Nieuwe veerhaven komt gereed 1958 in WARMWATER-INSTALLATIES IN KROONWIJKSE HUIZEN B Vrijwillige brandweer in Middelburg jubileerde Het schoolmuseum kwam te Middelburg bijeen Waterstaatswerken te Breskens Van 15 november tot 1 maart wordt werk stilgelegd R.-k. ulo gaat een feit worden Bezwaren tegen onderhandse gunning aan het Gasbedrijf Goedkeuring nieuw raadhuis Z- Vlaanderen Me DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 Riskant karwei: Rozenkrans Kruistocht te Kapellebrug Nieuwt' fuiken Tevens veertien spuitgasten in het goud Zakelijk leven Eer liet de kunst recht wedervaren Schilderijen zien Industrie-uitbreiding te Heinkenssand Aan onze kwartaalabonnees Technische proefvaart van de Dordrecht Solide korps klok Walcheren VLISSINGEN /uit! Beveland GOES Een greep uit Oostburgs raadsvergadering Aanbesteding 24 oktober AXEL Expositie Minderhout en Loef te Middelburg AGENDA Heden Morgen o^<xx*>oo oooooooc HUUd INDC HEI Wit met Nieuv Nu kan Celgati Op 1 januari 1958 hoopt de Rijkswaterstaat het grootse werk aan "de Nieuwe Veerhaven te Breskens definitief gereed te hebben. Het hoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat men thans volop bezig is aan cn voor deze nieuwe haven. Het werk zal in twee gedeelten worden uitgevoerd, n.l. het deel buiten de bestaande duinenrij (welke doorgraven zal worden) en het deel achter de duinenrij. Het eerste deel omvat de aanleg van twee havendammen elk 400 meter lang en het uitdiepen van de „voorhaven" tussen deze dammen. Het werk achter de duinen omvat de aanleg der fuiken waaraan hoogst waarschijnlijk nog dit jaar wordt begonnen temeer daar deze werkzaam heden „op het droge" kunnen geschieden en het doortrekken en sluiten der havendammen. Op 13 juni van dit jaar werd net eerste werk aanbesteed en gegund aan het aannemersbedrijf Jac. C van Oord N.V. te Utrecht, die na het ver krijgen der vergunning direct groot materiaal en manschappen inzette. Op 1 september 1957 zal men dit werk op moeten leveren. Midden juli begon men met voorbe reidende werkzaamheden, waartoe het opruimen van dertig bunkers en ge- schutsopstellingen behoort. Een bui tengewoon riskant karwei want her haaldelijk stoot men op nog niet ont ploft oorlogsmateriaal. Bij het uitgra ven van een bunker ontdekte men, dat deze tjokvol munitie zat. Tijdens werkzaamheden op het strand, vooral bij het zandzuigen, komen regelmatig onontplofte landmijnen en granaten te voorschijn. Het is daarom geen overbodige luxe, dat de HVD hier en kele manschappen heeft gestatio neerd. Westelijke Havendam Op 20 augustus begon men definitief met de aanleg van de westelijke Ha- vendam, een werk waaraan men thans gevorderd is tot een onder- strook van 150 meter. Dit jaar hoopt men een lengte te bereiken van 300 meter en volgend jaar zal deze wes telijke dam verder worden klaarge maakt. Tijdens de wintermaanden met zijn hevige stormperiodes wordt het werk n.l. stilgelegd en wel van 15 november tot 1 maart. Een aan besteding vroeg in het iaar had deze stillegging waarschijnlijk kunnen voorkomen! De westelijke- en ook de oostelijke Havendam krijgen een lengte van 400 meter tot aan de bestaande duinen rij. De dammen bestaan uit een li chaam van zand. waaromheen een kleilichaam komt en ze krijgen voorts asfalt-taluds. De hoogte der dammen wordt 7 meter plus NAP. doch de aansluiting aan dc bestaande zeewering wordt 11 meter plus NAP Wanneer men dit jaar de westelijke Havendam 300 meter lang gebouwd heeft, is men tevens gekomen aan de grens van uitvoering per vrachtwagen en dragline. Dan is men reeds zover in zee, dat bij laag tij waaronder 41 deze werkzaamheden dienen te worden uitgevoerd geen gebruik In navolging van vorige jare.i roept ook thans de rozenkran„-bcdetocht de katholieken van Nederiano op, om te getuigen van hun liefde vooi het rozenkransgebed en te bidden voor vrede, welvaart en wereldverbetering waarbij voor dit jaar als bijzondere intentie is aangegeven: de terugkeer der onkerkelijken. Voor de katholieken van Hulst en omgeving wordt deze rozenkrans-be detocht gehouden bij O. L. Vrouw Ter Eecken te Kapellebrug en wel op zondag, 30 september, des mid dags om half