Billy Louise Rechts wint Universiteiten De mijnpolitiek in België door B. M. Bower as RYNBENDE L u c h t m i I j o n a i' r s onderscheiden PHILIPS ►Photoflux dit is Uw kans Uw oude apparaat te vervangen! i AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO 8 Q75 26" TWEEDE BLAD IPagbla? PcjSïcm WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 Meningen en Commentaren UITGAVEN VOOR RECLAME BEZITSVORMING NIEUWE ZET Zigeuners in S.U. moeten nu werken WITTE KRUIS Finse verkiez Aanvaardt Brazilië Amerikaanse bases Voor journalisten 25 ct Brussel zwijgt Met twee maten Geheimzinnigheid TELEVISIE-PROGRAMMA'S heeft wan ónge- laalde ss en Dnder ijzen. jit witte kleine neviève rok van •gestikt, iet exo- Recht- ie A ie D ïgen en oor- ra- arke ^aaf I DEK STEEK <xxxxxxxx><xxxxxxxxxx>oo<x>o<xxx>ooooooooo^soo^pooooo <<XXXXXXX><XXXXXXXX>CO<XXXXXXXX>000000<XXXXXXXXXXXX>OC op het congres van het Genoot schap voor de Reclame te Arn hem heeft mr. Zijlstra, directeur van Lintas (het reclamebureau van de Unilever) interessante dingen gezegd over de uitgaven voor re clame. Hij schatte het totale bedrag, dat in Nederland aan reclame was uitgegeven in 1955 op meer dan 300 miljoen gulden, hetgeen neerkomt op ongeveer anderhalf procent van ons nationale inkomen. Dat is altijd nog een goed stuk minder dan in de Verenigde Staten bijvoorbeeld, maar het is aanzienlijk meer dan in de Scandinavische landen. En het is van belang, dat die kosten nog steeds in snel tempo stijgen. Het is een bekend argument van de gebruiker, dat hij vraagt, wat hem al die reclame kost, dit in tegenstelling tot wat de reclame man zegt nl. dat reclame de massa verkoop en dus een lagere prijs stimuleert. Welnu, ook daarop werd althans voor één geval op dit congres het antwoord gegeven bij monde van de heer A. Keiler, voor zitter van de voorlichtingscommis sie voor blikgroenten. De publiciteitskosten, om het ko pen van blikgroenten te bevorde ren, hebben in de afgelopen vijf jaar niet meer dan een half procent van de gemiddelde verkoopprijzen bedragen. Populair gezegd: voor een blik van een gulden dus nog geen halve cent. Maar als resultaat van de aktie, die de conservenindustrie collectief heeft gevoerd, is het ver bruik van blikgroenten in de af gelopen vijf jaar verdrievoudigd. Dit resultaat en het hoge bedrag, dat de heer Zijlstra noemde, geven een idee, van het enorme belang, dat de reclame in de huidige maat- schapij belichaamt. Dat men het er op het genoemde congres volmon dig over eens was, dat de weten schappelijke basis van de reclame uitgebreid en verbeterd dient te worden kan alleen maar tot ver heugenis stemmen. Laat het de con sument per artikel niet veel kosten, H blijft toch geld van diezelfde v msument. Het is goed, als daar mee economisch wordt omgespron gen. pREDIKT het Evangelie niet de onthechting van het bezit? Hoe kunnen de katholieken dan zo sterk opkomen voor de bezitsvorming? Deze vragen zijn het onderwerp van discussie geweest van bezinnings dagen op de volkshogeschool „De Drakenburgh" Pater Jelsma liet de volle schijnwerper spelen over de evangelische uitspraken, welke waarschuwen tegen het vergaren van schatten op aarde, welke ons opdragen van ons bezit aan ande ren uit te delen. Pater Ponsioen bekeek de zaak echter in breder historisch perspectief. Naast de uit spraken van het Evangelie is er ook de katholieke traditie, die de positieve waarde van de (goed ge bruikte) eigendom voor de mens in steeds helderder licht zette. Met Rerum Novarum begint als het wa re het verzet tegen de aanvallen van de socialisten op de particuliere eigendom. De bezitsvorming voor de grote massa wordt afgeschilderd als een middel om de klassenstrijd uit te bannen. De tegenwoordige Paus, zo zette pater Ponsioen uit een, beklemtoont vooral het per soonlijkheidskarakter van de eigen dom. Tegenover de duizendvinge- rige macht van de staat