Terneuzen landelijke heeft de primeur van V eilig-Y erkeers-actie TUPKSIM Het Deltaplan en de Zeeuwse verbindingen Sein tot grote activiteit van plaatselijke afdeling WALCHEREN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 Reeds 492 leden Raad van Hoedekenskerke wijdde aandacht aan straatverlichting Subsidie voor het Zeeuwse studiefonds Het proefbassin in het Veerse gat Nederlands bedrijf beloont Duits idee Kapitaaldienst 's Gravenpolder heeft nadelig saldo f 88.189.31 Hogere vergoeding vrijw. brandweer MIDDELBURG VLISSINGEN Verkeersongevallen in Colbert>Kostuums Sportcolberts en Pantalons Derru-Saisons en Regenjassen Visie van de werkgroep op noord-zuid Zuid-Reveland GOES WEER HOGERE RIOOLBELASTING ZEEIWSÏ H-VLAANDEREN TERNEUZEN Verbetering aan de Eedeweg De oesterverzending zet goed in Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Het Verbond Voor Veilig Verkeer, gevestigd te Utrecht, heeft een landelijke propaganda-toernee georganiseerd, waarbij provin cie na provincie en gemeente na gemeente wordt betrokken. Deze toernee, die de volledige instemming en medewerking heeft van alle overheidsinstanties, begint op dinsdag 9 oktober a.s. in de provincie Zeeland. Terneuzen heeft hier de primeur. Grotendeels is dit te danken aan de voortvarende afdeling van het ver bond „Terneuzen en Omstreken". De afdeling werd op 28 mei j.l. opgericht en begon met een honderdtal leden. Vooral gedurende de middenstands tentoonstelling te Terneuzen, waarop ook het Verbond met een stand ver tegenwoordigd was, is er een intensie ve propaganda gevoerd. Het resultaat is navenant geweest: de afdeling telt nu 492 leden. Vanzelfsprekend wordt door deze afdeling aan de propagan- da-actie de meest mogelijke mede werking verleend. Doel Wat is het doel van deze actie? Beoogd wordt zoveel mogelijk af delingen op te richten en de bestaan de afdelingen zo mogelijk te verster ken, teneinde de gehele Nederlandse bevolking in het verkeersvraagstuk te kunnen betrekken. In 1933 vielen er in Nederland 803 doden als verkeers slachtoffer te betreuren. 12.601 per sonen werden gewond en 41.816 ver keersongevallen werden gemeld. In 1955 waren deze aantallen aanzienlijk hoger. Het aantal doden verdubbelde en bedroeg 1650, het aantal gewonden bedroeg 35.100 en 116.200 ongevallen werden gemeld. Uit deze cijfers bli.ikt toch wel dat het een noodzaak wordt hiertegen maatregelen te nemen. Maatregelen door de geluidswagens. „De Veilig- verkeersmars" zal hier de boventoon voeren. Films voor volwassenen Het einddoel van de mars is het concertgebouw. Voor personen boven 18 jaar wordt een gratis filmvoor stelling gegeven. De burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Telle- gen, zal deze avond inleiden, terwijl door ir. J. F. Denie, voorzitter van „Terneuzen en Omstreken" en de propagandist van het verbond een korte propagandistische rede zal worden gehouden. Ook Driewegen en Sluiskil In het gebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente te Driewegen zal 's avonds om 8 uur een filmvoor stelling worden gegeven. De toegang is eveneens gratis maar alleen voor personen boven 18 jaar. Een propa- ganda-geluidswagen zal vóór de aan vang van de voorstelling de bewoners opwekken deze voorstelling te bezoe ken. bluiskil is woensdag 10 oktober aan de beurt. Om 8 uur zullen de geluids wagens aanwezig zijn om de bewoneis van Sluiskil op verkeersfouten te wij zen. In de ochtenduren zal de ver- keersstand in de omgeving van de brug een standplaats innemen, 's Mid dags bezoeken ruim 300 kinderen van de drie scholen de in zaal Meert te houden filmvoorstelling. Om 7 uur 's avonds maakt de plaatselijke harmonie „Sint Francis- cus" een mars door het dorp, even eens bijgestaan door de geluidswa gens, waarbij ook nu weer de „Veilig Verkeersmars" de boventoon zal voeren. In de zaal Meert zullen voor- personen boven 