CASCU IS EEN FEIT Bredase kleuter viel drie-hoog uit raam Oosterhout ternauwernood een ramp ontkomen aan Stan Ockers overleden Impasse in Den Haag blijft maar voortduren Vijftien landen traden toe en stelden drie commissies in HARTJE LONDEN-CENTRUM ROTTERDAM IN DRIE UUR Milhado wint weddenschap De vaart door hetSuezkanaaï Redster wachtte met open armen Plan Adenauer betere W.E.U. VIER DODEN Straaljager ontplofte in kanaal Stukken van vliegtuig vlogen Technische School binnen Nederland richt brief aan V.N. DAGBLAD VOOR ZEELAND DE DOOD OP DE WEG Labourparlij hekelt Engelse regering Straalbommenwerper ontplofte op London Airport Leugens in Posnan Weersomslag Russische duikboten voor Egypte Weer demonstratie contra Schmidt Piloot redde zich met schietstoel De Indonesische schut denverloochening Nieuwste Amerikaanse automodel 96e JAARGANG No. 22266 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 2 OKTOBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236— Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no._35_) Stanneke... Grote Stan. De bekende Belgische wielrenner Stan Ockers, die zaterdagavond bij wedstrijden te Antwerpen bij een val een schedelbreuk kreeg en in een ziekenhuis was opgenomen, is giste renmorgen kwart voor tien overleden. Hy was 36 jaar. Zondagavond had hij nog een sche dellichting ondergaan. Het heeft niet meer mogen baten Het stoffelijk overschot van de ge storven renner zal woensdag worden opgebaard in het Sportpaleis te Ant werpen. Het publiek zal worden toe gelaten voor een défilé langs de baar. De uitvaart is op donderdagmorgen vastgesteld. Voor de levensloop van deze grote coureur verwijzen wij naar een be schouwing elders in deze editie. OLDEBROEK. Twee jongens, die door een val met hun fietsen midden op straat waren komen te liggen, zijn door een vrachtauto overreden. Een van de jongens overleed ter plaatse, de andere werd ernstig gewond naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Te Londen hebben gisterenochtend vijftien landen offici eel de Vereniging van Gebruikers van het Suezkanaal op gericht, de CASCU. De vertegenwoordigers van Ethiopië, fapan en Pakistan hielden zich afzijdig, terwijl de afge vaardigden van Nederland, Denemarken en Noorwegen lieten weten, dat de volksvertegenwoordiging in hun land het lidmaatschap nog moet bekrachtigen. De toegetreden landen zijn: Australië, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Perzië, Portugal, Spanje, Turkije, de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zweden. De afgevaardigden besloten drie commissies van deskundigen in te stellen. De eerste zal zich bezig hou den met de interne organisatie van de vereniging, met inbegrip van de bevoegdheden van de plenaire raad, de uitvoerende raad en de nog aan te wijzen administrateur. De tweede commissie, bestaande uit scheepvaartdeskundigen, zal het vraagstuk van de betaling van de tol gelden bestuderen. De derde groep zal zich later wij den aan de financiële kwesties van de vereniging, zoals de opstelling van een begroting. sies werd de conferentie tot een na der te bepalen tijdstip hedenmid- Na de instelling der drie commis- dag of woensdagochtend verdaagd. Spoedresolutie Labour Tegelijk met deze derde Londense Suez-conferentie hield de Britse La- bourpartij in Blackpool haar jaarlijks congres. Op de eerste dag van dit congres werd een spoedresolutie aan genomen, waarin de conservatieve regering veroordeeld wordt wegens de .betreurenswaardige behandeling van de Suez-crisis." Slechts één afge vaardigde was het niet met de reso lutie eens. De partijleider, Hugh Gaitskell, die een ovatie kreeg toen hij op het spreekgestoelte verscheen, betreurde het, dat de regering zelfs nu geen duidelijke belofte heeft afgelegd, dat geweld alleen in overeenstemming met het V.N.