^SNELPON VELPON Billy Louise |lagHa9 Pejitcm w« Bevaarbaarheid van de Wester-Schelde TRAGISCH! GO LD ER FICTION Brabantse en Zeeuwse jeugd drinkt te weinig schoolmelk doorB. M. Bower Meningen en Commentaren ter overweging moskou en tito rekenmeester Grieks protest AT EEN ONDERLIJKE f ERELD RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 9 OKTOBER 1956 Hitler-methoden P. v.d. A. in U.S. opgeheven Kloosterbalsem Voorlopig geen peren naar Zweden België bestudeert uitvoerig invloed van het Deltaplan Ook geen rode kool naar België Bommen in Algerië Kilo's slanker BonKorets TELEVISIE-PROGRAMMA'S 77) sksW 6 x>0O<XXXXXXXXXXXXXXXXXXX>OOOOOOOOOOOOOOOOQ<XXXX> w^<XXX>V<XXXXX>0000000<XXXXXXXXXXXXXX>000000000X TELKENMALE treft het, hoe juist Paus Pius XII allerlei netelige nderwerpen weet aan te snijden i hoe hij daarbij wenken weet te [even, waarvan belanghebbenden illeen maar profijt kunnen trekken. In een toespraak tot de leden van let internationaal genootschap voor belastingrecht, dat te Rome verga- lorde, noemde de H. Vader het een Uicht van iedere burger om een [eej van de openbare uitgaven te [ragen. Hij voegde daar aan toe, dat de taat op zijn beurt verplicht is, de lingers te laten delen in de nood- :akelijke lasten en dat de verde- ing naar evenredigheid van de liddelen van de belastingbetalers aoet geschieden. Dc belastingheffing, zo besloot de 'aus, mag bijgevolg niet worden icschouwd als een gemakkelijk liddel om een tekort, veroorzaakt oor een zorgeloos bestuur, aan te I ïllen. Die laatste zinsnede is ons uit hei art gegrepen. Vooral in de komen- ,o begrotingsperiode verdient zij de 'ezette en gewetensvolle overwe ging van iedere bewindsman. Zij iou met grote letters moeten prij- :en op zijn bureau en aan de wand an ziin werkkamer. Zij zou norm cn uitgangspunt neten vormen voor iedere post die ai j op zijn begroting plaatst. Zij iou zijn doen en denken moeten «heersen. Waarschijnlijk zou dat er op niet «aanzienlijke wijze toe bijdragen, at zijn uitgaven .belangrijk werden Kperkt. R is roering in de communistische wereld. Tito blijft een teken an tegenspraak. In Rusland zijn r, die er spijt van krijgen, dat de ioegoslavische maarschalk zo vlot ;erehabiliteerd is als was-echt com- nunist en in zijn gevolg tal van gestraften in de satellietlanden, le rend of dood. Dit immers heeft de larde korst van de Russische hege- nonie over de gehele communisti- "che wereld aan het kruien ge- jracht. Men begon er te rukken tan de teugels der onderdanigheid, dolotov, Malenkov en andere oude otten, die helemaal niet verrukt varen over de abrupte koerswen- flinc, door het vrolijke tweetal B. in K. ingeleid, maar die zich eerst ;ewillig opzij lieten schuiven, zijn veer in opkomst. Gebeurtenissen lis in Poznan spelen hun in de kaart. Kroetsjef voelde behoefte op vakantie te gaan bij vriend Tito, bm hem als bondgenoot te charte- 'en tegen de oude garde. Maar dan poest die wat water in zijn onaf- lankelijkheidswijn doen. De maar- ichalk bleef echter stug op zijn tandpunt staan. En Belgrado is nu iet middelpunt van pelgrimages voor communisten uit de satelliet- anden, die naar wat meer vrijheid ïunkeren. Ook Grotewohl van Dost-Duitsland heeft het uitgespro ten, dat „de Duitse Democratische Republiek" het recht heeft zijn eigen weg naar „het socialisme" te gaan Helemaal duidelijk is het nog niet, hoe allerlei stromingen en ver houdingen kris-kras door elkaar (Advertentie) gaan lopen. Maar er roert iets. Tot