18 jaar ook weer films vertoond worden en ook hier zal hei nodige behartenswaardige over het veilig verkeer worden gezegd door burgemeester, voorzitter en propa gandist. Winter programma Deze groots opgezette verkeersactie luidt het winterprogramma van de afdeling „Terneuzen en Omstreken" in. Na de jaarvergadering, begin no vember, waarbij een verkeersforum zal worden gevormd, zal worden be gonnen met het geven van cursussen voor wielrijders, „brommers", be stuurders van motorrijtuigen en bij voldoende deelname ook voor voet gangers. Burgemeester Teilegen. als hoofd van de gemeentepolitie, heeft reeds toestemming verleend om de gemeen tepolitie, die voorgaande jaren met zoveel succes deze cursussen organi seerde, bij het geven van lessen in te schakelen. Met verschillende organisaties en verenigingen (huisvrouwen, ouden van dagen) werd contact opgenomen teneinde in besloten verband ver- keerscursussen te houden. Bij het verkeersschoolonderwijs zal in overleg met de hoofden van scholen de verlangde assistentie worden ver- leend. In het voorjaar van 1957 zullen de school-verkeersexamens weer worden trekking hebbende' op het verkeer, in afgenomen en indien mogelijk ook - een examen voor de berijders van fietsen met hulpmotoren. Voor wiel Het verbond met zijn afdelingen wil nu trachten het verkeersleed zoveel mogelijk te beperken. Dinsdag a.s. zullen Terneuzen en Driewegen en woensdag Terneuzen en Sluiskil geheel in de veilig verkeers- greep worden gevat en wel van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur. Spandoeken en aanplakbiljetten zul len de aandacht voor deze dag vra gen. Fropaganda-geluidswagens zul len de gehele dag door de straten rij den en de bewoners opmerkzaam maken op de verkeersgevaren. In de spitsuren zullen door middel van deze wagens de weggebruikers op ge maakte verkeersfouten worden gewe zen, terwijl bij ernstige overtredingen de gemeentepolitie daadwerkelijk zal optreden. Bij de geluidswagens zal een aantal verkeersbrigadierties (leerlingen van de verschillende scho len) voorzien van „spiegelei" en kop pel aanwezig zijn. om gratis propa gandamateriaal te verspreiden. In de omgeving van de Axelse brug zal een verkeersstand worden ingericht, waar op verkeersgebied vragen kunr nen worden gesteld en waar propa gandamateriaal verkocht en verspreid zal worden. De leden van de vereni ging „Terneuzen en Omstreken" kun nen aan deze stand een verkeers- insigne kopen. Achterspartborden wit Te beginnen om 9 uur zullen die dag in totaal ruim 1700 kinderen van op twee na alle onderwijsinstellingen te Terneuzen een filmvoorstelling, be het concertgebouw bijwonen, Tussen 15.45 en 18.30 uur zullen op verschillende door geluidswagens be kend te maken plaatsen padvinders aanwezig zijn, die de achterspatbor den van fietsen gratis wit zullen ma ken. Om ongeveer 7 uur wordt door de „Harmonie Terneuzen" een mars rijders en bestuurders van motorrij tuigen zullen veilig verkeersritten worden georganiseerd. Uiteraard zal een en ander eerst de leden van de vereniging betreffen terwijl daarna niet-leden ook deel zullen kunnen nemen. Voor de leden van de veVeniging zijn hieraan geen door de stad gemaakt, bijgestaan kosten verbonden. De voorzitter, mr. Streger deelde in de raadsvergadering van Hoede kenskerke mee, dat de winkelslui tingsverordening regelende de ver plichte zondagsluiting te Kwaden- damme en de instelling van een koop avond op vrijdag op 20 september in werking is getreden. Aan de muziekvereniging „Con Af- fezzione" te Kwadendamme werd voor 1956 een éénmalig subsidie verleend in verband met de grote tekorten bjj deze vereniging. Enkele percelen brouwgrond wer den verkocht, o.a. aan M. Vroonland te Nisse en aan S. Chamuleau te Kwadendamme. De woning B. 188 te Kwadendamme werd verhuurd aan dokter Wöstmann. De raad besloot niet toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling