WYBERT A. L. S. Lockefeer afgetreden als voorzitter Statenkring Hulst verstopping IV E. Poppe, Graauwopvolger Weer een cursus serveren L. Janssen diende 31 jaar zijn gemeente Souburg Mgr. J. Baeten richtte zich tot de Goese parochianen Bij viering gouden parochiefeest Betoging in Lanaken Gouden kapucijn te Oosterhout „SUEZ" IN VEILIGHEIDSRAAD „AGITATIE BIJ DE VERKIEZINGEN DE OORZAAK" Er is al een deuk Groot tekort aan deskundig personeel Start 5 november Nieuw gebouw Boerenleenbank te Yzendijke werd geopend Jaarvergadering druk bezocht MIDDELBURGSE RECHTBANK Dag der verkeersovertredingen Vers/eten banden Ernstige aanrijding te Oost-Souburg Koninklijk goud voor scheidend raadslid Walcheren Tegen bouw van o verheidsschool Katholieke middenstanders in Rome bijeen Pater drsPlechelmus MIDDELBURG Huize Fatima te Hulst geopent fieef de strijd niet op tegen Zuid-Beveland GOES Hoogwaterstanden Pastoor Nijsten geinstalleerd IA laanderen TERNEUZEN OOSTBURG Eisenhower valt Stevenson aan EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen Cl M DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 OKTOBER 1956 ZATERDAG HEEFT DE HEER A. L. S. LOCKEFEER tydens een ver gadering van de Statenkring Hulst der KVP zijn functie van voorzitter van deze Statenkring, neergelegd. Hij deed dit ondanks een beroep dat uit het bestüur nog op hem gedaan werd na een uitvoerige verklaring waar in hij de redenen van dit ontslag uiteen zette. Het is de consequentie, zo zei hy, die hij getrokken heeft uit ,,de minder waardige wijze waarop door sommigen te mijnen opzichte gehandeld is en nagelaten is, bij en rond de voorbereiding der laatste-Tweede Kamer verkiezingen, de bewust gewekte, maar voor mij zeer doorzichtige agitatie en het mij in de mond leggen van uitdrukkingen die ik nimmer heb uit gesproken." dat de heer Poppe tot voorzitter was benoemd en verwelkomd en nadat hij gezegd had de opvolging van de scheidende voorzitter uitermate moei lijk te vinden, gezien diens ervaring en kwaliteiten, werden tot bestuurs leden benoemd de heren L. Ramme- loo (Axel). A. Staal (Graauw) en E. v. Ruymbeke (Nieuw-Namen) na eerste stemming (allen zittende le den) de heer drs. Th. Adriaanssens na tweede stemming (nieuw bestuurs lid) en de heer C. Roelandt (Zuid- dorpe), zittend lid. Als kandidaten voor de overige plaatsen in het kringbestuur werden Na de heer Lockefeer verder mee deelde, heeft hij het Kringbestuur laten weten dat hij niet voor her nieuwing van functies in partij-or ganisatorisch verband in aanmerking wenst te komen. ,,Laat anderen, waarbij er nog zovelen zijn die graag en gemakkelijk kritiseren, nu de taak eens vervullen", aldus de scheidende Statenkringvoorzitter. Tot slot deed hij een beroep op Oost Zeeuwsch- Vlaanderen om één te blijven, niet naar denkbeeldige splitsingen te stre ven en zich niet te verliezen in nut teloos gekrakeel. ,,Er is al een deuk, tracht die er uit te duwen." In de ontstane vacature werd voorzien door de verkiezing van de heer E. Poppe (Graauw) tot voor zitter, met 20 van de 37 stemmen. Drs. Th. Adriaanssen verenigde 13 stemmen op zich. Evenals de heer Lockefeer dit aan de aanvang van de vergadering gedaan had, verwel komde de nieuwe voorzitter de heer J. v. Dongen, het Zeeuwse Kamer lid (na de uitbreiding), die deze bij eenkomst bijwoonde. Tevens had de afgetreden voor zitter een terugblik gegeven op de verkiezingen, waarbij hij tot de con clusie kwam dat ook in Zeeland het gevaar van de zijde der P.v.d.A. kwam en in dit verband merkte hü op dat voor de a.s. Statenverkiezing alle zeilen bijgezet moeten worden. ,,De hemel behoede ons straks voor een onderlinge strijd om de staten- zetels," zei hij, er op wyzend dat wij in dit opzicht nog veel van de P.v.d. A. kunnen leren. Naar aanleiding van de nu volgen de verkiezingen van bestuurleden, afgevaardigden enzovoorts waar voor de afdelingen der staten kring in de afgelopen weken hun kan didaten hebben kenbaar gemaakt, merkte de heer D. v. d. Walle (Hulst) op dat de afdelingen in de „kanaal zone" blijkbaar geen goede kandi daten buiten dit gebied hadden kun nen vinden, hetgeen hij een symp toom van de reeds ter sprake geko men splitsing vond. Vervolgens kreeg de vergadering de heren