zelfs bij „onze" communisten, an ders nogal erg van de kwispelstaar tende soort. Op het CPN-congres werden schuchtere pogingen tot tegenspraak vertoond. Groot ge juich was er voor dokter Polak, die een paar jaar geleden werd ge royeerd, omdat hij durfde te twij felen aan de schuld van de dokters, die Stalin zouden hebben willen vermoorden. Met belangstelling zien we toe, wat er van dit alles worden zal. 25 hoogleraren uit Leiden, die een noodkreet uitten over de trage gang van zaken met de Kabi netsformatie, hebben zeker naar het hart van velen gesproken. Er groeit onrust en onbehagen in ons volk over de blijken van machte loosheid, welke de leidende politici vertonen. Men bijt zich vast in be paalde methodes en combinaties. Men durft de nieuwe wegen niet aan. Het is een bedroevende toe stand, welke het vertrouwen in de parlementaire democratie dreigt te ondermijnen. Intussen menen we, dat de hoog leraren tussen de regels door de schuld op een enkele groep trach ten te leggen en dat dunkt ons on billijk. Ze zetten twee dingen naast elkaar: Het program en de verde ling der portefeuilles. Als men het over het program eens is, zo rede neren ze, dan mag men niet lang kibbelen over de portefeuilles Dit is kennelijk gericht aan het adres van de anti-revolutionairen, van wie is gezegd, dat ze alleen maar genoegen nemen met twee zware portefeuilles en mitsdien Overzeese Rijksdelen niet willen aanvaarden. Zo is het echter niet. Ze zijn tegen het aanvaarden van die portefeuille, omdat ze een departement van Overzeese Rijksdelen uit de tijd achten. Ze zien in dit departement een koloniaal overblijfsel, dat in de gewijzigde verhouding niet past, gelijk „Trouw" dat uitdrukt. Er is dan ook in vorige fases van de for matie steeds als vaststaand aange nomen. dat het zou verdwijnen. Pas toen mr. Burger knel kwam te zitten met de verdeling der porte feuilles, is de gedachte van hand having naar voren gekomen. Een rekenmeesterskunstje dus. Het Griekse algemene verbond van de arbeid heeft geprotesteerd bij het internationale verbond van vrije vak verenigingen tegen „Hitler-methoden" van Britse soldaten op Cyprus. Volgens de Griekse organisatie wa ren 's nachts soldaten de gevangenis sen binnengegaan, waar Cypriotische leden van vakverenigingen gevangen zitten. De soldaten hadden de Cyprio ten ontkleed en met wapens en ba jonetten geslagen. De Griekse arbeiders verlangen in het protest dat het internationale ver bond tussen beide komt om „een eind te maken aan deze Hitler-methoden en de vakverenigingsleden die zonder reden gevangen zitten vrij te laten". De Amerikaanse Partij van de Ar beid", welke reeds verscheidene ja ren een politiek belangrijke rol in de staat New York speelde, heeft zon dag bij monde van een van haar lei ders, Peter Hawley, haar opheffing openbaar gemaakt. De .Labour Party" was een van de zeldzame bewegingen, die naast de beide grote Amerikaanse partijen in het congres waren vertegenwoordigd. De partij was in 1936 opgericht met steun van de vakverenigingen om de herverkiezing van president Roose velt en de democratische senator Herbert Lehman in de staat New York te bewerkstelligen. (Advertentie) (Advertentie) RJieumatiek Wrijf uw pijn weg met Kloos- j terbalsem, die diep in de huid I dringt en de pijn verjaagt. "geen goud zo goed" J De export van peren naar Zweden zal niet toegestaan worden voor 6 december a.s. Dit is meegedeeld door de Zweedse autoriteiten. In Neder landse fruitkwekerskringen