te Ambachtsschool vierde 75-jarig Middelburg bestaan Ma Braun overleden Wijkhuis te Hulst: 't eerste in Zeeuwsch-Vlaanderen Men kan er om hulp en raad aankloppen Modeshow in Oostburg Australië klaar voor Spelen IE in Scholieren toonden zich een enthousiast publiek Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Fa. MEEUWSEN VERZORGDE GESLAAGDE SHOW IN GOES HOE staan clubs de ervoor Weer persoonlijke biljarttiiel van Zeeuwsch-Vlaanderen Fred de Bruyne al zeker van beker Desgrange-Colombo 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 11 155 \uurder 55 Plichtsbetrachting en teamgeest Vele zwemsterren van haar school Russische interesse voor trainings wij ze Aanpassing moeilijk Braakman vraagt begrotings wijziging Nieuwe Jersey en Wevenit jurken en pakjes in de komende winter nog sterk favoriet Aantrekkelijk geheel LAATSTE NIEUWS Port Said wordt vrij handelszone Australië wijzigt zijn defensie Andere stopper in Belgisch elftal Strijd wielertitels in augustus 1957 HBC (Hulst) maakt propaganda Duur SPO/irWt KORT Suriname 's beste spil naar Elinkwijk WATERSTANDEN Officiële publicatie MARKTEN 'IETEN I uutje af fie waar :t kleine ebrande ublieme et trots rgzame maken f kerkers geven olijven van Kor- die zich ge- ïng van daarnet, edeelte van de bevinden. Doch geluid schrikt overpeinzingen lastig in de scha- en. Er komt ie- In de grote zaal van het Schuttershof die tot de bekende laatste plaats bezet was heeft de jubilerende ver eniging „De Ambachtsschool" voor Mid delburg en omstreken de leerlingen, leraren met hun dames en genodigden een feestavond aangeboden. Voordat het doek opging voor het programma, dat werd verzorgd door het gezelschap ,,Avedo" uit Middelburg, heeft de voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. Barentsen, in een kernachtige speech de hoedanigheden, de goede naam, die deze onderwijsinrichting zich in 75 jaar heeft weten te verwerven de aan de instelling verbonden machi- nistenschool jubileert ook, deze bestaat, zoals bekend, 35 jaar in een juist licht gesteld. Hij zal er echter voor moeten waken zich niet te verliezen in het pikante, waarmee èn een jeugdig publiek èn een eventueel rijper publiek èn het programma als geheel niet gebaat is. ,,Avedo" bracht een aardig program ma, waarin o.a. nog mevr. Henny de Reuver optrad als zangeres dat, wanneer het nog wat aan beschaving wint, zeker zeer verdienstelijk ge noemd mag worden. Baby den Toonder zorgde met zijn orkest voor een gave muzi kale begeleiding; ook speelde deze pianist met zijn confrère Leen Zietse uit Vlissingen nog een quatre-mains, die werd geopend met een fijn aangevoelde interpre tatie van Duke Ellington's bijna klassiek geworden „Caravan". De technische scholieren toonden zich voor dit alles een zeer dankbaar publiek. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wethouder de heer L. J. van 't Westende. Veel, zeer veel is gebeurd in de ach terliggende jaren. Vele leerlingen werden op de school gevormd tot mensen van betekenis. Dit is verheu gend voor het bestuur, zoals de heer Barentsen vervolgde. Gisteren werd deze vreugde nog onderschreven door de aanbieding van een fraai geschenk door oud-leerlingen en leerlingen. De school is uitgegroeid tot 'n onderwijs inrichting van betekenis; de faam drong door tot in de uithoeken van het land. De heer Barentsen zei trots op de school te mogen zijn, omdat zij van grote betekenis is gebleken bij de vorming van vele jongelui. Daar hebben ook de afgestudeerde mensen hun medewerking aan verleend, zij excelleerden door teamgeest en plichtsbetrachting. De voorzitter ver bond hieraan de wens. dat dit in de toekomst ook zo moge blijven. Tevens verklaarde hij. dat de directeur en de leraren door hun kwaliteiten hier toe eveneens veel hebben bijgedragen, ïenslotte vroeg de heer