C&A! Blijde gebeurtenis in ie il' Billy Louise HEfogMaa p extent Sr a Chrissemeuje" gisteren 107 jaar j ROXY ruiken j j ROXY roken! I ,1475: Meningen en Commentaren Doden door het verkeer is ja graag! AT EEN ONDERLIJKE f ERELD RADIO door B. M. Bower 8 3 iSl DER STEEN MENS EN DIER PUZZLES BRITS PLAN t"rM rvy l¥ ^H"°N Dc oudste van Nederland Sjah van Pcrzië als leraar Twee negers in Florida op dc elektrische stoel Voor landgenoten in Indonesië tMXVf.A DGAR ONTVOERINGEN IN MAROKKO Nationalistisch China geeft land aan soldaten Anderhalf jaar verzet op Cyprus '"«a: TWEEDE BLAD WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 y Aange- plooide rayon ga- jbardine met I brede stof- ceintuur 4 kleuren k3ó-46 |oedgefeeurd door de I ederlandse Ireniging van [svrouwen en TNO, Delft. )neemt?onm Érw'Die durft ■hömöem Yfafiefwtnemen o^ooo^o<xxx>o<xxx>ooooooooooooo<xxxxx>oo<x>oooooooo<> >ÓO<X>0<X>0<>0<><><X><X><XXX><X><>0<><>0<X><><><X><X><X><><><XX><K><X>0<>C VT/ANNEER we spreken of schrij ven over de bescherming van dieren, dan wil ons nog wel eens het gevoel bekruipen, dat we ons misschien beter zouden kunnen be zig houden met de medemens. Dat terrein, zo menen we dan, is be langrijker en grootser. Bovendien zien we rond ons nog vele dingen, die ons herinneren aan een schrij nend tekort aan liefde tot de mede mens. Op het gebied van de prak tische naastenliefde is er nog zo veel te doen, dat meegevoel met het dier gemakkelijk in de scha duw komt te staan. We zijn er ons van bewust, dat we aldus redenerende een tamelijk grove denkfout maken. Het één sluit immers het ander beslist niet uit. Bovendien bewijzen we hele maal niet, dat een tekort aan naas tenliefde de dierenbescherming ge heel of ten dele overbodig of min der belangrijk zou kunnen maken. Er is zelfs reden toe om beide za ken aan elkaar te koppelen, uiter aard met behoud van ieders afzon derlijke waarde. Nu Werelddierendag (4 oktoberl weer nabij is, heeft het zin eens na te denken over de noodzaak van een moreel hoogstaande behande ling van het dier. Niet alleen uit een wel begrepen respect voor het geschapene, zelfs niet uit gezond zelfrespect alleen, maar beslist ook als voor-oefening bij de nog steeds noodzakelijke beoefening van de deugd, die geëist wordt door „het tweede gebod, aan het eerste ge lijk". Als we het zo zien, dan kun nen we er ook gemakkelijk vrede mee hebben, dat Sint Frans als be schermheilige van de dieren bescherming een zo grote rol te spelen krijgt. Wie hield gelijk hij van mensen en van dieren, louter en alleen omdat het schepselen van God zijn? Het is wellicht niet eens erg vermetel te beweren, dat op deze wijze, de Franciscaanse wijze dus, de mens door het beschermen van de dieren tegelijkertijd zich zelf beschermt. plan in deze geest voorgelegd aan de ministers van financiën van het gemenebest. Er zou binnen een tijdsverloop van tien jaar vrijhan del geschapen moeten worden in een gemeenschap, welke zowel het Empire als de Europese gemeen schap omvat. India, Pakistan en Ceylon moeten dadelijk heel veel voor 't plan gevoeld hebben. Canada Australië en Nieuw-Zeeland keken echter min of meer bedenkelijk. Zij vrezen, dat ze tegen de export kracht van het Europese Westen en vooral van de Duitse Bondsrepu bliek niet op kunnen tornen, als beschermende maatregelen verval len. Mac Millan heeft ter gerust stelling gezegd, dat hij landbouw producten van zijn plan zou willen uitsluiten. De ministers van Finan ciën zijn echter naar huis gegaan met de mededeling, dat ze het zul len overwegen. Zo een-twee-drie komt het plan er zeker niet door. Het is echter al winst, dat