LONT DICHT IN MIDDEN - OOSTEN IS HET KRUIT BIJ Mgr. Groesz ontslaat priester-profiteurs HOOFD VAN WERKTE AL GENIEBUREAU TE „GENIAAL" SUEZ" OP AGENDA Y.-RAAD K.V.P. Drie procent als minimum Nederlandse kustvaarder gezonken drie doden e De partijen beschuldigen elkaar over en weer GEEN WINNAAR, WEL APPLAUS WIL SOLIDAIR BLIJVEN MET A.R. Niet remmen, maar rammen DAGBLAD VOOR ZEELAND Te Eindhoven Slachtoffers vliegramp ten gedragen Door Israëlische „vergeldingsaanvaP: grave Dr. C. Banning Ridder in Orde H. Gregorius „Wij willen wel, maar In Frankrijk: Reservisten huis naar Kans? an Burger gestegen Prof Romme geen vice-premierr Ommekeer in houding van Vredescomité Meer wind Persgesprck met de „overkant" Grafische bedrijven Na aanvaring met Russisch schip: Nederland heeft atoomcentrale(s) nodig Slachtoffer van wantoestanden meende zijn raadsman Lening afgelost uit declaraties Volgende week behandeling Jongeman te Roosendaal verdronken Tijdens baggerwerk in de haven -ST, de aan- erk- i59-o eken ïblik het bijna ihtige 96e JAARGANG No. 22262 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J- M- Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet pestbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin tn Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- tienlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. do. 35) Woensdagmorgen werden onder enor me publieke belangstelling te Eind hoven de twee slachtoffers van de vliegtuigramp van jl. zaterdag ten grave gedragen. Om half tien werd in de St. There- siakerk de H. Mis van Requiem voor de heer J. Kortooms opgedragen. Deze werd bijgewoond door een deputatie van het squadron 313 uit Volkel, on der leiding van de squadron-comman dant, kapitein Holz, terwijl ook kolo nel van Rest, commandant van de vliegbasis Eindhoven aanwezig was. Hierna vond op het parochiekerkhof de beaarding plaats. Nog groter was de publieke belang stelling voor de uitvaart van de ser geant-vliegenier A. de Jong, in dezelf de kerk. De lijkkist bedekt met de nationale driekleur, werd door onder officieren van de luchtmacht op hun schouders de kerk binnengedragen. In de stoet werden tal van kransen meegedragen o.a. van de chef-lucht machtstaf van het 313ste squadron te Volkel en van commandant en per soneel van de vliegbasis Eindhoven. Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de V.N., heeft aan de voorzitter van de Veiligheidsraad te kennen gegeven, dat de Raad de Israëlisch-Jordaanse kwestie ter hand zal moeten nemen, als de toestand in het grensgebied niet spoedig verbetert. Dit naar aanleiding van het ernstige incident in de nacht van dinsdag op woensdag. Israëlische legerafdelingen deden toen, zoals reeds in het kort gemeld, een „vergeldingsaanval" op Jor daanse stellingen in de buurt van Jeruzalem. Minstens 31 Jordaniërs hebben bij deze aanval het leven verloren. Volgens Tel Aviv zouden er aan Israëlische kant acht gesneuvelden zijn. Berichten uit Jordaanse bron noemen echter een veelvoud van dit aantal. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Israëlische aanval ten sterkste afgekeurd. Stil was het in de feestvergadering van het Brabantse Wit-Gele Kruis te Tilburg, welke bond zijn veertigjarig bestaan vierde, toen pastoor Suetens uit Eindhoven de vele verdiensten van dr. C. Banning, hoofdinspecteur van Volksgezondheid uit Den Haag, me moreerde. Men voelde: hier kwamen de woorden recht uit het hart. Een katholiek sprak hier tot een protes tants arts, die hij als een nobel mens met hoogstaande principes had leren kennen. Zo kennen alle Kruisvereni gingen dr. Banning. Klaterend applaus onderbrak her haaldelijk de redevoering van pastoor Suetens. Des te grootser en roerender was de stilte die intrad, toen pastoor Suetens mededeelde, dat het Z.H. de Paus behaagd had om Dr. C. Banning te benoemen tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius. Even slechts duurde de stilte. Toen klaterde het applaus op. Staande de vergadering bracht men dr. Banning een langdu rige ovatie. Dat moment was