SITUATIE AAN HET VEER ANNA JACOBA HOPELOOS B Kloetinge kreeg Margrietschool Be 0 WALCHEREN ZUID-BEVELAND De toekomst van Terneuzen Stii bijee Ondeugdelijke pont maakt vertraging nog groter Oude openbare school wordt (voorlopig) dorpshuis OUD-BURGEMEESTER VAN KLOETINGE VERONGELUKT Boze gezichten van wachtende reizigers Landbouw protesteert Aardenburgs zwembad werd goed bezocht I® mm De huishoudschool in Kruiningen Wandschildering van A. Minderhout MIDDELBURG SPI. te Sluis VLISSINGEN Mosselexport thans op volle toeren ZH.h'.liWS( 11- VLA ANl)HR VN TERNEUZEN Burgerlijke Stand HULST GOES Woninggebreken Beloonde meetkunde Pastoor van Hansweert naar Haarlems diocees Gegrepen door vrachtauto Aan onze kwartaalabonnees Hoo~\va terstanden Het havenstatuut Groot perspectief Nationaal belang KVP-vergadering Heden AGENDA Morgen Nieir Vli he Een b DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 (Van onze speciale verslaggever) ,,De R.T.M. is een r.tzaak, meneer", zei de Rotterdammer Dirk Naakt geboren, 'n vertegenwoordiger. En de goede man had wel reden om op deze zonnige maandagmiddag een beetje boos te zijn, want hij stond met zijn auto precies twee uur te wachten om van Anna Jacoba Veer met ,,De Krammer" naar Zijpe te worden vervoerd en hij vreesde, dat hy nog wel een half uurtje zou kunnen staan alvorens geholpen te worden. Misschien had de Rotterdamer dit alles nog een beetje verteerd als hij door deze lamentabele toestand aan het veer niet precies een aansluiting miste op Goes, waar de vertegenwoordiger enkele zaken diende te bezoeken, nadat hij even in Zierikzee bij twee klanten zou zijn geweest. ,Ik kan niet anders dan nu maar weer logies nemen in Zierikzee", verklaarde Dirk. die er overigens maar niet in kon komen, dat de Zeeuwen en speciaal de inwoners van Scliouwen-Duiveland de pre-historische toe standen, die zo rondom alles wat de veerdienst betreft zweven, nemen. De Zeeuwen nemen het niet! De Commissaris van de Koningin werd zo juist getracteerd op een protest van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de Christelijke Boeren en Tuindersbond. T jj mee dan moet die ook nog een kwart- Willem Verhagen, Jan v. d. Reest en Jacob Verstraten, alle drie be jaarde mensen, hingen over de leu ning van een afrastering en vertel den, dat zij de laatste dagen heel wat hebben gezien, want zij ontmoeten nog slechts mensen, die zo ongeveer alle maal van woede uit elkaar ploffen als zij bij Anna Jacoba Veer komen en daar het zo trieste verhaal van het gebroken roer van ,,De Krammer" te aanhoren krijgen. Een van de twee roeren van „De Krammer" heeft het na 'n aanvaring begeven en daardoor kunnen de stuurlui van de boot, die nog niet pre cies tweehonderd ton meet, heel moei lijk manoeuvreren. Zij zijn namelijk verplicht om De Krammer" een lus te laten maken alvorens aan de stei gers te arriveren en dit alles moet dan nog geschieden met behulp van een sleepbootje, dat door de R.T.M. „Het Hellegat" werd gedoopt. „Het is voor ons werkelijk een pro bleem geworden, meneer", zei de vriendelijke kapitein Keizer van „De Krammer", die vertelde, dat er inder daad een aanzienlijke vertraging is ontstaan en die al evenmin wist wan neer er nu een verbetering in de toe stand zal komen. „Kijk eens", zo zei hij; „wij varen van 's morgens half zes tot 's avonds kwart voor elf over en weer van Anna Jacoba naar Zijpe. Ik doe dat nu reeds drie en twintig jaar en ik mag dus wel zeggen er onderhand iets vanaf te weten. „De Krammer" hebben we in maart 1954 gekregen en het ding heeft het tot nu toe goed gedaan. De boot is welis waar te klein en er kunnen te weinig auto's worden meegenomen, maar nu is het natuurlijk helemaal bar en de kritiek van het publiek kunnen wij in ontvangst nemen. Ik kan ongeveer, uitdrukkelijk ongeveer, twintig auto's