de gedachte is geopperd. Er zit groei in de overtuiging, dat de vrije wereld iets moet zetten te genover de zich steeds meer ver heffende economische macht van het communistische Oosten. Door verdeeldheid, door te trachten el kaar maar voortdurend vliegen af te vangen zullen we op de duur allen gezamenlijk in de verdruk king komen. Deze overtuiging moge door werken, aleer het te laat is. yANDAAG is er nog geen nieuw kabinet. Dit betekent, dat acht van de ministers, die demissionair zijn en tevens als Kamerlid geko zen zijn, nu moeten kiezen: öf af treden als minister öf als Kamer lid. Zo staat het nu eenmaal in de Grondwet. De opstellers van de betrokken bepaling konden zich eenvoudigweg niet voorstellen, dat na afloop van deze periode de zaak niet allang zou zijn beklonken. Het is nu echter zo ver. De katholieke ministers Luns, Cals en Van Thiel, de socialistische Drees, Mansholt en Suurhoff, de A.R. Zijlstra en Al- gera en de C.H. Staf zullen van daag moeten vertellen, dat ze het kamerlidmaatschap niet aanvaarden In hun plaats worden dan opvolgers aangewezen. Maar op 14 oktober wordt de zaak weer anders. Dan krijgt de uitbreiding van de Ka mers haar beslag. De ministers, die nu voor het parlement moeten be danken, blijven op de lijsten staan. Als het rad der kabinetsformatie zodanig wentelt, dat ze buiten de nieuwe regering blijven, kunnen ze dan altijd weer op hun Kamerzetels terecht komen. En dan begint er weer een nieuwe periode van drie maanden, dat ze èn Kamerlid èn Minister tegelijk mogen zijn. Intussen doet zich voor prof. Zijl stra nog een bijzondere moeilijkheid voor. Hij is voorzitter van de A.R.- fractie, doch hij zal vandaag wel als zodanig moeten terugtreden, want hij blijft geen Kamerlid meer. Toch is hij de man, die in de afge lopen weken de besprekingen over de kabinetsvormatie voor de A.R. steeds heeft geleid. Zal dat dan nu de vice-voorzitter Bruins Slot wor den? Het is alles bij elkaar een eigen aardig gemanoeuvreer, dat niet be paald strekt tot verhoging van het aanzien van ons staatsbestel. 'pERWIJL Adenauer en Mollet overeen kwamen de Europese integratie met nieuwe kracht aan te pakken, kwam er van Britse zijde 'n merkwaardig plan los, het Britse Empire economisch als het ware vast te koppelen aan de Europese gemeenschap. De Britse minister van Financiën Mac Millan heeft een Gisteren vierde Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Christiana Karnebeek-Backs, beter bekend als Chrissemeuje" haar 107e verjaardag;. .Chrissemeuje". die in Eibergen woont en het Nederlandse leeftijd record reeds enkele maanden op haar naam heeft staan, is nog steeds bij zonder kras voor haar uitzonderlijke hoge leeftijd. Behalve dat haar ge hoor nog iets slechter is geworden, is zij nog precies dezelfde als een jaar geleden. Werken doet zij praktisch niet meer, doch zij leest nog dagelijks de krant en maakt bij mooi weer ook nog wel eens een wandelingetje in de tuin. Haar geest is nog steeds helder en als zij op haar geliefde plaatsje voor het raam zit js er weinig, dat aan haar pientere ogen ontgaat. Dat ..Chrissemeuje" echter wel wat opziet tegen de drukte op haar ver jaardag. kan men zich voorstellen als men weet, dat vorig jaar het aantal bezoekers op ongeveer 2000 werd ge schat. Wat zij echter niet graag zou willen missen is de H. Mis, die pas toor B. A. W. Kaeter van Eibergen ook dit jaar 's morgens om half ne gen in haar woning opdroeg. I - 1/ 'i J \CLSPcrr j. A T VLAAR-m -9- n Tin n n m' WsueMKHT *77 ir'T HT ARNMCM- Wl A LOP/ftj, I TItL XRU/NMVGJI 'C^L HF F Ol FM< ll. 1 Ook in de maand september eiste het verkeer in Nederland weer veel slachtoffers. Bovenstaand kaartje geeft een overzicht van de gemeen ten waar de ongelukken plaats von den, met een statistische aanduiding van het aantal doden. 