Proces in Poznan begonnen CHARMANT ENWATERDICHT Onder belangstelling van gehele wereld: Bus tegen trailer dertig gewonden A.R.-partij wil in ieder geval twee zetels Broederschap militaire reclassering BELGISCHE MIJNENVEGER RAAKT VAST OP HAVENPIER Akkoord in Parijs Drie jongelui wegens beestachtige moord in de beklaagdenbank Tito met Kroestjev naar Sovjet-Unie DE DOOD OP DE WEG „Wapendiefstal en plundering RIJNWATER VERVUILT Bij binnenvaren van Nieuwe Waterweg: AMBTELOOS BURGER. STEKELIGE ONTVANGST DE VERHOREN Depressieweer Zwitserse prof: In nabijheid van Doetinchem Toestand van drie personen zorgwekkend De Bell verongelukt Bolsjoi-ballet toch naar Londen Hel incident bij Hoes san MEISJE VAN 12 JAAR ONDER DE SLACHTOFFERS Moeilijk probleem voor Burger: Wereldprimeur voor Nederland Toestand voor schip kritiek Kwestie Sues 96e JAARGANG No. 22263 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal p. post f 6.55, p. week (uitsl bij niet pestbestelL) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A Q 28 SEPTEMBER 1956jj Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3^ per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.83 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Blitzlampen flitsten op, toen gisterenmor gen in Poznan drie jongemannen voor het „Volksgereeht" werden geleid. Zij zouden tijdens de opstand van 28 juni j.l. een kor poraal van het Poolse leger „op beestach tige wijze hebben gedood". Tientallen verslaggevers, ook uit de westerse landen, vulden de perstribune en op gereserveerde plaatsen in de zaal zaten o.a. diplomaten van de Amerikaanse, Franse en Britse am bassades te Warschau. Het proces van Poznan was begonnen. Voor twee gerechtshoven moeten de beklaagden zich verantwoorden, maar vrijwel alle pu blieke belangstelling ging deze eerste dag uit naar wat inmiddels met de „moordzaak van Poznan" wordt aangeduid. President Tito en Nikita Kroestjev, eerste secretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie, zijn samen per vliegtuig uit Belgrado naar de Sovjet-Unie vertrokken. Zij waren vergezeld van de Zuid- slavische vice-president Rankovic en de president van de Zuidslavische republiek Bosnië, Pucar. Ook Tito's echtgenote maakt de reis mee. Er is meegedeeld, dat het gezelschap enkele dagen rust zal nemen aan de Zwarte Zee. Tito's reis was voor de westelijke diplomaten in Belgrado een volledige verrassing. Tito reist over het alge meen niet graag per vliegtuig. In juni heeft hij nog een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht. Hij reisde toen per trein. HELMOND: Op het Oostende is de 64-jarige wielrijder C. Wiericks door een personenauto gegrepen, toen hij plotseling van rijrichting veranderde. Met zware verwon dingen werd hij in het ziekenhuis te Helmond opgenomen, waar hij kort na aankomst overleed. Honderden mensen verdrongen zich voor het gerechtsgebouw. Tegen de buitengevels waren luidsprekers gehangen, zodat ieder een het gesprokene kon volgen. Onder de drie rechters bevond zich een donkerharige, jonge vrouw. Voor het tweede gerechtshof staan acht jongelui en een man van ongeveer 35 jaar terecht. Zij worden ervan beschuldigd de gevangenis van Poznan en een militaire post te hebben aange vallen, wapens te hebben gestolen en flatwoningen en winkels te hebben geplunderd. Drie westerse juristen van internationale faam hebben toe stemming gekregen de processen bij te wonen. Ook de internatio nale commissie van juristen in Den Haag had om toelating van vertegenwoordigers gevraagd. Zij kreeg echter geen antwoord op haar verzoek. De drie die wegens moord terecht staan luisteren naar de namen Folty- nowicz, Zurek en Sroka. Een beroeps- rechter begon met het onderzoek van hun antecedenten en sprak als zijn conclusie uit, dat alle drie beklaagden beschouwd moesten worden als jon gelieden met een ongunstige reputa tie. Foltynowicz ontkende, mee te heb ben gedaan aan het vermoorden van een korporaal der Veiligheidspolitie. Hij had eerder schuld bekend, zei hij, omdat hij bang as mishandeld te worden. Foltynowicz