Raad van Middelburg verwierp brandverzekeringsbelasting Nog geen speellokaal voor kleuters van St. Jansteen Technische school Middelburg vierde het 75-jarig bestaan Statenkring Goes heeft zich een nieuw bestuur gekozen Kruidenkracht! ZUID-BEVELAND DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 OKTOBER 1936 Kans op verkrijgen van hoognodig brandweermateriaal verschoven Zelfverzekerdheid snel verdwenen RECEPTIE WERD DRUK BEZOCHT Burgemeester Andriessen sprak over de Kamerverkiezingen Walcheren VLISSJNGEN A.G.Y. opende het toneelseizoen ZEE! !WS( H- VI TERNEUZEN Raad wacht subsidieregeling af Voortgezet economisch onderwijs met 20 cursisten gestart Gunstige lestijden voor geheel Zeeland Burgerlijke Sland GOES Kasporgo legde weer internationale contacten Amusement genoeg Campagne ook te Sas van Gent gestart ACENDA Vandaag Morgen De Middelburgse raad gaf gistermiddag zulk een vreemd soort stukje politiek weg, dat na afloop aan de perstafel de beklemmende vraag rees: zitten we nu in een kleuterschool of in een raadsvergadering Hoewel overtuigd dat er een hogere belastingheffing moest komen om de extra-uitgaven voor de brandweer te bestrijden, verwierp de raad, onder aanvoering van de socialistische fractie, het voorstel in de vorige zitting was het al aangehouden tot invoering van een brand verzekeringsbelasting, waarop ook het voorstel om een krediet te geven voor aankoop van materiaal, niet in behandeling kon komen. Wel was er een meerderheid, die het geld wilde vinden uit verhoging der straatbelasting, maar het amendament daartoe was in wezen een nieuw voorstel, dat pas in een volgende zitting behandeld kan worden. De zacht tot gelijkhebberij neemt vreemde vormen aan in de hoofd stedelijke vroedschap en kan tot vreemde dingen leiden. beter de straatbelasting met 25 pet. kon verhogen; dat gaat geruisloos en brengt f 20.000meer op. Hij diende een daartoe strekkend amendement in, wat volgens de heer Schenk een nieuw voorstel was. Wethouder Kögeler zei dat dit per centage te laag was; 30 procent is nodig De heer Hubrechtse wijzigde in die zin zijn amendement. De gezichten welke de oppositie gisteren liet zien, na haar ..overwin ning" hadden althans weinig triom fantelijks en alle zeiverzekerdheid, die ze eerst hadden getoond, was op eens verdwenen. De kans om spoedig het zo nodige brandweermateriaal te krijgen, is weer verschoven. Een voorspel op het langdurige de bat was het voorstel over de aanbe steding van de brandweer-garage, waarmee men in de vorige vergade ring niet klaar kwam. Wethouder van 't Westende leidde de discussie in en deelde o.a. mee, dat er, na zes jaar trainering, nu kans is om de bouw van de garage te realiseren. Besprekingen en over leg hebben het mogelijk gemaakt, dat men niet meer gebonden is aan een enkele aannemer. Voor de onder handse aanbesteding kunnen nu alle Zeuuwse aannemers, die over vol doende bouwcapaciteit beschikken, uitgenodigd worden. Nadat opduikend wantrouwen in de goede bedoeling van B. en W. was onderdrukt, zei men eenstemmig ,.ja". Haarkloverijen Hopeloos verward werden de dis cussies over de aanschaf van nieuw brandweermateriaal en de dekking daarvan. Eerst werd er zwaar gekibbeld over de Vraag welk onderdeel men eerst moest behandelen en daarna ontstond een hopeloos geharrewar tussen de heer Hoek en de voorzitter of de brandverzekeringsbelasting, waaraan men eerst begonnen was, een bestem- mingsbelasting was of niet, waarbij eerstgenoemde spitsvondige theoriën opwierp tegen het praktische stand punt van de voorzitter, dat de dek king er moest komen en dat de ge kozen vorm verantwoord is. De heer Hubrechtse brak een lans voor verhoging van de straatbelasting en de heer Schot bepleitte de verze keringsbelasting niet toe te passen op het onroerend goed. Mr. van Empel (C.H.) nam zoetjes de heer Hoek in het ootje over zÜn formalistisch geredekavel met een broeder uit eigen huis. Over een woord moest men maar niet vallen en de nodige gelden op tafel leggen. Hij zou voorstemmen. De heer Hesselink (V.V.D.) begreep niet waarom juist de huiseigenaren weer de dupe moesten worden. De voorzitter zei dat B. en W. het niet billijk vonden alleen de huis eigenaren te belasten en vandaar hun voorstel om ook het roerend goed te treffen. B. en W. zijn echter gene gen hierop terug te komen, omdat de opbrengst niet groot