De „Dordrecht" weer in de vaart Eerste auto toeterde begin 1900 door Breda MIDDELBURG - WESTKAPELLE veertig jaar heen en terug emina I G PROEFVAART PERKPOLDER-KRUININGEN Wat nu met de Molenberg P Voorzitter van de polder Walcheren gaat heen f 200.000 Unicef voor Marinierskapel gaf geslaagde uitvoering in Aardenburg Bode Janse dient economische belangen van zijn dorp t Commissaris van de Koningin bij de officiële overname Historie liefhebbers in Hulst teleurgesteld lien miljoen voor grote werken PloegwedsDijden in de Wilhelminapolder Walcheren Aardbeien in bloei Au o-botsing onder Krabbendijke VLISS1NGEN EH.B. O. -diploma 's uitgereikt Z.-Vlaanderen Bouw rond Koster Verstekeling ontdekt MIDDELBURG Zuid-Bcreland TERNEUZEN HULST Kermisstemming GOES Het gouden feest van de kerk Vroeg uit de veren OOSTBURG AGLNDA Vandaag Morgen Do A Besh Ma, Gei Gat WHAT A i DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 OKTOBER 1956 Dq, „Dordrecht" vaart weer. Dit betekent voor de reizigers van en naar Z^feuwsch-Vlaanderen minder wachttijd. Het goederenvervoer (in deze tijd vooral het vlas) kan nu gelukkig weer wat sneller gaan, zodat vele uren, die vaak veel geld kosten, niet behoeven verloren te gaan. Zaterdag j.l. heeft de „Dordrecht" na de technische proefvaart van enkele dagen gele den, haar officiële proefvaart gemaakt en is door de directie van de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij. aan de provincie overgedragen. buitenkansje dat door de vele wach tenden bijzonder werd gewaardeerd. Dankwoorden Bij de laatste aanleg te Kruiningen verliet de commissaris der Koningin het schip. In hotel des Pays-Bas te Terneuzcn verzamelden de genodig den zich aan tafel en werden door de heer J. de Klerk directeur van de Terneuzende Scheepsbouw Mij. en Van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten, woorden van dank uitgespro ken aan alle instanties en personen die aan dit object hun medewerking hebben gegeven. Daarbij werd ook ge wezen op het grote belang van vol doende en goed geoutilleerde sche pen voor het vervoer van personen en goederen van en naar Zeeuwsch- Vlaanderen. In de Sint Baafskerk te Aarden-korporaal-muzikant H. Friessen een burg vond onder auspiciën van het Bach-comité een geslaagde uitvoe ring plaats door de Marinierskapel der Koninklijke Marine onder leiding van de Majoor-Directeur Gijsbert Nieuwland. Talrijke muziekliefheb bers uit geheel west Zeeuwsch-Vlaan- deren waren weer naar Aardenburg gestroomd om het voorrecht van de ze muziekuitvoering mee te maken. In het bijzonder waren vele leden der diverse narmonie- en fanfarege zelschappen aanwezig, die er op ge brand waren hier eens een der keur korpsen van ons land aan het werk te zien. Deze muzikanten waren voor al ook verrukt over de wijze waarop de dirigent zijn werk uitvoerde. Het eerste deel van het program ma bestond uit een tweetal klassie ke werken n.l. de Ouverture from the Royal Fireworks" van G.F. Han del en de .Sinfonia" van J. Chr. Bach. In dit laatste stuk verzorgde de Behalve de directieleden van „de Terneuzense werf" waren bij deze proefvaart ook aanwezig de commis saris van de Koningin in de provin cie Zeeland, jht. rat A. F. C de Ca- sembroot, de hoofdingenieu'-dbeet'-ir van de Rijkswaterstaat in Zeeland, de heer J. H. v. d. Burgt, de directeur van de provinciale stoombootdiensten, de heer mr. L. J. Nieuwenhuis, van de technische dienst, de heren G. H. Vierhout, inspecteur en C. J. Mat- thijssen. van de provinciale griffie, de chef afdeling hoofdadministratie, de heer J. v. Tuinen en de heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en voorzitter van de contactcommissie van de provin ciale Stoombootdiensten. Ten slotte de directie van de En gelse firma Lister en de heer De Jong, directeur van de hoofdverte genwoordiging van „Lister-Neder land". Y eniieuw ingen De „Dordrecht", die vroeger voor zien was van 300 pk stoommachines Zateraag l.l. had de officiële over dracht plaats van de door de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij. ver nieuwde Dordrecht" aan de Pro- vinc'ale Sloombont^iensten op de -va-,j,j.