-handvest zal worden gebruikt. Engeland en de andere gebruikers van het Suezkanaal staan sterk, doch dat geeft hun niet het recht geweld tegen Egypte te gebruiken, zo be toogde de Labourleider. Hij meende, dat de conservatieve regering werkelijk van plan was ge weld te gebruiken. Zij kunnen het niet ontkennen, hoe zij zich ook draai en..." Men moet zeker tot een compromis kunnen komen, waarbij Egypte het dagelijks bestuur over het Suezka naal houdt en de kanaalgebruikers door middel van een raad van toe zicht controle hebben op de tarieven en de ontwikkelingsplannen voor het kanaal. Voorts mogen de rechten van Is raël niet vergeten worden, zo zei hij. De olie Tijdens het debat verklaarde de vroegere Labourminister voor Ge menebestbetrekkingen, Walker, dat Engeland het recht van de Arabische landen om de oliebronnen en -instal laties te nationaliseren, moet erken nen. Israël moet volgens hem voldoende wapens kunnen kopen. Albert Milhado heeft de wedden schap, die hij met Tom Schreurs was aangegaan, gewonnen. Milhado, de Londense correspondent van de AVRO, had n.l. tegen Tom Schreurs, hoofd van de reportagedienst van de zelfde omroep, gezegd dat hij kans zag binnen drie uur van het hartje van Londen uit te kunnen komen naar het stadhuis te Rotterdam. Hij wilde daarbij gebruik maken van de gisteren tussen Southend en Rot terdam geopende vliegdienst. Giste renmorgen om zes minuten over half tien startte hij met zijn auto te Lon den, nadat hij een boodschap van de Lord-Mayor van die stad in ontvangst had genomen voor diens ambtgenoot in de Maasstad. In Southend stapte hij in het vliegtuig, dat ook voor het vervoer van auto's is ingericht. Dus ook zijn auto ging mee en richting Rotterdam ging de machine. Toen het vliegtuig honderd meter uit de kust van Engeland was. bleek men acht minuten op het tijdschema achter te zijn, maar dit werd ingelopen. Verkeersregels Precies om kwart over twaalf ver scheen boven de luchthaven Rotter dam de „Vigilant" van de Air Char ter Ltd. Het toestel cirkelde enige In september zijn volgens officiële gegevens 1.192 schepen door het Suezkanaal gevaren, tegen 1.197 in dezelfde periode van het vorig jaar. De autoriteiten van de Egyptische Suezkanaalmaatschappij merken hierbij op, dat dit aantal werd be reikt ondanks het feit, dat bepaalde schepen met het oog op de nieuwe si tuatie om de Kaap zijn gevaren. malen over het veld en streek toen neer. Om 12.20 uur precies stond het op de startbaan. Daar werd meteen de kap geopend en werden de laad- bruggen aangebracht om de auto uit te laden. Mr. G. E. van Walsum, bur gemeester van Rotterdam, was ter be groeting aanwezig. Om te trachten de weddenschap te winnen reed de wa gen direct weg, voorafgegaan door de Rotterdamse verkeerspolitie, die vrij baan voor hem maakte. Buiten de stad werd met een snelheid van 110 km per uur, in de stad met 87 km per uur gereden. Op de trappen van het Rotterdamse stadhuis zat AVRO's re portagedienst hem op te wachten. Om drie minuten over half een stapte Al- bert Milhado uit zijn auto, zodat hij de weddenschap had gewonnen. Im mers hij was drie minuten eerder dan nodig zou zijn geweest. ..Ik heb alle verkeerswetten over treden", was tenslotte het commen taar van Milhado. Voor de openingsplechtigheid van het vliegveld verwijzen wij naar een verslag elders in deze editie. BINNEN 45 DAGEN na de opening van de tentoonstelling van Rem- brandts schilderijen en etsen in het Museum Boymans te Rotterdam heeft men daar reeds 125.000 bezoekers ge teld. DE HOOFDGROEP van het balletge zelschap van het Bolstoi-theater is in drie Russische straalvliegtuigen te Londen aangekomen. Woensdag is de openingsvoorstelling. DE GRAAF van Parijs, die aanspraak maakt op de Franse troon, heeft de verloving bekend gemaakt van zijn op één na oudste dochter, de 22-jarige prinses Helene, met graaf Evrard de Limbourg-Stirum, een jonge Belgische aristocraat. TIJDENS een voorstelling in de Rex- bioscoop te Malang in Oost-Java is een handgranaat ontploft. De portier van de bioscoop werd gedood en twee personen werden ernstig gewond. IN STROMENDE REGEN is gisteren de zevende verjaardag van de Chi nese volksrepubliek gevierd met een grote parade voor het staatshoofd, Mao Tse Toeng. De parade, waaraan werd deelgenomen door meer dan een half miljoen mensen, werd o.m. bijgewoond door Mao zelf en door