meenemen, maar dan moeten dat kleine wagens zijn. Zodra er vrachtwagens aan te pas komen en dat is bij iedere vaart is dat natuurlijk minder. Vijf en twintig jaar geleden was de accomodatie aan dit veer weliswaar iets minder, maar toen verschilde deze toch niet veel van de tegenwoor dige. Het is altijd moeilijk uit te druk ken, maar ik geloof, dat het op dit ogenblik zeker vijftig maal drukker is als bijvoorbeeld in 1930. Daarom, normaal vaart het veer om het half uur en dat is al veel te weinig, maar het kan met één boot niet sneller. Nu is daar nog eens een vertraging bijgekomen van een half uur en nu is de toestand inderdaad helemaal hope loos. Dat is eigenlijk alles wat ik U kan vertellen. Ik kan alleen hopen, want dat is voor de vijf man perso neel aan boord ook veel gezelliger, dat het roer spoedig zal zijn hersteld en de dienst weer normaal zal zijn, maar dat zal wel even duren, ver moed ik." „En dan te weten", voegde de Rot terdamse vertegenwoordiger er aan toe, „dat ik voor de overtocht van mijn auto nog drie gulden twintig moet betalen. Neem ik een passagier je geven, chagrijn.' En dat allemaal voor dit „Het is hopeloos, hopeloos", voegde de politieagent Jan van Dijke (uit Anna Jacoba) er aan toe. „Schouwen- Duiveland is in trek, meneer. Er ko men veel toeristen. Het is gewoon niet te geloven. Zit hier door de week het verkeer zo vast als een muur, ook (Advertentie) op zon- en feestdagen is het ongelofe lijk druk en dan staan zich hier ook honderden mensen te ergeren." Een chauffeur van het vrachtver voerbedrijf van der Wekken uit Zie rikzee (een flink bedrijf!) stak zijn klachten al evenmin onder stoelen of banken. „Ik beklaag mijn baas, U mag dat gerust weten. Hij betaalt zich blauw aan dit veer en hij heeft voor geen stuiver service. Het kost hem per jaar door al dat wachten en wachten tienduizenden guldens. Dat durf ik U te verzekeren. Alle materiaal voor de opbouw van het eiland moet over de rivieren worden gehaald." De chauffeur streek een nieuwe sigaret aan en kocht een zak je frites. Hij was nog lang niet aan de beurt en had een zee van tijd. Landbouworganisaties hebben nu hun stem verheven tegen de toe- standen aan het veer. Het is geen wonder, want de boeren, die dit jaar ïang genoeg op een beetje goed weer hebben gewacht en die haast hebben om hun producten op de veilingen te krijgen, dreigen ern stige nadelen op te lopen do r de vertragingen in de verbinding Zijpe Anna Jacoba. Van een geregelde aan- en afvoer van de producten is geen sprake, kortom zij hebben met een gedesorganiseerde verbin ding te maken. Het is derhalve de hoogste tijd, dat er wordt ingegrepen. Een leek kan constateren, dat de situatie volmaakt hopeloos is. Voor iedereen! Nu met ingang van 15 september jl. het gemeentelijk zwembad zijn zomerseizoen afsloot kon de balans van de afgelopen maanden worden opgemaakt. Ofschbon de verwachting was, dat het een slecht seizoen zou zyn geweest bleek dit toch nog mee te vallen, en kon een totaal aantal bezoekers van 18567 worden geteld, het op een na hoogste aantal sedert het bad in 1951 werd geopend. Alleen in het mooie zomerseizoen van 1955 waren er meer bezoekers en wel 23667. Dit vrij drukke bezoek vindt zijn oorzaak in het grote aantal kinderen zowel in schoolverband als afzonderlijk, dat het zwembad be zocht. Dit waren er niet minder dan 16491, zodat hieruit wel blijkt, dat het zwembad voor de jeugd een aan trekkingskracht bezit en een mooie tijdspassering betekent. De heren bleken de grootste schrik van het koude water te hebben, want hun aantal kwam zelfs niet boven de 1003 uit. Slechts 658 van hen na men een duik in het bad tegen 1323 dames. Toch konden dit seizoen een twee tal records worden gebroken. De drukste dag was tot nu toe geweest 22 augustus 1955 met 659 bezoekers, doch op 26 juli van dit jaar telde men 673 baders, die een plaatsje zochten in het water. Ook werden nog in geen enkel jaar zoveel zwemdiploma's uitgereikt als dit seizoen. Het waren er in totaal 161, waarvan 103 van de Kon. Nederlandse Zwembond en 58 Schoolzwemdiploma's van het Mi nisterie van Onderwijs. De kunstschilder Andries Minderhout, die zich korte tjjd geleden in de Zeeuwse hoofd- DIT JAAR WEER EEN P.Z.E.M.