GOLD STAD ONGEVALLENWET Billy Louise 8 StagblaD peseta de sigaret van formaat Poolse straaljager op Bornholm L Tafelpoten met krassen? Prachtbijts Q0!wr IN BEELD Peronisten weer actief Meningen en Commentaren J Atoomwegen AT EEN ONDERLIJKE ERELD j DRONKEN RADIO door B. M. Bower TWEEDE BLAD r JL <<>ooo<x>o<xxxxxxxxxxxxx>ooo<x>oooooooooooo<x>ooooooooc DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 HUURBIJSLAGEN INDONESIË IN HET NIEUWS ACHTERSTELLING Guiseppe Pella voor Weense Universiteit Veiligheidsbeurs voorjaar 1957 Baggermolens komen uit Egypte terug Witte tanden - frisse adem met COLGATE TELEVISIE-PROGRAMMA'S QNDEE de suggesties, die de af tredende minister van Finan cien, de heer Van de Kieft, aan zijn opvolger en aan het Parlement heeft nagelaten, behoort ook de gedachte tot opheffing van de huur- verlagende subsidies. Voor de nationale kas zal het een voordeel betekenen van ettelijke miljoenen. De bewoners echter van de huizen, waarvoor een huurbij- slag wordt gegeven, zullen voor grote moeilijkheden komen te staan. Er zijn immers na de oorlog wo ninggroepen gebouwd, waarvoor de rijksbijdrage even veel bedraagt, als de huursom zelf. Het opheffen van de rijksbijdrage ook al geschiedt dat geleidelijk komt voor zulke woningen uit eindelijk neer op een huurverho ging van niet minder dan 100 pet., een verdubbeling dus. Nu is het wel zó, dat de vóór de oorlog geldende regel een zeven de deel van het loon of salaris be stemmen voor huishuur in het bewustzijn van velen niet meer leeft. Het kunstmatig laag houden van de huren der vooroorlogse wo ningen, ondanks de stijging van lonen en salarissen, heeft de bewo ners daarvan in een gunstige uit zonderingspositie gebracht, terwijl de druk op deze huren de overheid de gelegenheid bood om mede ten koste van het particuliere bezit de lonen en salarissen dienovereen komstig te drukken. Hierdoor zijn we in een impasse geraakt, waaruit we ons moeilijk kunnen redden zonder loon- en sa larisverhoging. Als daaruit weer prijsstijgingen volgen, komt de nood lottige cirkel varT een wedloop tus sen lonen en prijzen weer een stap je dichterbij. "TIEN Indonesische en negen Ne derlandse hoofdredacteuren en journalisten hebben maandag en dinsdag in Zürich een collegiale bij eenkomst gehouden om de midde len te bespreken, die de journalis tieke betrekkingen tussen de beide landen kunnen verbeteren. Men deed een beroep op de pers van beide landen, om de objectiviteit in acht te nemen bij de behandeling van nieuws en om een verstandige beperking te betrachten bij de pu- blikatie van commentaren, die scha delijk zouden kunnén zijn voor de goede betrekkingen. De nieuws agentschappen werd aanbevolen ook aandacht te schenken aan gema tigde stemmen bij de overbrenging van perscommentaren over politie ke geschilpunten. Over en weer zullen er voorlich tende artikelen voor de kranten ge schreven worden, een uitwisseling van journalisten wordt overwogen, administratieve belemmeringen voor bezoeken zal men uit de weg trachten te ruimen. Nederlandse journalisten zullen proberen het be zoek van Indonesische journalisten aan Nieuw-Guinea mogelijk te ma ken enz. Het is mooi en goed, dat men tracht bestaande tegenstellingen te verzachten, dat men ook het stre ven naar objectiviteit wil bevorde ren. Maar dit doet niets af aan de plicht, om ergerlijke feiten ook er gerlijke feiten te blijven noemen. We mogen er geen vergoelijkende doekjes om winden, als Nederlan