Liturgie, element van de BOEKENPLANK POLITIEKE BRIEVEN Wat pastorale bezorgdheid wil Groot formateur van jazz-ensembles Alom groeiend begrip IK WAS BALLAST Ouderdom wordt geëerd Nederlandse atleten voor Melbourne WREN Beveland \y raadslid CENDA Vandaag Aorg en DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 Portret van Eddie Condon: n CASTILLA zo tt Tussen haaien en koralen De gelukkige Mosdale r Sterke verhalen K.N.V.B. afd. Zeeland Beste Eduardj Pieter Waarom happen de A.R. niet toe? - Geknutsel - De bezetting van de zware post Amice Pieten Eduard „Vliegensvlug" naar de Olympische Spelen Oranje jeugdteam MARKTEN WATERSTANDEN tijdelijk in Sluis is loude water gespron- beite wist men met lene redder de dren- |)ge te krijgen, waar huizen werd bin- let koffie weer enigs- werd gebracht. Na van droge kleding, zijn vrienden naar Ingbouw |traat te Stoppeldijk woningwetwoningen Waarschijnlijk nog lilt jaar zal begonnen Louw van acht wonin- 1 rden er vier gebouwd Lschkapelle, twee te l.wee te Hengstdijk. lertenties) l*: I.. collectie Tjil bizonder. 11 A laport heeft zijn be- var. de raad, in de (A.R.) aangenomen, iiese gemeentebestuur 1 's' klukkige val was er in de Cou- bel consternatie. Me- I voor haar woning op (stapper., gleed van de te vallen en zo on een dubbele been- Omwonenden probeer- te bereiken, maar Ier veel succes. Ten- achtoffer naar een zi- ENBRANDJE 1' ontstond een bin- Ide woning der familie vlam in een pan met op de kachel stond. Hammen veel schade aanrichten aan het men ze te verstik- Jlarmeerde brandweer, pnwezig was, behoefde 1 en. BAZAR leen bazar gehouden fen lv.v. Lewedorpse Boys "rereniging O.N.D.A.. is helaas niet zo erg keweest. Het bijzonder leeft het bezoek aan de fnvloed. Vele prachtige hierdoor niet aan de worden. Het bestuur lader beraden over de ■aarvan. In overweging 1 b.v. op een dansavond- I verdraaien op het rad ivertenties) ze niet tische Pijnen. straks i neer die bloedzuiverende om zelf te ondervin- ledig, hoeveel beter laar lichaam en geest. stemming heeft van nen zo te lijden, len die pijnen uw hele ■en U in Uw doen en rwijl hulp voor 't grij- toch Kruschen. De se dosis doet wonde- e gestel. nd: De wraak van het Electro: De jungle der Ledel 8 uur: Je bent INT 01ympia 8 uur: a train. Luxor 8 uur: Op de oneindigheid. W. de Zwij- r: Circus van Bever, 4 uur Alhambra: Ik ben er uxor: The naked street. 7 8 uur: Vergadering van d: Onsterfelijke Mozart. Electro: Hollywood -up. W. de Zwijgerlaan 8 uur. lever. Alhambra: Romeo en The naked street. Kon. Vlaamse Opera Kon. Ned. Schouwburg: li. Van 18 tot 21 september werd te Assisi een internationaal pastoraal-liturgisch congres ge houden, dat op 22 sept. werd besloten met een audiëntie bij de H. Vader. Deze hield daarbij 'n toespraak over enkele theologische vragen, die de Liturgie der Kerk raken. Nu we het gehele congresgebeuren kunnen overzien, lijkt het mogelijk de betekenis er van te schetsen. Er zijn misschien mensen geweest, die hadden verwacht, dat door het congres of Vooreerst immers werd door dit congres de pastorale richting in de liturgische beweging, waarover we in ons vorig artikel hebben gespro ken, bevestigd en erkend als de juiste Het was voor iedere deelnemer over duidelijk, dat de liturgische bewe ging van thans een zielzorgbeweging is. Het bleek uit de voordrachten en rapporten, en meer nog uit de re acties van de deelnemers. Telkens klonk het applaus, wanneer er voor stellen werden gedaan, die voor de zielzorg van belang zouden zijn. Wan neer er vanuit de behoeften van de gelovigen en met het oog op hun inniger deelneming om wijzigingen werd gevraagd, betuigde het congres krachtige instemming. Pater J.A. Jungmann s.j., die ge heel zijn betoog had gebaseerd op de idee: de wijze van uitoefening van de christelijke eredienst werd in de kerk steeds bepaald door de behoeften van de zielzorg, werd her haaldelijk door (voor hem waar schijnlijk onverwachte betuigingen van instemming onderbroken. Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, en kardinaal Lercarco, aartsbisschop van Bologna, die vanuit de volheid van hun herder lijke bezorgdheid spraken, werden telkens opnieuw toegejuicht tot zelfs op het ogenblik, dat ze de pause lijke audiëntiezaal binnenkwamen. Indonesische stem Mgr. van Bekkum, apostolisch vi caris van Ruteng (Indonesië) sprak met echt Nederlandse zakelijkheid, die echter een diepe bewogenheid liet doorstralen, over de behoeften van de volkeren, die de missionarissen tot Christus en zijn Kerk oproepen. Mgr. Spülbeck, apostolisch admi nistrator van Meissen, schilderde in indrukwekkende bewoordingen de toestand van de gelovigen achter het ijzeren gordijn en het grote belang van breder mogelijkheid tot actieve deelneming aan de eredienst der Kerk juist voor deze vervolgde ge lovigen. En telkens vonden hun woor den enthousiaste weerklank bij de deelnemers. De liturgische beweging in de H. Kerk is een bij uitstek pas torale aangelegenheid geworden. Groeiend besef Een tweede reden waarom dit con gres van grote betekenis is geweest, ligt hierin, dat deelnemers bij wie het besef voor de pastorale aard van de liturgie en van de noodzaak van haar vernieuwing nog niet zo leven dig was, tot dit besef zijn gekomen. Er zijn immers landen, waar de ge lovigen weinig behoefte gevoelen aan vernieuwing, omdat ze gehecht zijn aan de overgeleverde oefeningen van godsvrucht gedurende de mis, de vespers en andere handelingen van eredienst, die door priester en koor worden verricht. Zij voelen er geen behoefte aan om hun innerlijk mee leven door een actief uitwendig mee doen aan de liturgische handelingen te betuigen. Vele zielzorgers in zulke landen achten daarom een liturgische beweging overbodig en een streven naar wijzigingen ongewenst. Op dit congres waren er echter, die tot het begrip kwamen dat het streven naar vernieuwing in andere landen dan het hunne uit echte pas torale bezorgdheid voortkomt en dat zulk een streven gerechtvaardigd kan zijn. Nadat Mgr. Spülbeck, aposto lisch Administrator van Meissen, 't belang van het meedoen der gelovi gen met de liturgie voor de ver volgden in de landen achter het ijze ren gordijn had bepleit, sprak ik een Spaans priester. Zulk een voordracht, zo zei hij, kan de ogen van velen van mijn landgenoten openen. Als wij maar gaan begrijpen, dat andere omstandigheden dan de onze andere eisen stellen aan de eredienst van de Kerk, zullen wij van harte met de vernieuwingsbeweging van de Liturgie gaan meeleven. En als dit gebeurt, gaat men wellicht later ook in deze landen de gelovigen in liturgische geest vormen. Drang van onderop Een derde reden, waarom dit con gres van grote betekenis was, is daarbij gelegen, dat de verantwoor delijke gezagsdragers in de H. Kerk het sterke verlangen naar een ver nieuwing van de liturgie bij vele geestelijken en leken hebben kunnen vaststellen. De door verschillende sprekers geformuleerde wensen wa ren duidelijk; het onderstrepend ap plaus van de vergadering sprak klare taal. Kanunnik Martimort (Toulouse) een der leiders van het congres, for muleerde dit punt heel juist, uw ap plaus is een teken dat er bij u allen een pastorale bezorgdheid leeft over althans bij gelegenheid daarvan sensationele veranderingen in de viering van de eredienst der Kerk zouden worden tot stand gebracht. Anderen hebben wellicht gemeend, dat een zo groot congres (ruim 1400 deelnemers) eerder een demonstratie zou worden van dankbaarheid voor de reeds door de huidige Paus ingevoerde vernieuwingen. Dit laatste was inderdaad het geval, maar het congres is toch ook veel meer geweest dan dat. de inrichting; van de Liturgie. Iedereen