F. Mechelinck, Terneuzen en drs. Th. Adriaanssens, Hulst, waarna op voorstel van de heer W. Colsen, die 5 stemmen kreeg, de heer E. v. Ruymbeke automatisch werd aangewezen, hetgeen de heren L. Rammeloo en W. Lockefeer, die resp. 12 en 1 stem kregen, goed vonden. Na een eerste ongeldige stemming, wegens een misverstand, kwamen als bestuursraad- en partijraad-kandidaat uit de bus drs. Th. Adriaanssens met plaatsvervanger E. v. Ruymbeke en W. Lockefeer, plaatsvervanger W. Colsen. Aan het slot van de langdurige ver gadering dankte de herkozen„secre taris, de heer F. Mechelinck voor het vertrouwen, dat de statenkring nu al zo lang in hem stelt. Statenkring Goes In de zaterdag gehouden vergade ring van de Statenkring Goes, wer den de voorzitter, burgemeester An- driessen van Ovezande en de secre taris, de heer C. de Rechter te Goes, met algemene stemmen herkozen. Inplaats van de heer A. Simonse uit Heinkenszand, die zich niet meer herkiesbaar stelde, zal pas later een na eerste stemming direct gekozen penningmeester benoemd worden Maandag 5 november xal de tweede wintercursus serveren beginnen. Deze elementaire cursus voor personeel in horeca-bedrijven betekende vorig jaar het eerste cursusjaar een Zeeuwse primeur. De cursus startte toen met zestig deelnemers, waarvan er 28 het diploma verwierven. Dit aantal vermocht echter niet het grote tekort aan personeel in de horeca-be drijven op te lossen. Zowel voor hen, die reeds enige tyd in de horeca-be- dryven werkzaam zyn, als voor hen, die zich een werkkring in deze be drijfstak willen verwerven, is de cur sus opengesteld. Ook ditmaal weer, eigenlijk meer nog dan in de vorige cursus, zullen de lessen, die op de praktijk zijn af gestemd, het hoofdbestanddeel vor men. Met name aan de algemene vor ming, de omgang met superieuren, collega's en de hotelgasten, zal veel aandacht worden besteed. Ook de perfecte uitspraak van het Nederlands zal onder de loep wor den genomen. Dit zijn de inleidende vakken. De serveerkunde volgt. Tafeldek ken en menu-leer ontbreken uiter aard niet op het programma. Voor wat het oneindig druk met stemmen. Na- het laatste betreft: hier zal ook de De opening en inzegening van het nieuwe bankgebouw van de boeren leenbank te IJzendüke bracht een ge weldige drukte mee, doordat zeer velen van de ruim 300 leden en tal rijke genodigden die dag hadden vry- gemaakt om de feestelykheden by te wonen. De H. Mis, opgedragen door de geestelijke adviseur, werd gezon gen door de seminaristen van Sluis. Nadat het gebouw ingezegend was werd in het bankgebouw een recep tie gehouden. Zeer velen uit IJzendijke en an dere plaatsen maakten van de ge legenheid gebruik om hun gelukwen sen aan te bieden. Hierbij zagen we talrijke geestelijken uit de omtrek, alle besturen van de NCB en verte genwoordigers van alle boerenleen banken uit w. Z. Vlaanderen. Er was tevens gelegenheid het bankgebouw te bezichtigen. Dat dit wel de moeite was bleek uit de vele waarderende woorden die men overal kon horen. Toen zes jaar geleden de boeren leenbank in de Gouverneurstraat ge opend werd had niemand kunnen ver moeden dat nu reeds het gebouw te klein zou zijn. Bij de bouw van het nieuwe pand heeft men hierbij onge twijfeld rekening gehouden dat zelfs bij een vooruitgang van de laatste jaren geschikt zal blijven. Vooral het ruime kantoor met zijn moderne inrichting en de stijlvolle vergader zaal met de open haard en sfeervolle verlichting. Tijdens de receptie voer de de directeur vai. dj centrale bank te Eindhoven, mr. Claessens, het woord die het bestuur feliciteerde met een vooruitgang, dit veroorzaakt dat men reeds na zes jaar uit zijn ge bouw gegroeid is. Hierna trok het gezelschap naar het Hof van Koop handel, waar een diner aangeboden werd. Na een toespraak van hoofd inspecteur Erkeiens en mr. Claes sens maakte ook burgemeester Von riönninghausen van de gelegenheid gebruik namens de gemeente zijn ge lukwensen aan te bieden. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de boe renleenbank een dergelijke opgang maakt. De algemene ledenvergadering wel ke hierna gehouden werd was uiter aard op een dag als deze zeer druk bezocht. De directeur, d< heer Cam. Buysse, richtte een speciaal woord van wel kom tot de architect van het nieuwe bankgebouw, de heer Van Santbeek uit Sas van Gent en totde aanne mers. De kassier, A. Dellaert en het personeel van de bank dankten de heer Buysse voor de wijze waarop het werk op de bank geschiedde. Jaaromzet gestegen De jaaromzet is ook dit jaar weer gestegen en bedi aagt nu 56.000.000. Het ledental steeg van 292 tot 304. De directeur wees er op dat ook ef fecten op de bank te verkrijg zijn, waarbij bovendien een eigen beurs- courant uitgegeven wordt, die men eventueel om de veertien dagen kan verkrijgen. Daar verschillende le den nog geen spaarbankboekje voor hun kinderen hebben, spoorde de di recteur hen aan dit alsnog te doen daarbij memorerend het spreek woord „Jong geleerd is oud gedaan". Vereer wees hij op enkele moderni seringen en faciliteiten voor de leden: de nieuwe kluis, waarin men safe loketten kan huren; de automatische afschrijving van diverse posten enz. Ook voor pensioengelden kan men op de eigen bank terecht. De directeur sprak de hoop uit dat 1956, ondanks de slechte zomer, niet minder zou zijn en besloot met de spreuk die is gebeiteld in de schoorsteen van de vergaderzaal in het nieuwe bankge bouw: „Aan Godes zegen is alles ge legen." Na de algemene vergadering werd aan alle leden een koffietafel aangeboden in de benedenzaal bij de heer Lievens, waarna de feestelijke dag besloten werd met een filmavond in het Hofzichttheater, gevolgd door een gezellig samenzijn. (Advertentie) Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met aandacht worden gevestigd op bui tenlandse ontbijtmenu's. Zo hoopt men personeel op te lei den, dat de graad „deskundigheid" verdient. Buffetdames, serveersters en kellners kunnen hoe langer hoe meer tot die beroepen worden gerekend, waarvoor een meer uitgebreide kennis en ontwikkeling noodzakelijk is. De cursus zal gedurende twee avon den per week worden gegeven, even als dat vorig jaar het geval was, in de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Docenten zijn weer de heren J. F. Seydel en F. van 't West- ende. twee zeer deskundige vertegen woordigers van de toppen van de ho reca-bedrijven. Het Gewestelijk Arbeidsbureau be middelt bij de plaatsing van de ge diplomeerden. Het was verkeerszondaar op verkeerszondaar die voor de rechtbank verscheen. Eerst was het dokter v. d. M. uit Arnemuiden, die door de kantonrech ter was veroordeeld tot f 81 boete, omdat zijn autobanden dusdanig wa ren afgesleten, dat zij ieder ogenblik konden springen. Van de vier lagen canvas, waren er al drie naar de knopjes geweest. Te Vlissingen was dit slijtageverschijnsel geconstateerd. Verdachte gaf het feit toe en zei niet geweten te hebben, dat zijn banden al zo ver heen waren. Hij heeft twee wagens en keek die niet altijd na. De officier vond, gezien het gevaar, dat deze onachtzaamheid opleverde, de overtreding nog erger dan de kanton rechter en vroeg f 300. Snijden in de bocht Mr. W. K. te Middelburg was door de kantonrechter f 100 boete opgelegd, omdat hij, bij een poging auto's te passeren, welke op de Sloedam vóór hem reden, een aanrijding had ver oorzaakt. Mr. P. Adriaanse die voor zijn confrater optrad, zei dat mr. K. gedacht had slechts één auto voor zich te hebben. Bij de poging die te passeren, zag hij zijn vergissing en kon niet meer wegkomen. De officier aanvaardde dit excuus niet, temeer daar het snijden in een bocht had plaats gehad. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Onbegrijpelijk Erg onvoorzichtig was de hotelhou der P. P. uit Cadzand geweest. Hij was, komend van Zuidzande met zijn auto op 20 juli by Potjes de voor- rangsweg opgereden, hoewel er een In de nacht van zondag op maan dag circa een uur is in de Vlissingse- straat te Oost-Souburg een bromfiet ser, de 29-jarige De Bree uit Zoute- lande, ernstig gewond bij een aan rijding dbor een nog onbekend motor rijtuig. De groepscommandant van de Rijkspolitie te O. en W. Souburg ver zoekt nu de bestuurder van laatstge noemd voertuig alsook eventuele ge tuigen van het ongeluk, zich met hem in verbinding te stellen. Eén-cn-dertlg jaar lid van de raad! Dat is een lange tüd, een koninklyke onderscheiding waard. Aan het eind van de raadsvergadering van Sou burg is afscheid genomen van het 77-jarige