Soekarno. WEST-DUITSLAND koopt in het bui tenland vijf reactors voor kernener gie, die in Karlsruhe, West-Berlijn, Muenchen, Keulen en Hamburg zul len worden geplaatst voor de oplei ding van specialisten. In het proces te Poznan van de negen jongemannen, die terecht staan op beschuldiging van wapendiefstal en het aanvallen van het hoofdkwar tier van de veiligheidspolitie, heeft de openbare aanklager verklaard, dat de 22-jarige Janusz Suwart getracht heeft door leugens de rechtbank te beïnvloeden. De verklaringen van Su wart gaven wij in onze editie van gisteren. De openbare aanklager zeide, dat de moeder van Suwart ten tijde van de arrestatie van haar man reeds krankzinnig was en dat de broer vijf jaar tevoren zelfmoord had gepleegd. Massa-psychologie In het proces voor het doden van een politieman, waarin drie jonge mannen zich te verantwoorden heb ben, is een deskundige op het gebied van de massapsychologie aan' het woord geweest, die verklaarde, dat opgekropte gevoelens van haat tegen de Poolse veiligheidspolitie een uit weg hebben gevonden in het doden van de politieman op 28 juni j.l. Een menigte, die relletjes veroor zaakt, kan een zeer grote invloed op het individu hebben, in het bijzonder als het zeer beperkte verstandelijke vermogens heeft, aldus deze deskun dige. (Van onze speciale verslaggever) „Ik kreeg een verschrikkelij ke klap op mijn armen, schoot door mijn knieën en zag de klei ne Tosca Pels op haar elleboog tegen de grond vallen". Dat is het simpele relaas van de dappere en 34-jarige me vrouw G. M. v. d. Berg-Kwast, Mr. Stormstraat 46 te Breda, over de luttele seconden tijds, dat zij het 3-jarig dochtertje van haar bovenburen van acht me ter hoogte naar beneden zag vallen en het moment dat zij het kind veilig in haar uitgestrekte armen wist op te vangen. De oorzaak van de angstige ogen blikken die de moeder van Tosca Tosca Pels Br... acht meter. Mevr. v. cl. Berg ...verschrikkelijke klap... mevrouw v. d. Berg en buurt hebben beleefd, lag bij de kleine meid zelf. Op de bovenste verdieping had zij zichzelf in de slaapkamer aan de achterkant van het huis opgesloten. Daar zij de deur niet open kon krij gen en waarschijnlijk in de waan ver keerde dat zij zich in de kamer be vond die toegang gaf tot het achter- balcon, is het kind door het raam naar buiten geklommen. Een bewoonster van het Thor- beckeplein, mevrouw Kroone, die op de achterkant van de huizen in de Mr. Stormstraat uitzicht heeft, zag de gevaarlijke bewegingen van het kind en op haar angstig hulpgeroep snelde mevrouw v. d. Berg naar bui ten. Zij zag Tosca aan het kozijn han gen en koos de enige weg die over bleef; zij ging met uitgestrekte ar men onder het acht meter hoger ge legen raam staan. De hevig ontstelde moeder, die zich naar het achterbal kon (een verdieping lager) had ge spoed, kon geen hulp bieden. Toen Tosca met haar kleine vin gertjes de zwaarte van haar eigen lichaam niet meer kon dragen, viel zij de lege ruimte in, totdat die ruimte gelukkig werd onderbroken door de gespannen armen van mevr. v. d. Berg. Het kind bleef, op een rood plekje na, volkomen ongedeerd, terwijl haar moedige en tengere redster haar lin kerhand verzwikte. Tosca Pels, nog deze maand vier jaar, kan later tegen haar broertjes Ted (2 jaar) en Robbie (nog in de box) en tegen iedereen die het maar horen wil met recht zeggen: ,,Ik ben drie-hoog het raam uitgevallen". En er zijn er niet veel, die dat kunnen navertellen. (Van onze parlementaire f redacteur.) De impasse in de kabinetsformatie is op het ogenblik zo groot, dat men zich in Haagse politieke kringen zelfs nawelijks meer durft te wagen aan veronderstellingen. Mr. Burger zelf heeft gisteren in het geheel geen waarneembare activiteiten ontplooid. De toestand van het ogenblik komt kort gezegd hierop neer: de K.V.P. is op zich tevreden met de vijf zetels die voor haar bestemd zijn, maar men heeft zich solidair verklaard met de A.R., die twee zetels blijft eisen. De V.V.D. heeft zich weliswaar niet offi cieel uitgesproken, maar uit het com muniqué, dat zaterdag werd uitgege ven, valt