Langste kabinetscrisis in de Nederlandse historie VAN EST EN ZIJN MAKKERS IN DE BLOEMEN SUEZ Voetbal met wodka AVij kennen Schmidt niet Zeer charmante geste van Amerikaanse luchtmacht Nieuw Duits pleidooi voor van Breda gevangenen DE DOOD OP DE WEG K.V.P. laat A.R. niet in de steekzegt prof. Romme Demissionaire ministers nu kamerlid af Geen doodstraf te Poznan geëist C. Bruynzeel overleden Warme hulde van W.W.V. Wat clubliefde vermocht Zestig mensen verdronken Sovjet-troepen uit Roemenië en Hongarije ;n ndigen EDIENDE UW IENDE DAGBLAD VOOR ZEELAND Darul Islam: Verspreide buien Buisleiding Ruhr Nog geen beslissing PARIJSE AUTOTENTOONSTELLING En Oos ter hout dankbaar Landbouwschap over lonen en prijsen Kind op zebrapad te Epe aangereden en gedood „Een punt erachter Twee meisjes te Velden gedood Radar op de Schelde Elektrificatie Antwerpen-A 'dam Versterking westelijke solidariteit DE ALGEMENE OUDERDOMSWET 5 cent oor grootver- ruikers is er ook >g een literbus tn f4-50! pingels, jiten, losplaten, jite-deuren, Itrlnes enz 4TSCHAPPIJ naar het bandcon- ituurman I Stuurman 1 resp. A i. Personeel, 1-C. ilaatst worden: omtrent ar- erkregen wor kroom, Korte 11-oo irettig, aid iverk profiteert ons Ize van het BTEEM. ri en voordat ft, wat er ge- l hem met de id zo'n harde gegeven, dat r een kik te lel tuimelt. 96e JAARGANG No. 22267 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 3 OKTOBER 195G Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.33 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0-83 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236— Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3 De „Darul Islam" heeft ont kend, dat er tussen haar en de Nederlander Schmidt enige band heeft bestaan. Deze Islamieti- sche organisatie zegt dit in een verklaring die zij gezonden heeft lan de dagbladen in Djakarta. In de tenlastelegging in de zaak Schmidt wordt deze er o.a. van beschuldigd steun te hebben verleend aan de Darul Islam. ENSCHEDE. Een 63-jarige heer verleende op een drukke weg geen voorrang. Hij werd aange reden door een personenauto' en is aan de gevolgen van die aan rijding enkele uren later overle den. 's-GRAVENHAGE. Een dronken automibilist reed een bromfietser aan, die zich geheel aan de re gels van het verkeer hield. De bromfietser werd zeer zwaar ge wond en overleed enkele uren la ter in het ziekenhuis. De automo bilist werd ingesloten. VELDEN. Twee meisjes, die be zig waren beukenootjes te zoe ken, werden door een auto aan gereden en op slag gedood. Na dere bijzonderheden over dit tra gisch ongeval vindt men elders in deze editie. ERMELO. Op de onbewaakte overweg werd een zevenjarig jongetje door een trein gegrepen en gedood. DRACHTEN. Een bromfietser stak. zonder voldoende op het verkeer te letten, de rijweg over en werd gegrepen door een per sonenauto. Op weg naar het zie kenhuis overleed het slachtoffer. VOORSCHOTEN. Een personen- die te veel uitweek voor een bromfietser, botste in volle vaart op een tegemoetkomende vracht auto. De vrouw van de bestuur der van de personenwagen kwam om het leven, drie andere inzit tenden werden licht gewond. PERSONEEL van het dek en van machinekamers van dertien Franse schepen te Le Havre, waaronder de schepen lie de France en Liberté, heeft besloten tot een staking van 24 uur om zijn eisen tot loonsverho ging kracht bij te zetten. IN DE ouderdom van 58 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer Th H. Rietjens, directeur van de stenol grafische inrichting van de Staten- Generaal, die ook vaak diensten be wees aan de K.V.P. EEN bankemployé uit Amsterdam, die valsheid in geschrifte had ge pleegd en oplichting van een bedrag van 18.000 gulden, werd veroordeeld tot een jaar en negen maanden. OVEREENKOMSTIG de eis heeft de rechtbank van Utrecht de 29-jarige fabrieksarbeider C. J. B. uit Zeist ontslagen van rechtsvervolging voor de hem ten laste gelegde doodslag op de 