Stichting Zeeuwse Muziekschool. Dokter J. Nieuwenhuijse te 's-Gra- venpolder werd aangewezen als waarnemend lijkschouwer. Aan de stichting „Zeeuwse Studie fonds" werd met algemene stemmen een jaarlijks subsidie verleend van 5 cent per inwoner. De heer Boone (S.G.P.) sprak hierbij de hoop uit, dat de bijdrage voor het gestelde doel zal worden aangewend en dat hiermede niet te enigertijd een duur secretariaat zal worden gefinancierd. De voorzitter deelde hem hier op mede dat waarschijnlijk de Stich ting Zeeland zich met de administra tie van de stichting zal belasten. Ten behoeve van de r.-k. Kleuter school te Kwadendamme werd mede- Door het wegvallen van het woord „niet" is de passage in ons artikel van gisteren over de Zeeuwse werk groep Deltazaken die sloeg op het voorgestelde proefbassin in het Veer se gat voor de schelpdierencultures, onlogisch geworden. Bedoeld was, dat indien de proef daar niet zou slagen, de kostbare kunstwerken in de Grevelingen ach terwege kunnen worden geladen. Deze omstandigheid wettigt naar de mening van ir. Snip, de hoge uit gaven voor zo'n proefbassin. werking verleend voor de aanschaf fing van schoolmeubilair. KEURLONEN. De ontwerp-verordening op de Vleeskeuringsdienst en de keurlonen konden zich niet verheugen in de on verdeelde blijdschap van de raad. De heer Beulens (K.V.P.) zag de verhoogde keurlonen als een uitvloei sel van een opgedrongen gemeen schappelijke regeling. Hij, en de ove rige leden konden zich dan ook slechts noodgedwongen met deze verorde ning verenigen. De straat in het nieuwe uitbrei dingsplan zal worden aangeduid als „Scheldestraat". De in de volksmond reeds als zodanig bekende „Pape gaaistraat" werd officieel zo ver noemd. VERLICHTING. De straatverlichting heeft de volle aandacht van B. en W. Zo mogelijk zullen voor het winterseizoen alle straatlantaarns van een kwikverlich ting zijn voorzien. Drie nieuwe lan taarns zullen worden bijgeplaatst, t. bij het Postkantoor te Kwaden damme, op het plein bij Peeters in de hoek van het Donkereweegje en in de nieuwe Scheldestraat. De plaats van een vierde lantaarn zal nog na der worden bepaald. De heer Boogaard (C.H.U.) bepleit te plaatsing aan het eind van de Kou ter. Door het ontbreken van straat verlichtingsader stuit dit op moeilijk heden. De plaatsing van een 6 m mast tegenover de r.-k. kerk zal op voorstel van de heer Steijn (K.V.P.) nader onder ogen worden gezien. De heer Franse (K.V.P.) zou, indien nieuwe masten worden geplaatst, over willen schakelen op 6 m mas ten. Wethouder Lous (V.V.D.) vraagt zich af of het verantwoord is ook in woonwijken de dure 6 m masten te plaatsen. BEGROTING. De begroting 1957 werd de raad aangeboden. Deze sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van onge veer 2000.met een geraamde subjectieve verhoging van de alge mene uitkering van 7760,50. In de rondvraag bracht de heer Franse net ophalen van huisvuil aan de Siguitsedijk en het Langeweegje ter sprake. Dé heer Beulens vraagt aandacht voor de afvoer van hemel water in verband met riolerings werkzaamheden aan het Langeweeg je. B. en W. zullen trachten in één en ander verbetering te brengen. Uit alles blijkt duidelijk, dat de jonge afdeling „Terneuzen en Omstre ken", die vooral tijdens de Terneu- zense Middenstandstentoonstelling van zich deed spreken, niets zal na laten om het haar gestelde doel „een veilig verkeer" te bereiken. Ieder kan hiherbij behulpzaam zijn door in de komende dagen voor slechts 1,50 per jaar lid te worden. Degenen, die zich nu als lid opgeven behoeven over 1956 geen contributie te betalen en kunnen toch overal aan meedoen Het secretariaat is geves tigd: Schoolplein 2, Terneuzen. Als men even nadenkt dan moet het nieu we aanmeldingen regenen. Dezer dagen heeft bij de N. V. Phi lips in Eindhoven een zeldzaam voor komend gebeuren in de