zee vaartschool is een reuze job. Als je 25 jaar goed je best doet, krijg je allemaal bullen: een televisie-toestel een album en niet te vergeten, iets om mijn reis naar Amerika mogelijk te maken". In een overzicht over de afgelopen jaren belichtte de heer Vijn de ont wikkeling der school en de moeilijke jaren van de oorlog. „We hebben 'n prima lerarenkorps, steun der ge meente, de scheepvaartmaatschappij en en de Kon. Mij. „De Schelde". De perspectieven zijn zeer gunstig", al dus de heer Vijn. De vele woorden van dank wees hij bescheiden af omdat hij zonder het lerarenkorps niet was geslaagd. „Eigenlijk ben ik een beetje bevoor recht". Met de wens dat de school nog lang mag bloeien ten dienste der zeevaart besloot de heer Vijn zijn dankwoord. St. Caecilia bracht voor „Brittan- nia" een serenade aan de oud-direc teur der Zeevaartschool, 's Avonds was er een besloten bijeenkomst. den kunnen zodoende ten goede ko men aan de afdelingen. Het oordeel van de commissie is bovendien, dat het thans bestaande verschil in af dracht tussen grote en andere afdelin gen voorlopig nog ongewijzigd dient te blijven. Zijn eenmaal de benodigde statisti sche gegevens binnen, dan zal een commissie opnieuw bijeenkomen om zich te beraden over de te lage af dracht van contributie aan de kleine afdelingen. (Advertentie) de beste half zware shag en toch Gistermorgen tegen half acht is de heer M. V. uit Wolfaarts- dijk, die in gezelschap van zijn 36-jarige echtgenote en hun 10- jarig dochtert'e Joh,na. p.n auto op weg was naar de Goese paro chiekerk, op de 's H. H.-kinde- rendijk, bij de hofstede „Cor nelia" tegen de melkwagen van de firma Bosman uit Nisse ge reden. Het was op dat moment zeer mis tig en de heer V., die te laat de stil staande wagen opmerkte, kon niet tijdig afdoende remmen en schoot in volle vaart en met een hevige slag tegen de laadbak waarbij het voorste deel der auto onder de laadbak door schoof en ineen werd gedrukt. De gevolgen waren zeer erg. Zwaar gewond werd mevr. C. V. R. uit het wrak vandaan gehaald en met haar man, die er minder erg aan toe was en haar dochtertje, dat een hersen- schudding had bekomen naar St. Joanna gebracht. Daar is zij na te zijn bediend vrij spoedig overleden. De heer V. zelf kon nodat hem de eerste hulp was verleend naar huis vertrekken. De chauffeur van de melkauto ver klaarde aan de politie dat hij juist met het opladen der melkbussen klaar was, toen hij de koplichten van de personenwagen zag opdagen. Hij bleef daarom nog even met zijn wagen aan de wegkant staan, om de auto beter gelegenheid te geven te passeren. Tot zijn grote schrik zag hij echter hoe die recht op zijn wagen af kwam en er op in reed. Dat het Wit Gele Kruis te Lams- waariie niet alleen de helpende hand biedt daar waar zieken cn hulpbehoe venden zijn doch dat het verder ziet en zich ook richt tot dc gezonden om hen niet alleen lichamelijk doch voor al ook geestelijk gezond en in even wicht te houden moge wel overduide lijk blyken uit het vele werk in de afgelopen maanden tot stand gebracht waar alle groepen en lagen der be volking van hebben kunnen profi teren. Het is wel vooral te danken aan de grote voortvarendheid, waarmede de plaatselijke wijkverpleegster, zr. v. d. Branden, dit alles aanpakt. Vele klachten komen voort uit onwetend heid in bepaalde problemen en dit vindt dan ook weer z'n oorzaak in het ontbreken van de nodige voor lichting die op velerlei terrein onmis baar en broodnodig is. Zr. v. d. Branden weet dit uit erva ring en het kan dan ook niet anders dan toegejuicht worden dat zij een