ders aan een caricatuur van rechts pleging worden onderworpen, als lynch-pogingen ten aanzien van een dappere vrouw niet worden be straft. als plechtig gezette hand tekeningen worden verloochend. Van Indonesische zijde is trou wens ook nog gepoogd, deze ver zoeningsconferentie te verstoren door twee journalisten onmiddellij ke terugkeer te bevelen. Ze hadden zich schuldig gemaakt aan een „mis drijf", het oefenen van kritiek op de regering. Het moet tot hun eer aangete kend worden, dat ze een even laco niek als waardig antwoord gaven: „Maak u geen zorgen, wij komen terug". Hun houding draagt daad werkelijk bij tot een goed begrip. We beseffen daardoor weer eens, hoe er ook in Indonesië nog stro mingen bestaan, welke dwars in gaan tegen het afzakken van de publieke moraal, door een onmach tige regering geduld, ja zelfs be vorderd. Op het aanmoedigen van die stromingen moge de Nederlandse berichtgeving ook gericht zijn. ■y/OOR een vergadering van het Benelux-comité in Den Haag heeft de Leuvense hoogleraar van Mechelen gesproken over de toe komst van de Kempen. Men heeft het een en ander uit zijn betoog in ons blad kunnen lezen o.a. dat hij de nadruk legde op de noodzaak, om aan de Kempische mijnen në- .venindustrieën te verbinden. Daar tegen bestaan echter ook weerstan den, wat blijkt uit het volgende. De Limburgse Economische Raad had zich tot financiële kringen gewend voor de vestiging van een stikstof nijverheid. Deze lieten toen deskun digen een onderzoek instellen, dat afwijzend uitviel. Maar dezelfde fi nanciële groep gaat nu over tot ka pitaalsuitbreiding van een stikstof- fabriek te Tertre in Wallonië. Deze fabriek te Tertre hangt af van vier marginale mijnen in de Borinage, die haar kolen leveren tot 200 franks per ton beneden de kost prijs. Zo kan men misschien een fa briek laten floreren, maar de mij nen lijden er te meer verlies door. Waarover men echter geen zorg heeft, omdat de staat dit wel bij past! Zo ziet men, dat de achterstelling van het Vlaamse bij het Waalse land nog niet in alle kringen is uitgeroeid. (Advertentie) De president van de gemeenschap pelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, EKSG, Giuseppe Pella, heeft aan de Weense Universiteit een voordracht gehouden over het onderwerp: „We gen en vooruitzichten voor de eco nomische integratie van Europa". Hij verklaarde, dat een dergelijke ont wikkeling ondenkbaar is, zonder dat daartoe de vastbesloten politieke wil aanwezig is, en wees erop, dat dit doel langs twee wegen bereikt zou kunnen worden: of door een supra nationaal plan, of door een interna tionaal plan. Pella waarschuwde ervoor, dat men zich niet op al te ambitieuse plannen moest werpen, die op de lange duur niet te verwezenlijken zijn. Zowel de organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking als de EKSG hebben reeds belangrijke resultaten behaald op het gebied van vergro ting van produktie en handelsver keer. Na de vraagstukken te hebben op gesomd, die gepaard gaan met de oprichting van de Euratom, verklaar de Pella tenslotte, dat de verschillen de economieën van de Europese lan den zich moesten verenigen, daarbij rekening houdende met de belangrijke vooruitgang van de economie in de Verenigde Staten en in de Sovjet- Unie en dat zij tot ondergang gedoemd zouden zijn, wanneer zij geïsoleerd bleven. Advertentie) (Advertentie) In het veiligheidsinstituut te Am sterdam zal van 25 februari tot en met 1 maart 1957 de tweede