Terneuzen beleefde dé première nationale veiligverkeersdag F0RTEX OVER HET VERLEDEN EN DE TOEKOMST VAN N.-BEVELAND Axelse middenstand bood een praktische modeshow Restauratie stadhuis wacht op goedkeuring Ged. Staten Twee dagen verkeersonderricht met interessante lessen en films Ook veel kinderen Samenwerking leverde fraai geheel op Sluise raad akkoord met alle voorstellen Nieuwe bureaus rijkspolitie in Zeeland Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Instrumenten voor „St.-Caecilia" ZEEUWS! II-1 1 TERNEUZEN KERMISDATA GEWIJZIGD IN WA TERLANDKERK Realisatie uitbreidingsplan begonnen Afscheid directeur de Ruyterschool óv&n Aoe<t4... ABDIJSIROOP/» OOSTBURG In de rij voor de Kantonrechter Weer Middelburgse agressie tegen Ylissingse stopstreep Hoogwaterstanden Moderne autocoats en demse's VISSER-KOOLE Cornells Tromp als klokkendief Vaste verbinding is nu in zicht C. J. M. V. en C. J. V. A. in „De Ark" bijeen AXEL Zuid-Heveland GOES AGFNDA Vandaag e<[ al efl DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 De nationale veiligverkeers- aktie door het verbond van deze naam gelanceerd is begonnen en Terneuzen had de „primeur" in Zeeland. Op de eerste dag reden 's mor gens vanaf 8 uur een tweetal ge luidswagens door de stad om de mensen aan te sporen de regels van het verkeer stipt op te vol gen en hen op fouten te wijzen. Vooral op de spitsuren, voelden ve le onachtzame weggebruikers plotse ling met schrik de aandacht van speaker en publiek op zich gevestigd. Niet alleen dat zij op hun fouten werden gewezen. Velen moesten een traject nog eens even overdoen maar dan foutloos. Maar niet alleen op de weg werd een overtreder tot de orde geroepen. Het kwam ook voor, dat een bewoner uit zijn huis werd opgeroepen, om een fiets die tegen de trottoirband stond weg te nemen. Leerboekjes Parmantige verkeersbrigadiertjes, compleet met koppelriem en „spie gelei" verkochten boekjes met de ver keersregels. Padvinders maakten gra tis het achterspatbord wit. Om 7 uur trok de „Harmonie Terneuzen" uit om op de tonen van de veiligver- keersmars als rattenvangers van Ha- meln de mensen naar het Concert gebouw te lokken. Gedurende een viertal filmvoorstel lingen in het concertgebouw hebben ongeveer 1800 kinderen, alle Terneu- zense scholen op twee na, „Klaar... over" en „Twee jongens in het gro te stadsverkeer" gezien. Om 8 uur werd in het Concertge bouw een filmvoorstelling gegeven, voor personen boven 18 jaar. De voorzitter van de afdeling ..Terneu zen en omstreken" van het verbond van veilig verkeer, de heer Ir. J. F. Denie, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonnder burgemeester P. H. veel overheidsinstanties zorgen baart. Burgemeester Teilegen meende te moeten constateren, dat alleen dege nen, die alle regels nog niet kennen waren gekomen en daarom de zaal niet helemaal vol was. Dit heeft niets met de aanwezigheid van een cir cus te maken, aldus de burgemeester. Reorganisatie De voorzitter in het district Zee land, de heer E. Visser uit Middel-vraagd. burg, gaf een uiteenzetting over de onlangs toegepaste reorganisatie waar door 'n intensievere samenwer king van alle districten onderling mogelijk is. Twee verkeersfilms werden er ver toond n.l. ,,Sterrit naar Uddel" en een instructiefilm, ,,de Kijk-uit film". Een culturele kleurenfilm ,,land be neden de zeespiegel" was uitzonder lijk mooi. En Joop Geesinks ,.Ker- messe phantastique" was buitenge woon onderhoudend. De tourneeleider de heer Ziekemeijer hield' tenslotte nog een inleiding over enkele voor name verkeerspunten. Ter zelfder tijd Graaiden ook op Driewegen deze films en werd ook daar door verschillende sprekers de aandacht voor het veilig verkeer ge- Het moge dan waar zijn dat er rijk) wat de klok sloeg. Zo ook na- tegenwoordig vele modeshows gehou den worden, die welke de firma Dey te Axel, in samenwerking met een groot aantal andere Axelse midden standers organiseerde, was beslist niet de minste in die lange rij. Inte gendeel. De show, die in het centrum gehouden werd, was niet alleen uit stekend verzorgd, maar bevatte ook praktisch alle soorten van kleding en alle genres welke men maar kan ver langen en bovendien