heeft de mens behoefte aan een eiland der (Advertentie) dubbele klare vrijheid in de vorm van een stuk particuliere eigendom. Steken daarin dan geen gevaren? Natuurlijk. De erfzonde werkt ook hier. Het gevaar dreigt, dat men zich tot slaaf van zijn eigendom maakt. We moeten trachten onze innerlijke vrijheid tegenover de eigendom te bewaren. Met deze gedachte voor ogen kan de nadruk, welke de KVP thans legt op het vraagstuk van de bezits vorming, dus volkomen gebillijkt worden. Naast de ook door ons aangeprezen sociale zekerheid, een bepaalde vorm van collectief bezit, welke hier en daar wellicht nog af te ronden is, komt nu dit ideaal als een echt ideaal van deze tijd naar voren. lyiR. BURGER heeft nu een zet op het informatiebord gedaan, welke een lijn opent voor een over winning op de Kabinetscrisis. Hij had die lijn zelf eerst geblokkeerd door er de liberaal Korthals op vast te zetten. De zetel van Verkeer en Waterstaat moest daardoor aan de A.R. ontnomen worden. Hardnek kige pogingen om de stelling te doorbreken via een herleving van het ministerie van Overzeese Rijks delen mislukten. De informateur heeft daarop de heer Korthals nog eens aan de tand gevoeld aangaande zijn bereidheid tot het aanvaarden van een ministerszetel. Die hield echter een slag om de arm. Mr. Burger drong aan op een onmid dellijke beslissing. De V.V.D.-man weigerde. Hiermede nu is de mo gelijkheid geschapen de A.R. weer de zetel voor Verkeer en Water staat aan te bieden. Mr. Burger zal nu echter ook de door hem verkon digde opvatting moeten inslikken, dat Overzeese Rijksdelen eigenlijk niet gemist kan worden. Dit was echter zo duidelijk een gelegen heidspraatje, dat hem dit niet veel moeite zal kosten. Alles is hiermede nog niet rond. De katholiek, die Binnenlandse Zaken annex PBO en Bezitsvorming moet bezetten, schijnt nog niet gevonden te zijn. Het kan echter niet genoeg her haald worden, dat de tijd dringt. De recordduur van deze Kabinets crisis is zo al treurig genoeg. De zigeuners in de Sowjet-Unie mo gen niet meer rondtrekken, zoals zij dat van oudsher gewend zijn, maar zij moeten „sociaal nuttig werk" gaan verrichten. Dit wordt verklaard in een decreet van de Opperste Sowjet. De zigeuners, die zich niet aan het decreet storen, lopen gevaar vijf jaar in verbeteringsgestichten te moeten doorbrengen. Volgens de bekendmaking van de Opperste Sowjet heeft een meerder heid van de zigeuners zich al ergens gevestigd. Maandagavond werden op Schiphol aan ruim honderd leden van het vliegend personeel van de K.L.M. (Advertentie) Hoold- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen 's nachts donk zij Witte Kruis- poeders en U staat verkwikt op! Ook in tablet- cachet-vorm zingen Uit de vrijwel complete uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen, welke zondag en maandag in Fin- land zijn gehouden, blijken de rechtse partijen winst te hebben geboekt, terwijl de communisten stemmen hebben verloren. Ook de socialisten gingen vooruit, maar hun winst is geringer dan die van de rechtse partijen. Volgens het te Bio de Janeiro ver schijnende blad ,,Diario da Noie" heeft de Amerikaanse regering Bra zilië voorgesteld, op twee Braziliaan se eilanden installaties voor het lan ceren van geleide projectielen te bouwen. Het gaat om de eilanden Trinidad en Fernardo do Noronha, die op resp. 800 en 400 mijl van de Bra ziliaanse kust in de Atlantische Oceaan liggen. Volgens het genoemde blad zou het Amerikaanse voorstel in Bra ziliaanse kringen gunstig zijn ont vangen. In mei van het volgende jaar zal aan de universiteit van Straatsburg het eerste centrum voor de oplei ding van leeraren in de journalistiek worden geopend. Het plan was in april j.l. op een conferentie van de Unesco te Parijs te berde gebracht. Het centrum is bedoeld voor Europa, Afrika en het Nabije en Midden-Oosten. Later zul len nog twee instituten worden opge