heerst grote verontwaardiging over deze maatregel welke tot doel heeft de eigen teelt in Zweden te bescher men. In andere jaren ging de Zweed se grens voor peren steeds open om streeks half oktober. Hierdoor is de Zweedse markt voor de Nederlandse peren zeer belangrijk geworden. Jaarlijks gingen er de laatste jaren ruim 3.000 ton peren heen. Deze markt dreigt nu voor een belangrijk deel verloren te gaan want de groot ste perenaanvoer is in deze maanden en na half december blijven er wei nig voor export geschikte rassen meer over. Bovendien moet verwacht wor den dat als de grens op 6 december opengaat, er een groot aanbod van peren zal zijn, ook uit andere landen. Het is tegen deze sterke verlating van de invoerdatum dat het grote bezwaar der Nederlandse kwekers uitgaat. Ondertussen blijft de afzet van peren in ons land zeer vlot ver lopen en worden steeds hoge prijzen betaald. Engeland en België zijn de voornaamste afnemers. Verder gaan er ook regelmatig peren naar West- Duitsland en in mindere mate ook j naar Finland. Geniet van de herfst... Geniet van STOFZUIGER Wat moet men allemaal niet voor prettige dingen denken (huisvrouw zijnde), als men leest over een stofzuiger, die zich niet tevreden stelt met het opzuigen van stof. In de verste verte niet zelfs. Het instrument begiet de bloemen in de kamer, die het eerst ventileert en daarna netjes beschildert. Radio Moskou heeft vol trots meegedeeld, dat een Russische firma zo'n „stofzuiger" in de handel bracht. Het Centraal Melkcomité in Den Haag heeft een fraai verzorgde bro chure uitgegeven, die getiteld is „Melk op school". Ze bevat een uit gewerkte regeling voor een alge mene melkvoorziening op scholen en staat ten dienste van gemeente besturen, geneeskundige inspecties (Advertentie) Het huidig programma van het bag- gerwerk in de Schelde beneden Ant werpen, dat reeds jaarlijks 150 mil joen frank kost, omvat het instand houden van een 200 meter brede vaargeul van, by gemiddeld laag ty, 8,75 m diepte op Belgisch grondgebied en 9,25 m diepte op Nederlands grond, gebied. Aldus heeft de Belgische minister van Openbare Werken medegedeeld in antwoord op vragen van senator Pholien. Opdat schepen met 11,50 m diep gang bestendig zouden kunnen varen, zou op de drempel een vaardiepte van ten minste 12,50 m en een bredere vaargeul dan die welke thans wordt instandgehouden, moeten verwezen lijkt worden, zo gaat hij verder. Het hydraulisch regiem der Schelde en de huidige technische mogelijkhe den laten niet toe een dergelijk bag- gerprogramma in overweging te ne men. Voor een tijrivier is het overigens geenszins nodig dat de voor de grote schepen nodige waterdiepte overal en altijd in die rivier aanwezig is. De schepen varen met het tij de rivier op en af. Het verbeteren der vaargeulen van de Schelde zal in het waterbouwkun dig laboratorium van het Bestuur der Waterwegen op een model met losse I bodem bestudeerd worden. Daarom heeft de bestaande uitrusting van dat laboratorium zo pas een grote proe- venhall bijgekregen. Om de invloed van de in 1367 door de Nederlanden uitgevoerde Schelde- afdamming op de gedraging vande ri vier tegenover Saaftingen te kunnen bestuderen, zou het bestuur moeten kunnen beschikken over de gezamen- lijkelijke elementen en hydrografische gegevens over verschillende tijdvak ken van tien jaar vóór de afsluiting der Ooster-Schelde. Die gegevens zijn ongelukkig niet voorhanden. 