begrijpt, dat zulk een congres geen kerkvergadering is, geen kerkelijk internationaal parle ment. Het kan geen besluiten ne men en wilde ook geen wensen uit drukkelijk formuleren. Maar ver schillende wensen vanuit de zielzorg kwamen heel duidelijk en krachtig naar voren; een verruiming van het gebruik van de volkstaal, speciaal bij de lezingen (epistel en evangelie) in de voormis, en bij de toediening van de sacramenten; een vereenvou- Jazz is bij uitstek de muziek! van de uitvoerende musici. An- ders gezegd: waar over jazz ge-1 sproken wordt, zijn het zelden de componisten die ter sprake komen, maar haast altijd de bands en de solisten. Vraag een jazz-fan een paar namen van mensen, die van veel belang (geweest) zijn voor de ontwikkeling van deze veel omstreden muziek; hij zal u al tijd Louis Armstrong noemen Count Basie, Fats Waller, Bix Beiderbecke, Charlie Parker, Lester Young, Dizzy Gillespie! De naam Eddie Condon zal men u in dit verband zelden „opdreunen". En toch De nu 51- jarige Eddie Condon (geboren 16 november 1905 te Good- land in de Amerikaanse staat Indi ana) is een vaardig, zelfs begaafd jazz-guitarist met een feilloze smaak, iviaar de jazzwereld eert hem niet ais een pionier zoals Charlie Chris tian, wijlen de guitarist uit he'. Good- man-sextet. Hij is vanaf zijn vijf tiende jaar ,,in het vak", zijn disco- fi? s^aa' ve'e bladzijden, hij fhreef een boek over jazz: „We aoil i music", hij musiceert nog NW v ,n eiSen ..Club" in werripro mettemin gaan de schijn- steeat van de Srote publiciteit fn af 0V?r zijn hoofd en laten hém in de schaduw. fieunrtC£hjS Condon een belangrijke li,, r. de welige wereld van de h„, n lefhebber. tenzij hij la boreert aan de misvatting, dat vóór zal ie*" g?,ede iazz gespeeld werd, ÏÏLhetonikennen. Misschien con- tieert Condon zich zo uitsluitend op zijn muziek, dat hij de reclame- spireert?" gekruide verhalen in- a °e„bes,c.heidc" m"sicus Eddie Con- f™ iadtt ,z«n onopvallende, maar inHri pwa-s m de jazzwereld aan andere kwaliteiten. Als bandleider en Stïï?lsa ls Condon een veteraan, niriif- ,y0rJPt ,h'j de pool, die voor- aantrlkf blanke Dixieland-musici Le? voor korte ot lange tijd vasthoudt. Legio combinaties van mu sici worden de laatste dertig jaar op Frits Muller gaf deze impressie van een jam-session bij Eddie Condon. V.l.n.r. George Wettling, Cutty Cutshall, Wild Bill Davison, Edmund Hall, Eddie Condon. (Advertentie) Condon's instigatie samengesteld: o.a. de McKenzie-Condon Chicagoans The Mound City Blue Blowers, zijn Hot Shots, zijn kwartet en de ge legenheids-ensembles die hij in de laatste jaren formeerde. Met beroem de musici maakte hij zijn opnamen van jam-sessions", nagenoeg geheel onvoorbereide muzikale bijeenkom sten, waarin enthousiasme en speel vreugde de boventoon voeren. Con don's jam-sessions hebben ook in ons land de herleefde Chicago-stijl in huis- Kamers en studeerkamers doen weer klinken. Want inderdaad: Condon, die in renC'90° "ps;rTkie tot h« in de ja- v 0 .voor het eerst naar New- sneeli °m geluk te zoeken, sSl fli ,Iet is een aan hl. die Mi* in de stad Zij is Sfnmeer ontstond. op het ensemble. De muziek, d"e Condon nu speelt met collega's ak Bobby Hackett en Wild Bm Davison (trompet), Bud Freeman <tenor-sax> Edmond Hall (clarinet), Cutty Cuts^ hall en Dick Carey (trombone) Wal ter Page (bas) en George Wetting (drums) zouden we nog het best als moderne Chicago-jazz" kunnen be titelen. Want deze jazz is nog weer meer gepolijst, nog fijner uitgekiend. Betekent dat, dat Condon-van-nu zijn aard verloochent of de jazz verzaakt? Dat het spontane plezier in lekker- samen-muziek-maken verdwenen is Het lijkt er allerminst op. Uit een vergelijking van de nieuwste platen die onder Condon's supervisie tot stand kwamen met b.v. opnamen uit 1939 met Pee Wee Russel, Bud Free man