FLANEREND tussen Baronie en Markiezaat Spelpeil wordt flink opgetrokken Suez-loods: een goed betaalde, maar niet gemakkelijke baan r Poplin DAMES JACKET met verder! SAN O STOL Pc j&tcm VROOM DREESMANN Van het loerende spookmannen praatGastelse tegenslagnétte schakers en tjoep Twee idealen Gesprekken Westduitse vakbonden niet tegen automatic Het Labourcongres te Blackpool We breien verder aan exceptionele competitie VLISSINGEN - MOC HET DUEL BIJ le KLASSERS (amateurs) Moeilijke uitwed strijden voor Goes, Hulst en Middelburg I De stroom i heeft zijn luimen Dipt oma Nationale begrafenis voor Laszlo Rajk DERDE BLAD VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 Er moeten vandaag op deze plaats woorden gesproken wor den, die bol staan van explo sieve geladenheid, vrienden. Want, wanneer ik 't 'ns heerlijk beeldend mag zeggen: er sluipt een zwarte gedaante langs mijn deur en die heb ik bij nadere kennismaking moeten ontmas keren als het spook van de ar moe. Het is maar zo, dat de Mannen van de belasting brief jes b 1 ij v e n sturen en dat kun nen wij niet volhouden, dat voelt u wel. Van die gemene blauwe enveloppen vind ik dan in de bus en daarin zit een wit papier, met allemaal kolommen en achterop van die ontzaglijk- lyrische volzinnen, die de trots van de Nederlandse ambtelijk heid uitmaken door hun grauwe onleesbaarheid. Kr schreef een heer, dat hij nog iets ontdekt had dat ik niet opge geven had en dat zou hij er nu ook nog maar bijtellen. En 's-avonds stuurde hij weer een ander briefje; hij moet wel iets in ons gezien heb ben, dat de correspondentie zo in tiem en frequent werd. Ken soort meevaller voor het Rijk, waar je toch weer een paar geweren mee kunt kopen of een paar moeren voor een straaljager of waar je de jong ste bediende van het ministerie van financiën een hele tijd enveloppen voor kunt laten likken. U begrijpt wel: tegen die heer op zich hebben wij niets. Hij is vast een aardige man, die een gezin heeft en erg vriendelijk is in de omgang. En eventueel willen wij ook nog wel zeggen; Evert, tegen Evert Vermeer, Evert, jongen, wat jij gedaan hebt en waar vader Wullum ook al zo voor was, de vermogensverschuiving, nou, daar kunnen wij nog inkomen, want het was een nationale schande, dat vroeger oude vrouwtjes sintels moes- (Advertentie) Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze bijzonder voordelige aanbieding Geheel met TEDDY ge voerd, óók de capuchon Met contrasterende kleur bestikt en Paspel op voor- en achterkant, en op de zakken. Tricot manchetten Waterafstotend Practische deelbare ritssluiting k In de kleuren: zwart - royal - bleu - noot - bordeau - geel Maten 36 t/m 46. Wegens het zeer vroeg tijdig inkopen van deze prachtige Jackets, kunnen wij U deze morgen zater dag 6 oktober aanbieden voorde abnormaal M i 3U lage prijs van m (Normale prijs is 32.75). Profiteert hiervan Haast U Breda - Bergen op Zoom President Soekarno van Indonesië heeft te Peking verklaard, dat zowel Taiwan (Formosa) als „West-Irian" West-Nieuw-Guinea) zal worden „be vrijd," aldus heeft het persbureau „Nieuw China" gemeld. President Soekarno sprak tot een menigte van 30,000 personen in het stadion van Peking. Hij zei, dat het Indonesische en het Chinese volk hun strijd nog niet hebben voltooid, daar „West-Irian" nog in handen van Ne derland is en Formosa in die van de Chinese nationalisten. ten gaan rapen, terwijl ze nou trek ken. Dat wel. Maar het blijft een onvergeeflijk misverstand van de Re gering, dat ze niet inziet, dat mensen als wij geen belastingbiljet kunnen invullen. Wij snappen zo'n biljet niet en daardoor snijden wij, onambtelijk gezegd, onszelf altijd in de fileken. Niet expres, maar per ongeluk, Je kunt, zou ik tegen Evert en Wullum en, vooruit maar, tegen Piet ook, willen zeggen; je