VRIJ MILDE VONNISSEN IN „MOORDZAAK POZNAN" MARIA ESMERALDA CEDOOPT Stelling zeven stortte in gewonden Zelfstandigheid van oudere mensen zo weinig mogelijk aantasten Straffen van vier en vier-en-een-half jaar Nina niet naar Olympische Spelen? Egypte en Rusland willen onderhandelingscommissie Tachtig procent van de werknemers kreeg 6 pCt NIEMAND ZIET NOG UITKOMST BIJBEL VOOR AMERIKA Beklaagden waren niet de enige aanvallers. HELIKOPTER IN DE SEINE DE DOOD OP DE WEG Noodweer in Italië Morgen „bejaardencongres" in Den Haag DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen rekening met vooronderzoek Wij weigeren een dictaat Minder koud Export van aards leven naar planeten Kleine groep mocht toekijken Bij nieuwbouw te Rotterdam Am bonezen Ieiders geinterneerd Veel bejaarden willen werken In Indonesië Hoge officieren gearresteerd Kabinetscrisis EDEN KON WEER NAAR HUIS 96e JAARGANG No. 22272 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 1 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteil.) 1 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voo* Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 9 OKTOBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus. TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 O Twee van de drie beklaagden in de „moordzaak Poznan" zijn gisteren tot een gevangenisstraf van vier en een half jaar veroor deeld. De derde beklaagde kreeg vier jaar. Zoals men weet waren de drie jongemannen in kwestie ervan beschuldigd, dat zij een korporaal van de veiligheidspolitie „op beestachtige wijze' 'had den vermoord. De veroordeelden werden door deze vonnissen te vens gestraft voor de andere misdrijven, die zij tijdens de wan ordelijkheden hadden begaan. De verdachten die vier en een half jaar kregen waren Josef Folty- nowicz en Jerzy Sroka. Kazimierz Zurek werd tot vier jaar veroordeeld. Rechter Celinsky zei, dat bij het bepalen van de strafmaat rekening was gehouden met de tijd van het voorarrest. Iedereen stond, toen de vonnissen werden voorgelezen. Krachtige booglampen gingen aan in de overvolle zaal en er heerste volledige stilte, die slechts werd onderbroken door het zoemen van een filmcamera en het mompelen van tolken, die de vonnissen voor buitenlandse waar nemers en journalisten vertaalden. Een official van een Russische dele gatie die momenteel te Melbourne ver blijft, heeft verklaard dat Nina Pono- mareva, de wereldrecordhoudster dis cuswerpen, nog steeds in de Russische ambassade te Londen was, toen deze Olympische delegatie donderdag j.l. uit Moskou vertrok. Zoals bekend zocht Nina Ponoma- neva de vorige maand een veilig on derdak op de Russische ambassade, toen zij beschuldigd werd van dief stal van vijf hoedjes in een Londens warenhuis. Volgens de Russische official Peter Solobev, zou Nina daar blijven tot de gerechtelijke vervolging is opgeheven. „Dat betekent dat zij wellicht de kans zal missen om haar Olympische titel te Melbourne te verdedigen", voegde Sobolev eraan toe. De drie mannen in de beklaagden bank hoorden de vonnissen uiterlijk onbewogen aan. Zij werden alle drie schuldig be vonden aan moord en plundering en Zurek bovendien aan het deelnemen aan een aanval op het gerechtshof van Poznan en het bureau van de openbare aanklager en aan het ver branden van documenten. Sroka werd niet schuldig bevonden aan het deelnemen aan een aanval op de stadsgevangenis en het vernietigen van documenten. De rechter zei, dat de drie man nen behoorden tot elementen, die een arbeidersdemonstratie hadden uitge buit voor hun eigen doelen, te weten het verwerken van ongeregeldheden en het aanvallen van mensen en ge bouwen. Hij verklaarde voorts, dat de be klaagden tijdens het proces alle ge legenheid hadden gehad vrijuit te spreken. Bij het vaststellen van het vonnis was alleen rekening gehouden met hetgeen tijdens het proces te berde was gebracht, niet met getui genissen bij de ondervragingen in het vooronderzoek. Er was bewezen, aldus de rechter, dat de dood van de korporaal der veiligheidspolitie ook zou zijn inge treden, indien de drie beklaagden niet aan de mishandeling hadden meegedaan. Er waren vele aanval lers, van wie sommigen zware voor werpen, zoals stenen, gebruikten. De straf zou nog anders zijn