en Max Kaminsky springt di rect naar voren, dat de prettige sfeer van toen voortleeft. Er wordt met fris élan gemusiceerd. Zo blijkt, dat Condon niet alleen als organisator zijn faam verdient; hij is ook een inspirerende, bezielende geest en een stuwende kracht bij die jam-sessions „at Condon's". diging van de regeling omtrent het eucharistisch vasten; 'n vernieuwing van de liturgische kalender, die de grote lijn van het kerkelijk jaar, welke de fundamententele heilsfeiten voorhoudt, nog sterker doet spreken. Deze wensen, met nog andere van minder onmiddellijk belang, zijn dui delijk uitgesproken en met groot vertrouwen in handen van de ver tegenwoordigers van de H.Stoel neer gelegd. We mogen er daarom van overtuigd zijn, dat dit congres, zoals kardinaal Lercaro het uitdrukte in zijn slotwoord, met woorden ontleend aan de te vroeg overleden Mgr. Weskamm, bisschop van Berlijn, ,,'n echo zal hebben, die geen omwente ling veroorzaakt, maar daadwerke lijke gevolg-n meebrengt." H. BOELAARS CssR. Nadat prof. dr. H. Boelaars C.s.s.R. uit Wittem in zijn eerste beschouwing over 't pastoraal- liturgisch congres te Assisi in Italië de aandacht had gevraagd voor het zielzorgelijke element in de liturgische beweging en haar groei in de laatste halve eeuw. bespreekt hij in dit tweede en laatste artikel de wensen en verlangens die tij dens het congres tot uitdruk king kwamen. Vooral spreekt hier duidelijk het grote verlan gen van de mogelijkheden, welke de zielzorg in de her nieuwing der liturgie tot ver dieping van het geestelijk leven en verruiming van de geloofs kennis kan vinden, volledig uit te buiten. a gentleman's cigar Van de Weense auteur Hans Hass is al eens eerder in Nederlandse verta ling een boek verschenen, dat won derlijke avonturen als diepzeeduiker beschrijft en wel in de Rode Zee. Hij kon toen zijn ervaringen van voor de oorlog in de Caraibische Zee ten nutte maken. Die ervaringen nu zijn te boek gesteld in het boek onder de bovenge noemde titel, dat thans ook in verta ling verscheen bij de Hollandia- Drukkerij te Baarn. Het was toen nog veelal experimenteren met de zwem- uitrusting en de onderwatercamera's, waarbij tegenslagen en mislukkingen niet ontbraken. Ook in ander opzicht ging het niet zo vlot. Er zat al oor logsdreiging in de lucht en de auto riteiten op de Nederlandse Antillen stonden vol argwaan tegenover de zonderlinge jongelui met hun zonder linge plannen, toen ze op Curacao verschenen. Zouden het geen spion nen zijn met ongewenste belangstel ling voor de olie-installaties? Niet zonder humor vertelt Hass van de be jegening door de autoriteiten. Maar het heeft de experimenten toch uit eindelijk niet verhinderd. En dat wer den boeiende avonturen in een onwe zenlijke wereld vol ongekende pracht en verrassende ontmoetingen. Hass schrijft met een aanstekelijk enthou siasme over alles wat hij daar onder de zeespiegel beleeft. Hij geeft ons 'n kijk op de gewoonten en gedragingen van haaien en andere zeemonsters. Hij verhaalt van opwindende jachten en doorstane doodsgevaren. Dit alles met een schier jongensachtige bra- vour en niet zonder eigendunk. Met dat al is dit een fris en opmonterend boek, dat tevens een schat van prach tige onderwaterfoto's bevat. Ook voor de rijpere jeugd kunnen we het van harte aanbevelen. In de grote oorlog is de slag om de Atlantische Oceaan een der meest ver bitterde en hardnekkige geweest, die zich over vele maanden uitstrekte. Er heeft dikwijls grote beduchtheid ge heerst, of de aanvoerlijnen wel in stand gehouden konden worden tegen het nimmer aflatende gevaar vairduik- boottorpedo's en bombardementsvlieg tuigen. Er is een ongelooflijke sóm van heldenmoed en doorzettingsvér- mogen nodig geweest, om dit gevaar te trotseren en er zijn duizenden, die de dood vonden in de ijzige golven. tt n Een