de Haagse arts te veel. Tranen van ontroering sprongen hem in de ogen. Met overvol gemoed dankte hij de zaal. De Israëlische regering zegt open lijk, dat de actie beschouwd moet worden als vergeldingsmaatregel. Zo als men weet werden enkele dagen gelede» vier oudheidkundigen uit Is raël door Jordaans mitrailleurvuur gedood. Een dag later werd een vrouw doodgeschoten, die in het grensgebied olijven aan het plukken was. Jordanië heeft de jongste Israëli sche aanval een uitdaging van de Veiligheidsraad en de V.N." genoemd. Een woordvoerder zei, dat het de vraag is of de Veiligheidsraad wer kelijk stappen zal ondernemen tegen Israël. Anders zou zijn land gedwon gen kunnen worden ,,aan dergelijke daden van agressie een einde te ma ken." In een Israëlische verklaring wordt vermeld hoe de gemengde Israëlisch- Jordaanse bestandscommissie in re soluties herhaaldelijk een beroep op Jordanië heeft gedaan maatregelen te nemen om de bestandsschendingen te doen eindigen. Besloten wordt met: ,,Geen regering ter wereld kan wer keloos blijven toezien, hoe haar bur gers bij georganiseerde moordover- vallen vanuit" een aangrenzend land worden gedood. De Israëlische troe pen hebben thans een Jordaanse ba sis, van waaruit militaire aanvallen op Israëlisch gebied werden georgani- de bestandsovereenkomst getrouwe lijk nakomen, mits er een einde komt aan de Jordaanse aanvallen op zijn gebied." Spoedoverleg Dag Hammarskjoeld heeft op zijn kantoor te New York de vertegen woordigers van de Grote Vier, .Jor danië en Israël ontboden voor drin gende besprekingen over de nieuwe gewelddaden. Het hoofd van de waarnemers der V.N. in Palestina, generaal Burns, heelt een onderhoud gehad met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meyerson. Hierbij legde de generaal de nadruk op de noodzaak om tot een nieuw sta ken van het vuren te komen. Me vrouw Meyerson eiste op haar beurt, dat de Jordaanse regering en het op perbevel van het Arabische legioen beloven, dat zij zich van elke aanval op Israël zullen onthouden. In dit ver band herinnerde zij er aan, dat er sinds het door bemiddeling van secre taris-generaal Hammarskjoeld geslo ten bestand 36 Israëliërs zijn gedood en 51 gewond. Ongeveer 200.000 Franse reservisten die onder de wapenen waren geroe pen om in Algerië dienst te doen, zul len in de loop van het komende half jaar met groot verlof worden gezon den. Dit heeft de Franse minister van het leger, Max Lejeune, bekend ge maakt. De minister verklaarde dat deze maatregel mogelijk is geworden doordat het aantal gewone dienstplich tigen thans groot genoeg is om de strijdkrachten in Algerië op het ge wenste peil te kunnen houden. (Van onze Haagse correspondent.) Gisteravond heeft prof. Romme aan de informateur, mr. Burger, laten weten, dat er geen bezwaren zijn te gen de voorgestelde zetelverdeling voorzover het de K.V.P. zelf betreft, maar dat het eindoordeel van de ka tholieke fractie zal afhangen van de O? NEDERLAND staat, wat de steun aan de onderontwikkelde gebieden betreft, als zesde op de wereldrang lijst. Het komt in deze onmiddellijk achter de grote mogendheden. ENGELSE STUDENTEN hebben na bijwoning van een internationaal stu dentencongres te Praag tegenover journalisten verklaard, dat zij tever geefs hebben getracht een bezoek te brengen aan mgr. Beran, die door de regering in afzondering wordt gehou den. HET OLIEVERBRUIK in Europa zal. in 1960 waarschijnlijk 50 procent gro ter zijn dan dat in 1955. In de periode van 1960 tot 1975 zal dit verbruik zich waarschijnlijk verdubbelen. MR. A. A. M. STRUYCKEN, de gou verneur van de Nederlandse Antillen, is woensdag om particuliere redenen naar Nederland vertrokken. CYPRISCHE VERZETSSTRIJDERS hebben woensdagmiddag in een voor stad van Nicosia een Britse soldaat doodgeschoten, die in een stilstaande auto zat te wachten. ENKELE leidende Indonesische poli tici hebben er woensdag bij de rege ring op aangedrongen, krachtig te protesteren tegen vïootoefeningen van de Zoavo-landen in de Javazee. DE BEDRIJFSGROEP radio en tele visie van de bond „Mercurius" en de Nederlandse Toonkunstenaarsbond hebben een beslissing op korte termijn geëist over een loonsverhoging van 6 procent. „Ons geduld is ten einde", zeggen ze. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt woens- dagavond 23.15 uur: 1 Veranderlijke bewolking met tij- delijk wat regen. Matige tot vrij J krachtige westelijke wind. Over t het algemeen iets lagere tempera- J turen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit richtingen van noord tot west. Licht tot zwaar bewolkt met opklaringen. Enkele neerslagvlagen. 1 Vandaag: zon onder 18.28 uur 2 maan op 23.09 uur. 2 Morgen: zon op 6.36 uur; maan 2 onder 15.15 uur. De in mei van dit jaar uit gevan genschap ontslagen voorzitter van de Hongaarse bisschoppen-conferentie, Mgr. Groesz, aartsbisschop van Ka- locsa, heeft scherpe maatregelen ge- w nomen tegen de priesters, die lid zyn seerd. aangevallen, opdat het de Jor-jvan het Priester-Vredescomité en hun daanse autoriteiten duidelijk worde, lidmaatschap tot geldelijk voordeel of dat zij er zelf belang bij hebben dat I hogere ambten hebben uitgebuit, een einde komt aan de agressiedaden. I De priesters, die zich op deze ma- Israël zal zijn verplichtingen volgens I nier wederrechtelijk van ambten had den verzekerd, zijn door Mgr. Groesz wederom uit deze posten ontslagen. Hij heeft dit gedaan, nadat hij zich uitvoerig over de gang van zaken tij dens zijn afwezigheid had laten in lichten door de voorzitter van het Hongaarse Landelijke Vredescomité van Hongaarse katholieke geestelijken de vicaris-generaal van Esztergom, Mgr. Miklor Beresztoczy. Aldus meldt het Hongaarse Kath. Persbureau Magyar Kurir, dat de laatste maan den met opvallende openheid katho liek nieuws uit de gehele wereld pu bliceert. Dit feit wijst, volgens Hongaarse katholieke kringen in Wenen op een verbetering in de verhouding tussen het Hongaarse Episcopaat en het Priester-Vredescomité. Deze verbete ring wordt voorts bevestigd door een verslag van de laatste zitting van dit comité. Tijdens de bijeenkomst, welke enige dagen geleden in Hongarije werd gehouden, vroeg de voorzitter van het .Vredescomité", Mgr. Be resztoczy, de Plongaarse geestelijken, dat zij meer dan voorheen zorg zou den dragen voor de betrekkingen met het buitenland. Hij legde de nadruk op een contact met het Vaticaan, toen hij in zijn toespraak redevoeringen van Z. H. Paus Pius XII en van de aartsbisschop van Milaan, Mgr. Mon- tini, die o.a. de coëxistentie afwees, citeerde. Hij zeide onder meer in dit verband: ,,Alle katholieken houden de blik op Rome gericht. In een persgesprek, dat gevoerd werd over de nieuwe transatlantische tele foonkabel, heeft de heer I. A. Aler, directeur van de K.L.M. gisteren als zijn mening uitgesproken, dat de luehtvaartonderhandelingen met de V.S. hervat zullen worden als de pre sidentsverkiezingen in Amerika achter de rug zijn en Nederland een nieuw kabinet heeft. De telefonische persconferentie duur de ongeveer drie kwartier. Zij werd later gevolgd door een gesprek met een tweede groep journalisten aan de overkant van de oceaan. vraag, of de A.R. al dan niet genoegen neemt met de éne zetel die haar was toebedeeld. Gaat de A.R. hiermee ak koord, dan zal ook de K.V.P. haar medewerking niet onthouden, maar het fiat van de A.R. is voor deze medewerking een essentiële voor waarde. De beslissing is gisteren gevallen na langdurige besprekingen in de K.V.F.- fraetie. In politieke kringen in Den Haag is men van mening, dat de kan sen van mr. Burger na deze beslis sing van de K.V.P. hoog kunnen wor den aangeslagen. Daar het succes ech ter pas verzekerd is, wanneer de A.R. eveneens aan de regering deel zal nemen, zal de informateur wel verplicht zijn deze partij twee zetels aan te bieden. De verdeling wordt daardoor P.v. d.A. vijf. K.V.P. vijf. A.R. twee, C.H. één en V.V.D. één. Het totaal aantal portefeuilles zou in dat geval van der tien tot veertien moeten worden uit gebreid. Een extra zetel zou kunnen worden gevonden in de splitsing van een