1 VROLIJKHEID EN EEN INGEHOUDEN TRAAN srssra, De dagen verglijden met onmachtig beraad MiïAfafe Billy Louise Twee nieuwe films van René Clair Balscène uit „Les Grandes Manoeuvres" VIJFTIG JAAR S.O.S. Vijftienhonderd miljoen mensen krijgen nog altijd te weinig voedsel NA VIJF JAAR IN VRIJHEID STERKE Twee doden op een jacht RADIO door B. M. Bower DAGBLAD DS STEM VAN MAANDAG 8 OKTOBER 1956 itofL a 20 wordt onze hEld Ernstig er Leidse hoogleraren tot Kamerfracties: LANGE NAGELS Beiden Amsterdammer j Eisenhower Atoomproeven zijn onmisbaar „Brieven, van kardinaal" waren vervalsingen VOETBALPROGRAM 13 EN 14 OKTOBER De dienstplicht in West-Duitsland TELEVISIE-PROGRAMMA'S De Franse regisseur René Clair heeft in de loop der 33 jaar, tijdens welke zijn lot met dat van de filmkunst ten nauw ste is verbonden geweest, zo veel origineels en schoons aan de wereld geschonken, dat de filmliefhebbers elk nieuw werk van hem met grote nieuwsgie righeid tegemoet zien. Nu zijn beide laatste films, resp. „Les belles de nuit" (Nachtschonen) en „Les grandes manoeuvres" in ons land worden vertoond, is 't eèn goede gelegenheid aan deze bijzondere figuur aandacht te wijden. De films, welke wjj noemden, heb ben bijzonder weinig met elkaar ge meen, of het moest zijn de fijnzinnig heid en de geest, waarmee zy zijn geladen en het feit, dat zy geheel of gedeeltelijk in voorbye tijden spelen. „LES BELLES DE NUIT" is een kostelijke film, fantastisch, dartel en ironisch, overvloeiend van 'eigen aardige invallen, spottend met tijd en ruimte. Een jeugdig, overgev.oeljg musicus, wie leven en werken onmo gelijk wordt gemaakt door hinderlijk lawaai van nijvere lieden - in* het' straatje,'waar hij woont, .door luid ruchtige"radiomuziek in zijn café enz., vlucht uit de rauwe en grauwe wer kelijkheid van zijn saaie bestaan (zangles geven aan lastige -schooljon-- gens, toonladders leren spélen aan kleine meisjes) in de droom. Telkens, wanneer de slaap zich over hem ont fermt, vertrekt hij naar andere tijden en naar andere landen, waar zijn romantisch hart beter aan zijn trek ken komt, en droomt hij van enorme successen, successen als componist (van een opera, die hij werkelijk hee-ft geschreven) en successen op het pad der liefde. De meisjes uit zijn omge ving, waaraan hij overdag nauwelijks wiJdt, verschijnen onder de lieflijkste vermommingen in zijn dro- men, ae ene als haremschone, wan neer hij als jong en knap officier deelneemt aan een expeditie in Alge rije (in 1840), de andere als roman- usch strijdster voor de rechten der lielde in de Revolutietijd, 'n derde ais lieftallige clavecimbel-leerlinge in m, iVj" Bach en Handel. Maar -h, ook de oude tijden kenden hun S nn-evïzeet als de onze, be- steeds verder teruggedrongen in de aangeland.0 Br™ta™n is Voordat hij daar wordt doodge- knuppe d resp. verzwolgen, vangt hij snel de terugtocht door de sre- schiedenis aan, waarbij alle tijd perken op wonderlijke wijze met el kaar m contact komen en vermened raken, zodat bijv. de woestelingen in hun beestevellen slaags dreigen te raken met de vrijheidlievende Algerijnen uit 1840 en onze held met een auto uit 1910 ternauwer nood ontsnapt aan de guillotine. Kostelijk zijn trouwens ook de scè nes, die in het heden spelen, vooral die, waarin de musicus door ziin vrienden (prachtige Parüse typen zoals Clair ze in bijna al zijn films opvoert) tegen politie en schuldei sers wordt beschermd en tegen zichzelf, wanneer