had men alle facetten de nodige aandacht geschon ken, zodat ieder geshowd toilet een logisch geheel was. De fa. Dey had een grote collectie kleding aangebracht, welke werd ge completeerd door schoenen van de fa. Splenter, bijouterieën van de fa. van Hilten, hoeden van Koster-Dey, tassen van de fa. Smies en kapsels van Mar- kusse. Indien men weet dat de fa. de Jonge nog meewerkte om voor de thé complet te zorgen, dan is wel bewe zen, dat de Axelse mode- en aanver wante zaken hier een fraai stukje samenwerking weggegeven hebben. Hoewel de show, getuige de ver schijning van bruidstoiletten, vast hield aan geijkte en altijd in de smaak vallende methoden, hadden de organisatoren toch voldoende reke ning gehouden met de eisen van deze tijd. Dat bleek o.a. uit de kinderkle W'. F; Teilegen, die in zijn inleiding ding, waarmee meisjes en jongens pa- zei, dat hij graag deze avond open-1 radeerden. Het was al sportief vlot de. omdat het verkeersvraagstuk zo- en gemakkelijk (en niet minder kleur- tuurlijk in de overige kleding, waar onder de sport- en lederkleding veel aandacht tkreeg. Behalve aan de normale mantels, waarin fraaie modellen getoond wer den, had men ook aan het bont ge dacht en zo kreeg b.v. een mantel van vospoot een bewonderend applaus Nu was dit een vrij prijzig geval, maar ook in de aanzienlijk lager ge prijsde exemplaren is iets moois te koop. De vlotte, gemakkelijke en gedis tingeerde japonnen en combinaties deden het overigens minstens even goed en ook een aantal bijzondere flatteuze cocktails, die blijk gaven van de fantasie maar ook van de goe de smaak der ontwerpers. Alles bij een een uiterst geslaagde show, waar menige kooplustige dame zich, trou wens evenals de heer der schepping, voor wie eveneens vele fraaie kleding stukken getoond werden, uitgebreid heeft kunnen laten inlichten inzake de keuze voor het komende seizoen. Zeeland zal binnen afzienbare tijd een aantal nieuwe bureaus voor de rijkspolitie rijker zijn. Er zijn plannen voor nieuw bouw in Kloosterzande (langs de rijksweg), Sas van Gent (hoek Paul KrugerdreefAxel (plaats nog niet bekend), Bres- kens (Oranjeplein), Sluis (hoek St. Jacobsstraat), IJzendijke (Gaaipersweide) Souburg (nabij kanaalbrug) en 's Heer Arends- kerke (in de Deestraat naast het geprojecteerde raadhuis). In Sluis en IJzendijke zullen post- bureaus komen, in de andere genoemde plaatsen worden het groepsbureaus. Bij ieder bureau zullen twee woonhuizen ge bouwd worden. Van de nieuwe politicgebouwen voor Sluis, IJzendijke en 's Heer Arendskerke is reeds bekend, dat ze binnen afzienbare tijd zullen worden aanbesteed. Het nieuwe politiecomplex te Hans- HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bij Koninklijk Besluit van 17 september 1956, no. 32, het be roep van I. en P. de Klerk, te Mid delburg, tegen hun besluit van 29 mei 1956, no. 2561, tot sluiting an de door hen geëxploiteerde auto- en motorenherstelplaats in het perceel Vlasmarkt no, 40, ongegrond is ver klaard. De datum van sluiting is door ons thans bepaald op 1 november 1956. Middelburg, 8 oktober 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. Kögeler, burgemeester-wnd. J. Ph Koene, Secretaris Zaterdagmiddag zal burgemeester, mr. Kolff. in hotel Noordzeeboulevard de nieuwe instrumenten aan de har monie „St.-Caecilia" overdragen. Door een brand gingen vorig jaar de oude instrumenten verloren, waarop de bevolking geld bijeenbracht voor Nadat de consulent uitvoerig had gesproken over het Economisch In stituut voor de Middenstand gaf een tiental middenstanders zich voor deel name op. Tenslotte werd gewezen op de mogelijkheid om discussiegroepen van zakenmensen te formeren, waar bij bedrijfseconomische gegevens kun nen worden uitgewisseld. In de rondvraag, die een geani meerd karakter droeg, werd o.a. de toekomstige wet op de ouderdoms voorziening uitvoerig besproken. Aan het begin van de avond deelde de voorzitter, de heer Henderikx, mede, dat van 16 tot 24 november a.s. weer een winkelweek zal worden ge- houdr 1 Schoolarts oostelijk Zuid-Beveland Tot arts van de schoolartsendienst voor oostelijk Zuid-Beveland is, als opvolgster van dr. Looyen die on langs