en. ander eens grondig aangepakt heeft. „Ben goede voorlichting is goud waard,"' aldus de wijkverpleegster en daarin heeft zij volledig gelijk. Zij heeft dat niet alleen gezegd maar zij is ook de weg gaan zoeken die daar heen leidt, zij is begonnen met het projecteren van een aantal cursussen. Cursussen Allereerst is zij gestart, zulks na heel wat voorbereidend werk, met een moedercursus, een cursus die goed werd bezocht en waar heel wat ver scholen problemen aan de orde kwa men. Deze cursus zou niet het ver eiste effect hebben verkregen als zij niet gevolgd zou worden dour een cur sus voor de huwelijkspartners, de va ders. De vadercursus is een onge ëvenaard succes geworden. De man nen bleken niet alleen goede en leer grage cursisten te zijn doch bleken ook niet te onderscnatten vragen stellers en discussianten te zijn. Zr. v. d. Branden was nog niet te vreden. want ook de grootmoeders wilde zij graag enige voorlichting ge ven en terecht want vele grootmoe ders vertoeven veel in de jonge gezin nen en het gezag en de opvattingen van oma kunnen ook vaak dikwijls van belang zijn. Hoewel er in Lams- waarcte heel wat meer oma's zijn, ble ken cr maar 15 genegen een „cursus' te volgen. Men staat daar vanzelfspre kend nog. wat vreemd tegenover doch uit de reacties van de „oma's op col lege" bleek dat het toch wel goed in de smaak geVailen was. Op het moment, dat wij dit schrij ven, is inmiddels ook de cursus voor meisjes als voorbereiding op de taak in de toekomst als moeder ten einde en ook deze cursus is zeer vruchtbaar geweest. Bij ai deze cursussen waren zr. Ver- nimmen en de eerw. pater v. Acker s.m. de docenten. Het is nog maar een experiment geweest en alles moet een groeiproces doormaken, doch gezien de resultaten van dit jaar, het eerste jaar, mag de toekomst hoopvol tegemoet gezien worden en zal zr. v. d. Branden mo gen ervaren dat dit soort voorlichting, wat zij meende te moeten brengen, ook een gunstig resultaat sorteert. Trots en verheugd marcheerde za terdagmiddag de harmonie ,,St. Cae cilia" door de Vlissingse straten, de nieuwe instrumenten schitterden in de zon! Naast blijdschap heerste er bij de mannen van de harmonie gro te dankbaarheid jegens de burgerij die de aanschaf van deze instrumen ten mogelijk maakte. Hoewel de totale eindcijfers der jaarlijkse inzameling van het Rode Kruis in Zeeland, zo lezen w(j in het driemaandelijks versla- nog niet bekend zijn, kan worden meegedeeld, dat de inzameling 1956 niet alleen hoger is dan verleden jaar doch dat het percentage van het streefbedrag een record zal zijn. Dit zal vermoedelijk tussen 77 en 80% komen te liggen (v.j. 73.27%). tocht, gemeerd te Numansdorp, het verplegend personeel voor te stellen in de nazomer nog eens gezellig met elkander te vertoeven. Dat een der gelijk voorstel niet alleen gretig ge accepteerd maar ook verwezenlijkt werd, doordat ongetwijfeld velen aan de uitnodiging gehoor hadden gege ven, was te constateren op de avond van 5 september in het Nederlandsch Koffiehuis te Middelburg. Ongeveer 30 van de 40 personeelsleden waren opgekomen, w.o. ook de scheepsmoe- der, die de verre reis vanuit Hengelo had ondernomen. Het wel en wee van de tocht werd nog eens onder de loep genomen en een zeer goed geredigeerd en voor gedragen A.B.C.-gedicht door me vrouw Masclée uit Oostburg (samen gesteld door het echtpaar M.) was zonder twijfel de climax van deze avond. Het meest verheugende was wel dat zeer velen der aanwezigen bereid waren het volgend jaar weer aan een dergelijke tocht mee te doen, indien zij daartoe mochten worden aange zocht. Voorts is het een vaststaand feit dat de afd. St.