TEX w Billy Louise HhTV lüagbtail Pcjltctn Maria Moeder Gods Cocaïne-handelaars Meubels opknappen?... Praehtbijts de politie te slim af ^TI8C* P/JHl* Meningen en Commentaren De woningbouw in augustus AT EEN ONDERLIJKE ERELD door B. M. Bower una itocoats SOLE °v i eland ES e commissie rvoorstellen MDA daag TWEEDE BLAD DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 TOT DE ORDE VAN DE DAG VREES VOOR DELTAPLAN KERN VAN DE VREES GEEN MISVERSTAND Geef Uw keel het beste! Operatie-fotografie in Italië Onbekend evangelie ontdekt ICI 122.50 Mechanisatie in de tuinbouw ERE-PROMOTIE MINISTERS. L.MANSHOLT Aspirin*) TELEVISIE-PROGRAMMA'S 14) oostelijk eland hoolartsendienst Beveland is, als Looyen die on- enoemd mej. J. ■ts te Schiedam. werd geboren ecember 1930 en aal examen aan Leiden. Daarna itichting klinisch otterdam. Thans onden aar. het rum te Rotter- G BOUWKAS. r zal er op het nde tentoonstel- cas Nederlandse itigen zijn. Deze eze instelling in :en aantal bedrij- amengesteld om m voor de eigen iderne woningin- ddag 23 oktober atoonstelling' offi- id. HING FZERES. erdonk is op zijn lag verleend als •.-k.. lagere school ot tijdelijk onder- mde school be- ,M. Theuns - van rg. V BEVER KKEN. )ijt hebben de be rg het bekende uit de gemeente van dit circus in stroom van cir- ,11e plaatsen van Vlaanderen ver- jedelplein en om- van belang. Een en door de ouden langstelling werd die ook de jeugd schouwers boeide rte „circussfeer" s van het circus looie programma ïze „sfeer" opge- 3e dagelijkse zor- geten konden wor- :oord van het be nt kon genieten. ;entie) 'IN'G :e tijd 5 GOED E HEER. ie grote keuze e heer verlangt. b modellen eens errast zijn over fecte coupe. tot 149. nieuwe collectie jplin jassen et alle maten e juiste tinten, tot 135.—. immissie kon zich le raadsvoorstellen er commentaar op :en aanzien van de oedig aanbevolen 'olgende nuchtere ie voorstellen tot de vraag waarom worden gedaan, lomen kan worden daarvan binnen zal zijn. er de aandacht op laar haar oordeel int dat de gebou- en ontworpen, dat het aantal leerlin- f meerdere lokalen d." oorstel een krediet ■strekken Voor de iet padvindersver- Ie het feit dat deze ■meen.! e geld kost zich hiertegen dat daardoor een aan uitbreidings- rdt geholpen. Wel 'orden ingelicht on- arden de grond in uik wordt gegeven. dienen h.i. zoda- nengesteld dat de toekomst niet we- ilijke uitgaaf komt niet door de om- uitgifte van de vordt gedwongen, rond niet voor een gebruik worden het geval is, dus bij p.Z.E.M. teur der P.Z.E.M. noemd de heer M. isterfelijke Mozart. Electro: Hollywood le Zwijgerlaan 8 uur: hambra: Romeo en naked street, on. Vlaamse Opera Ned. Schouwburg: <xv>o<xxxx>oo<xxxxxxjxxx>o<xxxxxxxxxxxxx>ooooo<xx>ooooo "oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo TN de historieboeken kan dan een kabinetscrisis van 119 dagen worden bijgeschreven. Het is een zucht van verlichting waard, dat aan het gemartel met ons parle mentair stelsel een eind is geko men. We kunnen niet zeggen, dat de laatste manoeuvres van grote élé- gance getuigden. Terwijl mr. Bur ger eerst stijf vasthield aan het meedoen van de VVD en daardoor de oplossing blokkeerde, heeft hij in een kort gesprek de reeds aan getrokken gegadigde voor een be slissing gesteld, welke hij van zijn standpunt uit niet kon nemen. Toen was de weg vrij voor mr. Algera om zijn departement binnen te va ren. De zaak was rond. Feitelijk is er niets anders geschied dan een reconstructie van 't kabinet-Drees. Ook op 13 juni wisten we al. dat de heren Beel, Van Thiel, Beyen, van der Kieft, van Oven en de Bruyn er genoeg van hadden. Als men zich toen eenvoudig gezet had aan het werk van hun vervanging, zou men hooguit in een week klaar geweest kunnen zijn. Maar het be gon al met een moeizaam worstelen om twee programpunten, andere vraagstukken groeiden uit tot dra ma's, men zocht beredderaars van een al verwarder boedel in andere werelddelen, die werkten de wagen nog dieper