's Middags is het voltallige dage lijkse gemeentebestuur van Eibergen de jarige gaan feliciteren en 's avonds werd haar een serenade gebracht door de Eibergse muziekvereniging „Euphonia" en ..Excelsior". Zeer verheugd toonde de jarige zich met een haar door broeder Fidelis Rensieng uit Groenlo aangeboden mi niatuur van de kruiswegstatie, dat de- zemissonaris, die met verlof uit Zuid- Afrika in Nederland vertoeft, in Rome voor haar had gekocht. De Sjah van Perzië gaat elke avond in een van de zalen van zijn paleis aan twintig van zijn onderdanen les geven in het lezen en schrijven. De vorst, die op deze wijze wil voorgaan in de strijd tegen het anal fabetisme, heeft op al zijn landgeno ten die onderwijs hebben gevolgd, een beroep gedaan om iedere dag een uur van hun vrije tijd beschikbaar te stellen voor het geven van derge lijke lessen. Twee negers die ter dood veroor deeld waren omdat zij een blanke vrouw hadden aangerand, zijn te Rai- ford in Florida terechtgesteld. On geveer 50 personen, onder wie het slachtoffer, woonden de terechtstel ling door middel van de elektrische stoel bij. De stichting ..Hulp aan Landgeno ten in Indonesië" gaat een inzame ling houden ten behoeve van tehui zen voor bejaarden, verzorgingshui zen. ziekenhuizen, weeshuizen en jeugdtehuizen in Indonesië, waarin Nederlanders gehuisvest zijn of wor den verpleegd. Er is o.a. behoefte aan textiel, serviesgoed, keukengerei, la kens. slopen, badhanddoeken, thee doeken, molton dekens, radio's, inva lidewagens, frigidaires, verstelbare ziekentafels, gezelschapsspelen enz. De Stichting Hulp aan Landgeno ten in Indonesië" zet het werk voort, dat voordien werd gedaan door ver schillende organisaties. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft via het Contact-Comité Kerkelijk en Particulier Initiatief aan de nieuwe stichting verzocht, deze in zameling te houden. Giften in natura kunnen worden ge zonden naar het adres Christiaan de Wetstraat 60-64 te Den Haag. het gi ronummer der stichting is 30804. (Advertentie) Zondagavond schonk prinses Lili- ane, de echtgenote van ex-koning Leopold van België, het leven aan een dochter, die als namen kreeg: Maria-Esmeralda, Adelaide, Liliane Anne, Leopoldine. Op deze telefoto, een van de allereerste opnamen die uan de jonggeborene werden ge maakt, zien we vX.n.r. koning Bou- dewijn, ex-koning Leopold, prins Albert, die achter prinses Marie Christine staat en prins Alexander, allen vol beiaondering voor het jon ge prinsesje, in de armen van een verpleegster. R 5608 Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur 5 van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: M IMf» 3 Roxy Rook Redenen Verscheidene personen zijn maan dag te Oujda ontvoerd. Het zijn on der andere een Franse inspecteur van politie, de vice-voorzitter van de Ma rokkaanse Kamer van Koophandel en een Marokkaanse groothandelaar. TOCHTJE Een maand geleden maakte S mevrouw Agnes Barrington uit Shepperton een bustochtje. Daarbij werd haar handtasje gestolen. Hoewel ze er een I J hoop drukte om maakte, werd liet ding niet gevonden. Dezer dagen maakte ze het bus- tochtje opnieuw. Ze zag me- vrouw Waldock zitten, die fier een tasje droeg. Mevrouw Barrington herkende het als S t het hare. Op het politiebureau heeft de dievegge bekend. Smaken Een fabriek, die zich bezig houdt met het vervaardigen van piccalilly en er zich tot dusver op heeft be roemd het spul in niet minder dan 57 