-Philipsland met een gecollecteerd bedrag ad. f 2302,55 of nota-bene 434,5% van het streefbe drag de hoogste is van alle Afdelin gen. Het vermoeden bestaat dat zij ook dit jaar weer beslag zal leggen op de zijden ere-wimpel (dit zou de der de keer in successie zijn) daar een dergelijk percentage tot heden in den lande nog niet gehoord is. Het is werkelijk verbazingwekkend een dergelijk bedrag bij elkaar te krijgen, temeer als men bedenkt dat deze afdeling ook nog een extra be drag heeft ingezameld voor de slacht offers van Marcinelle ad ruim f 1300,—. plaatsen de opbrengst zo teruggelo pen is. Middelburg viel bijv. terug van-f 5300,- op f 3600,-; Tholen van f 5300,- op f 44,-: St.-Jansteen van f 700,- op f 300,- en Hontenisse van f 760,- op f 365,-. De boottocht Het was een aardig idee van de scheepsarts en -moeder om op de laatste avond van de Zeeuwse boot- Tevoren had de burgemeester van Vlissingen in hotel „Noordzee-Boule- vard" deze nieuwe instrumenten in lage stemming symbolisch overgedra gen. Mr. Kolff bracht de brand van 7 mei in herinnering, waardoor vele instrumenten van de beide Vlissingse korpsen „St. Caecilia" en „Ons Ge noegen" verloren gingen. Dat de burgerij zo'n grote steun verleende noemde de burgemeester zeer verheugend omdat de muziekver enigingen niet uit het Vlissingse open bare leven zijn weg te denken. Na mens de gehele burgerij droeg hij de nieuwe instrumenten over. Hij ver wijderde de vlag, welke de instru menten aan het oog onttrok en over handigde de voorzitter van St. Cae cilia, de heer C. K. van Erk, een piston, de overdracht hiermee sym boliserend. Voordien had de penningmeester van St. Caecilia, de heer Cysouw in een korte toespraak erop gewezen, dat reeds lange jaren verlangend werd uitgezien naar een instrumen tarium in lage stemming. De brand is er oorzaak van geweest, dat deze instrumenten er gekomen zijn. Zon der steun van burgerij en gemeente bestuur was het echter onmogelijk geweest, zodat men grote dank ver schuldigd is. Na de overdracht door de burge meester sprak de voorzitter van St. Caecilia, de heer C.K. van Erk een dankwoord. Tot slot sprak de directeur van St. Caecilia, de heer J. de Graaf, woor den van dank en belichtte in het kort de ontwikkeling van de harmonie in de laatste jaren. Door een rondmars toonde St. Cae cilia haar grote dankbaarheid aan de burgerij. En de burgerij haar be langstelling voor St. Caecilia door deze rondgang in groten getale gade te slaan. speciale bijeenkomst daarvoor gehul digd. De heer van Liere dankte de spre kers voor de lof aan hem en de zijnen toegezwaaid doch merkte daar bij op dat het Goese publiek aan het streven van het comité kracht dadig had meegewerkt, want anders was een dergelijk resultaat nimmer bereikt. Vervolgens overhandigde hij aan de r.-k. School (hoofd v.d. Dries) C j i i een fraaie wisselbeker, omdat deze Steaenweastrija leerlingen de meeste loten hadden "verkocht, n.l. 1273. De Prinses Ire- neschool volgde op de voet met 1073 loten, terwijl 2 jongens van eerstge noemde school.individueel de verkoop van 260 loten op hun naam brachten. De stedenwedstrijd is gewonnen door Het is opmerkelijk dat in sommige Goes, dat daarmee de wisselbeker won. De heer v. Liere werd op een) De sportveldenkwestie Het camité Sportbelangen alhier heeft vergaderd over de bekende kwestie die tussen het comité en B. en W. is ontstaan over de vergroting en verbetering der sportvelden. De vergadering was van besloten aard, zodat de pers geen toegang had. Men deelde ons alleen