Financiële commissie uit raad voelt er niets voor van de polders Polderconcentratie in Zeeland nadert Vergadering van de Zeeuwse polderbond De financiële zelfstandigheid Voor fouten AETHRON VERF Adverteren doet verkopen! BEKEND BLIJVEN I DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 4 De concentratie Bevrijding werd met een mars herdacht De brandverzekeringbelasting te Middelburg Wie belanghebbende Rijkslandbouwcon- sulent werd benoemd A. H. M. v. d. Hoek telefonisch PROVINCIALE STOOMBOOTDIENSTEN IN ZEELAND. aMetf&c Ueckoop: jong öf oud geleerd... GRATIS Door tijdens de winkelweek een NAAI- of BREIMACHINE te kopen bij NAAIMACHINEHANDEL ADVERTEREN IS krijgt U de kans om de bezitter te worden van een van de 12 BROMFIETSEN of ANDERE PRIJZEN. Wij leveren alle merken naaimachines, zoals: Anker, Fridor, Pfaff, Husqvarna, Phoenix, Singer, Necchi enz. Ook in BREIMACHINES zijn wij ruim gesorteerd. Een sortering van 300 machines maakt het voor U zo prettig uw juiste keuze te doen. De verschillende merken kunt U naast elkaar zetten. Bekijk de afwerking, constructie en mogelijkheden. Dan pas ziet U het verschil. Rijksgediplomeerd Raadhuisplein 4 Telefoon 157 OOSTBURG Wij demonstreren ook graag vrijblijvend bij U aan huis. De betaling kan op een gemakkelijke manier geschieden. 4 Op de vergadering van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond, die te Kortgene werd gehouden, heeft de voorzitter, dhr. P. J. Dekker verschillen de urgente kwesties aangesneden. Zo wees hij o.m. op het feit, dat de polderlasten de laatste jaren veel sterker omhoog zyn gegaan dan de pachten wat de grondeigenaars het kind van de rekening doet worden. Met instemming had spr. echter kennisgenomen van 'n besluit van minister Mansholt een commissie in te stellen om hem van advies te dienen over problemen, die samenhangen met de doorberekening der eigenaars- lasten in de garantieprijzen van landbouwprodukten. Naast die doorberekening en hoge re pachten wilde spr. ook zien dat er gestreefd wordt naar vergroting van het financiële draagvlak der polders, nl. door samenvoeging van polders en uitbreiding van 't belastinggebied. Op het terrein van de concentratie zijn Ged. Staten actief. Een lid van hen, de heer Philipse, kondigde laatst al aan dat op 1 jan. 195b de concentratie een feit zou worden voor de Bevelanden, Schouwen en Tholen. Spr. meende, dat die datum iets te optimistisch is, gezien de vele admi- nistratieve maatregelen. In dit verband vroeg de heer Dek ker of het niet gewenst was over te gaan tot oprichting van een of meer geconcentreerde waterschappen met een voorlopig bestuur, dat de taak krijgt een definitief reglement voor het waterschap van ontwerp uit te werken. Deze procedure is ook ge volgd in N.-Brabant en Limburg. T.a.v. de belastingheffing door wa terschappen had spr. kritiek op de beslissing van de Kroon, waardoor een te ver gaande heffing op ge bouwd in de Koehorspolder (Z.-VI. teniet werd gedaan. Spr. meende, dat het artikel uit het alg. reglement der Zeeuwse polders, waarop de beslissing van de Kroon steunde, verouderd was en hij verde digde het standpunt, dat men het voorbehoud waaraan de polderbestu ren nu nog zijn gebonden, bij de hef fing op gebouwd, moest laten varen. WEGENZORG Ook de zorg voor de wegen betrok spr. in zijn betoog en hij memoreerde dat de minister van Waterstaat aan de Eerste Kamer heeft meegedeeld, dat spoedige indiening van het wets ontwerp wegenfinanciering verwacht kan worden en dat het onjuist ge acht moet worden om voorschotten waarom gevraagd