is en de per ceptiekosten hoog. Spreker vond het logisch dat voor de extra kosten der brandweer ook een verzekeringsbe lasting komt; de provinciale griffie gaf er haar fiat reeds op. De heer Hubrechtse was nog niet overtuigd en bleef er bij dat men Symen betaal Wethouder van 't Westende begreep het nut van het amendement niet. Het geld komt uit dezelfde zakken. Het blijft: .Sijmen betaal". Men brengt de zaak onnodig in de gevoels sfeer. Het is veel reëler om het voor stel van B. en W. aan te nemen. De heer Hesselijk (V.V.D.) zei, dat dit geen jnendement maar een voor stel is. Na nieuw gedebatteer werd het voorstel van B. en W. verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Een Babylonische spraakverwar ring ontstond, omdat men dacht, dat nu automatisch verhoging van de straatbelasting aangenomen zou worden, wat de voorzitter bestreed. Dit maakte een voorstel nodig, wat pas in een volgende vergadering aan de orde kan komen. Vele stemmen verhieven zich Advertentie) daartegen maar de voorzitter hield voet bij stuk en nam da'arom het tweede deel van het voorstel: aan schaffing van het nieuwe materiaal terug. Men had het spraakwater bo ven het spuitwaer gekozen. Salaris-verhoging B. en W. hadder. thans een voorstel ingediend om de salarisverhoging in te laten gaan op 1 juli. De heer Hoek vond de salarisver hoging juist, maar de regering hield het aan op 1 september, wat B. en W. aanvankelijk ook deden. Spr. mis te een uiteenzetting van dit college, waarom zij een omzwaai maakten. Ook de notulen van het georgani seerd overleg maakten hem niet wij zer. Bovendien vond spreker het on billijk, dat het politie- en onderwij zend personeel er buiten viel. De heer Hubrechtse (Arb.) begon een betoog over de geleide loonpoli tiek, om de heer Hoek aan te tonen, dat hij in strijd kwam met de partij lijn. Voorst wees hij er op dat de metaalnijverheid al in april met een zes procents loonsverhoging kwam. Wethouder Kögeler (AR.) die in verband met de ziekte van de burge meester de vergadering leidde, zei dat de motivering in het Centraal or gaan B. en W. hadden doen verande ren en de financiële commissie, waarvan de heer Hoek voorzitter is, verenigde zich er mee. Desgevraagd ze' de heer Kögeler nog, dat deze loonsverhoging dit jaar f 13.800,vordert van de gemeente kas. Dank zij het dienstsaldo-1955, dat f 112,000.bedraagt en waarvan nog slechts f 77.500,werd besteed, is dekking ruimschoots aanwezig. Over de salarissen van het politie- en onderwijzend personeel kan de raad niet beslissen; dat doet de re gering. De heer Hoek bleek nog lang r.iet overtuigd en herhaalde zijn beden kingen; z.i. moest men niet tegen het advies der regering ingaan, omdat men bij haar, gezien het tekort van f 350,000.op de begroting 1957, nog wel zal moeten aankloppen. Hierover werd nog een wijle ge keuveld, maar eindelijk kwam de stemming en bleek de heer Hoek de enige die „neen" zei. Na deze niet zeer roemrijke zitting ging de raad in afdelingen voor de voorbehandeling der begroting 1957. Gistermiddag had in de Cal- jouwzaal der Middelburgse technische school een buiten gewoon drukke receptie plaats, bij gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan der school. De receptie, die vooraf was ge gaan aan een openbare les, begon met een aanbieding door de heer P. van Beveren, namens de leerlingen en oud-leerlingen van vier prachtige wandborden, waarvan het grootste de afbeelding droeg van de school In de vergadering van de Staten kring Goes der K.V.P. heeft de voor zitter, burgemeester Andriessen, na zijn welkomstwoord een terugblik ge worpen op de Kamerverkiezing. Op bevredigende wijze is gestemd, zo dat ons percentage opliep van 18,5 proc. in 1952 tot 20,9 proc. Spr. schreef dit toe aan de levendig gevoerde propaganda, o.a. met de ge luidswagen; aan de verkiezingsrede voeringen van verschillende promi nente figuren en aan de gehouden fora. Te betreuren valt dat de Kabi netscrisis zo lang duurt, maar een goed ding is, dat de K.V.P. de be langrijkste punten van haar pro gram niet opoffert aan een compro mis dat men ons af wil dwingen. Spr. deelde mede dat in verband met de uitgave van een contactblad, dat alle leden wordt toegezonden, de contributie-afdracht per lid en per jaar op f. 2,30 is bepaald. Voorts werd meegedeeld dat de Kringvergadering te Terneuzen op 13 oktober