drie. Wie de vorige jaren de rozenkrans bedetocht daar ter plaatse heeft mee gemaakt, is getuige geweest van de massale deelname, waarin zich deze bedetochten telken jare mochten ver heugen. He. ligt dan ook voor de hand, dat ook dit jaar deze rozenkrans-bede tocht weer zeer velen uit het land van Hulst en naaste omgeving naar Kapellebrug zal trekken, om daar te getuigen van hun liefde voor het rozenkransgebed en gezamenlijk te bidden voor de grote intenties, welke aan deze bedetochten ten grondslag liggen. meei kan worden gemaakt van rij dend materieel. Inschakeling van drijvende kranen etc. wordt dan noodzakelijk. Enkele weken geleden is men te vens begonnen met de bezinking voor de kop van de westelijke Havendam Nog dit jaar hoopt men deze bezin king gereed te hebben Voorts vordi het voor' gedeelte der nieuwe Vee haven reeds ten dele op diepte ge bracht door een zandzuiger. Het vrij komende zand wordt gebruikt bij de opbouw der beide dammen. Oostelijke Havendam In 1957 wordt de oostelijke Haven dam gereed gemaakt, de kop van de westelijke Havendam op hoogte ge bracht en aangesloten aan het dan bestaande damlichaam terwijl voorts de ,,voor"haven tussen de beide dam men op juiste diepte wordt gebracht (9 meter min NAP). Geweldige hoeveelheden materiaal zijn met de uitvoering van dit voor gedeelte der nieuwe Veerhaven ge moeid. Zo zal men 300.000 kub. me ter zand moeten baggeren voordat het voorgedeelte der haven op diepte is Voor de beide dammen heeft men no dig: 165.000 kub. meter zand, 58.000 kub. meter klei en 20.500 ton asfalt Voor zink- en kraagstukken heeft men 39.000 m2 nodig en er gaat 38.500 ton zinksteen op. De benodigde klei wordt gedeeltelijk uit België aangevoerd. De klei komt per schip in de haven van Breskens, waar zij wordt overgeladen op vrachtauto's. De steen komt even eens uit België, doch overslag vindt ir. de haven van Terneuzen plaats Het ingezette materiaal is eveneens aanzienlijk: 85 man personeel. 5 drag lines, 1 bulldozer, 8 vrachtwagens. 1 zandzuiger, 7 dekschuiten bakken i en 2 motorboten. Volgend jaar vindt een uitbreiding plaats met drijvend materiaal. Wanneer dit eerste deeJ der weik zaamheden wordt opgeleverd, zal men reeds lang bezig zijn met de uit voering van het tweede deel. n.l. dat wat achter de bestaande duinenrij komt te liggen Hoewel het werk nog moet worden aanbesteed, verwacht men, dat nog dit jaar een begin wordt gemaakt voor de aanleg der nieuwe fuiken. Deze komen op de plaats, waar nu nog enkele nieuwe woningen en een landbouwbedrijf achter de dui nen liggen. De as der nieuwe veer haven ligt precies gelijk met het thans bestaande Vierde Paalhoofd. Begin 1958 hoopt men dit grootse werk gereed te hebben. Misschien is dan óók de nieuwe fuik te Vlissingen in bewerking. Misschien kan dan óók de nieuwe honderd meter lange veer boot, welke gebouwd wordt, in de vaart worden gezet. dam op de heeft reeds 'een hoogte van' 11 meter plus N.A.P. (Advertentie) Bij alle voorkomende feestelijkheden prijskampen enz. PRIMA PALING van J. .DE MEY Groten dam 20 Oostburg Daar de voorzitter, de heer A. Leenhouts, wegens lichte ongesteld heid, was verhinderd, werd de verga dering van de vereniging „Het Schoolmuseum" te Middelburg gisteren geleid door de heer A. Schout, lid van Ged. Staten. De heer Schout verwelkomde in het bijzonder de Commissaris der Koningin, de ere-voorzitter en leidde de vele aanwezigen vlot en vaardig door het huishoudelijk deel der agen da heen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heer C. Roelands, werden zonder discussie goedgekeurd, evenals het verslag der financ. com missie. De begroting 1956'57 stelde men vast op een eindbedrag van f 1129,met een nadelig saldo van producties van A-vros zette dr. Hanne- f 116.