105 krachten Aan de studie van het Deltaplan werken voor België mee de Zweedse professor Hellstrom en ere-ingenieur Holsters. Het bestuur Is gemachtigd 105 krachten aan te werven voor de be studering van het Deltaplan. Het aantal werklieden in het Water bouwkundig Laboratorium, dat te Borgerhout is gevestigd, zal van 40 tot 50 worden gebracht. De bijkomende grote hall van het laboratorium is 5000 m2 groot en dient voor de studie op verkleind model met losse bodem voor de studie van de Scheldestromingen en van de Bel gische kust. De hall met haar electromechanische en hydraulische inrichting is nog niet voltooid. Zulks heeft de bouw niet belet van het model van de monding der Schelde, waarop al de studies zul len kunnen worden gedaan, dank zij de aan de gang zijnde voorbereidende berekeningen, waarvan sommige reeds klaar zijn. volksgezondheid, hoofden van ge meentelijke geneeskundige en ge zondheidsdiensten, schoolartsen enz. Daaraan toegevoegd is een schrij ven, dat o.a. een staatje bevat, waar in per provincie vermeld staat het aantal gemeenten dat aan de school- melkvoorziening deelneemt en het aantal deelnemers per provincie. Uit dat overzichtje blijkt, dat, met uit zondering van Friesland, waar niet aan de regeling wordt deelgenomen, Brabant cn Zeeland de hekkensluiters zijn. In Noord-Brabant zijn vier ge meenten ingeschakeld met in totaal 3000 deelnemers, in Zeeand komt schoolmelkvoorziening slechts in één gemeente voor met totaal 400 deelne- mertjes. Vergeleken bij N.- en Zuid-Holland, die resp. 130.000 en 180.000 school- melkdrinkende kinderen hebben, zijn dit wel sterk afstekende cijfers. En helaas, zo constateert de inspecteur voor de schoolmelkvoorziening, de heer H. Chr. Meyer, is deze geringe belangstelling geen gevolg van de o, zo beste gezondheidstoestand van de schoolgaande jeugd. De heer Meyer ontkent, dat de schoolmelkvoorziening afbreuk zou doen aan het principe, dat de voeding van de kinderen in eerste instantie een gezinsaangelegen heid is. Hij pleit sterk voor de rege ling, die financieel vrijwel nergens om de kosten achterwege hoeft te blijven en die daarentegen, blijkens rappor ten van schoolartsen, eenn zeer goede uitwerking heeft op de schooljeugd. Nadat vorige week de Belgische en Luxemburgse grens werd gesloten voor de invoer van witte kool uit Nederland, hebben de autoriteiten van deze landen besloten dat met ingang van 10 oktober a.s. de grens ook zal worden gesloten voor rode kool uit Nederland. De laatste inklaringsdatum van dit produkt is 9 oktober. Meegedeeld is dat deze maatregel slechts een tijde lijk karakter heeft. Tijdens de laatste auto- en motor races van het jaar op de baan van Montlhery is in de wedstryd om de coupe du salon de l'automobile de Zwitser Bernard Musy verongelukt. Zijn maserati vloog uit de baan en kwam op een 25 meter lager gelegen terrein terecht.. Hij was op slag dood. Een tragische bijzonderheid was, dat de echtgenoot van Musy het on geluk zag gebeuren. Zij volgde de race van uit een van de pits, toen de wa gen van haar man met grote snel heid uit de baan raakte! Tijdens dezelfde race werd de Frans man Louis Rosier uit zijn wagen ge- T slingerd, waarbij hij zware verwon dingen opliep. Kies De tandarts in Messina zei tegen Antonia Scianna: „En wat mankeert er aan?" Zei Antonia: „Kiespijn na tuurlijk." Ze deed haar mond open en de tandarts stelde vast: „Er komt een nieuwe kies door." An tonia Scianna is 82 jaar. Parfum De Amerikaanse mannen geven driemaal zoveel geld uit aan