22-jarige leerling-verpleegster Willy van Soest en gelast, dat B. een jaar in een krankzinnigengesticht zal worden geplaatst en ter beschikking van de regering zal worden gesteld. HET CENTRAAL BUREAU voor de Statistiek is bij de samenstelling van de prijsindexcijfers per 15 augustus jl. (op basis 1951-100) tot de conclusie gekomen, dat het totaalindexcijfer (incl. belastingen) vanaf 16 juli jl, gestegen was van 107 tot 108. HET SAARLANDSE kabinet heeft met algemene stemmen de overeen komst, die de West-Duitse bondskan selier Adenauer en de Franse pre mier Mollet in het afgelopen week einde betreffende de terugkeer van het Saargebied tot Duitsland hebben gesloten, goedgekeurd. H eer is een dag de honderdtwaalfde van deze kabi netsformatie voorbijgegaanzonder dat de informateur, mr. Burgerde knoop heeft doorgehakt. Daarmee zal de langste kabinetscrisis, die ons land tot dusverre heeft ge kend, overtrof feu worden. Het recordop dit terrein was de crisis van 19251926, die voortvloeide uit het feil, dat een voorstel werd gedaan tot opheffing van het gezant schap bij het Vaticaan. Het eerste kabinet-Colijn werd toen demissionair en eerst 113 dagen later kon de samenstelling van het kabinet-De Geer in de kranten worden gepubli' ceerd. Vandaag is bet 113 dagen gebeden, dat dr. Drees het ontslag van zijn kabinet aanbood. Journalisten hebben gisteren de hele dag op wacht gestaan voor de deur van zijn werkkamer in het Tweede Kamergebouw. Er werden geen be zoekers ontvangen. Mr. Burger schijnt nog steeds te hopen, dat de A.R. zal terugkomen op het enige dagen geleden ingenomen standpunt, maar de kans daarop blijkt wel nihil. Ook de K.V.P. zal haar bondgenoot in de formatiestrijd niet Te Poznan is gisteren het proces voortgezet tegen de 20-jarige Folty- nowicz, de 18-jarige Zurek en de eveneens 18-jarige Sroka, die terecht staan wegens verdenking van moord op een lid van de Poolse veiligheids politie. De openbare aanklager, Leman, verklaarde dat er een minimumstraf van tien jaar gevangenis staat, op het plegen van een aanslag met dodelijke afloop op een lid van de Poolse strijd krachten, maar noemde de maxi mumstraf, nl. de doodstraf, niet. Hij vroeg om een rechtvaardig vonnis". In zijn slotrede zei Leman, dat de aanslag op de politieman geen onder deel had uitgemaakt van de betoging op 28 juni. Volgens hem was hier sprake van een beschuldiging op grond van een misdaad. Hij kon ech ter niet zeggen dat deze misdaad geen verband hield met de politiek, aldus Leman. De zitting werd ver daagd tot donderdag. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west. Lagere temperaturen. J Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit zuid- west tot west, later uit west tot noord. Betrokken tot regenachtig Doven Limburg. Toenemende be- jyolking met grote regenkansen. uaiing der temperatuur. Vandaag: zon onder 18.14 uur; m?®n onder 17.29 uur. Morgen: zon op 6.46 uur; maan op 7.11 uur. in de steek laten. Dit werd ons gis teren nog eens uitdrukkelijk door prof. Romme verklaard. Opdracht terug? Het is mogelijk, dat de informateur de dag van gisteren heeft afgewacht. Gisteren waren namelijk vrijwel alle Kamerleden in Den Haag aanwezig voor besprekingen in verband met begrotingsstukken en er was dus enige kans op nadere ontwikkelingen. Maar nu deze hoop toch ijdel is gebleken, zal mr. Burger moeten kiezen of de len. Of alsnog voldoen aan de rede lijke wens van de A.R. en deze partij twee zetels in een nieuwe regering aanbieden of, als hij daartoe niet be reid is, de enige mogelijke consequen tie trekken en zijn opdracht aan H.M. de Koningin teruggeven. Dat zou een verdere verlenging van de formatie betekenen. Men mag echter van de christelijke partijen niet verlangen dat zij nog meer van hun gerechtvaar digde wensen zullen prijsgeven, al leen omdat dat past in de plannen van de P.v.d.A. De K.V.P. heeft al genoeg en volgens sommigen zelfs te veel -toegegeven