— De invoering van een maand- ma zijn stellingen en inzichten uiteen. deed denken aan een schooljaarbeurs. Spreker hoopte, dat de pogingen om meer subsidie te bekomen succes zou den hebben en zei dankbaar te zijn. dat hij deze vergadering had kunnen bijwonen. In de ochtendbijeenkomst hield ver der dr. Hannema, kunsthistoricus een causerie over „Het zien van schilde rijen". De schilderkunst is een zaak van de geest, zo begon hij zijn betoog, evenals het zien daarvan. Een en an der moet echter geleerd worden en is dus een zaak van opvoeding. Goed gericht ma.akt de kunst de ziel rij ker en verruimt ze de blik. Aan de hand van een collectie re- Binnenkort zal de bestaande indu strie te Heinkenszand met een niet onbelangrijke onderneming worden uitgebreid. Onderhandelingen tussen het ge meentebestuur en de eigenaar van een Haagse textielfabriek hebben er toe geleid dat over enkele weken een afdeling van dit bedrijf in Heinkens zand zal gaan draaien. Voorlopig werd onderdak gevonden in het per ceel B 118 aan de Stationsstraat, ter wijl intussen zal worden begonnen met de bouw van een fabriekje aan de Slaakweg. Deze industrie zal voornamelijk handschoenen vervaardigen ten be hoeve van het leger en de P.T.T. en werkgelegenheid bieden aan een vijf tigtal vrouwelijke en enkele manne lijke arbeidskrachten. In het voorlo pige pand wordt gestart met een twin tigtal arbeidsters en arbeiders. invoering bericht heeft op dit ongunstig beeld invloed gehad. De aftredende bestuursleden, de he ren A. Schout, W. Poppe en J. Ver- wilghen werden bij accalamatie her kozen en in de vacaturede Pree koos men de heer P. Vermeule uit Cadzand. De heer Schout wijdde enige woor den aan de te jong gestorven heer de Pree en memoreerde zijn verdiensten als bestuurslid. Bij de rondvraag wees de heer A. de Jonge, directeur der rijkskweek school, op de scheve verhouding bij de subsidiëring van de vereniging tussen gemeenten en schoolbesturen. Terwijl de gemeenten subsidiëren met f 546.komt er van de school besturen slecht- f 60.—. De heer Roe lands wees er echter op dat het ver schil minder scherp wordt, wanneer men weel. dat alleen Middelburg f 360,geeft, n.l. de huur van de museumlokalen en dat uit de andere honderd Zeeuwse gemeenten in totaal nog geen f 200,— komt. De suggestie om nog eens zowel ge meenten als schoolbesturen per circu laire op te wekken tot het verstrek ken van steun werd overgenomen door het bestuur. De heer Schout wees in dit verband op het belang van het museum voor alle takken van onderwijs, zodat de subsidie er wel aan besteed is. De Commissaris der Koningin ge tuigde daarop van zijn belangstelling voor het onderwijs, welke wel eens in het gedrang komt door het gebrek aar. tijd, zodat hij al te vaak moet varen op het kompas van de heer Schout, de onderwijs-deskundige van het college. Spr. zei niet te begrijpen waarom men deze vereniging de naam „Schoolmuseum" heeft gegeven, daar dit doet denker, aan oude dingen, ter wijl wat hij hier aan geëtaleerde mo derne leermiddelen zag, hem eerder ma zijn stellingen en inzichten uiteen In het bijzonder liet hij uitkomen, hoe de Hollandse schilderscholen, nadat de beeldende kunst uit de ver starring was geraakt, van invloed is geweest op de Italiaanse, Franse en Engelse schilders. Hoewel de spreker behalve impressionisme en expressio nisme ook de abstracte kunst recht liet wedervaren, verheelde hij toch niet, dat hij als man van de Renais sance het hield bij de oude spreuk, dat de natuur de leermeesteres der kunst is en dat hij van de „schilde rijen met een handleiding" weinig moest hebben. Bij de discussie kwamen de falsifi caties van v. Meegeren nog ter sprake, terwijl de kunstschilder en ex-leraar Louis Heymans, de spreker veel lof toezwaaide voor zijn uitnemend be toog en uit zijn ervaring verschillen de feiten vertelde, die bewezen, dat de jeugd, mits goed voorgelicht, open staat voor de goede kunst. De middagbijeenkomst die nog drukker bezocht was dan die in de ochtend, werd belangrijk door de ver rassende vertolking, welke Bert Brug man met zijn marionetten gaf van Bi zets opera „De parelvissers". DE KWITANTIES VOOR HET VIERDE KWARTAAL 1956 WORDEN BEGIN OKTOBER a.s. UITGEZONDEN Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan dc 15 cent incassokosten wordt U verzocht een bedrag van f 6.50 te storten of over te maken op onze postgirorekening no. 278841 en wel vóór 30 september a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidings gebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van t 7.20. Administratie