is overleden, benoemd mej. J. M. Groenhof, thans arts te Schiedam. De nieuwbenoemde werd geboren te Rotterdam op 21 december 1930 en behaalde haar doctoraal examen aan de rijksuniversiteit te Leiden. Daarna studeerde zij aan de stichting klinisch hoger onderwijs te Rotterdam. Thans is zij tijdelijk verbonden aan het poliomyelitisch centrum te Rotter dam. trokken kunnen worden. Het staat aan de Prinses Beatrixstraat en bevat een groepsbureau voor de rijkspolitie te water en een postbureau voor de rijkspolitie te land. (Advertenties) uc »-/>- V umiup, G^IAJL uiiccuuiacui V «J\JL weert zal reeds volgende week be- njeuwe en de gemeente de rest aan- Ti.rtlrlr,,»-, Inmrirtrt ïnni-Hnr. M nr cl oor onn vulde met een renteloos krediet. De heer P. Vijn, die in 1931 hoofd der de Ruyterschool werd, heeft we gens het bereiken van de 65-jarige leeftijd dit ambt neergelegd. Gedurende 25 jaar heeft hij zijn beste krachten aan de Zeevaart school gegeven en haar tot een gere nommeerde instelling gemaakt. De heer Vijn, Fries van geboorte, begon zijn loopbaan als stuurman ter koopvaardij en verbond zich in 1919 als leraar aan de Zeevaartschool te Texel, waarvan hij later directeur werd. Zaterdag a.s. zal de heer Vijn in Britannia recipiëren, om zijn oud leerlingen, vrienden en kennissen ge legenheid te geven afscheid van hem te nemen. NuJ 'maast, is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! 'AKKER SIROO t In een weinig interessante verga dering waar aileen de voorzitter aan het woord is geweest en door geen der raadsleden zelfs ook maar om inlichtingen is gevraagd, ijlde de Sluise gemeenteraad door een agen da, waarop toch enkele belangrijke voor het inrichten van bergruimte en de aanschaffing van een olie- stookkachel. Ingekomen stukken Bij de ingekomen stukken deelde vin het Stadhuis Reeds 'T l' ramP te Marcinella bijna f 600,- heeft Stadhuis. Reeds OP 18 ok- opgebracht. Hij dankte de bevolking. tober 1955 besloot de raad dit werk onderhands op te dragen aan de fa. D. Huurman jr. N. V. te Delft voor de som van f 547.514,- Sindsdien is het een voortdurende strijd geweest met allerlei rijksin stanties voor de verkrijging van de rijksgoedkeuring. Een strijd welke pas eind augustus j.l. met succes werd bekroond. Deze rijksgoedkeuring werd echter maar verleend tot een bedra„ van f 468.180,- zodat met de aannemer onderhandelingen moesten gevoerd om de aanneemsom aan dit bedrag aan te passen. Thans zijn eindelijk de laatste hinderpalen uit de weg geruimd. De aannemer is reeds be gonnen met het plaatsen van de stel lingen. In overleg met de architec ten de heren Sturm en Klokke en het rijksbureau voor de Monumen tenzorg werd besloten de restauratie van het Stadhuis onderhands te gun nen aan de fa. D. Huurman jr. N. V. te Delft voor een bedrag van f 467.262 zodat na goedkeuring door Gedepu teerde Staten met de eigenlijke res tauratie-werkzaamheden kan worden begonnen. Nationale vlag B. en W. menen, dat het een al gemeen verschijnsel, dat niet alleen in Sluis voorkomt, is geworden, dat van de nationale vlag, alsmede die van andere naties, een zodanig ge bruik wordt gemaakt, dat dit niet in overeenstemming moet worden ge acht met de waarde en betekenis van deze vlag. Ter bestrijding van dit eu vel stelden zij een wijziging van de algemene politieverordening voor, waarbij het gebruik van vlaggen voor reclame-doeleinden wordt verboden. De raad was het met dit voorstel eens en besloot de politieverordening op dit punt te wijzigen. Zoals in veie andere gemeenten, besloot de raad zich te scharen ach ter het standpunt van het Centraal Bureau inzake gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke per soneelsaangelegenheden en dat van de ambtenarenorganisaties om aan het gemeentepersoneel met ingang van 1 juli 1956 een loonsverhoging toe te kennen van 6 procent. Subsidies Ook werd besloten tot wijziging van het ambtenarenreglement en het ar- beidsovereenkomstenbesluit, waarbij de minimum vakantie-aanspraken en de vakantie-uitkering voor het ge meentepersoneel worden verhoogd. In verband met de door het rijk aan de stichting r.