was door de N. Hollandse polderbond te verstrek ken voordat de Kamer zich over het wetsontwerp heeft geuit. Laten we hopen zei sp,., dat de nieuwe wettelijke regeling spoedig tot stand komt. Nog wees de heer Dekker op de ar beid der commissie financieel bestel waterschapswezen. Met groot verlan gen wordt uitgezien naar de indie ning van een wetsontwerp als vrucht van ae arbeid dier commissie. In waterschapskringen leeft de overtuiging, dat de aangegeven mid delen of maatregelen een oplossing van het vraagstuk der hoge polder- lasten, gecompleteerd dienen te wor den met een regeling, welke de hoge lasten, voortvloeiende uit de grote uitgaven voor onze waterkeringen, binnen het raam der draagkracht van de waterschappen zal houden. In het vervolg van zijn betoog bracht spr. de waterverontreiniging ter sprake en drong aan op opname in het polderreglement van een alge meen lozingsverbod. In verband met het herstel der zwakke plekken in de zee-weringen zei spr. dat de rijksoijdrage van maximaal 80% voor kleine water schappen te laag is, waardoor de zelfstandigheid ervan in het gedrang komt. En dit laatste is ook in strijd met de uitlating van minister Algera. dat de financiële zelfstandigheid de beste basis is voor een krachtig, eigen wa- terschapsbeleid. Ter herdenking van de bevrijding hield de Nationale Reserve, de Re serve Rijkspolitie, de Reserve-mare chaussee en het Luchtwachtcorps van Oost Zeeuwsch Vlaanderen een herdenkingsmars. De mars, waaraan 130 man deel nam, liep van Terneuzen via Zaam- slag naar Axel. Ondanks het warme weer en de volledige bepakking wa ren er geen uitvallers. Bij aankomst te Axel werd het peleton reservisten opgewacht door de drumband, der Nat. Reserve uit Vlissingen, de districts-commandant der Rijkspolitie majoor van Balle gooien de Jong, luitenant Bloemers, adjudant Fokker, majoor Peck van de Nationale Reserve en kapitein Fossaert. Gezamenlijk marcheerde men toen naar het Gezellenhuis waar een kleine tractatie wachtte. De verscheidene groepen reservisten stonden onder leiding van opper Christelijn, sgt. Schets, en luitenant Hanegraaf. Het is de commissie bekend, dat de Hoge Raad dit artikel aldus heeft geïnterpreteerd, dat een verordening, waarbij belasting voor verzekerde goederen wordt geheven, niet van de assuradeurs, maar van de zake lijk rechthebbenden, naar een aan de verzekering ontleende maatstaf, blijft binnen het kader van de be lastingheffing welke de wetgever op het oog heeft gehad, maar de com missie vraagt zich af, waarom B. W. de meer redelijke heffing en van Op de vergadering; van de Zeeuwse polderbond, werd de voorzitter, de lieer P. J. Dekker uit VVemeldinge, bij acclamatie herkozen; ditzeflde was het geval met de bestuursleden P, Bondeling te St.-Philipsland en mr. dr. R. Graaf van Lynden te Oostkapelle. In de vacature C. v. d. Broecks koos men de heer J. Becu te Groede. Mr. dr. J. Winsemius, van het de partement van Waterstaat, hield een causerie over ,,het waterschap als doelcoöperatie", waarin hij uiterst gedocumenteerd maar niet al te aca demisch op het belang der waterhuis houding en op dat der waterschappen wees; hij zag deze laatste als doelge- meenschappen en de kern van zijn betoog kwam hierop neer, dat wie zeggenschap in het waterschap wil hebben, hetzij particulier hetzij ge meente, daarvoor zal moeten meebe talen. Een van zijn stellingen was dat hulp aan een waterschap wat zichzelf niet voldoende op de been kon hou den, nodig is en dat deze hulp slechts een subsidiair karakter mag hebben. Zullen de