Dagblad De Stem Nadat het passagiersschip „Dor drecht" van de provinciale stoomboot dienst op de Westerschelde is voor zien van diesel-elektrische motoren en er de nodige vernieuwingen zyn aan gebracht door de N.V. Terneuzense scheepsbouw mij., heeft gisteren de technische proefvaart plaats gehad. Hierbij wazen behalve de directie van de Terneuzense scheepsbouw mij, aanwezig de heren mr. J. L. Nieuwen- huis, directeur van de provinciale stoombootdienst en de heer G. H. Vierhout, inspecteur, de directeur van de A.E.G. motorenfabrieken en de heer Lister van de Engelse fabrieken; vertegenwoordigers van de fa. Riet schoten en Houwens, die de elektri sche installatie verzorgde en de fa Rotterdam, die de verwarmingsin stallatie maakte. Verder afgevaardig den van de scheepvaartinspectie en van Veritas uit Antwerpen. Het is de bedoeling, de officiële overdracht zaterdag te doen geschie den. Door verscheidene omstandighe den was het schip op de streefdatum 1 augustus niet gereed gekomen. Nu het vlasseizoen weer in volle gang is, is de weer ingebruikneming van de Dordrecht een grote verbetering. kestein memoreerde de brand van 29, de Lange Delft-brand. Toen bleek da! de brandweer niet voldoende voor haar taak was berekend: men ging Over op een nieuw systeem. Hij vervolgde: „De brandweer heeft grof gezegd drie dingen nodig. Per soneel, in Middelburg geen zwakke plaats, een goede huisvesting e goed materiaal. „De twee laatste punten zijn thans nog niet voldoende Wan neer op het ogenblik een grote brand uitbreekt, staan we er het zelfde voor als 25 jaar geleden, het is daarom zaak, dal hierin spoedig verbetering komt. Hij zeide vurig te hopen, dat het zeer goede korps binnenkort zal worden aangevuld met goede huis vesting en materiaal. Tenslotte dank te de burgemeester het korps na mens het gemeentebestuur voor al zijn verrichtingen in de afgelopen 25 jaar en ging over tot het uitreiken van de diploma's en erekruisen. Deze gingen naar de heren A J. W. Mathijssen. E. Visscher, A Koster, N. C. van Oost, W. M. J. Goedhart. J Boone, J. Gillissen, M. Klaassen, J. A. Kraak, C. Meliefste, L. de Rijke H. H van 't Westende, P H Seijbel en P. Tinbergen. In de Burgerzaal voerden nog ver schillende sprekers het woord. De brandweercommandant van het korps Vlissingen, de heer D. Luitwieler opende de rij. Hij bracht dank aan het jubilerende korps voor de in oorlogstijd geboden hulp. De heer van Schendel, de districts-inspecteur van het brandweerwezen, schetste in het bijzonder de grote verdiensten van de commandant, de heer A. J. W. Mathijssen. De heer E. Priester, hoofdbestuurslid van de Ned. bond van brandweercommandanten, on derschreef zijn waarderende woorden ..het korps heeft getoond tc zijn op gewassen legen alle moeilijkheden, die zich kunnen voordoen" door het aanbieden van een bloemstuk. Ver volgens spraken nog de heer A. A. Schuit, burgemeester van Kortgcne, namens het bestuur van de prov. Zeeuwse brandweerbond, de heer W. de Voogd, namens de afdeling Zeeland van de Ned. Ver. van Brand weerpersoneel en dc heer Passenier. de Souburgse brandweercommandant. In zijn dankwoord releveerde de com mandant van het jubilerende korns. verschillende gedenkwaardige punten uit de achterliggende jaren. Tijdens de koffiemaaltijd in de bo venzaal van de sociëteit was de heer R. van Roo de eerste spreker. Hij voerde het wooid namens het college van brandmeesters en bood de heer Mathijssen een hoeveelheid sigaren aan. Ten tweede male voerde de heer Luitwieler het woord; ditmaal maakte hij zijn waardering tastbaar door het aanbieden van een geschenk, waarvan het profijt door het echt paar Mathijssen zal worden gedeeld. Als oud-burgemeester van Middel- thonis reeds een onderlichaam- A. J. van 150 meterDe aansluiting nan de der WecX alc-m i'Jh ambtsperiode Met een ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur en een uit gebreide koffiemaaltijd in de boven zaal van de sociëteit „De Vergenoe ging" is het 25- jarig bestaan van Middelburg's vrijwillige brandweer gevierd. Een groot aantal sprekers heeft in welgekozen bewoordingen de verdiensten van deze brandweer op vrijwillige basis naar voren gebracht; veertien leden van het kranige korps ontvingen uit handen van de burge meester van Middelburg, mr. dr. N. ..olkcstein in verband met hun 25- jarig persoonlijk jubileum bü de brandweer een diploma en het ere kruis. Tevoren had uui gemeester Bolke- stein de in uniform gestoken korps leden, die veigezeld waien van hun dames, in de Burgerzaal, de plaats van ontvangst, toegesproken. De heer Bolkestein omschreef de bijzondere plaats, die de vrijwillige brandweer tussen het aantal diensten, waarover de gemeente beschikt, inn.