zij menm, dat hij zelfmoord wil plegen, terwyl zyn enige wens slechts is om eindeloos en ongestoord te kunnen slapen, d.i. te dromen. Natuurlijk komt alles weer op zijn pootjes terecht, wanneer tenslotte blijkt, dat ook het werkelijke leven niet zo afschuwelijk is. Immers het bericht komt, dat 's.componisten ope ra een goede beoordeling heeft ver worven en zal worden opgevoerd, terwijl tevens blijkt, dat de dochter van de autohersteller, die allang een oogje op hem had, eigenlijk helemaal niet de mindere is van de geliefden uit de dromen. En nu haar vader, de hinderlijke lawaaimaker van vroe ger, die hem eerst verachtte omdat hij het zout niet in de pap kon ver dienen, plotseling eerbied voor hem heeft gekregen en zelfs een minder waardigheidscomplex, omdat zijn werk hem vuile handen bezorgt.... och, zegt Clair, zoek het maar niet in dromen en in vroeger tijden, het leven van nu is zo kwaad nog niet! Zó verteld geven wij natuurlijk al leen de buitenkant, het kader van de film weer. Het is de zeer persoon lijke manier, waarop, die deze luch tige, poëtische en ironische film met zijn overrompelende veelheid van in vallen en typen tot een film van Clair maken. Diens laatste werk ,,LES GRAN DES MANIOEUVRES" is van geheel andere aard, met grote voorzichtig heid gecomponeerd, ernstig en afge meten. Zij speelt zich af in de bij Clair bijzonder geliefde tijd van vóór deeerste wereldoorlog. Het gaat in die tijd op het gebied van de liefde bijzonder lichtvaardig toe, vooral in de milieux van jonge officieren. Spe ciaal van Armand, jong luitenant bij de dragonders, is de aantrekkings kracht op vrouwen even groot als de vermaardheid als Don Juan. Wan neer hij te paard aan het hoofd van de troep uittrekt, worden alle deuren en vensters geopend omdat alle meis jes en vrouwen van het plaatsje de verleidelijke jonge officier willen zien en willen toejuichen. Op zekere dag wedt Armand met zijn collega's, dat hij vóór de aanvang der grote ma noeuvres een door het lot te bepa len vrouw zal hebben veroverd. Maar deze keer zal zjjn frivole spel hem duur te staan komen, want wel- is-waar slaagt hjj in zjjn opzet maar in werkelijkheid verovert hij niet maar wordt hjj veroverd, want on gewild doet werkelijke liefde haar intrede in zjjn leven. Maar dan neemt de film een tragische wending. Door dat de vrouw verneemt, dat zij het voorwerp is van een weddenschap en dat Armand feitelijk niets heeft ge daan dan zijn vanouds bekende trucs op haar toepassen, twijfelt zij op het beslissende moment en komt deze idylle op voor beide verschrikkelijke wijze aan haar einde. Als Armand de volgende dag met de troep uitrijdt voor de grote ma noeuvres, blijft haar raam gesloten. Deze film vindt haar kracht in een uitstekende schildering van de sfeer in zo'n garnizoensplaats tijdens de „belle époque", met al zijn lichtzin nigheid, huichelarij en geroddel. Alle accenten zijn met de grootste nauw keurigheid tegen elkaar afgewogen en nergens laat de regisseur zich „gaan" in de schildering van de tra giek van het geval. De fijne aarzelingen in de stem ming kan men aflezen op het gezicht van. de hoofdrolspeelster, Michèle Morgan. Men zou dit werk dan ook een toppunt van verfijnde smaak en berekendheid kunnen noemen, waar bij als nadeel de spontaniëteit en het verrassingselement misschien wel eens in 't gedrang dreigen te komen. Maar hoe dit zij, elk dezer films geeft de volle maat van Clair's kun