verklaarde op een ge geven ogenblik gezien te hebben hoe een menigte van twee- tot driehonderd man de korporaal sloeg, terwijl zij schreeuwde: „De bandiet, de misdadi ger, hij heeft een vrouw en twee kin deren vermoord.". Hij had toen, over de hoofden van de menigte over het algemeen jonge mensen heen, de bloedende politie man ook drie of viermaal geslagen, doch hij was hiermee opgehouden toen een spoorwegarbeider hem wegtrok en zei: „Die man heeft niemand ver moord". Uit de verhoren werd wel duidelijk dat de korporaal zolang getrapt en geslagen was tot hij op sterven lag. Direct nadat men hem had ontzet, was hij overleden. „Ik hoorde iemand ZES MIJNWERKERS zijn in een kalkmijn bij Strassberg (Oost-Duits- land) verdronken, toen bij het werk een waterader werd geraakt. DE HOGE autoriteit van de K.S.G. heeft ingestemd met een verhoging van de Belgische kolenprijzen met 76 a 78 fr. per ton, met ingang van 1 oktober. NA RUIM twee jaar aan zijn bestem ming onttrokken te zijn geweest, is gisteren het historische waaggebouw te Leiden weer met passende plechtig heid in gebruik genomen. EEN WERKENDE kernreactor zal te zien zijn op de atoomtentoontelling, die in de zomer van 1957 op Schiphol wordt gehouden. DE ONTGROENING en de festivitei ten van het Nijmeegse studentenkorps „Carolus Magnus" zijn afgelast in verband met het overlijden van een eerstejaars-student uit Eindhoven. KONINGIN ELISABETH van Enge land en de hertog van Edinburgh zul len van 8 tot II april 1957 een offi cieel bezoek aan Frankrijk brengen. IN ROTTERDAM is gisteren de twee de automatische telexcentrale in ons land in gebruik genomen. BIJ FOKKER zijn totnutoe reeds 101 vliegtuigen van type Fokker F 27 „Friendship" besteld. DE WESTDUITSE Bondsdag heeft donderdag belastingverlagingen goed gekeurd, die voor de Duitse belasting betalers een verlichting van ongeveer 3 miljard per jaar zullen betekenen. GROTE SCHADE is in zuid-oost-Ja- pan veroorzaakt door de orkaan „Har riet." Doordat een rotsblok op een spoorlijn waaide, tuimelde een trein- rijtuig het water in. Daarbij werden 20 mensen gedood. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vrijdagavond, opgemaakt l donderdagavond te 23.15 uur: l Veel bewolking met plaatselijk J regen of motregen. Krachtige tot harde en aan de kust tijdelijk stormachtige zuidwestelijke wind. I Temperaturen 16 tot 20 graden. Weersverwachting van het Bel- gisch weerkundig instituut: Matige wind van zuid tot zuid- west. Betrokken en regenachtig. Later opklaringen, maar ook nog neerslagvlagen. J J Vandaag: zon onder 18.26 uur. J zon °P 6*37 uur, maan J op 0.25 uur. hoop in de straat te gooien en te ver branden. Op de spoorbrug hoorde hij iemand schreeuwen, dat een politie man een vrouw en twee kinderen had vermoord. Toen zag hij een drom van 50 tot 100 mensen een man aanvallen, wie het bloed van het gezicht liep. Drie keer trachtte de man tevergeefs te ontsnappen, een keer op een pas serende tram. Vier of vijf mannen sleepten hem voort na hem zijn uni formjas en polshorloge ontnomen te hebben. Plotseling trachtte de man in de richting van het station te ontko men, maar men hield hem aan zijn handen en voeten vast. Toen men hem op een hek met punten wilde leggen wist hij zich los te scheuren, rende naar het station en zocht een schuil plaats in een treincoupé. Toen had Zurek hem geslagen, hoe wel hij toegaf dat de korporaal ver zwakt was en hevig bloedde. Zurek zei dat Foltynowicz, die dron ken was en waggelde, een van de actiefsten uit de menigte was geweest. Foltynowicz, die dicht bij Zurek in de beklaagdenbank zat, sprak Zureks beschuldigingen echter tegen. „Kapitalistische propaganda" In de akten van beschuldiging voor beide gerechtshoven wordt de schuld aan de onlusten voor een deel aan „imperialistische en kapitalistische" propaganda gegeven. De openbare aanklager, mr. Alfons Leman, vertelde het hof dat vijf vooraanstaande officieren van de Poz- nanse militie onder wie de districts commandant waren ontslagen nadat burgers hadden geklaagd dat zij na de onlusten gevangenen