waterschappen, zei spr. tenslotte, in een Nederland van he- broot en zal alleen een goed resultaat hebben indien ze van onder af wordt opgebouwd. Dit laatste heeft altijd bij Ged. Staten voorgezeten. De pro cedure duurt er wel iets langer door, maar het resultaat zal des te beter zijn. Spr. was van mening dat er ten aanzien van de verdeling der lasten aan nivellering niet te ontkomen was. Steun van "s rijkswege is evenzeer gewenst; het mag echter dan niet zo worden, dat men voor alle dingen toestemming aan de overheid moet vragen, omdat dan de autonomie naar de maan is. Tenslotte conclu deerde spr. dat polderconcentratie ook nodig is om een rol te spelen bij het Delta-plan en in dit verband zei hij nog, dat de samenwerking tussen Rijkswaterstaat en provincie uitste kend is. MEEVALLERS De heer Philipse, lid van Ged. Sta ten, deelde aan tafel nog een en an der mee over de uitkeringen voor de niet-planwegen door de regering. Met de minister is overeenstem ming bereikt over een hoger uitke ring voor 1955. Die zal f 200.000 be dragen tegen f 140.000 in 1953 en den en toekomst hun taak vervullen, f f 150.000 in 1954. Voor 1954 is zelfs dan zullen zij een dynamisch instituut nog een aanvullinng van f 50.000 be- moeten blijven. Geen Nederland zon- j komen. der waterstaat; geen waterstaat zon- Voor de concentratie van de polder der waterschappen! j 0p N.-Beveland, Tholen en Schouwen wordt als streefdatum 1 jan. 1958 TEER PUNT De commissaris der koningin me moreerde in zijn speech de prettige verhoudingen tussen de bond en het provinciaal bestuur. Dit werkt er toe mede de concentratie van polders te bespoedigen. Deze concentratie is een teer punt, zei jhr. de Casem- De financiële raadscommissie te Middelburg heeft de raad bericht dat het h.i. veel meer redelijk is van de assuradeuren een bijdrage in de kosten van de brandweer te vorderen, dan van de eigenaren. Het risico van brandschade wordt door bijna iedere bezitter van onroeren de goederen gedekt door het sluiten van een brandverzekering, waardoor niet hy, maar de assuradur direct belanghebbende bij een goede brand weer is. De gemeentewet noemt als een toelaatbare gemeentelijke belasting, ,,een belasting op de verzekering tegen brandschade van in de gemeente zich bevindende onroerende en roerende goederen, of een overenkomstige belasting voor zoveel die goederen niet zijn verzekerd". assuradeuren niet heeft voorgesteld en de mogelijkheid van deze heffing niet heeft gememoreerd. Evenals aan elke belastingheffing, bestaan tegen heffing van assuradeu ren bezwaren, doch de commissie vraagt zich af, of die bezwaren niet lichter zijn, dan die tegen de heffing van de minder belanghebbende eige naren. De vrees is wel eens uitgesproken, dat do verzekeringen dan recht streeks in het buitenland zouden wor den gesloten om de belasting te ont gaan. De commissie vraagt zich echter af, welk belang de verzekerden daar bij zouden hebben. Indien de maatschappijen om de belastingheffing de premies zouden verhogen, zullen de verzekerden in derdaad pogen de premieverhoging te ontgaan, door hun verzekering op te zeggen en een nieuwe verzekering in het binnenland te sluiten. Dat zou voor de binnenlandse maatschappij en een nadeel zijn, waarom het voor de hand ligt om aan te nemen, dat de maatschappijen de premies niet zullen verhogen. De commissie acht het ook niet onredelijk, dat de maatschappij, de premie niet verhogende, de las^ep van een goede brandweer, zo niet geheel, dan toch voor een deel zou den dragen. Zij ziet daarom gaarne nog uiteen gezet, welke