niet kan doorgaan o.m. wegens ziekte van de voorzitter. En kele afgevaardigden keurden dit niet goed. In zo'n geval moet de vice- voorzitter de leiding nemen. Uit de verdere discussie bleek echter, dat er ook andere oorzaken waren voor het afgelasten der bijeenkomst. Nadat voorzitter en secretaris wa ren herkozen, werden in het bestuur van de Kring opgenomen de heren M.Steyn jr., Ovezande; M. Grim, Heinkenszand; M. Nolet, Yerseke; R. Rijk, Rilland; P. Raas, 's Heeren- hoek; E. Sny, Hansweert en M. Steyn sr., Kwadendamme. Aan de heren Simonse en v. Stee, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wensten te komen, werd dank gebracht terwijl de heer C. Ver donk gebracht, terwijl de heer C. Verdonk speciaal voorzitter Andries sen en secretaris de Rechter met hun herbenoeming gelukwenste. Kandidaten Voor voorzitter van de Rijkskies kring werd mr. dr. Mes kandidaat gesteld en voor secretaris de heer E. Lansu. Voor de vrije plaatsen werden gesteld de heren Verdonk; Mechelink; Poppe; v.d. Voorde en Bukkens. Indien er voor de eilanden een tweede vrije plaats ter beschikking de komt dan zal men de heer A. Kooning naar voren brengen. Als kandidaten voor de partijraad beval men de heren Andriessen, Lan en v.d. Voorde aan en voor de bestuursraad noemde men de heren v.d. Voorde en Lansu. Na de rondvraag heeft de voorzit ter bedankt voor het in hem gesteld vertrouwen en betuigde hij zijn er kentelijkheid aan allen in de Staten kring, die zich op enigerlei wijze hadden ingezet voor het verkiezings- werk. zelve. Namens het bestuur aanvaard de de voorzitter, de heer Barentzen dit blijk van waardering en mee leven, Later offreerde de directeur der school, de heer Huisman, het bestuur een elektrische klok, waar voor de gelden bijeengebracht waren door het personeel der school. De receptie was zeer geanimeerd; de verversingen werden geserveerd door meisjes van de huishoudschool. De Amateurgroep Vlissingen open de het seizoen met de opvoering van „De Verkochte Bruid", een spel van liefde, listen en nonsens in drie be drijven door Arie van der Lugt. Zo als gewoonlijk oogstte AGV ook nu weer veel succes. De heer C. Elich gaf een uitste kende vertolking van de wat onno zele huisknecht en mevrouw M. Boo- gerd-v.d.Eyk speelde met veel bra- vour de rol van een moeder, die haar dochter maar al te gaarne ver koopt om boven haar stand te kunnen blijven leven. Helaas was mevrouw J.A. Bruynooge - Eekman als ver liefde en tegelijkertijd belaagde doch ter minder aanvaardbaar. De heren J. Stuut en A.I. Hubregsen, respec tievelijk als vader en oom van het belaagde meisje speelden goed, even als mevrouw A. Flipse - Berrevoets als de venijnige tante. De heer A. van Wijngen speelde zijn moeilijke schurkenrol met veel verve, evenals trouwens de heer A.J. van Oorschot als inbreker. De heer F. Boel had als „verloofde" bepaald zwakke momen ten, terwijl mej. M. v. d. Eyk een natuurlijke weergave gaf van de bru tale dienstbode. REDDINGSBRIGADE NAM BELANGRIJKE BESLUITEN. De Vlissingse Reddingsbrigade hield haar jaarvergadering. Voor de aanvang gaf de heer P. J. Gillissen, die jaren lang het voorzitterschap heeft bekleed, de hamer over aan ir. Broersma. De heer Gillissen zei in zijn toespraak, dat hij zowel de glorietijd als de magere jaren van de brigade heeft meegemaakt. Hij verklaarde, dat hij echter steeds et plezier voorzitter is geweest. Namens de brigade bood de heer van Bet de scheidende voorzitter een boekwerk aan, waarbij hij een har telijke toespraak hield. D e vergadering nam enkele be langrijke besluiten. Het zwemschip zou alleen nog maar door hoge uit gaven in bruikbare staat kunnen worden gehouden. Daarom besloot men, het schip voor de sloop te ver kopen. De brigade zal gastvrijheid krijgen bij de Vlissingse Zwemclub en zal elke avond en zaterdagmiddag in het zwembad kunnen oefenen Verder werd besloten om de naam van de brigade te wijzigen in „Dr Staverman Brigade", zulks met volle instemming van mevrouw Staver man. Het „Bel-prestatieschild" zal voor de eerste maal worden uitgereikt aan de 14-jarige Corrie Heymans. Mevrouw Hofwegen overhandigde haar het bijbehorende diploma. Aan mevrouw E. A. van Hof- wegen-Klaassen en de heer P. J. Gil lissen werd hett ere-lidmaatschap aangeboden. Tenslotte werd nog me degedeeld, dat de brigade deze win ter enkele contactavonden zal