geweest, indien de beklaagden de enige aan vallers waren geweest. De veroordeelden kunnen nog in hoger beroep gaan bij het opperge- rechtshof. In het proces tegen de negen Polen die terechtstaan wegens het stelen en het gebruik van wapens heeft de openbare aanklager geëist dat de verdachten gestraft worden volgens de wet die als maximumstraf de dood stelt voor misdaden tegen de regering in een tijd van wederop bouw van het land. De laagste straf volgens deze wet is tien jaar. De openbare aanklager, Marian Nowakowski, noemde de doodstraf niet en hij eiste geen bepaalde straf fen tegen elk der verdachten afzon derlijk. Zowel Egypte als de Sovjet- Unie hebben gisteren in de Vei ligheidsraad te kennen gegeven dat zij niets voelen voor de Brits-Franse resolutie, waarin onderhandelingen over de Suez- kwestie werden gevraagd op ba sis van het voorstel der achttien landen om het kanaal onder in ternationaal beheer te plaatsen. Mahmoed Fawzi, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, stelde de instelling van een com missie „van redelijke omvang" voor die onderhandelingen zou moeten voeren over een vreedzame oplos sing van het geschil. Ten behoeve van die commissie zou de Veilig heidsraad dan de nodige richtlijnen moeten geven. Fawzi merkte op dat: 1. de rechten van Egypte en de be- belangen van de gebruikers ge- tfiP DE CONFERENTIE van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de zes landen der K.S.G., die deze week te Saint-Cloud bij Parijs zou worden gehouden, is uitgesteld. EEN speciale Italiaanse commissie zal deze week een onderzoek instel len naar de ondergang van de An drea Doi'ia", die in juli bij de Ame rikaanse oostkust verging na een aanvaring met het Zweedse passa giersschip „Stockholm". INCIDENTEN hebben zich voorge daan tussen Turkse grenswachters en Griekse vissers die hun bedrijf op de rivier Evros uitoefenen. De Griek se regering heeft nu lichte marine- strijdkrachten naar het grensgebied gezonden. EEN 70-jarige dame in Oudewater, die 's-nachts het "huis had verlaten omdat ze niet goed slapen kon, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. DE ZEVENTIEN-JARIGE Margaret McKenzie, die vijf en een half jaar in een toestand van bewustelooosheid heeft geleefd, is zondag te Westerly in de V.S. overleden. Zij viel in 1951 van haar fiets en liep daarbij een hersenschudding op. IN DE twee jaar dat zij bestaat heeft de vereniging Het leven be gint bij veertig8000 werkzoeken den in het Nederlandse bedrijfsle ven ondergebracht. In het Minerva- paviljoen in Amsterdam gaat men ter viering van dit resultaat een feestavond houden. IN DE Waalhaven te Rotterdam heeft de rivierpolitie het lijk aange troffen van de 47-jarige wachtsman A. Schreurs, die al sinds vorige week maandag werd vermist. PROF. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft van het curatorium der Vrije Universiteit verlof gekregen, binnen kort de Algemene Vergadering van de V.N. te New York bij te wonen als vertegenwoordiger van Neder land. DE VLO, die voor de oorlog in Euro pa nog slechts hier en daar werd aangetroffen, is er na de oorlog in geslaagd zich weer op opvallende wijze te vermenigvuldigen. Dit con stateerden insectenkundigen tijdens een congres in Berlijn. Tijdens een marine-show op de Seine in Parijs is een helikopter, welke boven het water demonstra ties gaf, door een mislukte landing op een Ponton-brug in de rivier terecht gekomen. De Franse kolonel Curie en een journalist, die in de wentelwiekzaten, kwamen er met een bad en de schrik af. De foto laat zien hoe de verdronken vogel op het droge werd gehesen Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: opgemaakt maan dagavond 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Minder koud. In het noorden van het land zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, elders wei nig wind. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: zwaar be wolkt tot betrokken met zeldza me opklaringen. Plaatselijk lichte regen. Onweersneiging. Vandaag: zon onder 18.- uur. Maan onder 21.05 uur. Morgen: zon op 6.56 uur. Maan op 13.36 uur. waarborgd dienen t^firden; 2. Een stelsel van tolheffing moet worden ingevoerd dat de ge bruikers een billijke behande ling waarborgt. 