mee dat be sloten is tot een conferentie met B. en W. en dat men vertrouwt op een bevredigende oplossing. l)e mutaties bij de Herverkaveling Zeeland Onlangs gaven wij een lijstje van de mutaties bij de Herverkaveling Zeeland. Dit lijstje verdient nog aan gevuld te worden met de mededeling dat de heer J. Wisse 1e Goes opvol ger is geworden van de administra- teur-comptable, de heer Offermans. Geboren: Marinus z. v, H. Pap en J. Leijs; Irmgard. d. v. H. Westen burg en B. Kool; Pieter z. v. J de Bruijne en P. Korstanje; Catheiina d. v. C. de Boot en J. A. van Oosten; Bart, z. v. J. v. d. Feen en L. E. Wery. Huwelijkesaangiften: Ch, M. Chris, tiaanse, 66 jaar en C. J. Dhont, 61 jaar; M. Wezepoel 29 jaar en L. Lepoeter, 30 jaar. Gehuwd: P. Vaes, 22 jaar en E Moerman. 20 jaar; J, J. Linden- bergh, 26 jaar en G. J. Lobbezoo. 24 jaar. Overleden: Cornelis H. v. d. Maas, 63 jaar, ongehuwd, te Kortgene; Jo hanna P. Janse, 58 jaar, echtg. van J. de Coninck; Janna van Westen 62 jaar. echtg. van A. M. Verdonk. Nisse RAADSMEERDERHEID DORPSHUIS. WIL De raad besloot in principe tot de ,de bouw van een dorpshuis. Slechts twee raadsleden waren hiertegen. Het Zeeuws Studiefonds krijgt een bijdrage per inwoner van 5 cent per jaar. Het voorstel om de gemeente Goes een bijdrage te leveren voor het ambulancevervoer vanaf 1 juli' 1955 werd aangenomen. Aan de Wilhelmi- nastraat worden enkele stukjes grond aangekocht. De verbetering van deze straat zal onderhands worden aan besteed. Verschillende subsidiever zoeken werden afgewezen. Bij de rondvraag verzocht de heer C. Bos om een riolering te leggen in de Dia- konielaan. De voorzitter zegde toe dit te bespreken met de opzichter. Het voorstel tot vaststelling van een verordening op de keuringsdienst van vee en vlees en vaststelling van het heffen van rechten werd ver worpen. Yerseke OMHOOG GEVAREN Tijdens dikke mist, waarvan de ge hele visserij veel last heeft onder vonden, geraakte de Harlingen 34 uit de koers en bleef bij afgaand water op een der overvloeiende oesterput ten aan de Molenpolder zitten. Het vaartuig had juist een lading con sumptie-mossels gelost op de verwa- terplaats en was op weg naar de ha ven. Bij hoog water is het schip des avonds weer vlot gekomen. AANVOER MOSSELS Ondanks de berichten over sabota ge en demonstraties tegen de twee mosselkotters uit Yerseke, die enige weken geleden naar Denemarken ver trokken om aldaar onder Deense vlag mossels te vissen, hebben deze toch kans gezien, flinke hoeveelheden mos sels aan de wal te brengen. De laat ste dagen is weer een toenemende aanvoer te constateren van Deense wagens met consumptie-mossels. De ze zijn voor het grootste gedeelte door de bovengenoemde vaartuigen gevist. DE OESTERHANDEL Het verhandelen en exporteren van consumptie-oesters blijft zeer goed lopen. Verschillende exporteurs zijn tot aankoop moeten overgaan. Vooral de 2 en 3/0 is zeer gevraagd. De verhoging van de walprijs voor de 2/0 van 80.op 85.vinden de meeste kwekers veel te weinig, het gestelde gewicht van 80 kg per 1000 te hoog. De uitgezaaide zaai-oesters kunnen dit gewicht door de slechte groei nauwelijks halen, zodat deze soort schaars zal worden. Per 1 no vember bestaat de mogelijkheid dat het Bedrijfschap een en ander zal herzien. Sas van Gent EENV. SOC. CURSUS KAB Vanavond om 19.30 uur zal in het parochiehuis aan de Westkade de we kelijkse lesavond voor het tweede gedéelte van de eenvoudige sociale cursus van de KAB een aanvang r.e- afwateringssloot. De nieuwe afwateringssloot langs de spoorlijn nadert haar voltooiing en zal over