Barentsen een driewerf hoera op de school uit te brengen, waaraan door het jeug dige publiek met enthousiasme werd voldaan. Draaien maar Hierna trad ,.Avedo" voor het voet licht met de revue Draaien maar". Het programma werd vlot en met een voor amateurs prettig aandoende vaardigheid afgewerkt. Met name de heer J. Caljouw, de leider van het ge zelschap, zorgde in de schetsjes voor menige humoristische noot, bijge staan door de zich eveneens goed we rende heer A. Hondsmerk, die tevens de conférences voor zijn rekening nam. Hij deed dit op een vlotte wijze. GASVERGIFTIGING Bergen op Zoomse dame omgekomen De 26-jarige mevr. C. Raats- de Nijs te Bergen op Zoom, die in een salonwagen woonde a: n de P.C. Hooftstraat te Bergen op Zoom is gisteren vermoede lijk door gasvergiftiging om het leven gekomen. Dit tragisch gebeuren werd pas op gemerkt, toen het zoontje van de heer Goddrie wegens afwezigheid van zijn moeder om 12 uur bij mevr. Raats, zijn tante, wilde gaai. eter.. De jongen trof toen een gesloten wagen aan en liep door naar zijn oom, de heer D. Musters aan de Parallelweg. Deze gir.g onmiddellijk naar de sa- ionwagen en hoorde van buren, dat men de hele ochtend nog niemand van het gezin Raats had gezien. Eemlags onderwijs bouwvakonderwijzers In Hotel ,,De Gouden Leeuw" te Bergen op Zoom houdt de Stichting Vakopleiding in het Bouwbedrijf vanmiddag een vergadering, waar voor alle plaatselijke commussies uit Zeeland en West-Brabant zijn uitge nodigd. Tijdens deze vergadering zal o.m. over het eendags onderwijs, dat men jeugdige bouwvakkers wil laten vol gen, gesproken worden. (Advertentie) Op 74-jarige leeftijd is te Rotterdam na een ernstige ziekte mevrouw M. Braun Voorwinde zwemtrainster van internationale bekendheid, overleden. Met de Olympische Spelen van Melbourne in zicht had mevrouw Braun, in e? zwemwereld algemeen bekend als „iViu Braun", haar grote liefde, namelijk het opleiden en trai nen van zwemsters waaraan zij zich sedert de twintiger jaren, met tus senpozen heeft gewijd, moeten op geven. Enkele maanden geleden trof na melijk het noodlot deze toen nog vol activiteit zijnde en vitale 74-jarige vrouw. Zij werd ernstig ziek. Kinderen Haar „kinderen", die zij trainde voor een eventuele uitzending naar Melbourne (zoals Joke de Korte, Jo- pie van Alphen en Doortje de Leeuw) waren sindsdien onder de hoede ge steld van de K.N.Z.B.-bondstrainer Dries Peute. Ongetwijfeld zal men de steeds bedrijvig langs het perron van het zwembad lopende Ma Braun, die haar pupillen tijdens het baantjes trekken in de vroege morgenuren (meestal was ze om zeven uur al in het bad aanwezig) van raad dien de, zeer missen. Het wijkhuis van het maatschappelijk werk in het bisdom Breda, dat onlangs te Hulst aan het Godsplein is geopend, is het eerste in Zeeuwsch-Vlaanderen. Wanneer men bedenkt, dat het 't 18e in het diocees is, dan blijkt wel dat het even geduurd heeft alvorens de praktische uitoefening van het wijkwerk op deze wijze in Zeeuwsch-Vlaanderen doordrong. Omdat dit het eesste wijkhuis is, weten nog slechts weinigen van dit werk af. Het is gebaseerd op de dagelijkse praktik en dat temidden van de men sen voor wie het is bedoeld. Nu kan men in Hulst in dit opzicht moeilijk spreken van een bepaalde „wijk", want degenen die van dit werk kunnen profiteren wonen verspreid door de gehele stad. men het fris en aangepast aan de tijd kan inrichten, hoe men voor de kin deren een afgeschoten eigen hoekje kan maken. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur en de parochie is het tot stand gekomen en thans begint het werk. Moge Onze Lieve Vrouw van Fatima, aan wie het huis is toe gewijd, het werk zegenen. Het kan tot groot heil zijn van de vele gezin nen voor wie hier gewerkt wordt en die hier om hulp en raad kunnen ko men. Men is dit werk, enkele jaren gele den, begonnen met de gedachte aan de moeilijkheden, welke vele gezin nen in deze tijd hebben, op allerlei terrein. We leven in een nieuwe, ra zendsnelle tijd, waarin het uitermate moeilijk is zich aan te passen en waar in het op de juiste wijze uitoefenen van de ouderlijke taken op vele ma nieren bemoeilijkt wordt. Voor velen is de aanpassing aan het tempo en de levenswijze van thans dan ook uitermate zwaar en daarbij juist wil het wijkwerk deze mensen helpen. Werd er vroeger van een huisvrouw al veel overleg gevraagd om het ge zin ie besturen, thans vergt deze De politie werd gewaarschuwd en taak zeker het maximum aan inzicht die wist zich door het inslaan an ienruitje toegang tot de wagen te verschaffen. Men trof daar het stof- 'elijk overscho' aan van mevr. Raats. Haar echtgenoot was bewusteloos. Een onderzoek bracht aan het licht dat hier vermoedelijk sprake is van gasvergiftiging. (Advertentie) en overleg. Opvoeden van kinderen is natuurlijk nimmer gemakkelijk, maar in onze tijd is deze wel belangrijkste taak van de ouders nog veel zwaarder geworden. En hoewel de werkloosheid thans praktisch niet meer bestaat en de welvaart vrij algemeen is, wordt het voor vele gezinnen steeds lastiger de spreekwoordelijke eindjes aan el kaar te knopen, omdat de budgetering zeer veel overleg vereist. De huis- j vrouw van thans heeft te maken met kopen op afbetaling, het opnemen van voorschotten bij een kredietbank, met ten opzichte van enkele jaren geleden zeer sterk gestegen uitgaven tenge volge van de hoger wordende levens standaard enz. Het tempo van deze tijd, het is be grijpelijk, valt daardoor voor velen zo goed als niet bij te houden en dit niet alleen tot materiële maar ook veelal geestelijke schade van het be trokken gezin. Een van de middelen om deze men sen te helpen is het wijkhuis, waar de wijkleidster dag in dag uit gereed staat om de gezinnen te hulp te ko men, de moeders te leren wat ze niet mochten kunnen, met vaders en moe ders te praten en met de kinderen bezig te zijn. Het wijkhuis zelf is een voorbeeld van hoe men een huis ge zellig en gerieflijk kan maken, hoe O Bij de aanvankelijk voor 1955 in gediende begroting van het ministe rie van financiën was er op gere kend, dat van de gronden in de Braakmanpolder een geringere op pervlakte in eigen beheer zou moe ten worden geëxploiteerd dan later in werkelijkheid in 1955 het geval bleek te zijn. Dit is veroorzaakt o.m. door on zekerheid over het uitgifteplan in verband met de mogelijke aanleg van een zoetwaterbekken, door de geble ken noodzaak om voor bebossing be stemde gronden met het oog op on- kruidbestrijding in. de exploitatie op te nemen, en door vertraging in de aanleg van grasland tengevolge van lage waterstanden. Verder bleek op grond' van in 1954 opgedane ervarin gen wijziging van het bouwplan no dig. De in eerste aanleg geraamde post is tengevolge van een en ar.der met rond f 273,000— overschreden, aldus blijkt uit een bij de Tweede Kamer ingediend voorstel tot wijzi ging van genoemde begroting. Opge merkt wordt, dat daartegenover de middelen, die onder meer uit de ex ploitatie ijn verkregen, de raming met f 600.000.hebben overtroffen. Nieuwe heerlijke smaak! tDe verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD De firma P. A. van der Plas en Zn. »,,vs urg organiseerde in samen- met mevrouw L. Rodts- hino hoeden, mevr. J. Tellier, heSn' firma K- Belderok. wand- tscoin en de firma van Kampen, derom et komende seizoen we- een uitstekend geslaagde mo- z°wei 's middags als 's avonds bezet Z t0t *n u'*erste hoeken De mannequins toonden een zeer uitgebreide collectie mantels zowel zeer geklede als meer sportieve mo- 1. elV verschiHende geheel gevoerd met teddy. Naast de mantels is er bij de firma van der Plas een ruime