HOE MEN OP WALCHEREN DE ZEE WEET TE WEERSTAAN Zeeuwse automobilist stcnd voor raadsel Willebrord Wil Vooruit opnieuw fantastisch titelhouder nu Hypnose kan waardevol geneesmiddel zijn Wim van Est c.s. vermorzelden groot klein met tempo-wals en •SPORTin't KORT DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 11 ZWERVEND LANGS EEN BELAAGD STUK LAND Er moeten 45 strandhoofden pebouwd worden aan de kust Zoutelande vergt 3,5 miljoen Dertig huizen Duinwinnerij SOEKARNO NAAR PEKING „Geleende" auto kwam plotseling terug Buiikerblazen Helikopter bij noodlanding in sloot Voor kenners en rekenaars: klaterend clubkampioenschap Minute i sneller dan vorig jaar STEENBERGEN Personeelsavond van Dinteloord Resultaten van laatste tijd tonen aan: Uitstekend werk onzer andere gewestelijke clubs Zatopek weer uit training MARKTEN Dochters wonnen van moeders Persoonlijkheid van arts beslissend Citroen-sensatie „Zusje" voor DS 19 Russische dammers naar Nederland In handbalwedstrijd KNVB Zeeland Program zondag 30 sept. WATERSTANDEN 11 O Wanneer de vraag wordt gesteld: wat is het duurste stukje grond van Nederland, dan zal Walcheren niet in de laatste plaats genoemd worden. De miljoenen die sinds 1944 daar verwerkt zijn aan dijken en grond zijn niet meer te tellen. En nog is men er lang niet. Op een tocht langs de zee weringen van deze, door de golven steeds weer besprongen voorpost van Nederland, zagen we allerwege bedrijvigheid en hoorden wij van de be stuurders en de technichi van de polder Walcheren, wat voor werk er nog allemaal in de portefeuille zit. Om met de strandhoofden te be ginnen: In totaal moeten er van de Oost tot de Noordwatering 45 komen, door elkaar 'n kwart miljoen per stuk! In 1955 zijn er vijf aangebracht en dit jaar komt eenzelfde aantal klaar. Zo voortgaande zal het nog ruim zeven jaar duren eer deze ge duchte beveiliging geheel gereed is. Paalhoofden worden niet meer ge maakt. Men houdt het nu op hard steen en ander massief materiaal. Het onderhoud daarvan is minder kostbaar en het geheel ziet er ook heel wat minder onsmakelijk uit. Om de 200 meter moet er zo'n speerpunt in zee steken, maar voorlopig doet men het om de 400 meter. Te Zoutelande waar het wrak en dun geworden duin geen voldoende beveiliging meer bied, is over 'n kilo meter lengte geprojecteerd in detrant van die bij Westkapelle. 'n Derde deel ervan is klaar en met de rest kan pas worden begonnen wanneer de ont eigeningsprocedure hun beslag heb ben gekregen. Voor de knik uit het duin te halen is het ïiodig, dat ne gentien huizen, die daarin liggen, wor den gesloopt, terwijl nog elf andere woningen moeten vallen terwille van weg-aanleg en stratenplan. Het dijkduin krijgt een hoogte van elf meter boven N.A.P. en op de flan ken, zwaar beschermd, o.m. door een betonbekleding, systeem-Pit, is een boulevard-achtig wandelpad aange legd, wat de eenvormigheid breekt en de gebruiker ervan, een prachtig gezicht op de zee en strand geeft. Het gehele werk kost hier 3,5 miljoen. hoofdingenieur van de polder kwam 1700 m3 puin los! Het schone ver haal, dat bij de bunkerbouw erg ge saboteerd is, bleek een sprookje; stuk voor stuk zaten ze stevig in el kaar en boden hevige weerstand aan de slopers. Het vrijgekomen puin is hoofdzakelijk gebruikt voor de wegen aanleg op Walcheren. Een grote verbetering is op dit ge bied de kilometer lange weg, door het duingebied onder Oostkapelle, waardoor het strand nu te bereizen is, voor vrachtwagens. De aan- en afvoer van materialen is daarmee veel vergemakkelijkt. Voor gewoon verkeer blijft deze weg, die eigen dom van de polder is, echter geslo ten Overal ziet men activiteiten langs de Walcherse zee-weringen en de tien miljoen welke het polderbestuur op nieuw aan de algemene vergadering vraagt, bewijst wel, dat er nog heel wat gedaan moet worden eer men zeggen kan: Walcheren is veilig. Na een officieel bezoek van vijf dagen aan Tsjechoslowakijë is presi dent Soekarno woensdagmorgen per vliegtuig uit Praag vertrokken, op weg naar Peking. Onder Oostkapelle, waar de situa tie zich daarvoor leent, wordt