ge parfumeerde artikelen dan de da mes. Dit beweert dr. Oliver L. Marton, die chef-parfumeur is van een Amerikaans bedrijf. Een hele poos later zei dr. Oliver, dat daar bij het reukwater voor en na het (onvermijdelijke) scheren is in begrepen. Wielrijder Op de fiets van Noord-Frankrijk naar Zuid-Spanje (en terug) is een heel eind. Battista Ghidini leverde het zonder veel omhaal. De opmer king: „Niets bijzonders," zouden we willen beantwoorden met: „Battista is zeventig jaar oud." Heimwee Montreuil-sur-Mer ligt 80 km van Atrecht. Een Frans politieman werk te in Atrecht en ging (met pensioen) wonen in Montreuil. Zijn kat ging mee. Vanzelf. Maar na een paar da gen wandelde de kat terug. „Heim wee naar de gezellige drukte van het bureau," zeiden de politieman nen van Atrecht trots. Verbod In Verona is de nachtrust .veilig en heilig. Vandaar het volgende: ieder die niet voor komt, dat honden of andere dieren in de nacht huilen, kan worden beboet met f 140. Dief Je kunt even gemakkelijk fietsen stelen als verkopen, zo beweert Joseph Parmelee uit Lawrence (Texas). En Joseph zegt verder, dat de mensen toch niet op hun fietsen letten en dat het stelen van fietsen derhalve een aardige industrie is. Wel, Joseph is groot-industrieel, want tot vorige week stal hij meer dan duizend karretjes. Daarna niets meer, want hij werd in de kraag gegrepen. De juffrouw in de bioscoop begint voor zichzelf! In het centrum van Marnia zijn zondagavond vijf bomaanslagen ge pleegd, die het leven van een Mo hammedaans kind en zes gewonden hebben geëist. Franse veiligheids troepen hebben twee van de daders doodgeschoten. Voorts zijn zestien Franse Moham medanen gearresteerd wegens hand en spandiensten aan opstandelingen, die twee weken geleden veertien boer derijen bij Palikao en Cacherou had den geplunderd en in brand gesto ken. Daarbij waren drie Europeanen omgekomen. (Advertentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedra gen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. Bon Korets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter' Begin een nieuw leven-begin nog vandaag met BonKorets, 8.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES WOENSDAG 10 OKTOBER HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V. d. zieken 9,25 Waar voor uw geld 9,30 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Militaire Kapel 10,10 Gram 10,30 Morgendienst 11,00 Gr. 11,15 Het portret van de erflaatster, hoor spel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. en act. 13.00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Meisjeskoor 13,40 Gram. 15,00 Jeugdconc. 15,45 Gram. 16,00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Orgelconcert 18,05 Vocaal ens. 18,20 Spec trum v. h. ohr. org.- en ver.-leven 18,30 RVU: ds. A. Pos: De geestelijke revolutie (Advertentie) van de Aziatische volkeren 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Muz. caus. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Radio Filh. ork. en solist 21,15 Nehalen- nia, de godin van Domburg, caus. 21,35 Metropole ork. en klein koor 22,05 Film- rubriek 22,15 instr. trio en solist 22.45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Sport- uitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V. d. vrouw. VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11,00 R.V.U.: Kalenderhervorming, door W. B. Rombouts 11,30 Gram. 12,00 Lichte muz 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Viool, piano en cello 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellings agenda 13,13 Strijkork. 