LIBERACE KPi 7 Hij emigreerde tien jaar te laat Zeeland kan kwaliteitsfruit goed aan buitenland kwijt De Zeeuwse wateren en de schelpdierencultuur wat doet II op 17 oktober Moeilijkheden door noeste arbeid overwonnen iagUaÜ P extern de pianist die dol is op maneschijn endure dingen Bewonderaarsters kussen televisie scherm als hij in het beeld komt OPROEP AAN W.Z.-VLAAMSE JEUGD VOOR VOGELHULP Nestkasljes voor de „holbewoners" Grote vraag naar peren Vruchtbaarheid Jaarboekje van de rederij kers K.Y.P. Aardenburg huldigde burgemeester van Dongen Jeugd van Kapelle heeft Irommelmanie WYNAND FOCKINK Grootste afdeling van het gewest Zeer hoopvol voor toekomst F rienden Minimumprijzen appels en peren naar België Katholiek Amerika helpt Afrika VIERDE BLAD DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 Er is een zekere parallel te trekken tussen Johnny Jordaan en Wladziu Valentino Liberace. Bij beiden vraagt men zich voortdurend af waaraan zij hun succes danken. Maar er is één verschil: men zal deze vraag wel stellen aan Liberace, maar nooit aan Johnny. Dat komt omdat Johnny Jordaan gedre ven wordt op de stroom van zijn succes en op geen enkele manier anders handelt dan in de tijd toen hij een onbekend liedjeszanger was in café-caba ret „De Kuil", terwijl Liberace ;zijn succes opbouwt met een beetje kunst en een heleboel vliegwerk. Met andere woor den: Johnny Jordaan is echt en Liberace niet. Hierdoor zijn we echter niet klaar et deze kleine man met het grij- ende krulhaar en de mooie, vrou- elijke glimlach. U en ik krijgen, als ve virtuoos of zelfs goed pianospe en geen 72.000 mensen op de been, ie dan ook allemaal nog verrukt naar :.uis toe gaan. Op een persconferentie, gehouden ij het begin van.zijn tournee door ngeland, die nu aan de gang is, heeft iberace zelf dit antwoord gegeven p de vraag naar de herkomst van z'n ucces: „Iedereen in de wereld wil emind worden, Ik toon mijn luister aars en kijkers, dat ik hen liefheb en ij beantwoorden deze liefde. Het "an hen niet zovéél schelen wat ik peel of wat ik aan heb. Ze vinden |het alleen belangrijk, dat iemand zegt n toont hen lief te hebben." Dit is een typisch Liberaciaanse zienswijze, die volkomen past bij zijn manier van optreden. Meestal komt bij op in een sneeuwwitte smoking, die in de loop van de voorstelling ge regeld met andere kostuums waar onder zelfs een goud-lamé wordt ifgewisseld. Dit is niet alleen ijdel- leid. Liberace's optreden schijnt zo nspannend te zijn, dat hij na enkele minuten, doornat is van transpiratie sn een schoon, fris pak geen overbo- lige weelde is. Kaarslicht De kandelaar is een onontbeerlijk iestanddeel bij „Lee's" show. Deze Itaat op de vleugel en verspreidt het 'lachte licht, dat Liberace nodig heeft >ij zijn demonstratie van mensen liefde. Maar, voordat hij begint te Ipelen, moet het volle licht branden, ;odat hij zijn luisteraars kan zien. Dan eert hij zich naar zijn broer George, ie de achtergrond-muziek dirigeert :n maakt opmerkingen als deze: „Is het niet groots, George?" of „is dit piet het heerlijkste moment van ons leven?" Hierna draait hij zijn piano kruk hoger en merkt op: „This is a pretty high class number" en begint te spelen: populaire gedeelten uit pnnowerken van Chopin, Debussy's Clair de Lune, waarbij soms vijf ichijnwerpers het maanlicht suggere ren en de Mondschein-Sonate. Dat hij een stuk als het laatste op eigen houtje comprimeert, veront schuldigt hij door te zeggen, dat de televisie hem maar zo weinig zend tijd kan geven, zodat hij hiertoe wel gedwongen wordt. Tussen de muziek door mompelt hij namen als: Eisen hower, Paderewski (die eens in Ma dison Square Garden 16.000 bezoe kers kreeg tegen Liberace 15.000) God en verschillende namen van zijn hon derd en vijf en tachtig sponsors. Soms zingt hij met een zachte, niet onwelluidende bariton een altijd in slaand lied als „The Kosary" en zijn T.V.