ales gedaan om het duin te doen aanwas sen. Over 'n paar honderd meter lengte is een staketsel geplaatst, dat het stuifzand opvangt, wat dan vast gehouden wordt door helmgras. Drie jaar is men nu met deze me thode bezig en de resultaten zijn van die aard, dat er met wat wordt ge gaan. Het strand is op deze plaats geweldig groot, zodat de voor-oever ook zijn zekerheid geeft. Vergeleken bij 'n paar jaar gele den, is het Walcherse strand gewel dig opgeknapt door de verwijdering van de bunkers, welke speciale ploe gen voor rijksrekening hebben opge blazen. Minstens 'n paar honderd van deze obstakels zijn verwijderd en er waren monsterachtige bij. Van de grootste, de radio-bunker bij Oost kapelle, zo vertelde ir. Visser, de Een bewoner van het eiland Tholen had woensdagmorgen in alle vroegte zijn auto op het parkeerterrein nabij het Stationsplein te Roosendaal gezet, om vervolgens zijn reis naar het noor den per trein te vervolgen. Toen hij om ongeveer drie uur in de namiddag terugkeerde en zijn auto weer wilde opzoeken, zocht hij tevergeefs. Er stonden wel vele auto's, doch de zijne stond er niet bij. Gestolen" was de conclusie en hij trok meteen naar het kantoor van de Ontvanger der Belas- Gisterenmiddag is een helikopter van het luchtvaartbedrijf S en 8 te Ypenburg bij een voorzorgslanding op een weiland onder de gemeente Schip luiden, hard met de grond in aanra king gekomen en uiteindelijk in een sloot beland. De bestuurder kon onge deerd uit het toestel komen. Het toestel vloog op honderd meter hoogte, toen de bestuurder een straal jager in zijn omgeving zag cirkelen. Hij besloot, aangezien het enigszins heiig was, wat lager te gaan, omdat hij niet de zekerheid had dat de vlie ger van de straaljager dj helikopter had opgemerkt. Hij liet het hef- schroefvliegtuig een veertig meter da- Jen en nadat hij een ogenblik op de hoogte van zestig meter zijn weg had vervolgd, verloor de motor toerental. De piloot nam tevens een sissend ge luid achter zich waar. Het toestel werd ook moeilijker bestuurbaar. De voorzorgslanding verliep te snel en het gevolg was dat het hefschroef- vliegtuig hard met de grond in aan raking kwam. De staart van het toe stel knapte af en de romp kwam in een sloot terecht. Ook dit jaar waren de bloemen, de spee ches, hel applaus èn de titel voor „Wille brord Wil Vooruitin het vandaag op een fraai parcours rondom Wijk bij Duurstede verreden clubkampioenschap van Neder land op de iveg. En wat voor een Legde W. W. V. in 1955 beslag op het kampioenschap in de tijd van 3 uur, 24 min., 28 sec., vanmiddag drukten de chro nometers DEZE schitterende cijfers af: 3.15.24. Ruim 9 minuten minder dus over de 140 kilometer die ook nu weer moesten tvorden weggedraaid. tingen om de gegevens van zijn auto op te vragen. Vervolgens werd de politie gewaarschuwd, die op haar beurt berichten begon door te geven over het signalement. De gedupeerde automobilist keerde van het politiebureau terug naar het station en wierp nog eens een blik op het parkeerterrein. Tot zijn niet geringe verbazing stond de wagen er nu wel. De motor was nog warm, de benzinemeter wees bij controle onge veer 10 liter benzine minder aan dan s morgens. De automobilist en de politie staan nu voor een raadsel. Hoe kwam de persoon die de wagen heeft geleend" in de afgesloten auto? Hoe heeft hij kans gezien de motor te starten, terwijl de contactsleutel in de zak van de automobilist zat en de reservesleutel thuis lag? Het openen van de auto bleek achteraf mogelijk doordat een der tochtraampjes zonder moeite was te openen. Van het leggen van een nieuw contact was echter geen spoor te bekennen. De overge lukkige automobilst kon, zij het wat later dan hij had gedacht, toch weer met zijn eigen wagen huiswaarts. (Van onze sportredacteur). WIJK BIJ DUURSTEDE, woensdagavond. Aan deze fantastisch mooie tijd heeft geen enkele van de 48 ploegen die aan de start verschenen, met zes man elk, kunnen tippen. Wiiiebrord Wil Vooruit heeft weliswaar de finish niet met het halve dozijn gehaald: Henk van Glerum en Ant. v. d. Broek (die voor