beleg gen met de Vlissingse zwemclub. Zo mogelijk zal op 27 oktober worden deelgenomen aan de grote Rode Kruis oefening tp Vlissingen 'Advertenties; 1 In kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBES AN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist d f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. Met algemene stemmen werd in de raad van St. Jansteen besloten om aan het in aanmerking komende gemeentepersoneel over het tijdvak 1 juli - 31 december 1956 een uit kering ineens ten bedrage van 6 pet. van de bezoldiging uit te keren. Met ingang van 1 oktober 1956 wer den als leden van de Commissie Woonruimtewet benoemd de heren F. Dobbelaer, P. de Kerf, A.S. Loc kef eer, L.C.C. Polspoel en G.C. Poppe Als plaatsvervangende leden werden benoemd de heren C.L. v.d. Berghe, C.F. Blommaert, C.L. Inghels, C.L. Martinet en C.F. Valke. De ,,Bond tegen het schenden van Gods Heiligen Naam" te 's Graven- hage kreeg een subsidie van f. 5,--. Een voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het verbou wen van enige lokalen in de voor malige r.-k. Pastorie aan de Hoofd straat tot speellokaal voor kleuters In de koffiekamer van het PZEM-gebouw aan de Poelendaele is door de Middelburgse wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler tevens voorzitter van de hiertoe opgerichte stichting de cursus van deze stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs, officieel ge opend, Toen de twintig cursisten zich in de koffiekamer hadden ver zameld, heeft de heer Kögeler het belangrijke van deze onderneming geschetst, waarbij hij memoreerde het verheugende initiatief van het Middelburgse gemeentebestuur. De cursus betekent inderdaad hier toe is een onderzoek ingesteld een voorziening in een behoefte. Trou wens, zoals de heer Kögeler zei, na elke oorlog is er een tendenz te onderkennen, een stimulans om het onderwijs op een hoger peil te brengen. cursus voor geopend verklaarde. Tevoren had hij de heren C. A. Kammeraad, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer De Vink, de vertegenwoordiger van het departement Zeeland van de maat schappij van nijverheid, drs. M.C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland en de heer A.J. Beren pas, wethouder, verwelkomd. Tweede en laatste spreker was de heer De Bruijne, die eveneens de belangrijk heid van het genomen raadsbesluit schetste. Hij zeide, dat de huidige ontwikkelingstendenz in het bedrijfs leven mensen vraagt, die toegerust zijn met kennis en inzicht. De lestijden voor de cursus zijn zodanig gekozen, dat de cursisten uit geheel Zeeland hieraan kunnen deel nemen, hetgeen, gezien de geogra fische gesteldheid op zich reeds een compliment voor de organisatie van de cursus waard is. In het onderwijs bleek een hiaat te zitten tussen het middelbaar en hoger. Zo kwam de cursus er, als een opleiding voor de federatie-ex amens, het staatspraktijkdiploma boekhouden en moderne bedrijfsad ministratie. Hopelijk, zo zei de wet houder, zal voor de cursisten ook de mogelijkheid worden geopend zich te bekwamen voor het middel baar boekhouden. Tenslotte gewaagde de heer Köge ler van de grote belangstelling, die er in het bedrijfsleven voor de cur sus. Het stichtingsbestuur prijst zich gelukkig een aantal zeer bekwame docenten te hebben kunnen aantrekken, met drs. M. de Bruijne administrateur van de N.V. P.Z.E.M. als leider. „De poging van het ge meentebestuur van Middelburg heeft weerklank gevonden" zo conclu deerde de heer Kögeler, „in brede kring", met welke woorden hij de en voor de aanschaffing van enig speel- en ontwikkelingsmateriaal, kon van de Raad nog geen goedkeuring krijgen. Men vond het gebouw te oud om hieraan een hoop geld te beste den en omdat onlangs een circulaire was ontvangen waarin werd meege deeld dat bij nieuwbouw per lokaal van Rijkswege subsidie zou worden toegekend werd besloten om dit punt uit te stellen tot een volgende ver gadering. Eveneens werd uitgesteld tot de volgende vergadering het subsidie verzoek van de „Stichting Bevorde ring en Exploitatie van r.