korporaal uit Alblasser- dam had z'n plicht verzuimd. Op het vliegveld Ypenburg was hij zomaar met een auto gaan rondrijden en later was hij sla pend in een op het vliegveld aanwezige zeppelin aangetrof fen. Slapend nog wel. En nu stond de korporaal voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag. Hoe hij in 's he melsnaam in die zeppelin ver zeild was geraakt? De korpo raal zei: „Ik was bal last. Een mecanicien had mij gevraagd als ballast te fungeren Een maand gevangenisstraf eiste de advocaat-fiscaal, bene vens verlaging tot soldaat laag ste klas. De verdediger vroeg clementie, omdat de korporaal die nu met groot verlof is, voor zijn moeder moet werken. Menig boek is aan deze strijd gewijd en ook dit werk van de Noor Eiliv Odde Hauge verhaalt van tientallen gevaarvoile tochten heen en weer tus sen Engeland en Amerika. Het merk waardige is echter, dat 't Noorse schip Mosdale met meer dan 50 reizen toch altijd aan het gevaar van de wolven der zee ontsnapte en zo tal van kost bare ladingen naar het benarde Al bion kon voeren. Deze reizen werden alle geleid door kapitein Sunde, die er de voorkeur aan gaf niet in con- rooi te varen en liefst geheel alleen met zijn schip door de golven ploeg de. Een merkwaardigheid aan dit schip was ook, dat het de eerste vrou welijke marconiste aan boord kreeg, een, die ook dapper alle gevaren tartte ondanks het feit, dat de zee ziekte haar altijd vergezelde. Voor één „gevaar" echter bezweek ze sa men met de kapitein, voor de liefde. Ook als man en vrouw hebben de beiden nog menige reis gemaakt. Zo was de Mosdale ook in dit opzicht 'n echt gelukkig vaartuig. Hauge ver telt van dit alles in een rustige, warme stijl on John Winkler vertaal de het, terwijl de uitgever, C. de Boer Jr. (Amsterdam) het boek ver luchtte met veel mooie foto's. Aan de uitdrukking Sterke Verha len zit een gevoelswaarde van over drijving. Dit was echter niet de opzet van Mr. Mertens, toen hij op de ach terpagina van De Linie iedere week een verhaal bracht uit de werkelijk heden van deze wereld, werkelijkhe den, welke echter zo vaak vreemder zijn dan alles wat in de fantasie kan ontstaan. Vooral de oorlog heeft si tuaties geschapen, welke alle verbeel ding tartten. Een aantal van deze verhalen is nu herdrukt in een Prismaboekje. Men zal er geboeid kennis van nemen, geschreven als ze zijn in 'n strakke gereserveerde stijl en verhalen als ze doen van veel moed en geestkracht in een tijd, die wel eens als slap en verwekelijkt wordt gescholden. Hier vindt men de ro mantiek in moderne vorm en niemand zal aan de bekoring ervan kunnen ontkomen. We wijzen o.a. op het voortreffelijke „Het gebed van Pat- ton" en „De woudloper van Woens- drecht". Uitslagen zondag 7 okt. Ie klasse A. Domburg ILewed. Boys I 12; Vogelwaarde IVolhar ding 32 I 20: le klasse B. Renesse I Dreischor I 100; 2e klasse A. Aar- den'burg 2IJzendijke I 21; Noor mannen 2Zeeland Sport 4 05; Groede IZuidzande I 4r—1; 2e klasse B. Philippine IRapenburg I 43; 2e klasse C. Renesse 2Dreischor 2 3—1: 3e klasse A. 's H. Arenuskerke 2Patrijzen 2 41; 3e klasse B. Phi lippine 2Rapenburg 2 122; Koe wacht 2Axel 3 32. DE r.-k. Atletiekvereniging Hulst or ganiseert op zaterdag 20 oktober de jaarlijkse internationale Wal- i lenloop. Ja, je hebt gelijk. Ik was de vo rige week voorbarig. En ik zou het nu nog zijn, als ik weer over een reeds gevormd Kabinet sprak. Want we zijn op het ogenblik, dat ik dit schrijf, nog precies even ver als een week geleden. Burger peinst en Drees peinst met hem mee, hoe de anti-revolutionairen aan een vol waardige tweede zetel te helpen zijn. Ik heb ook in katholieke kring de laatste dagen nogal eens de vraag horen stellen, of de anti's nu eigenlijk niet overvragen. Het is per slot toch zó, dat ze twee zetels ver loren en dat hun fractie maar heel