ideeënbussen- wereld plaats gevonden. Het concern uit de lichtstad heeft namelijk een beloning van 1000 gulden in de vorm van een cheque op een Duitse bank toegekend aan een fabrieksarbeider uit Aken, de heer Karl Marko. Deze man, wiens idee tot het verbeteren van de wijze, waarop glasballons worden gematteerd, reeds in Duits land was beloond met een bedrag van 1280 Duitse marken, was zelf naar Eindhoven gekomen om deze tweede beloning in ontvangst te nemen, rlij werd tevens onderscheiden met het verguld-zilveren idee-insigne met bril jant, de hoogste onderschiding, die in Nederland wordt verleend voor een idee, dat blijk geeft van uitzonderlijk veel vernuft en toewijding. Rente en aflossing aan de n.v. bouwkas Ned. gemeenten voor een aan C. van der Hiele en Joh. van Liere te verstrekken lening voor de bouw van een woning werden tijdens de vergadering van de gemeenteraad gegarandeerd. Aan M. J. Braam en G. M. Verheyke werd een perceeltje bouwgrond aan de Bakkersstraat ver kocht. De lopende gemeenschappelij ke regeling voor de keuringsdienst van vee en vlees werd beëindigd, ter wijl de verordening op de nieuwe keu ringsdienst en de verordening op de heffing van rechten t.b.v. deze dienst na uitvoerige discussie werden vast gesteld. De begroting 1956 werd gewijzigd. De gemeenterekening 1953 werd voor lopig vastgesteld met een batig saldo van 8140,29 op de gewone en een ba tig slot van 37.425,32 op de kapitaal- dienst. De vergoeding enaan het personeel van de vrijwillige brandweer werden verhoogd en aangepast aan de voor Zuid- en Noord-Beveland voorgestel de. Dhr. Kopmels meende echter, dat de verhogingen voor het hogere en la gere personeel in vergelijking niet billijk waren. Gewezen werd echter op de extra-kosten voor het hogere peisoneel, terwijl toch ook een ge deelte voor gezamenlijk gebruik door het personeel werd bestemd. Besloten werd met Joh. Hoekman een contract inzake het rijden met de lijkauto aan te gaan. De gemeentelij ke lijkwagen, welke versleten is, zal worden opgeruimd. Dhr. Tissing had hiertegen bezwaren, omdat dan de mogelijkheid tot het rijden met de lijkwagen werd ontnomen en meerde re kosten worden opgelegd. Aan de Johanna-stichting werd een jaarlijkse subsidie van 5.- toege kend. De aanvraag om subsidie voor de Zuid-Bevelandse rundveefokdag, de federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken en van de Zeeuwse muziekschool werd afgewe zen. Voor de plaatselijk te houden kookcursus werden de kosten wegens zaalhuur vergoed, terwijl aan het Zeeuws-Studiefonds een bijdrage van 0,05 per inwoner per jaar werd toe gezegd. De huur van de 2 woningen aan de Ambachtsstraat werd definitief be paald op 42,30 per maand. Voorts werden een aantal pensioengrondsla gen van het gemeentepersoneel vast gesteld. De aftredende leden van de huisvestingscommissie Joh. op 't Hof, P. Kopmels, A. de Kraker, J. Wal- rave en Jac. van de Velde werden voor 1 jaar herkozen. De begroting voor 1957 werd aan geboden. De gewone dienst sluit met een post „onvoorziene uitgaven" van 2426,36 en de kapitaaldienst geeft een nadelig saldo van 88189,31 aan. Het verzoek van de stichting „Ons Dorpsleven" tot de bouw van een nieuw verenigingsgebouw werd, wan neer tegelijk met een kleuterschool en badhuis enz. zou worden gebouwd, met het oog op een te verkrijgen rijksgoedkeuring en om financiële re- d-n~n afgewezen. Bij de rondvraag werd geïnfor- meeid naar het stukje grond op de hoek Schuitweg-Ambachtsstraat. Dhr. de Kraker uitte zijn dank voor de verbetering van de Lange Mairedijk, waarbij tot slot door dhr. de Schip per werd verzocht kostenopgaaf te vragen voor het plaatsen van een lantaarn aan de Schoorkenszandweg. (Advertentie) (Advertentie) Friese beschuit GEMEENTE MIDDELBURG. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op maandag, 8 oktober a.s. des namiddags van 4-5 uur. in het gebouw van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg (kamer 1) Stadhuisstraat 5, al hier, kaarten a 0,10 verkrijgbaar zijn voor on- en mindervermogenden voor de generale repetitie van de Ko ninklijke Zangvereniging „Tot Oefe ning en Uitspanning" op maandag, 8 oktober a.s. des avonds om 8 uur in de Concert- en Gehoorzaal, Singel straat, Middelburg. Middelburg, oktober 1956. Burgemeester en Wethouders van Middelburg. 974-0. O Door onoplettendheid en niet ver lenen van voorrang vonden er enkele verkeersongevallen plaats, waarbij materiële schade ontstond en licht lichamelijk letsel. De eerste botsing werd geregistreerd op het kruispunt P. Krugerstraat Brouwenaarstraat. Ter plaatse werd een motorrijder, die rechtdoor reed, gegrepen door een bestelwagen, welk© de Brouwenaarstraat in wilde slaan. De bestuurder der auto deed dit zon der op het achteropkomend verkeer te letten en de motorrijder voorrang te verlenen. Beide voertuigen liepen schade op, de motorrijder werd aan vankelijk naar Bethesda vervoerd, doch kon na behandeling in de loop van de avond naar huis terugkeren. Tijd der botsing: half acht. Om elf uur vond in de Paul Kru gerstraat ter hoogte van de Van Dis hoekstraat een tweede botsing plaats. Een auto wenste links af te slaan en gaf duidelijk richting aan. De bestuur, der van een achteropkomende auto zat in verband met dit late uur? waarschijnlijk te slapen, want hij „had niets in de gaten" en trachtte te passeren. Een botsing was onvermij delijk. Beide voertuigen liepen schade op, doch persoonlijke ongevallen de den zich gelukkig niet voor. De brandweer, die deze. week bij het Circus op de Nieuwe Markt heeft -jK CV«tP* »f 'V*"» »v Maak thans Uw keuze uit de primeurs van onze NAJAARSCOLLECTIE, welke juist is gearriveerd; hierbij vindt U „BANNÖCKBÜKN-CÖÜNTHY- TOWN", welke voor dit seizoen gelden als „highest fashion". Wij brengen naast deze keurcollectie een fraaie verscheidenheid in prima kamgarens en moderne dessins. De combinaties vallen nog steeds in de smaak van de goed geklede heer, die gemak op prijs stelt en er toch keurig gekleed wenst uit te zien. Wij kunnen U een uitzonderlijke keur tonen van de nieuwste dessins, speciaal voor ONS gereserveerd in voorname donkere tweeds en de beroemde Novarra Quadretti. Ook onze DEMI-SAISONS en REGENJASSEN munten dit seizoen uit door voorname stijl en bijzondere dessins. Met garantie bevelen wij aan de kwa liteiten: BALLANTYNE HARRIS TWEED ORKNEY TWEED KYNOCH TWEED WIJ VESTIGEN UW SPECIALE AANDACHT OP ONZE NOG STEEDS TOONAANGEVENDE HERENMOD E-A F D E L I N G WELKE MET DE UITERSTE ZORG IS SAMENGESTELD FIRMA Beknopt gaven wij gisteren reeds een splitsing van het verkeer naar weer welk belang de werkgroep Delta-zaken Zeeland hecht aan de centrale weg als noord-zuid ver binding. Het probleem t.a-v. deze weg en zijn tracé, wordt door de groep als volgt gesteld. Aansluiting van een centrale Zeeuw se weg op het Z. Hollandse wegen net, zal zonder bezwaar kunnen plaats vinden, zowel via de thans geprojecteerde Grevelingendam ter hoogte van Bruinisse als via een westelijker verbinding door de Gre velingen, zoals deze door de Planolo gische Dienst voor Zuid-Holland voor de ontsluiting van het Haringvliet- bekken wenselijk wordt geacht. Voor een doorverbinding over de Oosterschelde kan in eerste instantie een verbinding via Tholen minder wenselijk worden geacht in verband met een onbelemmerde waterverbin ding van Wemeldinge naar het Hol lands Diep. Het bovengenoemde economisch en waterstaattechnisch onderzoek zal zich derhalve in beginsel kunnen be perken tot de plaatsbepaling van een rechtstreekse verbinding Schouwen - Duiveland - Noord-Beveland. Nevenverbindingen de beide zwaartepunten van Zeeuwse economische activiteit aan de Wes- terschelde (Vlissingen c.a. en de Zeeuwsch-Vlaamse Kanaalzone) wen selijk zijn. Voor de oostelijke tak zal het wen selijk zijn, dat zowel de economische als waterstaattechnische eisen en mo gelijkheden met betrekking tot een doorverbinding van de afsluitdam in de Zandkreek via Goes met een aan- sluitingspunt aan de Westerschelde aan een nader onderzoek worden on derworpen. Voor de verbinding N.