-k. Vlas- sersscholen in Zeeuwsch - Vlaande ren" te Koewacht. Op een vraag van de heer Stevens of de voorzitter reeds geprobeerd had om de twee hier bestaande vlas sersverenigingen tot „elkaar" te bren gen antwoordde deze, dat hij dit wel geprobeerd had maar dat dit spaak was gelopen. De heer v. Acker be streed dat dit reeds gebeurd was. De voorzitter zegde toe nog wel eens een verzoeningspoging te willen on dernemen. Van de heer J.M. Bleyenbergh werd een perceel grond aan de Schooldreef aangekocht tegen f. 0,80 per m2. De gebruiker, de heer C.L. v. Vlierberghe, zal wegens afstand van zijn boomgaard, groot 366 m2, een vergoeding van f. 1,- per m2 zal krijgen, terwijl hij de rest van het perceel eveneens 366 m2 mag blijven gebruiken voor de prijs van 1 cent per m2. Deze aankoop is noodzakelijk voor het uitbreidingsplan in Heikant. De heer P. Blommaert opperde enige bedenkingen, maar de overige raads leden waren van oordeel dat zo vlug mogelijk in Heikant een aantal wo ningen moet worden gebouwd en dat geprobeerd moet worden om het her nieuwd uitbreidingsplan zo gauw mo gelijk goedgekeurd te krijgen. Rondvraag In de rondvraag vroeg de heer Engels om een rijwielpad in de Vy- lainlaan en het dorp Heikant. Hier over zal met de Provinciale Water staat overleg worden gepleegd. De heer J. Blommaert zou de nieu we straten die worden aangelegd reeds een naam willen geven, want op het ogenblik is reeds een huis bewoond aan een dezer straten en de bewoner weet niet in welke straat hij woont. Spreker zou die straat de v. Hovestraat willen heten, omdat de straten en nieuw te bouwen huizen grotendeels te danken zijn aan de initiatiefnemers, de Gebrs. v. Hove. De voorzitter zou dit eerst nog eens in B. en W. willen bespreken. In verband met de op te richten Speeltuin werd besloten om volgende week zaterdag een excursie te maken naar Aalst (N.Br.) om een aldaar bestaande speeltuin te bezichtigen. Geboorten, 26 »ept. Annette d. van Gijsbregt P. Veerman en Eiltje J. A. F. Jcnker, Rozenstr. 81. 27 sept. Chris tina Wilhelmina Maria d. van René A, de Bstue en Jacoba Dooms (won. te Sas van Gent, Beatrixstraat 9). 28 sept. Rudi Karei. z. van Adriaan van Cadsand en van Ivonne M. de Groen (won. te Axel, Stationsstr. 7). Mar garetha Emma Marinus d. van Adria- nus Konings en van Alice N. Th. Uijttendaele, (won. te Overslag, A 11) 29 sept. Neeltje d. van Hendrik C. Morée en van Maria J. Aangeenbrug, Scheldekade 17. Elza Achllus Irma, d. van Julien C. M. van Hove en van Irene V. A. Schalkens (won. te Koe wacht. Emmalaan 13). Christianne Theophiel Maria. d. van Lucien J. R. van Kerckhoven en van Lucia M. H. van den Broecke. (won. te Koewacht Karnemelkstraat 3). 1 okt. Krijn z. van Hendrik Herrebout en van Chris tina H. Rouw, Herengracht 7. 4 okt. Jacomina Cornelia d. van Krijn Witte en van Elizabeth Goossen, (won. te Axel, Nieuwendijk 62). Maria Santina Cornelia d. van Abraham G. Maas en van Leuntje Verpoorte. Bovenweï 66 Elizabeth Mathilda Maria d. van Jo hannes H. Stroeeken en van Mathilda Th. Schelfhout (won. te Schoondijke. Dr. Huizingastraat 22) Huwelijksaangiften, 29 sept. Jo hannes Cornelis Corstiaan van Aalst, 23 j. jm. (won. te Pijnacker) en Ca- tharina Maas, 26 j. jd. Huwelijksvoltrekkingen: 4 okt. Prangois Abraham van Hoorn, 30 j. jm. (won. te Hoek en Frangoise Pie- temella de Lijzer, 34 j. jd. Overleden, 26 sept. Johannes H. W. Boerbooms. 69 j. echtg. van Elisabeth M. C. Hopmans. 27 sept. Jacob C. Bergsma 5 j. (won. te Amsterdam) z. van Jan H. Bergsma en van Gerarda H. Suurland. 1 okt. Jean M. J. Tael- man. 86 jaar, (won. te Philippine) echt. van Leontina S. Vervack. Cor nelia C. Dieleman. 63 laar. geh. gew. met Adriaan P Neeteson (won. te Goes). 4 okt. Arentje van de- Kloos ter. 83 jaar, eehtgen van Wiil-m A. Bijl. KAJOTTERSAVOND IN HET R.-K. PAROCHIEHUIS In het r.-k. parochiehuis werd een avor.d georganiseerd om de aan dacht van r.-k. Terneuzen te vra gen voor de Rome-bedevaart die le den van KAJ en VKAJ in 1957 gaan ondernemen.