in de kwestie van de bezitsvorming en de invloed in de economische sector. Als de P.v.d.A., die nu de mond vol heeft van „het landsbelang", daar bij vroe gere gelegenheden ook eens aan ge dacht had, dan waren de moeilijk heden al veel eerder opgelost. Geen Kamerlid meer Inmiddels is gisteren dan de laatste dag geweest, dat de demissionaire ministers, die by de verkiezingen te vens als lid van de Tweede Kamer zijn aangewezen, deze dubbele functie mochten bekleden. De grondwet stelt hiervoor een ter mijn van drie maanden en daarom hebben de betrokken negen ministers en de ene staatssecretaris afstand ge daan van hun Kamerlidmaatschap. Ook de minister van Maatschappelijk Werk, mr. v. Thiel die zeker niet meer in de nieuwe regering zal terugkeren, heeft op verzoek van H.M. de Konin gin besloten zijn departement te blij ven beheren. Hoelang dat nog zal moe ten duren is thans niet te voor spellen. Gisteren is in Voorburg onverwacht overleden de 81-jarige heer C. Bruyn zeel sr., stichter van het Bruynzeel concern, dat behalve in Zaandam ook bedrijven heeft in Hamburg, Surina me, Borneo en Stellenbosch in Zuid- Afrika. De heer Bruynzeel, die zelf nooit in Zaandam heeft gewoond, werd te Rotterdam geboren. Hij begon zijn werkzaamheden in zijn woonplaats met de stoomtimmerfabriek De Arend. Nadat in 1920 een brand het bedrijf vrijwel geheel had verwoest, vestigde ae heer Bruynzeel een deurenfabriek te Zaandam, die zich ontwikkelde tot het huidige concern. De crematie zal zaterdag om twaalf uur in Driehuis-Westerveld geschie den. DE INDISCHE communisten en hun politiek vormen een gevaar voor ons land, aldus heeft premier Nehroe van India verklaard. De acht Duitse oliemaatschappijen hebben haar beslissing omtrent de eventuele aanleg van een oliebuislei- ding van Keulen naar de Noordzee, waarbij een keuze zou worden ge maakt tussen Rotterdam en Wilhelms- haveq, wederom uitgesteld. Op een gisteren in Hamburg ge houden bespreking is namelijk beslo ten, dat men eerst over de geprojec teerde buisleiding het rapport zal af wachten, dat door een Amerikaanse deskundige zal worden uitgebracht over de kosten voor de aanleg van een buisleiding van Keulen naar de Noordzee. (Van onze redacteur.) De Amerikaanse Luchtmacht in Nederland heeft een hoofs gebaar gemaakt, naar aanlei ding van het neerstorten van de straaljager op Oosterhouts grondgebied, waarover wij gis teren uitvoerig hebben bericht. Vergezeld van de majoor der Kon. Marechaussee district Breda, W. J. Arriëns, bracht dinsdagmorgen de ko lonel Alden E. West, commandant van het Amerikaanse squadron op Soes- terberg, waartoe piloot en straaljager behoorden, een bezoek aan de burge meester van Oosterhout, de heer F. A. J. van Oers. Kolonel West kwam de burgemees ter zijn excuses aanbieden voor de last, welke hem door het ongeval was bezorgd en de bevolking tevens geluk wensen met de zeer gelukkige afloop. Het bestuur van het Landbouwschap zal vandaag een herziening van de uitgangspunten voor de kostprijsbere keningen in behandeling nemen. Daar bij komen de doorberekening der eigenaarslasten, welke tot op heden slechts zeer ten dele geschiedt, de waardering (in geld) van de bedrijfs leiding en de waardering van de han denarbeid van de boer en diens ge zinsleden onder de loep. Ten dienste daarvan zijn rapporten gemaakt, wel ke de diverse aspekten dezer vraag stukken behandelen. Ook de beloning van de landarbeid is uitvoerig bestu deerd. Voorts ontving de burgemeester de verzekering, dat de toegebrachte schade en eventueel nog volgende, volledig zullen worden vergoed. Oosterhouts eerste burger heeft deze bizonder charmante geste uiteraard op hoge prijs gesteld. Hij vernam voorts van kolonel West, dat het on geval met de straaljager gezien moet worden ais een zuiver technische moeilijkheid waarin de piloot reeds boven Breda was komen te verkeren. Hij was er van overtuigd, dat de vlieger alles heeft gedaan om de