13,50 Medische kron. 14.00 Gram. 14,30 V. d. .ieugd 16.00 V. d. zieken 16,30 Gram. 17,15 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. De radio-omroep in Suriname, door George Hering 18,00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18,40 Act. 18,50 Pianospel 19,00 V. d. jeugd 19.10 Na de slag, caus. 19,25 Vara-varia. VPRO: 19,30 V. d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, caus. 20,15 Alibi, hoorsp. 22,00 Ritm. strijkorkest 22,30 De noodzaak en de gevaren van kernenergie, caus. 22,45 Mezzo-sopr. en piano 23,00 Nws. 23,15 Gr. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13,11 Mo. zartprogr. 14,00 Schoolradio 16,00 Koer sen 16,02 Gram. 16.15 Ork. conc. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Vlaamse liederen 20,00 Hoorsp. 21,40 Gr. 22,00 Nws. 22.11 Viool en piano 22,45 Gr. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 en 14,15 ld. 15,15 Omr. koren 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Viool recital 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Piano recital 22,55 Nws. WOENSDAG 10 OKTOBER KRO: 17,00-17,40 V. d. kind. AVRO: 20,00-22,00 Je kunt het toch niet mee nemen, blijspel. Frans België: 17,00-18,00 Film 18,45 Testbeeld 19,00 Kunstkron. 19,30 Pile ou face 20,00 Act. 20,40 Onbekend 21,20 Eu rovisie: Atletiekwedstr.: Londen-Boeda- pest 22,00 Lectures pour tous 22,45 We- reldnws. Vlaams België: 19,01 TV-album 19,06 V. d. jeugd 19,3 Nws. 20,00 Muziek voor u 20,25 Cabaret 21,20 Eurovisie: Internat, atletiekwedstr. Londen-Boedapest 22,00 Journ. en nws. 12) 'Jat duurde niet langer dan 2 of 3 inuten, en die wilde hij nog inhalen, 1 hij eenmaal in het zadel gespron- ,VJ?asl was geen B°ed pad en y.nnderd zijn eerste opgewonden voeh: t» a'S' 'ïad hi-' hier altiid staP ven !e,redC,n' Nu liet hiJ Ra«ler dra ai -n w' P?n al gevaarlijk was den ï1 ,J de steile weg afrij- lu Mil kleine vlakte voor zijn wat ho *'lde ie,s et®n en Rattler venne rijden?" C" da" naar de Wo1" hik'operi 'enwerll d<7 deUr V£m zijn hazing. Wlt van 6r°te ver teree "dem- '„ff* Louise had ach- chend naar htm33." en.sProng nu was fn^i- toe' also£ zij tien 'vW h van twintig. Bill' dorh rt te antwoorden ,,'Lo en Zhn l6 woorden wilden niet zajn hppen trilden te hevig Z verstand Sm°°rde in z«n keel tellen wat hB Z6lgCP,e hera te ver" fcrtnon wnnhH doen; doch zijn tc-ii ke verïam61\ met tot deze £ees" si loten uit Sh voor.bii was. Zij ten, "renen Bilw TWe?mg naar vo" o iepen Lilly Louise en druk ten haai dicht tegen zijn bonsend hart. Ward was verschrikt over wat hij had gedaan, doch hij drukte haar al vaster, totdat Billy Louise hijgde van nog iets anders dan verrassing Vervolgens schaarden Ward's lipl pen zich in deze muiterij tegen zijn verstand, aan de zijde van zijn ar men en drukten zich op de geschei den trillende lippen van Billy Louise alsof dat de plaats was waar zij be hoorden. Billy Louise had waarschijnlijk zo iets niet verwacht, hoewel men nooit met zekerheid kan zeggen wat een meisje denkt. Zij trachtte zich vrij te maken en toen zij de druk van die armen niet voelde verslappen hij had spieren van staal gekregen door het werk met die goudpan gaf zij het wijselijk op en stond stil. „Stop Ward! Je....ik....je hebt het recht niet...." „Wel. geef me dat recht dan!" Ward slaagde er in genoeg stem te vin den om die vraag te stellen en dan kuste hij haar vele malen vóór hij trachtte weer iets te zeggen. God, wat had hij naar haar verlangd die laatste drie maanden! „Je zult me het recht geven, hè, Wilhelmina?", mompelde hij aan haar oor, een lok haar wegblazend, „Je weet dat je van mij bent, is 't niet? En ik ben van jou..