- v '7cf eer in i'e vaart vemen v:n dit schip betekent weer uren minder wachten aan Kruiningen-Perkpolder. wordt nu voortbewogen door 1800 pk Diesel-elektrische motoren, die wer den geleverd door de Engelse firma Lister-Blackstone. De elektro-motoren en generatoren zijn van A.E.G., terwijl de elektri sche installatie werd geleverd dooi de firma Van Rietschoten en Hou- wens. Het schip werd door de Rotter damse firma Goud van centrale ver warming voorzien. Bij de proefvaart op de Westerschelde werden een tweetal reizen gemaakt Perkpolder- Kruiningen en werden meteen goede ren en passagiers meegenomen. Een de aardbeien af te dekken met glas. langwekkend werk nu weer zjven ja.; uitgesteld wo.dcn? Waarschijn lijk wel. Misschien is er in dit tijd vak toch nog een regeling te treffen, die alle partijen bevredigt. Indien men de pachter een aanvaardbaar stuk grond weet aan te bieden, wil hij misschien afstand doen van de Molenberg. Zoals de papieren thans liggen, staat hij echter in de meest M en met goede voorwaarden moeten komen. Het is te hopen dat 't lukt. Het heeft vele Hulstenaren pijnlijk getroffen, dat er in de gemeenteraad een besluit gevallen is, dat de ontgra- ving van de oude laud- en water poort, die onder de Molcnbe.g ver borgen is en welke men, na vier i - - j r. i- eeuwen, eindelijk tevooi schijn hoopte i run onderhandelingspositie te zien komen, voorlopig onmogelijk het gemeeiitebcstuur zal dus wel maakt. Voorlopig wil zeggen: gedu rende de eerste zeven jaar, want de pacht loopt nog een jaar en de aad besliste, dat die voor de volgende zes jaar niet opgezegd zal worden. Nu kan men er de gemeenteraad een verwijt van maken, dat hij de kans neeft iaten_ ontglippen om Hulst aan een historisch én toeristisch waardevol monument te helpen; de poort van de grote Vlaamse bouw meester Keldermans was in die tijd een heerlijk bouwwerk, zoals een ge schiedschrijver zegt, waarnaar ve len kwamen kijken. Zelfs een ruïne daarvan zou dus nog wel de moeite waard zijn. Je moet dat niet over drijven, zeiden sommige raadsleden, als die poort voor de dag gekomen is, zullen heus geen tienduizenden Amerikanen en Engelsen scheep gaan naar Nederland, om dit feno meen te bewonderen en hun goud in Hulst rond te strooien. Dat is, in algemene zin, niet on juist opgemerkt. Maar dan moet Hulst zijn basiliek, zijn stadhuis, zijn fraaie wallen en wat verder in dat genre te zien is, ook maar wegber gen. Als Hulst dan toch niet wijzer wordt van middeleeuwse beziens waardigheden, doe dan de oude rom mel maar weg. Zo erg bedoelden die raadsleden het natuurlijk niet. Sterker nog: al die tegenstemmers zijn absoluut even nieuwsgierig naar die roemruchte dubbele poort als welke historievor ser ook. En ze zouden best willen dat het bouwwerk uitgegraven werd. Waarom stemden ze dan tegen? feilloze hobo-solo. Als derde nummer voor de pauze volgden dan de „Wood land Sketches" van Mac Dowell, een tiental muziekschetsen van Britse ori gine. Het eerste nummer na de pauze de Mouvement Symphonique" van Marcel Poot ontlokte van het publiek een spontaan applaus, hoewel het in deze kerkruimte uiteraard niet ge past is te klappen na afloop van een nummer. Als verdere nummers van het tweede deel werden gespeeld de ,,Symphonie Militaire" van P. Fau- chet en de .