B. Heeren was ingevallen) moesten reeds in de eerste ronde afhaken. Maar met de vier, die de prachtige titelstrijd fietsten, was W.W.V. tenslotte nóg een der weinige teams, die zóveel renners over de eindstreep brachten. De directie van de coöp. Vlasfa briek „Dinteloord" te Steenbergen heeft ook dit jaar weer iets extra's voor het ..personeel. Dit jaar heeft men het Cabaret van P. Cantée ge ëngageerd terwijl niemand minder dan Siem Niewënhuizen dè vroe gere tegenspeler van Buziau zijn medewerking zal verlenen. Deze avond wordt gegeven in de zaal van „Concordia", waarbij vooraf enkele jubilarissen zullen worden gehuldigd, zilveren jubilarissen zullen worden gehuldigd. De avond vindt plaats op 10 november. De laatste jaren komt hypnose als geneeskun dige behandeling weer wat meer in ere. Deze ontwikkeling valt in alle landen vast te stellen in Duitsland komt zij zeer sterkt tot uiting. Zo werd op een onlangs in Duitsland gehou den congres van artsen gewag gemaakt van een man, die jarenlang aan een darmgezwel leed, opgegeven door alle doctoren in levensgevaar verkeerde en door Dr- Rohmoser, een arts uit Lubeck met hynose werd behandeld. Door de innerlijke beïnvloeding door de hynose ont spanden de verkrampte bloedvaten in de darm, die de arts als oorzaak van het gezwel had vastgesteld. En enkele weken laten genas de patiën, die anders reddeloos verloren zou zijn gewe est. Hypnose blijkt niet alleen nuttig te zijn bij door ziel kundig" factoren veroorzaakte ziekten, maar steeds vaker ook bij zogenaamde „rganische storingen. De vroeger zeei scherpe grens tussen beide ziekte-catego- riën begint te vervagen. Immers de ziel of de hersenen, bestuurt immers ook de „zuiver lichamelijke" proces sen. Dr. Karl Schmitz ln München is de meest bekende hypnose-arts in het huidige Duitsland. „Consult na af- spraak' staat op eer), klein bordje aan de deur van een huls in een stille zijstraat in het centrum van de Beierse hoofdstad, waar deze man werkt, die niet alleen keerde voorstellingen", die zich op de een of andere wijze in de ziel van de patiënt hebben vastgezet. Tijdens de hypnose krijgt de patiënt bevel van deze voorstellin gen af te stappen, zo nodig wordt hij door ophelderen de opmerkingen over wezen en oorsprong van deze voor stellingen geholpen. Tegelijkertijd wordt de zieke de overeenkomstige contra-opvatting gesuggereerd en hij krijgt tijdens de hypnose opdracht daarnaar te hande len. Van wezenlijke betekenis is de zeer diepe, langs andere weg niet bereikbare ontspanning en de innerlijke svergave, die met de hynose samenhangt. Zij is waarschijnlijk zelf al een geneeskrachtige factor. Het is duidelijk, dat genezing op deze wijze niet eenvou dig een techniek is, die iedereen in een cursus kan le ren. De persoonlijkheid van de arts en diens natuurlijke aanleg is beslissend voor invloed en uitwerking. Zonder sympathie tussen arts en patiënt is geen genezing langs zielkundige weg mogelijk. Hier gaat het inderdaad om „geneeskunde". Niet ieder mens ls geschikt om gehypnotiseerd te worden. Toch kan ongeveer driekwart van de mensen door een kundige arts in nypnose worden gebracht. Zijn macht over hen is dan verbazingwekkend, zij het, in tegenstelling tot de wijdverbreide opvatting, niet onbe perkt. Schmitz heeft door beroemde experimenten la ten zien, dat men een gehypnotiseerde niet tot het be gaan van een misdaad kan brengen. De morele rem be wijst dan te sterk te zijn. Examenangst iveggesuggereerd Deze vriendelijke glimlachende man heeft ontelbaren van allerlei nerveuze kwalen genezen. Bescheiden geeft hij toe, dat er natuurlijk ook gevallen zijn, waarin hij faalt. Hei kwartet, dat ook nu weer lau- we-en kon biehten aan het St. Wille- brordse vvieiervaandel, werd gevormd door lVim van Est, diens broer Piet, Kees van der Borst en Piet Maas. De dichtst in hun buurt komende club was „De Kampioen", Haarlem. Met huar 3,19.43, nog altijd 4 min. 19 sec. iager, zo ge wilt hóger genoteerd dan de vier van W.W.V., die met ijzeren Willem" als formidabel trek paard, het ganse veld van bijna 300 course] s (na maandenlange selectie tezamen gebracht) op de knieën heb ben gefietst. Liever nog: gedraaid, want géén team peaaleerde zo sterk, zó soepel, zó vaardig en in zulk een moordend tem- pu, tot de laatste kilometer toe, zo dat, je onderweg al kon voorspellen, dat pech daar gelaten de lands titel ook dit jaar mee naar St. Wille brord zou gaan. Slechts in één periode van het krachten- en zenuwslopende gevecht wezen de horloges een gunstiger tijd aan, voor een op papier zéér sterke kandidaat-concurrent, de Wielerclub „Maastricht", vorig jaar als uitste kende derde geëindigd. De helft van de eerste rond, een afstand van 35 km. reden de Limburgers, die met M. v. d Borgh, Piet Haan, Jef Lahaye, J. Nieskens, L. Stevens en R. Lotz wa ren vertrokken, in 46 min. 19 sec. W.W.V. had daar 46.34 (15 sec. méér) voor nodig gehad, terwijl „De Kam pioen", Haarlem, titelkandidaat num mer drie, deze afstand in 47.15 had weggedraaid. Ook deze ploeg was op dat mo ment nog compleet, in tegenstelling tot W.W.V., die toen reeds van den Broek en van Glerum waren ver loren. Leidersplaats opgeëist Maar op de helft van de wed strijd (na 70 kilometer dus) »isten de mannen van W.W.V. reeds met gedegen cijfers de leidersplaats voor zich op: 1 ïur, 36 min. 18 sec In hun kielzog volgde „De Kam pioen", tóén nog compleet met de gebroeders Voorting, de gebroeders Peters, Arend van 't Hof en Piet Steenvoorden, ir. de tijd van 1.37.37. „Maastricht" lag nu in derde positie met 1.37.53. Ulysses, de club van Ger- rit Schulte, met de blonde reus aan 't hoofd, bezette een fraaie vierde plaats met 1.39.18. „Het Stadion", Utrecht, was vijfde in 1.39.51,* terwijl „Theo Middelkamp" uit Goes en „Het Zui den", Eindhoven de zesde en zevende plaats deelden in 1.40.08. Prima gereden hadden voorts „Pe daalridders" uit Made, met 1.44.39, Helpt Elkander", Oud-Gastel met 1.43 03 en „Pijnenburg", Tilburg, met 145.01. Er was meteen deinir.g onder de ontelbare rekenaars langs de kant. Dat ging warme spanning geven. In- lissen wertten er heel wat gokjes ten gunste var. „Willebrord Wil Vooruit" «daan. vtarvar. ook later alleen maar puike reriLhten waren binnengeko men Iels minder goede van „De Kampioen" en van „Maastricht" dus danige. dat deze als uitgeschakeld kon worden beschouwd. derende toejuichingen: de vier had den de 170 kilometer afgelegd in: 3.15.24. Zie zo, zei ijzeren Willem, dat is dan dat, 'en stralend var. vreugde reed hij mèt zijn drie makkers: broer Piet, Kees van der Borst uit Etten en Piet Maas, Wouwse Plantage, naar de douche. Om zich op te knappen voor de huldiging, welke Dr. van Dijk, de K.N.W.U.-voorzitter en burgemeester C. B. Kentie van Wijk bij Duurstede, hen hadden bereid Andere verrassingen Tijden, waar de kenners óók niet zo gauw over kwamen uitgepraat, wer den verwezenlijkt door „Swift-Combi- natie" uit Leiden: 3.24.50; door „Ken- nemerland": 3.25.13: door ,,Het Zui den", Eindhoven: 3.28.04; „Olympia" A'dam: 3.27.20; door Ulysses" A'- dam: 3.27.25 en door ..Helpt Elkan der", Oud-Gastel: 3.33.02. „Pijnenburg", Tilburg, had 3.36.08 nodig; ,,'t Centrum", Gilze: 3.40.16 en nog vóór deze „Pedaalridders", Made, met 3.39.40. De organisatoren: „Volharding" te Utrecht, met de heren Verhoef en Westbroek als leiders, hebben op nieuw eer van hun werk gehad. Vóór de start bleek burgemeester Kentie een mooie verrassing in petto te hebben voor Gerrit Schulte, Frans Mahn en Jan Buis, die Nederland zo schitterend in de wereldkampioen schappen te Kopenhagen hebben ver tegenwoordigd. Zij kregen een legpen ning van de stad, een fraaie bloem tuil en een boekwerkje, over de histo rie van Wijk bij Duurstede. Het andere kaliber Vóór het grote gebeuren reden de nieuwelingen een nationale wedstrijd en de veteranen hun KNWU-ere- bekerwedstrijd over 54 km. Ook de adspiranten kwamen nog aan bod. De uitslagen waren: Nieuwelingen: 1 A. Sluis, Badhoe vedorp 1.15.42; 2 L. Hartman, A'dam 3 C. Visser, Santpoort; 4 H. Goger Haarlem; 5 A. Braspenning, Zaan dam. Adspiranten: 1 A. Plieger, Lex- mond 50 min. 2 sec.; 2 M. Hendriks, Utrecht; 3 G. Stoop, Breda. Veteranen (voorlopig): 1 J. Heus, Maarssen 1.27.32; 6 W. Kijken, Til burg; 8 A. Joosten, Helmond; 10 C. Tillieu, Tilburg; 11 T. Vrins, Breda. Emil Zatopek, die de atletiektraining heeft hervat, zal zijn activiteiten moe ten staken, aangezien hij weer last kreeg van een hernia, waarvoor hij kort geleden is geopereerd. Er zal waarschijn li een tweede operatie noodzakelijk zijn. De deelneming aan de Olympische Spelen is hierdoor twijfelachtig ge worden. Ontknoping Spetdjg genoeg volgde toen de of ficier ontknoping. „Maastricht" finishte met drie man: Haan, Nieskens en Lotz ir. de overi gens nog mooie tijd van 3 uur 26 min. 29 seconden. Een poos later reed 'de gehalveerde ploeg van „De Kampioen" langs de jury: in 3.19.43, met Gerrit Voorting. Tony Peters en Arend van 't Hof. Een tijd waar de supporters van W.W. V. even stil werden. Toen stoven de vier van „Wille brord" voorbij. Even doodse stilte, vervolgens klaterend applaus en don- IN DE KNVE afdeling Zeeland zijn voor zondag Domburg-Robur en Vlissingen 5-Robur 2 uitgesteld. DE INTERNATIONALE Rugby Fede ratie heeft te Parijs vergaderd, be sloten aan het int. Olympisch Comité voorstellen te doen inzake het toe laten van rugby op de Olympische Spelen 1960 te Rome. DE GROTE bridge-drive ten behoeve van de nieuwbouw van de Paters Assumptionisten te Steenbergen start zaterdag om half acht in hotel Goderie te Roosendaal. vele mensen op welhaast wonder- Hij heeft het karakter van moeilij- baarlijke wijze heeft geholpen, maar .i—, ook belangrijke bijdragen voor de we tenschap heeft geleverd. Schmitz is tevens docent aan de universiteit van München. Hij is een leerling van de beroemde Berlijns" zenuwarts en psycholoog H. H. Schultz, die de autogene training" heeft ontdekt, een methode van concentratieve zelf-ontspanning en auto suggestie, die vooral vaak bij nerveuze kwalen wordt toegepast. Schmitz past in bepaalde gevallen psycho-analyse of elementen aaarvan in verbinding met hypnose toe; hij beschouwt de hypnose echter als een op zichzelf staan de methode, die resultaten brengt, ook wanneer zij niet tesamen met zogenaamde diepte-psychologische metho den wordt toegepast. De moderne arts, die hypnose toepast, brengt zijn patiënten lang mei altijd in slaap. Dat doet hij alleen in de beginne, omdat de patiënten zulks in het algemeen verwachten en daardoor de „toegang" van de arts tot dt ziel van de zieken wordt bevorderd. Later is een handbeweging, bijvoorbeeld het aanwijzen van een stoel, ei voldoende om de suggestieve verbintenis tot stand te orengen. Alleen m zeer weerbarstige gevallen geeft de arts een injectie om met een mild narcotisch middel de patient in slaap te Drengen, die dan in Hypnotische con centratie overgaat. Tijdens de hypnose slaapt de mens namelijk met ectit. dit lijkt uiterlijk maar zo. Hypnose is veeleer een toestand van uiterste concentratie, waar- m.ens vaak tot verbazingwekkende prestaties in ui ln normale toestand niet kan verrichten, volgens dr. Schmitz ligt de oorzaak van nerveuze walen en tal van andere ziekten eigenlijk in de „ver- ke kinderen veranderd, examen-kan didaten van hun angst verlost en zo door hun examens geholpen, angst neurosen, pleinvrees, vegetatieve stoornissen, asthma circulatie-storin gen, slapeloosheid, alcoholisme, de pressies, schuchterheid, dwanghande lingen, en zelfs een scheef-getrokken hals weggesugge- reetd. Hij heeft ook ernstiger ziekten genezen. Verbluffend zijn zijn wetenschappelijke experimen ten Hij suggereerde proefpersonen, dat zij 15, 10 en 6 laar oud waren; direct schreven zij met het hand schrift. dat zij op die leeftijd hadden. Eens sugge reerde hij 'n studente, dat zij 'n half jaar oud was en wekte haai op door de kamer te lopen. Direct betrok haar gezicht en begon zij te huilen. „Maar collega, zij is toch pas een half jaar en kan nog niet lopen", fluisterde een aanwezige arts Dr. Schmitz toe, Dr. Schmitz corrigeerde zijn suggestie glimlachend. De tweede steunpilaar van de hypnose-therapie in Duitsland was de in 1955 overleden zenuwarts uit Hei delberg, Dr L Meyer Hij liet zijn