-Beveland Wal cheren zal in eerste instantie reeds de afsluitdam van het Veersegat ter beschikking staan. Een afdoende op lossing voor het doorgaande noord- Izuidverkeer naar het aansluitings- punt aan de Westerschelde (Vlissin gen) vormt deze verbinding echter niet. Het moet derhalve noodzakelijk ge acht worden, dat een nader onder zoek wordt ingesteld naar de econo mische en waterstaattechnische mo gelijkheden in het Veersegat of wes telijke Zandkreek. In dit onderzoek ware ondermeer rekening te houden met de eventuele behoefte aan een spuiboezem in dit post gevat, moest gisteravond in het geweer komen, niet voor brand in het circus, doch voor een autobrandje op het parkeerterrein. Omstreeks acht uur vloog daar de motor van een ge parkeerd staande auto in brand, waarschijnlijk door kortsluiting. De bandweer bluste het brandje. De wa gen liep vanzelfsprekend flinke schade op. Of de eigenaar de voorstelling van het circus nog heeft bijgewoond vermeldde het politierapport niet... Vanuit Noord-Beveland zal verder gebied voor doorspoeling van het Ka naal door Walcheren, de recreatie- belangen in dit gebied en de inves teringen in de haven van Kamper land. Een eerste onderzoek op dit terrein is op dit ogenblik reeds ver richt door 't bureau Bijzondere Wer ken van de Provinciale Waterstaat. In een later stadium ware voorts in het onderzoek te betrekken de mo gelijkheid van een westelijke verbin ding via Kortgene, Noorsloe en Ar- nemuiden. De Wester-Schelde Een volledige oplossing voor de verkeerseconomische ontsluiting van het Deltagebied, vooral ter aanvul ling van haar internationale functie, zal echter eerst kunnen worden ver kregen na een definitieve verbete ring van de verbindingen over de Westerschelde. Tot op dit ogenblik is weliswaar de Westerschelde door de landsrege ring buiten de Delta-onderzoekingen gehouden, doch het vraagstuk om het Scheldebekken tot ontwikkeling te brengen, brengt met zich mee om reeds thans de verbindingen over de Westerschelde zowel uit technisch als uit economisch oogpunt te doen on derzoeken. In dit verband ware te vens in het onderzoek te betrekken: a. Inpoldering van het Land van Saeftinge (hierover is door de Pla nologische Dienst reeds een eerste rapport opgesteld)ontwikkelings mogelijkheden van de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone; verdere indus triële ontwikkeling van Walcheren en eventueel van de Zuid-Bevelandse Schelde-oever en voorts de geschikt heid van de Westerschelde als vaar weg en de mogelijkheid tot het aan leggen van zeehavens in het Schel debekken. B. en W. schrijven de raad dat Ged. Staten er op gewezen hebben, na onderzoek der begroting '56 dat de financiële toestand der gemeente noopt, uit te zien naar mogelijkheden tot verhoging van de inkomsten. Ten aanzien van de rioolbelasting werd daarbij opgemerkt, dat voor een ge meente als Goes een opbrengst van deze belasting van gemiddeld ƒ15. per perceel per jaar normaal geacht kan worden. In overweging werd daarom gegeven, het tarief van de ze belasting met ingang van 1 ja nuari 1957 zodanig te herzien, dat de ze gemiddelde opbrengst per per ceel verkregen wordt. Aangezien bij de beoordeling van verzoeken om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds er rekening mee gehouden wordt, dat de rioolbelasting genoemd bedrag kan opbrengen, is aan een verhoging van het tarief als hierbo ven bedoeld volgens B. en W. niet te ontkomen. Het tarief is thans 6 pet. van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen volgens de kadastrale leggers. Er worden voor ongeveer 3000 percelen aanslagen opgelegd, waarvan de opbrengst ca. ƒ38.600.per jaar bedraagt, dus ge middeld ca. ƒ12.87 per perceel. Om aan een gemiddelde opbrengst van ƒ15.per perceel per jaar te ko men, moet het heffingspercentage dus gewijzigd worden van 6 pet. in 7 pet. Heinkensxand JAARVERGADERING KVP. Tijdens de jaarvergadering heeft de KVP-afdeling het voltallige be stuur, bestaande uit burgemeester Derckx, voorzitter, J. Koens, secreta ris, C. de Jonge, penningmeester en C. v. d. Dries en M. Grim, leden, ir. haar geheel herkozen. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek de kasstand per heden een batig saldo van f 93.000 aan te wijzen. Als afgevaardigden naar de Sta- ter.kring werden aangewezen de he ren C. v. d. Dries en M. Grim. Voor de functie van voorzitter van de Statenkring werd voorgesteld de heer Andriessen, burgemeester van Ovezande, terwijl de vergadering Mr. Dr Mes voorstelde voor het bezetten van de voorzitterszetel van de rijks- kieskrir.g Middelburg. De scheidende afgevaardigde naar de Statenkring, de heer A. Simonse, werd door de voorzitter dank ge bracht voor het vele en belangrijke werk dat hij voor de afdeling heeft verricht. „VRIENDENKRING" HEEFT STUK IN STUDIE. Door de r.-k. toneelvereniging „Vriendenkring" werd in studie ge nomen „Drie neemt vakantie", een klucht in drie bedrijven van de to neelschrijver Joh. Blaaser. Leivedorp DE BAZAR WORDT VANAVOND GEOPEND. Het bazar-comité kwam gisteren in spoedvergadering bijeen in café v.d. Dries. In eendrachtige samenwerking Is deze week elke avond aan de op bouw besteed. Zonder te kort te doen aan de overige medewerkers, mag toch wel genoemd worden het bijzon der geslaagde werk van de vakman étaleur, de heer B. Geijs, die avond aan avond heeft besteed aan de ui terlijke verfraaiing van de vele stands. De voorzitter, de heer H. Grim, kon de vergadering nog de verheu gende mededeling doen, dat de ba zar hedenavond officieel geopend zal worden door het college van bur gemeester en wethouders, hetgeen vanzelfsprekend een applausje tenge volge had. WINTERPROGRAMMA „CRESCENDO" De toneelgroep „Crescendo" heeft voor de eerste uitvoering, die onge veer begin januari zal plaats hebben, in studie genomen „De Stroom", van de Duitse auteur Max Halbe. De re gie wordt wederom gevoerd door de heer Herman Bruggen. JEUGNATUURWACHT. De jeugdnatuurwacht gaat weer beginnen. Zaterdag 6 oktober a.s. zal een aanvang worden gemaakt met het eerste punt van het winterpro gramma. Een kleine groep natuurwachters zal onder leiding van de heer E. Wage de vogelwereld gaan verken nen. Onder leiding van de gemeentelij ke plantsoendienst zal eveneens een klein groepje de gemeentelijke kwe kerij aan de Kerkhoflaan gaan be kijken. Daarna mogen de genodigden helpen bij lichte werkzaamheden. Sluiskil VEILIG VERKEER Op 10 auspiciën Eede STEUN AAN DE KANKERBESTRIJDING In de afgelopen weken werd alhier een actie gevoerd tot het aanwer ven van leden en contribuanten voor de Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Evenals destijds in Sint Kruis was het resul taat hier zeer goed. In Eede gaf ruim 79 pet. van het aantal gezinnen zijn steun aan deze vereniging, ter wijl dit percentage in St. Kruis 92 was. Er gaven zich 187 contribuanten op en 37 leden, terwijl van 54 perso nen losse giften in ontvangst konden worden genomen. De totaalopbrengst van deze alhier gevoerde actie be droeg 217,95. oktober a.s. zal onder van de bond voor veilig verkeer afd. Terneuzen, een bezoek aan Sluiskil worden gebracht. Tenein de het publiek met de doelstellingen van het verbond bekend te maken zal een propagandatrip door het dorp worden gehouden. De fanfare zal het Terneuzense corps propagandisten op hun rondtocht begeleiden. Schoondijke BEVORDERD De heer J. de Feijter, vrijwilliger bij het Korps Luchtwachtdienst, is bevorderd tot korporaal. BENOEMD. Mej. S. de