nen en daardoor aan de (volwassen) toeschouwer de volle maat van hoog staand filmgenot. TEN HOLDER (Advertentie) (Advertentie) 100°/o zuiver wol met en zonder nylonversterkinf Fabr.fkoninklijke Kousen-en Sokkenfabrieken M.Jansen de Wit N.V. Schijndtl 25 hoogleraren van de facul teit der Rechtsgeleerdheid te Leiden hebben aan de voor zitters van de bij de kabinets formatie betrokken Kamer fracties de volgende brief doen toekomen: ,,Ten zeerste verontrust en geschokt door de staat van feitelijke regering loosheid, waarin ons land sinds meer dan honderd dag verkeert, voelen wij ons gedrongen het volgende onder uw aandacht te brengen: Door de wij ze waarop nog steeds verantwoorde lijke raadslieden aan H.M. de Ko ningin worden onthouden, is een toe stand ontstaan waarin de gehechtheid van de bevolking aan ons democra tisch staatsbestel, de eerbied voor de overheid en het aanzien van ons. land in den vreemde teloor dreigen te gaan. Tal van dringende voor ons land en volk belangrijke vraagstukken, na tionale en internationale, wachten op -behandeling. Inmiddels verglijden de dagen met onmachtig beraad dat bij de burgers slechts wrevel en afkeer wekt. Politieke partijen hebben tot taak, 's lands belang te dienen over eenkomstig de beginselen en op de wijze welke haar aanhangers juist oordelen. Zij verzaken hun plicht zo zij zich bij hun besluiten laten leiden door andere overwegingen dan de be langen van de volksgemeenschap als geheel. Een politieke partij welke geen bezwaren van principiële aard heeft tegen een voor een ministerie ontwor pen regeringsprogramma, moet daar om in beginsel bereid zijn aan de vor ming van dat kabinet mede te wer ken. Het getuigt van een gebrek aan ver. antwoordelijkheidsbesef als men die bereidverklaring afhankelijk stelt van voorwaarden welke vreemd zijn aan de behartiging van 's lands belang. Bij de samenstelling van een minis terie heeft men zich te onthouden van berekeningen welke de rekenmeester zouden sieren maar de staatsman mis staan". De brief is ondertekend door de volgende hooglelaren: mr. F. M. Ba ron van Asbeck. dr. W. Banning, mr. J. M. van Bemmelen, mr. R. P. Cle- veringa, mr. J. Drion, jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, mr. R. Feenstra, dr. Sj. Groenman, mr. G. de Grooth, dr. F. van Heek, mr. J. E. Jonkers, mr. dr. R. D. Kollewijn, dr. V. E. Korn, dr. P. B. Kreukniet, mr. G. E. Lange- meijer, dr. W. L. G. Lemaire, dr. J. H. A. L<jgemann, W. H. Nagel, mr. A. van Oven, mr. C. H. F. Polak, dr. L. W. G. Scholten, dr. P. C. >van Traa, dr. M. H. van der Vlak, mr. J. v. Rijpperda Wierdsma en dr. D. Wiers- ma. Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty „Nagels die breken NA 3 en splijten hebben WEK EN behoefte aan een spe- N ciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagelriem doordringt, enelle groei bevordert en broosheid voor komt. "Nu ook in N eder- land - 1.80 per flacon, maakt&roze nagels sterk Het morsesein S.O.S., dat wordt uitgezonden door in nood ver kerende schepen, bestaat vijf tig jaar. Het sein is vastgesteld op een conferentie te Berlijn in okto ber 1906, waarop een'Britse en een Duitse maatschappij over eenstemming hebben bereikt over het radioverdrag voor de zeevaart, dat later door 27 lan den werd bekrachtigd en in 1908 van kracht werd. Dit verdrag schiep voor de eer ste maal een internationale zee reddingsdienst, ongeacht de na tionaliteit van de schepen of