in het slijk, kortom, het summum van onvermogen is ge toond. tot men nu eindelijk op de gedachte kwam: Als we het eens met de oude basis en de zittende functionarissen probeerden. En waarachtig, toen was het geval zo bekeken. Het beste is er maar niet te veel over na te kaarten en zo spoedig mogelijk over te gaan tot de zeer dringende orde van de dag. F)E mededelingen, welke de Bel gische minister van Openbare Werken Vanaudenhove op vragen van senator Pholien heeft gedaan over de bevaarbaarheid van de Schelde en de weerslag, welke de uitvoering van het Deltaplan daar op kan hebben, geven voor dat laatste geen uitsluitsel, maar kon digen een grondig zelfstandig on derzoek van Belgische zijde van het Deltaplan aan. Het waterbouwkundig laborato rium te Antwerpen werd uitgebreid, een Zweedse professor werd te hulp geroepen en men wil nog maar liefst ruim 100 krachten extra aan werven voor de bestudering van de gevolgen van het Deltaplan. Dat alles niettegenstaande men van Nederlandse zijde reeds over inlich ting en voorlichting kon beschikken en Belgische waarnemers op het waterloopkundig laboratorium te Delft bij proefnemingen aanwezig konden zijn. Men moet zo wel vaststellen, dat België zich zeer ongerust blijft ma ken over het Deltaplan met het oog op zijn eigen belangen. Nederland zal met deze Belgische vrees wel rekening hebben te houden bij de uitvoering ervan. £)E antwoorden van minister Van audenhove aan senator Pholien geven aan, dat België vooral on gerust is over de toekomstige ge dragingen van de Westerschelde bij uitvoering van het Deltaplan. De minister betreurt, dat men niet over de gegevens beschikken kan, waaruit men achteraf de in vloed van de afdamming van het Kreekrak, de eerste afsluiting van de Oosterschelde in 1867, op de ge dragingen van de Westerschelde kan bestuderen. Hiermee is nader aangegeven, wat België in het Deltaplan zo ver ontrust. De afdamming van het Haringvliet kan onze zuiderburen niet deren. Ook een dam in de Gre- velingen zal in België geen beden kingen ontmoeten, omdat die juist op het punt van het wantij komt te liggen, waardoor geen verande ring in de eb- en vloedstromingen van de zee zal ontstaan. Maar dit laatste is wel te ver wachten bij een afdamming van de Oosterschelde, tenzij hier een ge perforeerde afsluiting tot stand komt, waardoor de stromingen van eb en vloed haar oude weg kunnen blijven vinden. Een te verwachten ongunstige invloed van een afge damde Oosterschelde op de stro mingen en vaargeulen van de Wes terschelde, dat is de kern van de Belgische vrees. ■y^/ANNEER een gesloten afdam ming van de Oosterschelde on gunstige of niet te voorziene ver anderingen in het regiem van de Westerschelde, die de zeevaartweg voor Antwerpen is, kan meebren gen, moet men zich niet verwon deren, als van Belgische zijde be zwaren en moeilijkheden rijzen met betrekking tot de volledige uitvoe ring van het Deltaplan. Van Nederlandse zijde kan men hiertegenover stellen, dat men sou- verein gerechtigd blijft op eigen territoir de werken uit te voeren, die men geboden of raadzaam acht. België heeft daarover zeker niet mede te beslissen. Nochtans zijn er redenen genoeg om Nederland er toe aan te sporen rekening te houden met de Belgi sche bezwaren en belangen. Het zou betreurenswaardig zijn, wanneer het Deltaplan de goede verstand houding. in de Benelux-samenwer- king gewonnen, weer zou aantasten. Dit ware al evenzeer in strijd met het gemeenzaam streven van Ne derland en België beiden naar Europese eendracht, waarbij hun onderlinge wrijving toch kwalijk past. Met een variant op hetgeen Char les de Coster Tijl in de mond legt, moge men in noord en zuid, ook waar het gaat over het Deltaplan, als richtsnoer vasthouden: met raad en daad, met goed en bloed geen misverstand tussen noord en zuid. (Advertentie) TEGEN HOEST i OAGEUIKS VOOR EN HEESHEID I STEM EN KEEL Gebruik regelmatig Wybcrt, het beproefde middel ter bescherming van de gevoelige