- Een drietal weken geleden werd dezelfde avond uitsluitend aan de ouders gepresenteerd. Ook deze avond werden door de aalmoezenier, een lid van KAJ en VKAJ en in hef bijzonder door de nationaal leider der KAJ, de heer Ton van Herpen en de diocesaan voorzit ster der VKAJ mej. N. Beuys uit eenzettingen gegeven. Deze inleidin gen werden omlijst door verschillen de aardige voordrachten door de le den der beide jeugdverenigingen. In de pauze had de trekking voor de loterij plaats, waarbij verschillende mooie en nuttige prijzen werden gewonnen, JEUGDNATUURWACHT TROK OP EXCURSIE Een kleine groep meisjes en jon gens, leden van de Jeugdnatuurwacht heeft onder leiding van de heer E. Wage een korte verkenningstocht ge maakt. De bedoeling van dit uitstapje was de aandacht te vestigen op de verschillende soorten vogels die zich in en om Terneuzen vertonen. Aan het wandelpark wees de heer Wage hen behalve op de vogels die men het gehele jaar door aantreft, op de kool- en pimpelmees die vaak in groepen doortrekken. Aan de Scheldedijk werd de aandacht gevestigd op de kap- meeuw (met „koptelefoon"), mantel- en zilvermeeuw, de wulp, tureluur en plevier. Van al deze vogels wist de heer Wage, (die een uitstekend vogel kenner is) interessante bijzonderhe den te vertellen. Daarbij is wel duidelijk geworden dat de Scheldeoevers een zeer rijk gebied vormen voor vele soorten wa tervogels. Onder leiding van de gemeente tuinman, de heer Hamerlinck, heeft een ander groepje jeugdnatuurwach ters een kijkje genomen in de ge meentelijke kwekerij waar zij met een ander gedeelte van wat groeit en bloeit in de natuur, hebben kennis gemaakt. APOTHEEK KLAASSEN 60 JAAR Op 5 oktober 1896 begon wijlen de heer A. J. Klaassen zijn apotheek, (die hij vanwege het hertengewei in zijn zaak „Cornu Cervi" noemde), in de Noordstraat alhier. Ondanks het feit, dat een apotheker nooit reclame maakt zijn er toch ontelbaar velen in en buiten Terneuzen die de zaak kennen. Sedert de dood van de op richter (3 juni 1944) wordt de zaak verder door de kinderen, mej. E. Klaassen, de heer G. Klaassen en nog maar onlangs ook door dr. J.A. Klaas sen gedreven. Vele vrienden van de zaak hebben bloemen en persoonlijke gelukwensen aangeboden. Sluiskil CONTACT-AVOND CHR. SCHOOL. De heer C. H. Nasveld die ir. de plaats van de heer V. v. d. Wal als nieuw hoofd van het Chr. L.O. al hier is benoemd werd door de ver eniging voor chr. onderwijs in con tact gebracht met de ouders van zijn toekomstige leerlingen. De voorzit ter der vereniging heette namens „e ouders het nieuwe schoolhoofd har telijk welkom en sprak zijn blijd schap uit dat in de ontstane vacatu re zo snel was voorzien. Ds. Cupédo verwelkomde namens kerkeraad en bestuur kleuterschool het nieuwe schoolhoofd en hoopte dat geschonken steun wederzijds zal zijn. Na de pauze gaf de heer Nas veld nog een overzicht over het werk van het onderwijs in het algemeen. Craauu) GOUDEN BRUILOFT Op 3 november aanstaande hoopt het echtpaar Jos. Want - Neve zijn gouden bruiloft te vieren. Natuurlijk wil de buurt Zandberg zo'n dag tot iets groots maken voor de gouden jubilarissen. En als Zand berg zo iets aan het handje heeft, kan men er te voren van overtuigd zijn, dat ze geen half werk leveren Bereids is een feestcomité gevormd onder voorzitterschap van de heer de Wit, dat met een geldinzameling in de gemeente is begonnen. BESTUURSVERKIEZING K.V.P. In een algemene ledenvergadering van onze plaatselijke K.V.P. afdeling, welke vergadering door het bar slech te weer abnormaal slecht was be zocht, zijn al de aftredende bestuurs leden, die zich herkiesbaar stelden, als zodanig herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Th. Weemaes, werd gekozen de heer Frans de Waal. Het bestuur bestaat momenteel uit de navolgende leden :Alph. Staal, Lod. Daalman, Alb. Thuy. P. Verras, Fr. de Waai en E.F. Poppe. Te voren was de heer Staal als voorzitter gekozen. Koewacht BIBLIOTHEEK GEOPEND De S' Vincentlus Bibliotheek, ge vestigd en beheerd bij de Zusters alhier is thans weer voor het publiek open gesteld. Dank zij de royale sub sidie van ons gemeentebestuur is de bibliotheek met een 80-tal nieuwe boeken uitgebreid. TONEELNIEUWS Zondag treedt onze plaatselijke to neelvereniging „Tot nut en genoe gen" voor het voetlicht met het to neelspel „De zon tegemoet". Onze toneelvereniging heeft het plan dit jaar nog twee stukken op te voeren t.w. op 21 oktober en tevens zoals gewoonlijk met de Kerstdagen. De regie is in handen van Koos Jans- sens, die tevens een voorname rol in het stuk speelt. N Louw-N amen „WAAR DE HEMEL ZONG" Voor een matig bezette zaal draai de in het parochiehuis de film „Waar de hemel zong", een geluidsfilm over Palestina in Technicolor. Het was een productie van de Witte Paters missionarissen van Afrika. De voor af gehouden uiteenzetting door een Witte Pater werd met grote aandacht gevolgd. NIEUWE STRAATVERLICHTING Met de aanleg van de nieuwe straatverlichting dezelfde als op het dorp