-k. Maatschappelijk Werk te Sluis verleende subsidie, waarvan het bedrag gelijk moet zijn aan de door de gemeente verleende subsidie, werd aan deze instelling over de jaren 1951 tot en met 1954 alsnog een subsidie verleend van f 473.65. Ook besloot de raad f 0.05 per inwo ner bij te dragen in het dooi' de pro vincie Zeeland en de afdeling Zee land van de Vereniging van Ned. Gemeenten gestichte „Zeeuwse Stu diefonds" waarbij aan begaafde min- derdraagkrachtige Zeeuwse jonge mensen de mogelijkheid zal worden geboden hun studie voort te zetten en te beëindigen. Aan de heer Iz. Beerens werd op zijn verzoek v'oOf de tijd van een jaar 2 pei celen tuingrond aan de Nieuwstraat verpacht voor de som van 20 00 per iaar. Aan de r.-k. meisjesschool werd overeenkomstig art. 72 van de Lager die op spontane wijze het voorbeeld van de Sluise gemeenteraadsleden, welke in hun laatste vergadering hun presentiegeld voor dit doel afstonden heeft gevolgd. Ook dankte de voorzitter de Rijks inspecteur voor de Roerende Monu menten te 's-Gravenhage door wiens bemiddeling de gemeente Sluis van de Stichting Nederlands Kunstbezit twee prachtige schilderijen in bruik leen heeft ontvangen, voorstellende Mr. Annet van der Schuer, welke omstreeks 1600 burgemeester van Sluis is geweest en diens echtgenote Anna Jacoba Boekman. Deze schil derijen hebben een voorlopige plaats gekregen in de raadzaal en zullen later zeker een waardige plaats krij gen in het gerestaureerde Stadhuis. Blijkens een schrijven van de N. V. PZEM zal de elektrifikatie van de Kruisdijk en omgeving voorlopig geen doorgang kunnen vinden, doordat te weinig belanghebbenden met de voor waarden van de PZEM akkoord gaan, waardoor het ook voor de overblij vende liefhebbers te duur wordt. Het wachten is nu op de plannen van de Regering voor de regeling van de bijdragen voor de elektrifikatie van- de zgn. onrendabele gebieden. De raad der gemeente Westerland- kerkje kwam bijeen. Bij de ingeko men stukken was een door Gedepu teerde Staten goedgekeurd raadsbe- I sluit tot verandering van de kermis- jriata. De kermis zal voortaan gehou den worden op de eerste zaterdag na 1 Pinksteren en de maandag daarna, i Naar aanleiding van de bepalingen I van de nieuwe wet op de lijkbezor- ring werden de artsen A. C. Brouwer te IJzendijke en G. U. M. de Bruij- ckere te Oostburg benoemd tot ge meentelijke lijkschouwers. Een aanvrage voor medewerking voor premie verbetering van een wo ning in de Dijkstraat werd ingewil ligd. Het Algemeen Ambtenarenregle ment der gemeente werd opnieuw vastgesteld, zulks in verband met toetreding der gemeente tot de ge meenschappelijke regeling voor per soneelsaangelegenheden van het Cen traal Orgaan. De begroting diensten 1955 en 1956 werden gewijzigd. van een gedeelte het bouwen van een viertal woning wetwoningen, waartoe men spoedig hoopt over te kunnen gaan. is het be gin van de realisatie van het uitbrei dingsplan van de gemeente. Bij de rondvraag stelde een lia voor om op de hoek van de Marijke- en Molenstraat een verkeersstreep aan te brengen, waartoe werd beslo ten. Souburg CONSULENT SPRAK VOOR DE MIDDENSTAND. Voor de ..Nemidso"., de Souburgse winkeliersvereniging, sprak de rijks- middenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Kcrstanje te Goes. Om- van die straat en I stndig werden diverse regerings maatregelen t.a.v. de middenstand be licht en vooral werd gewezen op de omstandigheid, dat. wil de stem van de gehele middenstand op de departe menten in Den Haag worden gehoord, men zich in landelijk verband dient te organiseren. Indien de midden standers de weg naar de standsorga nisaties leren kennen, zullen resul taten niet uitblijven. Er gaat schier geen zitting van de t ogen niet zo gemakkelijk van de weg kantonrechter te Middelburg, mr. J. J afdoen om een bord te zoeken., al- Moolenburgh, voorbij of er meldt dus de verdachte. De verordeningen op de begraaf- i zich een slachtoffer van de Vlissing- O. noemde het bord een ongeluk rechten en reinigingsrechten werden se stopstreep. Woensdagmorgen was kig ding. In Middelburg hebben ze verlengd en de verordening op de ^it Middelburgse aannemer J.O., (hier kan evengoed de eerste per- straatbelasting gewijzigd. Het voor- i aï*> 10 T,nn,.u