slijmvliezen in mond en keel. De Italiaanse luchtmacht is begon nen met de „operatie-fotografie", waarbij met straalvliegtuigen van het type F 84 honderdduizenden foto's van het gehele land worden gemaakt. Op deze wijze wil men voor het eerst in Europa op zo grote schaal de deugdelijkheid van president Eisenhowers voorstel inzake lucht- verkenning in dienst van de ontwape ning aantonen. Het denkbeeld is uitgegaan van de minister van defensie, Paolo Emilio Taviani. Prof. Henri Charles Puech, hoog leraar in de godsdienstgeschiedenis aan het „College de France" heeft dinsdag in Cairo meegedeeld, dat er zich bij de onlangs in Opper-Egypte ondekte, 1600 jaar oude gnostische handschriften „een omvangrijke en volledige verzameling van tot nu toe onbekende gezegden bevindt, die toe geschreven worden aan Jezus Chris tus". Puech zei, dat de ontdekkingen, in 1946 te Nag Hamadi gedaan, eerst dit jaar tot in bijzonderheden bestu deerd zijn en dat zij tezamen met de z.g. Dode-Zeerollen, „zeer belang rijke" bedragen vormen tot de kennis van de eerste christenheid. De ge zegden, die aan Christus worden toe geschreven, staan vermeld in een evengelie volgens Thomas. Dit evan gelie staat opgetekend in een van de 13 in leer gebonden delen, die vol gens prof. Puech deel uitmaakten van de bibliotheek van de gnostische gemeenschap in de derde en vierde eeuw na Christus. Puech zei, dat dit evangelie afkomstig is uit de eerste helft van de derde eeuw na Christus. (Advertenties) Ga beter en gezonder slapen op De nieuwe moderne matras van IKIPREEN-O. het speciale schuimplastic met dragende veerkracht! Comfortabel, hygiënisch, doelmatig! 15 jaar garantie. Onder alle Mariakerken, die er overal ter wereld zijn gebouwd in de loop der tij den, is die op de Esquilijnse heuvel in Rome de voor naamste en zij draagt daar om van ouds de titel van Maria de Meerdere. Deze kerk, die dateert uit de 4e eeuw, werd door Paus Six- tus de derde herbouwd en tot Mariakerk gewijd en de Paus liet uit eigen midde len een groot mozaiek aan brengen op de triomfboog. Het was de wens van deze Paus, dat de kerk als een monument zou zijn ter herinnering aan het Concilie van Ephese, in 431 ge houden, en waar onder geweldige bijval van de gelovigen door de verzamelde bisschoppen de ketterij van Nestorius werd veroordeeld, die ontkende, dat Maria waarlijk de Moeder Gods is. Op de triomf boog in de Santa Maria Maggiore staat Christus afgebeeld in de glorie van Zijn Godheid en Maria in de luister van Haar Goddelijk Moederschap. In het jaar 1931 toen het vijftien eeuwen geleden was, dat Ephese weergalmde van de vreugde om Maria's grote waardigheid, liet Paus Pius XI de triomfboog, die in zoveel eeuwen nogal wat had geleden, weer in zijn oude glorie herstellen. Maar tevens wilde de Paus Maria op een andere wijze eren, als door een levend monu ment, en stelde daarom op 11 ok tober de feestdag in van Maria's Moederschap. Zo ademt dus deze Mariadag de eerbiedwaardige traditie der Kerk. hij herinnert aan het geloof in Maria's verheven waardigheid, zo als dat de eeuwen door werd be leden door de Kerk. Juichten eer tijds in de vergrijsde eeuwen der Kerk de gelovigen om Maria's Goddelijk Moederschap, ook thans zien overal ter wereld de katho lieken naar Maria op en prijzen Haar in een onafgebroken loflied. Nu in deze oktobermaand meer nog dan anders weerklinkt in de stilte van de huiskamer en in de gewijde sfeer der kerken en ka pellen het Rozenkransgebed en worden de hemelse woorden her haald van de Engel, die Maria groette als vol van genade, wor den de woorden herhaald van de biddende Kerk: Heilige Maria, Moeder van God! Deze woorden bevatten zulk een ontzagwekkende grootheid, dat wij de volledige draagkracht ervan niet kunnen vatten. Dat een van de mensen werd uitverkoren tot de meest intieme verhouding van moeder tot kind, tot de geheel enige waar digheid van Moeder van Gods Zoon, die uit Haar schoot het vlees aannam en als mens onder ons