departement. Het is echter ook lang niet onmogelijk dat de V.V.D. die toch al niet zo geestdriftig is over de activiteiten van de heer Burger, zich terug zal trekken. Dan blijft het aantal zetels op dertien en zou de vrij gekomen portefeuille aan de A.R. kun nen worden toegewezen. De P.v.d.A. zou in dat geval, naar men verwacht, de portefeuilles van minister-president, Financiën, Sociale Zaken, Landbouw en Justitie gaan be heren, de K.V.P. Binnenlandse Zeiken, gecombineerd met bezitsvorming en P.B.O. en verder O.K. en W„ Buiten landse Zaken, Volkshuisvesting en Maatschappelijk Werk. De Anti-Revo- Jutionairen Économische Zaken en Verkeer en Waterstaat en de C.H. Oorlog. Aanvankelijk was het de bedoeling van de informateur, het uitgebreide ministerie van Binnenlandse Zaken, waaraan tevens de post van vice-pre mier zou worden verbonden, aan prof. Romme aan te bieden. Het is echter onwaarschijnlijk dat deze hierop zal ingaan, zolang het regeringsprogram ma niet spreekt over het ontslag van de gehuwde ambtenares, een princi- piëel punt voor de K.V.P.-fractielei der persoonlijk. Voor de andere K.V.P.-zetels wor den genoemd ir. Witte (Wederop bouw), mr. Cals (O. K. en W.), mr. Luns (Buitenlandse Zaken), mej. Klompé (Maatschappelijk Werk.) Op de ,.Freudenau"-renbaan bij Wenen heeft groeps-kapitein Peter Townsend op het paard „Calafati" deelgenomen aan een race, waarin hij tweede werd. Ondanks deze 2de plaats werd er voor Townsend meer geapplaudisseerd dan voor de win naar of voor wie van de jockey's dan ook. Nooit tevoren, aldus ver klaarden in de paardensport ver grijsde experts, waren er zoveel vrouwen en meisjes naar de ren baan gekomen als voor deze wed strijd met de man-, die in het leven van de Engelse prinses Margaret zo'n belangrijke rol speelde. Het Centraal Bureau voor de Gra fische Bedrijven heeft in een circu laire aan de werkgevers en werkne mers mededelingen gedaan over de toepassing van de loonsverhoging, zo als die in de vergadering van maan dag is overeengekomen. Uit deze mededelingen valt af- te leiden dat de toegestane verhoging van drie procent als een algemeen mini mum moet worden beschouwd. Door de verhoging der contractuele mini mum-uurlonen, zo wordt gezegd, wordt bijvoorbeeld de mogelijkheid tot het verstrekken van bovenminimaal loon vergroot. „De leden van de organisaties", al dus de circulaire, „zijn gehouden de C.A.O.-bepalingen na te leven. Elke inbreuk daarop moet worden afge keurd". De Algemene Nederlandse Grafische Bond heeft zijn teleurstelling uitge sproken over de beslissing van de Rijksbemiddelaars, maar het doet een dringend beroep op zijn leden zich van „wilde" acties te onthouden. Ook voor het administratieve perso neel in de grafische bedrijven zijn gede tailleerde richtlijnen gegeven inzake de loonsverhoging. In een dichte mist is gistermorgen rond zes uur bij Ameland het Rus sische schip Kolomna in aanvaring ge komen met het Nederlandse kust vaartuig Gruno. De Gruno is onmid dellijk na de aanvaring gezonken. Drie van de opvarenden zijn om het leven gekomen. Er waren acht man aan boord van de Gruno. De slachtoffers zijn kapi- De directeur van de Engelse Poste rijen, Charles Hill, heeft dinsdag vanuit Londen door een ivoren hoorn het eerste via een kabel overgebrachte telefoongesprek met de Verenigde Staten gevoerd. Hill sprak enige tijd met de heer Cleo F. Craig, de president van de Ame rikaanse Telefoon- en Telegraaf- maatschappij. De foto toont de heer Hill (midden) bezig met zijn historische gesprek. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen voorzitter van de raad van bestuur van de stichting Nederlands instituut voor elektrowarmte en elektrochemie heeft op een gisteren te Utrecht ge houden congres van het instituut ge wezen op de noodzakelijkheid van één of meer atoomcentrales in Nederland, Hij zei dit in verband met de steeds hoger wordende prijzen van de kolen die voornamelijk uit Amerika geïm porteerd moeten worden. Prof. Gelissen constateerde, dat de toepassing van elektrowarmte steeds groter en veelvuldiger wordt. De ovens ondergaan steeds grotere kwa litatieve verbeteringen. In ons land zijn momenteel 5000 industriële elektro warmteovens in bedrijf met een ge zamenlijke energie van 500 miljoen kWh. Ook in het huishouden speelt de elektrowarmte een steeds grotere rol, Op 31 december 1955 waren er 250.000 heetwaterreservoirs in gebruik, met een gezamenlijk verbruik van 480 mil joen kWh. Ook het aantal fornuizen en comforen neemt steeds toe. Voor de Krijgsraad te Velde heeft gisteren terechtgestaan het voormalige hoofd van de dienstkring Genie te Den Helder. Hij werd ervan beschuldigd van een aannemer, die voor de genie werkte, giften te hebben aangenomen. Niet alleen had hij, naast giften in natura, enkele malen bedragen van ongeveer 100 gulden geaccepteerd, maar bovendien had hij de Staat laten opdraaien voor een schuld, die hijzelf bij de aannemer had. Dit laatste be spaarde hem 1000 gulden. De auditeur-militair releveerde, dat verdachte, die de rang van eerste luitenant had, zich op zeker ogenblik voor het verrichten van zijn werk zaamheden een auto aanschafte. Hij leende hiertoe 1000 gulden van de aannemer die onder zijn toezicht werkzaamheden verrichtte voor het Rijk. Toen hij dit bedrag niet terug kon betalen stond hij deze aannemer toe declaraties bij hem in te dienen, waarop gemaakte kosten en arbeids lonen voor verrichte werkzaamheden te hoog werden opgegeven. Op deze wijze maakte beklaagde zich vrij van was al snel tot de slotsom gekomen,' zijn schuld. Rekening moet worden I dat deze met de voeten werden getre'. gehouden bij de strafoplegging met'den. Men had hem zelfs verzekerd het feit aldus de auditeur-militair, dat door de uitbreiding van het mili taire apparaat personen in functies worden geplaatst, die zij niet eerder hebben oekleed. Er moet echter een voorbeeld worden gesteld, merkte hij op, weshalve hij een gevangenisstraf eiste van eer. jaar met aftrek van voorarrest en de bepaling dat de res terende 7 maanden voorwaardelijk zouden zijn met een proeftijd van drie jaar. alsmede ontslag uit de militaire dienst. De raadsman van verdachte zette in zijn pleidooi uiteen dat verdachte be hoort tot de categorie van zgn. ster, M.T.S.-ers, die tot officier werden be noemd. Hij was bij de aanvang van zijn werkzaamheden in kennis gesteld van de geldende voorschriften, doch dat het strikte naleven van de voor schriften zou leiden tot een minder goede beoordeling door zijn superi euren. Toen beklaagde in Purmerend werkzaam was, werd hem door het dienstkringhoofd meegedeeld dat hij zelf maar moest bepalen hoe te han delen met betrekking tot het in reke ning brengen van zwarte lonen door de aannemers. Miljoenen Het stilzwijgend toestaan van het in rekening brengen van overuren door de aannemers en de praktijk der zgn. switchposten, waarbij aannemers pos ten op eikaars begrotingen onderling verrekenden, liggen in belangrijke mate ten grondslag aan de gepleegde onregelmatigheden. Miljoenen guldens worden bovendien in handen gegeven van personen, die nauwelijks worden gecontroleerd, aldus de advocaat van beklaagde. Raadsman wees er verder nog op hoe na de arrestatie van B. in alle dienstkringen van de genie plotseling allerlei bewijsstukken werden ver brand of plotseling verdwenen van lieden die zich eigenlijk aan dezelfde feiten hadden schuldig gemaakt. Hij achtte het ook betreurenswaar dig dat deze fortificatieofficiêren bij de aanvang van hun werkzaamheden geconfronteerd worden met moeilijk heden waarmee bij hun opleiding in het geheel geen rekening werd gehou den. Hij verzocht de Krijgsraad mee te willen gaan in de eis van de audi teur-militair. Na Raadkamer veroor deelde de Krijgsraad beklaagde con form de eis. tein Wieringa. zijn vrouw en de Duit se matroos C. Beeck. De 18-jarige dochter van de kapitein kon worden gered. De Gruno, die 216 brt. meet, hoorde thuis in Appingedam. Het scheepje was met een lading potas onderweg van Bremen naar Huil. De Kolomna meet 558 brt. en was dins dag uit Rotterdam vertrokken met be stemming Leningrad. Het