„Ouverture Euryanthe" van Carl Maria van Weber. Een avond als deze deed weer eens Deseffen dat ook west Zeeuwsch- Vlaanderen iets te bieden heeft op het gebied van de cultuur en dat het Bach-comité te Aardenburg niet schroomt om de beste korpsen in den lande aan te trekken, iets waar voor het organiserende comité een woord van lof zeer zeker niet mag worden onthouden. Op de te Middelburg gehouden ver gadering van de polder Walcheren, deelde de voorzitter graaf R. v. Lyn- den, mede, dat dit de laatste bijeen komst was, welke hij leidde. Hij had steeds met genoegen de vergaderingen voorgezeten en al was hij er wel eens met lood in de schoenen heengegaan sp.eciaal in dien het dijkgeschot weer omhoog moest tenslotte was het meegeval len. Het belang van het waterschap was de band die bond. Spreker me moreerde de prettige onderlinge er- houdingen en zei dit zeer op prijs gesteld te hebben daar het zijn lei ding vergemakkelijkte. Het officiële afscheid zal nog vol gen. Kasgeldlening De begroting 1957 werd in vlot tempo afgewerkt en tenslotte onver- r-nd" d goed gekeurd. In deze begro- l.r.g komen de posten voor tot een gezamenlijk bedrag van ruim hen miljoen voor buitengewone werken aan zeeweringen. Het dagelijks oe- stuur kreeg daarom machtiging kas geld op te nemen tot een maximum van ger.oemd bedrag. Omdat er tegenvallers waren geko men, werd een aanvullend krediet van f 30.000 verleend voor verbetering van de zeedijk eer Zuidwatering, Zes procent Het voorstel om het personeel van dp polder een salarisverhoging te ge- Onrijp voorste] Zelfs 't bezwaar van één "an hen, nl. dat je maar moet afwachten wat er dieper in de berg aangetroffen zou worden, zelfs dat het niet zeker is dat er iets aan te treffen valt, was niet het argument waarom 't ging. Dat de kop, die men nu losgepulkt heeft, nog voorzien is van een onder stuk is wel duidelijk: een poort voor de helft afbreken is eenvoudig, maar alleen de onderste helft slopen en het bovenstuk even in de lucht te laten zweven om het daarna onder een flinke puist aarde te verbergen, dat is een kunststuk dat Keldermans zelf nog niet voor elkaar gekregen had. Neen, het ging om iets anders. Het, college van B. en W. is met een on rijp voorstel in de raad gekomen, een voorstel, dat alleen voorzag in de mogelijkheid later nog wel eens met die "uitgraving te beginnen en daartoe thans al de mogelijkheid te scheppen omdat dit nu zo uitkwam met de lo pende pacht. De pachter moest wet telijk nl. voor 1 oktober a s. verlen ging van de telkens zes jaar lopende pacht aanvragen. Het resultaat zou dus geweest zijn. dat de pachter, die als groentehandelaar zijn waren op dt Molenberg teelt, ervan verjaagd zou zijn, terwijl er verder geen en kele zekerheid was t.a.v. de vraag of er dan met de ontgraving begon nen zou kunnen worden en hoe dit zou moeten gebeuren. Natuurlijk, het werk kan wel uitgevoerd worden, maar er was daartoe nog niets gere- SCBovendien was er voor de pachter nog geen enkele nieuwe bestaansmo gelijkheid geschapen. De raad hoorde in de bewuste vergadering voor het eerst van pogingen om hem aan an- dere grond te helpen, maar op derge lijke gegevens heeft men niet willen bouwen. Nog kans Moet een historisch en ook cultu reel toch belangrijk (en hoogst be- Het fraaie zomerweer van de af gelopen dagen heeft er voor gezorgd, dat bij de onderwijzer S. de Wit te Nijkerkerveen, een buurtschap in de gemeente Nijkerk, voor de tweede maal dit jaar een bed aardbeien in volle bloei staat. en zal trachten de kleine vruchtjes rijp te maken door Die eerste auto ziet U hier met de gelukkige eigenaar, Frans Colson, de indertijd „omschreven" wonderdokter van Ginncken, in gezelschap van z'n Fox-terrier. De foto is genomen in het begin dezer eeuw en wel achter het door Colson bewoonde houten boshuis in het Ulvenhoutse bos, ongeveer waar nu de landhuizen in Beukenhof zijn verrezen. Dat dit hyper-modern verkeers-vehikel in Breda enorm bekijks had behoeft geen betoog. ven van zes procent, ingaande 1 sept. j.l„ werd aanvaard. Het dagelijks bestuur kreeg machti ging tot aankoop van enkele huizen en stukken grond te Zoutelande; de huizen zullen gesloopt worden in ver band met de