Clinge) is begonnen. De kabel zit voor een groot gedeelte reeds onder de grond. Bij beëindiging van dit werk zal onmiddellijk met de huisaansluitingen worden begonnen. Deze winter zal de Hulsterloostraat zeker aan één kant van nieuw licht zijn voorzien, maar men zal het mo gelijke doen om het aan weerszijd» van de straat klaar te krijgen. SCHADE DOOR ONWEER Nabij de boerderij van de heer Eug. van Wezemael sloeg de bliksem in een boom. Verscheidene ruiten van het woonhuis sneuvelden. De land bouwer, die haastig was opgelopen, om een paar schapen in de schuur te brengen, werd enkele meters weg geslingerd doch bekwam gelukkig geen ernstige verwondingen. K.V.P. BESTUUR HERKOZEN Bij een vergadering van de K.V.P., die zeer slecht bezocht was, werden de voorzitter burgemeester Vercau- teren en het gehele bestuur herkozen. De heer E. van Ruymbeke werd kan didaat gesteld voor het Statenkring- bestuur. Als afgevaardigden ter bij woning van Statenkring en Rijkskring werden aangewezen de heren A. de Deckere, Fr. v. Ecken en E. van Ruymbeke. Ofschoon de afdeling meer contributie zal moeten afdra gen aan de partij werd besloten de contributie, die momenteel 3 gulden per persoon bedraagt, niet te verho gen. De voorzitter stelde voor deze winter weer een forum in het voor uitzicht. IJzendijke JAARLIJKSE WINKELWEEK VAN 13 21 OKTOBER In de week van 13 tot en met 21 oktober zal de jaarlijkse winkelweek gehouden worden. Evenals vorig jaar zal men bij elke besteding van een gulden een bon ontvangen, waarop men weer zeer vele fraaie prijzen kan winnen. Vooral nu het de twin tigste winkelweek wordt, zal aan de etalages extra zorg besteed worden. De jeugd zal weer haar krachten kunnen beproeven op de jaarlijkse lintenwedstrijd. De winkelweek zal geopend worden met een rondgang door het dorp van de muziekvereniging „Geduld over wint", waarbij de deelnemende win keliers zoveel mogelijk aanwezig zul len zijn. Ook de enige tijd geleden uitge stelde knobbelrit voor brommers en fietsen zal in deze week gehouden worden. Voor de jeugd wordt ook dit jaar weer de z.g. dobbelsteenrit door de gemeente georganiseerd waarbij zij hun kennis van de verkeersregels weer eens kunnen tonen. De nieuwe salaris verhogingen In tegenstelling met de regeling van het rijkspersoneel t.a.v. de sa larisverhoging, welke 1 september inging, stellen B. en W. voor om voor het gemeentepersoneel die verhoging te laten gelden van 1 juli j.l. af. Zij doen dit op de volgende gron den: „Zo de door de regering voorgestel de datum wordt aangehouden, zal het gemeente-personeel in ernstige mate ten achter worden gesteld bij het personeel in het particuliere bedrijfs leven. Immers door het merendeel der ondernemingen is ais uitgangs datum gekozen 1 juli 1956 door een enkele zelfs 1 januari of 1 april 1956. Indien de 6 pet. salarisverhoging verleend wordt over het tijdvak 1 september 1956 tot 1 januari 1957 betekent zulks dat over het gehele jaar 1956 slechts een verhoging van 2 pet. geldt. Zoals u bekend is werd in het begin van dit jaar het perso neel over 1955 een uitkering van 3 pet. verleend, zodat bij aanvaarding van de door de regering voorgestelde datum de ten aanzien van 1955 ge volgde gedragslijn wordt doorkruist. Indien daarentegen de verhoging wordt verleend m.i.v. 1 juli 1.1. zal over dit jaar aan het personeel een gelijke uitkering worden toegekend als over 1955. Hierdoor wordt bereikt dat financieel geen achterstelling plaats vindt; op gronden van billijk heid is het dan ook stellig gewenst de 6 pet. verhoging te verlenen over het tijdvak 1 juli 1956 tot 1 januari 1957. Indien als datum van ingang 1 juli wordt aanvaard, kan de nadere uit werking geheel overeenkomstig de door de minister vastgestelde richt lijnen geschieden." B. en W. vestigen er nog de aan dacht op, dat, daar in het centraal overleg overeenstemming is bereikt over de datum 1 juli, het plaatselijk overleg achterwege kan blijven. Op initiatief van „Kasporgo", dat ook als gastvrouw optreedt, komen voor een achtdaagse tournee - van 1 tot 9 augustus - dit jaar naar hier en andere plaatsen in Zeeland, volks dans- en gymnastiekgroepen uit We nen; Salzburg; Neurenberg; Lu xemburg; Blois (Fr.); Temse en Fol kestone. Zelf gaat „Kasporgo" van 18 tot 30 juni a.s. op toernee met haar volksdansgroep naar Luxemburg; Saarbrücken; Ulm; Salzburg en Neu renberg. De K.R.O. -revue „Uitverkoop" komt ook naar Goes en wel op zon dag a.s. in Schuttershof. Berrie Kievits en Gerard Walden hebben weer de leiding van het gezel schap. dat o.m. gevormd wordt door de sopraan Coby Beek; de tenor Johan van Heumen; Harry Woodson; Mitzy Tieland en Betty Bell. Natuur lijk komt het K.R.O.