straaljager buiten de bebouwde kom men zowel van Breda als Oosterhout te doen neerkomen. De piloot is daar wonderwel in geslaagd en heeft daar enboven óók nog het eigen kostbare lijf weten te redden. Uit vliegersoog punt bekeken eveneens een prestatie. Op zijn beurt heeft burgemeester van Oers de kolonel daarmede geluk ge wenst. Op het ogenblik wordt in het Grand Palais tentoonstellingsgebouw te Parijs hard gewerkt om op tijd klaar te zijn als op 4 oktober de grote auto- en motortentoonstelling wordt geopend. In de glimmende wieldop van een nog onbekend automodel weerspiegelt zich de noeste vlijt zoals de foto laat zien. Op de hoofdstraat te Epe is het zevenjarig meisje C. van S. gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer D. J. van H. uit Apeldoorn en op slag gedood. Het kind stak met enige mede-leer lingen van de Chr. School de drukke weg over op de daarvoor aangegeven plaats en ender leiding van verkeers- brigadiertjes. De automobilist stopte toen het kind door de auto was ge schept en op straat geworpen. In de Frankfurter Allgemeine doet het Verbond der Heimkehrer in een artikel onder de kop ,,een punt er achter" opnieuw een beroep op de re geringen der Westelijke mogenheden om de wegens oorlogsmisdaden ver oordeelde Duitsers, die zich nog in gevangenschap bevinden, vrij te la ten. In het artikel wordt gezegd, dat vooral de naam Breda in deze kwes tie beiderzijds de gemoederen in be roering kan brengen. Wie de graf- kruisen en gedenktekenen voor de honderden slachtoffers in Nederland ziet, begrijpt wel hoe moeilijk dit land zijn offers en lijden en de ver- Maandag is een viermotorig straal vliegtuig type Vulcan op het vliegveld London Airport neerge stort en uitgebrand. Van de inzit tenden wisten zich alleen lucht- maarschalk sir Harry Broadhurst en eskadercommandant Donald R. Howard op wonderlijke wijze in veiligheid te stellen. Op de foto ziet men de heer Howard, die in gezelschap van zijn vrouw het ter rein van London Airport verlaat. Men vreest, dat maandagavond zes tig mensen door verdrinking om het leven zijn gekomen bij het omslaan van een veerboot in een rivier bij Khoelna in Oost-Pakistan Twintig van de tachtig mensen die aan boord waren, zijn gered. (Van onze speciale verslaggever) St.-Willebrord heeft gisterenavond werk gemaakt van de hulde, die voor WWV nog ir het vat was. Het fêteer de de renners, die vorige week te Wyk by Duurstede voor de derde maal het clubkampioenschap van Nederland binn°n haalden met alle hartelijkheid en bewondering, die men in dit wielerdorp bij uitstek voor zo'n meester-prestatie kan opbren gen. Eén minuut was stil cn droevig tijdens heel die lange, vrolije avond. Dat was de minuut, waarin Stanneke Ockers staande werd herdacht. De rijders van Willëbrord Wil Vooruit, die alle andere nationale clubteams aan flarden reden, kregen van alle zijden gemeende woorden van respect en ook van dank. Zo'n kampioenschap (,,de mooiste wed- sti ïjd van het jaar", zei de heer Dre- sens) wordt nu eenmaal niet gereden om de centen, want prijzen zijn er met. Wel eer. En de kracht, waar mee Wim van Est en zijn maten naar die eer dongen, verried grote club liefde. Zoiets is inderdaad dank waard. Dubbel feest Het feest kwam nog eens dubbel aan ook, aangezien dc wielervereni ging tegelijkertijd aan het tienjarige bestaan toe was. Dat werd na de huldiging in da Lumazaal in de in tieme kring van bestuur en leden ge vierd. Voorzitter Peys memoreerde een en nader in zijn openingswoord. Hij zei, dat de naam, die de renners zich tien jaar geleden kozen, thans een begrip is in heel Nederland. „We noemden de club Willëbrord Wil Vooruit", zei hij. „De jongens heb ben bewezen, dat ze niet alleen voor uit willen, maar het kunnen ook..." De fanfare, die oorspronkelijk was opgeroepen om wat te repeteren, haalde de instrumenten voor de dag en gaf wat klinkende nummertjes weg. omdat ze er toch was en omdat de WWV-prestatie