3. De betrokken landen het eens moeten worden over een per centage van de inkomsten dat voor verbetering van het kanaal zal worden gebruikt. Wat wij weigeren, zei Fawzi, zijn geen onderhandelingen, maar een die taat. Minister Sjepilov van de Sovjet Unie zei: „De Frans-Britse resolutie kan niet worden aanvaard". Waarne mers leidden hieruit af dat Rusland zijn veto tegen de resolutie zou uit spreken. Sjepilov stelde voor een com missie te benoemen, waarvan b.v. Egypte, Engeland, India, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V.S. deel zouden uitmaken. Hij wilde vastgelegd zien dat het kanaal nooit het terrein van vijandelijkheden mocht worden of zou worden geblokkeerd. Waarnemers bij de V.N. zijn van oordeel dat Eng v. land wel het oor zou willen lenen aan een nadere uitwer king van de voorstellen, voor een on derhandelingsorgaan, zoals Egypte zich dit denkt. De directie van de Egyptische ka naalmaatschappij zou momenteel de steun trachten te krijgen van Ameri kaanse olie- en scheepvaartmaatschap pijen voor het onderhoud en de mo dernisering van het kanaal. In een gefilmd interview voor de Amerikaanse televisie heeft Nasser vriendelijk gezegd, dat hij alles zo vreedzaam mogelijk wil regelen. De Veiligheidsraad besloot gisteren avond laat, vandaag in geheime ver gadering bijeen te komen. Tijdens een intieme plechtigheid in de kapel van het paleis te Laeken, is prinses Maria Esmeralda, het dochtertje van koning Leopold en prinses Liliane, door kardinaal van Roey gedoopt. Bijgaande foto werd tijdens de plechtigheid genomen; rechts staan prins Albert van Bel gië en prinses Maria-Adelaide van Luxemburg. DRACHTEN. Te Ureterp stak een 70-jarige fietser plotseling de rijweg over. Hij werd door een autobus aangereden en overleed op weg naar het ziekenhuis. Italië heeft op het ogenblik te lijden van een koudegolf, die vergezeld gaat van onweersbuien, sneeuwval en ha gel. In de bergachtige gebieden van noord- en midden-Italië is de tempe ratuur tot onder het vriespunt gedaald en er valt een dichte sneeuw. Zware onweersbuien hebben voor honderden miljoenen lire schade veroorzaakt, vooral in het gebied van Meran (zuid_ Tirol) waar de schade op 60 miljoen lire wordt geschat. Russische geleerden bestude ren op het ogenblik de moge lijkheid om specimina van aards leven, zowel dierlijk als plant aardig, over te brengen naar andere planeten. Aldus een mededeling van professor A. G. Karpenko, de wetenschappelijk secretaris van de Sovjet-com missie voor de coördinatie van uitvoering en bestudering van kosmische vluchten. Volgens professor Karpenko zullen der tig vooraanstaande Sovjetge leerden dit vraagstuk in novem ber a.s. op een speciale confe rentie te Moskou onder de loep nemen. De conferentie zal een vijfjarig studieprogramma uit werken over de levensvoor waarden op de planeten, in het bijzonder op Mars en Venus. Bym 80 procent van de Nederland se werknemers heeft een loonsverho ging van zes procent ontvangen. Circa 20 procent kreeg 3 procent of een per centage tussen de 3 en 6 procent, ter wijl een kleine groep werknemers in het geheel geen loonsverhoging gerea liseerd zag. Ongeveer het gehele bedrijfsleven met uitzondering van de landbouw en enkele kleine groeperingen heeft, ge bruik gemaakt van de mogelijkheid de secundaire arbeidsvoorwaarden met 3 procent te verhogen, voornamelijk in de vorm van uitbreiding van de va kantie en de vakantiegelden. De drie procent uitkering ineens over 1955 is ook op grote schaal geschied, hoewel hier ten aanzien van de verschillende groepen minder uniformiteit bestaa.t In de industriële sector is deze drie pro cent vrijwel over de gehele linie uit betaald. Dit is de balans van de onderhan delingen, in alle bedrijfstakken ge voerd over de mogelijkheden tot loons verhoging op basis van het regerings communiqué van 19 maart jl. De onderhandelingen zijn op een enkele kleine bedrijfstak na thans be ëindigd. De hekkesluiters waren de Bij de bouw van een kweek school achter de Sint Laurens- kerk te Rotterdam zijn maan dagochtend zeven arbeiders ge wond doordat een stelling, on geveer tien meter boven de grond, brak. Drie van hen lie pen ernstig letsel op, de anderen werden licht gewond. Er stonden zes metselaars, twee op perlieden, vier sjpuwers en twee