-orkest ook weer mee. CIRCUS Het te Goes zo bekende circus van Bever is ook weer in aantocht en zal op dinsdag 16 en woensdag 17 okto ber hier voorstellingen geven, op de voortreffelijke wijze, welke wij van deze onderneming gewoon zijn. Hoedekenskerke Uitslaande brand Gisternacht half drie is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de timmermanswerkplaats van de heer la Grand aan de Kaaistraat, die geheel gevuld was met materiaal en gereedschappen. De brandweer van Hoedekensker ke, die spoedig ter plaatse was, stond vrijwel machteloos, wegens ge brek aan water, zodat die van Kwadendamme ter hulp werd geroe pen. Die rukte aan met de nieuwe brandspuit en omdat daar meer slangenvoorraad bij is, kon men wa ter uit de haven putten. Toen was men de brand, hoewel die bijzonder fel was, spoedig meester, hoewel het nog half zeven werd eer de nablus sing was afgelopen. De werkplaats is geheel uitgebrand en de schade loopt in de duizenden. Gelukkig stond de werkplaats los van het woonhuis en was er geen wind, want anders had wel eens een ramp kun nen ontstaan. Heinkenszand KLEUTERLEIDSTER BENOEMD Met ingang van 1 november is aan de openbare kleuterschool als hoofdleidster benoemd mejuffrouw A.A. Mol uit 's-Heer Arendskerke, die daarmede mevr. Izebout vervangt wegens haar benoeming te Biggeker- ke. ACTIE VOOR HET GROENE KRUIS Het Groene Kruis gaat op 17 no vember a.s. een oliebollendag orga niseren. Een aantal dames zal de producten van hun bakkunst op die dag met de nodige tam tam huis aan huis verkopen. De baten zijn bestemd voor de aanschaf van ma teriaal. ATLAS VERSTERKTE HAAR KAS Een aantal leden van de sportver eniging Atlas trok op een verloren middag naar het aardappelveld om deze producten ten bate van hun kas te gaan rooien. Het bracht hun f.82,- op. Rilland SCHOOL NAM AFSCHEID VAN JUFFROUW MOERDIJK. In de School met de Bijbel werd afscheid genomen van mejuffrouw C. Moerdijk die verschillende jaren als onderwijzeres aan deze school werk zaam is geweest en die thans wegens huwelijk haar werk heeft neergelegd. De voorzitter de heer H. Verschu- re. sprak een welkomstwoord tot de vele aanwezige ouders en genodigden, waaronder burgemeester J.C.W. Job- se. Het hoofd der school de heer J. Kooman hield een inleiding over „Morgenland-zending" welke toege licht werd met plaatjes door mejuf frouw Moerdijk. Enige oud-leerlingen droegen een schets voor, getiteld: „Het leven van mej. Moerdijk tijdens haar dienstjaren aan deze school". Vervolgens werd de scheidende on derwijzeres toegesproken en harte lijk dank gezegd, door de voorzitter namens bestuur en ouders onder aanbieding van een fraaie, smeedijze ren schemerlamp. De oud-leerlingen presenteerden mooi fruit. Mej. Moer dijk dankte daarna voor de goede woorden en cadeaus. De voorzitter installeerde vervol gens mej. Francke uit Arnemuiden, die thans mej. Moerdijk zal vervan gen. Ds. Ph. Stoffels sloot deze ge zellige samenkomst. Maandagmorgen om 6 uur zijn de coöperatieve suikerfabriek en de sui kerfabriek „C.S.M." te Sas van Gent met de verwerking van suikerbieten begonnen. In verband met het slech te weer tijden;; het groeiseizoen van de bieten, zal de opbrengst minder zijn, dan bij het uitzaaien werd ver. wacht. Ondanks de mindere op brengst biedt deze verwerking van suikerbieten voor vele seizoenarbei ders uit Zeauwsch-Vlaanderen en de Belgische g. ensgemeenten weer voor enkele maanden arbeid. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het hartstochtelijke leven van Chopin. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Stran gers on a train. TERNEUZEN W. de Zwijgerlaan 8 uur: Circus van Bever. Luxor 8 uur: Op de drempel der oneindigheid. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Lucia van Lammermoor. OOSTBURG Ledel 8 uur: Je bent nooit te jong. SAS VAN GENT O'ympia 8 uur: Strangers on a train. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Op de drempel der oneindigheid. W. de Zwij gerlaan 8 uur: Circus van Bever.

de Stem | 1956 | | pagina 2