weinig sterker is dan die van C.H. en V.V.D. Bovendien is de post, welke ze in ieder geval kunnen krij gen, die van Economische Zaken, toch wel een heel zware post. Bo vendien vindt men het eigenlijk een onwaardig spelletje, om een depar tement, dat in alle fases al afge schreven was, nu toch weer ten le ven te wekken. Hier zoekt men geen vent voor de baan, maar een baan voor de vent. Wat dat laatste be treft, moet ik eerlijk zeggen, dat het op mij een onbehagelijke indruk maakt. Dit soort geknutsel is het nu juist, wat de mensen tot boos aardige oordeelvellingen over „de politiek" brengt. Ik kan me dan ook best begrijpen, dat de heren de Gaay Fortman en Donner er niets geen trek in hadden. Maar de hou ding der anti's in het algemeen, wat ik daarvan moet denken?... Ik hoov „mar, dat jij me die dui delijk kunt maken. Overigens wil n, °k° n0B wel zeBQen, dat men in Brabant zeer bedroefd kijkt tegen over de mogelijkheid, dat prof. de Wuay uit zijn huidige ambt zou worden weggehaald. Die zit daar m Den Bosch nu als het school voorbeeld van „de juiste man op de juiste plaats". Het zou een groot verlies zijn voor dit gewest Is er nu toch geen mouw aan te passen, dat Romme het „zware departe ment" gaat torsen? Tot kijk, Het was inderdaad wel een heel merkwaardige gedachte van mr. Burger om aan prof. de Gaay Fort man de ministerspost van Overzeese Rijksdelen aan te bieden. Want de Gaay Fortman was er bij zijn in formatie juist van uit gegaan, dat dit ministerie behoorde te worden opgeheven. Het lag dan ook voor de hand dat de vroegere informa teur bedankte. En prof. Donner be dankte ook. En op het ogenblik dat ik deze brief schrijf, is er nog geen oplossing. Zijn de Anti's té veeleisend? Veeleisend zijn ze wel, maar ze hebben gelijk als ze stellen, dat het onjuist zou zijn de huidige vier ze tels van AR en CH te halveren. Zó groot is het verlies der protestantse partijen nu ook niet geweest. En bovendien is het haast vanzelfspre kend, dat zij en trouwens ook de KVP geen kabinet wensen, waarin de „anti-confessionele" partijen in verhouding te zwaar vertegenwoor digd zijn. En dat lag blijkbaar wel in de bedoeling van mr. Burger; ook al weer vanzelfsprekend, zou men kunnen zeggen. Hoe dan ook, de houding der Anti's is tijdens de gehele crisis periode heel wat sympathieker ge weest dan die van de CHU. Het zijn niet de AR's geweest, die be paalde formatie-mogelijkheden te niet hebben gedaan. En nu de post van Binnenlandse Zaken, het vice-presidentschap en de behartiging van PBO en Bezits vorming. Prof. Romme achtte zich in geweten verplicht deze post te weigeren. Hij is nl. tegen de intrek king van de regeling, die het ont slag van de huwende ambtenares eist. Zijn standpunt heeft hij altijd met klem verdedigd; hij kan daar om als minister bezwaarlijk een wetsontwerp indienen en verdedi gen dat lijnrecht tegen zijn opvat tingen ingaat. Natuurlijk zijn er uitwijkmoge lijkheden, die een deelnemen van prof. Romme aan het Kabinetswerk kunnen bevorderen. Op de eerste plaats zou de kwestie der huwende ambtenares voor vier jaar in de ijs kast geborgen kunnen worden en zou men kunnen doorgaan met uit zonderingsregelingen die nu ook gelden. Voor de socialisten kan dit geen principieel bezwaar zijn; im mers dr. Drees had in zijn prograip de kwestie niet opgenomen; zij is er later door de PvdA ingebracht. Maar ook zou prof. Romme zijn vice-presidentschap kunnen verbin den met een ander ministerie dan Binnenlandse Zaken. Hiertegen zou hij, naar men aanneemt, geen over wegende bezwaren maken. De moei lijkheid is echter, dat de heer Bur ger hem blijkbaar bewust een po sitie heeft aangeboden, die hij wel moest weigeren. Als zo de instel ling der socialisten is, dan wordt het benutten van andere mogelijk heden wel heel erg moeilijk. Tenslotte: ik ben nieuwsgierig