te lezen, dat men ook daar bepaalde wensen over de zetelverde ling heeft. Insiders vermoeden, dat de V.V.D. evenveel zetels wil hebben als de A.R. Dat de C.H. achter zou wil len blijven, is weinig waarschijnlijk. Alleen de P.v.d.A. is uiteraard vol komen tevreden met wat haar door partijgenoot Burger is aangeboden. zetels, d.w.z. drie meer dan oorsporn- kelijk de bedoeling was. Het is echter weinig fraai om drie niet noodzake lijke ministersfuncties uit de grond te stampen. Het is dan ook meer waar schijnlijk, dat mr. Burger eerst af wacht of een of andere partij, met name de A.R., niet bereid is toe te geven. Een andere mogelijkheid is dat hij de A.R. helemaal geen zetel aan biedt en tracht de K.V.P. over te halen met het lokaas van het dan vrij gekomen ministerie van Ecoonmische Zaken. Het is echter nog maar zeer de vraag of de K.V.P. op dit aanbod zou wil len ingaan. Vraagtekens Om aan al deze wensen te voldoen, zou mr. Burger de beschikking moe ten hebben over zestien ministers- 4 Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen. Later vanuit J het noordwesten enkele opklarin- j gen. Zwakke tot matige naar noordwest of noord draaiende wind. Kouder dan gisteren. Verwachting van het Belgisch I Weerkundig Instituut: 1 Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot zuidoost. Verander- lijke bewolking met kans op neer- slagvlagen. Vandaag: zon onder 18.16 uur; maan onder 17.06 uur. Morgen: zon op 6.44 uur; maan op 5.50 uur. Op London Airport bij Londen is gisteren een Britse straalbommenwer per van het type Vulcan neergestort. Het toestel, een der nieuwste typen voor het vervoer van atoombommen, was op de terugweg van een record vlucht naar Australië en terug over een afstand van 40.000 km. Van de zes inzittenden kwamen er vier om het leven. De piloot en luitenant-generaal Sir Harry Broadhurst, die als tweede piloot fungeerde, wisten zich met hun schietstoelen in veiligheid te brengen, gen. Toen het vliegtug in de stromende regen landde, stond in de hal van het stationsgebouw een commissie van ontvangst gereed om de vliegers te huldigen. Dikke rookwolken stegen omhoog van de brandende straalbommenwer per, waarvan bovenstaande foto een beeld geeft. Volgens het Britse blad Daily lerald heeft de Sovjet-Unie zes nieuwe duikboten geleverd aan Egypte. De schepen zjjn ingericht voor hel leggen van mijnen. Zij zijn een voor een door Russische bemanningen van de Oostzee naar Egypte gevaren, al dus dit blad. Twintig organisaties van jongeren en studenten hebben aangekondigd, dat zij een massa-vergadering op bet Merdeka-plein in Djakarta zullen hou den om de doodstraf tegen de heer Schmidt te eisen. De bijeenkomst zal op 12 oktober worden gehouden, drie dagen voordat de rechter in zyn zaak uitspraak zal doen. (Van onze speciale verslaggever.) Met een vreemde zwenking gierde maandagmiddag om half vier een straaljager uit zuidoostelijke richting op Oosterhout aan. „Liggen", riep een leraar van de nieuwe technische school en terwijl z'n jongens zich op de grond lieten vallen, dook het vliegtuig in het kanaal. Een oorverdovende knal, een regen van kerosine en daarna stille ontsteltenis. Brokstukken van het verongelukte toestel lagen tot honderden meters in de omtrek verspreid. Als het éven verder was neergekomen, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. In het schoolgebouw name lijk, waarvan ettelijke ruiten en zelfs een kastdeur vernield werden door rondvliegend staal en aluminium, bevonden zich op dat moment meer dan 300 jongens. Enkele minuten tevoren was een onderwijzeres van de meisjesschool met een hele klas leerlingen voorbijgekomen. ring van de straaljager was ge stoord. Hij oordeelde het beter om het toestel bijtijds te verlaten, wat hem inderdaad lukte. Hij bereikte zonder letsel de grond. Iedereen was er van overtuigd, dat Oosterhout aan een ramp was ont snapt. De kerosine is niet in brand geraakt, het water van het kanaal heeft bovendien de kracht de ex plosie nog enigszins getemperd. De plaats waar het toestel neer kwam ligt ongeveer halfwe„ tussen de Bouwlingbrug en de brug aan de Bredaseweg, recht tegenover de technische school dus. De straaljager in kwestie bleek af- komstig van de vliegbasis Soester- berg. Het was een Amerikaanse .,Su- ner-Sabre F 100. De piloot was luitenant-vlieger R. M. Mohammed uit Jamaica in de v*aat New-York. Zijn toestel maakte deel uit van een formatie van vier super-sabres. Hij bemerkte opeens, dat de bestu- Op het terrein van de school zelf stonden een aantal fietsen. De ban den van enkele hiervan waren door aluminiumscherven vernield. Mej. Jeanne van Raay, die de ad ministratie van de r.