kunt in heel het gebied van de Baronie van Breda tot aan het Markiezaat van Bergen op Zoom geen éen vent vinden, die zó ontzaglijk moedeloos en gebroken boven een aanslagbiljet hangt als ik. En dit vereist deernis, waarmee de wetten géén rekening houden. De wetten zeggen: suum cuique tri- buere, wat in modern-Nederlands be tekent: van iedereen zoveel afpak ken als je kunt, maar ze zeggen niet: (Artikel 17): In buitengewone geval len van dringende hardheid of bijaldien de belastingplichtige wegens verregaan de onmacht in of ten opzichte van de uitleg van de tekst of de verdere inhoud van een aangiftebiljet in de onmoge lijkheid verkeert, zuiks ter beoordeling van onze minister, die door hem in het te zijnen aanzien met betrekking tot de in verband met de belasting vastgestelde biljet te verstrekken gegevens daadwer kelijk te verschaffen, kan die verschaf fing achterwege blijven en blijft ook in vordering achterwege, zullende de in specteur alsdan beslissen, of en in hoe verre de belanghebbende op andere wijze prestaties, in welke vorm dan ook, ten bate van het Rijk zal verrichten. Dat is een gat in de wet. Een ge dicht zouden ze kunnen krijgen om, ingelijst bij de minister boven de schouw te hangen. Of een leuk stuk- kie, waar ik zo sterk ik ben, dat weet U heus wel. Maar nu gaat het niet, hoor. Ik heb gisteren een boek je gelezen over een Grieks eiland en ik zou zó graag een vissersjongen op een Grieks eiland zijn. Een cho coladebruin lichaam in een wit boot je. De zon. En in de kajuit; een bed, gevormd door de snippers van dui zend verscheurde aanslagbiljetten D. B„ om lekker in te slapen, va ren van Mykonos naar Dclos. Trou wens, jongens; zijn ze met die straal jagers nu zó zuinig? Gastel en geld Een krant is toch wel een prach- ig-glimmende spiegel van de Din gen der Mensheid. Want zó zie je op een foto de brede lach van Grock met daaronder „Grock houdt er mee op" (wat hij trouwens, vol gens een encyclopedie, ieder jaar doet), en zó lees je daar vlak in de buurt: Oud-Gastel heeft een tekort van acht en zeventig duizend gul den op zijn begroting. Nu gun ik dat Gastel écht niet, want ik begin zoals gij wel gelezen hebt zelf te weten, wat tekorten zijn. Het is voor Gastel, waar zoveel leuke mensen wonen, echt jammer. Mijn hart is bij Gastel, want ik heb daar vele gouden uren doorgebracht. Niet altijd in de Dorpsstraat, maar het Langwater valt er ook onder, reken maar en het zou een héél langdurig onderzoek van een Ad viesbureau eisen, als men te we ten wilde komen, hoeveel uren ik al in boten over het Langwater heb gezworven. Vanaf de allerprilste jeugd af, waarin wij nog - om het maar zon der blozen te erkennen - in onze blote niksjes van de bootrand af het water in doken, tot vorige maand toe. Toen een klein, gouden fauntje, duikend als een parelvisser. Nu een heer met een polshorloge en een ring, die eelt op de decadente han den krijgt na vijf minuutjes roeien. Maar altijd nog het Langwater; al tijd nog Oud-Gastel. En ook altijd nog, in stille uren, het heimelijke gokpleizier aan trekkastjes in Gas telse café's. Waar 'n ongeduldig man op de duur zó hard met het kastje schokt, tot hij (ingewijden begrijpen dit best) na de tweede trek ai op „Tilt" staat. Het is niet prettig, dat nou net Gastel die acht en zeventig mille tekort komt. Laten de bestuur ders bedenken, dat zij broeders heb ben, die ook kampen met een de ficit. En dan: zij hebben altijd nog een reserve van een halve ton, die hier wel nooit zal komme. Laten we maar hopen, dat de minister „ja" zet op de brief, waarin Gastel gevraagd heeft om meer centen uit het ge meentefonds. Dat hij er niet de door minister Kan uitgevonden letters kir" op tekent, die betekenden: met een kluitje in het riet sturen. Het is Gastel gegund, dat woordje „ja", na zóveel blauwe dagen op een lang water. Kampioen En wat vindt U van het kampioen schap, dat de Roosendaalse schaak club „De Pion" heeft behaald door de Bredase club „Max Euwe II" te verslaan? Euwe-II zal dat best spor tief dragen en voor haar is het jam- m?.r' ,maar er kan er maar een de P"JS krijgen, dat schreef Sint Paulus indertijd al in een brief, hoewel hii meer de atletiek op het oog had. Laten we elkaar maar recht in de ogen kijken en zeggen, dat schaak spelers recht hebben op ons aller enorme bewondering. Want het is een spel, waarbij je waarachtig alle ra dertjes van de denkmachine nodig hebt en waarbij Je helder en klaar en koel moet kunnen redeneren. Het is niet voor niets, dat er zoveel wis kundigen goede schakers zijn. Op ze kere dag is Godfried Bomans eens bij mfj op bezoek geweest vóór hij in een lokaliteit een lezing over Dickens ging houden en toen hij vijf minuten zat, vroeg hij: -kun je scha ken? Het leek erop, of hp aldus wilde peilen, welk rapportcijfer zpn gastheer eigenlijk waard was, maar ik ben er toch maar niet aan be gonnen, want ik zit niet graag voor gek. Bij mij houdt het op met „een lo per mot schuin" en „een paard met zo'n bochtje" en zo nog wat van die elementaire begrippen, die elke stom meling kent. Nee, het echts wedstrijd- werk is er nooit bp geweest. Het is icker nooit ca geweest au jullie allemaal aan tafeltjes en dan zal ik eens tegen jullie allemaal uitko men. Daar heb je een minder troe bele geest voor nodig. Het is geloof ik zo, dat de mens vooral de dingen bewondert, die hij niet kan. Daarom gaan mijn respecten zo innig naar de schakers uit. Dit wil zeggen: de nétte. Niet die van meisjes en zo, die met een paard onder het raam komen, foelu? W ijnbeschaving Lieve hemel en de wijnfeesten zijn in de mode, hè? In het Bosbad doen ze eraan en Steenbergen is ook al een traditie aan het vormen in dit opzicht. In hotel „Concordia": vijfhonderd wijndrinkers; is dat soms niks? Men krijgt dorst als men het leest. Wein, Weib und Gesang, zei onze nationale Toon; alleen het gezang zou er nog afkunnen. Nu moeten we niet zeggen: allemaal imitatie van het Rijnland of van Frankrijk; want dan zouden we hier ook geen cognac of Pernod moeten drinken en ook geen friet jes moeten eten, want dat zijn ten- Slotte Belze eet staafjes. Wijn is een edel drinken, maar je moet er wel met nobele reserve tegenover gaan staan. Wijn wil bemind en ver overd worden. Het is niet zoiets van „tjoep", binnen. Dat kun je met koffie doen of met ranja of rojo, het zusje van ranja. Echte wijn drinkers praten met hun glas. Ze lopen er een tijdje omheen vóór ze voorzichtig het voetje pakken. Ze kijken het eens aan en ze heffen het rode wijnhartje tegen het licht, ademen de geur in en proeven dan zéér voorzichtig. Maar wat praten wij? Is er éen gemeenschap in west-Brabant, waar de distinctie zo van de gevels straalt als in Steen bergen? Heeft éen klein woonoord in ons gebied zoveel patriciërsadel in het uiterlijk van zijn huizen? Is er daarom éen plaats, waar het gevaar voor het „tjoep, binnen" bij een wijnfeest zó gering is als in Steenbergen? Geen. YORICK. Het is merkwaardig, dat mannen behalve over zaken zo graag over hun vrouwen pra ten, hoewel het, als je heel diep nadenkt, ook weer niet zo vreemd is, want een nog véeeel diepere denker dan ik, heeft eens gezegd: dat is alle maal angst. Degenen, die thuis om kolen mótten en die met een schort aan staan af te dro gen, die hoor je elders altijd praten. De psyche herstelt zich dan; thuis heeft ze een douw gekregen en zogauw ze buiten zijn moet de deuk er weer uit. In elk geval zaten er twee aktetas-jongens in een trein te genover mij en toen het wed strijdverslag over het'zaken doen achter de rug was, begon nen ze te zeggen, dat ze zo graag nog vrijgezel