verbreding der zee wering. Het dijkgeschot werd onveranderd vastgesteld op f 60 per ha en op f 8 voor het gebouwd per f 100 belastba re opbrengst. Zonder discussie werd besloten om aan de Kroon te adresseren vanwege de kwestie over de heffing van de polderlasten tijdens de herverkave ling. Bij het begin der vergadering werd de nieuwe commissaris van de pol der. ir. J. Berdenis van Berlekom, be ëdigd. Zaterdagmorgen had bij het Bol werk onder Krabbendijke een ern stige botsing plaats tussen een uit Schinncn (L.l afkomstige vrachtauto en de door G. K. uit Middelburg ue- stuurde personenwagen. Het ongeluk geschiedde op een wegkruising door dat de bestuurders een misrekening maakten. De personenwagen werd van voren ingedrukt en de chauffeur, die knel zat, leek er vrij ernstig aan toe. Vervoerd naar het Middelburgse gast huis bicck hij er echter met verschei dene gebroken ribben vaA te zijn af gekomen. Zaterdagavond vond in het „Schel- dekwartier" de uitreiking plaats van EHBO-diploma's aan 89 geslaagden, waarvan er 60 werden opgeleid voor de B.B. te Vlissingen. Deze officiële uitreiking werd bij gewoond door loco-burgemeester M. A, van Poperlng en het hoofd der BB, A. Rorjje. De voorzitter der afdeling Vlissin gen der EHBO, J. J. de Kok wees ir. zijn openingswoord op de grote ver antwoordelijkheid die door dit diplo ma in handen van de geslaagden wordt gelegd. Hij verzocht de loco burgemeester de diploma's uit te rei ken. Met groot genoegen aanvaardde de loco-burgemeester deze taak, om dat het gemeentebestuur deze oplei ding op hoge prijs stelt en doordron gen is van de belangrijkheid van dit iLploma. Het gemeentebestuur is voorts verheugd, aat zestig van de tachtig geslaagden een vrijwillige ver. bintenis hebben aangegaan bij de B- B. doch men hoopt, dat de verworven kennis zelden in praktijk moet wor den gebracht. Na de uitreiking wer- en A '7 Dl'be UieC. m CiCl! dis'Act Zeeland der EHBO bij mor.de n J.LJIJOL It/cL, iUiUUl van de voorziueri dhr schipper, ter- Aan de ploegwedstrijd in de Wil helminapolder namen 32 personen deel. Kenmerkend was wel, dat er slechts drie voor het paardenploegen ingeschreven hadden. Er werd met animo gekampt en overtuigend was A. van Dijke uit Wolfaartsdijk weer de matado- lij werd eerste in het algemeen klasse ment met 332 punten en kan zodoende de wisselbeker der Z.L.M. behouden. Tweede was C. de Jager, Wolfaarts dijk met 308 punten, derde J. Beek man, idem met 305 punten; vierde Joh, Mijnheer uit Grijpkerke met 298 en vijfde M. Vos uit Kleverskerke met 270 pur.tén. De beker voor de bestgeplaatste C.B.T.B.-er was voor M. Quaak uit IJzendijke en de wisselbeker voor de best geplaatsste N.C.L.B.-er voor J. Mijnheer, Grijpskerke, die no. 1 werd bij het ploegen met paard. De prjjzen werden uitgereikt door de heer de Groen uit Wilhelmina- dorp. De daartoe ingestelde commissie tracht, met het organiseren van dit evenement, het sedert geruime tijd bestaande financiële tekort van de vereniging op te heffen. (Advertentie i) Fat Vlai lï Wllt- Maar we' s wol voorbereid als er iets „verkeerd valt" 7 rn v-er Senniesl Met Digestif Renr.ies bij de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrand U geen zorgen meer. Die blussen Rennnies an de ene minuut op de andere. Een wonder die Rennies! En zo eenvoudig om in te r.emen gewoon laten smelten op de tong. zonder water of wa' ook. 't Tabletje opgelost zuur brand geblust. 923oo I loOgWU UTSLhhIIII Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 2 oktober, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om l.il en 13.24 uur; te Terneuzen om 0.30 en 12.49 u. en te Vlissingen om 0.03 en 12.17 uur. De ouderen kwamen, op 't horen van het getoeter van de grote ko peren signaalhoorn naar buiten en de jeugd holde achter de wit-ge- lakte open wagen met de koperen montering opgetogen mee, zolang dit maar vol te houden was. 