Russische schip kon vijf van de acht opvarenden van de Gruno aan boord nemen. Het is naar Amsterdam opgestoomd. Red dingsboten en vlietguigen, die enkele uren lang de zee hebben afgezocht naar de drie vermisten, keerden in de middaguren naar hun bases terug. Partijcongres Peking Mao's naam uit de statuten In de nieuwe statuten van de Chi nese communistische partij, die woens dag op het partijcongres te Peking zijn goedgekeurd, wordt het Chinese staatshoofd, Mao Tse Toeng, niet ge noemd. In de oude statuten werd gezegd, dat de partijleden zich moeten in spannen om Mao Tse Toengs theorie van de Chinese revolutie te begrijpen. Nu wordt de leden bevolen de leer van Marx en Lenin te bestuderen. De Veiligheidsraad heeft gis» teren besloten, zowel de Brits- Franse als de Egyptische klacht naar aanleiding van de Suez- crisis op de agenda te plaatsen. Midden-volgende week zal de kwestie in behandeling worden genomen. De Brit Sir Pierson Dixon zei, dat het Suezgeschil de wezenlijke belan» gen van de wereld direct of indirect raakt. De Egyptische klacht over „on toelaatbare acties van zekere mogend heden" noemde hij „enorme laster'^ Hij sprak de hoop uit, dat de Brits- Franse klacht bij de behandeling voor rang zou krijgen. Volgens de Franse vertegenwoordi ger is de toestand door Nassers wei. gering tot onderhandelen steeds slech. ter geworden. „Vandaar dat wij on» tot de V.-raad hebben gewend". Premier Eden van Engeland en zijn minister van Buitenlandse Zaken Sel- wyn Lioyd hebben gisteren in Parijs geruime tijd over de Suez-kwestie ge sproken. Op de vraag of er over een eventuele actie tegen Egypte gerept was, zei minister Pineau, dat men eerst moet afwachten wat de behan deling in de Veiligheidsraad oplevert. Minister Dulles van de V.S. heeft zich vrij optimistisch (en nogal vrij voor. zichtig) over de kwestie uitgelaten. Hij zei nog altijd vertrouwen te heb ben in het gezonde verstand van da Egyptenaren. De Brits-Franse klacht werd met algemene stemmen op de agenda ge plaatst. Het besluit om de Egyptisch# klacht te behandelen werd genomen met zeven stemmen vóór bij vier ont houdingen, Engeland, Frankrijk, Au stralië en België. De Russische afge vaardigde, Sobolev, moest door da voorzitter tot de orde worden geroe pen, toen hij een felle aanval begon op de westelijke landen. GEZAGHEBBENDE Nederlandse en Indonesische kringen te Djakarta heb ben het communiqué van de journa listenconferentie in Zürich een lich tend voorbeeld genoemd „voor de wijze waarop Nederlanders en Indo nesiërs hun problemen moeten op lossen." De 19-jarige Pieter de Jonge uit 's-Gravenpolder is woensdagmorgen tijdens zijn werkzaamheden aan da baggermolen in de haven van da Roosendaaise en Steenbergse Vliet te Roosendaal te water geraakt en ver dronken. Ongeveer drie uur lateï werd het stoffelijk overschot gebor gen. Het merkwaardige is, dat niemand heeft gezien, dat de Jonge te water geraakte. Hij had opdracht gekregen aan de wal enige werkzaamheden ta verrichten in verband met het uit baggeren van de haven. Daarvoor be gaf hij zich vanaf de baggermolen langs de persleiding naar de walkant, terwijl de molen rustig doordraaide. Kort daarop werd de Jonge vermist en rees het vermoeden, dat hij ta water was geraakt. Vermoedelijk heeft de Jonge getracht over de buis van de persleiding weer aan boord van de baggermolen te komen en is daar bij uitgegleden. In Amsterdam reed een motor wagen van lijn 7, doordat de rem men weigerden, een bestelauto aan. Deze reed het trottoir op en raakte een 47-jarige dame, die met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis werd opge nomen. Een adjunct-hoofdinspecteur van de tram nam toen zelf eens de gebruikelijke remproef. Htj waarschuwde„Pas op, nu gaan we remmen." Doch tot zijn schrik weigerden de remmen ten tweeden male en een voor het rode stoplicht wachtende auto werd aangereden, die daardoor weer tegen een andere auto werd opgeduwd. De tram, die in beslag is genomen, en de drie auto's liepen alle schade op.

de Stem | 1956 | | pagina 1