-REVUE De toneelgroep van de personeels vereniging der P.Z.E.M. heeft beslo ten dit jaar wederom een revue voor het voetlicht te brengen. Deze revue, welke de zevende zal zijn die de ver eniging in haar 25-jarig bestaan brengt, zal evenals de vorige weer stad heeft gevestigd en onlangs 1 geheel eigen krachten worden uitgevoerd. De repetities zijn begon- is opgenomen in de Zeeuwse nen. De revue wordt gegeven op de kunstenaarskring, heeft op- beide grote contactavonden, welke dracht ueUrofren Pen wandsrhil- dit iaar in de derde week van novem' araent geKregen een wanascnu ber voor het p z.E.M.-personeel uit dering aan te brengen in de hal worden gehouden, terwijl in diezelfde de landbouwhuishoud- I de gehele provincie in Middelburg van school van de Z.L.M. te Krui ningen. Het ontwerp hiervoor is gereed en behoeft alleen nog de officiële goedkeuring van de Rijksbouwmeester in Den Haag. De wandschildering komt over een lengte van zes-en-een-halve meter, de hoogte ervan zal gemiddeld een meter zijn. Minderhout heeft in het ontwerp de verschillende lessen van een landbouwhuishoudschool uitge beeld. De ontwerp-wandsehildering is opgebouwd uit enkele grote lijnen waarin de verschillende lessen, zoals tuinieren, naaien en verstellen, tafel dekken, keuken, kinderverzorging, bloemenschikken en ook de ontspan ning zijn verwerkt, deels symbolisch, deels in beelden, die de werkelijkheid direct weergeven. Zodra de goedkeuring uit Den Haag er is, zal de schilder zijn werk aan vangen. Hij hoopt de schildering in enkele maanden te kunnen voltooien. worden gehouden, terwij ln diezelfde week op drie avonden voor betalend publiek zal worden gespeeld. AFGESLOTEN RIJWEG In verband met verbreding van trot toir en rijwielpad is de Vlissingse Singel voor het doorgaand verkeer afgesloten. Het verkeer wordt omg leid door PoelendaelwegDe Ruyter- straat—Langevieleweg. CAUSERIE ANTON COOLEN Voor de personeelsvereniging der P.Z.E.M. trad de schrijver Anton Coolen op, die een causerie hield over eigen werk. Spreker vertelde op zeer interes santé en vaak humoristische wijze welke invloeden in zijn jeugd werk zaam waren om hem te brengen tot het schrijven van zijn specifieke gen re, de streekroman en tevens hoe en door welke oorzaken verschillende van zijn werken zijn ontstaan. De heer Coolen werd na afloop be loond met een hartelijk en welver diend applaus. Middenstand komt tot een tentoonstelling Op initiatief van enkele vooruit strevende middenstanders zal er van 9 tot 14 november te Sluis een gro te tentoonstelling van middenstand, handel en industrie worden gehouden. Hoewel de organisatie ervan, in han den van de makers van Mento Oos terhout en de Steense feesten, nog in staat van voorbereiding verkeert, kan toch al gezegd worden dat het een manifestatie van omvang zal worden. Verschillende attracties zijn reeds op touw gezet. Zo zullen artiesten van nationale naam, o.a. Zwarte Riek Max van Praag, Maria Zamora en de Selvera's het feest opluisteren. Het feest heeft de naam gekregen van „S.P. I.". De letters beduiden „Sluis presenteert" en het cijfer I duidt erop dat deze tentoonstelling jaarlijks zal terugkeren. Door de openstelling van de ver zending naar Parijs en omgeving I draait de mosselexport nu op volle toeren. Hoewel de aanvoer van eigen I mossels wel toeneemt door de le-1 veringsmogelijkheid van kleinere soorten, komen toch dagelijks nog vele vrachtwagens met consumptie mossels uit-Denemarken. Na verwa tering worden deze met de eigen mossels weer doorverzonden. HOGER SUBSIDIE AAN MILITAIRE TEHUIZEN B. en w. stellen de raad voor om het subsidie van het r.