veilig heidsbeurs worden gehouden. De eerste beurs, op bescheiden voet opgezet, werd op initiatief van het veiligheidsinstituut in november van het vorig jaar gehouden. De komen de beurs zal een meer internationaal karakter krijgen. Jaarlijks doen zich in de Nederland se bedrijven circa 400.000 ongevallen voor tachtig procent daarvan wordt veroorzaakt door menselijke schuld en de kosten daarvan worden ge raamd op rond 200 miljoen gulden per jaar. Dit bedrag is 25 miljoem gulden hoger dan het aanleggen van de ringdijk met de bijbehorende slui zen, gemalen enz. van Oost-Flevoland heeft gekost 175.000.000). Dit deelde de directeur van het vei ligheidsinstituut, ir. E. Spaan, mee in zijn toelichting op de komende beurs. Van de 200 miljoen gulden gaan vijftig miljoen gulden naar de ge troffenen en de restdriekwart, wordt gevormd door schade aan machines, materieel en tijdverlies. Het aantal bedrijfsongevallen is de laatste tijd min of meer stationair geblevenvertelde IrSpaan, doch het ligt relatief tien a twintig pro cent hoger dan vóór de oorlog. Eén op de zeven arbeiders in ons land „loopt" per jaar in de Ongevallen wet. (Advertentie) Volgens Argentijnse persberichten is in de provincie Buenos Aires een Peronistische organisatie ontdekt en zijn een twintigtal personen gearres teerd. De leden van deze organisatie zou den zich bezig hebben gehouden met afpersing van kooplui om gelden te krijgen voor het voeren van Peronis tische propaganda en voor hulpver lening aan politieke gevangenen. r 9 Het gemeentebestuur van 't J Utrecht heeft gemeend het J i atoomtijdperk tot uitdrukking J te moeten brengen in de namen J van alle wegen op het industrie- terrein lage weide. J De volgende namen zijn voor J r "de xlaar Tuirrgeleyde' en nog aan t te leggen wegen gekozen: Elek- J t tronweg, Atoomweg, Enexgie- J weg. Reactorweg, KernwegJ t Neutronweg en Protonweg. De drie Nederlandse baggermolens die hun werkzaamheden in het Suez- kanaal hebben beëindigd en te Is- maila op vergunning wachtten om te vertrekken, zullen eind deze week Egypte verlaten. Naar wij vernemen zijn de moeilijkheden tussen de Hol landse maatschappij voor Aannemin gen, „Holma" en de Egyptische auto riteiten opgelost. Aan het vertrek van de molens staat niets meer in de weg. Maar aangezien het sleepprogram van de Holma door het oponthoud geheel in de war is, zal het nog enkele da gen duren voor sleepboten beschik baar zijn om de molens uit Egypte weg te halen. Nieuwe heerlijke, smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Dit is de nieuive Poolse MIG straal jager, die op een vliegveld op het Deense eiland Bornholm is geland. De machine moest min of meer een noodlanding maken, daar een be tonnen startbaan wel op de kaarten van de piloot voorkwamen, doch in werkelijkheid nog niet was aange legd. De piloot van het toestel heeft de Deense autoriteiten om politiek asyl gevraagd. Op de foto zien we de machine tijdens het onderzoek door Deense militairen. De autori teiten hebben de vliegenier asyl verleend. Het toestel zal door een Poolse piloot worden teruggehaald. Men heeft meer dan nor- j male zorg gehad met de heer Paul Sheard uit Leeds, die op i een kwade dag dronken was. Men had hem alleen thuis 5 aangetroffen met een (inmid- dels lege) fles koppige wijn en een kopje, waarin de laat- ste slok zat. Men haalde er I verschillende dokters bij, bel- S de het ziekenhuis en scharrel- de alle mogelijke mensen op, die in zo'n