studenten zien hoe hij een man kon suggereren voor een bord met een grote carbonade, lekkere aardappelen, groenten en veel jus te zitten. Tot groot plezier van de studenten sneed de proefpersoon met een verheerlijkt gezicht in zijn imaginaire vlees, kouwde en slikte met welbehagen en prees de goede keuken. Dr Schimtz, die steeds een verbitterd tegenstander van de nationaal-socialistische dictatuur was en tal van moeilijkheden ondervond, heeft zich ook altijd bezigge houden met het vraagstuk van de massa-suggestie en dientengevolge met tal van sociologische en politiek- wetenschappelijke problemen. De Citroen DS 19 (door bewonde rende Fransen reeds gedoopt met de bijnaam Godin) krijgt een bijna even knap zusje. Het is de ID 19, die op de automobieltentoonstelling te Parijs, die op 4 oktober opent, voor het eerst zal worden getoond. Auto-redacteuren kregen het wonder-voertuig gisteren reeds te zien. De ID 19 (een grote sensatie, omdat niemand verwachtte, dat Citroën nog met nieuwe modellen zou uitpakken) heeft dezelfde lijn, die de DS tot een succes maakte. De wagen is eveneens voorzien van de hydro-pneumatische vering, van de specifieke voorwiel aandrijving en van andere klassieke eigenschappen, die Citroën naam heb ben gegeven. De bedoeling is duidelijk; Men wil de een auto van het opwindende ge halte van de „Godin", maar goedko per, meer in het bereik van de „klei ne" rijders. De ontwerpers hebben ruime ruiten weten aan te brengen. Het interieur ontvangt trouwens toch een maximum aan licht, want het dak is van gewa pend plastic, dat doorschijnend is. De ID (62 pk, vier cylinder) haalt in de derde versnelling gemakkelijk een snelheid van 115 km. Men ver telde, dat de auto 1 op 10 loopt. Omdat de autopers toch aanwezig was, vertelde men bij Citroën tege lijkertijd, dat de produktie van de DS vanaf het aanstaande voorjaar in het tempo van 3000 wagens zal worden aangemaakt. De Russische Dambond heeft de spe lers Kuperman, Shavel, Kogan en Kovrizhkin ingeschreven voor het toernooi om het wereldkampioenschap dammen 1956, dat van 3 november tot en met 2 december in Nederland zal worden gehouden. Het is de eerste maal, dat Rusland deelneemt aan de wedstrijden voor het wereldkampioenschap. ONDER grote bijval is woensdag als afsluiting van het districtskampioen schap te Stuttgart een handbalwed strijd gespeeld tussen de meisjes van „Stuttgart" en de moeders van deze speelsters. DE MEISJES hadden „de ouderen" uitgedaagd. Het werd een 6-4 over winning voor de jeugd, die over een betere lichaamsconditie beschikte. De moeders, die niet meer zo snel ter been waren, bleken deze handi cap te kunnen compenseren door de bal het werk te laten doen en beter met het „hoofd" te spelen. TEGEN het einde van de wedstrijd hadden zij echter bijna geen adem meer. De toejuichingen van de ruim 800 toeschouwers goiden in de eer ste plaats de moeders. Ie KLASSE A. Domburg 1-Robur 1, Lewedorpse Boys I-Hoofdplaat 1, Vogelwaarde 1- Kruiningen 1, Walcheren 1-Volharding '32 1, Noormannen 1-Schoondijke 1. Ie KLASSE B. Burgh 2-Dreischor 1, Brouwersha ven 1-Renesse 1. 2e KLASSE A. Zeeland Sport 4-Aardenburg 2, IJzendijke 1-Groede 1. Breskens 3-RCS 3, Zuidzande 1-Biervliêt 2, Retranche- ment 1-Noormannen 2. 2e KLASSE B. Corn Boys 3-Rapenburg 1, Hansw. Boys 2-Kwadendamme 1, Sluiskil 2- Philippine 1, Vogelwaarde 2-Patrijzen 1, Cortgene 1-Yerseke 2. 2e KLASSE C. Brouwershaven 2-Renesse 2, SVOWK 1- Zierikzee 3, Zonnemaire 1- Drei- schor 2. i 3e KLASSE A. Zeeland Sport 5-Schoondijke 2, Vlis singen 5-Robur 2, 's Heer Arends- kerke 2-Lewed. Boys 2, IJzendijke 2- Zuidzande 2, Patrijzen. 2-Walcheren 2. 3e KLASSE B. Steen 3-Koewacht 2, Hulst 3-Sluis- kil 3, Axel 3-Hontenisse 3. Ria W 2- Rapenburg 2, Terneuzen 3-Philippine 2 Zomeravondtoernooi Tot besluit van de zomeravondcom petitie en ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van het zomeravond voetbal in Middelburg1 speelden de vijf Middelburgse zomeravondclubs een toernooi. Het werd gewonnen door Stavast. De verdere uitslag was: 2 Blauw Wit 5; 3 VSV 5; 4 Pingelaars 4; 5 Focus 1. Schaakgrootmeester De jeugdige Deense schaker B. Lar- sen heeft tijdens'het FIDE-toernooi in Moskou de titel van internationaal grootmeester gekregen. Hij scoorde 14 punten uit 18 partijen. GOES, 26 sept. Exportveiling: Jac. Lebel H75-85 29, H65-75 20, 2 17, Tr. de Croncels st75-85 32, st65-75 28, H75-85 29. H65-75 24.50-25, 2 18. EU. Orange st85-95 47, H75-85 47, st65-75 44, H75-85 41, H65-75 37. 