richt, het ene voor Amerika en het andere voor het Verre Oosten. onderscheidingen uitgereikt wegens het gevlogen aantal uren. Op de foto ziet men (v-l.n.r.) boordwerk tuigkundige lste klasse G. E. P. Alsem, die de gouden vink" kreeg omdat hij de 20.000 vlieguren had overschreden, vlieger lste klas T. Wittkampj, die dezelfde onderschei ding kreeg, de president directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler, die de onderscheidingen uitreikte, radio-telegrafist lste klasse W. N. Broekhuysen, die eveneens de „gouden vink" kreeg. (Advertentie) .BINNENHUISJE" N o. 1 (Frits Flits:) Als oud-oom Wouter jubileer» Of zwager Wiebe promoveert; Als tante Wil een fuifje geeft Of Poesjenelle jongen heeft... Dan ben ik (Flits I) van de partij. Want flitsen, vind ik, hóórt erbij I Met Photoflux, uit d'aard der zaak: Want dan is ieder kiekje raakl (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje 'n paar stuksl Het feilloze flitslampio (Advertentie) De deining rond de mijnramp te Marcinelle houdt in België aan en blijft ook de aandacht vragen van allen, die buiten België dus ook in ons land bij de mijnindustrie zijn betrokken. Er bestaat een groot gevoel van onbehagen, omdat de Bel gische regering nog geen opening van zaken wenst te geven. Het is bijna twee maanden geleden, dat de ramp plaats vond en het moet mogelijk zijn geweest in die tijd vol doende gegevens te verzamelen tot vorming van een verantwoorde me ning over de oorzaak van de ramp en alles, wat daarmee samenhangt. Ondanks de aandrang van de Chris telijke Volkspartij, blijft de Belgische regering weigeren, het Parlement bij een te roepen vóór het einde van het officiële reces. Aan deze weigering zijn echter niet vreemd de meningsverschillen, die in de boezem der liberaal-socialistische regering bestaan welke in verband met de mijnramp zijn toegespitst. De socialisten spreken, zoals onze lezers Zelfs dit goedkope apparaat is technisch beter. Gevolgzachter scheren en het mesje gaat langer mee. voor maar Dit apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes gulden een „goeie" morgen begint met Gillette! weten, over nationalisatie der mijnen. Een dergelijke gedachte stuit uiter aard op de grootst mogelijke weer stand bij de liberalen. Wel is de Kamercommissie voor Economische Zaken en van Arbeiden Sociale Voorzorg tweemaal bijeen ge weest, nl. op 25 september en 2 okto ber. Daar werden tal van vragen ge steld, waarop de Waalse minister van Economische Zaken, de heer J. Key, veelal het antwoord schuldig bleef, ondanks de gepeperde kritiek, die op hem werd uitgeoefend. Fel zijn de beschuldigingen, die vooral van Vlaamse zijde worden ge uit tegen het mijnbeleid van de Bel gische regering en speciaal tegen de Waalse minister van Economische Za ken, de heer J. Rey. Op 10 september j.l. schreef J. Cl. in „Het Volk", het Vlaamse dagblad voor de katholieke arbeiders: „Zijn beleid inzake de Belgische kolenmij nen was steeds louter Waals en dat was een zware fout". De schrijver in het katholieke blad herinnerde aan de verklaring van Rey over de Kempische kolenmijnen bij de behandeling van de begroting 1956: „Ik wens de indruk niet te wekken, dat wij naar het noorden kijken op het ogenblik, dat het in het zuiden niet vlot." „Minister Rey verkondigde dus, al dus J. Cl. in het bovengenoemde dag blad, dat de Limburgse kolenreserves hem vooralsnog niet interesseerden. Hij weigerde zelfs naar het noorden te kijken, zolang de welstand van de bedreigde Borinage niet was verze kerd, zolang de honderden miljoenen niet gevonden waren om niet-renda- bele en gevaarlijke Waalse mijnen toch in leven te houden." In de Belgische Kamercommissie van Economische Zaken en van Ar beid en Sociale Voorzorg zijn harde noten gekraakt over liet regeringsbe leid op het gebied der mijnindustrie naar aanleiding van de ramp te Mar cinelle. De liberale Waalse minister