„lichaam en ziel. Dat weet je toch hè? Ik heb het al geweten vanaf het ogen blik dat de wereld gemaakt werd. Ik wist het toen God sprak.... Er zij licht" en er was licht. Jij was dat." „Jij ....dom....ding." Billy Louise scheen niet te weten of zij lachen moest of huilen. „Waar denk je dat je over praat?" „Over de manier waarop de we reld gemaakt werd." Ward's greep verslapte een weinig en hij keek haar in.de ogen. „Mijn wereld bedoel Jk Hij boog zich voorover en kus- ;®.aar weer, ernstig en heel, heel teder. O, Wilhelmina, je weet" daehtl!» w v aar neel' met die aan" dachtige blik, waarin nu tederheid weet dat er buiten jou mets op deze wereld is. Voor zover mij aangaat, is er niets anders. En Rfnl i »ets anders zijn ook." TSC legde haar handen op zijn schouders en trachtte hem heen en weer te schudden. „Ben je daarom drie maanden in deze heuvels weggekropen zonder je eenmaal te laten zien? Jij leugenaar!' „Ja. daarom meisje. Ik heb hier drie maanden gewerkt als een be zetene....voor jou. Om je eerder bij me te hebben." Hij hief zijn hoofd op en nam het inwendige van de hut op, als een man die pas tot het besef van de werkelijkheid is geko men. „Ik heb het werk er daareven bij neergegooid en wilde je gaan op zoeken. Ik kon het niet langer uit houden. En....hier ben je!", ging hij voort. „Een mooi geval van „twee zielen met één gedachte", vind je niet?" Billy Louise bracht de toestand weer op aarde terug. Zij wrong zich vrij, liep naar het vuur en redde een pan aardappelen van verbranden. „Ik weet niets van jouw ziel", zeide zij, over haar schouder naar hem kijkend. „En", voegde zij er aan toe, de koffiepot grijpend die nieuw scheen „de rest van mijn herse nen is een grote vlek van vraagte kens. Als je kunt eten en praten te gelijk moet je me eens vertellen wat die waanzinnige werklust van jou be tekent. En als je dat niet kunt, zal ik moeten wachten tot na het eten, zelfs mijn nieuwsgierigheid is niet in staat mij te doen verhongeren." Zij haalde een pan met koekjes uit de oven, tilde ze er één voor één uit, met kleine, vlugge bewegin gen. omdat zij heet waren en wierp nu en dan van onder haar wenk brauwen een blik op Ward. Ward stond naar haar te kijken tot al het voedsel op tafel stond. Hij ademde onnatuurlijk en zijn ka ken waren stijf op elkaar gedrukt. Toen zij een kist bij de tafel schoof en ging zitten, haar ellebogen op ta fel plaatste en hem recht aankeek met haar kin in haar handen, haal de hij diep adem, haalde zijn schou ders op en glimlachte verwrongen. „Zo zij het," gaf hij toe, zijn hoed op de bank werpend. „Ik ben buiten mijn boekje gegaan. Ik moet je ne derig om vergiffenis smeken!" Hij boog spottend en nam het wasblik van de plank bij de deur. „Kijk, William Louise", ging hij spottend voort, toen hij tegenover haar was gaan zitten en zich be diende van aardappelen, „wanneer een jonge dame vreemd grondgebied binnendringt, zich achter vreemde deuren verschuilt en dan plotseling op een argeloze jonge man, met verschrikkelijk goede bedoelingen af springt, dan kan zij een verrassing verwachten. Wanneer de gemoederen gespannen zijn...." „Ik heb niets te maken met gespan nen gemoederen. Ik zou liever wat aardappelen