ennn mDownnd cfaan) r»rt rluvcfoliilfP naamste punt der agenda was hei besluit tot aankoop van 2 percelen grond resp. voor het bouwen van w.w. woningen en het leggen van een nieuwe straat. De nieuwe straat, die de naam krijgt van .Kerkstraat" zal worden gelegd evenwijdig aan de N.H. Kerk op enkele meters ervan. Het leggen die op 19 sept, met zijn auto vanuit de Scheldestraat de Paul Kruger- straat inzwenke en de stopstreep ne geerde, zonder dit evenwel met voor- soon meervoud staan) op dergelijke punten flikkerlichten, die men al op een paar honderd meter afstand be gint waar te nemen! Kom daar in bedachte rade te doen. Er laaide i Vlissingen eens om! Boeiend programma van jubilerend CIRCUS VAN BEVER Uitvoering voor de oudjes De laatste jaren kan men circus van Bever onder de „vaste" bezoe kers ook van Terneuzen rekenen. Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan heeft de directie dit jaar eens extra uitgepakt met een keur van artiesten en prestaties. In een twintigtal nummers wordt men met de razende snelheid van de vier Osmani's van de ene verbazing naar de andere gevoerd. En of men nu het uitstekende .leeuwennummer" ziet van Ole Larsen, de acrobatiek van José en Jean, de adembenemen de verrichtingen van dc twee Oidato's die een ovatie kregen, of men tril lend van emotie de evenwichtsoefe ningen op de fiets van de 2 Beeloo's volgt, en de dwaze streken van Tilits Brothers, de komische taxi en de zotte bokswedstrijd, de 5 Rodos die werkelijk als een wervelwind door het circus springen, de voorname I charme van Ilonka Karoly en de in telligentie van Emil Karoly's zes vol bloed Friese hengsten, de fabelach tige trucks van de zeer sympathieke gentleman, zakkenroller Jack, het is alles even interessant en een bezoek aan circus van Bever dubbel waard. Het circusorkest dat toch altijd weer anders klinkt dan welk ander orkest ook, onder leiding van kapel meester G. Meijdam, met de Ham- mond-organist Math. Niëns gaf een vaak zeer suggestieve muzikale be geleiding. In de vroege morgenuren deed de Willem de Zwijgerlaan van dit uit zonderlijk circusfeest nog niets ver moeden. Tegen de avond stond daar trots en triomfantelijk de grote zes- master in een krans van honderden lichten en vormden vele wagens met mensen en materialen er omheen een circusstad dip nog altijd honder den nieuwsgierigen lokt. In een zeer verzorgd programmaboekje vertellen de gezamenlijke artiesten iets over de harde wil tot slagen, ondanks rampen, van de familie van Bever die ook in de moeilijkste tijden wisten door te zetten. Een zeer dankbaar publiek heeft aan het slot in een hartelijke ovatie artiesten en directie warme dank gebracht. Vanavond zal Circus van Bever een uitvoering geven voor de bejaarden tegen gereduceerde prijzen. gediplomeerd gezinsverzorgster. Op Bouvigne werd aan mejuffrouw A. de Bakker het diploma voor ge- j zinsverzorgster uitgereikt. De kandi- j date ontving daarbij de aantekening zeer goed. Mejuffrouw de Bakker is werkzaam bij de stichting Katholie- j ke Maatschappelijke Gezinszorg te Terneuzen en Sluiskil en de katho lieken van deze beide parochies mo gen zich er op verheugen nu een ge- j diplomeerde kracht ter beschikking te hebben. Bovendien is sedert 10 ok tober ook een gezinshulp aan deze i stichting verbonden. De leiding van dit werk is in han den van de maatschappelijke werk- i ster mej. J. van Acker te Sluiskil, j Wanneer men in het gezin hulp no dig heeft kan men zich tot haar wen den. TENTOONSTELLING BOUWKAS. Op 23 en 24 oktober zal er op het Ledelplein een rijdende tentoonstel ling van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten te bezichtigen zijn. Deze expositie is door deze instelling in samenwerking met een aantal bedrij ven en fabrieken samengesteld om propaganda te maken voor de eigen woning en een moderne woningin- richt ig. Dinsdagmiddag 23 oktober om 2 uur zal de tentoonstelling offi cieel worden geopend. BENOEMING ONDERWIJZERES. Aan de heer A. Verdonk is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de r.