-emt Het lev"n is verzakelijkt; de mens stelt als regel op zakelijke basis zijn dien sten ter beschikking. Hier, bij dit korps, speel echter nog de hoofd rol de liefde, om op een gegeven moment het kennen en kunnen ter beschikking te stellen "an de samen leving. De burgemeester zei bijzonder ver heugd te zijn. zulk een actief korps in Middelburg te bezitten en schets te de taak van de brandweer, een taak, die tegenwoordig meer een preventief karakter draagt. Mr. Bol- De uiestelijhe Havendam voor de nieuwe veerhavente Breskens heeft in roerige tijden, telkenmale werd bestaande zeewejingm-g e-cgpf ontreerd met het manhafjjig^ jjg optreden van het thans jubilerende korps. Tenslotte spraken nog de heer E. Priester, de heer K. J. van Loo, brandmeester, de heer Barends, in specteur rijksblusmiddelen en de wet houder, de heer L. J. van 't Westende. Wederom was het de heer Mathijs sen, die de sprekers beantwoordde en dankte. Van enkele leveranciers, die betrokken zullen zijn bij het verrij zen van de nieuwe kazerne, kwam een geschenk in de vorm van een elektrische klok. Start op 1 september De toestemmingen om hier weer een katholieke Ulo-school te begin nen, zowel van de minister als van de bisschop van Breda zijn binnen gekomen by het r.-k. schoolbestuur. Aan de heer J. Baeten, hoofd zan de St. Paulusschool is de verdere voorbereiding opgedragen en hij zal ook benoemd worden tot hoofd der Ulo. Wij vernamen van hem dat het in de bedoeling ligt om per 1 september te starter, en wel met de eerste klas en twee leerkrachten. Het schoolbestuur zal zo spoedig mogelijk een aanvraag indienen bij de gemeenteraad om zijn medewerking, welke ook de beschikbaarstelling van een lokaliteit inhoudt Men ziet, terecht, grote mogelijk heden voor deze school, welke ook door leerlingen uit Middelburg be zocht zal worden en men schat dat het aantal leerlingen, zodra met vier klassen wordt gewerkt, ongeveer tweehonderd zal bedragen. PREMIE-WONINGEN EN AUTO-BOXEN. De Z.-Nederl. bouw- en handels combinatie heeft de gemeente ver zocht haar een stuk grond, groot 1737 m2 aan de Singel te verkopen voor de bouw van 27 premie-woningen en een aantal auto-boxen. De combinatie had reeds optie op deze grond. B. en W. adviseren de raad op het verzoek in te gaan en de grond te verkopen voor f 28.000. LOONSVERHOGING MET TERUGWERKENDE KRACHT. B. en W. wijzen de raad erop dat de minister met ingang van 1 sept. j.l. het rijkspersoneel 6 pet. loonsver hoging toekende. Tevens zijn de gemeenten verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. Het centi«< bureau gemeenschappelijke behandeling personeelsaangelegenhe den adviseerde echter de verhoging al op 1 juli te laten ingaan. B. en W, zijn het daarmee eens n stellen dit de raad voor. Hogere kosten van een en ander f 29.000.—. werkman J. Koens, voorstel tot sub sidiering van de opleiding voor kleu terleidsters. behandeling begroting 1956 en benoeming gemeentewerk man. Kruiningen VERGADERING GEMEENTERAAD Vrijdag 28 september a.s. zal de gemeenteraad vergaderen. Op de agenda komen de volgende punten voor: aanbieding gemeenterekening over het dienstjaar 1955 en aanbie ding begroting voor 1957. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te Kruiningen. Op de voor dracht is geplaatst mej. W.A. van der Vlies te Rotterdam. Hoogwater sLmdrn Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrydag 28 september, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 8.19 en 20.55 uur, te Terneuzen om 7.53 en 20.32 en te Vlissingen om 7.24 en 20.07 uur. DE RAADSVACATURE. In de raadsvacature-Kr.ibbe is thans benoemd ds heer J. Laport (A.R.), die ook voorheen ettelijke jaren zijn partij in de Goese vroedschap verte genwoordigde. De heer Laport deelde ons desge vraagd mede, dat hij nog geen beslis sing nam ir. deze en eerst dë zaak rij pelijk wil overwegen, alvoren htf-^ja" Of „neen" zegt. ;ik'ifcj» 11 K fi I - Heinkenszand DE RAAD KOMT BIJEEN Op vrijdag 28 september a.s. zal de raad in openbare zitting bijeen ko men om een vrij uitgebreide agen da af te werken. Als punten van be handeling komen o.m. aan de orde: Kredietverlening verandering straat verlichting Stationsstraat; garantie verlening m.b.t. woningbouw voor particulieren, vaststelling jaarwedde regeling gemeentewerklieden, verle ning eervol ontslag aan gemeente- Na een lange periode van voor bereiding kon thans in de raads vergadering van Oöstburg het voor stel tot aanbrengen van warmwater installaties, douches en wastafels, in behandeling worden genomen. De daarmede verband houdende huur verhoging is door de betreffende in stantie goedgekeurd. De hogere ty pen van de 152 woningwetwoningen krijgen een douche, wastafel en gey ser, terwijl de lagere typen zullen worden voorzien va* een wastafel en een gasgeyser, omdat het plaat sen van een douche-inrichting in de ze woningen praktisch niet uitvoer baar is. Zowel de heer Schippers als de heer Barendrecht vonden het niet juist, dat de uitvoering van een der gelijk groot werk zonder meer onder hands was gegund aan het Gasbe drijf, terwijl in Oostburg meerdere vaklieden zijn, die dit werk ook kun nen doen. Naar aanleiding hiervan antwoord de de voorzitter, dat de opgegeven prijs van het Gasbedrijf scherp was gecontroleerd door enige instanties en dat geen bezwaren waren ken baar gemaakt. Daarnaast heeft het Gasbedrijf het schilder-,timmer- en metselwerk, dat hieraan verbonden is, onderaanbesteed, zodat ook andere bedrijven in de gemeente hieraan me dewerken. Teneinde aan de bezwa ren van enige leden tegemoet te ko men, liet de voorzitter in een be sloten zitting een en ander nog toe lichten door de inmiddels opgeroepen bedrijfsleider van de aannemer. In de heropende openbare zitting werd dan het voorstel zonder stemming aangenomen. Bij de behandeling van de inge komen stukken kon de voorzitter de verheugende mededeling doen, dat nu de rijksgoedkeuring voor de bouw van het nieuwe raadhuis binnen is, op 24 oktober a.s. de aanbesteding izou kunnen plaats vinden. Het voorstel tot verlenen van f 5,- subsidie op het desbetreffende ver zoek van de bond tegen het schen den van Gods H. Naam werd eerst na stemming met 7 tegen 4 stem men aangenomen. De subsidie-ver zoeken van de Kon. Ned. mil. bond Pro Rege en van de sportvereniging Oostburg werden afgewezen. Bij de rondvraag kwam de heer Baren drecht nog op dit laatste verzoek te- rug. De sportvereniging had een subsidie van f 1000,- gevraagd. En ofschoon de financiële toestand van de ge meente precair is, wenste spr. toch met nadruk te wijzen op het sym pathieke doel van de vereniging, voor al t.a.v. de jeugd. Spreker vroeg of er toch niet jrgens een gaatje te vinden was om subsidie te verlenen, nu ook van de zijde van de vereni ging goede wil was getoond en o.a. de contributie verhoogd was. Van verschillende zijde in de raad werd echter hiertegen aangevoerd, dat door de lage h^ur ad f 100,- per jaar. die de vereniging voor het sport terrein betaalt, welk bedrag in geen verhouding staat tot de geïnvesteer de gelden en de exploitatiekosten, de vereniging reeds zeer goed ge steund wordt. De lans werd dan ook vergeefs door spreker gebroken. Dè onderwijzer Tot onderwijzer aan de openbare u.l.o. school werd met 9 tegen 2 stemmen de heer A. Verdonk be noemd, thans werkzaam aan de r.