2 24. J. Grie ve st80-85 46. st75-80 48, st70-75 48, st65-70 46. H70-75 45, H65-70 41, 2 30. Br. Seedling H80-90 30. H70-80 21-28. 2 13. Manks Codlin st60-70 26, H70-80 29, H60-70 24, 2 13. Zigeunerin H75-85 30, 'st85-75 29. H73-W 33, H65-75 26 70- 27.20. 2 12.10 Will. Duch. H75-85 39, H65-75 42.10, 2 30.25. B Louise st6»-65 48, st55-60 47.60, st50-55 36.70, H60-65 47, H55-60 46.40, H50-55 33.30, 2 23- 23.10. Maagdepeer H&5-75 31, H55-65 34, 2 11. Br. Hardy st70-75 84-86. st65- 70 79, st60-65 70, H70-75 84, H65-70 78.20. H60-65 65.50, 2 42.40. Br. Lebrun H65-75 44. H55-65 37. 2 18, Sp. Wijn peer H60-70 30, H50-60 27. 2 13. Tr. de Vienne H70-75 79, H65-70 82, H60-65 74, 2 54. Gewone veiling: Tr. de Croncels K 18-21, F 10-16, J. Grieve K 29-31, F 17-25. Ell. Orange K 17. Manks Codlin K 15, F 9-10, Zigeunerin K 14-17, F 9-10, Cox Orange pippin K 23, F 12, Will. Du eh. K 22. F 13-15, B. Louise K 24-39, F 10-23, Br. Hardy K 41-50, F 24-25, Maagdepeer K 9, F 7, bramen per doos 32-33. druiven 110-140, Mo narch 1 91, 2 51. Groenten: kropsla 4- 18, bloemkool 10-39, komkommers 21- 29, tomaten 31-63. gr. sav. kool 6-11, rode kool 9-15, andijvie 8-20. prei 19- 21, postelein 28-31, kroten 5-17, wor telen 11-32. waspeen 21-29, stoksnij- bonen 26-58, pronkbonen 46-55, dubb. princ. bonen 93-105. stokprinc.bonen 111-113, saxa bonen 90, bintjes 5, me loenen 35. DEN BOSCH, 26 sept. Op de Bossche markt van heden werden aangevoerd 5288 stuks vee, zijnde: 2308 runderen, 523 vette kalveren, 233 nuchtere kalveren, 73 fokzeugen, 365 slachtvarkens. 33 lopers, 1464 biggen, 268 schapen, 21 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 725-1090, guiste koeien 640-800, zware soorten boven notering, kalfvaarzen 670-990, klamvaarzen 610- 660, guiste vaarzen 610-725, pinken 470-530, graskalveren 260-360, nuchtere fokkalveren 105-150, nuchtere slacht- kalveren 50-73.50, zware soorten 80- 105, lopers 72-86, biggen 42-60, drach tige zeugen 270-355, schapen 80-100, zuiglammeren 75-95. Aanvoer slachtvee: 886 stuks. Prij zen extra kwaliteiten vaarzen 3.20- 3.30, le kw. 3.10-3.15, 2e kw. 2.85-2.95, 3e kw. 2.75-2.80, vette stieren 2.90-3.10, worstkoeien 275-2.85, alles per kg ge slacht gewicht. Vette kalveren prima soorten 2.75- 3.05, vette kalveren middenklasse 2.50- 2.70, vette kalveren lichte soorten 2.15- 2.35, nuchtere slachtkalveren 1.45-1.70, zware soorten 1.80-2.05, slachtzeugen 1.75-1.80, jonge slachtvarkens 1.85-1.90 alles per kg lev. gewicht. Verdere mededelingen: grote aan voer van rundvee. De handel in melk en kalfkoeien verliep kalm, met wei nig •veranderingen in prijzen. Guiste koeien slepende handel en niet geheel prijshoudend. De handel in jongvee verliep rustig, prijzen nauwelijks te handhaven. Normale aanvoer van vet te kalveren, handel willig en even vaster in prijs. Lichtere soorten nuch tere slachtkalveren handel trager, prijzen lager. Normale aanvoer van schapen en zuiglammeren, handel stil, prijzen gedrukt. Minder aanvoer van fokzeugen, handel rustig, prijzen moeilijk te handhaven. Biggen kalme handel en nauwelijks prijshoudend. Bij ruim aanbod van slachtveé. ver liep de handel stroef, prijzen bleven echter op gelijk niveau. De handel in slachtzeugen verliep redelijk, prijzen onvervanderd. 29.30, H65-75 24.50-24.80, 2 18, K 20, F 15. Zigeunerin st75-85 29, st65-75 22, H75-85 29, H65-75 24, 2 13-14, K 18, F 11.10-12. Manks Codlin H70-80 28, H60-70 21-24, 2 13, K 18, F 11. Bram- ley Seedling H80 31.10-31.40, H70-80 21.70-22.70, 2 13.80, K 17.10. F 13.10. Jack Lebel H75 30-30.55, H65-75 21.30, 17.80, K 19.30, F 13. Beurre Hardy H70-75 86, H65-70 81.70, H60-65 77.90, 42.30-42.50, K 48.10, F 28.20-28.40. Bonne Louise st65-70 51.30, st60-65 49.50, st55-60 47.80, st50-55 37.80, H65- 70 49.40. H60-65 48.90, H55-60 46.50- 47.60, H50-55 33.10-33.20, 2 23.40, K 29.10-31.50, F 18.20-19.80. Conference st65 57.80, st65-55 51.90-52.20, H65 54.50, H55-65 47.30-48.30, K 31, F 19.20. Beurre Durondeau H65 62-65, H55-65 30. 