zouden zijn, omdat je dan hélemaal lekker kon doen wat je wou zonder dat er iemand riep: - je morst as of je pijp stinkt of waarom zeg je niks van me haar. Degene, die dit fijntjes geformuleerd had, zakte mistroostig in een hoek met het grauwe gezicht van iemand, die de steen al om de nek gebonden heeft en al leen nog maar van de kaai muur af moet springen. En toen antwoordde zijn gebrilde vriend, die bitter en peinzend het raam uitkeek: Jan, jon ge, geloof me nou: de wereld zou pas ideaal in mekare zitte, als alle vrouwen getrouwd wa ren en alle mannen vrijgezel. En een ander hoorde ik op straat zeggen: dat meisje ziet er altijd net uit," of ze zich on der een propeller aankleedt. Otto Brenner, de voorzitter van de Westduitse metaalbewerkersbond, heeft op het congres van de Westduit se vakbonden, dat op het ogenblik in Hamburg wordt gehouden, verklaard, dat de vakbonden zich niet zullen verzetten tegen de automatic en de toepassing van de atoomenergie in de industrie maar wel een zeker voor behoud maken. Wat betreft de auto matic zei Brenner, dat deze niet moet worden ingevoerd zonder voorafgaand overleg met de belanghebbende vak bonden. De nieuwe sociale lasten, die de automatie met zich mee zal brengen, moeten volgens Brenner door dé hoofden van de ondernemingen in de kostprijs verrekend worden. Het congres van de Britse Labour- partij, dat te Blackpool wordt gehou den, heeft met grote meerderheid een resolutie van uiterst links voor een onmiddellijke afschaffing van de dienstplicht verworpen. De stemver houding was 5.217.000 tegen 1.582.000 stemmen. (Advertentie) Full Speed ligt in de vir- giniaklasse steeds *n ronde vóór! Geen wonder, want echte kwaliteit wint altijd! Voor ieder, die van "n supe rieure virginia houdt, staat nu de keuze vast. Die keuze luidt voortaan! Als dat zo door blijft gaan, wordt het over de gehele linie een exceptionele competitie. De massa voelt dat kennelijk zeer sterk aan, want nooit tevoren zagen de penningmeesters zoveel voetbalfans de loketten passeren als de voorbije zondagen. En in stijgende lijn! Ze ruiken niet alleen sensatie, maar hebben nu ook dóór, dat er langzaam maar zeker beter voetbal wordt gespeeld. Aanmerkelijk beter in de gelederen der ere-divisieclubs, maar óók in de daaronder volgende regionen. Dat aan een en ander mate riële factoren ten grondslag liggen, staat vast. Doch daarnaast zullen ongetwijfeld ook andere redenen van invloed zijn. Het is naar onze mening het bekende „optrekken", aan het be faamde voorbeeld, van de spelers, die willen tonen het even ver te kun nen brengen in de kunst als de „grote broers". En bij de clubs speelt het „er op of er onder", het lijfsbehoud, de allesbeheersende rol. Het verheugende van dit alles is, dat het spelpeil de hoogte in gaat. Precies wat ZIJ voor ogen hadden, die de geslaagde lans braken voor de invoe ring van semi-profvoetbal. Noodgedwongen, omdat het vaderlandse voetbal de dieperik in dreigde te gaan. Het heeft er alle schijn van, dat dit gevaar volledig het hoofd is geboden. Het sop is zo te zien, al thans momenteel, dus volkomen de kool waard geweest, Zondag gaan we naar alle waar schijnlijkheid de spannende voortzet ting beleven. In de allereerste plaats zal men zich afvragen of Ajax ook na de vijfde speeldag ongeslagen is gebleven. Het heeft MW te gast, de club, die verleden zondag, nota- bene, thuis, van DOS een nederlaag te incasseren kreeg. Wie kan zeggen, dat diezelfde Maastrichtenaren over morgen in Amsterdam geen huzaren stuk leveren? NAC opereert op eigen grond, tegen het Groningse GVAV. Geen kat om zonder handschoenen aan te pakken. Een zeer stevig spe lende, zich hardnekkig aan de tegen stander vastbijtende tegenstander, die beslist niet mag onderschat. Maar dat zullen de Bredanaars, die