Rey kon niet verdoezelen, dat er aan de outillage en de veiligheid van de rampmijn en van andere Waalse mij nen veel ontbreekt. Voor het overige verloor hij zich in vage toezeggingen omtrent verbeteringen, over verdere plannen, maar geen enkele concrete toezegging kwam uit zijn mond. Zelfs een socialistisch Kamerlid maakte bezwaar tegen het wachten op de resultaten van het onderzoek van de ramp te Marcinelle tot het einde van het jaar. Opvallend was, dat ook hij zich afvroeg, waar de grote bedra gen vandaan moeten komen om de Waalse mijnen te moderniseren en op de been te houden. Bovenal was deze socialist ontstemd, dat de regering weigert mede te delen, welke mijnen regeringstoelagen ontvangen en hoe veel. Deze cijfers worden angstvallig geheim gehouden. Over dit laatste punt vroeg de ka tholieke Limburgse afgevaardigde Bertrand inlichtingen. Hij wilde o.a. vreten, wat de Kempische mijnen als compensatie voor de Waalse mijnen moeten afdragen. Zo tekent zich rond de Belgische mijnindustrie een felle strijd af, waar van het einde nog niet is te voorzien. VOORZORG De directie van een concert- gebouw in San Francisco S heeft geweigerd voortaan nog Rock 'n Roll-muziek in haar tent te laten spelen. „Dit be- sluit is niet genomen, omdat we zo'n hekel aan die muziek hebben," verklaarde men. „We hebben het alleen ge- daan om het gebouw tegen afbraak te beschermen." hij vijf meter beneden goed wak ker was, bemerkte hij, dat hij geen parachute had/ gedragen. De koene „vlieger" ligt met een gebroken been en wat gekneusde ribben in het ziekenhuis. Proces Van de geparkeerd staande auto van de heer Reich uit Stuttgart wer den de iampjes van de achterlichten los gedraaid en meegenomen. „Niks mee te maken," zei de politie. „Uw auto moest op die plaats voorzien zijn van licht. Procesverbaal." Uitlaten „Even het hondje uitlaten," dacht de verzekeringsinspecteur Henry Lake uit East Ham. Hij zal zich voortaan echter wel tweemaal be denken alvorens hij weer tot een dergelijke gedachte komt. De nood van het bedoelde hondje was zo hoog, dat onze Henry in alle haast de voordeur liet open staan. Toen hij na enkele minuten terug kwam bleker, onverlaten al weer weg te zijn. Ze hadden 500 gulden gestolen uit zijn kas. Onbekend Twee New Yorkse zakenlieden, die voor een aanzienlijk bedrag aan deelhouders geworden zijn in een dure muzikale comedie, die^ binnen kort op Broadway gaat draaien, heb ben geweigerd hun namen bekend te maken. Zij vrezen, dat vrienden en verwanten ben te dikwijls met verzoeken om gratis toegangskaar ten zullen lastig vallen. Dood George Bancroft, die in talrijke films als gangster of anderszins aan zijn eind kwam, werd in de loop der tijd een nationale held. Het bio scooppubliek huilde tranen met tui ten als hij weer eens een keer het loodje legde. Nu is de heer George echt dood. Zijn filmtriomfen lagen zo ver achter hem, dat bijna nie mand er aandacht aan heeft besteed. Kijken De politie van Philadelphia in de Verenigde Staten over weegt om op drukke kruis punten stiekum televisie-ca mera's weg te zetten. Op het hoofdbureau kan men dan, in gemakkelijke stoelen gezeten, op het scherm afkijken wat automobilisten er allemaal verkeerd doen. Maaltje De Amerikaanse huisvrouwen kunnen sinds kort voor drie gulden een compleet etentje diepvries ko pen. Het pakje bevat onder meer soep, vlees, gebakken kip, aardap pels en pudding. Het spul moet al leen even warm gemaakt worden en dan kan men al zeggen: „Smakelijk." Verbeelding Een 14-jarige jongen uit Brid lington droomde, dat hij in een straaljager zat en dat het toestel hard op weg was om tegen een T7 berg te pletter te vliegen. „Zien dat ik weg kom," zei de jongen p.zf. U'maar vvat U biï de hand hebt, tegen zich zelf en hij sprong _.:i«ni slaapdronken het raam uit. Toen Ze komt het toch we (Advertentie) Kwaliteitsproduct «ao de Wybart-Faiiriekeii. 