-herkenningslied ,J do'nt care dat hij aan zijn critici heeft opgedra gen. Bij het slot-applaus zegt hij, turend in het licht van de kandelaar: „Dank udank uu overstelpt mij. Ik moet ervan blozen." Tijdens de voorstelling heeft hij met pathetisch gebaar een dame ge- introduceerd, die. gekleed in bont en gesierd met orchideeën in een met schijnwerpers belichte loge zit. Dit is „Mom" en Mom mist niet één voor stelling van haar geliefde zoon. Ze hoort erbij als de piano en de kande laar. Er is ook nog een „Dad", maar deze gaat zijn eigen weg. Hij speelt hoorn in het Madison Symphony Or chestra en Liberace zegt, dat zijn vader een groot artiest is. Liberace werd zes en dertig jaar ge leden in Milwaukee geboren en men zegt, dat zijn ouders voor hem een baantje als begrafenisondernemer op het oog hadden. Maar „Lee" („call me Lee" roept hij zijn bewonderaar- sters altijd toe) wenste in de muziek te gaan. Hij begon serieus en was tweemaal piano-solist bij „The Chi cago Symphony". Maar eigenlijk zag hij hier toch geen brood in en ging zich als pianist bij nachtclubs presen teren. In deze baantjes had hij het niet gemakkelijk, want hij vond het verschrikkelijk als vrouwen rookten en dronken. Deze afschuw schijnt hij toch op de duur overwonnen te heb ben, want tien jaar hield hij dit be roep vol. Toen werd hij ontdekt door een T.V.-producer. Miljoen per jaar Het was een kapitale ontdekking, want Liberace's show sloeg direct in. Men schat zijn jaarinkomen van het ogenblik op een miljoen dollar. Het huis, dat hij in Los Angeles liet bouwen en dat 75.000 dollar kostte, kon er dus wel af. Bij het huis is een zwembad, dat gebouwd is als het toetsenbord van een piano. De gouden ring, die Liberace altijd draagt, is trouwens ook al gesmeed in de vorm van een miniatuur-piano. Liberace's bewonderaars bestaan voor 80 pet uit vrouwen. Dit zijn niet alleen bakvissen, maar ook oudere da mes, waarvan hij er enkele altijd spe ciaal beloont met een kus. En als men bedenkt, dat vele meisjes het glas van haar televisietoestel kussen als Libe race in het beeld is. kan men begrij pen, wat zo'n kus voor een of andere grootmoeder betekent. Liberace stelt zijn „fans" trouwens niet graag teleur. Na een vermoeiende voorstelling blijft hij meestal nog tot twee uur 's nachts bezig met het uit delen van handtekeningen. En als er vrouwen huilend weglopen, omdat een zaal is uitverkocht, huilt Liberace even hard mee. Hij doet zich graag voor als de man, die altijd een kleine, bange jongen gebleven is en daarom bakken zijn bewonderaarsters cake voor hem en breien sokken, natuur lijk versierd met kleine, geborduurde piano's. Liberace zelf zegt. dat er een zekere hypnose van hem uitgaat, waardoor 't gebeuren kan, dat zieken beter wor den „Ik ben geen genezer", zegt hij, „maar het is toch een feit, dat twee spastische kinderen en een meisje in een ijzeren long sinds ze mij hebben zien wuiven en glimlachen, veel beter zijn geworden. Tijdens zijn bij het licht van een kandelaar gehouden persconferentie, bleek Liberace zijn bewonderaarsters tiouw tot in de dood te blijven. Hij was zeer verontwaardigd toen men de overweldigende ontvangst, die hem ten deel viel, wilde vergelijken met de Rock and Roll-rage. „Mijn be wonderaarsters zijn uitbundig, maar niet vulgair", zei hij. Nu is het een feit, dat men van journalisten niet eten kan en van „uit bundige" vrouwen wel. Mits het er maar genoeg zijn. De Vogelbeschermingswacht West-de plantenziektenkundige dienst in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich tot de jeugd van deze streek gewend om haar op te roepen tot de bouw van nestkastjes. Het bouwen van dit soort nestjes is vooral van belang, waar het aantal broedgelegenheden steeds vermindert. Steeds meer bo men worden opgeruimd en bijzonder de „holenbewoners" zoals de pimpel mees, de koolmees en het roodstaar- tje worden daar het slachtoffer van. De zieke bomen n.l., waarin de holen ontstaan, worden eerst en voor al gerooid. Mede door het ophangen van nest kastjes kan men deze vogelsoorten te hulp komen en in stand helpen houden, waardoor het gevaar voor insectenplagen zoveel mogelijk wordt verminderd. Dat de actie van de Vogelbescher- mingswacht west Zeeuwsch-Vlaande ren", welke in nauw overleg met I steldheid van de Zeeuwse wateren, de Oosterschelde in het bijzonder, en op de vakkennis en de ondernemings geest van de schelpdierenkwekers, maar ook op de korte voedselketen, rechtstreeks van het kleincellige. plantaardige plankton naar het hoog waardige eiwit van mossel en oester, zonder tussenschakels, dus vrijwel zonder verliezen aan materie en zon der dat onkruiden met het leeuwen aandeel schoot gaan. In de oestercultuur grijpt de kwe- l Een der beste experts op het ge bied der oester-en en mosselcultuur is Verbonden aan de Visserij op de onbetwist dr. Korringa, de bioloog, Zeeuwse stromen, die helaas over zÜn werkterrein gaat ver laten om een hogere functie te be- jUeden. Onlangs hoorden wij van hem ie Yerseke 'n beschouwing over deze cultures, die buitengewoon interessant 5ljjpL «.wc- was en waarvan wij een deel hier- i er in "J^ens de meest kritieke perio- j de van het leven van de oester: de broed val. Na enige tijd vrij in het water te hebben rondgezwommen ziet het oesterlarf je zich genoodzaakt zich ergens vast te hechten, zich metter woon te vestigen. Dartoe kan een schoon en vast voorwerp niet ont beerd worden. Het is echter uiter mate moeilijk op de zeebodem vol doende van dergelijke schone en har de voorwerpen te vinden. Daarom slagen onder natuurlijke omstandig heden maar zeer weinig oesterlarven er in zich vast te hechten. De oester kweker komt hen echter te hulp door miljoenen gekalkte dakpannen en duizenden kubieke meters mossel schelpen aan te bieden op het juiste moment. Zo wordt het rendement -an de voortplanting aanzienlijk opge voerd. Weliswaar moet de oester daarna 4 tot 5 jaar op een perceel worden gekweekt, goed beschermd tegen vele vijanden en onkruiden en weliswaar moeten die percelen goed worden onderhouden, waarbij de oes ters vrijwel ieder jaar door de handen gaan, maar het cardinale punt van de oestercultuur is toch wel het opvan gen van het oesterbroed met de zo genaamde collecteurs. De methodiek van de Zeeuwse oestercultuur wordt voortdurend verbeterd en steeds weer aangepast aan de nieuwe tijds omstandigheden. Moderne methoden om ziekten en plagen te bestrijden hebben het de kweker mogelijk ge maakt de bedrijfszekerheid sterk op te voeren. De oestercultuur blijft echter bewerkelijk en vergt meerdere jaren. Daardoor zal de oester wel nim mer goedkoop kunnen worden. Wageningen werkt, bij de jeugd en de jeugdleiders veel bijval heeft, blijkt wel uit de toezeggingen die reeds zijn ontvangen. Medewerking bij het vervaardigen en ophangen, controleren en schoon maken van de nestkastjes zullen reeds verlenen: de r.