BURGER gaat en moeizaam omzichtig verder Duitsland heeft weer een luchtmacht Poolse straaljager landde op Bornholm Straalverkeersvliegtuigen geven nog veel problemen Vandaag vergadert KV .P.-fractie Rijk subsidieert bouwen bij ongunstig weer ONDERWIJS GEEFT NOG VEEL ZORG Zetelverdeling geeft nog steeds problemen DE DOOD OP DE WEG Officier door mijnexplosie gedood Ook landbouw niet in 't bestuur DANSGROEP UIT PAKISTAN Radio-luisterbijdrage zal verhoogd moeten worden Directeur K.L.M. op luchtvaartcongres: Indonesische journalisten teruggeroepen Sjanghai door tornado geteisterd SLANCENJACHT DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Ca/s Voor het eerst: Kabelgesprek met Amerika VRAAGTEKENS Produktschap Zuivel Bij wijze van proefneming: Geen houding van hulpeloosheid Adenauer stelt Europese federatie voor Weer incident aan Jordaanse grens FABRIEK IN GIESSENDAM AFGEBRAND Piloot vroeg asiel om Meer kans op regen Oliespuiter nog niet bedwongen Wordt vliegen duurder? An toon van Welie overleden „FLOSSY" MAAKT SLACHTOFFERS 96e JAARGANG No. 22261 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeiiandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet t 5.85 p. kwartaaL p. post f 6.55, p. week (uitsl bij niet pustbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voot God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- '.lenlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Minister Cals verwacht dat het ko mende jaar voor de personeelsvoor ziening bij het lager onderwijs zeer moeilijk zal zijn. Slechts de terugkeer van voormalige onderwijzers en het beschikbaar komen van de afgestu deerden van de spoedcursus kan hier in enige verlichting brengen. De bouw van nieuwe scholen zal in het ko mende jaar iets worden vergemakke lijkt doordat het bouwvolume belang rijk is verhoogd. Niettemin, aldus de bewindsman, zullen beperkingen on vermijdelijk blijven. De minister stelt in de toelichting op zijn begroting voor een aantal scholen een subsidie in het vooruitzicht. Dit geldt o.a. voor de Chr. H.B.S.-b in Breda, de R.K. M.M.S. in Dongen, de afdeling H.B.S.-a aan de Chr. H.B.S. in Middelburg, de afdeling gymnasium aan het Semina rie te Oosterhout en de R.K. H.B.S.-b in Oudenbosch. Dinsdag is de eerste transatlantische telefoonkabel tussen Engeland en Amerika in gebruik genomen. Het eerste gesprek via deze kabel, die 42 miljoen dollar heeft gekost, werd gevoerd tussen de directeur van de Amerikaanse Telefoon- en Tele- graafmaatschappij, Craig, de directeur van de Britse PTT, Hill, en de Cana dese minister van vervoer, Marler. Over de kabel, die van Clarenville op New-Foundland naar Oban in Schotland loopt, een afstand van 3.600 km, kunnen 36 gesprekken tegelijk ge voerd worden. De kabel is in twee jaar tijds ge legd door het Britse kabelschip „Mo narch". (Van onze Haagse correspondent.) De informateur heeft de berg van moeilijkheden, die hem scheidt van de vervulling van zijn opdracht voorbereidingen te treffen voor de vorming van een kabinet nog niet overwon nen. Gisterenmorgen stond hij even stil, om het reeds afgelegde traject nog eens te overzien. In een communiqué dat aan de pers werd verstrekt, deed mr. Burger enkele mededeliiigen over het akkoord dat hij ten aanzien van de bezitsvorming met de K.V.P. heeft bereikt. Hierin wordt gezegd dat de reeds doer het oude kabinet ingediende voorstellen over het bouwsparen gehandhaafd zullen blijven, waarbij nog een uitbreiding in het vooruitzicht wordt gesteld tot andere werk nemersspaarfondsen. Aan de hand van de daarmee opgedane praktijk ervaringen zal worden onderzocht, of die voorzieningen gevolgd moeten worden door andere van soortgelijke strekking, ook voor andere groepen. SCHIEDAM. Op de Hoogstraat is de 56-jarige R. Hopman voor zijn winkel door een zwaar bela den vrachtauto overreden. Een van de achterwielen ging over zijn hoofd. De man was op slag dood. Zijn vrouw zag het ongeluk gebeuren. In politieke kringen te Den Haag 'is men geneigd bij deze formulering een aantal vraagtekens