smaken te kunnen leveren, heeft er nu een 58ste variatie bij. In een tube werden namelijk glassplinters gevonden. De directie is niet zo ver eerd met deze „smaak", want zij werd door de rechter tot een hoge boete veroordeeld wegens het in de handel brengen van onvolwaardig goed. Veroordeling In Zuid-Afrika is een chimpan see tot levenslang veroordeeld. Tot dusver mocht de aap gewoon los lopen, maar op een kwade dag maakte het dier amok. Het beet een man, verwondde een jongen en smeet een bloembak door het venster. Dat kostte hem zijn vrij heid. De chimpansee zal zijn leven lang in een enge kooi in een die rentuin moeten slijten. Vergoeding Mevrouw Williamson uit Liverpool heeft een schadevergoeding van 7000 gulden toegewezen gekregen, die haar hospita zal moeten betalen. Die had de vloer van haar kamer name lijk zo glad gepoetst, dat mevrouw Williamson er een smak op maakte en verscheidene verwondingen op liep. Excursie De hogere leiding van een militair kamp in Burton-on-Trent heeft bij enige commandanten geïnformeerd naar het verband, dat er bestaat tussen militaire training van recru- ten en excursies naar een brouwerij. De jonge soldaten kwamen na de trip zo zat als Maleiers terug. Ze zetten het kamp op stelten en waren de volgende dag zelfs niet voor lichte dienst geschikt. „De jongens moeten af en toe een verzetje heb ben," meende de betreffende com mandanten. Gevolg Het feit. dat de heer Leslie By- field uit Londen dronken achter het stuur werd aangetroffen, zal hem ruw geschat op ongeveer 5000 gul den komen. Leslie werd voor de periode van drie maanden het rij bewijs ontnomen. Aangezien hij voor zijn zaken echter een auto onder geen beding kan missen, zal hij elke keer een taxi moeten nemen. En dat gaat nogal oplopen. Gratis Het bestuur van de Ameri kaanse republikeinse partij heeft aangekondigd, dat het in de komende presidentsverkie zingen flink zal uitpakken. Tot de plannen behoort onder meer om kiezers, die ver weg wonen per vliegtuig naar de stembus te brengen. Dat kost de kiezers Jij moet dat schouderen van het ge- geen cent. weer nof, maar es overdoen! De regering van Nationalistisch China heeft besloten haar soldaten recht te geven op stukken land op 't Chinese vasteland nadat het op de communisten zal zijn veroverd, aldus is dinsdag officieel te Taipeh mee gedeeld. Het gewapend verzet, waarmee de verzetsbeweging Eoka anderhalf jaar geleden begonnen is, heeft tot dus- vei; aan 205 personen, onder wie 61 Britten, het leven gekost, terwijl er 799 personen verwondingen hebben opgelopen. DONDERDAG, 4 OKTOBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,0o Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. NCRV: 10,00 Gew. muz. 10,30 Mor- gend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Fluit en piano 13,45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,35 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Clavecimbelrec. 16,50 Gram. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Vocaal ens. 18,05 Amus.muz. 18,30 Fries progr. 18,45 Leger des Heilskwartier 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19,20 So ciaal perspectief 19.30 Verz.progr. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar.progr. 21,45 Gram. 22,00 Periodieken-parade 22,10 Orgel- conc. 22,35 Gram.' 22,45 Avondoverd 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenw. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Kookpraat- je 11.15 Omr.ork. en sol. 12,00 Orgel en piano 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Tiroler muz. 13,55 Koersen 14,00 Gram. 14,05 Paul Vlaanderen en het Lawrence mysterie, hoorsp. 