-k. militair tehuis en dat van het christelijke „Pro Rege" van 250,te brengen op 500,per jaar. Voorts willen b. en w. het subsidie aan het humanis tisch thuisfront van ƒ50,op 100, brengen. WERKPLAATS EN KANTOORTJE voor „ST. WILLIBRORD" B. en w. schrijven aan de raad; „Na het ingebruik nemen van de woningcomplexen, die door de r.-k. woningbouwvereniging „St. Willi- brord" in de achter ons liggende ja ren zijn gebouwd, rees de behoefte aan een eigen werkplaats en kantoor tje. In eenvoudige uitvoering is een werkplaats en kantoortje gebouwd. De bouwkosten bedroegen afgerond 4.500,Voorlopig is dit bedrag uit de lopende middelen geput. Naar onze mening verdient het aan beveling een en ander om te zetten in een vaste financiering. Na qverleg met het bestuur van ge ^oömdé vëreniging stellen wij voor aan ,,St. Willibrord" ten behoeve van de hiervoor omschreven doeleinden een geldlening te verstrekken van maximaal 4.500,tegen een rente van 4 procent per jaar, af te lossen in 15 jaar. CIRCUS VAN BEVER. Het befaamde circus van Bever zal van 2 tot en met 5 september zijn tenten opslaan aan de Nieuwe Markt te Vlissingen. Voor de vele paarden liefhebbers belooft het een buitenge woon aantrekkelijk programma te worden, omdat Mary, de dochter van van Bever, sinds korte tijd uit Ame rika terug is, weer „Frieslands Glo rie" aan het publiek zal vertonen. De kleindochter van van Bever. Ilon- ca Karoli, brengt eveneens een hoge school nummer. Ilonca verwierf zich een uitstekende naam op paarden- dressuurgebied en werkte i.a. 3 jaar bij het beroemde Amerikaanse Circus Ringling Brothers. VEERTIGDUIZEND GUI,DEN VOOR S RAATVERLICHTING. B. en W. vragen de raad een kre diet van f 40.000.voor verbetering der verlichting in een achttal straten De gaslantaarns zullen verdwijnen en vervangen worden door elektrische verlichting. In het geheel zullen 81 lichtmasten geplaatst moeten worden. BELGISCHE MARINE IN ONZE HAVEN. In het kader der thans plaatsvin, dende manoeuvres, waaraan o.a. wordt deelgenomen door Nederlandse, Bel gische, Franse en Engelse marine, ar riveerde maandagmiddag in de Bui tenhaven het Belgische marinevaar tuig „Eureka" met aan boord de chef staf der Belgische marine, comman dant Robijns. Vergezeld van enige hoofdofficieren van de Belgische landmacht bracht hij een kort bezoek aan het marine-établissement, waar hij een korte bespreking heeft ge houden. Omstreeks vier uur verliet de „Eureka" de haven om deel te nemen aan de manoeuvres. VLEES VOOR ENGELSE SOLDATEN Maandagmorgen loste de Melrose" uit Leith in de haven van Vlissingen opnieuw een lading Ierse ossen, be stemd voor de Engelse troepen in Duitsland. De 59 dieren werden per veewagens afgevoerd naar de slachte rijen in Den Haag. vanwaar ze naar hun eindbestemming zullen gaan. Geboorten. 13 sept. Magdalena M., d. v. Gebinus E. Oorburg en Augusta A. de Brouwer (won. te Rotterdam) 15 sept. Anita Rosa M„ d. v. Marcel lus J. Buijse en Celina N. L. Gielliet (won. te Boschkapelle)Geertruida M., d. v. Oscar H. de Ridder en Ca- telijntje E. de Rijke (won. te Sas van Gent); 16 sept. Maatje M., d. v. Johan C. Haak en Maatje S. van Hoorn (won. te Zaamslag); Ronald, z. v. Jo hannes H. Stoetmulder en Maria J. A. Hendriks; Rudy Polydoor Constant, z. v. Georgé B. E. Kersbulck en Ag nes A. D'Hooghe (won. te Sas van Gent); 17 sept. Margaretha Pieter- nella Maatje, d. v. Pieter J. van de Sande en Leijntje J. Franqoijs; Ma ria Sara, d. v. Jan Simons en Catha- rina E. Dekker; 18 sept. Johannes Bernardus Helena, z. v. Johannes A. G. van Doren en Thérèse M. R. de Meijer (won. te Sas van Gent); 19 sept. Franklin Josephina Alfred, z. v. Polydor C. Bockstael en Lilian L. M. Bron (won. te Sas van Gent). 