-k. lagere school. Van deze gelegenheid maakte de voorzitter gebruik een bijzonder woord van dank te richten aan de heer van Roon, die ondanks zijn hoge leeftijd en ondanks de da gelijks te maken reis over de Schel de, het gemeentebestuur buitenge woon heeft geholpen met tijdelijke hulp, totdat in de vacature voorzien was. Tijdens zijn werkzaamheid aan de u.l.o. school te Oostburg heeft de heer van Roon zijn 50- jarig onder wijzersjubileum gevierd. De voorzit ter noemde de heer van Roon de onderwijzer bij uitstek, ten voorbeeld voor de jonge collega's. A. SCHIEMAN RIJKS-EXAMINATOR De heer A. Schieman, onderwijzer in praktisch hoefbeslag, alhier, is bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie belast met het afnemen van het examen ter verkrü- ging van een rijksdiploma als hoef smid, dit voor de periode tot en met 31 augustus 1957. Graautc AUTOBOTSING In de van Alsteinpolder kwamen twee luxewagens met elkaar in bot sing, vermoedelijk doordat één der chauffeurs in de bocht sneed. De wagens liepen nogal wat schade op, de één was zelfs zo gehavend, dat hij met een tractor naar huis moest worden gesleept. De andere bestuur der zette zijn weg met de beschadig de wagen voort. Een der automobilisten klaagde over pijn in de rug. FILMAVOND Door de Paters van den H. Geest te Tilburg werd hier een filmavond gegeven in het patronaatsgebouw. Hoofdfilm was de mooie kleuren film: De man zonder naam. De belangstelling was tamelijk goed In de namiddag was een voorstel ling gegeven voor de schoolkinderen met een speciaal voor hen bestemd programma natuurlijk. IJzendijke „PINOCCIO" Door het bekende gezelschap Rob Geeraerts werden in het jeugdhuis twee opvoeringen gegeven van „Pi- noccio", de marionettenpop. Zowel bij de morgen- als bij de middag voorstelling was de zaal vol. zodat van het mooie spel een 900 kinderen uit IJzendijke en omliggende plaat sen genoten hebben. Aardenhurg MARINIERSKAPEL CONCERTEERT. Morgen zal de Marinierskapel der Koninklijke Marine onder leiding van majoor directeur Gijsbert Nieuwland in de Sint Baafskerk te Aardenburg haar langverwachte uitvoering geven. Voor dit unieke optreden in Zeeuws- Vlaanderen werd een speciaal pro gramma opgesteld, dat de muziek liefhebbers zeer zeker zal interesse ren. Geopend wordt met de „Ouver ture from the Royal Fireworks" van G.F. Handel. 2. „Toccata and fu ga" van J.S. Bach. „Sinfonia" van J..C. Bach en 4. „Woodland Sket ches" van Mac Dowel. In de „Sin fonia" zal de hobo-solo worden ver tolkt door korporaal-muzikant H. Friessen. Na de pauze volgen nog ..Mouvement symphonique" van M. Poot, de „Symphonie Militaire" van C.M. von Weber. Men verwacht in Aardenburg, dat deze bekende Nederlandse muziekka pel veel belangstelling zal trekken. Het subsidieverzoek van Middel burg inzake de cursus openbare op leiding kleuterleidster werd gunstig ontvangen. Tevens stelde de burge meester voor in een schrijven aan het min. van onderwijs, kunsten en wetenschappen, het verzoek om rijks subsidie van de gemeente Middel burg voor dit onderwijs te steunen en dit schrijven voorts aan de west- Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten ter ad- haesie te zenden. Het voorstel tot vernieuwing en uit breiding van de straatverlichting, o.m op de Markt en op het Ledelplein, werd gaarne goedgekeurd door de raad. die tegelijk hiermede verzocht via de heer Leenhouts ook de ver lichtingen van de blokken noodwo ningen en via de heer de Coene de nachtverlichting van de Kroonwijk te verbeteren. De gemeenterekening over 1955 werd aan de raad aangeboden waar bij de heren Leenhouts, Dekker en Ouwendijk werden verzocht evenals vorig jaar in commissie de rekening te willen nazien. De heer Ouwendijk bedankte ditmaal, terwijl de heer Dekker gaarne iemand van de niet vertegenwoordigde raadsfractie in zijn plaats zag aangewezen. In hun plaats werden de heren de Coene en van Kampen benoemd. Ofschoon de uitkering uit het ge meentefonds voor de jaren 1956 en 1957 reeds iets werd verhoogd, meen den B. en W. alsnog een verzoek aan de minister van Binnenl. Zaken te moeten richten om een verdere ver hoging van de uitkering per inwoner, teneinde de kostenstijging door loons verhoging en andere factoren te kun nen opvangen. Teneinde aan toekomstige aanvra gen voor bouwgrond in het uitbrei dingsplan te kunnen voldoen, werd de raad voorgesteld een opdracht te verlenen aan het ingenieursbureau van Hasselt de Koning voor het opmaken van een plan terzake het bouwrijp maken van het terrein aan de le Hogendijk-Zandstraat. Hierop geattendeerd door vragen van enkele leden zegde de voorzitter toe ook de geprojecteerde doorbraak achter