't Was -wel een heel praktisch ver voermiddel. Je moest er weliswaar langs achter inkruipen, maar be halve de twee zitplaatsen achter 't stuur, konden er nog vier inzitten den beschikken over de twee zij-zit banken en je zat knusjes tegen over elkaar. De dames (heel spor tief) met enorme hoeden en doek, de heren, zoals u ziet, in wit vest, witte sportpet en witte das. Koeien paarden, honden, kortom al -vat op poten liep, was als de dood voor dit vreemdsoortige, puffende en toeterende ding, dat van voren met een slinger moest worden „opge draaid". De boeren die het geval, op hun kar gezeten, tegemoet reden, sprongen op de keien en wuifden van verre; „Naar de kaaant, naar de kant..,! Hij kan er nie tegen!" Die „hij" was 't paard, dat de kar achteruit wrong in de richting van de sloot. We hebben met ons zessen de eerste rit naar Antwerpen in deze nouveauté meegemaakt. Het vertrek was be paald op twee uur en de aankomst geschiedde tegen half zeven. Maar toen we die avond instapten om de De eerste auto toeterde begin 1900 door Breda. terugreis te aanvaarden, rolde de hele motor over de keien. Dat was heel ongezellig, want auto-monteurs moesten nog uitgevonden worden. Daarom werd de hulp ingeroepen van twee fietsenreparateurs en een ka chelsmid. die echter langdurig met de handen in 't haar bleven staan voor dit ziek mechanisch mirakel. Op de post „onvoorziene" uitgaven, moest dan ook een bedrag van twee honderd francs worden genoteerd voor logies en ontbijt te Antwerpen. De hotelier wist echter een van de beroemdste Antwerpse technikers te ontbieden, die na een nacht en halve dag arbeid 't geval weer rolklaar maakte. Hobbelklaar is juister uitgedrukt, want de kinderkop-kasseien op de Zundertsc steenweg deden je maag tot in je keel springen. De platte lands-bevolking -vas allesbehalve in genomen met dit akelijk mechien, dat de koeien in de wei op hol deed slaan Daarom tracteerde een der bengels achter een boom verscholen de chauf feur met het witte vest op een pet vol modder. De Fox-terrier is na 'n botsing met 'n boom op de loop ge gaan en nooit meer terug gekomen. 't SAS Zaterdagochtend om half acht hebben werknemers (en werk neemsters) van enige bedrijven op grafisch gebied een rouw krans gelegd bij het standbeeld van Laurens Janszoon Koster op de Grote Markt te Haarlem. Naar zij zeiden was dit bedoeld als een blijk van misnoegen te gen het besluit van het college van rijksbemiddelaars over de loonsverhoging voor 't grafisch personeel. Gistermorgen heeft het Amerikaan se schip Gateway City, dat om 9.30 liur de Nieuwe Waterweg afvoer, be halve de loods, ook een verstekeling op de zich in zee bevindende loods boot afgezet. De jeugdige verstekelig was L. de G. uit Amsterdam, oud on geveer 19 jaar, die gehoopt had onge merkt met de Gateway City te kun nen meevaren. Pater W. Loop van de Bond Zonder Naam heeft te Haarlem, in tegen woordigheid van meer dan tweedui zend bezoekers, een cheque ter waar de van 125.000 overhandigd aan mr. A. M. Joekes, voorzitter van het UNICEF-comité, het kindernoodfonds van de Verenigde Naties. Enige weken geleden heeft pater Loop reeds een cheque ter waarde van 75.000 aan het UNICEF-comité over handigd. wijl de cursisten hier 'blijk gaven van hun dankbaarhid en docent en be stuur geschenken aanboden. Het hoofd der BB, dhr. A. Rorije bracht dank voor de uitsteker.de samenwer king tussen EHBO en B.B., die niets anders dan de gemeenschap ten goe de kan komen. Tot besluit van deze avond werden enkele films vertoond o.a. over klas sieke muziek en symphonie-orkesten. Mooi succes voor Rode Kruis Bij de nationale' Rode Kruiswed- strijden te Kampen werd bij de help- stersploegen Middelburg nummer een met 1055 punten, de wisselbeker en vier persoonlijke medailles. Maas tricht moest de reeds viermaal ge wonnen wisselbeker afstaan. CONCERT GEWIJDE MUZIEK. Zondagmiddag van 12 tot 13 uur gaf de Muziekvereniging „Excelsior", onder leiding van de hoer J. Laroes, een uitvoering van gewijde muziek in de Graanbeurs op de Dam. Het programma was met zorg gekozen en werd uitstekend uitgevoerd, waarom het des te meer te meer te betreuren is, dat de belangstelling slechts ge ring was aanrijding Een zes-jarig meisje stak plotse ling de Nieuwediepstraat over en liep tegen mevr. de wed. L. J. v. D.