-k. Technische School helpt bijhouden, zag het toe stel naar beneden komen. ,,Ik bukte onwillekeurig", zegt ze, ,,toen gingen de ruiten aan splinters." En met ander personeel van de school wijst ze op de plaats waar een stuk metaal zich nogal opdringerig toegang verschaft heeft tot de direc teurskamer. De ruit kapot, een gor dijn aanflarden en een houten kast deur grondig vernield. Elders zijn stukken van het verongelukte vlieg tuig door het dak van de school ge gaan. ,,En de kerosine spoot tot hier." Directeur Serrarens beaamt dat. Hij wilde juist op zijn fiets springen, stond op het trottoir voor de school, toen 100 meter verder het vliegtuig als een granaat insloeg. Een stuk metaal groter dan deze krant blijkt niet meer te vinden. Misschien dat er nog flinke stukken in het water liggen. Gezien de hoeveelheid metaal die langs de kanaalweg en op het aangrenzende terrein verspreid ligt, is dat echter twijfelachtig. Schroot Ret terrein is spoedig afgezet. Daarom ook kunnen we de schipper niet te pakken krijgen van de ,,Fle- vo", die juist kwam aanvaren en het vliegtuig voor de boeg in het water zag duiken. Het schip maakte een paar rare sprongen, maar het kreeg geen noemenswaardige averij. Vlak voor de scheepswand is de wallekant afgeschuurd door de kracht van op springend water en wegschietend metaal. (Vervolg pag. 2) Dr. Konrad Adenauer, de Westduit- se Bondskanselier, heeft zich uitge sproken voor een herziening van het verdrag inzake de West-Europese Unie. waardoor een gecoördineerde militaire en buitenlandse politiek van de Westeuropese landen zou worden tot stand gebracht. Hij zei voorstan der te zijn van een „activering" van de W.E.U., waardoor Europa tot „iets tussen een bondsstaat en een staten bond" wordt gemaakt. Door de herziening zou het onmo gelijk moeten worden, dat een en kele staat welk plan ook door zijn oppositie kan torpederen. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Na ties, mr. C. W. A. Schuermann, heeft gisteren aan de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, een brief overhandigd met betrekking tot de Indonesische schuldenverloochening aan Nederland na de opzegging van de overeenkomsten van de RTC. In een omstandig schrijven komt de Nederlandse regering tot de conclu sie, dat Indonesië zich, met veront- achtzaming van de beginselen van het Volkenrecht, onttrekt aan de ver plichtingen, die het zonder voorbe houd heeft aanvaard. Gememoreerd wordt, dat bij de vaststelling van de omvang der Indonesische schulden aan Nederland, het totale bedrag de zer schulden werd verminderd met 2 miljard gulden, overeenkomende met de kosten der militaire acties tegen Indonesië. „Met het oog op de be langrijke rol, die de Veiligheidsraad en de commissie der V.N. voor Indo nesië destijds hebben vervuld bij het stichten van Indonesië als onafhanke lijke staat" heeft de Nederlandse re gering het nuttig geacht de V.N. in kennis te stellen van de ontwikkelin gen, die op dit terrein gaande zijn. De „Dart" is het nieuwste ontwerp van een van de Detroitse auto- fabrieken en wordt ook wel een watervliegtuig op wielen genoemd. De auto wordt beschreven als de perfectste aërodynamische passa gierswagen die tot op heden is ge maakt. De ..Dart" is ongeveer 1,35 m hoog en biedt ondanks deze lage carrosserie comfortabele plaatsen aan vier personen. De foto boven toont het zij-aanzicht van de bijna 6 meter lange wagen. De onderste foto laat het gestroomlijnde voor- aanzicht van de auto zien.

de Stem | 1956 | | pagina 1