gebruikte radio-codesysteem. Voordien werden noodseinen dikwijls niet beantwoord, indien ze werden opgevangen door schepen die een ander radio- codesysteem gebruikten. Het sein S.O-S. is niet gekozen omdat het de afkorting zou zijn van het Engelse „save our souls", zoals men tegenwoordig wel meent, maar omdat deze morsetekens drie punten drie strepen drie punten zeer gemakkelijk werd herkend uit de toentertijd niet zo heel goed werkende apparaten. De Spaanse autoriteiten hebben vrijdag de namen van twee Nederlan ders bekend gemaakt, wier lijken don derdag door twee Spaanse studenten aan boord van het jacht „Nirwana" werden ontdekt. De dood van beide mannen de 41-jarige eigenaar van het jacht, Ja cob Kroon en de tifnmerman, Chris- tiaan de Haan zou veroorzaakt zijn door giftige uitlaatgassen van de mo tor. De twee Spaanse studenten, die het schip naar de Spaanse ha\£n Cedeira brachten, waren twee dagen tevoren door de heer Kroon in dienst geno men. Beide Nederlanders waren uit Am sterdam afkomstig. President Eisenhower heeft ver- j klaard dat het nemen van proeven met kernwapens „een onmisbaar deel" zal blijven van het verdedigingspro gramma der Verenigde Staten. Hij kritiseerde zijn democratische poli tieke tegenstanders, omdat zij deze aangelegenheid in de sfeer van de verkiezingen trekken. „De manier waarop men de zaak heeft opgeblazen, kan slechts tot ver warring in het binnenland en misver stand in het buitenland aanleiding geven", zei Eisenhower. „Er is geen onderwerp, waarover het Amerikaan, se volk het, vrij van alle verwarring of partijpolitiek, meer eens had moe ten zijn". In Duitsland is enige deining ont staan over twee brieven, z.g. afkom stig van kardinaal Spellman, aartsbis schop van New York. Een ervan was gericht aan de vereniging van Sude- ten-Duitse ontheemden, die in sep tember te Muenchen haar landdag hield, de ander aan aartshertog Otto van Habsburg. Het is thans gebleken, dat deze brieven vervalsingen zijn en nimmer door de kardinaal werden geschreven. In deze brieven stond onder meer te lezen, dat de kardinaal aanspoorde tot de vestiging van een middel-Euro- pese gemeenschap onder leiding van een gekroond hoofd, hetwelk dan Otto van Habsburg zou moeten zijn. De vereniging van Suedeten-Duit- sers heeft de kwestie in handen van de politie gegeven. Zaterdag 13 oktober wordt de KNVB-bekercompetitie voortge zet met het restant-wedstrijden der tweede ronde en het spelen van een tussenronde. Het programma luidt als volgt: Restant 2e ronde: 't Gooi-KFC, Haarlem-Alkmaar, UVS-Schev. Holl. Sp., Wageningen- De Graafschap, Baronie-Noad, RAC- RBC, Limburgia-Fortuna '54. Tussenronde: Volendam-Ajax, NAC-Rapid JC Zondag 14 oktober wordt een klein programma bij betaald voetbal en de amateurs afgewerkt. BETAALD VOETBAL: 1divisie A: EBOH-Blauw Wit, Kes. klasse C: Dosko 2-NAC 2, Spar ta 2-Emma 2. AMATEURS le klasse C: Maurits-TSC, WH '16- Vlissingen. 2e klasse A: JVC '31-Oss '20. Het zielental van de bevolking der aarde bedraagt op het ogenblik ongeveer vijfentwintighonderd mil joen. Tienduizend jaar geleden be droeg het naar schatting vijf mil joen. Omstreeks het begin der jaar telling was het cijfer (naar schat ting) tweehonderd miljoen. Een eeuw geleden twaalfhonderd mil joen. De wereldbevolking is dus in snel tempo toegenomen. Niets wijst er op, dat het tempo lager wordt. Twee vragen zijn er, die de hier vermelde bevolkingstoename op werpt 1 Hebben