zich zo knap uit de inzinking op wisten te werken, zeker nalaten. Dan is daar NOAD-Eindhoven, waaruit velen de thuisclub zegevie rend tevoorschijn zullen zien komen en verder gaat zeer grote belangstel ling uit naar PSV-Willem II. Hier doet natuurlijk de vraag opgeld, of deze Eindhovenaren er in zullen sla gen een streep onder de reeks ne- (Advertentie) derlagen te trekken. Bij Enschede- BW zullen vermoedelijk geen ver rassingen optreden; het is zo goed als zeker, dat de Bosschenaren met ledige koffers in de Hertogstad te rugkeren. Interessant om te weten is voorts hoe de uitslag wordt bij Fortuna-Feyenoord. Dat kon wel eens de eerste nederlaag voor de Rotter damse stadionbewoners betekenen! VW zien we over Elinkwyk zegevie ren en puntenverdelingen mogen ver wacht worden bij DOS-Rapid en Spar ta- Amsterdam. Verwacht, begrijpt U, want wat weten wij er tevoren in feite alle maal van Tweede divisie B Bekijk de standenlij st in deze re gionen en ge behoeft u niet meer af te vragen hoe enerverend het ook hier toe gaat. En het programma voor komen de zondag helpt in alle opzichten mede om de spanning nog te ver hogen. Leider RBC - trots ongesla gen en zonder één verliespunt - loopt bij De Valk in Valkenswaard niet veel gevaar dat mooie predicaat te verliezen. En Hilversum zien we ook na overmorgen nog de runner-up-po- sitie (7 pt) innemen, al blijft het bij TOP kwaad kersen eten. Superspanning gaat echter by DOS- KO-LONGA heersen, zomede bij Wil- helmina-Zeist. Winnen van de beide thuisclubs brengt immers ingrijpen de veranderingen teweeg in de kop van de standenlijst! Het is niet uitgesloten, dat zowel Wilhelmina als de Bergse roodgelen zegevieren, doch de resultaten kun nen evengoed andersom uitvallen, dan wel met een gelijk spel worden uit gedrukt. Een zeer zware opgaaf krijgt Ba ronie te vervullen, nu het op bezoek moet bij ZFC in Zaandam. Wel kreeg ZFC verleden zondag een sprekende nederlaag bij RBC te incasseren en het gelijke spel dat Baronie thuis van 't Gooi afdwong, was erg hoop gevend. Toch wil het ons voorkomen, dat er voor de Bredase groenwitten weinig kans op succes in dat duel te Zaandam - dat niet mis zal wor den - is weggelegd. UVS tenslotte zal vriend en vijand verbazen als het er in slaagt ONA winst te ont futselen. Maar ook hier wie weet.... De amateurs En zo komen we dan automatisch weer by de amateurs terecht. Ook hier geen gebrek aan spanning en interessante ontwikkeling. Zeker na die gelijke spellen van Roermond en De Spechten bij Brabantia en TSC. Hetgeen uiteraard koren op de mo len was van Vlissingen (nog zonder verliespunten)Maurits (idem) en MOC, dat slechts een punt af moest staan (uit bij Alliance). Zondag draait het rad dus ver der, zij het met slechts drie ontmoe tingen. Eén daarvan: Vlissingen-MOC is - of kan althans - min of meer bepalend zijn, bij het verdere com petitieverloop. Vlissingen deed vori ge zondag Alliance diep in het zand bijten (4-0), hetgeen er op wijst, dat het Vlissingen van vandaag een ster ke tegenstander is. Aan een voor spelling wagen we ons echter niet, want wist MOC zijn jongste wedstrijd contra VSV'34 niet met 5-2 te win nen?! Alliance dat op eigen grond speelt, zal intussen wel kans zien het bezoekende WH'16 te kloppen en daarmede revanche te nemen voor de nederlaag in Vlissingen. Kimbria heeft goede winstpapieren contra Brabantia. De tweede klassers Het schijnt, dat Boxtel in 2A ernsti ge plannen heeft; zes punten uit drie wedstrijden en voorlopig geen con current dicht in de buurt. Maar er is nog weinig van te zeggen, want Oss bijvoorbeeld heeft pas één ont moeting gespeeld engewonnen. Zon dag heeft Boxtel vrijaf gekregen, om de andere clubs gelegenheid te bie den op gelijk niveau te komen. Sar- to, nummer twee op de ranglijst kan, door van