enkele weken in gebruik genomen worden. de bietencampagne. De suikerfabrieken die op maan- 8 oktober met de verwerking van suikerbieten begonnen zijn genieten weer grote belangstelling van het publiek. Het lossen van bieten met grijpers uit de schepen en met de netten van de auto's, maar vooral de waterkanonnen welke de bieten van de bietengorren naar de fabriek spui ten trekken vele kijklustigen. De plaatselijke afdeling der KVP hield haar jaarvergadering, waarvoor een ;-er bevredigende belangstelling bestond. De voorzitter kon in zijn openings woord zeer optimistische geluiden la ten horen. Hij memoreerde dat het ledenaantal tijdens de jongste leden werfactie dusdanig steeg, dat Axel procentueel boven het landelijk ge middelde kwam te liggen. Wat de laatste verkiezingen betrof, yvas het verheugend te constateren dat de KVP voor het eerst in de geschiedenis de tweede groote politieke partij van Axel was geworden. Aangezien de verplichte afdracht der contributie- gelden was verhoogd, werd met bijna algemene stemmen besloten de con tributie voor het jaar 1957 te brengen op f 3.- voor het eerste gezinslid en f 2.50 voor het tweede lid. Aangezien voor de periodiek aftre dende bestuursleden geen tegenkandi daten werden gesteld, werd het be stuur als zodanig in zijn geheel her kozen. Voor het jaar 1957 zullen dus zitting hebben de heren Kesbeke, Fer- mont, Wolf, Erpelinck, Maas, Schau- waert en Ysebaert. Bij stemming werd de heer Kesbeke tot voorzitter her kozen. Als afgevaardigden werden bij stemming aangewezen de heren Maas en Erpelinck, met als plaatsvervan gers de heren van Huiseiing en Ram- meloo'. VEILIG VERKEERSDAG. Ook onze plaats had zijn veilig verkeersdag, wat met het nodige tam tam werd kenbaar gemaakt. De organisatie berustte bij de Rijkspolitie en de plaatselijke Com missie voor veilig verkeer, met name Wmr. Eggermont als concul, en de heer Mattheeuws als secretaris. De gehele dag reed door Axels straten een speciale geluidswagen, de weggebruikers via de luidspreker at tenderend op hun grote en kleine verkeersovertredingen. Ook de scholen werden in deze niet alledaagse actie betrokken. Niet alleen werd in speciale les sen de jeugd op de verkeersgevaren gewezen, maar tevens werden ze via de film aan de hand van praktische verkeersproblemen ingewijd in de grote en kleine kneepjes van het weggebruik. Op verscheidene scholen werd overgegaan tot het aanstellen van de zogenaamste verkeersbri- gadiertjes, die dus in de naaste toe komst voor de veiligheid van de jeugdige weggebruikers zullen zorg dragen. 's Avonds werd voor een talrijk Axels publiak door het Verbond voor Veilig Verkeer een filmvoor stelling gegeven getiteld Kijk uit" en „Sterrit". Een paar amusante films besloten deze leerzame dag. Zij nog vermeld dat ter bestrijding van de onkosten, door Axels jeugd folders werden aangeboden, die van wege hun praktische lessen aan gaande de verkeersveiligheid, zeer gretig aftrek vonden. Circus van Bever trok veel belangstelling De Hulstenaren (en de bewoners van de omgeving) hebben met even veel interesse en enthousiasme de kennismaking van Circus van Bever vaak getroffen, maar nooit ver slagen hernieuwd als men dit in de reeds eeVder bezochte plaatsen in ons gewest heeft gedaan. Onder de belangstelling van half jeugdig Hulst werd op het terrein aan de Poor terslaan (waar men over r.iet te lange tijd de nieuwe Technische School hoopt te zien staan) de grote -.es- mastten t opgebouwd, waarin Circus van Bever achtereenvolgens drie voorstellingen gaf. alle goed bezocht. En. naar ook in onze stad