geval kunnen hel- pen. Alleen de politie liet men er buiten. Dat is eigenlijk ook wel te begrijpen, want de heer J lieer Sheard is pas zes jaar. Hij had de fles in een on be- j waakt ogenblik te pakken ge- j kregen. Prijs De hoofdprijs van een lote rij, die een Amerikaanse bier brouwerij heeft georganiseerd, bestaat uit een eiland van de Bahamas-groep. Het wordt be schreven als een tropisch, pa radijselijk oord, waar de tem peratuur steeds prettig is en waar het zeer goed bier drin ken is. Wraak De heer David Williams uit Wi chita, die enkele dagen geleden in het huwelijk trad en dus eigenlijk volop bezig moest zijn met de witte broodsweken, is bij de politie komen vertellen, dat zijn bruid zoek is. Volgens Williams is ze geschaakt door Don Clason, een medeminnaar, die de bons kreeg. Het lijkt wel of hij ze me niet gunt," zei de heer Williams verontwaardigd. Student Men heeft een speciale vergun- ning moeten verlenen aan Fred Sa- fier uit Berkeley, opdat hij aan de universiteit van Havard mag stu deren. Fred is pas twaalf Jaar, maar hij is vooral in wiskunde zo goed bij de tijd, dat er voor hem een uitzondering gemaakt diende te wor- jj den. kinderen genoemd mag worden, is op zeventigjarige leeftijd in Chicago overleden. Goldberg was de man, die vijftig jaar geleden de ijsco in de Verenigde Staten introduceerde. Bruiloft (I) De heer Derek White en zijn bruid Ann uit het Engelse Had- leigh hebben de bruiloft gevierd in de foyer van een bioscoop. Er waren veel gasten, maar dat was niet de reden, want bij Ann thuis zou ook ruimte genoeg geweest zijn. De oorzaak wasmromantischer. In diezelfde foyer leerden de twee elkaar voor het eerst kennen. Het werd zo'n prettige kennisma king dat er deze trouwpartij op volgde. Bruiloft (II) Twee jaar geleden viel voor de kust van Babbacombe «en meisje uit een roeiboot. Ze zou zijn. ver dronken, indien Tony Kenton er haar niet had uitgehaald. In de boot zat ook een zuster van de drenke linge en die bracht de angstige se conden door met verliefd worden op de redder. Zij treden dezer da gen in het huwelijk. De roeiboot zal een ereplaatsje krijgen in de zaal, waar de bruiloft zal worden ge vierd. Merk In Engeland heeft iemand het voorstel gedaan ook aardappels van een merkteken te voerzien (zoals eieren), zodat men kan zien, hoe oud ze zijn. I riend Toen zei ik legen hem: Kom mee naar buiten De heer Max Goldberg, die gerust en zeg dat dan nóg es als je durft! Maar ik dacht een vriend van alle Amerikaanse er in mijn drift niet aan dat we drie hoog wacen„. (Advertentie) VRIJDAG, 28 SEPTEMBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Gram. 10,55 Gevar. muz. 11,35 Harprec. AVRO 12,00 Orgel en saxofoon 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25-Mil. ork. 13.55 Beursber. 14,00 Viool en piano 14,30 Voordr. 14,50 Gram. 15,10 Gevar. muz. VARA: 16,00 Gram. 16,30 V.d. jeugd 17,00 Muz. caus. 17,40 Lichte muz. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18.20 Dansmuz. 18,50 Vakverenigingsnws. 19,Oo V.d. kind. 19,10 Hammondorgelspel VPRO: 19,30 Ons adres, caus. 19,50 Ber. 20,00 Nws. 20,05 Toneelrubr. 20,15 Kamerkoor 20.30 Gespr. zelfportret 20,40 Het onderwijs nu, caus. VARA: 21,00 Amus. muz. 21,30 Met de plaat op reis 22,00 Amus. muz. 22,25 Buitenl. overz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondw. VA RA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Radio Fiih. ork. en sol. 10,10 Gram. 10,30 Morend. 