Schijndel te winnen op „schotsafstand" geraken; dat zal wel Afijn "fabbcbHyi c/a*t SepteHtóet &HÏ Mei Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Het zal wel niemand ontgaan zijn, dat een be langrijk stuk in het Suez- schaakspel de kwestie der loodsen is. Om zijn be lofte van ongestoorde doorvaart gestand te kunnen doen, was het voor Nasser zaak, dat de nieuwe kanaalmaatschap pij voldoende loodsen in dienst kreeg om de sche pen inderdaad zonder ongelukken door het lange en op veel plaat sen nogal verraderlijke kanaal te kunnen leiden. Volgens de jongste be richten zou het hem in derdaad gelukt zijn, zon der stagnaties van bete kenis het werk van de oude maatschappij voort te zetten. Wat dan bete kent dat hij genoeg be kwame loodsen bereid heeft gevonden in Egyp tische dienst te treden. Weinig baantjes die met de zeevaart te maken heb ben vragen meer inspan ning dan dat van loods bij de Suez-vaart. Weinig betrekkingen ook worden zó goed betaald. De zand banken en onberekenbare stromingen in deze lange, door mensen gegraven sloot vormen een perma nente bedreiging voor de 40 of meer schepen, die dagelijks van de Middel landse Zee naar de Rode Zee varen. Om de sche pen een veilige doorvaart te waarborgen, moet de loods precies op de hoogte zyrs van de onderschei dene diepten en van de onberekenbare luimen van de stroom. Er zijn ka naalgedeelten waar de loods 't schip naar rechts moet sturen om het naar links te laten zwenken. Bodem, scheepswand en stroom spelen daar name lijk een vreemd spel met elkaar. Dit mag dan ook ver klaren, waarom de loods ook op de hoogte moet zijn van verschillende scheepstypen. Hij moet zich bovendien verstaan baar kunnen maken in zo wat alle talen die op de aardbol gesproken wor den.... moet Grieken, Fransen, Noren en Arabie ren kunnen uitschelden, als ze niet snel genog zijn aanwijzingen opvolgen. Onder de voormalige be heerders van het kanaal werd voor de functie van Suez-loods een spe ciaal diploma gevraagd, op basis van een minstens tienjarige ervaring asl zee man. En zelfs dan nog moesten de adspirant-lood- sen een leertijd van twee jaar doormaken, voordat hij in staat werd geacht een groot zeeschip zonder noemenswaardig risico door het kanaal te bren gen. Niet minder dan 250 loodsen waren by de „Pa- rijse" maatschappij in dienst. Om dit aantal con stant te houden betaalde de directie salarissen van 60.000 gulden per jaar. Bovendien kregen de lood sen hun overuren royaal uitbetaald, terwijl ze bo vendien in aanmerking kwamen voor winstdeling, gezinstoelagen, vrij wonen en lange betaalde vakan ties. Veel loodsen voelden er, na de naasting van de maatschappij door Egypte, maar weinig voor om bij de nieuwe maatschappij in dienst te blijven. Daardoor was de situatie een ogen blik precair. Nu echter Russische loodsen, Chine zen, Grieken, Fransen in zelfs Amerikanen het uit gedunde kader hebben aangevuld, kunnen de Egyptenaren iets minder zorgelijk in de toekomst zien. Want ai hadden ze ..et Westen de schuld kunnen geven,het zou allesbehal ve bevorderlijk voor hun prestige geweest zijn, als het kanaal door gebrek aan bekwame loodsen ver stopt was geraakt. lukken. Gemert heeft goede winst kansen contra Wit Zwart en bij Wil- helmina'08-DESK hangt er een ge lijk spel in de lucht. Veloc krijgt vermoedelijk meer dan de handen vol aan het bezoekende OSS en gaat Baardwijk tegen JVC zodanig uit z'n vel springen, dat die akelige nul in de standenlijst wordt weggewist? Interessant is het „uiterlijk" van de rangschikking in 2B. Drie clubs t.w. Taxandria, Internos en Goes vormen met 4 punten uit twee wedstrijden de kopgroep; dan volgt Roosendaal met drie punten en vervolgens RAC en WVO met twee punten, geen de zer zes verloor tot nog toe, alleen Roosendaal speelde een keer geiyk. Zo