alle mensen voldoende te eten? en 2 Kan de aarde voor alle mensen voldoende eten voortbrengen? Wat de eerste vraag betreft, die.ie dat 'n ontkennend antwoord het enige juiste is. Slechts één vijfde deel der mensheid krijgt (als geheel genomen) dagelijks genoeg voedsel, te weten de circa 3000 calorieën per dag. Die geze- genden wonen in west-Europa, Australië Nieuw-Zeeland, de Ver enigde Staten en Canada, Dan is er nog een vijfde deel der mensheid, dat weliswaar geen honger lijdt maar toch verre van doorvoed is. Die vijfhonderd miljoen mensen wonen in oost-Europa, zuid-oost- Europa, Spanje, Japan, Brazilië en Argentinië. Hier legt de hoeveelheid calorieën tussen de 2300 en 2800 per dag. Het aantal individuele gevallen van ondervoeding is in deze tweede groep talrijker dan de eerste De res terende drie vijfde deel der mensheid, dus anderhalf miljard mensen moe ten leven van minder dan gemiddeld 2000 calorieën per dag. Dit veroor zaakt een vrijwel blijvende ondervoe- voeding in de landen, waar zij wo nen, dus jn Zuid-Amerika (behalve Argentinië- en Brazilië), Azië (be halve Japan) en Afrika. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat alle mensen in laatstgenoemde delen der wereld ondervoed zijn, doch wel, dat. de brede massa's der bevolking het zijn. Het is dus niet overdreven, als wij met de voorgaande cijfers voor ogen de produktie van meer voedsel een De kathouc..v ...t,,tup. utm y .■into, use Pniget is otwangs in Hongkong aangekomen, nadat hij 5 jaar in Chinese gevan genschap heeft doorgebracht. Hij werd in 1951 te Tsjingtao gearresteerd. Eerst na 4 jaar werden enkele beschuldigingen tegen hem uitgebracht. Op de foto zien wij bisschop Pinger op het schip in de haven van Hongkong, waar hij door geestelijken wordt begroet, die de ring van de bisschop kussen. probleem van de allereerste orde r.oemen. De tweede vraag, namelijk, of de aarde voor alle mensen voldoende eten zou kunnen voortbrengen, is er een, die uitsluitend door de mannen der wetenschap kan worden beant woord. Doch hoe dit antwoord ook moge uitvallen, stellig zal samenwerking van alle naties op aarde nodig zijn om de honger in de komende tijden de baas te blijven. Het Westduitse kabinet heeft vrijdag besloten, dat op een april van het volgende jaar de eerste dienstplich tigen onder de wapenen moeten ko men. Het eerste contingent zal bestaan uit jongemannen, die geboren zijn tus sen een juli en dertig september 1937 en voor wie de keuring op twee ja nuari a.s. zal beginnen. Elk kwartaal zullen er nieuwe dienstplichtigen worden opgeroepen. DINSDAG, 9 OKTOBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Licht baken, caus. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Schoolradio 11,00 V.d. vrouw 11,30 Gram. 11,50 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kathjiws. 13,20 Gram. 14,00 Schoolradio 14,20 Gram. 14,30 Wij vrouwen van het land 14,40 Gevar. progr. 16,00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Koersen 17,45 Re- geringsuitz.: Drs. S. I. J. Lagerberg: Fan tasie en werkelijkheid bij papoea's 18,00 Lichte muz. 18,20 Sporfcpraatje 18,30 Gram. 19,00 Nws. 19,10 Gram. 19,15 Uit het boek der boeken 19,30 Gram. 20,30 Act. 20,45 Gram. 20,50 Idem 21,00 Symf.ork. en soL plm. 21.50 Kampvuren langs de evenaar, caus. plm. 22,10 Gram. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenw. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Theaterork. 