vlrrft»lnJer/ieyJurken en deux pieces. Verder heeft deze zaak het alleen- verkooprecht voor West Zeeuwsch- Vlaanderen van mannequin blouses en rokken. Onder de pauze werden een jas. hoed, tas en kleedje getoond, welke artikelen geschonken werden aan de dames, die de prijs ervan het best geschat hadden. Een waardig slot van deze show, waarbij mevr. van der Heyt weer op prettige wijze uitleg gaf, vormde de bruidsstoet die onder de klanken van de Lohengrin de zaal betrad. De mannequins mochten een wel verdiend applaus in ontvangst nemen. Alle modellen werden getoond met bijpassende hoed en tas. terwijl de gehele show omlijst werd met piano spel door de heer F. Belderok. De modeshows van de fa. Meeuwsen (mag. Poley) die gister in hotel de Korenbeurs te Goes werden gegeven moch ten zich in veel belangstelling verheugen; voor de avondshow waren zelfs des middags alle beschikbare kaarten reeds uit verkocht. De fa. Meeuwsen weet wat een show is en bracht haar grote col lectie stoffen op overzichtelijke en aantrekkelijke wijze. Voor de expli catie zorgde Theo Kelders en aan de piano zat Eddy Sanchez. Zeer opvallend warende uit Italië, Zwitserland en Frankrijk geïmpor teerde „textieltjes".. Nl)g steeds is tweed in de running en blijkt groen een van de meest r n- gewende kleuren. De grote collectie broche-japonstoffen; die met scha duw- en moustache-effecten- bedruk te mousselientjes, ruitjes en bouclé- tweed werd gracieus ontvouwd en bracht het dames-publiek in ver rukking. Zeer in de smaak vielen ook de cocktailstoffen, waarvan het patroon ontworpen was door het Zwitserse mode-huis Tanner in opdracht der fa. Meeuwsen en evenzeer was dit het geval me' de modellen van de Nederlandse couturier Max Hey- mans en uitgevoerd in bedrukte wol len mousseline. De aandacht werd gevestigd op het verwerken van plooien in de rokken Said zal een vrijhandelszone worden, waarin vrijheid van tolrech ten en belastingen zal heersen jWe is bekend ge- 7on P - Egyptische ministerie Emancien een wetsvoorstel van deze strekking heeft ontworpen dat aan de president van de republiek gelegd e mn® za' worden voor- Niet alleen de haven, maar de ge hele stad Port Said zal tot de vrii- handelszone behoren. Het is de be doeling. dat de reizigers, die door het Suezkanaal gaan. hier tegen speciale prijzen koopwaar uit alle landen kun nen aanschaffen. en op de Skylon en Arwa-nijions, waarvan er enkele paren gratis wer den verloot. De bijpassende hoedjes waren van magazijn „de Vlinder" en tassen en paraplus van het Parapluhuis. Zo zijn de Bevelandse dames weer op charmante manier in kennis ge bracht met de laatste mode. Australië heeft woensdag de beëin diging van zijn produktie van Can- berra-straalbommenwerpers en het ontslag van duizenden arbeiders in de verdedigingsindustrie aangekondigd. Deze maatregelen zouden de eerste van vele ingrijpende wijzigingen in de Australische verdedigingsstructuur kunnen betekenen. Men vermoedt dat de dienstplicht althans voorlopig bekort zai worden. Er is een wijziging gekomen in het Belgische elftal, dat zondag in Ant werpen tegen de Oranjeploeg uit komt. Stopper Robert van Kerckhoven die zelf vindt, dat hy niet in beste conditie verkeert, heeft de keuze-commissie verzocht, hem te vervangen. De Belgische keuzecommissie heeft thans Firmin de Coster van la Gan- toise aangewezen. MEVROUW BRAUN Bedrijvig Tot haar meest beroemde „kinde ren" behoorden onder meer haar dochter „Zus" Braun, verder Marie Baron en later Rie Mastenbroek, die óf wereldrecords op hun naam brach ten of Olympische medailles mee naar huis namen. Gedurende diverse perioden was mevrouw Braun bondstrair.ster v n de K.N.Z.B.. welke functie zij ook in 1948 bekleedde tot na de Spelen van Londen. Waardering Vanaf 1950 stelde zij zich beschik baar voor adviezen aar. diverse ver