verscheen om ons te verlos sen. Maria zelf heeft in haar Mag nificat met ontroerende eenvoud de hoge eer beschreven, die Haar te beurt viel: ..Hij, die machtig is, heeft grote dingen aan Mij ge daan Paus Pius XI stelde de feest dag van Maria's Moederschap in „opdat de leer van een zo verheven geheim in de harten van de gelovigen dieper zou worden verankerd. En tegelijk stelde de Paus de „ge zegende der vrouwen"de Moe der van God, Maria en de hei lige familie van Nazareth als voornaamste voorbeeld voor de waardigheid en heiligheid van het eerbare huwelijk en voor de godsdienstige opvoeding van de jeugd ter navolging. Geen betere wijze om de lof te zingen dezer hoogverheven Moederals in de oktobermaand dagelijks de rozenkrans te ne men in de biddende handen. En terwijl wij in ons gezin of in de kerk door dit heilige ge- bedssnoer als worden omstren geld en verenigdtrekt Maria ons in Haar wijde Moederarmen omhoog tot Zich en tot Christus. Twee Franse politiebeambten in Nice zijn in de kuil gevallen, die zij listig voor een groep in verdovende middelen handelende gangsters had den gegraven. Uitgegaan in de hoop terug te komen met een paar zwaar geboeide arrestanten z(jn zij in dit vreemde avontuur een bedrag van zes miljoen franks kwijtgeraakt. De twee beambten, waaronder een politiecommissaris, waren enige tijd geleden op het spoor gekomen van een bende smokkelaars en handelaars in cocaïne. Zij slaagden erin in contact te komen met deze bende en gaven zich uit als toekomstige kopers. Het is niet zeker of zij er in geslaagd zijn de cocaïne-handelaars om de tuin te leiden. Het staat alleen maar vast dat de laatsten hen te slim zijn af geweest. De afspraak was, dat de beide politie beambten zich naar een zeker lokaal in Nice zouden begeven om daar een hoeveelheid verdovende middelen ter waarde van zes miljoen franks in ont vangst te nemen. Om de mise-en-scène helemaal geloofwaardig te maken, sta ken zij inderdaad voor zes miljoen franks aan bankpapier bij zich. Twee, smokkelaars lieten niet lang op zich wachten. Zij hadden ieder een pakje bij zich. De politiebeambten meenden hun rol van kopers tot het einde toe te moeten spelen en telden dus de zes miljoen op tafel uit. Zij waren daar nog mee bezig toen de twee smokkelaars hun ieder een pis tool van zwaar kaliber tegen de rib ben drukten en hun uitnodigden om de handen omhoog te steken. Totaal overrompeld bleef hun geen andere mogelijkheid over dan te gehoorza men. De beide bandieten graaiden het bankpapier bij elkaar, propten hun zakken er mee vol en zagen kans om te ontkomen voordat de in het belen dende vertrek wachtende politie agenten, die ongeduldig wachtten op het moment waarop zij zouden kun nen binnenstormen om de handelaars te arresteren in de gaten kregen wat er gebeurde. De namen van de twee mannen die de politie te handig af zijn geweest zijn bekend. De politie hoopt ze dus weldra in handen te krijgen. Maar of zij ook nog de hand zal kunnen leggen op de zes miljoen waarmee ze zijn verdwenen is een to taal andere zaak. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn in augustus 5253 nieuwe woningen gereed gekomen. In dezelfde maand van het vorige jaar werden 4843 woningen opgeleverd. In de eerste acht maan den van 1956 werden 39696 woningen voltooid, tegen 34190 in de overeen komstige periode van 1955. In de maand augustus van de jaren 1945 t.e.m. 1955 kwamen resp. ge reed: 30, 117, 809, 3132, 2648, 4717, 5049, 4591, 5061, 5836 en 4843 wonin gen. Gerekend tot en met augustus 1956 werden sedert de bevrijding 479.573 woningen gebouwd. In augustus werd een aanvang ge maakt met de bouw van 7171 wonin gen. In de eerste acht maanden van 1956 werd een begin gemaakt met de bouw van 53.595 woningen, tegen 50.763 in de eerste acht maanden van 1955. Omdat in augustus 1956 met meer woningen werd begonnen dan er ge reed kwamen, steeg het aantal in uit voering zijnde woningen wederom, en wel tot 89.932 op 31 augustus 