11.30 Sopr. en piano 12,00 Lichte muz. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Orgel en zang 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Prom. ork. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,40 Schoolradio 15,00 V.d. vrouw 15,30 Orgel» conc. 16.00 Altviool en piano 16,30 V.d. jeugd 17,20 De dierenwereld en wij, caus. 17,30 Dansmuz. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 Praatje uit Canada 18,40 Lichte muz. 18,55 Paris vous Parle 19,00 V.d. kind. 19,05 Disco-caus. 19,45 Filmpraatje 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 22,15 De Ant woordman 22,30 Radiokoor en pianoduo 22,55 Ik geloof, dat.... 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New York en journ. 23,25- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Lichte muz. 16,30 Gram. 17.00 Nws. 17,10 Muziek voor miljoenen 17,45 Boekbespr. 18,00 Muz. v.d. jeugd 18,3o V.d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 De zandloper 21.00 Euro pees Mozartconc. 22,00 Nws. 22,11 Mo- 21,00 Mozart, de Europeaan 22,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14.45 Omr.ork. 15,25 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 20,50 Idem 21,00 Mozart, deEuropeaan 22.00 Nws. 22,55 Idem. DINSDAG, 9 OKTOBER 1956 NTS: 20,30 Journ. en weeroverz. AVRO: 20,45 Short Vision, tekenfilm 21,00 I married a Witch, film. FRANS BELG.: 18,45 Testbeeld 19,00 V.d. jeugd 19,30 De club v. uitvinders 20.00 Act. 20,40 Spel. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,00-18,00 Filmprogr. 19.01 TV-album 19,06 V.d. kind. 19,30 Cult, en educatieve uitz. 20,00 Nws. 20,30 Speelfilm 22,10 Vergeet niet te lezen 22,40 Journ. en nws. id Hij nam de steentjes er één voor kpoUWt en wlerP ze ln de kreek. Hij hioia slc'letP naar een klein stukje en "ft in zijn vingers, terwijl hij TO gelaat over het blik boog, zijn Sen strak gericht op de inhoud, „uuw goud en niet zo bar veel," tule met zorgvuldige onpar- er nr« Maar het is S°ed en als genoeg van is, zal het me een heel koconbewegtag6- helpe" met d'e Wolverine'te ?Ldachte naar de die drie wil nJden en Billy Louise wfern hii ill"6 nuggcts tonen - ver" volkomen bevefd HÜwas heim tne t<T /"by Louise elk ge- zat. doch hij wistrodlt hjf haarj ver! SeWzouTdena me" g 'vaarlUk kastelen h™ dromen en lucht- tten;b0eUnWeSatenisVe,'WaChtinBaen «-gaans tot fce wiïlen b°eUsprekenelmgaraag T* BiUy Fortuna weer eens grappig wil zijn me weer voor gek gebruikt. Ik heb een kans, maar ik wil dat kleine meisje daar beneden niet iets geven om haar slaap te bederven." Ward's geheugen was als gom en hoewel er vele dingen aan vastkleef den, die hij liever zou vergeten, had hij er toch ook plezier van. Maanden geleden was hij eens voor bij een hut gereden in de bergen, waar blijkbaar een rondtrekkende goudzoeker had gekampeerd. Ward was afgestegen en had de hut onder zocht. Na een weinig te hebben ge geten, reed hij regelrecht naar de hut, om een goudpan te halen, die hij zich herinnerde daar gezien te hebben. Zij was niet in een beste toestand natuurlijk. Zij was gedeukt en verbogen, doch voorlopig zou hij er mee kunnen werken. Tegen de tijd, dat hij het wolfshol bereikte, naderde de zon de weste lijke rand van de heuvelen, doch Ward had nog tijd genoeg om de plaatselijke gesteldheid zorgvuldiger op te nemen dan de eerste keer en een paar pannen met kiezel te was sen. De uitslag verheugde hem merk baar; want hoewel het niet scheen dat