onbehoorlijk hadden behandeld. In de huizen, winkels en kantoren te Poznan zaten donderdagmiddag overal de mensen bij de radiotoestel len om naar de voortdurende uitzen dingen van de rechtszitting te luis teren. De Zwitserse professor Otto Jaag heeft op een congres van Duitse wa- terbeschermingsdeskundigen in Loer- rach gewaarschuwd voor een nieuw gevaar voor de Rijn, namelijk de radioactiviteit. Hij zei dat de overheid maatrege len moet nemen, opdat radioactieve stoffen in het water vroegtijdig wor den onderkend. Dezer dagen zal hij met een Duitse en een Nederlandse deskundige over dit probleem van ge dachten wisselen. In Zwitserland zal men op twee plaatsen waarnemingsposten inrichten voor de radioactiviteit van het rivier water. Op het congres is verklaard, dat de vervuiling van het Rijnwater sterk toeneemt en dat ernstige gevol gen voor de watervoorziening van Duitse en Nederlandse plaatsen aan de Nederrijn niet kunnen uitblijven. Bijzonder beden' ijk acht men het hoge zoutgehalte van het Rijnwater aan de Duits-Nederlandse grens, waar de stroom dagelijks circa 29.000 ton keukenzout meevoert. schr eeuwen Zurek, een zwaargebouwde jonge man, erkende dat hij de korporaal een slag in het gezicht had gegeven. Hij zei dat hij op een baantje bij de spoor- wêgen uit was, toen hij zich aansloot bij een menigte, die naar de gevange nis opdrong. Hij hielp papieren op een Onder Silvolde, bij Doetin chem, is donderdagochtend een bus van de Gelderse tramwegen tegen een met hout beladen trai ler gebotst. Van de 65 inzitten den van de bus werden er der tig gewond, van wie tien ern stig. Drie van hen verkeren in zorgwekkende toestand. Het ongeluk gebeurde doordat de trailer een geparkeerde personen auto wilde passeren op het moment dat de bus uit de andere richting naderde. De chauffeur van de vrachtauto trachtte op het laatste moment nog te remmen, maar de zwaarbeladen wagen begon daar door te slippen, zodat een botsing onvermijdelijk was. De bus werd in het bouwland ge drukt en enkele van de 65 passagiers eruit geslingerd. De anderen werden door de kracht van de botsing door elkaar geworpen. Spoedig na het ongeluk was genees- Het Amerikaanse proefvliegtuig Bell X-2, een raketvliegtuig waarmee snelheids- en hoogterecords gevestigd zijn, is donderdag op de luchtbasis van Edwards in California veronge lukt. De piloot, die voor de eerste maal met dit toestel vloog, is om het leven gekomen. kundige hulp ter plaatse. De gewon den werden in een hotel binnengedra gen en daar verbonden. Twaalf van hen moesten naar het ziekenhuis wor den gebracht. Beide voertuigen werden aan de voorzijde zeer ernstig beschadigd. De chauffeurs bleven ongedeerd, doch de twee conductrices van de bus moes ten in het ziekenhuis worden opge nomen. Tot de zwaarst gewonden behoren de heer Ebbers uit Silvolde, mevrouw Oostendorp, mevrouw Steverink en een 15-jarige Ambonese jongen. De bus was er een van de lijndienst Gendringen-Arnhem. De chauffeur van de trailer beweer de dat hij, vanwege een bocht, de bus te laat had opgemerkt. Zo hard kwam de hotsing aan, dat de 17 meter lange bus, door een ijzeren hek heen, in het bouwland werd gedrukt. De directeur van het Moskouse Bolsjoitheater heeft meegedeeld, dat zijn ballet naar Londen gaat, ondanks de zaak Nina Ponomareva. Directeur Michail Tsjoelaki, die vo rige week had gedreigd de tournee af te gelasten, verklaarde nu: ,,Het is mijn persoonlijke beslissing en me ning, dat het noodzakelijk is naar En geland te gaan." De artiesten was de verzekering gegeven, dat hun vrees, dat er hun wellicht iets in jonden zou kunnen overkomen ongegrond" was. De Parijse modehuizen hebben een serie nieuive creaties op hel gebied va.n regenkleding voor deze herfst en ivinter op de markt gebracht. De linkerfoto toont ,,Frimousse" van het bekende huis „C.C.C." De grote cape met opstaande kraag is vervaardigd van bruin waterproof fluweel in dezelfde kleur als de er onder gedragen rok. Midden: „Alaska" is eveneens een creatie van C.C.C. Het is een driekwartse mantel van zeer warme stof en wordt