-k. jeugdorganisatie, leider pa ter J. v. Elderen te Sluis; Hobby club. leider de heer A.L. van Ooyen te Groede; jeugdvereniging Ned. Herv. Kerk met als leiders o.a. de heren J.J. Karelse en A. Leenhouts. te Breskens; de openbare school te IJzendijke, onder leiding van het hoofd der school de heer Vercruijs- se; geref. jeugdclub, leider ds. J. v. Mechelen te Oostburg. Stanleygroep (padvinders), hopman J. Sturm te Oostburg: jeugdvereniging Ned. Herv kerk, leiders ds. Everweijn e nde heer Keukelaar te Biervliet; terwijl de heer Stuij, gemeentesecretaris en de heer Leeluijze te Hoofdplaat voor HOUT NODIG hun gemeente zullen' zorgen. Nu de jeugd met zoveel enthousias me heeft gereageerd op de oproep van de vogelbeschermingswacht, zul len de timmerlieden wel niet willen achterblijven Van hen wordt ge vraagd. de jeugd aan het nodige hout te helpen voor het vervaardigen van de nestkastjes. Hiervoor kunnen kleine stukjes hout dienen, die slechts aan één voorwaarde moeten voldoen en dat is, dat het hout minstens 1,5 cm. dik moet zijn. Een beschrijving van de te maken broedkastjes wordt kosteloos ver strekt voor het secretariaat van de Volgelbeschermingswacht West Z. - Vlaanderen, Helsinkistraat 2 te Oost burg. Op de Zeeuwse fruitveilingen is het nu wel byzonder druk. Elke /ei- lingdag opnieuw worden er duizen den kisten met appels en peren aan gevoerd op de drie Zeeuwse fruitvei lingen van Goes, Kapelle en Krabben- dijke. Vooral de peren worden zeer duur betaald. Bij de aanvang van het seizoen waren de vooruitzichten voor de af zet van de appeloogst niet gunstig. Nederland verwachtte een grote oogst en dat gold ook voor de omliggende landeh. De verwachtingen waren niet hoog gespannen. Het is tot nu toe allemaal meegevallen. In ons land valt het aanbod van appels tegen. Er komen niet die kilo's welke men had verwacht. Oorzaak hiervan: de weers omstandigheden. Ook in andere lan den ging het zo. Overal viel het aan bod tegen. Bovendien was er zeer weinig kwaliteitsfruit. Zeeland kon wel kwaliteitsfruit leveren. Er worden hoofdzakelijk goede rassen in Zeeland gekweekt en de kwekers plukten hiervan dit jaar de vruchten, die heel wat geld in het laatje brachten. Er is begin september tijdelijk een inzinking geweest voor sommige ras sen, maar nadien is de prijs weer aangetrokken. Op het ogenblik begint de aanvoer van Cox's Orange Pippin op gang te komen. Voor de goede kwaliteiten van dit ras wordt algemeen boven 60 ct. per kg betaald. Een ander ras waarvan grote kwan- tums worden aangevoerd, zijn de Bramley Seedling. Dit is een keuken appel welke vooral gevraagd is voor de fabrieken en voor de Belgische markt. Voor de grootste maat van dit ras wordt rond 32 ct per kg betaald en voor de kleinere maten rond 21 ct. Er is vanuit Zeeland tot op heden een flinke export naar België ge weest. Dit geldt zowel voor appels als voor peren De export naar West- Duitsland was vanuit Zeeland *an minder betekenis hoewel deze de laatste dagen wat meer op gang komt. Op de Westduitse markt wordt echter steeds een grote concurrentie ondervonden van appels uit Italië, terwijl er ook steeds meer appels van eigen bodem worden aangevoerd. Maar alweer is het voor Zeeland een gelukkige omstandigheid, dat er vraag is naar fruit van prima kwaliteit. Naar België worden ook enkel de beste kwaliteit appels en peren ge exporteerd. 't Zijn steeds de grootste mat^n welke naar dit land gaan. Pe ren worden er ook regelmatig ver laden naar Engeland en Ierland. Op deze markten slaan de Nederlandse peren een goed figuur. Omdat er overal weinig peren zijn en er grote vraag is, liggen de prij zen van de peren zeer hoog. Zo wordt voor de goede kwaliteiten Beurré Har dy rond 80 ct. per kg betaald en hier van is in Zeeland een zeer redelijk aanbod. Een ander ras dat veel wordt aangevoerd is de Bonne Louise. Hier voor wordt rond 50 ct per kg betaald. De maagdepeer is een peer die lang niet door iedereen wordt gewaardeerd maar toch is deze peer gevraagd voor Engeland en wordt er rond 40 ct. per kg voor betaald. Een andere peer welke thans op de Zeeuwse vei lingen in zeer grote