20 sept. Anna Feliciana, d. v. Carolus P. H. Jansen en Magdalena C. de Feijter. Huwelijksaangiften. 19 sept. Fran cois Abraham van Hoorn, 30 jaar, jm. (won. te Hoek) en Franqoise Pie- ternella de Lijzer, 34 jaar, jd. Huwelijksvoltrekkingen. 20 sept. Gustaaf Willy Rijckaert, 24 jaar, jm. en Julia Yvonne de Nijs, 20 jaar, jd. Overleden. 14 sept. Pierre Marie Solleveld, 56 jaar, z. v. Désiré P. Solleveld en Suzanna E. J. Pauwels; Simon Michielsen, 75 jaar, weduwn. van Tanneke Allaart (won. te Hoek); 15 sept. Augusta Seraphina van Bam- bost, 62 jaar, d. v. Eduardus van Bambost en Leonie de Smaele (won. te Westdorpe). 17 sept. Maatje Maria Haak, 17 uren, d. v. Johan C. Haak en Maatje S. van Hoorn (won. te Zaam slag); 19 sept. Jacoba Cornelia Diele- man en Jacoba C. de Putter (won. te Axel) KERMIS VOOR BEJAARDEN Dank zij de bemoeiingen van de heer Kunkels, die met zijn auto- scooters het goede voorbeeld gaf, een kermis gevierd, die hen nog lang hebben de bejaarden van Terneuzen zal heugen. De bedoeling was aan vankelijk, dat verschillende exploi tanten gedurende enige tjjd, hun ver makelijkheden beschikbaar zouden stellen zodat de oudjes van half drie tot vier uur eens gezellig kermis zou den kunnen vieren. Het is veel later geworden. Niet één exploitant heeft het verzoek van de heer Kunkels geweigerd. Nadat de dames en heren de verschillende ver makelijkheden bezocht hadden, een dame van 86 was verzot op de zweef, werd het gehele gezelschap (totaal) ongeveer 90 dames en heren) door de heer Kunkels poffertjes aangeboden. Gedurende het kwartiertje, dat zij moesten wachten, voor de aanvang van een variété, werd op de Markt gezellig gedanst. De vreugde steeg ten top toen een Terneuzenaar, die toch wel heel veel sympathie voor onze bejaarden moet hebben hen in „Café du Commerce" een gratis con sumptie aanbood. Verschillende leden van de Terneu- zense vrouwenverenigingen hebben de leiding gehad bij dit kermisuit- stapje en zich met de oudjes goed geamuseerd. De raad van Kloetinge benoemde tot waarnemend secretaris de heer J. Hoste, adj.-commies ter secretarie. Het voorstel van b. en w. om de nieuwe openbare school in Groene- daal te noemen „Damschool" onder vond oppositie van de heer Lenshoek (WD), Deze vond dat de naam van een school allereerst moet „spreken" tot de kinderen en vond de naam „Margriet-school" een beter gekozen woord. De heren Koster (CH) en Bui tenhuis (AR) ondersteunden het voor stel van de heer Lenshoek dat daarna in stemming kwam en werd aange nomen met drie stemmen voor, twee tegen en één blanco. De kleuterschool op het Kerkplein zal voortaan op voorstel van b. en w. „Marijkeschooi" worden genoemd. In principe werd besloten tot het voorlopig inrichten van de oude open bare school tot gemeentelijk vereni gingsgebouw (dorpshuis). De naam van het dorpshuis „Ami- citia" vond de heer Van Liere (CH) niet zo'n gemakkelijk en gebruikelijk woord. Speciaal voor de bejaarde mensen. De heer Lenshoek stelde voor het gebouw gewoon „Ons Dorpshuis" te noemen. Dit kwam in stemming en werd met drie voor en vier tegen ver worpen zodat het voorstel van b. en w. doorgang vond en het gebouw dus „Amicitia" zal heten. Voorbereid wordt een herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gehele gemeente, met bebou wingsvoorschriften en een herziening van hetzelfde plan in onderdeler, met bebouwingsvoorschriften. Voor verbreding van het trottoir in de Koningin Julianastraat werd een stukje grond aangekocht van een in gezetene der gemeente en voor de verbreding van de Koningin Wilhel- minastraat werden vier stukjes grond aangekocht van ingezetenen. In de nieuwe straat Groenedaal zullen drie lichtmasten worden