hij enige miljoenen uit de grint- strook zou halen, rekende hij toch vlug uit, dat hij het loon kon halen van een loodgieter, als hij hard ge noeg werkte en dat leek heel mooi voor een man, die zijn gehele leven voor veertig dollar per maand gewerkt had. „Twee stukjes per pan. En ik zal al het zand hier naar de kreek moe ten sjouwen; maar vóór de sneeuw begint te vallen, heb ik een fijn stelletje koeien uit deze grintstrook gegraven, of ik moet me al heel erg vergissen." Hij ging naar huis in een zeer goed humeur met zichzelf en de gehele wereld. Voor zover hij kon zien, was hetgeen hem gekweld had, tot zijn volkomen tevredenheid geregeld. Hij had de zomer in zijn claim willen doorbrengen om veranderingen aan te brengen en zijn vee te bewaken. Lr moesten hekken gebouwd en hooi geoogst worden; en hxi wilde nog een andere kamer aan de hut bouwen. Ward was in sommige opzichten kieskeurig en inwendig kwam hij er tegen in opstand te moeten eten, sla pen en koken in één kleine kamer. En dan had hij werkelijk een macht gereedschappen nodig. Maar nu hij de grintstrook gevon den had en met iedere pan vijf en twintig cent verdiende, behalve de grotere stukjes, die hij zo nu en dan vond, nu zou hij in staat zijn alles te doen wat hij van plan was. En nu kon hij er over denken een klein grijsogig meisje tot vrouw te nemen, zonder zichzelf naderhand uit te schelden. De volgende morgen begon hij te werken met houweel, spade en pan, om zo gauw mogelijk profijt van zijn vondst te hebben. Hij schepte het zand en grint in een gonje-zak, wierp de zak zover als hij kon over de rand naar beneden, daar waar de helling niet begroeid was met kerse bomen en wilde rozenstruiken en wanneer de zak bleef liggen, droeg hij hem de fest van de weg. Dan waste hij het zand. in de kleine kreek, als een havik loerend naar nuggets en het fijnere goud. Het was een rugbrekend werk en hij voelde dat hij iedere cent, die hij kreeg, ver diende. Maar de centen waren er, in goed goud, en hij was gaarne be reid te werken voor wat hij in deze wereld ontving. Na een paar weken stopte hij lang genoeg om n haastige reis te maken naar Hardup, een kleine stad, veertig mijl verderop in de heuvelen. In de kleine bank daar wisselde hij zijn goud in tegen werkelijke munt, en hij was'tevreden over z.ijn ontvangst. Het was geen fortuin, dit zou hij nooit in de heuvels vinden. Maar hij kocht een span paarden, een wagen en paardentuig met het geld, en had genoeg over voor voedsel voor twee maanden en een voorraad tabak en sigarettenpapier en een paar tijd schriften. Dit liet hem maar net ge noeg zilvergeld over om Rattler's stalhuur te betalen. Niets buitenge woons, maar toch niet slecht.... dat vinden van dat wolvenhol. Het kostte hem heel wat moeite de wagen naar zijn claim te krijgen, doch door handig manoeuvreren en veel waaghalzerij slaagde }iij er in behouden met de gehele uitrusting bij zijn hut aan te komen. Daarna ging hij volgens een bepaald systeem te werk. De ene dag zou hij goud zoeken en de andere dag zou hij zijn rug rust gunnen, door gaten voor de palen van de hekken te graven of iets te doen dat even gemakkelijk was. Hij werkte van de vroege morgen tot de late avond en verliet zijn claim nopit anders dan om goud te gaan zoeken in het ravijn. De wereld bewoog zich verder; en hij trok er zich niets van aan hoe zij bewoog. Als Billy Louise daar niet in die andere wereld ge weest was, zou hij er