11,00 Sopr. en piano 11,25 Gram. 12,00 Gevar.muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Negro-spirituals 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Protest. Interkerkelijk Thuisfront 13,20 Lichte muz. 1'3.45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,25 Omr.ork., Omr. (Advertentie) koor en vrouwenkoor 15,15 Voordr. 15,35 Surinaamse volksmuz, 16,00 De Cyclamen, en de Clivia, caus. 16,15 Gram. 16,25 Ka- mermuz.ens. 17,00 Voordr. 17,20 Lichte muz. 17,40 Koersen 17,45 Gram. 18,00 Stemmen van Overzee 18,15 Vocaal ens. en sol. 18,30 Clavecimbel en viool 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Regerinsuitz.: Rubr. verkl. en toel. 19,20 Regeringsuitz.: Emigratierubr. H. A. van Luyk: Het emigratiepraatje 19,30 Gram. 20,00 Radio- krant 20,20 Kamerork. en sol. 21,20 Rep. uit Cairo 21,30 Gevar.muz. 22,00 Het werk dat ons straks als predikanten der Evan gelische Broedergemeente in Suriname wacht, caus. 22,15 Zang en piano 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 11,45 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 G ram. 18.10 Vlaamse liederen 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Symf.ork. en sol. (21,00-21,15 Kunstkaleidoscoop) 22,00 Nws. 22,11 Gram. 22,30 Russische folklore 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 en 14,00 Gram. 15.00 Kamer- muz. 15,40 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 18,38 en 19,05 Idem 19,30 Nws. 20,00 en 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22.55 Nws. VRIJDAG, 28 SEPTEMBER 1956 NTS: Eurovisie: 21,30-22,30 Intern, ten- niskamp. voor professionals. VLAAMS BELG.-; 19,01 Puzzle 19,30 Nws. 20,00 In het hart van het lie de France 20,15 Eurovisie: Zwemwedstr. EngelandHongarije 20,45 Schipper. haast Mathilde 21,30-22,30 Eurovisie: In tern. tenniswedstr. te Londen 22,31 Nwe, films 23,00 Journ. en nws. Misschien dat ik iemand laat komen om me bij 't werk te helpen" ging zij verder na een pauze, waarin zij een pan met een doek één- of tweemaal uitwreef en daarna het water door de geopende deur naar buiten wierp. „Ik heb een neef die wil komen. Hij is op een bank geweest, maar hij is ontslagen en wil op een ranch gaan werken. Ik denk dat ik hem in het voorjaar zal laten komen." „Dat moet je doen", beweerde Bil ly Louise, zich volkomen onbewust van de mogelijkheid van de toekomst. „Ik moet er niet aan denken dat jullie tweeën hier alleen zult zijn. Ik veronderstel dat hier nooit iemand komt, behalve ik.... en dat is niet dikwijls." „Niemand heeft een reden om hier te komen", zei Marthy onaandoenlijk. „Zij zullen zeker niet komen om ons gezelschap te zoeken en om ie' an ders komen zij ook niet." „Wel, er zijn niet veel mensen, die hier kunnen komen, weet je," lach te Büly Louise, die de kopjesdoek uitsloeg en hem over twee spijkers hmg, zoals zij dat thuis deed, „P" woon het dichtst bij jullie en ik moet zes mij] rijden...nu zelfs tegen de wind in. ik denk dat ik maar zal vertrekken. Ik ben bang, dat ik voor eerst niet bij jullie zal kunnen ko men; moeder heeft niet graag dat ik 's winters ga rijden. Je laat die neef direct komen, waarom zou je dat niet doen, Marthy?" Het was juist iets voor Billy Louise om een bevel en een vraag in één zin sa men te vatten. „Werkelijk, ik vind dat Jase er slecht uitziet." „Een goed, sterk aftreksel van sa lie zal hem weer opknappen, maar volgens mij is hij niet ziek. Doe de ze shawl om." Billy Louise weigerde de shawl en liep vlug het