kwantums wordt aangevoerd is Conference. Dit is een fijne handpeer welke zich ook goed laat bewaren in het koelhuis. De prijs van de kwaliteit welke van dit ras het (Advertentie i) meest wordt aangevoerd ligt rond 55 cent per kg. Van kwekerszijde is er weinig ani mo om peren in het koelhuis op te slaan. Omdat de prijs zo hoog ligt ruimen zij maar liever. Toch zijn er in de Zeeuwse koelhuizen wel peren van kwekers opgeslagen zij het dan ook in mindere mate dan in andere jaren. De handel slaat echter veel peren in de koelhuizen op. Ook appels gaan er r.u weer heel wat in de koelhuizen. Hiervoor heb ben de kwekers meer belangstelling. De appel laat zich trouwens ook veel langer bewaren dan de peer. De laat ste moet als het goed is rond Kerst mis zijn geruimd. De laatste dagen zijn reeds gascellen met Bramley Seedling in de Zeeuwse koelhuizen definitief gesloten. Voor de fruitkwekers is het nu een bijzonder drukke tijd. Met man en macht wordt gewerkt om de oogst binnen te halen. De Rederykers van de Camere van Rhetorica hebben uit de erfenis van een der oorspronkelijke toneelclubs een goede traditie meegebracht, n.l. de uitgifte van een jaarboekje. Zij hadden daarop kunnen laten drukken ,489ste jaargang", want de Camere is al van 1467, heropgericht op char ter van 1956. Het jaarboekje is echter het eerste van de Transfiguratie. Als band tus sen de spelers en hun publick is het een voortreffelijk middel en het heeft dan ook al heel wat donateurs opge leverd. die blijkens het boekje thans 125 in getal zijn. Na de opvoering van Jeugd, waar mee de Camere het seizoen opende, zal zij voor het Zeeuwse Landjuweel voor het voetlicht komen met ,,De do minee van Urk", een boeiend toneel werk van mevrouw Eline Verkade Cartier van Dissel. De opvoeringen daarvan zijn op 26 en 30 december. Rond de paasdagen van volgend jaar komen ze nog met een vlot ding van J. WiÜemsen ..Typhoon over Texel". In februari wordt de heroprichting van de Camere feestelijk herdacht en vervolgens staan op het programma een uitwisseling met Vlaamse toneel broeders uit Oost-Rozebeke. waarheen de rederijkers zullen gaan en die rond de meikermis twee voorstellingen in Hulst zullen geven. •hder laten volgen, ■Vroeger werden oester en mossel in lkVnjei ^lsserJJ, bemachtigd en reeds •f geleden golden de schelpdieren it n Zeueuwse str°men gevangen tot de allerbeste. Maar evenmin als de ,1 ee.j sterk groeiende bevolking var. voldoende vlees kon blijven tfcorzien, kon de visserij op oesters en mosselen aan de steeds toenemen de vraag naar schelpdieren voldoen SMS de veeteelt de plaats van de jfcn, is gaan innemen voor de voor- zfnmg van de markt, hebben oester- cuituuv en mosselteelt sedert de twee de helft van de vorige eeuw de plaats «genomen van de oude visserij. En dat niet zonder succes. De natuurlijke rgknom bleek veel groter te zijn dan de vroegere opbrengst van de vrije visserij deed vermoeden. De vrucht- bas - ;eid van de Zeeuwse wateren zo groot te zijn dat de oester- produkte ongestraft verdertigvou- voudigd kon worden, zodat thans ®:ca 25.000.000 stuks consumptie- iWsters per seizoen aan de markt ge- Wacht kunnen worden. Maar ook de gpsselteelt opende ongekende pers- •etieven.l Nederland produceert vrij wel jaar op jaar meer dan 30 000.000 «E consumptiemosselen en is daar mee de eerste producent van de ge hele wereld. Het gaat echter niet om hoeveelhe den aiieen. maar ook om prima kwa den en verzorging. Juist de laatste IS!1. IS daar cxtra yeel zorg en aan- aan besteed. Oesters worden V gvuldig gekweeat en zo goed mo- VI JJk gesorteerd, degelijk verpakt en '*verden gr0'e ma'e van service ge nla t=:e'en worden op de verwater zant 2,°,veel mogelijk van alle ne- oom sllbdeelties