weer bleek volkomen terecht druk be zocht. Want het programma was goed en er viel van te genieten. Wie wilde griezelen, wel, hij kon griezelen. Wie eens lachen wilde, die kwam even min voor niets En wie kwam voor de aloude echte circussfeer, die on- Langzamerhand wordt het een tra ditie dat de firma Bliek te Terneuzen tweemaal per jaar in een modeshow toont wat er voor nieuws is op het gebied van de mode in het komende seizoen. Tezamen met het modehuis Nobels-Molducci -hoeden, sjaals en handschoenen- en de firma Kemper (voorheen Moggré) -tassen- organi seerde de heer Bliek een show in Ho tel Rotterdam waarvoor zowel in de namiddag als in de avond grote be langstelling bestond, niet alleen van uit Terneuzen zelf. doch ook van uit de omtrek. De show was een royale greep in de stoffe'nvoorraad, die voor de ko mende winter fraaie dessins ver toont. De import uit Frankrijk, Duits land en Italië garandeert exclusiviteit, uiteraard in een beperkte voorraad. Vier charmante mannequins toon den hoofdzakelijk japonnen en deux- pieces vervaardigd uit de modestof- fen tweed, tweed de laine en broché, verder japonstoffen met een modern schaduw- en moustache-effect en voor het overige bleek de komende wintermode ook afgestemd te zijn op bedruktwol-mousseline, ruitjes, bou- clé-tweed en fluweel. Uiteraard trof men overal het prak tische dat deze tijd vergt in de mo dellen aan ook in de bijzondere exem plaren die speciale bewondering oogstten door fraaie dessins en bij zondere coupe. Dat de mode niet een louter bui tenlandse aangelegenheid is bewees men op deze show door enkele haute couture modellen van de Nederlandse couturier Max Heymans te tonen, zeer exclusieve kledingstukken, Natuurlijk toonde ook deze show weer aan van hoeveel belang het is de grootste nauwkeurigheid bij de .keuze van alle aceessaires te be trachten; hier bewezen de firma's Nobels-Molducci en Kemper dat hoe den. sjaals, tas enz. bij het gekozen toilet, hetzij japon of mantel, moeten passen. Alles bijeen bewezen de drie samenwerkende modehuizen dat Ter neuzen op dit terrein een goed figuur slaat» De heer Theo Kelders als ex plicateur en de heer Ed. Sanchez, pia nist. hebben er het hunne toe bijge dragen dat deze show een uiterst ver zorgde indruk gaf. afscheidelijk is van het beeld van fiere paarden, trots dravend in een door tientallen hoeven omwoelde piste, ook die kwam volledig aan zijn trekken. Het zou te ver voeren alle arties ten op alle nummers (opnieuw) op te sommen. Wanneer gezegd is dat het gehele programma een aaneenschakeling was van bijna steeds weer trefzeker inslaande num mers, dan is daarmee aangetoond dat het cireus de velen die het bezoch ten een dienst heeft bewezen. Voor drie nummers een uitzondering: de beminnelijke zakkenroller Gentleman Jack, die verbazing oogstte; het num mer met de wonderlijke taxi, dat lachorkanen ontketende en de fluo rescerende trapezewerkers die menig een-bijna de stuipen bezorgden. Deelname in Stichting Werkplaats De gemeenteraad van onze stad komt deze maal op een ongewoon tijdstip bijeen, n.l. a.s. woensdagmid dag om 2 uur. Het voornaamste punt var. de niet 'omvangrijke agenda is een voorstel om deel te nemen in de Stichting Beschuttende Werkplaats voor minder invalide arbeiders, wel ke binnen afzienbare tijd in onze stad gevestigd zal worden. Tevens houdt dit voorstel -in de garantie van rente en aflossing van een voor dit doel te sluiten geldlening van f 65.000. Dan is er nog een voorstel tot aanschaffing van een tribune en de oprichting van twee kaartverkoop gebouwtjes op 't gemeentelijk