14.45 Mezzo-sopr. en piano 15,15 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. padvinders 17,10 V.d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.: Nederl. en de wereld: Mr. C. W. A. Schürmann: Het maandelijks overz. v. d. werkzaamh. der Verenigde Naties 18,00 Nws. 18,15 Sportprobl. 18,25 Lichte muz. 18.55 Gespr. brief uit Lon den, caus. 19,00 V.d. kind 19,05 Gram. 19,15 Jazzmuz. 19,40 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20.05 Residentie ork. en sol. (20,45-21,05 De plaats van Nederl. in het huidige Europa, caus.) 21,50 Jazz aux Champs- Elysees 22,40 Radiojourn. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Koersen en Onze bui- tenl. correspondenten melden 23,25-24,00 "Lichte muz. BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koer sen) 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00 En gelse les 14,15 Gram. 14.30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Schoolradio 15.30 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Kamermuz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Stu dentenfanfare 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,5o Pol. caus. 20,00 Gram. 20,10 Moderne tijden 20.40 Verz.progr. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Intern. Ra dio-universiteit 22,30 Gram. 22,45 Idem 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 14,15 Gram. 14,30 Kamerork. en sol. 15,10 en 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Pianorec. 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,55 Idem. TFXEVISÏE-PROGRAMMA'S DONDERDAG, 4 OKTOBER 1956 NTS: 20,00 Journ. en weerber. NC RV: #0,15 De tekenfilm La flüte magique 20,25 Holbewoners, stapelbouwers en No maden 20,45 Tele-Disco-Parade 20,55 Me neer Sampson, eenakter 21,25 Rep. korte samenkomst v.h. Leger des Heils te Rot terdam. FRANS BELG.: 16,45 Testbeeld 17,00 V.d. kind. 17,45-18,20 V.d. jeugd 19,45 Testbeeld 20,00 Act. 20,40 Onbekend. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,01 De Tartaarse helm 19,06 V.d. vrouw 19,31 Nws. 19.55 Filmprgr. 22,10 Journ. en nws. (Advertentie) TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGEIUKS VOOR STEM EN KEEL Neem geen risico en gebruik bij guur weer Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en keelpijn. Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij U tc hebben. 7) William Louise, als je natte voe ten hebt, zal je moeder bang zijn aat je kou hebt gevat en je salie- tnee laten drinken", waarschuwde hij ernstig. Waarna hij de bezem nam en de vloer op zijn manier begon te schrobben, weigerend te twisten niet Billy Louise, die op de tafel als een helleveeg zat te kijven....uitgezonderd wanneer zij eenvoudig wel moest op houden, om hartelijk te lachen om zijn hevige schoonmaakwoede. Ward plaste en boende en schrob de. Hij boende in de hoeken met een grimmige nauwgezetheid, die de be wondering opwekte van het meisje, dat met de benen onder zich ge kruist op de tafel zat; en hij deed haar de arme, oude Jase vergeten. Hij schrobde, hevig achter de deur tot het water niets anders was dan dunne, zwarte modder. Eindelijk na de deur opengeworpen te hebben, veegde hij een golf mod der naar buiten met een totaal over bodige zwaai; doch hij was in een vrolijke stemming. Billy Louise gaf een gil van schrik en zat dan onbeweeglijk door de deur naar buiten te kijken met grote ron de ogen. Ward liep achteruit en had moeite zijn lachen in te houden „Hallo!zei hij na een kleine stil te. „Er ging ook nog wat langs u hè?" Zijn toon was medelijdend. „Wilt u binnen komen?" „Nee-e, dank u, ik denk niet dat ik het doen zal." De