te zetten. Het is echter, zolang de achtergrond van het akkoord nog niet bekend is, nog te vroeg om reeds een uitspraak te kunnen doen over de werkelijke be tekenis van de gevonden formulering. Intussen blijkt minister Burger zich de techniek van een goed bergbeklim mer wel eigen te hebben gemaakt. Hij gaat voort met langzame stappen. Het aantal bezoekers dat hij dagelijks ont vangt, is slechts gering in vergelij king met wat zijn voorgangers in dit opzicht plachten te verwerken. Giste ren heeft hij besprekingen gevoerd met professor Romme en met de so cialistische minister van Landbouw, Mansholt. Of de heer Burger de top reeds in zicht heeft, is moeilijk te zeggen. Het lijkt voorshands niet onmogelijk, dat hij nog een aantal flinke ravijnen zal moeten overwinnen, alvorens hij een dp lossingheeft gevonden voorde ze telverdeling. Men neigt in Den Haag steeds meer over naar de mening, dat de K.V.P. ondanks haar verlangen naar een zetel in de sociaal-econo mische sector, toch niet zover zal wil len gaan dat zij daardoor de anti revolutionaire professor Zijlstra van Economische Zaken zou verdringen, Daarvoor in de plaats zou zij dan echter elders vergoeding moeten heb ben. Voorzover de mogelijkheden thans kunnen worden overzien, zou deze vergoeding kunnen bestaan uit een aantal staatssecretarisposten, of in een aanbod voor een bijzonderr gewich tige ministersportefeuille. In dit ver band wordt genoemd de post van Binnenlandse Zaken, gecombineerd met het vice-premierschap, terwijl daaraan de P.B.O. en de bezitvorming zouden kunnen worden toegevoegd. Het is zelfs niet onmogelijk dat de informateur een dergelijke zetel aan professor Romme zelf heeft aange boden. In elk geval zal de dag van vandaag IN EEN AANTAL BEDRIJVEN te Amsterdam ontploften plotseling de gasmeters. De oorzaak bleek een ver keerde aansluiting bij een van de af nemers. OP 65-JARIGE LEEFTIJD is te Hil versum overleden drs. G. J. Ligthart, vice-voorzitter van de V.P.R.O. Hij is 25 jaar lang bestuurslid van deze radio-omroep geweest. OPNIEUW hebben de Amsterdamse taxi-chauffeurs, die nu al 18 weken in staking zijn, de voorstellen van de ondernemers afgewezen. Wel zijn vol gens de stakers de toenaderingsmoge lijkheden vergroot. HET AANTAL DODEN tengevolge van de beschieting van een groep oud heidkundigen door Jordaanse militai ren, is tot vier gestegen. EEN JONGETJE van 4,5 jaar te Creil, in de Noord-Oostpolder, is tij dens het spelen in een berg kaf ge raakt en gestikt. Het kaf lag in een schuur opgeslagen. VIJFTIEN DUITSE MEISJES, werk- zaam te Wildervanck, werden onwel nadat zij uit de bus waren gestapt, die hen naar de fabriek bracht. Een verwarmingsbuis in de bus bleek lek geraakt te zijn, waardoor uitlaatgas sen binnen stroomden. TE WAD MEDANI, in de Soedan, heeft een vrouw het leven geschonken aan een vijfling. Zij was vier jaar ge trouwd en had nog geen kinderen. EEN GELDINZAMELING, door het Nederlandse Benelux-comité georga niseerd, ten bate van de nabestaan den der slachtoffers van Marcinelle, heeft bijna 1.000 gulden opgebracht. wel wat meer helderheid verschaf fen. Vanmiddag vergadert de K.V.P.- fi-actie en het is niet uitgesloten dat op die vergadering over het lot van de poging Burger in gunstige of ongunstige zin zal worden beslist. Bij proefnemingen met mortiermij nen op het circuit van de schietbaah bij Assen is gisteren omstreeks een uur een mijn voortijdig ontploft. Ten gevolge daarvan kwam kapitein W. J. Th. Vlieghert uit Wezep om het le ven. Kapitein Vlieghert was comman dant van de B-compagnie van het 101ste legercorps geniebataljon te Wezep. Hij was 36 jaar oud en ge huwd. De 21-jarige ongehuwde kor poraal G. L. Gijsbertsen uit Ede kreeg een zware vleeswond aan een schou der. De drie centrale landbouworgani saties (K.N.L.C., C.B.T.B. en K.N.B. T.B.), die gezamenlijk drie leden kun. nen aanwijzen in het bestuur van het produktschap Zuivel, zullen niet tot deze aanwijzing overgaan. Het ligt naar hun mening op de weg van de overheid, met name ten aanzien van de