sport terrein. Terhole FILMVOORSTELLING De film „Waar de hemel zong", waarmede de witte paters thans ten bate van hun missioneringswerk op tournee in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn, is ook in onze parochie vertoond. De opkomst was ditmaal bijzonder goed te noemen en men was zeer tevreden over het gebodene. Lamsivaarde OUDERCOMITé'S OPGERICHT Overeenkomstig de daartoe strek kende bisschoppelijke voorschriften zijn ook in onze parochie een tweetal ouder-comité's voor de beide scholen opgericht. Voor de meisjesschool bestaat het comité uit de dames de Schrijver-v. Driessche. Pateer-Ferket en Staal- Castemiller. Voor de jongensschool is het comité samengesteld uit de heren P. Kuijpers, L. Schillemans en P. Andriessen. MEISJESCURSUS De cursus voor meisjes vanwege het Wit Gele Kruis is met een feestelijk getinte eindles besloten. Niet minder dan 45 meisjes namen aan de door zr. Vernimmen en pater v. Acker ge doceerde cursus deel. Zr. Vernimmen gaf nog een over zicht over het gehele verloop der cursus. De pastoor, die eveneens het woord voerde, bracht zijn dank aan de beide docenten en aan de wijk verpleegster zr. v. d. Branden, die alles zo voortreffelijk georganiseerd heeft. Namens de leerlingen sprak mej. Joosens. Met een gezellig samenzijn werd de eindles besloten. |De ijsclub „Het Grote G*at" is reeds vroeg actief. Alhoewel een ieder hoopt dat het vriesweer, met het oog op de dure kolen, nog lang op zich zal laten wachten, heeft het bestuur van de ijsver- eniging gemeend reeds thans enkele maatregelen te moeten nemen om straks, als er werkelijk ijs zal zijn, ook beslagen op het ijs te kunnen komen. Met dat doel is er een werkcom- missie ingesteld, die belast is met het voorbereiden van wedstrijden en met de organisatie op de ijsbanen. Ook is er een schaatstraining in de gymnastiekzaal van de openbare lagere school, waardoor de schaats liefhebbers in de gelegenheid worden gesteld, geleidelijk ain, de gewenste lichaamsconditie te verkrijgen, om des winters aan de wedstrijdsport te kunnen deelnemen. Ook is er een grote wervingsactie voor leden en donateurs op touw gezet, teneinde uit de opbrengst daarvan de training en de eventuele koster, van wedstrijden te kunnen bestrijden. Bridge in Terneuzen en Sas van Gent Te Terneuzen en Sas van Gent wer den voor het district Zeeland van de Nederlandse Bridgebond de eerste viertallen competities 1956 - 1957 ge speeld. De uitslag was als volgt: Hoofdklasse: Terneuzen I Ter neuzen II 1954; Luctor I Hulst 5344 Eerste klasse: Sas van Gent I Sas van Gent II 31—21; Luctor II Terneuzen III 4125. AGENDA Vandaag AXEL Het centrum 8 uur: De gemas kerde ruiter. DE KL1NGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Het huis der gijzelaars. GOES Grand: Helena van Troje. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: KRO- revue. MIDDELBURG Electro: Blackboard jungle.»Schouwburg: Zij waren allen schuldig. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Gi taren der Liebe. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Jacht op het groene vuur. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De twee wezen. VLISSINGEN Alhambra: Sissi. Luxor: Het salvo der dapperen. Har- HULST Bioscoopgebouw 8 uur: ten en Portefeuille-dieven. NIEUW-NAMEN Kalkoenscliieting staande wip. OOSTBURG Ledel 8 uur: KRO-revue Uitverkoop. SAS VAN GENT -- Olympia 8 uur: 's Nachts op de boulevard. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De twee wezen ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 19,30 uur: Carmen.

de Stem | 1956 | | pagina 2