spreker keek in ieder geval wel naar binnen, zag Billy Louise op de tafel zitten en nam zijn hoed af. Hij was geheel bespat met vuil water, dat naar benede. liep en stre pen van modder op zijn kleding ach terliet. „Ik ben zeker verdwaald," zei hij. „Ik zoek naar de ranch van Mr. Jason Meilke." Billy Louise verborg haar voeten verder onder haar rokken en bleef zwijgend staren. Ward, die een vlug ge blik op haar had geworpen, stap te vastberaden tussen haar en de vreemdeling, zodat zijn brede schou ders haar verborgen voor de nieuws gierige blik van de man. „Dan bent u terecht", zei hij kalm. Dat is hier." Hij nam een andere emmer water en wierp het op de vloer om de modder weg te spoelen. „Is eh-Mr. Meilke binnen?" Men zou de jonge man niet kunnen beschuldigen van zijn nek uitrekken, doch hij trachtte in ieder geval nog een blik te werpen op het meisje op de tafel, doch slaagde daar niet in door Ward. „Zij is in de weide", mompelde Billy Louise. „Zij is in de weide", herhaalde Ward tot de bespatte jongeman. „Loop maar voorbij de stal...." hij wuifde vaag met de hand vóór hij de bezem weer opnam. „U zult haar wel vinden", voegde hij er bemoedi gend aan toe. „Oh, Ward! Dat moet Marthy's neef zijn. Wat zal hij denken?" „Geeft het zo bl...eh....erg veel wat hij denkt?" Ward ging verder met zijn onderbroken werk. „Zijn naam is Charlie Fox en hij is op een Universiteit geweest en hij heeft op een Bank gewerkt", ging Billy Louise zenuwachtig voort. „Wat moet hij gedacht hebben? Jij wierp al dat vuile water op hem." „Oh, niet alles!" verbeterde Ward vrolijk. „Er ging nog een hoop langs hem ook!" Billy Louise gichelde. Hoe zag hij er uit. Ward? Je stond vlak voor mij, dus „Hij zag er uit", zei Ward kalm, „als een tamelijk gekke jonge man met neus, ogen en een mond en een moedervlek op zijn linkeroor." ..Hij was werkelijk beleefd", zei Billy Louise berispend, „en zijn stem is prettig". „Ja? De beleefdheid voer de de boventoon". Ward grinnikte en wierp meer water naar buiten. „Ik denk dat je een vechtpartijtje voor komen hebt, Miss WiUiam the Con queror!" „Ik vraag me af of je nog meer namen voor me kunt bedenken," Bil ly Louise boog zich voorover en on derzocht de vloer, zoals een kuiken dat op het punt staat van zijn stok te springen. „Oh, nog een massa," De gloed in Ward's ogen was gevaarlijk voor hun kalme vriendschap. „Wil je ze ho ren?" „Neen, dat niet. Ik wil van deze tafel afkomen vóór die universiteits jongeling terugkomt om zich nog eens dood te ergeren. Ik wil zien of hij werkelijk....een moedervlek op zijn linkeroor heeft!" „Je weet wat nieuwsgierigheid ge maakt heeft van Mrs. Lot, is het niet? Maar...." Hij tilde haar van de tafel en zette haar buiten de deur. „Daar, Wilhelmina, smeer- em en ga die aardige jongeman bewonderen." Billy Louise ging op de kruiwagen zitten, herinnerde zich zijn laatste dienst en stond haastig op. „Ik zal er geen voet voor verzetten", ver klaarde zij beslist. Ward had niet gewild dat zij weg zou gaan. Hij glimlachte en beëin digde zijn geschrob met de bezem, die hij met verrassende behendigheid hanteerde voor een jonge man, die meer thuis scheen in het zadel dan ergens anders. „Ik ben toch erg blij, dat hij ge komen is", ging Billy Louise voort. „Nu behoef ik vannacht niet te blij ven. Dat was ik eerst van plan." „In dat geval is de jonge man zo welkom als een goudmijn. Daar komen zij....hij en Mrs. Marthy. Je zult me moeten voorstellen, Bill-the- Conk; ik heb die dame nog nooit eerder ontmoet." Ward bracht de be zem haastig in de hoek terug, rolde zijn mouwen naar beneden en nam zijn handschoenen op. Daarna