nauwelijks aan gedacht hebben, dat er ook nog ande re mensen op aarde waren. Week na week vervloog, terwijl hij die smalle, uitgéstrekte strook grint volgde door het ravijn. Soms was hij rijk genoeg om zijn hart van opwin ding te doen bonsen; soms was hij zó arm, dat hij op het punt was het werk op te geven. Doch iedere dag werkte hij, hij verdiénde er mee hoewel er een week was, dat hij slechts vijftig cent per dag maakte en hij hield vol. In juni ging hij weer naar Hardup om een maaimachine en een hark te kopen, en moest enkele kostbare da gen opofferen om zijn gereedschap pen naar zijn vallei te brengen. Er was geen weg, ziet u," en hij was genoodzaakt ze in een wagen met zich mee te nemen, door land, dat de natuur niet bestemd had om door vier wielen te laten rijden. Hij huurde een man voor een maand - een van die zwervende individuen die voor een week of een maand op één plaats werken en dan weer niets doen tot hun geld op is - en hij joeg die man even rusteloos voort als hij zichzelf voortjoeg. Samen brachten zij veel tot stand, terwijl de goudpan goed verborgen lag en Ward's ogenblikken van rust vervuld waren van de on plezierige gedachte van verloren tijd. Maar het kwam zijn ranch en zijn vee en zijn luchtkasteel ten goede, dat hij in zijn eigen vallei bleef ploe teren, en het was nodig zoveel hooi binnen te halen als hij maar krijgen kon. Hij zou de volgende winter kal veren te voeren hebben, hoopte hij; en als de ergste stormen kwamen zou zijn paard ook hooi nodig hebben. De rest van het vee zou zelf hun voedsel moéten zoeken; en daarom had hij dit plekje tussen de heuvels gekozen, waar de wind de hoge hel lingen schoon zou vegen van sneeuw en de vallei beschut werd door de bosjes populieren, wilgen en eisen. Hij was dankbaar, toen al het gras langs de kreek gemaaid was; en de hooischelf naast zijn corral was lang en hoog. Het gras was die zomer hard gegroeid en zijn hooiberg was hoger dan hij had verwacht. De paar dagen, die nog van de maand over bleven, benutte Ward door zijn hek langer te maken, om zodoende een grotere weidegrond voor zijn kalve ren te hebben, wanneer het zacht weer was. Daarna betaalde hij de man uit, bracht hem naar het dichtst bijzijnde punt van de weg en haalde verlicht adem toen hij weer alleen was en voort kon gaan met het graven van een aardige, kleine kud de uit de grintstrook, vóór de eerste sneeuw zou vallen. Hoofdstuk IX ALS DE GEMOEDEREN GESPANNEN ZIJN Op een dag, dat de zon warm en het briesje dat door het ravijn woei, prettig koel was, richtte Ward zich pijnlijk op, liep naar droge grond en ging zitten om een paar minuten te rusten en een sigaret te roken. Zijn werklust was sinds zonsopkomst gestadig afgenomen en er was niets anders overgebleven dan een zwoe gen met pijnlijke rug. Hij had die morgen een nugget ter grootte van een hazelnoot gevonden in de tweede pan, dus ontmoediging was het niet, dat zijn anders zo vlugge bewegingen langzaam maakte. Totdat hij zijn si garet half opgerookt had, wist hij zelf niet wat hem mankeerde. Dan wierp hij zijn hoofd plotseling om hoog en snoof begrijpend. „Dat lamme goud! Ik ga voor ver andering eens een visite maken". Hij verborg de goudpan en zijn houweel spade en zakken in het bosje kersebomen en rozenstruiken, dat aan de voet van de helling groeide en de zandstrook, waar hij aan het graven was, aan het oog onttrok. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 7