binr.en de schei- leerde wasLri? Remee"chani- der hamw J noS eens extra on" geliikma, Senom®n. Het doel is zo metinnpn m,°Eeliik mosselen in af- da' veheoi kwaliteit te leveren en ■tri..1 Pbbklaar. hdle "eisend11!j Produkt dat aa" «toot to Jiio o blijkt de markt zo no te vprir'n de huidi§e Produktie wfg te genr.g moe(. worj[en geacht. Ondernemingsgeest «t?e berust het succes van de I en «osselcultuur niet alleen f de voortreffelijke natuurlijke S«- Een ware trommelmanie heeft zich meester gemaakt van de jeugd van Kapelle. Elke dag voor en na schooltijd trekken zij in grote groe pen al trommelende door het dorp. Groepen van 30 tot 40 trommelende jongelui zijn geen zeldzaamheid. Er wordt getrommeld op alles, dat maar leven kan maken. Op imitatietrom mels en op blikken bussen. De oorzaak van deze trommelwoe de van de Kapelse jeugd ligt in net optreden van de drumband van de Bredase schooljeugd tijdens de fruit feesten. Zowel bij jong als oud oogst te deze band toen veel succes en toen ze weg waren zei de jeugd van Kapelle ..Maar dat kunnen wij ook" en dat dit werkelijk zo is tonen zij nu elke dag opnieuw. SUPERIOR (40%) per liter f 8,75 EXTRA (}7,3%) per liter f 7,60 De eerste algemene vergade ring die door de K.V.P.-afdeling Aardenburg werd gehouden na de verkiezingen, stond in het te ken van de vreugde over het feit dat burgemeester van Dongen lid is geworden van de Tweede Kamer. De voorzitter E. LansU sprak hier zijn grote vreugde over uit. Het feit dat burgemeester van Don gen zelf zou spreken over ,,Het een en ander over de kabinetsformatie" droeg er zeker toe bij, dat de verga dering veel beter was bezocht dan de andere vergaderingen die de K.V.P. regelmatig houdt. Vooral viel het ook op, dat Sint Kruis hier zo goed ver tegenwoordigd was. In een vlot en boeiend betoog gaf burgemeester van Dongen een over zicht van alles wat er zoal komt kij ken bij het vormen van een nieuw kabinet en de speciale moeilijkheden die er door de uitslag van de verkie zingen zijn ontstaan. Hij kon daarbij ook enkele interessante ervaringen mededelen, die hij persoonlijk heeft gehad bij de besprekingen. Tot slot werden diverse vragen gesteld en be antwoord. Tevoren had de normale vergade ring plaats gevonden, waarbij de voorzitter kon mededelen, dat Aarden burg de grootste K.V.P.-afdeling was geworden van dit gewest, namelijk met 376 leden. Daarna kwamen IJzen dijke met 308 leden, Oostburg en Sluis, ieder met 201 leden en Eede met 98 leden. In totaal heeft west- Zeeuwsch-Vlaanderen thans 1302 le- Hef echtpaar 1>. Leenmans-Nelemans is enthousiast over de emigr-.tie: ,,We hadden ai tien laar eerder weg moeten gaan", constateert de man. Zonder leeftijd te vermelden, vermoed ik echter dat mevrouw Leenmans dan weJ aj te long zou zijn geweest, want zelfs nu nog is het een jong echtpaai met de eerste (Australische) zoon. je op plm. 50 km. afstand van Syd ney. Een nacht en een dag duurde de treinreis naar dit deel van Austra lië: de nieuwe baas stond bij het sta tion te wachten. Door droogte zonder iverk Meteen kon de heer Leenmans aan de slag; hij was weer op z'n plaats; in de tuinderij. Het ging er wel heel anders aan toe, dan in Breda; er kwamen moderne machines bij te pas en er worden vele andere produkten Wereldnaam Ook de mosselkweker omringt de mosselen op zijn percelen met zor gen en grijpt in zodra zeesterren of andere plagen de kop opsteken. De winning /an het mosselzaad wordt echter nog overwegend aan de natuur overgelaten, zodat de kweker <sich wel sterk afhankelijk ziet van le jaarlijkse schommelingen in de vor ming van natuurlijke mosselzaad- banken. Maar wellicht kon ook hier in positief worden ingegrepen. Door een juiste wijze var. kweken, een