kwaliteitscontrole op de melk, om stappen te ondernemen, die de moge lijkheid openen tot Het doorbreken van de huidige impasse. Dc eerste drie vliegtuigen van de Westduitse luchtmacht zijn maan dag van het vliegveld Fürstenbeld- bruck bij M ünchen opgestegen. De kentekenen op de vliegtuigen waren voor de start door de minister van landsverdediging, Theodor Blank, onthuld. Deze kentekenen bestaan uit een zwart „ijzeren kruis" met witte rand op de romp en de vleu- In de komende winter zal het Rijk proefnemingen worden opgesteld De zwart-rood-aouden het nemen van proeven met doorwer-proefnemingen zullen mede ten doelCels en een -Wan looci gouaen ken bij ongunstige weersomstandig- hebben de aandacht van de bouw- rechthoek op het richtingsroer. Op heden op bouwwerken door het ver-1 nijverheid te vestigen op de aanwe-dp t z[ mpn minister Blank lenen van subsidie bevorderen. Voor j zige mogelijkheden en de ïeeds be- dit doel zal een bedrag van f 2 mil-j staande belangstelling hiervoor te sti- joen beschikbaar worden gesteld. Ditmuieren, zo deelt het ministerie van betekent dat er op veel ruimere j Wederopbouw en Volkshuisvesting schaal dan in de vorige winter ge-1 mee. j 1 zullen i subsidieerde proefnemingen kunnen worden uitgevoerd. j Het ligt in de bedoeling subsidie toe jVjCltZicS OVCT SllCZ te kennen aan een aantal over het gehele land vei-spreide proefobjecten. Gedacht wordt daarbij aan enkele woningbouwcomplexen en een ander bouwwerk per provincie. De hoofd- j ingenieurs-directeuren van de Weder- j opbouw en de Volkshuisvesting in de provincie zullen adviseren welke ob- j jecten voor het nemen van de ge- wenste proeven in aanmerking zouden j De regeringen in Londen en Parijs kunnen komen. De van rijkswege te verlenen bij drage in de kosten van de proefnemin gen zal bestaan uit een opslag op de bouwkosten van het in de periode van 16 november 1956 tot 15 maart 1957 te verwerken deel van de bouw. In de onlangs door de studiecom missie weersinvloeden opgestelde „voorlopige richtlijnen", wordt een serie maatregelen aanbevolen, die kunnen worden aangewend om door werken mogelijk te maken. Met be hulp daarvan kunnen plannen voor de hebber, aan de vooravond van de bij eenkomst van de Veiligheidsraad te kennen gegeven, dat zij zich niet zul len neerleggen bij een „oplossing" van het geschil, die geen recht doet aan wat Frankrijk en Engeland als billijk beschouwen. In het Franse parlement gaf minis ter Pineau te kennen, dat gewapend ingrijpen nog altijd niet als uitgeslo ten moet worden beschouwd. Hij zou momenteel de laatste hand leggen aan een geheim memorandum over even tuele actie in de Suez-kwestie als het debat in de Veiligheidsraad geëindigd is. Premier Menzies van Australië, die het overleg met Nasser in Cairo heeft geleid, gaf te kennen dat geweld indien enigszins mogelijk, moet wor den vermeden, maar dat men aan de andere kant geen houding van hulpe loosheid moet aannemen tegenover onwettige en uitdagende acties. Indonesië heeft intussen een beroep gedaan op de Colombo-landen en op Frankrijk en Engeland, om gezamen lijk te trachten een vreedzame oplos sing te vinden voor het geschil. (midden) en enkele hoge Duitse officieren bij het „ijzeren kruis nadat het was onthuld De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft een Europese federa tie voorgesteld als nieuwe vorm van Europese eenwording. Dr. Adenauer drong er op aan, dat Groot-Brittan- nië zijn medewerking verleent. Adenauer zal zaterdag a.s. tijdens een Rijntocht besprekingen voeren met premier Mollet van Frankrijk over de Europese samenwerking in het alge meen. het Saarvraagstuk en de Eura- tom-plannen. Cyprus Aanslag op een militaire auto De verzetsbeweging op Cyprus heeft dinsdag een Britse militaire auto in de lucht laten vliegen. Eén Brit werd hierbij gedood en tien gewond. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft meegedeeld, dat Is raëlische troepen dinsdagavond stel lingen van het Jordaanse leger in het gebied van Hoessan ten zuiden van Jeruzalem hebben bestormd. (Van onze Haagse correspondent.) Naar minister Cals verwacht zullen de luisterbijdragen voor de radio-omroep in de toekomst moeten worden verhoogd. Dit is noodzakelijk geworden omdat de radio-omroepen aan de huidige opbrengst niet meer voldoende hebben. De omvang van de ver hoging moet echter nog worden vastgesteld. De televisieuitzen dingen zullen beperkt blijven tot 12 uur per week. Zonder op komende beslissingen vooruit te willen lopen zegt mr. Cals in zijn begrotingstoelichting, er. toch wel op te willen wijzen dat invoering van commerciële televisie een belangrijke verruiming van de zendtijd zou kunnen brengen. Een felle brand heeft in de nacht van maandag; op dinsdag gewoed in het bedrijf van de gebroeders Tim mer te Giessendam. Deze fabriek, waarin houten gebouwen worden ver vaardigd, brandde in nauwelijks een uur tijd tot de grond toe af. Alleen het kantoor bleef gespaard. Het vuur vond gretig voedsel in grote voorraden hout en laaide zo fel op, dat groot gevaar bestond voor de be lendende panden. Deze heeft men echter kunnen redden met uitzonde ring van een vijftal schuurtjes. De fabriek was pas in 1954 gebouwd. De schade wordt geraamd op zeker f 200.000. Het bedrijf was verzekerd. Op het vliegveld nabij Roenne op het Deense eiland Bornholm is dinsdag een Poolse straalja ger van het type Mig geland. De Het Nationale Danstheater van Pa kistan kwam dinsdagochtend aan in het Amsterdamse centraal sta tion. De groep zal tijdens een veer tiendaags verblijf hier te lande een aantal voorstellingen geven, alvo rens aan een toernee door Europa te beginnen. De foto toont de leden van het theater op het perron in het Amsterdamse C.S. J Verwachting van het K.N.M.l 5 lot hedenavond, opgemaakt dins I dagavond 11.15 uur: In de ochtend plaatselijk mist J Vrij veel bewolking met. waar- J schijnlijk tegen de avond, emgr regen, het eerst in het zuiden van het land. Overwegend zwakke wind uit zuidelijke richtingen. lagere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 18.30 uur J maan op 22.01 uur. Morgen: zon op 6.34 uur, maan J onder 14.34 uur. piloot, een lid van de Poolse luchtmacht, heeft politiek asiel gevraagd. Bij de landing werd een van de vleugels van de straaljager bescha digd. De Poolse straaljager is een Mig van het modernste type. De pi loot bleek te beschikken over een kaart, waarop een nieuwe startbaan, waaraan nog gewerkt wordt, als vol tooid stond aangegeven. De landing op de grasbaan verliep echter goed. Alleen raakte een vleugel even een machine, die bij de aanleg van de startbaan werd gebruikt. Ook een opvarende van een Russi sche treiler heeft in Denemarken asiel gevraagd. Toen het vaartuig in de Deense wateren voer, was de man overboord gesprongen en naar een nabijgelegen lichtschip gezwommen. De politie wilde geen nadere bijzon derheden bekend maken. Men heeft de spuitende oliebron te Qum in Perzië nog maar half in be dwang. De kraan, welke de Ameri kaanse deskundige Kinley er op wist te bevestigen, kon n.l. niet gesloten worden als gevolg van de enorme druk. De maatschappij heeft nu nog een Amerikaanse en twee Nederlandse deskundigen ontboden. Volgens een woordvoerder van de nationale Perzische oliemaatschappij stroomt er nog steeds een hoeveelheid van 80 tot 100 duizend barrels olie per dag uit de bron. Er liggen meer dan 200.000 ton olie in reservoirs, die door graafmachines in de omgeving van de bron zijn aan- ealegd. In de openingsvergadering van het tweede Europese Congres voor Luchtvaarttechniek, giste ren in de Ridderzaal te Den Haag, heeft de president-direc teur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, interessante dingen ge zegd over de omwenteling in de burgerluchtvaart, die zich mo menteel voltrekt. Hij zei, nog niet als vaststaand te willen aan nemen, dat het verkeer* lieg- tuig met straalmotoren veel eenvoudige! en rneei t< ifs- zeker zal zijn fan da' net jui- germotoren. De vooruitgang or technisc h gebied aldus de heer Aler, is zeer groot ge weest, maar het bestuderen van cij fers, die vertragingen