af- Van de dertig Ambonezen uit Zee land, die in verband met de relletjes van enige tijd geleden tot een maand gevangenisstraf werden veroordeeld, zijn de meesten naar hun woonoorden teruggekeerd. Twee van hun leiders zijn ech ter naar Den Haag overgebracht, waar zij werden geïnterneerd. De leiders in kwestie zijn de heren Siwalette en Teroe Êassa. Twee andere Ambonezenleiders, die indertijd in de Zeeuwse kampen ver toefden, maar nadien in het kamp Oude Zeug in dc Wieringermeer woon den, zijn eveneens geïnterneerd. Een artikel van de Vreemdelingen wet zegt, dat vreemdelingen die ge vaarlijk worden geacht voor de open bare orde, een plaats binnen het Rijk in Europa kan worden aangewezen. SULTAN Ben Joessef van Marokko heeft maandag te Fedala een inter nationale conferentie over de toe komstige status van Tanger ge opend. In de studies, die ten grond slag zullen liggen aan de bespre kingen op het congres over het bejaardenvraagstuk ,dat morgen en donderdag in Den Haag wordt gehouden, zijn een aantal suggesties vervat van deskundi gen, die voor de toekomst van de bejaardenzorg van groot be lang kunnen zijn. Dr. J. Groen, eerste geneesheer van het Vv.lhelminagasthuis te Am sterdam geeft in zijn inleiding bij voorbeeld te kennen dat het weten schappelijk onderzoek van het ver ouderingsproces zal moeten worden bevorderd, evenals het onderzoek naar de oorzaken van specifieke ouderdomsziekten. Een prae-advies van de Deiftse hoogleraar ir. J. Froger behandelt de huisvesting van bejaarden. Ir Froger stelt, dat het niet juist is mensen boven een bepaalde leeftijd als „bejaarden" te beschouwen. Ook op hoge leeftijd behoren normale re laties met de medemensen en met het maatschappelijk leven te blijven bestaan. Bij de huisvesting van be jaarden behoort iedere vorm van „apartheid" zoveel mogelijk te wor- den gemeden. Doordat aan woningen en tehuizen voor bejaarden hoge eisen dienen te worden gesteld, zegt hij, is ruimere financiële steun uit 's Rijks kas drin gend gewenst. Een goede huisvesting, aldus dr. R. van Zonneveld, zal ook de gezond heid van bejaarden ten goede komen. De woonwijze dient zodanig te zijn dat de zelfstandigheid en eigen ver antwoordelijkheid van de oudere mensen zo weinig mogelijk worden aangetast. Integendeel, die zelfstan digheid moet worden aangemoedigd. Bezigheid Over het sociaal en economisch aspect van de produktieve arbeid voor bejaarden heeft de heer M. A. Reinalda, lid van de Raad van State te 's-Gravenhage een inleiding gege ven. De heer Reinalda pleit in dit sta- I dium van ontwikkeling van het be jaarden vraagstuk voor een nadere studie over de vraag „Kan ik eruit of moet ik eruit?" Hij bedoelt hiermede een onderzoek naar de mogelijkheid dat een 65-jarige zijn gewone werk blijft voortzetten. De prachtige ont wikkeling van het pensioenwezen doet niet af aan het feit dan pensio nering in bijna alle gevallen bete kent „ophouden met werken" Er wordt veel aandacht geschonken aan het probleem hoe de oudere mens kan worden beziggehouden, hoe met vele zeer goedbedoelde middelen het nuttigheidselement van de oudere mens kan worden vergroot. Maar in vele gevallen worden deze maatregelen overschaduwd door het feit dat men niet meer zijn gewone werk, dat altijd met zoveel liefde werd verricht, kan voortzetten. Bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd geschiedt een belang rijke ingreep, zonder dat, in het al gemeen gesproken, het oordeel van de individuele mens wordt gevraagd. Er zijn natuurlijk vele werkers die blij zijn op hun 65-ste jaar met pen sioen te kunnen gaan en er zijn ge vallen dat ongeschiktheid tot beëin diging van het werk kunnen nopen. Juist omdat de oudere mens een vol waardig lid van de maaschappij is pleitte de heer Reinalda naar een na der onderzoek van deze kwestie. werkers op de stelling op het moment, dat een ongeveer 200 kg. wegend blok steen naar boven getakeld werd. Op de stelling moest het blok verder ver voerd worden en daarbij kwam het op een korteling terecht, die brak, waar door de stelling in elkaar zakte. Vier arbeiders stortten naar beneden en twee arbeiders die op de schrikstel- ling eronder stonden, werden ook in de val meegesleept. De anderen die op de stel ling stonden, wisten zich vast te grijpen