raadslid, de heer L. Ch. Janssen. Het was burgemeester Ste- merding een genoegen te kunnen be kendmaken, dat de heer Janssen, die op medisch advies het college ver laat, de eremedaille in goud, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau is toegekend. Burgemeester Stemerding zei te weten, dat de heer Janssen reeds vóór het medisch advies van plan was, plaats te gaan maken voor een jón gere. De burgemeester memoreerde de eervolle staat van dienst van de heer Janssen, die in juli 1925 zijn in trede in de raad deed. De scheidende was tevens lid van de woningcommis sie en verschillende andere commis sies, terwijl hij in minder florissante tijden zijn krachten aan de distribu- tiedienst gaf. „Dank is dikwijls ver te zoeken", zo besloot de burgemeester, „maar daarvoor hebt U het niet gedaan". Hij bood de heer Janssen een fraaie fruitmand aan. Vervolgens maakte de heer Stemerding het K.b. bekend, speldde de 77-jarige de versierselen op de borst en feliciteerde hem, „Waar heb ik dat aan verdiend", was de spontane reactie van het scheidende raadslid, ..ik heb in 31 jaar andere wagen naderde. Met een he vige klap waren de vehikels op elkaar gevlogen. P. had een paar gebroken ribben, een dito sleutelbeen en nog verwondingen opgelopen. Zijn slacht offers, een Amsterdamse tandarts en diens echtgenote, op vakantie-reis, waren met een zware hersenschud ding voor zes weken in een ziekenhuis terecht gekomen. P. zei niet te be grijpen. dat hem dit overkomen was, omdat hij de gevaarlijke situatie ter plaatse kent en uitgekeken had, voor hij de rijksweg opreed. Eerder afgelegde verklaringen annuleerde hij daar hij zich thans niets meer her innerde van het geval. De president vond het een geval voor een schoolboekje, omdat er zo overtuigend uit bleek, hoe het niet moet. De zaak was hem onbegrijpe lijk, omdat de situatie daar overzich telijk is. De officier wilde rekening houden met het letsel, dat verdachte zelf opgelopen had en vroeg nu f 300 boete en zes maanden intrekking van het rijbewijs. Dom en eigenzinnig De 22-jarige loondorser C. D. uit Kloetinge, die ook al in beroep was gegaan, werd allesbehalve vriendelijk ontvangen. Met een onmogelijk brede bietendunner was hij 's avonds zonder verlichting gaan rijden op een lande lijke weg, welke hij geheel in beslag nam. Tengevolge daarvan was de heer Boonman uit Goes, die met zijn vrouw op de duo van Kattendijke terugkeerde, op de bietendunner ge vlogen. D. zag ondanks alles niet in, dat hij fout was geweest. Dat heb je altijd bij domme en eigenzinnige men sen zei de president en de officier begreep niet, waar D. de brutaliteit vandaan haalde om in beroep te gaan. D. had nog geboft dat het echtpaar Boonman er vrij goed was afgekomen, want anders zou hij een zware pijp hebben gerookt. Nu stelde de officier zich tevreden met bevestiging te vra gen van de geldboete, welke D. was opgelegd. Te dicht er achter Ook de commercieel technicus G. S. uit Velp, kreeg weinig troost. Onder 's H. Arendskerke was hij 31 maart j.l. met zijn auto op de grote veewa gen gereden van de heer Vermue uit Lewedorp. Vermue, die op een gege ven moment rechts moest afslaan, had vaart geminderd en was enigs zins naar links uitgeweken om de bocht te nemen. S., die met een vaart van 90 km. reed, kon toen niet ver mijden dat hij de veewagen aanreed en beschadigde, evenals trouwens zijn eigen auto. De heer V. verzekerde dat hij alle vereiste signalen had ge geven. wat door S. niet werd ontkend. Wel bestreed hij te dicht achter de wagen te hebben gezeten, maar een getuige verklaarde anders. De officier vroeg f 40 boete, evenals de kanton rechter. Onvoorzichtig niets meer gedaan dan m'n plicht". Hij dankte de andere raadsleden voor de prettige samenwerking. Het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje, sprak, mede na mens de Commissaris der Koningin, jhr. A. F. C. de Casembroot, een ge lukwens uit. Hij dankte de heer Janssen voor wat hij direct voor Sou- I burg en indirect voor Zeeland heeft gedaan. De heer J. J. van Ginkel, de ge meente-secretaris, dankte, onder het aanbieden van bloemen, voor de in teresse, die de heer Janssen steeds toonde voor de belangen van het gemeentepersor.eel. Tenslotte spraken de heren A. W. Bouff, het oudste raadslid in spé en G. J. Janse, die namens de C.H. en A.R.