enigingen. Zij nam onder meer Irma Schumachter en Ria van der Horst ..onder haar vleugels", die het tot Europees kampioenen wisten te bren gen, In de laatste jaren waren het on der meer Joke de Korte, Jopie van Alphen, Doortje de Leeuw, Lotte Heniger en Els Steehouwer, die haar successen dankten aan de uitsteken de training van deze, de zwemsport zo'n groot ïiart toedragende vrouw. De grote kennis van zaken, waar mee zij haar pupillen onder handen nam, is niet alleen in Nederland zeer geapprecieerd, maar tevens in het buitenland. Toen verleden jaar een Nederlandse damesploeg voor wed strijden naar Moskou werd uitgeno digd was ook mevrouw Braun van de partij, voor wier trainingsmetho de in het bijzonder de Russische zwemexperts grote belangstelling aan de dag legden. Weliswaar sprak ze geen woord Russisch maar de Rus sen zullen uit haar levendige geba rentaal genoeg hebben begrepen. De naam van mevrouw Braun zal als trainster van vele Nederlandse topzwemsters haar glans bewaren en menigeen zal haar deskundige lessen node missen. De tot en met heden bijgewerkte standenlij sten in de afdeling Zee land van de KNVB zien er als volgt uit: le klasse A: Lewedorpse Boys 24, Kruiningen 24, Vogelwaarde 34, Noormannen 12, Robur 12, Hoofd plaat 10, Domburg 20, Schoon- dijke 20, Volharding 20. le klasse B: Renesse 35, Zierik- zee 2 1—2, Burgh 2 2—2, Brouwers haven 21, Dreischor 20. 2e klasse A: Aardenburg 2 36, Groede 34, IJzendijke 33, Zeeland Sport 4 33, Biervliet 2 22, Bres- kens 3 2—2, RCS 3 2—2, Zuidzande 32, Retranchement 20. 2e klasse B: Hansweertse Boys 2 24, Philippine 34, Patrijzen 23, Rapenburg 3—3, Cortgene 1—2, Yer- seke 2 22, Vogelwaarde 2 11, Sluis kil 2 21, Corn. Boys 3 20, Kwa- dendamme 20. 2e klasse C: Renesse 2 36, Zie- rikzee 3 2—4, SVOWK 2—2, Drei schor 2 32, Brouwershaven 2 20, Zonnemaire 20. 3e klasse A: 's Heer Arendskerke 2 36, IJzendijke 2 2—4, Schoondij- ke 2 12, Vlissingen 5 12, Lewe dorpse Boys 2 22, Patrijzen 2 32, Zeeland Sport 5 11, Walcheren 2 21, Robur 2 10, Zuidzande 2 20. 3e klasse B: Steen 3 24, Terneu- zen 3 24, Axel 3 34, Koewacht 2 34, Philippine 2 33, RIA 2 22, Rapenburg 2 3—1, Hulst 3 10, Sluis kil 3 1—0, Hontenisse 3 20. Voor de wereldkampioenschappen wielrennen, welke in 1957 door de Belgische wielerbond worden georga niseerd, zijn de volgende data bekend gemaakt: 10, 11, 13 en 15 augustus op de baan te Rocour, zowel voor professionals als amateurs; 17 augus tus; wereldkampioenschap op de weg voor amateurs te Waeregem en 18 augustus, eveneens te Waeregem, het wereldkampioenschap op de weg voor beroepsrenners. H.B.C., de Hulsterse Biljartclub, gaat na vijf jaar onderbre king, een persoonlijk kampioenschap Zeeuwsch-Vlaanderen or ganiseren. De laatste maal gebeurde dit te Axel. j geld kost? „En aan de andere kant" zo zegt hij, „bestaat er tegenwoordig i bijna overal de gelegenheid om als Verder heeft H.B.C. plannen voor lid van een biljartvereniging de sport een nederlaag-toernooi, waaraan niet alleen clubs uit Zeeuwsch-Vlaanderen deelnemen doch eveneens uit België, waar sterke biljartbroeders zitten. Dit alles dient meteen als propagan da voor het nobele spel. Wie in Hulst „biljarten" zegt, zegt tevens Pi-udent Freyser, een enthou siaste beoefenaar van deze fraaie sport. Een man als hij die, hoewel hij nog prima mee kan, er zo lang zamerhand aan begint te denken dat er jonge opvolgers moeten komen om de biljartsport levend te houden, gaat zich uiteraard afvragen hoe het met de belangstelling onder de jon geren staat. Naar hij ons vertelde is die inte resse de laatste tijd toch weer aan opleven, getuige ook het feit dat er nieuwe clubs worden opgericht. De stopbiljarts, die als padde stoelen uit de grond schoten, trokken veel spelers van het groot biljart weg" aldus de heer Freyser, „maar alles