-k.. lagere school alhier. In zijn plaats is tot tijdelijk onder wijzeres aan genoemde school be noemd. mevrouw C.M. Theuns - van Groessen te Oostburg. CIRCUS VAN BEVER VERTROKKEN. Met een zekere spijt hebben de be woners van Oostburg het bekende circus van Bever uit de gemeente zien vertrekken. De aanwezigheid van dit circus in de gemeente en de stroom van cir cus-bezoekers uit alle plaatsen van West - Zeeuwsch Vlaanderen ver oorzaakten op het Ledelplein en om geving een drukte van belang. Een drukte, die niet alleen door de ouden van dagen met belangstelling werd gadegeslagen, maar die ook de jeugd en vele oudere toeschouwers boeide en een geheel aparte circussfeer" teweeg bracht. Ook de bezoekers van het circus werden door het mooie programma al heel gauw in deze „sfeer" opge nomen, waardoor de dagelijkse zor gen enkele uren vergeten konden wor den en men ongestoord van het be schaafde amusement kon genieten. (Advertentie) iets van de oude gloed der rivaliteit i O. was gesnapt door een politie- tussen de bewoners van de flessen- auto, die O. achterop reed. „Half tilUlSKll stad en de blussers der mane in het i Walcheren weet het" zei de ambte- betoog van de aannemer O. j naar van het O M. mr. T. Lebret, Tien jaar reed hij al, zoals hij zei, j „U had moeten stoppen". De eis was nimmer kreeg hij een verbaal. Zei- vijftien gulden en het vonnis een den kwam hij in Vlissingen, doch toen tientje. DE KLEDING VAN DEZE TIJD VOOR DE GOED GEKLEDE HEER. brengt de grote keuze die iedere heer verlangt. Kom onze nieuwe modellen eens passen; U zult verrast zijn over kwaliteit en perfecte coupe. Prijzen van 89.tot 149. Ook onze nieuwe collectie FALCON Gabardine en Poplin jassen in compleet alle maten en in de juiste tinten. Prijzen: 55.tot 135. hij zich er laatstelijk enige malen vertoonde, kreeg hij drie bekeurin gen in successie.Dat doet een Mid delburgs hart geen goed! Dat bord in die Scheldestraat, zo zei O., is slecht te zien, het staat zo'n beetje tussen de bomen. De stopstreep was ver uitgereden, zodat deze zich even- Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 12 oktober, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 8.00 en 20.43 uur; te Ter-1 eens niet zo zeer opdringt aan het neuzen om 7.40 en 20.24 uur en te optische gezichtsveld van de wegge- Vlissingen om 7.13 en 19.57 uur. bruiker. En het was die dag druk in I de Scheldestraat. Dan kan men de Op de vergadering van de Zeeuwse polder- en waterschaps bond, te Kortgene gehouden, heeft de voorzitter, de heer P. J. Dekker een stukje van Noord Bevelands historie belicht, dat waard is gereleveerd te worden. Noord-Beveland heeft een vol op Zeeuwse geschiedenis, die minder door wapenfeiten wordt bepaald dan wel door het of- en defensief tegen het water, ein deloos maar voort. Het is een steriotiep relaas van indijking en dijkbreuk, van stromen, die zich verplaatsen, van gronden die verschuiven en verzinken, zeeweringen, die bij stormvloed bezwijken, van schorren die rij pen, een ontstaan en vergaan, telkens opnieuw. Zoals dit is terug te lezen uit het verloop van hoeken en bochten in de kustlijn, van inlaagdijk en uitsprin gende nollen. Er is een middeleeuws Noord-Beveland geweest, door het Wijtvliet gescheiden in een oostelijk en een westelijk deel, met nog de her- Onderwijswet medewerking verleend innering van het Cisterciënsers-kloos- ter van Emelisse, aan Zoetelingskerke en Oud-Hamerstee. Kortgene Hier stichtte Philips van Borssele in het begin der vijftiende eeuw zijn versterkte stad Kortgene, de naam ontstaan uit Kort Eijgene. de Eigen Heerlijkheid met kort. dat is beperkt rechtsgebied. Het middeleeuwse Kort gene moet volgens oude afbeeldingen nogal imposant zijn geweest, met mu ren en poorten, maar deelde het lot van het eiland, dat bij de stormvloeden van 1530 en 1532 geheel van de kaart verdween, alleen de torens van Wis- senkerke en Kortgene eenzaam boven de golvende zee. Pas in 1598 is de geleidelijke her overing van het eiland begonnen en toen in 1681 het oud Kortgene aan de beurt was om opnieuw te worden ingedijkt en herbouwd, had de mid deleeuwse toren zich nog altijd ge handhaafd. Een nieuw Kortgene ver rees aan zijn voet, de toren kreeg een slanke spits en weer een kerk aange bouwd en toen dit hervormde bede huis in 1689 zelfstandig werd, hadden