dubbel en dwars muziek verdiende. Pastoor en kapelaan Pastoor Oomen, die geen kans had gezien de clubkampioenschappen bij te wonen, vertelde, dat hij zijn kape laan had laten meegaan. De kape laan was zo wild enthousiast van de wedstrijd teruggekomen, dat hij er niet over uit gepraat raakte. De pas toor vreesde, dat bij de wedstrijd van het volgende jaar de hele pastorie leeg stroomt en naar Wijk bij Duur stede trekt. Daarmee maakte hij wel duidelijk, dat ook „de pastorie" ge weldig veel belangstelling heeft voor de verrichtingen van de renners. En anders bleek dat wel uit da woorden van hulde, die de pastoor er nog op liet volgen. Kapelaan Oomen kwam vertellen, wat hem daar bij de clubstrijd zo in vuur en vlam had gezet. En aan gezien hij toch de microfoon in zijn handen had, memoreerde hij meteen maar enkele persoonlijke herinnerin gen aan de oprichting van WWV. Dat gebeurde na een koers, waarvan de jury niet wist, wie er had gewon nen, aangezien het allemaal zo hard was gegaan. De koersleiders beslo ten toen iedereen, die een fiets onder z'n broek had gehad gelijk part te geven van de totale prijzenoogst. Nadien voerde de heer Wijnings na mens de motor- en bromfietsenclub en de heer J. Konings, voorzitter van de voetbalvereniging „Rood Wit" nog het woord. Ook de heer Dresens zette de redenen van zijn waardering uit een. En tot slot zei burgemeester Al- bers, die van een andere vergade ring was komen af vliegen, omdat hij bang was anders de WWV-hulde te missen, nog hartelijke dingen aan het adres van de vereniging, die in zijn gemeente zo veel betekent voor de ontspanning. Dat was het officiële gedeelte. Nadien kwam er muziek, een potje bier of limonade, een voorzichtig ge rookt sigaartje voor Wim van Est en meer van die gezellige zaken bij om de verdere avond te vullen, tot het geen avond maer was, maar morgen. schrikkingen van de vreemde over heersing kan vergeten, aldus het ar tikel. „Maar ook daar zal men begrip kunnen opbrengen voor de Duitsers, wie het lot van hun landgenoten, ook de schuldigen, ter harte gaat. Die schuldigen zijn nu murw en gebroken en nog zwaarder gestraft zijn hun kinderen, vrouwen en moeders, die al elf jaren lang wachten en hopen". In de gevangenissen van Breda, Landsberg en Werl moet nu toch ook eindelijk de lichtstraal van ver zoening binnendringen, aldus het ar tikel. Ingeval men zou menen, dat bepaalde personen nog niet lang ge noeg geboet hebben, zou het wense lijk zijn een onpartijdig gerecht vol gens normale rechtsmaatstaven alle omstandigheden nog eens nauwkeurig te doen bestuderen, zo wordt daar aan toegevoegd. Op de Rijksweg te Velden zijn dins dagmiddag twee achtjarige meisjes op slag gedood toen een personenauto op hen inreed. De kinderen zochten beukenootjes langs de weg. Na de aanrijding botste de auto tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De slachtoffertjes zijn: Annie Bouten en Tiny In 't Zandt. De auto werd bestuurd door de zestigjarige Utrechtenaar van der K„ die een hersenschudding en andere verwondingen opliep. Ook een naast de bestuurder gezeten lifter, een Duit ser uit Berlijn, werd gewond. Alle slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Het ongeluk gebeurde voor de woning van Tiny in 't Zandt, die uit een gezin van tien kinderen kwam. Annie Bouten was het enige dochtertje van haar familie. De directeur van de Egyptischs Suezkanaal-maatschappij, dr. Bahgat Badawi, zal op zijn Amerikaanse reis een ontwikelingprogramma van 2000 miljoen gulden voor het Suezkanaal 'bespreken met Amerikaanse onder nemingen. ïf? ïfC Gisteren heeft voor het eerst een Russische loods zonder hulp van an deren een schip door het kanaal ge bracht. Daags daarvoor hadden vier Rus sen. die door het Egyptische beheers orgaan waren opgeleid, examen ge daan. Een woordvoerder verklaarde bij die gelegenheid, dat de betrokke nen, als zij zouden slagen, direct zelfstandig aan het werk zouden mo gen