trad hij naar bui'ten en wachtte naast Billy Louise, er in het geheel niet uitziend als een man, die juist een hoop vaten afgedroogd en de vloer geschrobd had. De neef, die naast Marthy liep en met het hoofd en de schouders boven haar uitstak, scheen niet ver ontwaardigd te zijn over het modder water, dat met een bezem op hem was geworpen. Hij glimlachte beminnelijk, drukte hen tweeën de hand en zorgde er voor zijn blik niet te lang of te dik wijls op Billy Louise te laten rusten, noch te kort op Ward. „U hebt een prachtige plek hier, tante Martha", vertelde hij de oude vrouw. „Ik had nooit gedacht dat hier zo'n mooi plekje was. Het is hier nog schilderachtiger dan bij die ranch, in de kleine vallei, die wij een paar mijl terug passeerden. Ik hoopte dat het uw ranch was, toen ik hem zag; en toen ik hoorde dat het niet zo was, wilde ik bijna daar blij ven. Ik ben nu blij, dat ik de verlei ding weerstaan heb. Dit is een lange weg waard om het te komen zien." „Ik heb nooit de kans gehad, alles te doen wat ik van plan was", zei Marthy, met het eerste teken van verontschuldiging, dat Billy Louise ooit van haar had gehoord. „Ik had maar één paar handen om mee te werken...." „We zullen dat versterken. Maakt u maar niet bezorgd. Van nu af aan gaat u maar in 'n gemakkelijke stoel orders zitten geven. En als ik het niet naar uw zin doe, ben ik waard dat u mij die spookachtige kloof in- schopt. Is dat niet goed?" Hij wend de zich tot Warren met een zekere klank van waardering achter de har telijkheid van zijn stem. „Een man hoort hier zijn best te doen", antwoordde Ward. „Het is hier een fijne plek." Het is niet zo fijn als ik het zou willen zien", begon Marthy. „Zoals u het zult zien, laten wij dat zeggen., als dat niet te aanmatigend klinkt voor een „tenderfoot" (nieuweling), vulde de neef aan en legde zijn hand op haar schouder met een tikje. ..Ik wil niet te ingenomen met me zelf schijnen, maar...." hij wuifde een zorgvuldig onderhouden hand naar de weelde rondom hem...„,ik ben opge togen over deze plek, eerlijk. Ik dacht dat ik op een ranch zou komen, mid den in de salie; ik was voorbereid om in de vlakte te zwoegen en te ploeteren. Maar terecht te komen in dit soort ding, zonder waarschuwing is me een weinig naar het hoofd gestegen. Wat ik niet weet van werk, zou 'n boekdeel kunnen vullen; maar ik zal mijn best doen. Er zullen in elk geval geen sloten meer gegraven worden door een zekere kleine, oude dame m deze Cove." Hij gaf haar schouder weer een tikje en glim lachte tegen haar op een manier, die Billy Louise deed knipogen. En Marthy, die waarschijnlijk nog nooit eerder een kleine, oude dame was genoemd, stond op het punt in tra nen uit te barsten. Naderhand, toen Ward 'het over dacht, herinnerde hij zich dankbaar, dat de vreemdeling zich onthouden had van enig gesprek of vragen omtrent Billy Louise. Hij wist ge noeg van mannen om de tactvolle zwijgzaamheid van de vreemdeling te waarderen en toen Billy Louise onderweg naar huis, verkondigde dat de neef een succes zou zijn, gevoelde Ward geen behoefte deze uitspraak te wijzigen. „Hij zal een buitenkansje voor de oude dame zijn", zei hij. Hij schijnt van plan te zijn het haar een hoop gemakkelijker te maken." „Wel, zij verdient het. Voor een universiteits-jongeman..het gewone soort man dat hier komt om de mensen te verbazen....is hij heel menselijk. Ik was zo bang dat Marthy hem hier zou krijgen en dan zou ontdekken dat hij een ware overlast was. Zovele mannen zijn dat." EEN KWESTIE VAN TWAALF MAANDEN Ward reed die avond naar de ranch. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5