de Staten van Zeeland een luisterrijk geschenk: de monumentale luidklok ..Suzanne", vijftien jaar tevoren door Cornells Tromp buitgemaakt op Noir- montier, het eiland voor de kust der Vendée Suzanne „Suzanne", zo kort na het rampjaar aan de Fransen in eis-en land ont roofd, zou in de tweede wereldoorlog bijna voor de tweede maal zijn ont voerd, thans door de Duitsers, die haar met haar negenhonderd kilo voor de smeltkroes. Maar gelukkig is het zover met „Suzanne" niet geko men. Na de bevrijding bleek ze nog present en zij hangt weer op haar oude plaats, luisterend naar het ge rucht van de wind van overzee en op het uur van ernst of vreugde ver heft zij op haar beurt haar stem. Zij is door haar herkomst het symbool van uiteindelijke triomf; de kentering van het tij na alle rampspoed. Ner gens kan zij dan ook beter hangen dan in Kortgene, dat ten gronde ging en weer herrees; opnieuw in de fe- bruari-nacht van 1953 diep in het wa ter verzonk en thans, als andermaal herboren, een nieuwe toekomst voor zich ziet. Nieuwe toekomst Een nieuwe toekomst, aldus spreker, voor Noord-Beveland. voor Zeeland. Een toekomst, die mede bepaald zal worden door de grote Deltawerken, welke in de eerstvolgende jaren tot uitvoering zullen komen. Met de uit voering van het Drie-eilandenplan dat wel het voorspel van het Delta plan genoemd wordt, is een aanvang gemaakt. Te Veere is men begonnen met het maken van een werkhaven. In het Veersegat worden op grote schaal proeven genomen met mijn steen. Spreker memoreerde nog hoe lang men op N.-Beveland ijverde voor een vaste brugverbinding: ook nog op een vorige bijeenkomst van de bond te Kortgene in 1947. Niemand heeft toen kunnen ver moeden. dat zo spoedig door afsluiting van Veersegat en Zandkreek een vaste verbinding werkelijkheid zou kunnen worden, een afsluiting, welke tevens aan het eiland-bestaan van Noord- Beveland voorgoed een einde zal ma ken. De ramp zal ongetwijfeld de uit voering van deze plannen wel sterk hebhen verhaast. Ook hier weer blijkt dat zelfs uit tegenspoed nog iets goeds gram uit de toren haalden, bestemd geboren kan worden. ONTHULLING. Toen er niemand anders beschik baar was, bracht de 21-jarige mon teur J.W. uit Serooskerke (W.) per auto twee accu's weg, per auto, zon der in het bezit te zijn van het be wijs, een proeve van rijvaardigheid te hebben afgelegd. ,,U wist toch.." zei de kantonrechter „Ja, het mag zeker niet", gaf verdachte toe. De kantonrechter zei vervolgens de idee te hebben, dat W. zich wel eens vaker in eenzaamheid achter het stuur stort. „Meestal ofider toe zicht" zei W; dat „meestal" was uiteraard een zeer zwak en door zichtig punt in zijn woordkeuze, een kleine redactionele fout, die veel onthuldeAls het nog eens ge beurt, gaat het W. veel geld kos ten. Thans werd de boete op vijf tien gulden bepaald. De koopman C.J.V. uit Goes maak te te Wolphaartsdijk dezelfde overtre ding. hoewel deze meer in de forme le sfeer lag. In het verbaal stond dan ook, dat hij „op eerste vorde ring" geen geldig rijbewijs kon to nen. Het was namelijk.één dag ver lopen! Toen de koopman na het ver baal thuiskwam, trof hij het nieuwe rijbewijs, op de vleugelen van Tan te Pos vanuit Den Haag naar Goes gekomen, in zijn brievenbus.. Dat hierin niet de bedoeling te frauderen lag besloten, was duidelijk; de kan tonrechter deed een nulletje van des ambtenaars eis af (een tientje) V. was na het aan de deurwaarder be talen van ene gulden weer een goed Nederlander, die in vrede, vrijheid en gemoedsrust zijn weg kon vervol gen. MIST. Overdag, in de nlist, dienen de au to's grote lichten te voeren. Nu de herfst zijn intrede doet, begint de mist weer parten te spelen. De amb tenaar wilde daarom nogmaals met klem op deze bepaling wijzen. Dit naar aanleiding van de overtreding van de aannemer C.P. uit Lewedorp, op 21 sept. j.l. op de rijksweg in zijn woonplaats. P. reed met klein licht hetgeen hem thans op twintig gulden kwam te staan. Van de auto van de fruithandelaar J.A.B. uit Goes weigerden op 19 sept. j.l. te Middelburg de stoplich ten. Ook de reflectors waren niet in orde. De ambtenaar vroeg tweemaal vijftien gulden. De kantonrechter vonniste