of er al een Kabinet is, als jij deze brief ontvangt. Ik durf de vraag nog niet zonder meer met ja te beantwoorden. Met hartelijke groet, t.t. In de museumweek, die van 8 tot en met 13 oktober in Nederland wordt gehouden, is in het Rijksmu seum voor geologie en mineralogie te Leiden een nieuwe afdeling ge opend, gewijd aan de geschiedenis van het leven op aarde. De boven ste foto toont in het nieuwe gedeel te o.a. het skelet van een holenbeer (links) en van de voorloper van een zeekoe (rechts). Foto onder: Op de zolders van het museum zijn in de loop van de tijd zoveel fossielen bij eengebracht, dat de Rijksgebouwen dienst voorlopig een verdere aan voer heeft verboden, omdat de mu ren en vloeren van het gebouw on der het enorme gewicht scheuren gaan vertonen. Op deze foto de conservator, de heer G. Kortenhout van der Sluis bezig met het opber gen van een enorm opper-armbeen van een mammoet. (Deze briefwisseling is voor een deel reeds door de feiten achterhaald. Professor De Quay schijnt definitief besloten te hebben, niet mee te doen. En mr. Burger heeft meer manoeu vreerruimte gekregen door het terug trekken van de heer Korthals. Een kabinet is er met dit al nog niet. Red.) Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft voor de atletiek wedstrijden van de Olympi sche Spelen de volgende atle ten ingeschreven Dames: 100 en 200 meter: Puck van DuyneBrouwer. Hoogspringen: Dini Hobers. Heren: 800 en 1500 meter: Franssen (voorwaardelijk; 110 meter horden: Kamerbeek; vèrspringen: Visser; speer werpen: Kamerbeek; tien kamp: Kamerbeek. Op 28 oktober om 6 uur 's avonds zal van Schiphol een vliegtuig ver trekken, waarin de eerste Neder landse deelnemers aan de Olympische Spelen te Melbourne zullen zitten. Op 11 november zal nog een fijn- vliegtuig naar Sidney en Melbourne vertrekken, dat vrijwel geheel ge reserveerd is voor Olympische deel nemers en hun begeleiders. Op 15 november vertrekken de wielrenners Buis, C. Niesten, F. Mrar., J. Rol en J. Captein. Tenslotte zal op 22 november de heer G. Jurgen5 uit Hamburg ver trekken, die als Nederlandse deelne mer zal uitkomen in het nummer kleiduivenschieten. Voor de voetbalwedstrijd tussen de jeugdploegen van België en Ne derland, welke zaterdag te Turn hout wordt gehouden, is het Neder, landse team als volgt samengesteld: Doel: Bals (Zeist). Achter: Kraay (DOS) en Los (DFC) Midden: Kruyver (KFC)Schilder (Volendam) en een nog nader aan te wijzen speler. Voor: Kick (Amsterdam), de Vries (Sparta), Sleven (WV), Dekker (Sch, Holl. Sport) en Janssen (SC Enschede). Reserves: Hogeman (Ajax), Bruys (Willem ID, de Jong (DOS), Meu ken (GVAV) en Brouwer (RCH). Palingsehietmg Willem Teil Door de sociëteit .Willem Teil" te Ovezande, werd de traditionele palingschieting gehouden. Hoofdvogel: P. van Pauweke te Koewacht, met paling; le en 2e zij vogel: resp. A. van 't Westeinde en M. van Steenbergen, beiden Willem Teil te Ovezande, met paling; le en 2e hoofdkal resp J. de Baar en Jan Rijk, Willem Teil te Ovezande: le en 2e onderkal resp. Jac. de Baar, Willem Tell te Ovezande en P. van Pauweke te Koewacht; le, 2e en 3e klep resp. W. de Jonge, A.D.L.M. te Kwadendamme met paling en G. Geense, Edele Handboog te Oude- lar.de, met paling en H. Driedijk, Doel naar Hoger, Wolfaartsdijk. Schieting in Zuiddorpe Op de door „Wilhelm Teil" te Zuiddorpe gehouden schieting, werd de hoogvogel afgeschoten door R. Migom uit Oudepolder, R. Danckaert, Zuiddorpe haalde de twee zijvogels er af en Ph. Willems, Sterre schoot het grootste aantal kleine vogels, 4 stuks. GOES, 9 okt. Export- en indus trieveiling: Br. seedl. h80-90 32.90, h 70-80 24, 2 12.90, cox orange pippin st75-80 71, st70-75 68, st65-70 65.20, st 60-65 64.70—65.60, st55-60 36, h75-80 66, h70-75 66, h65-70 62, h60-65 62.20— 62.50, h55-60 33, 2 15—16, gl. v. holl. st75-85 40.35, st65-70 28.50, st60-65 24, h75-85 38, h65-75 26.20—26.30, h60-65 20, 2 15, ell. orange st75-85 45, st65-75 42, h75-85 44, h65-75 42, h60-65 36, 2 25, all. pippin st70-80 28, st6Q-70 25.20, 2 15, notarisappel h75-85 26. H65-75 22. 