1956. Op dezelfde datum van het vorig jaar bedroeg het aantal in aanbouw zijnde woningen 77.102. Ter ontsmetting van tuinbouw- en kasgronden is vooral na de laatste oorlog het stomen van grond in zwang geraakt. Deze sterilisatie, waarbij alle vijanden van de inten sieve groenten- en fruitteelt worden vernietigd, heeft een aanzienlijke evolutie naar mechanisatie doorge maakt. Een Haagse machinefabriek heeft een apparaat geconstrueerd, dat in graven van stoomleidingen overbodig maakt. Nadat de grond is losgemaakt trekt een lier de stoombuizen door de grond, waarbij diepte en stroom snelheid regelbaar zijn. Demonstraties, die thans worden gehouden, trekken veel belangstelling uit ambtelijke en bedrijfskringen. Behalve het snelle werk trekt het ook de aandacht, dat de mechanische methode aanzienlijk minder arbeids krachten vergt en daarom reeds doel matiger dan de traditionele moet worden geacht. (Advertenties) Dinsdagmiddag is Z.E. S. L. Mans- holt, minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen gepromoveerd tot doctor hono ris causa in de landbouwkunde. De plechtigheid vond plaats in de Gro te Kerk te Wapeningen omdat de aula van de Hogeschool te klein was voor de vele belangstellenden. Als promotor trad op prof. dr. C. H. Edelman. Op de foto ziet men prof. Edelman die de promovendus (rechts) zijn bul overhandigt. UITSPRAAK Een onderwijzer uit Notting ham is door de rechter ont slagen van alle rechtsvervol ging, hoewel hij een van zijn leerlingen een fikse draai om de oren had gegeven. Voor de rechtbank kwam tot uitdruk king, dat de onderwijzer de tuchtiging had toegepast, na dat hij in een opstel van het slachtoffer een beschrijving van zich zelf tegen kwam. Daarin sprak de leerling als zijn mening uit, dut hij (de onderwijzer) een groot, dik varken was. En dit moest even gecorrigeerd worden. netje echter, toen zij zich zelf zo op een foto in enkele kranten zag. Dergelijke vrijheden mag Presley zich niet veroorloven." Ze vroeg schadevergoeding. Ze kréég schade vergoeding: 20.000 gulden. Kind De 5-jarige Robin Sher, wiens ouders onlangs bij een auto-onge luk om het leven kwamen, is zo geliefd, dat familieleden van het echtpaar Sher een verwoede strijd zijn begonnen om het jongetje te mogen adopteren. Er dreigt zelfs een rechtszaak van te komen. Al die tijd wordt Robin al heen en weer gesleept door allerlei ooms en tantes, terwijl ook de weder zijdse grootouders zich niet onbe tuigd laten. Bios Acht uur nadat de laatste film voorstelling in een bioscoop te Lon den was geëindigd, kwam mevrouw Betty Padwick bij. Ze zag tot haar verbazing, dat ze nog steeds in haar stoel zat. Ze moest nog drie uur wachten, alvorens de deur werd ge opend door een van de werksters. Niemand had gezien, dat ze tegen het einde van de voorstelling onwel was geworden en buiten bewustzijn was geraakt. Een der bezoekers zei nadien: „Ik zag wel, dat ze bteef zitten, maar ik dacht, dat ze mis schien nog meer verwachtte." Misverstand Een 63-jarige man, die het politie bureau van Doncaster werd binnen gebracht, omdat de agenten dachten, dat hü smoor dronken was, bleek hard op weg om dood te gaan. Hij werd in een cel gesloten omdat de politie hem zwaaiend en bleekjes op straat had zien lopen. Aangezien iemand opmerkte, dat hy helemaal niet naar sterke drank rook, haalde men er een dokter by, die vast stelde, dat de man door een beroerte was getroffen. Hij kon op het nip pertje worden gered. Present Sinterklaas is er weer. In een Amerikaans warenhuis loopt hij rond, bekommerd naar het weer informerend, maar voor het overige weer niet te beroerd om kindertjes (van klanten) op de schoot te nemen. Foto Rok 'n' Roller Elvis Presley (Pres ley zelf) meende in een restaurantr te New Rork best even op de schou- Hft gaat hier Mlemaal een beetje raar* der van een vriendinnetje te mogen D 1 leunen. „Ho ho," zei dat vriendin- maar het is hier prima.. (Advertentie) is ook blijkens de jongste onder- zoekingen het meest aangewezen middel bij reumatische pijnen. Het Bayerkruis op elk tablet garandeert U Snelle werking Absolute betrouwbaarheid Constante samenstelling Elk Aspirine-tablet is voorzier, van het merk het symbool van vertrouwen Er bestaat geen Aspirin*-zonder Bayerkruis Gedeponeerd handelsmerk VRIJDAG, 12 OKTOBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,30 Gr. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerbebr. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 Waar voor uw geld 9,30 V.d, vrouw 9.35 Waterst. 9,40 Omr.ork. 10,30 Morgend. 11,00 Mezzo-sopr. en piano 11,30 Gram. 12,00 Instr. trio 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Zigeunerkwint. 13,35 Gram. 14,05 Schoolradio 14,25 Gram. 14,45 Metropole ork. 15,15 Lit. kron, 15,35 Lichte muz. 16,00 Kleine heesters voor de tuin, caus. 16,15 Gram. 16,30 Radio Fil harm .sextet 17,00 Voordr. 17,20 Vocaal ens. 1^.40 Koersen 17,45 Gram. 18,00 Stemmen van Overzee 18,15 Fanfare ork. 18,35 V.d. jeugd 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Regeringsuitz.: Ruhr. Verklaring en toel.: Welk museum bezochten zij? Een prijsvr. in 't kader van de intern, mu- seumweek 19,20 Emigratiepraatje door H. A. van Luyk 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,30 De jeugd vliegt uit, •hoorsp. 21,00 Orpheus, opera 22,10 Gram. 22,20 Gevar. muz. 22,43 Avondoverd. 23.00 Nws. 23,15 Langs wegen van kunst en schoonheid, caus. 23,45-24,00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V.d. vrouw 9,40 School radio VPRO: 10,00 Avonturen met kin. deren, caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Gram. 10,30 V.d. kleuters 10,50 Amus.muz. 11,30 pianorec. AVRO: 12,00 Orgel en zang 12,30 Land- en tuinb, meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Gram, 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,23 Lichte muz. 13,55 Beursber. 24,00 Koor zang 14.25 Boekbespr. 14,45 Gevar.progr, VARA: 16,00 Gram. 16,20 Muz. caus. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Orgel en zang 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 Vakverenigingsnws. 19,00 V.d. kind. 19,10 De vijf verbonden ringen, klankb. VPRO: 19,30 Ons adres, caus. 19,50 Ber, 20,00 Nws. 2*0,05 Filmrubr. 20,15 Vlaamse dichters van deze tijd 20,30 10 jaar Ned. Belg. cultureel accoord 20,40 Het onder wijs nu VARA: 21,00 Dansrpuz. 21,25 Mensen zoals wij, interv. 22,10 Buitenl. overz. 22,25 Amus.muz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondw. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Pianorec. 16,00 Koersen 16,02 Gevar.muz. 17,00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17,45 Gram. 18,05 Idem 18,20 Symf.ork. en sol. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Muz.caus. 20,00 Gram. (20.45-21,00 Kunstkaleidoscoop) 22,00 Nws. 22.11 Gram. 22,30 Folkloristisch progr. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gevar.muz. 13,00 Nws. 13,10 Lichte muz. 14,00 Hoor spel 15,15 en 15,30 Gram. 16,05 Idem 17.00 Nws. 17,15 Gram. 18,38 Idem 19,30 Nws. 20,35 Kamermuz. 22,00 Nws. 22,35 Chan sons 22,55 Nws. VRIJDAG, 12 OKTOBER 1956 VLAAMS BELG.: 17,00-18,00 Filmprogr. 19,01 TV-album 19,06 Nws. 19,35 Schipper naast Mathilde 20,15 Pools dans- en zang gezelschap (Om 21,15 Puzzle) 22,16 Nieu we films 22,45 Journ. en nws. (Advertenties) Dat is een koopje, William Louisa, u? er mÜn band op geven. Wanneer jij genoeg hebt van die vriendengeschiedenis, zal ik je ver tellen hoe ik dollars graaf uit een wolvenhol." Hij glimlachte om haar verwarde gelaat. Het was een raad sel en hij had haar feitelijk het ant woord in de mond gegeven en toch kon zij het niet vinden. Er was een kleine, duivelse trek in Ward en ge- liw bracht deze trek aan het licht. ,,lk heb nooit gezegd, dat ik er dol ,wa-foiri het te weten", verplet terde Billy Louise hem. „Niet zo dol, tenminste. Ik zal even lang leven zonder het te weten." Zij won het bijna, omdat Ward de vrouwen niet heel goed kende. Hij