70 on 90 cL alléén hij Apothekers en Drogisten, DONDERDAG 11 OKTOBER HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio. NCRV: 10,00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Instr. Octet 12,20 Gram. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Ritm. muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Zang en piano 13,45 Gr. NCRV: 14,00 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Surinaamse volksmuz. 15,40 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Viool, viola da gamba en claveeimbel 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Negro spirituals 18,05 Kamerork. en solist 18,35 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gr. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Promenade ork. en ens. 21,45 Gram. 22,00 Tijdschriftenkron. 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondover denking 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Kookpraatje 11,15 Amus. muz. 11,45 Caus. over Tsjeoho-Slowakije 12,00 Twee piano's 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land_ en tuinb. meded. 12,33 Dans- muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metro- pole ork. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,05 Paul Vlaanderen en het Lawrence Mysterie, hoorspel 14,45 Pianovoordr. 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voor dracht 16,30 Lichte muz. 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld. Het 10-jarig bestaan v. h. Nederl.- Belgisch cultureel akkoord, door mr. A.L. Schneiders 18,00 Nws. 18.15 Sportproble- men 18,25 Theaterork. en solist 18,55 Ge sproken brief uit Londen 19,00 V. d. kind. 19,05 Cabaret 19,25 West-Indisch ork. 19,45 V. d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Kamer ork. en solist 21,00 De kapitein van Kö- penick, hoorsp. 22,20 Amus. muz. 22,40 Journ. 22.50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New York. Hierna: Onze bui tenlandse correspondenten melden 23,25- 24,00 Dansmuz. BRUSSEL 324 m: 12,00 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Engelse les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Schoolradio 15,30 Gram. 15,55 Icfem 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Meisjeskoor 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.30 Rep. 19,40 Gram. 19,50 Pol. caus. 20,00 Verz. progr. 21,30 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,11 Intern. Radio Universiteit 22,30 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 12,30 ld. 13,00 Nws. 14,15 Gram. 14,30 Gevar. muz. 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Zang en piano 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,55 Idem. DONDERDAG 11 OKTOBER NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,15 Kath. nws., progr. v. d. jeugd, thea- ternieuws, pottenkijken, rolhockeywedstr. epiloog. Frans België: 16,45 Testbeeld 17,00 Les Mille et un Jeudis 17,45-18,20 V. d. jeugd 19,45 Testbeeld 20,00 Act. 20,40 Film. Daarna wereldnws. Vlaams België: 19,01 TV-album 19,06 V. d. vrouw 19,31 Nws. 20,00 Speelfilm 21.30 Sportuitz. 22,15 Journ. en nws. (Advertentie) PECTORAAL 13) Ward bromde een woord dat klonk als „verdraaid stom!" „Helemaal niet!" Billy Louise ver dedigde haar Ward uit haar dromen. „Hij wist precies hoe een meisje be mind wil worden. En jij hebt dat zelf de gedaan Ward Warren, tot nu toe. En „Oh, ja?" „Ja, dat heb je. En ik had verstan dig gedaan als ik je niet had. la ten schrikken. Jij doet nu altijd en eeuwig dingen, die men van jou nooit zou verwachten. De eerste keer, toen ik dat stukje hout gooide, trok je je revolver. De stem van Louise werd onderdrukt tot een zacht gefluis ter. Haar ogen keken berouwvol. „Oh, Ward, ik bedoelde niet. „Het is in orde. Ik had het kun nen verwachten." Het was alsof een masker voor Ward's gelaat was ge vallen. Zelfs z'n ogen stonden vreemd en hard in dat strakke gelaat, hoe wel de dunne, bittere