2 12, laxt. superbe st80-85 33, st75-80 36, st70-75 36, st65-70 32, st60-65 25, h75-80 31, h65-70 31, h60-65 21, 2 13, zure appels kroet 9.60. legipont st65- 75 60, st55-65 46.90—47.10, st50-55 33, h65-75 58, h55-65 44.20—44.50, h50-55 31,2 45-50 16, 2 45-55 21, b. louise h65- 75 58, h60-65 56, h55-60 53, höO-55 44, 2 27, conference st65-75 65, st35-65 47.50—49, st50-55 28, h65-75 62, h55-65 45.60—46.10, h50-55 28—29, 2 45-50 15— 16, 2 45-55 22, will, duchesse h65-75 41, h55-65 29, 2 21, maagdepeer h55-65 32, 2 12. Gewone veiling: br. seedl. k 15, f 10-11, cox orange pippin k 25- 46, f 12-26, gl, V. holl. k 14-23, f 10-16, ell. orange k 30-36, f 20-24, all. pippin k 8-14, james grieve k 36-40, f 21-30, notarisappel k 15-16, f 11-12, legipont k 28-34, f 13-17. b. louise k 41-48. f 28-31, conference k 35-38, f 18-25, will, duch. k 25, f 14. KAPELLE, 9 okt. Groenten en fruit. Industrie- en exportveiling: bra men 96. Appelen en peren: cox orange pippin st75-80 71, s170-75 65, st65-70 65.30, st60-65 64.20, st55-60 33, h75-80 70 h70-75 64, h65-70 62.70—64.50 h60-65 62, h55-60 33, 2 14. k 37.20, fabr 13. ell. orange h65-75 37, 2 23, gl. v. holl. h75 39.90, h65-75 27.50—27.90, h55-65 15.30—15.50, k 20.80—21, fabr. 17, lax- ton superbe h75-80 34, h70-75 36, h65- 70 32. h60-65 25, franse reinette h75 21, li65-75 15, bromley seedl. h80 32, h70-80 22, 2 12, fabr. 10, conference st55-65 44, h65 59, h55-65 44. rijp 37.80, h50-55 25.90, 2 21—21.50, k 32.60, fabr. 14.8015.40, legipont st65 60.30, st55- 65 45.60—45.80, h65 56, h55-65 44.30, h50-55 31, 2 19, k 33, fabr. 16. bonne louise h50-65 38, 2 26, br. dilly h60 35, h2 15, k 17, br. clairgeau h65 47, h55-65 32, 2 13, k 17, fabr. 13, ponds peer h75 17, h65-75 19, 2 15, fabr. 15, kroetperen 6, kroetappelen 5,5. ROTTERDAM, 9 okt. Aanvoer in totaal 4194, weektotaal 5953, vette koeien en ossen 650, gebruiksvee 1533, vette kalveren 125, graskalveren 505, nucht. kalveren 537, varkens 113, big gen 258, paarden 108, veulens 30, scha pen of lammeren 290, boken of geiten 45. Prijs in centen p. kg. Vette koeien le kw. 310-328, 2e kw. 290-308, 3e kw. 270-280, vette kalveren 295-315, 275- 290. 245-265, slachtpaarden 240, 220, 205. Prijs in guldens p. st. graskalve ren le kw. 440, 2e kw. 380, 3e kw. 280, nucht. kalveren 68, 58. 48, biggen 58, 50, 40. schapen 125, 110, 100, lamme ren 120, 110. 95, kalfkoeien 1150, 950, 750, melkkoeien 1150, 950. 750. vare koeien 800, 700, 600, vaarzen 840, 740, 575, pinken 625, 500, 400. Vette koeien aanvoer ruimer, handel leven dig, prijzen constant, prima's boven notering. Vette kalveren gewoon, stroef, stabiel. Graskalveren even meer, tamelijk, prijshoudend. Nucht. kalveren iets groter, redelijk, staande prijzen. Biggen ruimer, kalm, niet ge heel prijshoudend. Slachtpaarden als vorige week. stug. beste jonge paar den ruim prijshoudend, verder onver anderd. Schapen groter, kalm, lamme ren iets stijver in prijs. Lammeren, groter, kalm, schapen als vor. week. Kalfkoeien ruimer, goed, prijshou dend. Melkkoeien ruimer, goed, prijs houdend. Vare koeien flinke aanvoer, kalm, onveranderd. Vaarzen als vo rige week, redelijk, ongewijzigd. Pin ken. als vorige week, redelijk, onge wijzigd. Mannheim 450 (+050); Kaub 310 (+044); Trier 275 (+017); Koblenz 315 (+029); Keulen 300 (+023); Ruhr- ort 499 (+017); Lobith 1124 (+010); Nijmegen 898 013); Arnhem 900 009); Eefde 447 (+002); Deventer 343 002); Namen la Plante 188 (-033)Maastricht (hoofdsluis) 4392 (-004); Borgharen 4157 (-058); Belfeld 1360 (-014); Grave 613 (-002).

de Stem | 1956 | | pagina 3