bezien - en voorlopig - blyven dus op dit sextet aller ogen gericht. Onze voorspellingen voor zondag luiden; BSC boekt zijn eerste zege tegen Goes; Rood Wit doet hetzelf de contra Hulst en Roosendaal wint van RAC. WVO en Taxandria delen de winst, waarmee Axel, dat Mid delburg op bezoek heeft, vermoede lijk niet tevreden zal zijn. De derde klassers Ook in deze regionen aan span ning geen gebrek. Na twee wedstrij den is er hier en daar reeds hevig gedrang aan de kop. Reusel Sport krijgt het in 3B zwaar te verduren bij Concordia, maar VOAB weet wel raad met SET en Nevelo-SCB taxeren we op een pun tenverdeling. Zwaluw heeft een kans je tegen Hieronymus. GW en St. Michielsgestel zijn aan elkaar ge waagd, evenals Gudok en GSBW. In 3C zal men vooral met grote be langstelling uitzien naar het resul taat bij VES-WSC. Blijft WSC in de running? RKC zal het niet gemakke lijk vallen Veerse Boys met succes de voet dwars te zetten en haalt De Schutters contra Heusden de eerste winst binnen? RWB achten we thuis iets sterker dan Zierikzee. Een vraag is, of Dongen sterk genoeg zal zijn om zich te herstellen contra Virtus, dat nog ongeslagen bleef. RKDVC- Hero is een duel tussen de hekken sluiters. Een gelijk spel? De twee leiders in 3D staan voor moeilijke opgaven: Terneuzen bij Corn. Boys en RCS bij Hontenisse. De nummers drie en vier op de ranglijst; RKFC en ODIO, hebben evenmin al bij voor baat gewonnen, nu ze te gast zijn bij respectievelijk Biervliet en Grens wachters. Zeelandia en METO delen de winst en misschien behaalt Steen eenzelfde resultaat thuis tegen Zee land Sport. De vierde klassers De vierde klassers zingen al even enthousiast mee in het grote koor en overmorgen gaan ze opnieuw een duit in het zakje doen. Oisterwijk verliest van Zigo, Ons Vios doet hetzelfde contra SVG en Were Di heeft al even weinig kans tegen RKTW. Oirschot Vooruit en TAC delen de winst, maar Nieuwkuik laat Hilvaria sneuvelen. In 4F staat TVC op verlies con tra Madese Boys, Ook Wit Zwart heeft geringe kansen tegen RKWU. SCO kan winnen van DWC. Gilze zegeviert op eigen grond over Bre da en wellicht doet Zundert hetzelf de over Boeimeer. Duurt in 4G het hevige gedrang aan de top voort? NSV kan RSV vermoedelijk wel „hebben". DEVO haalt minstens een gelijk spel contra DHV. Burgh zal thuis sterker zijn dan Noordhoek. Spanning, in hoge mate, is er bij SC Gastel-Steenbergen, waar de be zoekers zo op 't oog geringe kan sen hebben. Kaaise Boys kan men eveneens gewonnen geven, contra Nieuw Borgvliet. In 4H al direct een belangrijk tref fen: Clinge-Breskens, twee aan el kaar gewaagde ploegen, die wellicht de punten gaan delen. Aardenburg mag iets hoger aangeslagen worden dan RIA en Ierseke wint wellicht van Hansweertse Boys. Oostburg kan het bij Luctor vermoedelijk niet ha len en hoe het resultaat bij 's Heer Arendskerke-Koewacht zal worden, moet worden afgewacht. Het bestuur van de Hongaarse ar beiderspartij heeft besloten een natio nale begrafenisplechtigheid te organi seren voor oud-minister van Buiten landse Zaken Laszlo Rajk, die in ok tober 1949 werd terechtgesteld, en voor drie medeveroordeelden. De plechtigheid zal zaterdag wor den gehouden. De drie medeveroor deelden waren Alexander Szalay, Ti- bor Szoenyi en George Palffy. De voormalige communistische lei ders worden herbegraven op het deel van een begraafplaats, dat is gere serveerd voor „grote strijders van de arbeidersbeweging," aldus het Hon gaarse nieuwsbureau. Rajk is inder tijd veroordeeld wegens „hoogver raad" bij de zuivering in Oost-Europa tijdens Stalins vete met maarschalk Tito en Zuid-Slavië. Ook de minder vooraanstaande communisten die ten onrechte zijn te rechtgesteld zullen volgens radio- Boedapest een herbegrafenis met mi litaire eer krijgen.

de Stem | 1956 | | pagina 5