lippen en tril lende neusvleugels aantoonden, dat er toch gevoel lag achter die starre "Ik zie .dat 3e gelijk hebt, vvuiiam. Ik zal niet meer over liefde spreken." Billy Louise keek alsof zij iets had willen slaan zichzelf, zeer waar schijnlijk. Zij staarde zoals zij, die op de kade een schip staan na te sta ren, dat een geliefde ver, heel ver wegvoert op een reis, waarvan hii misschien nooit weer terugkeert- maar Billy Louise was niet iemand die niets anders zou doen dan sta ren. ,,Nu Ward, wees niet kinderach tig!" Haar stem klonk teder. Je weet best, dat ik dat niet bedoelde. Je be wijst hierdoor alleen, dat in het men selijke raadsel., dat jij Boor met je ogen geen gaten in die koffiepot en kijk hierheen!" Billy Louise leun de over de tafel en greep zijn hand, die tot een vuist was gebald. Met haar eigen kleine vingers wrong zij de vuist open. „Ward beheers jezelf, of ik ga direct naar huis!" Zij hield zijn vingers in haar hand dode dingen, die weigerden haar druk te beantwoorden; de wijsvinger en de middelvinger geel van de ni cotine, zijn nagels zacht en bleek rood, door het vele onderdompelen in water. Een verhaal vertelden zij, als Billy Louise er maar aandacht aan had geschonken. „Ward, jij bent gewoonweg., het toppunt! Je weet net zo goed als ik dat het totaal geen verschil maakt. Als ik een jongen was geweest in- plaats van een meisje, en ook voor mijn leven had moeten vechten, had ik het denkelijk slechter gedaan; en het komt er niets op aan!" Haar stem rees, alsof zij wanhopig werd. ,,Ik ik houd., heel veel van je, Ward, en ik zou liever.met jou trouwen dan met iemand anders. Maar daar wil ik de eerste tijd nog niet aan danken. Ik wil niet verloofd zijn of onze verhouding op een an dere manier veranderen. Het was zo mooi alleen maar vrienden te zijn. Het was net als in mijn dromen. Ik wilde altijd dat Ward van mij hield maar ik speelde nooit dat hij het mij vertelde, Ward. Begrijp je dat n beukte haar handen stijf op elkaar, want als zij dat niet had gedaan, zou zij binnen tien seconden zijn gaan huilen. Ik begrijp het". Ward sprak dof, a u «n staarde nog steeds naar de koffiepot met die borende blik. „Ik zie nu een hoop, waarvoor mijn ogen vroeger gesloten waren. Waarom voel je je niet beledigd..". „Ward 'warren, als je je gaat ge dragen als een.een Ik veronderstel dat Billy Louise in haar wanhoop, verleid werd een lelijk woord te gebruiken, doch zij weer stond die verleiding. Zij stond op, liep om de tafel heen, aarzelde, terwijl zij neerkeek op zijn strak gelaat, haalde diep adem en knipperde enige tranen van zelfver wijt weg. „Daarom", zei zij zacht; en, voor overbuigend, drukte zij haar lippen op zijn bittere mond en liet ze daar gedurende een dozijn hartslagen. Ward's gelaat ontspande en zijn ogen keken haar aan met die honge rige tederheid, die zij daar zo vaak had gezien. Hij legde zijn hoofd te gen haar aan en sloeg een arm om haar heen. Hij sprak geen woord. „Nadat ik een man gekust heb," zei Billy Louise, weer terugworste lend tot haar oude, spottende manier, „zou het helemaal niet beleefd van hem zijn te twijfelen aan mijn gevoe lens voor hem, of mijn vertrouwen in hem, of het vertrouwen in zichzelf." Haar vingers verwarden zich in zijn haar, waar dit het sterkste golfde. Zij had het gif geschonken. Nu moest zij ook zorgen voor tegengif. „Nu gaat hij weer dezelfde goede vriend worden als eerst", ging zij zacht verder. „En hij gaat wat wa ter voor me halen, dat ik de vaten kan wassen, en daarna zal hij Blue hier brengen, opdat ik naar huis kan gaan, en hij zal geen woord meer spreken over,." Ward's greep werd steviger en daarna losser. Hij haalde diep adem en liet haar los. ..Je houdt een beetje van me, hè?" Zijn ogen waren als die van een ge wonde, die om water vraagt. „Ik houd twee beetjes van je." Bil ly Louise nam zijn gelaat tussen haar twee handen en glimlachte