gaan. ïjï jJ? De maritieme commissie van de Verenigde Staten heeft de eerste stap gezet om tankers van de Ameri kaanse reserve handelsvloot gereed te maken voor noodgebruik voor het geval zij in een eventuele Suezka- naalcrisis nodig mochten zijn. „Het Laatste Nieuws" meldt, dat de Belgische minister voor verkeer, Anseele, te Antwerpen heeft medege deeld, dat spoedig op de Schelde het radarstelsel in gebruik genomen zal worden. Ook worden maatregelen ge nomen om de tonnemaat van de Bel gische koopvaardijvloot te vergroten. De minister hoopt, dat spoedig de 1 miljoen brt. bereikt zal worden. Van de nieuwe schepen zal 85 pro cent te Antwerpen worden gebouwd. Begin 1957 zal de automatische aansluiting van het Belgische tele foonnet op het Nederlandse net tot stand zijn gebracht. Tenslotte deelde minister Anseele nog mede, dat de spoorlijn Antwerpen-Amsterdam het volgend jaar volledig geëlektrificeerd zal zijn. Het rechtse Oostenrijkse blad Die Presse heeft gemeld, dat, volgens be richten uit Praag, het huidige bezoek van de Zuidslavische president, maar. schalk Tito, aan de Sovjet-Unie in verband staat met het terugtrekken van Sovjet-troepen uit Roemenië en Hongarije. In Praag werd gezegd, dat de be perking van het spoorwegverkeer in Hongarije voor de tijd van drie weken niet wegens tekort aan brandstof is afgekondigd, maar omdat men rijdend materieel voor het vervoer van Sov jet-soldaten naar de Sovjet-Unie no dig heeft. Ook werd in Praag vernomen, aldus Die Presse, dat er Tsjecho-Slowaakse troepen naar de Hongaarse grens zijn gezonden om paraat te zijn, indien de terugtrekking van de Sovjet-eenheden uit Hongarijë tot ongeregeldheden leidt. Martino wil. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Gaetano Martino. heeft in een rede over de Suez-kwestie in de senaat de vorming van een „per manent orgaan voor waakzaamheid en politieke samenwerking" ter verzeke ring van de westelijke solidariteit be pleit. „Het is nu niet een kwestie van 't hoofd bieden aan een duidelijke fron tale aanval, maar een verdedigen te gen gecamoufleerde infiltraties. Wij moeten onze middelen voor samen werking moderniseren." aldus de minister. Begin augustu^ is medegedeeld, wie ouderdomspensioen krachtens de algemene ouderdomswet moeten aanvragen. De aanvraagformulieren zijn van 6 augustus af verkrijgbaar gesteld bij de Raden van Arbeid en bij alle postinrichtingen. Géén aanvragen om pensioenen zo is toen bekend gemaakt behoe ven in te dienen personen, die op 31 december 1956 nog wekelijks of maandelijks een rente of uitkering van de Sociale Verzekeringsbank (Rijksverzekeringsbank) of van de Raad van Arbeid ontvangen. Aan deze personen zal het pensioen auto matisch worden toegekend. Het blijkt nu, dat er van de om streeks 300.000 personen, die een rijkspensioen genieten, verscheidenen zijn, die menen, dat zij geen ouder domspensioen ingevolge de algemene ouderdomswet behoeven aan te vra gen. Deze mening is. zoals uit het voorgaande blijkt, onjuist. Rijksge pensioneerden dienen de aanvraag wel in te dienen. Alleen zij. die soci ale rente of uitkering genieten zul len automatisch het nieuwe pensioen ontvangen. Jonge Poolse gevangenen zijn enkele dagen geleden te Ples- zew, ongeveer tachtig kilome ter ten zuidoosten van Poznan, in opstand gekomen. Een voetbalelftal van hun ge vangenis had buiten het gevan genisterrein een wedstrijd ge speeld met een elftal uit een andere strafinrichting. De spe lers slaagden erin wodka te bemachtigen, waarmee zij naar de celwagen met medegevan genen gingen. De bewaarder die de wacht hield bij de wa gen, werd overmeesterd, waar- n.a de gevangenen op luidruch tige wijze door de stad trokken. Zij vernielden de ruiten van enkele winkels, waar men hun geen sterke drank wilde ver kopen. De gevangenen keerden daar na terug naar hun inrichting. Volgens de te Poznan ontvan gen berichten is de orde her steld.

de Stem | 1956 | | pagina 1