heeft zijn tijd. Alle spelen die te eenvoudig zijn, waar geen kunst aan is, verdwijnen weer even snel als ze kwamen. Het klassieke drie ballen spel, waarvoor studie nodig is, zal altijd beoefend worden. Maar de jeugd schrikt tegenwoordig terug voor sport en spel waarvoor inspan ning vereist wordt". Biljartsport duur?" zo vraagt hij zich af, wijzend op het bekende ge zegde dat „het biljart vol dubbeltjes ligt voordat men goed kan spelen". Natuurlijk is er wel iets van waar, maar is er een liefhebberij die geen Australië is gereed voor de spelen, zes weken voor ze beginnen. De pre sident van het organisatiecomité heeft verklaard dat, wat Australië betreft, de spelen morgen zouden kun nen beginnen en dat dan elke atleet de juiste verzorging zou vinden. Een onverwachte moeilijkheid, waar mee de organisatoren te kampen krij gen, is een opeenhoping in het reizi gersverkeer per vliegtuig in het verre oosten waar volgens berichten 772 per sonen (dus passagiers voor 10 vlieg tuigen) op de wachtlijst zijn geplaatst Te Manilla wachten er 424, te Tokio 183 en te Hongkong 165. Het is niet onmogelijk dat de Au stralische luchtmacht ingeschakeld zal worden om de burgerluchtvaart te helpen bij de moeilijkheden. Bij de Olympische ploegen, die ver traging zouden kunnen ondervinden door de opeenhoping, zijn die van Ja pan, Griekenland, Korea, Jordanië, Israël, Nationalistisch China, de Li banon en Ethiopië. Een Amerikaans team van 20 voetballers loopt even eens gevaar Australië niet tijdig te bereiken. DE INDERTIJD uitgestelde oriënta- tierit voor wielrijders en bromfiet sers te IJzendijke zal nu zaterdag worden gehouden bij de opening van de twintigste winkelweek, die in de plaats wordt georganiseerd. Na de klassieker Parijs - Tours staat het reeds vast, dat de Belg Alfred de Bruyne als eerste is geëindigd in het klassement Desgrange - Colombo. Er staat namelijk nog slechts één wedstrijd op het programma, die voor het klassement meetelt: de Ronde van Lombardije op 21 oktober. De Bruyne heeft de leiding met 77 punten. De Fransman Forestier, die op de tweede plaats staat, heeft 5b punten. Ook al zou deze de Ronde van Lombardije winnen, waarvoor hij dan 20 punten zou krijgen, dan kan hij de Bruyne dus niet meer inhalen. aan te leren, waarbij dit laatste be- zwaar zo veel mogelijk wordt voor komen en waar men tevens goede leiding heeft". Humphrey Mijnals, de beste spil, die in de laatste jaren op de Suri naamse voetbalvelden is verschenen, vertrekt op 17 oktober per boot naar Nederland, waar hü voor het Utrecht se Elinkwjjk zal gaan spelen. De lange Mijnals, die in december 26 jaar wordt, is aanvoerder van de Surinaamse kaïnpioensclub Robin Hood. Het vorige jaar is hij gedu rende zes maanden voor de Brazili aanse club „America" in Belem uit gekomen. Een langdurig contract, dat hem door verscheidene Brazili aanse clubs werd aangeboden, heeft hij geweigerd. Het contact tussen Elinkwijk en Mijnals werd gelegd door de predi kant ds. Graafland die onlangs naar Nederland terugkeerde, na zich in Suriname met jeugdwerk te hebben bezig gehouden. In het dagelijks le ven is Mijnals monteur. Het ligt in de bedoeling, dat hij ook in Neder land dit beroep zal blijven uitoefe nen. Schieting op Zandberg Ter gelegenheid van het feit, dat de heer Peet Berting 65 jaar schut ter was, heeft men op Zandberg een schieting gehouden. De eerste beker ging met de hoge- vogel naar Hulst naar P. Leeraert. De tweede was voor de eerste afgescho ten zijvogel en werd gewonnen door Fraenckaert van St. Jansteen. De derde was voor hem, die het grootst aantal vogels wist te schieten en kwam bij V. van Zwaai te Hulst te recht. De tweede zijvogel, waarop een medaille stond werd verloot en viel ten deel aan B. v. Troost te Graauw ren 45-67,50, zw. soorten 75-100, lopers 68-82, biggen 