de Frederik Hendrikstraat in dit plan te doen opnemen. In de rondvraag kwam weer de bijzondere l.o. school ter sprake, waarbij bleek dat er nog steeds wei nig schot in de voorbereidende be handeling komt. De toestand van het wegdek op de Grotendam was voor de heer Leenhouts aanleiding voor te stellen aan het Vrije van Sluis een protestschrijven te zenden en op de dringend noodzakelijke verbetering aan te dringen, waarmede de raad zich unaniem akkoord verklaarde. In de kunstzaal van V. Benthem en Jutting te Middelburg exposeren Andries Minderhout en Dick de Loef. De eerste met schilderijen, gouaches en grafisch werk en de tweede met keramiek. Minderhout, de Middelburgse ar tiest heeft zijn brood niet in ledig heid gegeten. Hij kwam met niet minder dan een en zestig werk stukken te voorschijn, waaronder een opvallend mozaïek, dat de intocht van Christus voorstelt. Platgetreden paden betreedt Min derhout niet. Hij zoekt een eigen styl en slaagt daar over het algemeen in. Zijn olieverven vinden wij niet het beste wat hij gaf. Wel zijn de kleuren prachtig ir. hun gedurfdheid, maar de vormgeving doet te gewild aan. Onder de gouaches vonden wij meer wat ons trof. Een gezicht op Avig non, prachtig van toon en sfeer en een stilleven (r.o. 10) in rood, hjain en zwart, vormen uitblinkers; ook het bloemstilleven (no. 6), open en mooi van kleur is verrassend goed. Meesterlijk zijn diverse linoleum sneden:. Het trio: afscheid, afwezig heid en terugkomst is een wonder bare combinatie van kracht, teerheid en originaliteit. Talnt spreekt ook uit de lino „Paradijs", waarvan Eva he laas iets te carieatureel werd gege ven. Zeer goed is ook de lino „De vlucht uit Egypte", sober en toch sfeervol. Iets moois maakte Minder hout van „Stad" in gekleurde inkt. Een goede aantekening plaatsten wij ook achter de kloeke houtsnede „Vis sersvrouw" en de tekening „Twee koppen". Rondweg schitterend von den we 'tenslotte de lino-snede „Abri- vado".. De Hagenaar Loef is een artistiek pottenbakker, die met eerlyk, een voudig werk komt in de vorm van vazen, kommen en schalen. Twee vo gel-mozaïeken tonen, dat hy op dit gebied al even bedreven is. AXEL Centrum 8 uur: Het net. GOES Grand: De dood van een wiel rijder. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ca- rosello Napoletano. MIDDELBURG Electro: Marie Wa- lewska. VLISSINGEN .Vhambra: Gods linker hand. Luxor: Stad in boeien. OOSTBURG Ledel 8 uur: East of Eden SAS VAN GENT Olympia 8 uur; De helden zijn vermoeid. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 23 Fftces to Bakerstreet. IJZENDIJKE Zaal van Vooren 7.30 u.l Ledenvergadering KVP. QN0ER de tredende cien, de heei opvolger en heeft nagel: gedachte tot verlagende s Voor de n: voordeel bei miljoenen- D de huizen, slag wordt grote moeilij Er zijn imir ninggroepen rijksbijdrage de huursom Het opheff ook al ge komt voo eindelijk ne< ging van nie een verdubb Nu is het oorlog gelder de deel van stemmen voc bewustzijn leeft. Het kt van de hurer ningen, ond; lonen en sale ners daarvar zonderingspo de druk op c de gelegenhe koste van he lonen en s komstig te Hierdoor geraakt, wa; kunnen redd larisverhogin prijsstijginge lottige cirke] sen lonen en je dichterbij flEN Indo: derlandse journalisten dinsdag in Z eenkomst ge len te bespr tieke betrek landen kun deed een bi beide landen acht te nem van nieuws beperking te blikatie van delijk zoudei goede betre agentschappi aandacht te tigde stemm van perscon-4 ke geschilpt^ Over en w tende artikel schreven wq van journali administratis voor bezoekt trachten te journalisten zoek van In aan Nieuw-( ken enz. Het is m tracht besta verzachten, ven naar oil ren. Maar d plicht, om e| gerlijke fei' We mogen doekjes om ders aan ee pleging woi lynch-pogin dappere v Nieu sma 2 Erg kinds Nieu schui Hous fris e Misschien c om me bij verder na pan met ee uitwreef en de geopend „Ik heb eei is op een b ontslagen e werken. Ik voorjaar za „Dat mo« ly Louise, van de mog „Ik moet jullie twee Ik verondei komt, behï dikwijls.' Niemand te komen", ,,Zij zullen gezelschap ders kome ,,Wel. er z hier kunne te Billy L uitsloeg en. hing, zoals

de Stem | 1956 | | pagina 2