aarzelde, wierp een vlugge blik op naar en opende zijn lippen om haar alles te vertellen. Hij kwam tot „Oh wel, ik denk, dat ik...." toen Billy Louise een ratelslang ontdekte en naar wilde doodslaan met haar zweep £ij wilde dolgraag het antwoord op net raadsel weten, doch een ratel slang zal alles onderbreken, van een hu wel uks aanzoek tot een moord toe. ward s vingers hadden in de zak getast, waar de nueeet die hij die morgen had gevonden het goed een weinig deed opbollen Hii was op het punt geweest het s't„til £°Ur atah Louis«"e gevtn'do^h hij liet het liggen waar het lie greep zijn eigen zweep om de liane te lijf te gaan, die onder een bosie was gekropen en daar een neieine tot vechten vertoonde. En daar Blue evenveel hield van ratelslangen als van modder, kon Billy Louise hem niet dicht genoeg bij het bosje krij gen om de slang te kunnen treffen „Ga terug en ik zal je laten zieri waarom ik dit paard Rattler genoemd heb,,' riep Ward. „Ik wil wedden, dat ik al wel vijfhonderd slangen met hem gedood heb „Zeker evenveel als wolven!riep Billy Louise terug en verloor zo alle grond, die zij gewonnen had. Ward nam zich voor, het haar nu vast niet te vertellen. Rattler spitste de oren bij het woe dende gesis, dat nu eenmaal gehoord, nooit weer vergeten wordt en dat nooit gehoord wordt, zonder een ze nuwspanning. Hij kreeg de slang in het oog, gekronkeld en klaar voor de strijd in de schaduw van een klein bosje. Hij liep in een cirkel om de plek, zijn kop, zijdelings gewend, en zijn ogen strak gericht op de platte lelijke kop met zijn bedreiging van een gespleten tong. Ward trok zijn revolver en schoot de slang met een kogel de kop af. „Dat had ik zelf wel kunnen doen," beweerde Billy Louise jaloers. „Oh, dat vergat ik. De volgende keer mag jij schieten. Ik was bezig je te laten zien hoe Rattler helpt. Hij cirkelt er net zolang om heen, tot ik haar met de zweep kan dood slaan. Maar Mr. Slang bleef te veel naar mijn zin onder dat bosje; en ik was bang dat, als ik hem eruit dreef, hij onder de rotsen weg zou kruipen. Het spijt me, Wilhelmina. Ik dacht er niet aan." „Oh, ik kan te allen tijde net zo veel slangen schieten als ik wil." Billy Louise lachte weer. „Ik zou wel graag willen, dat je Blue een paar lessen gafdie oude suffert!" z°lang jij hem berijdt." Ward boog uit het zadel, raapte de slang bij de staart op, brak de ratels ai en liet 't lichaam weer vallen met een lichte rilling van afkeer. Hij gaf de ratels aan Billy Louise. „Ik ben blij, dat Blue 'n heilige V?nuralelslangen heeft; hij zal beter op zichzelf passen... hot o Z1|n meesteres. Voor mij komt het er niet op aan." vroeg Billy Louise en S'1®ts. In baar toon, dat Ward's van Msotl >0nzen.\ "Daar heb je wat van Marthy s vee voegde zij er vlug aan toe, het eerste het beste wapen grijpend om de uitwerking van die toon weer onschadelijk te maken. „M.K.monogram", zei Ward afwe zig, werktuigelijk het merk lezend, zo als de gewoonte is van de echte cow-puncher. „Nog niet oud ook! Moeten ze pas gekocht hebben." „Hij kreeg ze zowat een maand ge leden," zei Billy Louise. Marthy zegt...." „Een maand?" Ward wendde zich om en bekeek het merk van een koe nauwkeuriger. „Zien er goed uit", merkte hij op. „Zeg, William, als deze heuvels vol zijn met y 6's en grote D's, dan zullen die andere armoed zaaiers een ander gebied moeten op zoeken." „Het zal lang duren, voordat de grote D-kudde zich met één ongeluk kig kalf uitbreidt. Een week geleden verloor ik twee mooie kalveren. Zij braken door de omheining heen en wilden het ravijn dempen. Zij waren natuurlijk dood toen ik ze vond." „De volgende keer dat ik mijn.... Ward wilde haar iets gaan beloven, doch zij viel hem in de rede. „Ward, heb je er iets op tegen als we naar de Cove rijden? Moeder vroeg me of ik wat aalbessen wilde halen. Marthy zegt, dat zij rijp zijn en zij heeft er zoveel, dat zij niet weet wat zij ermee moet doen." „Ik vindt het goed....als je heel ze ker weet dat het de