vakkundge keuze van percelen en vooral door prima verwateren van het eindprodukt heeft de Zeeuwse mosselkwfker zich een wereldnaam verworven. Het oorspronkelijke beroep van de heer Leenmans was tuinder, doch daar viel niet genoeg in te verdienen. Om die reder stapte hij een fabriek in Roosendaal binnen. Doch hij voel de zich daar nimmer erg bevredigd en toen hij zo een en ander over Australië las, werd op een goede dag het besluit tot emigreren genomen en de woning aan de Vredenburgsingel in Breda verlaten. The Bush Het grote onvangstcentrum Bone- gilla, nabij Melbourne, bezorgde ook dit echtpaar een onderdak, in afwach ting van een baan. Het arbeidsbureau in het kamp bood die aan in een klein plaatsje in het Australische achterland. Het was een reis van vele uren; toen kwam net echtpaar in het ge bied waarvan vele adspirant-emigran- ten dromen, doch waar de werkelijk heid dikwijls onprettig ontwaken geeft: „the bush". „Het was er niet om te leven' zegt mevrouw Leenman. Men moet de Australische eenzaam heid kennen, om een dergelijke op merking te kunnen verstaan. Nee, over de baas had men geen klagen, die was geschikt, doch het was er té afgelegen. „We gingen zo gauw mogelijk weer terug", lacht de heer Leenmans. De ambtenaren van het arbeidsbu reau lieten hem kiezen; hij koos toen voor een baan in Kogarah, een plaats- dan spruiten en boerenkool gekweekt. „Ik heb daar veel van de Austra lische cultures geleerd", aldus de heer Leenman. Dat is verleden tijd, want de droogte veroorzaakte zijn ontslag. Men heeft in Australië nu eenmaal vaak met natuurproblemen te kam pen; teveel regen of te grote droogte. Dit laatste bracht zijn werkgever een grote schadepost; er viel weinig of niets meer te doen. „Het is beter dat je maar iets anders zoekt", luid de het advies, hetwelk noodge dwongen door Leenman werd op gevolgd. Hij meldde zich aan bij de Austra lische spoorwegen, waar men .ninder afhankelijk is van natheid en droogte. „Het bevalt me uitstekend", zegt de heer Leenman, hetgeen niet betekent dat hij voornemens is er zijn pensioen te gaan halen Want in zijn plannen is opgenomen als einddoel: een eigen tuinderij, waarvoor hij zelfs reeds 't district heeft uitgekozen, n.l. St. Ma rys, dat aan de andere zijde van Syd ney ligt en waar de grond goedkoper is dan rond Miranda, aar het echt paar Leenman momenteel woont. Voor wat de woongelegenheid betreft had Leenman hulp van vrienden ge kregen. Er was een Nederlandse ken nis, die zich in Miranda had geves tigd en uitzag naar woongelegenheid voor het echtpaar. Toen was er een welwillende Austra liër, die een huisje, dat achter z'n woning stond, beschikbaar stelde voor deze „Dutch". En ze waren wat bljj! Ik heb er velen in slechter omstan digheden aangetroffen want er is vol doende ruimte in dit huisje, zelfs nadat nu enkele weken geleden het gezin voor de eerste maal uitbreiding ondervond met een zoon. Er is een mooie tuin rond het huis en de natuur in dat Miranda mag er best zijn; berg en bos en dicht in de buurt is er de oceaan, die des zo mers voor amusement zorgt. En de Australische zomers zijn lang. „Het bevalt ons hier prima", ge tuigt de heer Leenman; „wat we hier in een betrekkelijk korte tijd hebben kunnen doen, zouden we nooit bereikt hebben in Nederland". Men heeft de meest noodzakelijke goederen gekocht, doch doet niet te royaal teneinde zo spoedig mogelijk aan dat eigen bedrijfje te kunnen ko men. „Het bezwaar hier is dat je geen kapitaal bezit als je hier aan komt en dat eerst moet verdienen," aldus de heer Leenman. Doch dc taal zou ook een bezwaar genoemd kunnen worden; er gaat een heel tijdje mee heen, alvorens de immigrant daaromtrent „op eigen be nen kan staan", dat wil