-fracties dank zegde voor de aangename besprekingen, die men steeds met het vertrekkende raadslid had. Tenslotte hoorde de landbouwer J. L. uit Domburg f 200 tegen zich eisen. Die was, uit een café te Wolphaarts- dijk komend, met de fiets aan de hand. zonder op te letten, de straat overgestoken, wat een motorrijder bijna de nek deed breken. Zelfs was hij er met een lichte hersenschudding afgekomen. Het gouden feest van de Goese pa rochiekerk, dat alleen kerkelijk werd gevierd, begon gistermorgen met een pontificale H. Mis, gecelebreerd door mgr. Jos. Baeten, de bisschop van Breda, die ter gelegenheid van dit jubilé naar Goes had willen komen. Bij het H. Offer werd de bisschop geassisteerd door deken Nieveen v. Dijkum als presbyter-assistens; als troondiakens fungeerden pastoor Schneides van Kwader.damme en pastoor Holtkamp van 's Heerenhoek, terwijl twee zonen der irochie, prof. dr. J. Stieger en pater L. van Ege- raat resp. diaken en sub-diaken wa ren. Ook de kapelaans der parochie; rec tor Jansen en enkele oud-kapelaans luisterden de plechtigheid op. Het zang- en knapenkoor ver klankte op sublieme wijze de vaste en wisselende gezangen. Na het Evangelie begroette deken Nieveen v. Dijkum van de kansel af de kerkvorst en wees er in het kort op wat het voor het geestelijk leven der Goese parochianen heeft bete kend toen zy in 1906 uit haar schuil kerk ging naar het nieuwe, grote en schone Godshuis. Z. Eerw. memo reerde hoe vooral in de bange oor logsdagen de gelovigen troost en sterkte vor.den in hun kerk en hoe hun gebeden om bescherming werden verhoord. De deken beklemtoonde tenslotte de eerbied en de onderdanigheid der Goese katholieken aan hun bisschop, welke gesteltenis het hare er toe deed om zich zonder een spoor van verzet te scharen onder de kromstaf van Breda's bisschop toen de afscheiding van het Haarlemse waj verordend. Groots verleden Staande op de treden van het al- richtte mgr. Baeten, ir. vol ornaat, zich toen tot de Goese parochianen en zei met vreugde naar Goes te zijn gekomen om het gouden feest der kerk mee te vieren, ook omdat het hem had getroffen, dat zyn nieuwe Zeeuw se diocesanen hem met zoveel ver- trouwer. tegemoet waren getreden, nietegenstaar.de de grote veranderin gen, welke in het doorbreken der oude traditie der kerkelijke indeling voor priesters en leken scholen. Mgr. herinnerde aan aan het grootse ka tholiek verleden der Zeeuwse eilan den, waarvan de vele monumentale oude kerkgebouwen getuigen en die hij nooit dan met weemoed kan aan schouwen. Dat zovelen de moeder kerk trouw bleven stemde weer tot troost en mgr. vroeg hen te blijven bidden voor een herstelde eenheid ook al lijkt die menselijkerwijze ge sproker. tot het onmogelijke. De bis schop drong bij allen aan het goede voorbeeld te geven, opdat zij in hun omgeving een lichtend licht zouden zijn. Mgr. wees, in verband met het feest van de dag, nog op de waarde van het rozenkransgebed en riep ten slotte Gods zegen en bijstand over allen af. Vóór het laatste Evangelie gaf mgr, de aanwezigen zijn bisschoppelijke zegen en verleende hun 100 dagen af laat. Na de H. Mis werden in de pasto rie kerk- en armbestuur door de deken aan mgr. Baeten voorgesteld en daarna heeft de bisschop een be zoek gebracht aan de eerwaarde pa ters van het St. Willibrorduscollege De dag en het triduum werd beslo ten met een plechtig Lof, gecele breerd in aanwezigheid van mgr Baeten door deken Nieveen v. Dij kum, waaronder pater Stanislaus. Ka pucijn uit Enschede een treffende slotpredikati'e hield. Ongeveer 3.000 katholieken hebben zondag te Lanaken in het oosten van België betoogd tegen het bouwen van een overheidsschool. De betogers droegen spandoeken met leuzen tegen de regering met zich mee. Na een H. Mis in de open lucht beschuldigde een spreker de Belgische minister van onderwijs, Collard, ervan regeringsscholen in Vlaanderen te maken tot „bastions" van het socialisme". Te Rome is gisteren de vergade ring geopend van katholieke midden standers uit Nederland, België, Duits land, Frankrijk en nog enige andere Westeuropese landen. Men wil tot de oprichting geraken van een Internatio nale Katholieke