kronkelende pad af, met zijn franje van lange, grijpende vingers van de kale bessenstruiken. Bij de stal stond zij stil voor éen hijgend onderhoud met Jase en reed dan weg door de boomgaard, wiens bladerloze bomen haar een uitzicht gaven op de hut, met haar laag dak en op Marthy, die haar enigszins mistroostig op de ruwe drempel stond na te kijken. In het nauwste gedeelte van de bergkloof liet zij de sluitboom zak ken en bracht hem weer op zijn plaats nadat zij haar paard er voor bij geleid had. Zoals altijd, werd het meisje ook nu weer getroffen door de eigenaar dige ligging van de Cove. Zij wenste dat de Cove haar toebehoorde; zij hield er van te leven op een plaats als deze, met oorlogszuchtige India nen om haar heen en met deze kloof om dag en nacht te bewaken. Zij wenste dat zij Marthy was geweest en dat zij die plek ontdekt en stukje voor stukje ontgonnen had. Blue ging verder, kalm stappend over dit rotsblok en óm een ander, alsof het 't eenvoudigste ding ter wereld was hier een goede weg te vinden en zijn meesteres veilig naar huis te brengen. Hij wierp zijn kop zo plotseling omhoog, dat Billy Louise uit haar dromen werd opgeschrikt en wees met zijn ogen en zijn neus naar de plaats, waar lang geleden Marthy haar kampvuur had gebrand. Een paar voetstappen verder en dan bleef Blue staan om te kijken en te luisteren. Billy Louise kon het zenuwachtige trillen zien van z'n spie ren onder de hrnd van nek en schou ders en zij glimlachte. Zolang zij Blue bereed, zou haar nooit iets onverwacht kunnen over komen. Zeli's een jachthond lette niet meer op zijn omgeving dan Blue. „Schiet op, Blue", beval zij na een minuut. „Als het een beer is of zoiets, kan je er voor weglopen; als het een wolf is, zal ik hem neer schieten. Je hoeft hier niet de ge hele nacht te blijven staan." Blue ging verder om een wilgen bosje heen, dat haar het uitzicht benam. Hij zocht weer voorzichtig zijn weg tussen de verspreide rots blokken en kleine kuilen. Nu was het de beurt van het meisje om ver wonderd te staren en te peinzen. Zij kende deze ruiter niet, die onver schillig in het zadel zat en opkeek tegen de steile, met ceders begroei de overkant, terwijl zijn paard tot aan de knieën in de kleine stroom stond. Zij kende hem niet; en er waren niet zoveel reizigers in dit land, dat men onverschillig naar een vreemdeling keek. Blue verwelkomde het paard met een knik en liep levendig voort. En de ruiter wendde het hoofd om, keek het meisje scherp aan en knikte een vluchtige groet. Zijn paard hief de kop op om te kijken, besloot nog wat te drinken en boog zijn kop weer naar het water. Billy Louise kon zich geen idee vormen van de leeftijd of persoonlijk heid van de man, want hij was ge wikkeld in een jas van wolfshuid, die hem van het hoofd tot de voe ten volkomen bedekte. Zij kreeg een indruk van een smal, donker gelaat en een scherpe blik uit ogen, die ook donker schenen. Er was een dun ne, lange neus en dan keek Billy Louise niet meer. Had zij dit wel gedaan, dan zou de mond haar ze ker weer enigszins gerust hebben gesteld. Billy Louise keek omhoog naar de grijze zwiepende wolken, die in de richting van da bergen achter haar gedreven werden. Zij keek de man aan en betrapte hem er op, dat hij aandachtig naar haar gelaat staarde. Hij wendde niet onmiddellijk de ogen af, zoals hij had moeten doen en Billy Louise voelde zich een kleur krijgen van verlegenheid en veront waardiging. „Gaat u ver?", vroeg hij. „Zes