willen hebben, als je er nog wat overlaat. Ik zie, dat je niet het flauwste idee hebt hoe je een gast moet behandelen. Charlie Fox zou gestorven zijn, vóór hij zichzelf eerst zou bedienen en dan de schaal buiten mijn bereik zou zetten. Je zou hem vol spelden kunnen steken, maar je zou hem onmogelijk ruw tegen een dame kunnen laten zijn." „Dat zou ik graag willen proberen" mompelde Ward, en reikte haar ie der stuk voedsel aan, dat binnen zijn bereik lag. „Je kunt praten en eten tegelij kertijd. zie ik. Vertel me dus maar eens wat je al die tijd hebt uitge voerd." Billy Louise sprak luchtig, zelfs spottend, doch haar ogen keken hem verliefd aan, zonder dat zij dat mis schien zelf wist. „Gewerkt", antwoordde Ward on middellijk en kort. Zijn hersenen werkten met een snelheid van een miljoen gedachten per mi nuut, leek het hem, en hij was bang zichzelf te laten gaan en te zeggen wat hij allemaal dacht. Een ding wist hij zeker, en dat was dat hij voorzichtig moest zijn, wilde hij zijn luchtkasteel niet in puin zien vallen. Hij had tijd no. dig om te denken en Billy Louise gaf hem zelfs geen minuut. Daarom nam hij twee beslissingen, waarvan zijn instinct hem vertelde dat zij veilig waren. Hij zou niet verliefd doen en zou Billy Louise niet ver tellen van het goud. „Gewerkt! Ja. dat heb ik ook. Maar waaraan heb je gewerkt? Ben je weer naar Junkins gegaan? Ik dacht dat je dat in de herfst pas zou doen!" Billy Louise keek Ward scherp aan, misschien om te zien in hoeverre zij zijn herwonnen ondoor grondelijkheid kon vertrouwen. .Waar om toon je niet enige menselijke nieuwsgierigheid omtrent mijn aan wezigheid hier vroeg zij ontoepas selijk, juist toen Ward haastig over woog hoe hij haar zou antwoorden zonder te veel te zeggen. Het zou niet beleefd zijn nieuws gierig te zijn tege een dame, is 't wel?", antwoordde Ward, dankbaar over de verandering van onderwerp Waarom ben je hier naar toe geko men?" „Om jou te zien". Billy Louise werd zenuwachtig toen zijn ogen be gonnen te glinsteren. ..Om te zien of je dood was of niet," veranderde zij haastig, „zodat moeder zich niet lan ger bezorgd hoefde te maken. Moe der heeft me halfdood gezanikt de laatste maand, omdat zij dacht dat je ziek of gewond was of.iets anders. Daarom reed ik hierheen., om „Ik zie, dat ik naar de Wolverine zal moeten rijden om je moeder te bewijzen dat ik spring-levend ben. Ik ben blij te weten dat er iemand is die belang in mij stelt.alsof ik een werkelijk mens ben." Ward's ogen keken onderzoekend naar haar gelaat, doch Billy Louise weigerde zelfs aan het lokaas te ruiken. „Waarom kwam je dan niet eer der? Je weet dat moeder van je houdt!" „En moeders dochter?" Ward's blik was gevaarlijk voor zijn goede besluiten. „Luister, Ward!" Billy Louise zocht dekking achter haar openhartigheid. „Als je zo verliefd doet houd ik niet half zoveel van je. Weet je wel dat al de tijd dat ik met de Ward War ren uit mij ndromen speelde, hij hij nooit verliefd deed?" Een kuiltje trachtte zich in haar wang te verto nen, doch werd teruggedrongen door een trekje van haar lippen. „Mijn Ward was beminnelijk; hij hield vre selijk veel van me, maar hij zei het nooit. Hijhijdraaide er om heen ..Billy Louise illustreerde het draaiproces door met haar wijsvin ger een wijde cirkel om haar kopje te tekenen. „Hij deed verliefd met zijn ogen en hij kuste mij met zijn stem maar hij bedierf het nooit met woorden." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5