Middenstandsbewe- ging- Vandaag zal dr. Veldkamp voor de bijeenkomst het woord voeren. De heer Koops, voorzitter van de Neder landse Katholieke Middenstand heeft gisteren gesproken Over het midden- en kleinbedrijf in ons land. Woensdag zal in het seminarie der paters kapucijnen te Oosterhout het gouden kloosterfeest worden gevierd van p. drs. Plechelmus. De jubilaris trad in 1907 in de Orde der Kapucijnen. Na zijn priesterwij ding in 1914 werd hij benoemd tot le raar aan het seminarie te Langeweg (1915). Een jaar daarna behaalde hij zijn middelbare acte Frans en legde in 1923 zijn doctoraal examen Frans af aan de Universiteit te Amster dam. P. Plechelmus werd achtereen volgens Prefect van de discipline, Magister spiritualis en Prefect van de studie aan het seminarie der pa ters Capueijnen te Langeweg. Van 1946 tot 1949 was hij werkzaam als godsdienstleraar bij de Broeders, te Zevenaar en van '49'54 als rector van St. Joh. de Deo te 's-Hertogen- bosch om daarna weer naar het se minarie te Oosterhout terug te keren. GROOT AANTAL RUITEN SNEUVELDE Vermoedelijk doordat de bliksem in de grond is geslagen is door de lucht druk een groot aantal ruiten aan de voorzijde van woonhuizen in de Za- charias Jansenstraat en de achterzijde van de Roggeveenstraat gesneuveld. Dit gebeurde omstreeks tien voor half acht. toen Middelburg werd opge schrikt door een hevige donderslag, die in een grote straal de ruiten deed trillen. In een woning aan de Noord- weg sprong eveneens een ruit. Van blikseminslagen kwamen geen mel dingen binnen HOUTVOORLICHTING Hout was er in grote verscheiden heid in de grote zaal van het Schut tershof, toen het Houtvoorlichtings- instituut te Amsterdam in samenwer king met de plaatselijke houthandel en -industrie hier een houtvoorlich- tmgsavond gaf. Hout in natura, hout op het gevoelige celluloid van de film en hout door het gesproken woord van ae heer John. H. Ter Laak uit Am sterdam. Deze laatste hield onder de titel „Hout in de woningbouw" een causerie. Hij betoogde, dat er tegen, wooraig steeds meer metaal in de wo ningbouw wordt verwerkt; toch is er meer hout op de wereld, dan de men sen momentêel kunnen verbruiken. Ook uit een tentoonstelling bleken de vele voordelen, die hout biedt. Hout is licht, het is mooi, sterk en veerkrachtig. De toepassingsmogelijk heden zijn legio. Tijdens deze avond werden twee films vertoond „Hout, het levende goud", een Amerikaanse rolprent in kleuren en „Woudreuzen", een Canadese produktie. De wethou der, de heer L. J. van 't Westende, sprak een inleidend woord. Des mid dags was er een speciaal programma voor scholieren afgewerkt. (Advertentie) Zaterdag heeft deken A. Koopmans van Hulst het wijkhuis „Huize Fa tima" aan het Godsplein ingezegend. Hiermee is een belangrijke mijlpaal bereikt in het zo belangrijke wijk- werk, dat als onderdeel van het maatschappelijk werk zo uitermate belangrijk is omdat het .temidden van de mensen wordt uitgeoefend. De inzegening werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten, onder wie de voorzitter van het Wit- Gele Kruis, de heer J. van Dongen uit Aardenburg, burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, de wethouders en de secretaris, pastoor J. Preyers van St. Jansteen, de eerwaarde heer P. Backx, directeur van de maat schappelijk" gezinszorg in het bis dom Breda en vele anderen. Na de plechtigheid voerden resp. de heren Lockefeer, Van Leeuwen namens de minister van Maatschap' pelijk Werk Van Dongen en ree tor Backx het woord, waarna mej. J. ter Ellen, directrice van het wijk- werk daarover een uiteenzetting gaf. DIT IS d» manier om verstopping te overwinnen: Drink 'a morgens vroeg en 's avond» voor het naar bed gaan een gla» water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elk» avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carter» Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af. u is een ander mens. En mocht u laterdoor zorgen, door te veel eten. overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog'eens verstopt raken, dan zijn een paar Carter» pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - t L20 per flacon. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 9 oktober, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.58 en 18 16 uur; te Ter- neuzen om 5.26 en 17.49 uur en te Vlissingen om 4.53 en 17.16 uur. In New York heeft de Veiligheids raad van de Vt enigde Naties zich beziggehouden met de bespreking van de Suezkanaal-kwestie. De fo to geeft een overzicht van de ver gadering onder voorzitterschap van de Franse minister van Buitenland se Zaken, Christian Pineau. De KVP-vergadering Op de vergadering der K.V.P waarover wij reeds schreven, heeft de voorzitter, de heer M. Bakker nog meegedeeld, dat de landelijke K.V.P, Hl overgaan tot de uitgifte van een oontactïlad, dat- om de twee maanden de leden wordt toegezonden. De afde lingen moeten daarvoor per jaar f 0.50 meer afdragen, zodat de con tributie minstens met dat bedrag zal moeten worden verhoogd. Spr. ver trouwde, dat men dit zal billijken. Op een volgende vergadering komt deze zaak aen de orde. De aanwijzing van een nieuwe voorzitter had nog heel wat voeten in de aarde. Tenslotte verklaarde de heer van Egeraat zich bereid voor 'n half jaar als zodanig te fungeren, daarna zal de heer Vervest de functie overnemen, Tot afgevaardigden naar de Staten kring werden benoemd de heren J. Buyse, J. de Crom, M. van Egeraat en N. Karhof (plaatsvervangers de heren J. Ransijn en J. Roose) Afgevaardigden naar de Rijkskies kring werden de heren M. Bakker, J. Bookelaar, M. van Egeraat en G. dé Kok (plaatsvervangers de heren H. Clement en J. Roose). Als kandidaat voor het bestuur van de Staten kring werd de heer C. de Rechter aangewezen. Bij de rondvraag informeerde men of het raadslid de heer M. v. d. Himst Goes ging verlaten. Geantwoord werd dat hij inderdaar naar Holland gaat, maar dat 'n datum nog niet be kend is Zijn opvolger op de KVP- lijst is de heer v. Egeraat. auto over de kop. Gistermorgen 12 uur is de heer van C. uit Alphen aan de Rijn met zijn auto op de Patijnweg, die glad van de regen was, toen hij moest ihhouden geslipt en over de kop geslagen. De wagen kwam met zijn wielen naar boven tegen de heg naast de spoor baan op het rijwielpad te liggen en het kostte de zeer geschrokken chauf feur moeite om er uit te komen. De auto is met een takelwagen weer ,,op de been geholpen" en toen naar een garage gebracht om opgeknapt te worden. Hansiveert De nieuwe pastoor, de zeereerw. heer Nijsten is door de deken van Goes plechtig geïnstalleerd tijdens een lof in de parochiekerk, dat gece le' reerd werd door de nieuwe her der en waarbij ook de rector van ,Maria-oord"assi teerde. Pastoor Nijsten was tevoren aan het station Kruiningen afgehaald door het kerk- en armbestuur, dr. Arens en wethouder Suy, als vertegenwoor diger der gemeente. Hier ter plaatse stond een stoet bruidjes klaar voor de ontvangst en deze zongen ook het welkomstlied. Na het Lof had nog een bijeen komst plaats in de pastorie, waarbij de heren tegenwoordig waren, die pastoor Nijster. hadden afgehaald. RiJland-Bath gemeentebegroting komt in de raad Als de gemeenteraad woensdag a.s. in vergadering bijeenkomt, zal hij o.a. de gemeentebegroting en de be groting van het B.A. ter vaststelling krijgen aangeboden. Op de agenda staat voorts de her benoeming van de adviescommissie woonruimtewet, een uitkering aan het gemeentepersoneel van 6 pet. over de periode 1 september tot 31 december, de aanschaffing van een filmprojector voor de lagere school en toetreding tot de stichting Neder landse Onderwijsfilm, de verkoop van een perceel bouwterrein aan J. W. Dieleman, vaststelling wijziging uitbreidingsplan. AANRIJDING Een bus van de ZVTM, bestuurd door P. H. S. uit Sas van Gent, reed, nadat hij aan de halte Leeuwenlaan gestopt was, in de Kerkhoflaan en verleende daarbij geen voorrang aan de heer M. I. R., die per bromfiets in de richting Luidlandstraat reed. Hierdoor ontstond een aanrijding waardoor schade ontstond aan bus en bromfiets en de heer R. een kleine hoofdwonde opliep. St, Jansteen IETS GOEDKOPER. In het raadsverslag dat zaterdag werd geplaatst werd abusievelijk vermeld, dat de kosten voor een te maken pleintje werden geraamd op f 25.081. Dit moet echter zijn f 2581. utrechts dokterscabaret In een stampvol Ledeltheater trad het Utrechts dokterscabaret op, ten bate van het erefonds voor oud-ver pleegsters. De