zeggen, zich zelf weet te redden. Het jonge echt paar gaat zich een nieuwe toekomst bouwen, doch heeft daarom de ban den met Bred: zeker niet verbroken. Want mevrouw Leenman toont me vol trots de oorkonde, welke op verzoek daartoe ook haar werd toegezonden bij de geboorte van de Honderdduizendste inwoner van haar geboortestad. En een vakantiereisje staat beslist op haar programma! Met een kunstmatige water val op de achtergrond het echtpaar F. Leenmans-Nelemans in Australië gejotograjeerd. den en oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 2723 leden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer E. Lansu herkozen als voorzitter, terwijl als nieuw bestuurslid en pen ningmeester van de afdeling Aarden burg met algemene stemmen werd benoemd de heer G. A. C. van Voo rn. Als kandidaten voor de partijraad werden aangewezen Th. Andriessen uit Ovezande, E. Lansu uit Aarden burg en E. F. Poppe uit Graauw, ter wijl als kandidaten voor de bestuurs raad werden aangewezen E. Lansu en Th. Andriessen. Een zestal afge vaardigden werden aangewezen naar de vergadering van de Statenkring, evenals 6 kandidaten voor de afvaar diging naar de kringvergaderingen. Als kandidaten voor het kringbestuur werden aangewezen: C. Verdonk, Le- wedorp, R. de Badts, Schoondijke, E. Poppe, Graauw, F. Barbé, Vlissingen en O. Mechelinck te Terneuzen. Als onderwerpen die op de kring vergadering ter sprake zouden moe ten worden gebracht werden vooral genoemd de bejaardenzorg en de b.l.o.-school in west-Zeeuwsch-VIaan- deren. Burgemeester van Dongen deelde mee, dat hij als Tweede Kamerlid was ingedeeld bij de commissies voor volkshuisvesting, vereer- en water staat en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, onderdelen waarvan de belangen voor Zeeland het grootste zijn. De minimumprijzen welke gelden voor de export van Nederlandse ap pels en peren naar België zijn voor het vierde kwartaal van 1956 ais volgt vastgesteld: Voor appels per 100 kg. oktober Cox Orange Pippin 60.04; Goudrei- nette 44.46; overige variëteiten 41.04; november cox orange Pippin ƒ61.56; Goudreinette ƒ46,36 en overi ge variëteiten 42,94; december: Cox Orange Pippin 63,46; Goudreinette 47,88 en overige variëteiten 44.46. Voor Luxemburg geldt in deze maan den geen minimumprijs. Voor peren gelden de minimumprijzen zowel voor België als voor Luxemburg. Deze zijn oktober: Conference f 46.36; overige variëteiten f 41.04; november: Confe rence f - 49.78; overige variëteiten 44,46; december: Conference 53,20 overige variëteiten f 51.30. Op basis van deze minimumprijzen zullen eventuele exportheffingen wor den vastgesteld. Mgr. Edward Swanstrom, direc teur van de Kath. Hulpactie van de Nat. Welfare Conferentie in de Ver. Staten heeft aangekondigd, dat het reeds lang voorbereide hulpprogram aan Afrika begin 1957 tot uitvoering zal komen. Het ligt in de bedoeling vooral goederen te zenden ten be hoeve van de kinderen van 19 lan den in Afrika, zowel de Mohamme daanse landen in het noorden als de negerlanden in het westen, het centrum en het zuiden. In verband met moeilijkheden met de accijnsvrije import der goederen is de officiële ingangsdatum gesteld op het voorjaar 1957. Gedeelten van het hulpprogram zullen reeds eerder in werking treden. De kleding-actie op Thanksgivings Day in de Ver. Staten zal dit jaar voor de eerste maal geheel voor Afrika bestemd zijn. Een belangrijk deel van het hulp program is bestemd voor kinderen. Sommige delen van Afrika zijn dit jaar door een abnormale droogte ge troffen. In andere gebieden is het vrijwel onmogelijk de kinderen deug delijk voedsel te verschaffen. Incidenteel werd door de N.C.W.C. reeds eerder hulp verschaft.

de Stem | 1956 | | pagina 9