hier gedragen met een witte „après-ski" waarvan men veel ver wacht voor de komende winter. Rechts: eveneens van C.C.C. is „Eal- bala", een uit satijn vervaardigde cocktail- en avondmantel die vol gens een speciaal procédé water dicht is gemaakt. De gemengde Israëlisch-Jordaanse bestandscommissie heeft in een com muniqué over het gevecht bij Hoes san gezegd, dat waarnemers van de Verenigde Naties de lijken hebben ge vonden van 38 Jordaanse soldaten en politiemannen en van een Jordaans meisje van twaalf jaar. Verder zagen zij elf gewonde Jordaniërs, onder wie burgers. Het politiebureau van Sja- rafa is verwoest, evenals een school bij Wadi Foekin. Een jeep van de Verenigde Naties is in de Jordaanse zóne van Jeruza lem van Jordaans gebied af bescho ten. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. (Van onze Haagse correspondent) i lang niet uitgesloten dat de A.R.- De A.R. neemt geen genoegen met partij minister Algera, die thais dit de ene ministerszetel die haar door departement beheert, niet te laten informateur Burger was aangeboden. vallen. Na een fractievergadering van 2 1/2 In ieder geval ziet het er naar uit uur heeft prof. Zijlstra mr. Burger j dat de Christelijke partijen hun over een brief overhandigd waarin het be- wicht in de Ministerraad zullen be sluit van de fractie is neergelegd: houden wanneer de verdeling wordt: de A.R. eist voor haar medewerking vijf P.v.d.A^ vijf K.V.P., twee A.R, aan een nieuwe regerin gtwee porte feuilles, op de eerste plaats die van Economische Zaken en bij voorkeur Verkeer en Waterstaat als tweede. Mr. Burger heeft nog getracht de weigering te voorkomen. Hij bood de A.R. in plaats van een tweede minis terszetel een staatssecretariaat voor ambtenarenzaken aan op het departe ment van Binnenlandse Zaken. De A.R. heeft zich echter niet laten ver leiden, gesteund als zij zich wist door het besluit dat de K.V.P.-fractie de dag tevoren had genomen. Het woord is thans weer aan mr. Burger zelf. Hij zou nu eerst met de V.V.D. kunnen gaan praten in de stille hoop dat uit deze partij geen gegadigde beschikbaar komt. Men 'hoort echter ook verdedigen en deze opvatting is om prestige-redenen ook verklaar baar dat hij eerst met de A.R. tot overeenstemming wil komen. Dat zou kunnen gebeuren door voor deze par tij het aanvankelijk „afgeschreven" departement van Overzeese Rijksde len te lat envoortbestaan. Bij een wei gering van de V.V.D. zou dan het voor die partij bestemde minister van Verkeer en Waterstaat aan een partijloze figuur kunnen worden op gedragen. De mogelijkheid is echter Tijdens een persbijeenkomst, belegd door de vereniging van reclasseringsinstellingen, heeft majoor G. Bakker meegedeeld, dat per 1 oktober een militaire reclasseringsbroederschap haar werk zal beginnen. Dit betekent een wereldprimeur. Deze particuliere instelling oefent toezicht uit namens de reclassering op militairen. De stichting werkt ten aanzien van de burger-reclassering dus zuiver aanvullend en wel overal, waar deze geen toegang heeft tot de geslo ten militaire gemeenschap. De toe zichthouders worden bij voorkeur in het kader gezocht, met name onder de oudere onderofficieren. De bijeen komst werd geopend en geleid door mr. Baron van Speyart van Woerden. Mr. Ch. J. Enschede schetste de si tuatie ten aanzien van de zogenaamde bewijzen van zedelijk goed gedrag. De onbevredigende gang van zaken ten gevolge van de plaatselijke regelin gen zal ingevolge de „Wet op de ver klaringen omtrent het gedrag" over enkele maanden een einde nemen. Iedere burgemeester zal dan zijn oor deel moeten baseren op het strafregis ter, waarin een rehabilitatiestelsel wordt ingevoerd. Een strafblad wordt na 4 jaar verwijderd of, als het gaat om gevangenisstraf, na 8 jaar. Wie eenmaal gestraft is, zal dus in de toekomst na verloop van tijd weer De Belgische mijnenveger M 927 is donderdagavond om tien voor acht, toen hij de Nieuwe Waterweg binnen wilde varen, op het uiteinde van het Noor derhavenhoofd te Hoek van Holland gelopen. Het schip kwam aan de zeezijde met de voorsteken