bessen zijn." „Je bent erg lastig vandaag", pro testeerde Billy Louise lachend. „Daar behoef je niet bang voor te zijn. Charlie Fox is een heel beleefd en beminnelijk jongmens, maar hij heeft een meisje in Wyong. De postdrijver zegt, dat er nog geen reis geweest is, dat hij uit de Cove-bus niet een brief had voor Miss Gertrude M. Shannon, Elk Valley, Wyoming. Je behoeft dus niet „Prettig zo'n kletsmajoor van een postdrijver", beweerde Ward. „Foxy mag hem wel eens onder handen nemen." „Oh, maar ik wist het al voor hij het mij vertelde. Marthy zei van de winter al, dat Charlie verloofd was. Hij tracht genoeg vooruitzichten te krijgen om met haar te trouwen en haar naar de Cove te brengen; de Cove zal natuurlijk zijn eigendom worden als Marthy sterft. Ik moet zeggen, dat Charlie een energiek man is. Hij heeft nu iemand in dienst, sinds hij meer vee gekocht heeft; Peter Howling Dog werkt voor hem. Charlie wil zijn vee nu in kudden gaan weiden, zodat hij en Peter How ling Dog het samen af kunnen; en hij heeft aangeboden ook op mijn vee te letten, zodat ik met dat war me weer niet zo dikwijls uit zou hoeven te rijden. Hij is heel aardig, Ward. Ik geef er niet om of hij een groentje is. En hij is helemaal niet verliefd op mij." Zij zagen plotseling Charlie Fox, die op zijn paard naast de ruwe brie venbus aandachtig een brief zat te le zen van vele, dichtbeschreven blad zijden. Billy Louise wierp Ward een „heb- ik-het-je-niet-gezegd"-blik toe. „Wel, hoe gaat het er mee?" Char lie Fox kwam met een schrik uit het wolkenland en wendde zich har telijk tot hen, haastig zijn brief dicht vouwend. „Gaat U naar de Cove? Dat is goed. Ik ging juist de post halen. Hoe staan de zaken bij jou, Warren?" „Zo fijn als zijde", antwoordde Ward, die een eigenaardig idee had omtrent de hoogste graad van fijn heid. „Dat is goed. De weg is hier te smal voor drie, vindt U niet? Ik zal vooruit rijden en de poort openen." „Zij hebben hier een nieuwe poort", zei Billy Louise. „Ik vergat je dat belangrijke nieuws mede te delen." „Het is zeker belangrijk....voor ons Covers." Charlie Fox keek glimla chend naar hem om. „Geen sluitbo men meer die bij ongeluk open wor den gelaten. Deze poort sluit zichzelf, ingeval dat iemand het vergeet." „En U hebt geen vee meer verlo ren, wel?" De vraag was een bewe ring, zoals Billy Louise's gewoonte was. „Niet uit de Cove, in ieder geval. Ik kan niet zo met zekerheid spre kenover het vee daarbuitenna tuurlijk." „Hebt U vee gemist?" Billy Louise had in Charlie's toon iets gehoord, dat niet in overeenstemming was met zijn woorden. „Ik houd er niet van dat te zeg gen. Hoogstwaarschijnlijk zijn ze af gedwaald.„weer naar hun oude ranch teruggegaan. Peter en ik zijn natuur lijk niet in staat hen voortdurend in het oog te houden." Billy Louise verschoof onrustig in het zadel en fronste haar wenkbrau wen. „Als U denkt, dat U vee kwijt bent, om 's hemels wil, waarom zegt U dat dan niet?" (Ward glimlachte in zichzelf om haar toon). „Er is niets wat ik zozeer haat als ergens omheen draaien en niet voor de waarheid uitkomen. Bent U vee kwijt geraakt?" Charlie wendde zich om met een hand op het zadel. „Peter zegt het", gaf hij met blijkbare tegenzin toe. „Ik kan het bijna niet geloven. Ik zou al het vee moeten tellen. Ik weet natuurlijk, hoeveel wij er het afge lopen jaar gekocht hebben." „Wel Peter weet er meer van dan U", vertelde Billy Louise hem bot. „Als hij beesten gemist heeft, zijn ze waarschijnlijk weg ook." „Ik had gehoopt dat U op mijn hand zou zijn, Miss Louise." Charlie glimlachte enigszins gedwongen. „Ik heb met tante Martha en Peter ge redetwist totMaar ik wist niet dat U ook zo'n verstokte pessimiste was! U hebt nu toch niet vergeten die beesten te merken?" vroeg Billy Louise wreed. Charlie bloosde onder zijn bruine huid. „Werkelijk Miss Louise. U hebt geen medelijden met een tenderfoot, is 't wel?", protesteerde hij. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3