mijl", antwoordde zij kort, hoewel zij trachtte heel gewoon te zijn. „Ik achttien mijl," zei hij. „Het ziet er, naar uit, dat we door een sneeuwstorm overvallen zullen wor den." Zijn stem was in ieder geval pret tig genoeg en per slot van rekening was het toch niet zijn schuld, dat hij bij het riviertje was, toen zij uit de bergkloof kwam rijden. Billy Lou ise legde haar verontwaardiging af en keek hem aan met een spoor van een glimlach in de hoeken van haar lippen. „Dat kunnen wij verwachten, als wij 's winters in dit land reizen", ant woordde zij. „Maar vóór u achttien mijl gereden hebt, zal het allang don ker zijn." „Wel, ik was van plan aan de één of andere ranch aan te kloppen, als het te erg werd. Er is een ranch er gens aan de Wolverine, is 't niet?" „Ja". Billy Louise beet op haar lip; maar gastvrijheid is een ongeschre ven wet van het Westen... 'n wet, die niet gauw geschonden zou worden. „Daar woon ik. Wij zullen, natuurlijk, blij zijn als u bij ons wilt blijven." Da vreemdeling scoest de onbewus te waardigheid van haar toon en woor den hebben gevoeld en bewonderd, want hij dankte haar eenvoudig en keek niet langer voortdurend naar haar gelaat. ,,U kunt gerust doorrijden en ma ken, dat u thuis komt", zei hij kort. „Uw paard is fris. Het zal nog wel erger worden; deze cayuse van mij heeft al dertig mijl achter de rug". "Ik denk dat ik beter op u kan wachten", antwoordde zij. „Er zijn gevaarlijke plaatsen, waar de weg vlak langs de bergwand gaat en de rotsen zullen glibberig zijn door de sneeuw. En het zal zo spoedig don ker zijn, dat een vreemdeling daar uit zou kunnen glijden. „Als dat het geval is, hoe eerder u daar dan voorbij bent. des te beter is het. Ik zal er wel komen. Rijd u maar door." Billy Louise dacht een ogenblik na over de toon van kalme meederheid in zijn stem. Hij kon niet weten, dat zij meer gewoon was bevelen te ge ven dan bevelen te gehoorzamen; om haar lippen kwam een kleine trek van plezier over dit misverstand. „Ik breng u veel liever over deze gevaarlijke plaatsen heen dan u in de afgrond te laten glijden", zei zij, „omdat niemand in staat is u weer naar boven te halen of zelfs om af te dalen en u fatsoenlijk te begraven. Het zou helemaal niet plezierig zijn. Het is veel eenvoudiger u de weg te wij^n." Hij zei iets, maar Billy Louise kon niet verstas.-? wtt hei was; zü ver dacht hem van vloeken. Zij reden zwijgend verder. „Blue is een goed paard op een slechte weg en in het donker", merk te zij eindelijk op. „Hij struikelt nooit en vergist zich nooit in de weg." „Ja? Da's prettig." Billy Louise voelde er veel voor de tong naar hem uit te steken, voor de koele afwijzing in zijn stem. Hij verdiende dat zij hem alleen liet rij den en dat hij zijn nek brak, als hij daar zin in had. Ze klapte haar tan den op elkaar en wendde haar ge laat van hem af. HOOFDSTUK III EEN BOEK, EEN GERSTEKOEK EN EEN BED. Blue liep recht naar de lage hou ten stal en stopte met zijn neus te gen de gesloten deur. Billy Louise zelf was verblind door de sneeuw storm en zou de stal nooit hebben kunnen vinden. „Breng uw paard hier binnen", beval zij de man kort. „En ga dan mee naar het huis." Het deed haar een weinig genoe gen te zien, dat hij haar zonder pro test gehoorzaamde; maar zij was niet zo goed te spreken over zijn zwijgzaamheid en tamelijk veront waardigd leidde zij hem naar het wenkende oog, dat het venster was, (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3