2 12.60-12.80. K 16.10, F 6. Herzogin Elsa H70 47, H60-70 46, 2 19.50, K 16, F 6. Spaanse wijnpeer H50-60 26.20- 26.50, 2 16, K 22, F 16. Seigneur d'Es- peren H60 .51, H50-60 35, K 32, F 17. Triomphe de Vienne H60-65 71, 2 53. Margriet Marillat H75 50. H65-75 39, 16. Maagdepeer H65 36.90, H55-65 36.90. 2 12-14, K 16, F 9. Pitmaston Duehesse H75 44, H65-75 43.40, 2 29.70- 31, K 21.20, F 11.50-13.90, Beurre Le brun H65-75 50.75, H60-65 47.60, H55- 65 42.50, H55-60 40.80, 2 16.20, K 22.30, F 10.05-10.65. Bloemzoet 1 23, 2 13. Beurre de Merode 1 19, Zoete kroon 2 18. Zoete ribbeling 1 grof 33, 1 26, K 15, Zoete Bloemee 1 26-34, 1 grof 36, 2 13-21, Tuinzoet 1 45, K 30. Early Victoria K 16, F 8, Clapps Favourite 2 30, Souvenir de Congres 1 grof 25, 1 19, F 15. Verpakt fruit: James Grie ve st80-85 58, st75-80 62, st70-75 58, st65-70 53-55, Charless Ros st80-85 60, st75-80 56. Zure kroetappelen 5.90-6.90, kroetperen 10.40, valappelen 10. Gewone veiling: druiven 1 129-143, 2 121, groene noten 54, bramen, per doos 1 34-38, 2 27-34, pruimen: War wick Droper 1 64-105, 2 20-23, grof 40- 63, F 15-26, Rode eierpruim 1 69, grof 41-53, Monarch 1 72-114, 2 42-54, grof 49-58, Rademaker 1 65-97, 2 41-43, grof 47, gele eierpruim grof 50, kwet sen 2 29, Burbank Gyant 1 47-68, grof 46, 2 18-33. Groentenveiling: aardappelen 1 8- 9,5, witte kool 4,5, andijvie 7-17, bloemkool 10-39, prei 17-18, savoye kool 7-10, snijbonen 56-68, waspeen 8,5, pronkbonen 58-62, rode kool 7-12, kropsla 12-13, augurken 33, meloenen 37-71, komkommers 19-29, uien 8-10. TERNEUZEN, 26 sept. Sla 3.00- 24.10, bloemkool A2 36-61, B2 19-41, C2 12-25, C afw. 10-25, gr. komk. B 28, C 19, witte komk. C2 14-27, me loenen 37-51, selderij 4-5, peen 21-29, kroten 13, eerstelingen 1 9.70, bintjes bonken 10.80, 1 7-9.20, eigenheimers 1 9-9.50, andijvie 7-22, stoksnijbonen 2 66-1.02, 3 52-90, prlnc. bonen 2 60-81, 3 40, pronkbonen 75-86, rode kool 4,5- 5.10, sav. kool 14-20, witte kool 4-9, peen 18, prei 14-22, spinazie 3-30, to maten A2 35-50, B2 26-54, C2 20-35, uien 6-13, Ellisons Orange H2 24- 26, K 31, F 21-22, James Grieve Hl 45-48, K 38-44, F 23-31, Manks Codlin Hl 20, 2 12, K 17-18, F 12-14, perzikr. zomerappel Hl 26-29, F 19-22, zoete appelen 9-23, Beurré Hardy st70-75 76-83, st65-70 76.20-81, st60-65 72.40- 73.60, Hl 70-75 72-84, 65-70 72.10-73. 60-65 69-72.70, Clapps Favourite st60- 65 43-53. st55-60 41-48.50, st50-55 32.70- 36.20, Hl 60-65 42.30-48, 55-60 41.20- 45.90. H2 20-28. K 28-32. Conference st55-65 44-49, Hl 65-75 50-60, st55-65 42-48.40, H2 19-27, K 24-33, F 16-30, druiven 109-131. KAPELLE, 26 sept. Industrie- en export: dubb. princ.bonen 1 en 2 3 69, stêk 28, appelen en peren: Cox Orange pippin st75-80 61, st70-75 65 st65-70 56, st60-65 48, H75-80 58, H70- 75 56, H65-70 56, H60-65 51, H55-60 44, 2 16, K 30, F 12. James Grieve st75-80 44, st70-75 44, st65-70 40, H80-85 45, H75-80 44, H70-75 42-43, H65-70 41. 2 29, K 33, F 26. Ellisons Orange st75 46, st65-75 43-44, H75 47. H65-75 35.80- 38.70, 2 23.50-24, K 26, F 15-18. Glorie van Holland H65-75 21. 2 13. K 17, F 13. Transparante de Croncel H75-85 Constanz 422 (-6), Rheinfelden 282 (-5), Breisach 240 (-1), Straatsburg 305 (-13), Maxau 489 (-7), Mainz 329 (-9), Bingen 228 (-8), Caub 252 (-11), Trier 122 (-4), Coblenz 252 (-4), Keu len 232 (-5), Ruhrort 435 (-9), Lobith 1062 (-7), Nijmegen 843 (-9), Arnhem 854 (-7), Eefde (IJsel) 381 (-8), De venter 384 (-7), Monsin 5530 (onv.), Visé 4959 (-12), Borgharen 3888 (+6), Grave beneden de sluis 469 1), Na men 102 (onv.), Maastricht 4390 (+6). De toegelaten grootste diepgang van Millingen-St. Andries is 4.20 m. De scheepvaart op de Waal boven Nij megen is in de komende nacht niet gestremd.

de Stem | 1956 | | pagina 11