een boete van 15.en één van 6. Een monteur uit Vlissingen, de 18- jarige J.J.N., maakte met zijn brom fiets op 19 sept j.l., geen gebruik van het verplichte rijwielpad; hij verkoos op de Koudekerkseweg de ruim te van de tweebanige rijweg, hetgeen hem thans, conform, op een tientje kwam. Uit geheel Ooost-Zeeuwsch-Vlaande- ren was een groot aantal jongeren van de CJMV en de CJVA naar Sluis kil gekomen naar jeugdgebouw „De Ark" om een bijeenkomst bij te wo nen in verband met het winterwerk. In deze bijeenkomst werd het woord o.m. gevoerd door de ringvoorzitter, die de verantwoordelijkheid van de jongeren belichtte. Ook werd afscheid genomen van de heer Hamelink, die vanwege zijn druk ke werkzaamheden genoodzaakt is zich uit het jeugdwerk terug te trek ken. Hem were in alle toonaarden lof toegezongen voor de verdiensten, die hij zich in de voorbije 25 jaar heeft verworven. IVestdorpe lourdes speelfilm Hedenavond om half acht zal in hei patronaatsgebouw alhier een Lour- des-speelfilm worden vertoond ten bate van de missie. rijdende expositie De Bouwkas Nederlandse Gemeen ten heeft in samenwerking met het bedrijfsleven een rijdende tentoonstel ling ingericht om propaganda te ma ken voor de eigen woning en een mo derne inrichting. Deze expositie komt op 25, 26 en 27 oktober naar onze gemeente, waar ze gedurende deze dagen op het Szydlowskiplein te be zichtigen zal zijn. Op 25 oktober om 5 uur zal de tentoonstelling officieel worden geopend. St. Jansteen films. De paters van de H. Geest zullen in het Verenigingsgebouw en in het jongenspatronaat 2 films vertonen n.l. „Men against the sun" en de „Man zonder naam". Het batig sal do is bestemd voor liefdadige doel einden. „fientje beulemans". De plaatselijke toneelvereniging „St. Jan" heeft het toneelstuk „Fien- tje Beulemans" in studie genomen. Dit toneelstuk zal medio november opgevoerd worden. De regie berust bij dr. Marc. v. Roey te St. Niklaas. Granule Rectificatie Abusievelijk werd in het bericht, dat we plaatsen over de bestuursverkiezing van onze K.V. p afdeling, het zevende bestuurslid de heer j. de Caluwé vergeten. Ook hij werd herkozen. De financiële commissie en de raadsvoorstellen De financiële commissie kon zich met zo goed als alle raadsvoorstellen verenigen, zonder er commentaar op te geven. Wel plaatste ze ten aanzien van de wel zeer overvloedig aanbevolen scholenbouw, de volgende nuchtere opmerking: „Bij de voorstellen tot scholenbouw rees de vraag waarom al deze voorstellen worden gedaan, omdat niet aangenomen kan worden dat de realisering daarvan binnen korte tijd het geval zal zijn. Onze commissie wil er de aandacht op vestigen dat het naar haar oordeel aanbeveling verdient dat de gebou wen zodanig worden ontworpen, dat bij uitbreiding van het aantal leerlin gen zo nodig één of meerdere lokalen worden aangebouwd." Aangaande het voorstel een krediet van f 10.500 te verstrekken Voor de verplaatsing van het padvindersver- blijf zei ze: „Niettegenstaande het feit dat deze verplaatsing de gemeente geld kost wil onze commissie zich hiertegen niet verzetten, omdat daardoor een bestaande industrie aan uitbreidings mogelijkheden wordt geholpen. Wel willen ze gaarne worden ingelicht on der welke voorwaarden de grond in Valckeslot in gebruik wordt gegeven. Deze voorwaarden dienen h.i. zoda nig te worden samengesteld dat de gemeente in de toekomst niet we der voor een dergelijke uitgaaf komt te staan, althans niet door de om standigheden van uitgifte van de grond, daartoe wordt gedwongen. Derhalve mag de grond niet voor een langere termijn in gebruik worden gegeven dan thans het geval is, dus tot 1 maart 1964." BENOEMING BIJ P.Z.E.M. Tot districtsmonteur der P.Z.E.M. te Oudelar.de is benoemd de heer M. Schipper, alhier. GOES Grand: Onsterfelijke Mozart. MIDDELBURG Electro: Hollywood zonder make-up. TERNEUZEN VV. de Zwijgerlaan 8 uur: Circus van Bever. VLISSINGEN Alhambra: Romeo en Julia. Luxor: The naked street. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Carmen Kon. Ned. Schouwburg: Sonna. ril g| wl g] al N| til 14 Di en W vr te w< ve se \v( kc kl lu te te zc VI a; hï al \v< L( ha Zi hc sl lu

de Stem | 1956 | | pagina 2