38-56, drachtige zeugen 260-340, schapen 75-100, zuigla-mmeren 80-98. Aanvoer slachtvee: 1016 stuks, prijzen extra kw. vaarzen 3.20-3,30, le kw. 3,05-3,15, 2e kw. 2,85-2,80, 3e kw. 2,70-2.75, vette stieren 2,90-3,00, worstkoeien 2,60-2,70, alles per kg ge- sl. gew. Vette kalveren prima soorten 2,80-3,20, middenklasse 2,55-2,75, lich te soorten 2.20-2.45, nucht. slachtkal- veren 1,40-1,65, zw. soorten 1,65-2,00, slachtzeugen 1,61-1,68, jonge slachtvar- kens 1,73-1.78. Overzicht: Zeer grote aanvoer van rundvee. Melk- en kalf- koeien handel rustig en ongeveer prijshoudend. Guiste koeien handel redelijk, zware soorten werden prijs houdend verhandeld. Grote aanvoer van jongvee, handel stroef, prijzen bleven nauwelijks gehandhaafd. Nor male aanvoer van vette kalveren, han del vlot-prijshoudend. Nucht. slacht- kalveren stroeve handel met weinig verandering in prijzen. Ruim aanbod van schapen en vette lammeren, han del rustig, prijzen bleven op gelijk niveau. Minder aanvoer van fokzeu- gen, handel kalm met iets lagere prij zen. Grote aanvoer van biggen en lo pers, handel traag, prijzen gedrukt. Ruim aanbod van slachtvee, in de prima en le kw. vaarzen konden de prijzen zich handhaven. Mindere soor ten handel traag, prijzen lager. Min der aanvoer van slachtzeugen, han del redelijk en ongeveer prijshoudend KAPELLE, 10 okt. Industrie en export. Appelen en peren: cox orange pippin st75-80 71 st70-75 70.05—73.10, st65-70 67.70. st60-65 65.40—66.20, st55- 60 35.30, h75-80 67, h70-75 67.70—68.60, h65-70 65.90—66.50, h60-65 64.50, h55- 60 35.50, 2 14.10—14.20, k 37.50—39.20, fabr. 15.3016.20, gl. v. holl. st75 39, st65-75 28, h75 40.35—40.60, h65-75 28.20—28.30, 2 60-65 17. 2 55-65 13, k 24.80—24.90, fabr. 15.40—16.10, laxt. superbe h75-80 32, h70-75 34.80, h65-70 30.10, h60-65 23, 2 13, k 18, fabr. 11. sterappel st65 55, st55-65 47, h65 55, h55-65 47, 2 16, ell. orange h65-75 39, 2 29, pater v. d. eisen hboven 75 26, h65-75 17, 2 11, fr. reinette h75 21, h65-75 18, 2 12, k 18, fabr. 12, lemoen- appel hboven 80 25 h70-80 2122, 2 16, dubb. bellefl. h70 18, h60-70 16, 2 11, gr. kroon h65 28, h55-65 21, 2 12, br. seedl. h80 33.70, h70-80 22.90. 2 13.70, k 13, fabr. 12, conference st65 65 st55-65 49.40, h65 64, h55-65 46.10— 47.10, 2 50-55 29, 2 45-55 23.10, k 33.40 33.50, fabr. 17.8018, legipont st65 60.7.5—61.70, st55-65 49.30, h65 58.70— 59.70, h55-65 45.20—45.50, 2 50-55 33.10, 2 45-50 15.10, k 33.10. fabr. 16.60. b. louise h65 60.90, h60-65 60, h55-60 48.60—49.70, h50-55 43.40—44.30, 2 26.90 k 42, fabr. 17, b. hardy h60-65 64, 2 42, b. clairgeau h65 48, h55-65 32, 2 14 k 20. fabr. 12. herz. elsa h70 42, h60-70 44, 2 55-60 27, 2 50-55 10, br. dilly h60 26, h50-60 21. maagdepeer h65 31, h55-65 28, 2 9.50, fabr. 6. ponds peer h55-75 20, 2 18, k 17, fabr. 11, spaanse wijnpeer 1 33, fabr. 24, cox pomona 1 26, zoete ribbeling k 20, fabr. 16, jack lebel 1 16, 2 11-13, j. grieve 1 gr. 49, 1 52, 2 39, k 36, fabr. j 27, zoete kroon 1 33, all. pippin 1 17, J 2 14. Verpakt fruit: j. grieve st65-70 j 54, st70-75 59, st80-85 62, kroetappelen I 5.907.80, kroetperen doorgedr. goud- 1 reinette val 14, sterappel val 9. Di- 1 versen: druiven 1 110-125, 2 92-105, 3 72, gr. noten 37 p. kg noten 2.10 p. 100 st. amandels 118, bramen p. doos 2 38-42. Groentenveiling: dubb. princ. bn. 2 83-83, 3 62-71, stek 25-62. sav. kool 6-10. uien 8,5, prei 15-16, bloem kool 10-37, bospeen 12, and. 7-10, r. kool 5, waspeen 10, tom. natuur 20-24, kastom. 26-33, meloenen 20-24, krop sla 3, snijbn. 1 77, 2 37-59. TER-NEUZEN, 10 okt. Sla 3-9, bloemkool a2 34-37, b2 46-50, c2 15-20, c afw. 10-18, witte komk. c2 8-19. knolseld. 7-8, peen 12-17, kroten 11-13, bintjes bonken 1 7.70-9, and. 7-11, stoksnijbn. 