te gen hem met die zuivere openhartig heid, die een deel van haarzelf was. Maar ik wil niet, dat wij iets anders zijn dan vrienden; voorlopig niet. Het is zo mooi, goede vrinden te zijn. En wanneer die verhouding verbro ken is, kunnen wij haar nooit weer terugkrijgen. En ik weet zeker, dat 't goed zal zijn de verhouding zolang te laten duren als wij kunnen. Dus daarom. „O, jij William the Conqueror!" Wardstond haar met de emmer in de hand aan te kijken met die glimlach half verborgen achter zijn lippen en in zijn ogen. Je hebt er slag van je zin door te drijven, is het niet?" Hij liep naar de deur, stond op de drem pel stil en keek naar haar om. „Als ik even gemakkelijk als jij kon krijgen wat ik wilde", zei hij, „zouden we getrouwd zijn en een ei gen huishouden hebben voor mor gen-avond!" Hij lachte grimmig toen hij haar zag schrikken. „Maar jij hebt 't voor 't zeggen, William Loui sa. Wij zullen alleen maar vrienden zijn!" Daarna ging hij naar de kreek. Hij bleef minstens viermaal zo lang weg als strikt noodzakelijk was, doch hij kwam fluitend terug en al leen zijn ogen spraken haar van lief de. HOOFDSTUK X Die vrienden-geschiedenis „Je hebt een hele hoop hooi, zie ik", merkte Billy Louise op, toen zij vertrokken. „Ja. Ik vertelde je toch dat ik ge werkt heb". Ward's toon was vrolijk, bijna opgetogen. Hij voelde zich als of hij nu dag en nacht kon werken, met de herinnering aan Billy Louise's lippen op de zijne, „Je hebt dat hooi niet alleen op gestapeld", vertelde zij hem open hartig, „en je behoeft niet te pro beren mij dat wijs te maken. Ik weet wel beter." „Hoe weet je dat?" Ward keek over zijn schouder naar de hooiberg en daarna glimlachend naar haar. Hij zag in dat het nutteloos zou zijn te trachten Billy Louise voor de gek te houden, doeh hij was in een stem ming om haar te plagen. Humph!" Ik heb zelf geholpen een hooiberg te maken. Ik kan zien of hij door één man gemaakt is. Wie heeft je geholpen? Junkins?" „Neen, een kerel, die ik toevallig tegenkwam. Hij is hier een maand geweest." „Oh, zijn dat jouw paarden daar beneden? Neen toch?" Billy Louise was heel goed bekend geweest met Ward's hulpbronnen. Zij trachtte blijkbaar uit te rekenen wat Ward met deze zeer beperkte hulp middelen had kunnen doen. „Toch wel. Het is een mooi span merries. Ik kreeg ze voor een koop je." Billy Louise dacht een minuut na. ..Ward, je bent toch niet bezig schul den te maken, is het wel?" Haar toon was angstig. „Het is zo verschrikke lijk moeilijk er weer uit te komen, als je er eenmaal in zit". „Ik ben niemand een rooie cent schuldig. William Louisa, Eerlyls waar." „Maar hoe...." Billy Louise keels hem aan van onder gefronste wenk- brauwen. Ward lachte zonderling. „Ik heb ge werkt, Wilhelmina. In het voorjaar heb ik een poosje op wolven ge jaagd, oude wolven en jonge. Zij had den een paar kalveren van mij opge vreten en daarom volgde ik hun spoor Ikheb er nogal mee verdiend; het zet aardig aan zie je". „Zo." Billy Louise beet nadenkend op haar lip, keek om naar de hooi berg, naar het lange, nieuwe hek en naar de twee merries, die kalm ston den te grazen bij de kreek. „Er moet goed geld in wolven zit ten," merkte zij effen op. „Dat is zo. Tenminste, ik maakte goed geld door ze te jagen." De glimlach lag weer achter zijn lippen en dreigde zich aan de oppervlakte te vertonen. „Ik wilde wel, dat je mij vertelde hoe, dan kan ik het ook doen,,' zucht te Billy Louise, overtuigd door zijn toon, maar toch gevoelend, dat er iets „achter zat". Het was juist als een raadsel, dat heel duidelijk en ge makkelijk lijkt, doch tenslotte bijna onoplosbaar blijkt. „Dat wil ik wel doen...als jij ge noeg hebt van die vriendenbeweging" verzekerde hij haar wreed. Ward wist niet veel van vrouwen doch hij geloof de dat nieuwsgierigheid één van de grootste trekken van deze sekse was. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5