- F.. die per fiets passeerde. De wiel- rijdster kwam daardoor te vallen en bezeerde zich zo ernstig aan de knie, dat dokter van BredaVriesman, die de eerste hulp verleende, overbren ging per ambulanceauto naar het zie kenhuis noodzakelijk achtte. Het meisje liep geen letsel op. Het begin van de najaarskermis kenmerkte zich ondanks het weer, dat heel wat beter had mogen zijn, door een grote drukte en een geanimeer de kermisstemming. De sfeer van ok- toberkermis verschilt opmerkelijk van die van de voorjaarskermis en niet ten nadele van de eerste. Op de markt staan een autoscooter, waar naar har- t gebotst wordt, een groot aantal irmolcns, zowel de oude roman- „ie met kolossale houten paarden als de hypermoderne die glimmen van lak en chroom, en de jeugd maakt daar druk gebruik van. De overige attracties trekken vooral ge durende de avonduren. Er is te kie zen uit oliebollen, frites, zuurstokken of paling, welke laatste wordt aange boden door de jubilaris onder de ker misexploitanten, de heer Simonis, wiens kraam in verband met zijn zil veren „staans"-jubileum op de Huls- terse kermis met ettelijke bloemstuk ken is versierd. Ook de café's kregen veel bezoek, niet alleen die, waarin gedanst werd, maar ook de overige. Kortom, het is weer een echte, ouderwetse en sfeer volle najaarskermis. St.-Jansteen benoeming Kapelaan H. van Leemput is door de bisschop van Breda benoemd tot geestelijk adviseur van de R.-K. Po litiebond St. Michael, afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gouden feest van onze parochie kerk, dat zondag 7 oktober wordt ge vierd o.m. met een pontificale Hoog mis, welke gecelebreerd wordt door mgr. Baeten, zal voorafgegaan wor den door een triduum, dat vrijdag avond 5 oktober begint. De pater ca- pucijn Ladislaus uit Enschedé zal de predikaties houden. A-Heer Arendskerke winkelweek De Middenstandsvereniging Han delsbelangen organiseert van 13 t.e. m. 20 oktober a.s. haar jaarlijkse winkelweek. Behalve verschillende attracties, waarmede men de koop lust van het publiek hoopt te verho gen, staan enkele muzikale rondwan delingen op het programma. Heinkenszand r.k.v.v. luctor gaat bazar organiseren Op 1 en 3 november a.s. organi seert de r.k.v.v. Luctor een groot scheepse bazar met tal van attrac ties. Aan de Dorpsstraat wordt een grote tent opgericht, waarin dit fes tijn zal worden ondergebracht. Met een brede zwaai draait de wagen van bode Janse van Westkapelle het plein op voor het Bodehuis in Middelburg. Het is niet precies te zeggen, voor de hoeveelste keer hij zijn wagen deze manoeuvre laat maken; veer tig jaar pendelt hij al tussen Westkapelle en Middelburg, vormt hij een economische schakel tussen het dorp aan de dijk er, de Zeeuwse hoofdstad. Het is wel precies te zeggen, dat hij het veertig jaar doet: vorige woensdag was dat, zo, op de kop af. Westkapelle heeft zich toen niet onbetuigd ge laten; „Jaap" Janse is door de muziekvereniging een d.