van vliegtuigen stellen op bijna ieder vliegveld, geven mij geen reden om voldaan te zijn De heer Aler constateerde, dat er blijkbaar een wedstrijd aan de gang is tussen vliegtuigbouwers en vlieg- tuigmotorenbouwers om steeds betere prestaties te bereiken. Deze prestaties worden echter ten dele verkregen ten koste van vertragingen van technische aard en van zeer kostbaar onderhoud. De vraagstuken die ontstaan door het gebruik van verkeersvliegtuigen met straalmotoren zijn nog lang niet opge lost, zei de heer Aler. Landings- en startbanen moeten bijvoorbeeld drie duizend meter lang zijn; dat is aan zienlijk meer dan -de ontwerpers van aangeven het zien van gestrande toe- vliegvelden hebben voorzien. Wanneer in het verleden een nieuw vliegtuig werd geïntroduceerd, was er altijd de neiging dé kosten per ton- mijl te verlagen. De nieuwe toestellen van de laatste jaren zijn echter duur der in het gebruik dan de oudere toe stellen van de vloot. De smalle winst marge van de luchtvaartmaatschappij wordt daardoor steeds kleiner en als deze ontwikkeling niet kan worden gekeerd, zouden in de toekomst de luchtpassage wellicht in prijs moeten worden verhoogd. De heer Aler deelde nog mee, dat gedurende een groot aantal jaren het luchtverkeer met 15 procent per jaar is gegroeid en dat deze ontwik keling, naar het zich laat aanzien, voortgang zal vinden. Minister Alge- ra had tevoren het congres officieel geopend en er in een toespraak op ge wezen, dat nauwere internationale samenwerking op het gebied van vliegtuigontwikkeling en luchtvaart- onderzoek van groot belang is. Kost bare doublures, zei hij, zouden daar door kunnen worden vermeden en bo vendien zou in de behoefte aan vlieg tuigen op een efficiëntere en meer renderende wijze kunnen worden voor zien. V Op 83-jarige leeftijd is in het zieken huis Westeinde te 's Gravenhage over leden de kunstschilder Antoon van Welie, die veel bekendheid heeft ver worven als portretschilder van de groten der aarde. Twee vooraanstaande journalisten, (lie in Zuerich een bijeenkomst van Indonesische en Nederlandse journa listen bijwonen, hebben van de Indo nesische militaire overheid opdracht gekregen naar Indonesië terug te keren. De hoofdredacteur van de socialis tische „Pedoman", Rosihan Anwar, en de hoofdredacteur van het onafhan kelijke blad „Indonesia Raya", Moch- tar Lubis, werden de vorige week aan de vooravond van hun vertrek naar Europa negen uur lang ondervraagd in verband met artikelen in hun bla den, waarin commentaar werd gele verd op de militaire verordening, waarbij kritiek op regeringspersonen werd verboden. „Indonesia Raya" had geschreven, dat premier Ali Sastroa. midjojo „een mislukking" was. De twee journalisten hebben laco niek geantwoord, dat zij naar Dja karta zullen terugkeren zodra de con ferentie geëindigd is! Sjanghai is maandag getroffen door een krachtige wervelstorm. In de westelijke en oostelijke voorsteden zijn meer dan zestig mensen om het leven gekomen en 600 gewond. De aangerichte schade is groot. Het woeden van de orkaan „Flossy" heeft in het gebied van de Golf van Mexico aan negen mensen het leven gekost. Er is ook aanzienlijke schade aangericht. De orkaan heeft de Amerikaanse staat Alabama bereikt. Hij trekt ver der in de richting van Georgië. De windkracht is thans verminderd. 'i Rochelle, aan de Franse west- ust, is in rep en roer. Vit een natselijke zaak, die zich toe 'gt op het leveren van sla n- »ii aan musea en diergaarden ntsnapten op een gegeven 'genblik vijftien adders. Vier '.rvan zijn weer gevangen, doch elf zijn nog „buiten". Op hen wordt thans gejaagd door mei stokken bewapende vissers en huisvrouwen van La Rochelle. Een der vier adders die inmid dels gevangen zijn, was langs ren regenpijp omhoog gekron keld en had zich vervolgens in een bed genesteld. Een andere werd in elkaar gekronkeld in een kookpan gevonden. Aan verscheidene apothekers ter plaatse is verzocht een tegen gif gereed te houden, dat in ge val van adderbeten kan worden gebruikt.

de Stem | 1956 | | pagina 9