overwegende bezwaren tegen een assuradeuren-belasting de voorkeur deden geven aan de eige- narenheffing. Met betrekking tot de voorgestel de heffing naar de maatstaf van de waarde van het meubilair aangeno men voor de heffing van de Perso nele belasting, meent de commissie dat deze heffing niet moet worden ingevoerd, omdat de geringe op brengst van f 4000,- het maken van de ongetwijfeld hoge perceptiekosten niet wettigen en bovendien de bur gerij een aan het belang der gemeen telijke financiën onevenredige over last zal bezorgen. Het is toch een algemeen bekend feit, dat. tengevolge van de terzake bestaande wettelijke bepalingen, de meubilairwaarde voor de Personele belasting in het overgrote deel der gevallen beneden de f 1000 - ligt en voor deze gevallen de heffing niet meer dan f 4.- zal bedragen. Het feit, dat het rijk aanslagen in de Personele belasting beneden f 5.- niet oplegt uit overweging dat de perceptiekosten deze heffing niet wet tigen, moge voor de gemeente richt snoer zijn. aangehouden, al zou het niet later kunnen worden. In de middag volgde een excursie naar de zwakke plekken in de N.- Bevelandse zeewering; te Colijns- plaat werden de ruim 200 deelnemers ontvangen door het bestuur van het waterschap Oud en Nieuw N.-Beve land. Het antwoord van B. en W. De commissie adviseert de raad het voorstel niet te aanvaarden. De commissie van financiën doet in haar rapport van haar voorkeur blijken de brandverzekeringsbelasting te heffen van assuradeuren, omdat, indien de goederen tegen brandscha de zijn verzekerd, niet de verzekers- nemere maar de verzekeraar direct belanghebbende is bij het bestaan van een goede brandweer. Met dit laatste kunnen B. en W. het volkomen eens zijn. Dat zij niettemin de voorkeur ga ven aan een heffing van de eige naren, vindt zijn oorzaak in het feit, dat aan een belasting op de ver zekeringsmaatschappijen verschillen de moeilijkheden kleven. Allereerst rijst de vraag, of de eigenaar-niet belastingplichtige tot het doen van een aangifte betreffende de maat schappij waarbij en het bedrag waar voor zijn bezittingen zijn verzekerd, kan worden verplicht. De Gemeentewet stelt in artikel 290 strafbaar het niet of niet be hoorlijk vervullen van formaliteiten tot richtige heffing van de belasting gevorderd. Artikel 290 houdt echter geen aanwijzing in van wie deze formaliteiten kunnen worden gevor derd. Het kan derhalve Wbrden be twijfeld, of van niet belastingplich tigen de aangifte van de maatschap pij waarbij en het bedrag waarvoor de eigendommen zijn verzekerd, kan worden gevorderd. Daarnaast is aan twijfel onderhe vig, of de gemeente de bevoegdheid heeft tot belastingheffing van een bui ten de gemeente gevestigde assura deur over te gaan. Deze bevoegdheid is zeker niet aan wezig, indien deze in het buitenland is gevestigd. Met betrekking tot de vraag, of, gezien de betrekkelijk geringe op brengst, de belasting wel moest wor den geheven van het roerende goed, hebben B. en W. op het standpunt gesteld, dat het psychologisch onjuist zou zijn alleen eigenaren van de ge bouwde goederen te belasten en de eigenaren van de roerende goederen vrij te stellen. Beide eigenaren heb ben immers een gelijk belang bij het bestaan van een goede brand weer. In het streven de perceptiekosten voor de heffing op het meubilair zo laag mogelijk te houden, hebben zij de mogelijkheid geopend de inning daarvan aan de gemeentebedrijven op te dragen. Het oorspronkelijke ontwerp werd daartoe gewijzigd. Aan het bezwaar van de commissie dat de heffing aan de burgerij