2 87-91, princ.bn. 2 74-91, 3 45-71, r.kool 6-9, sav.kool 13-20, w. kool 3-8, waspeen 10-14, prei 10-17, spin. 23-34 spruiten a2 44-46, b afw. 20, tom. a2 25-36. b2 36-41, c2 20-26, uien 2 5-9. Appelen: trans, de crons. I 23-25, cox orange st70-75 64r—71, st65. 70 63.30—70, st60-65 62.40—70.80. st55- 60 30—35.30, h70-75 60.30—71, h65-70 61.30—70, h60-65 59.40—70, h55-60 28— 33.30, h2 12-19. k 27—36, fabr. 8—18, pr. eox st70-75 55.40. st65-70 56.20, st60-65 46.30, st55-60 24, h70-75 53.30, h65-70 50, h60-65 41.30, h55-60 22. ell. orange hl 36, h2 19.20, fabr. 18, gl. v. holl. hl 27—38, h2 16—18 k 19-21, f 16 ellington hl 26—32.20, 2 16—19, k 20— 21, f 16-17, br. seedl. hl 23—31, h2 11.30—15.10, k 13. f 9—11. Peren: b. louise st60-65 58.30, st55-60 49.20. st50- 55 37, h60-65 56.30, h55-60 49.40 h50-55 38. h2 20—23, k 29—43.80, f 24—27, will. duch. hl 42—47, h2 22, k 19— 21, f 917, conference st65-75 60 63.80, st55-65 45—48.60, h65-75 57.40. h55-65 40—43.50, h2 20—23.40, k 29— 33. f 12—21, legipont h65-75 51—56, h55-65 41—48, h2 16.30—20, k 19—28, f 1618, zwijndr. wijnpeer f 13. Rheinfelden 280 6), Breisach 236 17), Straatsburg 330 40), Maxau 538 (—29), Ploehingen 153 (—17). Mannheim 447 3), Steinbach 155 (+8), Mainz 395 (+6), Bingen 291 (+14), Caub 334 (+24). Trier 269 (—6) Koblenz 347 (+32), Bonn 339 (+43), Keulen 343 (+43). Dusseldorf 451 (+38), Ruhrort 531 (+32), Emmerik 444 (+19), Lobith 1145 (+21). Nijme gen 917 (+19), Arnhem 915 (+15), Eefde 445 2), Deventer 340 3), Montsen 5530 (—20), Visé 5121 (—12), Borgharen 4120 37), Belfeld 1280 80), Grave (beneden de sluis) 570 (—43). GOES, 10 okt. kropsla A2 5-6, BI 3, bloemkool Al 45-66, A2 41-49 BI 12-31, afw. 12-44, torn. A 35-41 B 24-30, C 27-37, CC 20. gr. sav.kool' 9- 16, r.kool 9-15, and. 7-13, uien 8, prei 16-20, pronksnijbn. 40-57, dubb. prbn 47-91, spin. 14-30, witte komk. 8-18, gr. komk. 10-19, waspeen 14-33. veld sla 13-39, druiven 100-130, noten p 100 st. 140-150. 's-HERTOGENBOSCH, 10 okt. Op de veemarkt te 's-Hertogenboseh van heden waren aangevoerd 6348 stuks vee, nl. 3205 runderen, 452 vette kal veren, 286 nucht. kalveren, 98 fokzeu- gen, 257 slachtvarkens, 42 lopers, 1640 biggen, 352 schapen, 16 geiten. De prij zen waren als volgt: melk- en kalf- koeien 730-1100 p. st., guiste koeien 660-820, zw, soorten boven notering, kalfvaarzen 670-1000. klamvaarzen 615- 660, guiste vaarzen 610-700, pinken 460- 525, graskalveren 260-360, nucht. fok- kalveren 110-165. nucht. slachtkalvè- EX-BURGER GEÏNTERNEERDEN NED.-INDIë. Smartegeld ter beschikking gesteld door de Japanse Regering. Aangezien het in het voornemen ligt, op of spoedig na 1 december a.s. het bedrag vast te stellen, dat aan elke ex-burger-geïnterneerde zal wor den uitgekeerd uit de door Japan daartoe beschikbaar gestelde fondsen, en met de uitbetaling daarvan zal worden begonnen, wordt een ieder, die meent voor deze uitkering in aan merking te komen en zich daarvoor nog n.iet per briefkaart heeft aange meld, verzocht, zulks alsnog vóór die datum te doen bij de directie over gangszaken Indonesië, bureau Ja panse uitkeringen, Hooftskade 1 te 's-Gravenhage. Zij, die in Indonesië woonachtig zijn, moeten zich aanmelden bij de tijdelijk zaakgelastigde der Nederlan- den te Djakarta, dan wel bij een der in Indonesië gevestigde Nederlandse Consulaten. Aan het bovenstaande zal ook in de pers in Indonesië en de Overzeese Rijksdelen bekendheid worden gegeven. Zij, die op hun aanmelding tot dus verre nog geen vragenlijst ontvingen kunnen deze thans spoedig tegemoet zien. Met nadruk wordt verzocht van elke na de aanmelding plaats gevonden adreswijziging aan hoger vermeld bu reau kennis te geven. Een ieder wordt verzocht aan hun bekende belanghebbenden in het bui tenland van het bovenstaande zoveel mogelijk mededeling te doen. 's-Gravenhage, 11 oktober 1956.

de Stem | 1956 | | pagina 11