-.verende serenade gebracht, waarbij minstens het halve dorp tegenwoordig was. terteller van de wagen 78.625 km. Twee maal de wereldomtrek. Kilo meter voor kilometer gereden. Op de Rotterdamse kaai worden lege flessen afgeleverd, „leeg goed" de inhoud ervan, limonade en spi ritualiën, verdween in de Westka- pelse kelen. Een fijne regen klet tert op de cabine van de wagen; volle limonadeflessen worden niet meer ingeladen. Weer lege flessen Even over de brug, op de kop van de Rouaanse kaai, tussen Spijkerbrug en Pr. Beatrixbrug wordt, voor de schepen die hier meren en op Rotter dam varen, leeg afgeleverd. Alweer lege flessen, bestemming Schiedam. Of is het voor Janse een speciale lege-flessen-morgen of ze weten er daar in Westkapelle goed weg mee... We houden het maar op het eerste, een toevallige concentratie van leeg- goed. Daarna is er nog suiker, die op de Korendijk in een van de grote pak huizen, bij een firma, die in bakkerij- produkten handelt, moet worden ge laden. Eerst wilde men al doorrijden. Even het hoofd buiten het raam. een kreet naar een bediende „Heeft D. nog wat besteld?" Hel blijkt in derdaad het geval te zijn. D. zal zijn bestelling een dag eerder in huis krij gen, dan hij vèrwachtte. Zo gaat het door, de morgen is snel om. Een Jaap had het verdiend. Het beroep van bode behoort niet tot de geza pige. "s-Morgens zeven uur start Janse of zijn jeugdige neef de wagen, de melk in het dorp wordt opgehaald, het lege goed van de caféhouders, groente voor de veiling. Dat betekent de wagen vraagt ook zijn onderhoud om zes uur uit de veren. Het is half tien, eer Janse Middelburg binnenrijdt. Bij het bode huis is het manden, dozen, kisten en allerlei, dat wordt gelost. In het kantoortje worden de forma liteiten vervuld. Dan gaat het de stad in. Reeds voordat het bodehuis werd „gedaan" is de melk bij de fabriek afgeleverd, is de groente naar de veiling gebracht. Westkapelle kan ge rust zijn. Janse levert zijn vrachtjes op tijd af. Eenmaal xin de stad zijn het maar korte afstanden, die de wagen moet trekken. Wegenkaarten halen op het belastingkantoor, enkele dorpelingen vroegen Janse of hij ze even ophaalde. Een fles zuur stof, die moest worden opgehaald. Boter halen voor de winkeliers van Westkapelle, bij de coöp. melkin richting „Samenwerking"; bij „Kinderzorg" op de Veersesingel wordt een doos met zilverpapier bezorgd, ingezameld op de kleuter- schooi. Korte afstandjes. Maar ondertussen wijst de kilome- oudercomité. Voor de r.-k. lagere school is een oudercon ité opgericht met het doel de samenwerking tussen de school en het gezin bij de opvoeding van de kinderen te bevorderen. Tot leden zijn gekozen: de dames Fassaert en van Straater. en de heren Pr. Bon te. J. van Broekhoven, P. Scherbeyn, A. de Schot en A. van Terheyden. De bestuursfuncties zullen nog onder ling verdeeld worden, Aardenburg algemene vergadering kvp. Vandaag is een algemene vergade ring belegd van de afd. Aardenburg van de K.V.P., waarop naast een fi nancieel verslag van de penningmees ter, diverse verkiezingen zullen plaats vinden. Het interessantse deel van de bijeenkomst zal evenwel na af werking van de agenda plaats vinden, want dan zal burgemeester J. van Dongen, thans lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, een cause rie houden over het onderwerp: „Het een en ander over de kabinetsforma tie". Daar dit onderwerp thans nog al in het brandpunt der belangstel ling staat, verwacht men, gezien de deskundigheid van de spreker, hier voor een goede opkomst van de le den. zilveren ptt-jubileum. Op 12 oktober a.s. hoopt de heer A.J. Pieters, besteller bij de P.T.T. alhier, de dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst zal zijn bij die dienst Ofschoon hij thans tijdelijk te Sluiskil is gedetacheerd, is hij zo goed als zijn gehele loopbaan in Aar denburg werkzaam geweest, waar hij ook werd geboren. Het zal hem op die dag dan ook niet aan belangstel ling bij dit jubileum ontbreken. (Advertentie) brengen. Tegen twaalven is Janse weer in het bodehuis. Daar wacht hem, in een hoek, on der het bordje „Janse en Huijszoon, Westkapelle" het stilleven van alle dag. Een opeenhoping van levens middelen, flessen bleekwater, een doos met peperkoeken, zeep, potten en pannen, kleding, die in Middel burg gestoomd is. De levensmidde len nemen een voorname plaats