een aan het belang der gemeentelijke fi nanciën onevenredige overlast zal be zorgen, is dus reeds tegemoetgeko men, zij het dan dat het uitgangs punt voor B. en W. voor die maat regel een andere was dan dat van de commissie. Met ingang -van 1 oktober is be noemd tot Rijkslandbouwconsulent met standplaats Axel, Ir. J. A. H. Hoenen. De nieuwe landbouwconsulent was voorheen bij de landbouwvoorlich- tingsdienst in de Noord-Oostpolder werkzaam. NOTARIS te GROEDE zal ten verzoeke van de Heer G. A. de Coene in het caté De Eenhoorn te Oostburg op donderdag 4 oktober a.s. over gaan tot de openbare veiling bij instel en toewijzing van: HET WOONHUIS aan de Mr. Risseeuwstraat 25 te Oostburg aldaar kadastraal bekend Sec tie E nummer 1015, groot 4.06 aren. Aanvaarding vrij in gebruik, terstond na betaling koopsom. Betaling koopsom uiterlijk 1 maand na toewijzing. Betaling veilingkosten 8 da gen na toewijzing. Kosten voor rekening koper vanaf 1 november 1956. Bezichtiging te allen tijde in overleg met de Heer de Coene Meerdere inlichtingen ten kantore van genoemde notaris die gemaakt worden ln opgegeven advertentie, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid aanvaarden. DIRECTIE „DAGBLAD DE STEM". MET INGANG VAN 30 SEPTEMBER 1956 WORDT OP DE PROVINCIALE VEREN DE WINTERDIENST- 1956/1957 INGEVOERD. Exemplaren van deze dienstregeling zijn tegen betaling van 0.05 per stuk verkrijgbaar op het directiekantoor. Prins Hendrikweg 10 te Vlissingen en bij de agenten op de plaats van afvaart. 569-o I Broken* Fi b H. Erasmus, Scheldtkads 16 Goes Fa. van Wuijckhuijlfl v/ h Merijon-lanjtVorstitr. 3* Hintwetrt N V. Ribben», Scheepsvictualiën Lange Geer 5 Hulst - Wed J. Borgjtiin Stationsweg 11 Houtepen Oostkad* 7-8 Stavenisso L» J. van DaLsen, Bosch 21A Krabbendijke - Het Kleurenhuis, Fa. M. A. Geense, Dorpstr. no. .47 Oostburg - Drogiste rij Huisman, filiaal RALSTON-SCHILD ER CURSUS Gireer f1.- op nr. 658317 van Ralston Producten. Utrecht, Afdeling A 21 of stuur een briefkaart met f 1.- extra porto aan het zelfde adres, U krijgt dan omgaand alle lessen van de cursus in een keurig mapje met een bon, die U bij iedere Ralston-zaak kunt inleveren tegen een busje Ralston-verf van 95 et Schilderen is geen heksenwerk. Het is een sport, waar jong en oud véél plezier aan heieven, als zij niet „zo-maar** schilderen, maar rahtonncren, zélf schilderen met Ralston - aethron- verf. U leert het in een wip met de Rolston-schildercnrgua. U doet het met genoegen, omdat het resultaat zoveel mooier en duur zamer is. Spiegelglad en zonder strepen! U hebt er bovendien nog voordeel van, omdat Ralston zelfs licht over donker dekt in één keer en meestal zonder grondverf. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Tonny, z. van. F. Kleintjes-Mutsaers, Tilburg Overleden: Martinus Meulendijk. 82 jaar, 's-Bosch H. van Boven. 66 jaar, Middel burg; Cath. de Vos, 88 jaar. O. en W. Souburg; J. A. Stroosnijder, 75 jaar. Vlissin gen; P. J. van Blerck, 83 jaar Oudenbosch; W. J. Theuns, 30 jaar. Bergen op Zoom. Enige en algemene kennisgeving, -j- Na een kortstondige ziekte overleed geheel onverwacht, na voorzien te zijn van het H. Oliesel onze geliefde vader, be huwd- en grootvader, de heer PH1LEMOND VERBRUGGE in de ouderdom van 77 j. Zijn diepbedroefde echtgenote, kinderen en kleinkinderen Westdorpe, 23 sept. 1956. De uitvaart zal gehou den worden op woensdag 26 september te 9 uur in de parochiekerk te West dorpe. waarbij U beleefd wordt uitgenodgid. Vertrek sterfhuis kwart voor negen.

de Stem | 1956 | | pagina 6