uitvoering was georga niseerd door de federatie vrouwelijke vrijwillige hulpverlening, afd. west- Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg. Mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg en zijn echtgenote, bene vens een groot aantal doktoren en an dere notabelen uit west-Zeeuwsch- Vlaanderen woonden de uitvoering bij. Het programma viel zeer in de smaak van het publiek, terwijl ook de verloting, die in de zaal, ten bate van het verpleegstersfonds werd ge houden, veel bijval oogstte. Al met al was het én vjjor de or ganisatoren èn voor de oud-verpleeg sters een zeer 'succesvolle avond. bestuursfuncties verdeeld. In de eerste vergadering van het oudercomité van de r.-k. lagere school is tot voorzitter gekozen de heer P- Bonte, Burchtstraat te Oostburg; tot secretaris-penningmeester is benoemd de her J. van Broekhoven, Kotka straat, Oostburg. W aterlandkerk je bazar voor groene kruis In verband met de financiële posi tie van het Groene Kruis, afdeling IJzendijke-Waterlandkerkje, besloot het bestuur van die instelling een Ba zar te houden in het Dorpshuis, alhier. Als data werden vastgesteld 19 en 20 oktober a.s. Aardenburg r.-k. jongensschool nadert voltooiing. De bouw van de r.-k. Jongens school vordert reeds zodanig, dat bin nenkort zal kunnen worden begon nen aah de terreinafscheiding rond het comjileX. De School zal twee toe gangen krijgen en wel een. aan de straatzijde op de Zuidstraat en een. aan de Wandeldreef. Naar de Wan deldreef zal een tegelpad worden aan gelegd met een afsluithek. Daarby zal een dam over de sloot worden gelegd, terwijl betonnen buizen de slootafvoer zullen regelen. Aan de straatzijde komt een muurafschei ding en om de 5 meter een pilaster, alsmede een. dubbel hek voor de hoofdingang. Een en ander vergt een bedrag van f 4130,— welk bedrag de raad inmiddels heeft beschikbaar gesteld. taxateur landbouwgronden De raad heeft als taxateur van de landbouwgronden, waarmee de ge meente bemoeienis heeft en ook voor het bepalen der pachtprijzen van eigen gronden aangewezen de heer R. de Badts te Schoor.dijke. President Eisenhower heeft Ste venson, zijn democratische medekan didaat voor het volgende president schap der V.S., ervan beschuldigd „afbreuk te doen aan de Amerikaan se veiligheidsbelangen in de gehele wereld", door te spreken over de wenselijkheid ener spoedige opheffing van de in Amerika ingevoerde dienstplicht. De president zei dat opheffing der dienstplicht „de Amerikaanse mili taire verdediging zeer zou verzwak ken," waaraan hij toevoegde; „Wij moeten onze tegenstanders niet door zwakheid onzerzijds uitnodigen een oorlog te beginnen." bedrijfsstatisticus Voor het examen bedrijfsstatisticus dat te Utrecht werd gehouden, slaag de de heer P. G. Kolmeijer van de wijk Draaibrug te Aardenburg. AXEL Het Centrum 8 uur: Medelijden voor de zondares. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 u.: Moeder. GOES Grand: Drie mannen in de sneeuw. HELLESTRAAT P. Pluym 2.30 uur: Schieting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het hartstochtelijke leven van Chopin. MIDDELBURG Electro Brood, liefde en fantasie. Schouwburg: Der traumen- de Mund. OOSTBURG Ledel 8 u.: Je bent nooit te jong. Ledelplein 8 uur: Circus van Bever SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sex- appeaJ, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vrouwen bungalow, volw. VLISSINGEN Alhambra: The Lady killer. Luxor: Inspecteur Callaghan en de geheime code. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het hartstochtelijke leven van Chopin. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Stran gers on a train. TERNEUZEN W. de Zwijgerlaan 8 uur: Circus van Bever. Luxor 8 uur: Op de drempel der oneindigheid. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Lucia van Lammermoor. Taxa eend ill de mej 3 heler petitie punt d| en RAI tweedel De zijn all bedroe I het ve:[ Goes tegen wiervel Animo levens|| lingen gevechl In de volge 1 scheids te laat vrijwel stand cfoelpur ten ges Ven en d. Steeil Na h leidelijll een ha een go< strakke dan ooi Doo en de is er i in 3D, heeft, landia winnii Corn, brachl ken. tenloo Vijf tl I de mid| eerste eer te het einl Gre

de Stem | 1956 | | pagina 2