haaks te staan op de lengterichting van het haven hoofd. In dezelfde positie be vond zich indertijd ook het En gelse schip „Spanker". Om twintig minuten voor negen kon de reddingsboot „President Jan Leis" nadat bij een eerste poging de tros gebroken was, een verbinding tot stand brengen tussen de mijnenveger en de sleepboot „Blankenburgh". De mijnenveger lag toen met de voorsteven in de richting zuid ten oos ten. Sinds de stranding was het water „een onbekende" in het strafregister worden. Drs. W. v.d. Mast gaf een uiteenzet ting over de arbeidsbemiddeling van gedetineerden en reclassenten, waar uit bleek dat in Nederland de situatie zeker niet ongunsffg is. en één S.H. Daarbij komt dan nog dat de (katholieke) minister van Binnen landse Zaken vice-voorzitter wordt van de raad voor Economische Aan gelegenheden in het kabinet, waar door de K.V.P., zij het in mindere mate dan zij eigenlijk wenste, is doorgedrongen in de sociaal-economi sche sector. Premier Eden van Engeland en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, hebben gisteren in Parijs hun besprekingen met pre* mier Mollet en minister Pineau be* ëindigd. In een communiqué werd gezegd, dat de staatslieden tot een akkoord zijn gekomen ten aanzien van de lijn, die Engeland en Frank rijk bij het debat over Suez in de Veiligheidsraad zullen volgen. Zij willen van de Raad de bevestiging dat het kanaal onder internationaal beheer wordt geplaatst. Inmiddels heeft de Egyptische re gering bekend gemaakt, hoeveel lood sen zij momenteel in dienst heeft. Zij beschikt over 89 geoefende loodsen en 89 zijn er nog in opleiding. Voorts zouden er 7000 sollicitanten binnenge komen zijn. Premier Nehroe van India en ko ning Saoed van Saoedie-Arabië heb ben na afloop van hun besprekingen in Riad gezegd dat het uitoefenen van politieke of economische druk in het geschil ,,een vreedzame regeling zal vertragen." Als ambteloos burger" mag Seretse Khama, het 33-jarige verbannen stamhoofd van de Bamangwatos in Brits Beetsjoeanaland, terugkeren naar zijn volk, na zeven jaar buiten zijn land te hebben doorgebracht. Hij heeft zowel voor zichzelf als voor zijn kinderen, geboren uit het huwelijk met de voormalige Lon- dense typiste Ruth Williams, af- stand gedaan van alle rechten op het leiderschap van zijn stam. De foto toont Seretse Khama met zijn vrouw en twee kinderen. al twintig centimeter gezakt. Het ging bovendien harder waaien. Er werd assistentie van een pompboot gevraagd omdat lekkage in de houten mijnen veger wordt vermoed. De oorlogsbo dem zat, zoals de zeelui het uitdruk ken „op de stenen te rijden". De „President Jan Leis" heeft om streeks kwart over tien 38 opva renden van de mijnenveger gehaald. Slechts de commandant en de chef machinist zijn aan boord gebleven. De M 927 deed mee aan de N.A.V.O.- marine-oefening „Cut Loose". Het is een kustmijnenveger die omstreeks 1954 is gebouwd. Het schip meet 370 ton en heeft in normale omstandig heden een bemanning van veertig koppen. Deze kustmijnenvegers van de Bel gische marine komen overeen met de B-klasse mijnenvegers van onze Ko ninklijke Marine. Er waren geen juichende me nigten om de beroemde en nog al excentrieke pianist Liberace bij zijn aankomst in Parijs te begroeten... Er was slechts een wesp. En de wesp was zo slecht geluimd dat zij in een van Liberaces kostbare handen stak. ..Haal een dokter," riep Libe- race angstig, „dat vergif moet er gauw uit. ik moet zondag piano spelen." In een eerste-hulppost dompel de een Franse verpleegster zijn duim in alcohol. Dokter Jean de Freaunou onderzocht de steek met een naald en intussen zat Liberace van pijn te sprin gen in zijn stoel, angstig kij kend naar zijn gezwollen hand. ..Het zal afzakken," verzekerde de arts. „Over drie dagen zult u weer piano kunnen spelen." Libernce zei dat zijn handen „bij Lloyds verzekerd zijn voor een miljoen dollar, maar dat geldt natuurlijk alleen ingeval van totale invaliditeit". Lïberace reist in gezelschap van zijn moeder, zijn broer George en zijn schoonzuster Jayne.

de Stem | 1956 | | pagina 1