en op de muur te springen. Eén man sprong van de stelling en brak daarbij zijn voet. Slechts één van de gewonden was in staat lopend de wagen van de G.G.D, te bereiken; de anderen, van wie er een onder de stelling en twee in de kelder van de school terecht gekomen waren, moes ten op brancards vervoerd worden. Generaal Nasution, de chef staf van het Indonesische leger, heeft opdracht gegeven tot ar restatie van tien hoge leger officieren, die zich zouden heb ben schuldig gemaakt aan cor ruptie. Dit werd gisterenavond in Djakarta bekend gemaakt. Er zal een onderzoek worden inge steld naar het gedrag van alle hoge officieren die zich in de politiek heb ben bewogen. Onder de officieren, wier arrestatie is gelast, bevindt zich de legercommandant van Djakarta. grafici en de werknemers in het goe deren- en personenvervoer. De Katholieke Bond van Overheids personeel heeft een loonadvies gezon den aan de besturen van daarvoor in aanmerking komende katholieke in stellingen. Verzocht wordt ten behoeve van het bij katholieke instellingen in dienst zijnde personeel een loonsverhoging toe te kennen van 6 procent, zo mo gelijk per 1 juli 1956. (Van onze Haagse corerspondent.) Nog altijd is de heer Burger niet tot een beslissing gekomen. Hij schijnt er maar moeilijk toe over te kunnen gaan zijn taak op te geven. Van A.R.-zijde is een zeer duidelijke verklaring af gelegd, waarom men het niet juist acht nu ineens weer het ministerie van Overzese Rijksdelen tot nieuw leven te brengen nadat het departe ment door vier voorafgaande (in) for mateurs reeds was opgegeven. Men ziet hierin slechts een zui ver opportunistische constructie. Hoewel er ditmaal dus niet de min ste twijfel over bestaat dat de A.R. de oorzaak is van het struikelen van deze vijfde informateur zijn de so cialisten alweer bezig de schuld met veel bravour af te schuiven op de.. K.V.P. In hun radiocommentaren en kranten is weer een stortbui van verwijten over deze zondebok neer gelaten. Misschien heeft men ook wel met dat doel juist prof. Romme uitgekozen om gisteren bij de heer Burger op bezoek te komen. Hij heeft de gehele dag niemand anders meer ontvangen. Wanneer het de heer Burger cr om te doen is geweest een poging te wagen de K.V.P. te winnen voor een nieuwe opzet zonder A.R. dan zal hij ongetwijfeld een duidelijke afwijzing hebben gekregen. De K.V.P. acht het standpunt van dê A.R. redelijk en ziet geen reden om van houding te veranderen. Er zijn nu nog maar weinig mo gelijkheden voor mr. Burger over. Dat hij de liberalen aan de kant zou zetten en zodoende de A.R. toch nog twee zetels zou kunnen geven is moeilijk aan te nemen. Een coalitie vormen zonder K.V.P. met de C.H. zal op moeilijkheden stuiten van deze laatste partij. Er gaan geruchten over een ka- binei waarin minister Staf behalve Oorlog ook Overzeese Rijksdelen op zich zou nemen. Ook wordt er ge sproken over een mogelijke splitsing van Verkeer ep Waterstaat. Uit al deze nogal gekunstelde pogingen blijkt het wel dat de situatie uiterst moeilijk is. Het zal niemand verba zij wanneer het eind van deze infor matie zich niet op het Binnenhof maar op Soestdijk gaat afspelen. Inmiddels is ok nog bekend gewor den, dat prof. dr. J. E. de Quay, com. missaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, het aanbod voor een ministerzetel „om persoonlijke redenen" van de hand heeft gewezen. De Britse premier sir Anthony Eden die het afgelopen weekeinde, als ge volg van een zware verkoudheid, in een Londens ziekenhuis heeft moeten doorbrengen, is maandag genezen weer naar zijn woning teruggekered. Een drie eeuwen oude Ne derlandse statenbijbel wordt per KLM van Schiphol naar New York gebracht onder de hoede van gezagvoerder J. G. Roosenburg. Deze zeldzame bij bel is een geschenk van de tach tigjarige Katwijker Nicolaas van der Mey aan het Amerikaanse volk. De heer van der Mey, die zestig jaar geleden naar Ame rika reisde, is daar tijdens de Spaans-Amerikaanse oorlog als vrijwilliger in dienst geweest van het tweede regiment van Arkansas, een feit, waaraan hij sedert enkele jaren een mooi pensioen dankt. Om zijn erken telijkheid hiervoor ie tonen heeft hij besloten zijn fraaie bijbel te schenken aan het Amerikaanse volk.

de Stem | 1956 | | pagina 1