in. Vroeg in de middag gaat het weer richting Westkapelle, waarbij onder weg nog wel eens een dorp moet worden bezocht. Dan volgt die rit door Westkapelle, die eigenlijk het zelfde karakter draagt als die door Middelburg. Sonis een handwagen De klanten van Janse krijgen hun goederen op tijd. Handig zien ze de vertrouwde figuur, in zijn blauwe kiel en grijze broek, uit de auto sprin gen, zoals hij zich al veertig jaar be ijvert om de economische verbindin gen tussen zijn dorp en de Zeeuwse hoofdstad goed te doen zijn. In 1916 is het begonnen. Met ren wagen en een paard, soms ook was het een handwagen, waarmee de vrachtjes van de tramhalte naar het dorp werden vervoerdDe eer ste wereldoorlogwaarin Janse zijn bedrijf dus begon, bracht niet zo veel tegenslag als de tweede. Auto's werden gevorderd, een duik moest tijdens de inundatie uitkomst bren gen. Janse hielp zijn bedrijf er weer bovenop. Nog zijn de onkosten hoog doch hij komt er „uit". Daarvoor werkt Janse twaalf uur op een dag, want voor zeven uur is hij zelden klaar. Als het minder druk is, is er aZtijd nog wel iefs anders te rij den. Basalt of metselstenen. Geen dag gaaf er uoorbtj, of men ziet Janse zijn vrachten rijden. Hij doet het nog steeds zoals veertig jaar ge- BEURS VOOR MODE EN HUISH0UV/N6 Orkest: Willy de Vries met een doorlopende show 145 Interessante stands met shows en demonstraties MODESHOW - VELE ATTRACTIES Elke dag uitreiking van VELE GESCHENKEN Geopend van10-1 7 en 1 9-23 u. Zondag gesloten ahoy' gebouw rotterdam \lm 10 oct doos hier, een zak daar, halen en lieden, met plezier en liefde. AXEL Centrum 8 uur: Berucht. DE KLINGE Kinema van Dijck: Cabaret. GOES Grand: Dokter op zee. HULST Oscar Neefs 3 uur: Kermis- schieting. St. Jozefkring 8 uur: Jeugd. Bioscoopgebouw 5.15 uur: Sissi; 8 uur: Artiestenbloed. MIDDELBURG Electro:, Weg ohne Umkehr 18 j. Schouwburg: Johnny Guitar. 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: East of Eden SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De helden zijn vermoeid. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 23 Paces to Bakerstreet. VLISSINGEN Alhambra: Drie mannen in de sneeuw, a.l. 'Luxor: Wilde vruch ten, 18 j. AXEL Centrum 8 uur: Heuvel 25 ant woordt niet. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ar tiestenbloed. St. Jozefkring 8 u.: Jeugd. Aug. de Gucht 3.30 uur: Schieting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het offer van een moeder. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Untamed VLISSINGEN T.o. RHBS 8 uur: Circus van Bever. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Walsdroom. 3 i De deze co hebben wedstrr Ooi dat de t hebben Roo steeds p Bij tegenwo Tusi Uno An In ,ïl In het b iets hoger, ternos waf naren na door Haan! kwam Ax< doordat Pi Binnen eer de stand Swart steli Hul De thuis het teehnis daal bolwe wist rechts kopbal zijr ven. Na e Van Pul etl terse defer stand op 2- ten voor ri ietwat te h en het leer daalse doel de hervatti Pul: 3—1. kleinde Jai deze stand meer. Goes- „Goes" is overwinning het einde, c trapte een bal in eigen Lindenben leiding gaf meer doelpui wel tot een keeper. Zwa burgspeler, wondingen a ten de strijd Na de rus lijk en een tv de hoofdsted was Moens maker scoorcl vleven zijn, z| de mistrap. B.S.C Het was B; en na 13 miij kopbal van nam. Na 34 min in om een gemiste bal 1 INTER Belgrado: Zui Praag: Tsjech Wenen: Ooste EERS KFC-Haarle wijekers 1-2. SVV-Roda S Graafschap 5-1, DWS-Hell EERS' Helmond-Vo: Rigtersbleek 1 EDO-Hermes Stormvogels 2 RCH 1-1. TWEE Oldenzaal-Tubi Heerenveen 2 PEC 3-1, Zwo Leeuwarden-G, Ahead), Hera Velocitas-Rhed TWEE Wilhelmina-T Dosko 1-1, Lo Valk 8-6, RB( 't Gooi 2-2, Ze EERST Unitas-CVV vuick-DWV 1 isj- protest 1 RFC 2-0. EERS' WAVV-Robu Achilles 5-2, Zwaagwesti gelo-Sneek isteinc ek 3-- EERS LEKS' Vlissmgen-A

de Stem | 1956 | | pagina 2