Vos, typiste ter ge meente-secretarie alhier, verlaat per 1 november a.s. de gemeente-secre tarie. Zij werd aangesteld in gelijke functie op het boekhoudkantoor Die- leman te Oostburg. Aardenburg Nr. door de ruilverkaveling reeds verscheidene wegen konden worden verbeterd, waarbij vooral de Hazewe- geling van de Rijksweg tot aan de vlasroterij van een breed en mooi klinkerdek werd voorzien en de Eede weg van Eede naar Aardenburg werd geasfalteerd, bleef er nog een ver bindingsstuk over van het centrum van Eede tot de Eedeweg, dat tot de slechte straten mocht worden gere kend en veel te smal was voor het huidige verkeer. In vorige raadsver gaderingen was hierover reeds ge sproken en destijds werd toegezegd, dat wanneer de gelegenheid zich zou voordoen, ook dit stuk straat onder handen zou worden genomen. Thans bestaat daartoe de gelegenheid en binnenkort zal met de verbetering worden begonnen. De raad van Aar denburg heeft er een bedrag van 16000.- voor gevoteerd. Aangezien de ruimte er aanwezig is, kan de Dorpsstraat ruimschoots worden verbreed, hetgeen ook zal geschieden. De keibestrating die er thans ligt zal worden uitgebroken en in de plaats daarvan zal er een klin kerbestrating komen van 2 1/2 meter, met daarnaast aan beide kanten nog een aanvullende keibestrating van 1 meter. De totale breedte van het ver harde wegdek zal dus op 4 1/2 meter worden gebracht. Hiermede zal wor den begonnen wanneer de werken aan de Eedeweg te Aardenburg zullen zijn voltooid. Wanneer ook dit gedeelte klaar is, zal de gehele binnendoor verbinding tussen Eede en Aarden burg aan de eisen, die een moderne verbindingsweg tussen twee plaatsen stelt, ten aanzien van het gemotori seerde verkeer, zijn aangepast. Gevolg van „Zeeland presenteert" De oesterverzending: is goed begon nen. In de maand september werden er verzonden in totaal 2.126.000 stuks tegen 1.763.000 stuks in september 1955. Dit gunstige resultaat wordt toe geschreven aan de propaganda, die is uitgegaan von de officiële en feeste lijk e opening van het oesterseizoen, welke onlangs te Yerseke plaats had onder de naam „Zeeland presen teert". Opvallend is tenminste wel dat er in Nederland zelf 65.000 weer werden afgenomen dan een jaar geleden, n.l. 195.000 tegen 130.000. Naar België gingen 252.000 meer, n.l. 1.750.000 tegen 1.458.000, Duits land nam er 76.800 af (47.000), Enge land 86.700 (96.800) en andere lan den 17.700 (30.600). Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 6 oktober, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.14 en 16.27 uur, te Ter neuzen om 3.19 en 15.38 uur en te Vlissingen om 2.49 en 15.07 uur. VLISSINGEN Alhambra: The Lady killer. Luxor: Inspecteur Callaghan en de geheime code. T.o. RHBS 8 uur: Circus van Bever. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vrouwen bungalow, volw. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sex- appeal, 18 j. GOES Grand: Drie mannen in de sneeuw. MIDDELBURG Electro Brood, liefde en fantasie. Schouwburg: Der traumen- de Mund. OOSTBURG Ledelptain 8 uur: Circus van Bever. Ledel 8 uur: Je bent nooit te jong. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vrouwen bungalow, volw. Concertgebouw 8 uur: El Paso, 14 j. AXEL Het Centrum: 6.30 en 9 uur Elke minuut telt. IJZENDIJKE Hof zicht 8 uur: De Zi geunerprinses, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sex- appeal, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Picnic, 18 jaar. ZUIDDORPE R. Danckaert 3.30 uur: Schieting. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 U.: Moeder. GOES Grand: Drie mannen in de sneeuw. MIDDELBURG Electro Brood, liefde en fantasie. Schouwburg: Der tra urnen- de Mund. VLISSINGEN Alhambra: The Lady killer. Luxor: Inspecteur Callaghan en de geheime code. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Carmen.

de Stem | 1956 | | pagina 2