geplaatst; kosten 1500,—. W oninggebreken Tijdens de rondvraag informeerde de heer Van Liere naar de manke menten aan de woningen in de Prin ses Irenestraat. Overtollig en onwel riekend water in verschillende wonin gen baren n.l. zorgen. Men zal trach ten hierin spoedig verbetering te brengen. Ook de toestand in de en kele woningen, die het barakkenkamp nog telt, heeft de volle belangstelling van b. en w. Zaterdagmiddag werd in de groen tehal in de L. Vorststraat door de heer Knöps, onder geweldige toeloop de uitslag bekend gemaakt van de lintenwedstrijd, waaraan ruim zeven duizend „meetkundigen" hebben meegedaan. De juiste lengte van de gezamen lijke linten bleek 37.28 meter en de heer C. Schrijver uit de Violenstraat, die juist had geschat, zal nu van top tot teen in het nieuw worden gesto ken. Tot een zelfde gelukkig resultaat was de familie Verboom in de Zuid- vlietstraat gekomen; daar zal de I vrouw des huizes bedoelde textiel- weelde ten deel vallen. In totaal werden er 66 prijzen ter I waarde van ruim f 1500 uitgedeeld. „De linten waren te meten en zelfs de straat een niet al te snuggere had dit gedaan maar ons succes is onmetelijk geweest", hoorden wij 'n winkelier zeggen. Dr. G. Neefjes, sinds april 1955 pas toor van Hansweert, gaat naar het Haarlemse diocees terug, terwijl de zeereerwaarde heer C. Nijsten, Zuid- Bevelander van geboorte, pastoor van Oude Schilt op Texel, hem opvolgt. Deze gaat dus naar het Bredase dio cees. Pastoor Neefjes gaat niet terug naar Oude Schilt, maar naar Den Berg. Gistermorgen kwart over negen is de oud-burgemeester van Kloetinge, de 82-jarige heer Zandee, toen hij van de Molenweg per fiets de ryksweg wilde oversteken, gegrepen door een vrachtauto van de fa. Bron uit Oost burg. Het slachtoffer werd een eind weggeslingerd en was vrijwel op slag DE KWITANTIES VOOR HET VIERDE KWARTAAL I95t WORDEN BEGIN OKTOBER a.s UITGEZONDEN Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan di 15 cent incassokosten wordt U verzocht een bedrag van t 6.50 t< storten ot over te maken op onze postgirorekening no 278841 en we vóór 30 september a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidings gebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van f 7.20. Administratie Dagblad De Sten dood. Zijn stoffelijk overschot is naar St. Joanna overgebracht. Volgens oog getuigen heeft de chauffeur geen schuld. De heer Zandee was op weg naar zijn schoonzoon, die hij dagelijks 's morgens en 's middags bezocht. Hon derd malen is hij de rijksweg over gestoken maar ditmaal werd hem dit noodlottig, omdat hij niet op het van links komende verkeer lette. 17 jaar burgemeester De heer Zandee is in 1874 te 's H. Arendskerke geboren. Bij zijn huwe lijk vestigde hij zich als landbouwer in Kloetinge. waar hij verschillende maatschappelijke functies waarnam en in 1922 benoemd werd tot burgemees ter. Hij bleef dit ambt uitoefenen tot 1 jan. 1940, toen hem wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd eervol ontslag werd verleend. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 26 september de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.34 en 18.49 uur^ te Terneuzen om 6.02 en 18.21 uur en te Vlissingen om 5.33 en 17.52 uur. De gemeenteraad van Terneuzen heeft in beginsel besloten de havens van het kanaal Gent-Terneuzen met bijbehorende werken van het rijk over te nemen. Na enkele jaren wachten op de deelneming van rijk en provincie in een vennootschap tot exploitatie van de haven betekent dit besluit, dat Terneuzen zelf het be heer en de ontwikkeling van de ha ven ter hand wil nemen. Het beëindigen van een zwevende toestand, welke het herstel van de haven na de oorlog heeft vertraagd, is een der eerste voorwaarden voor de opbloei der stad, die met haar gunstige ligging aan de Westerschel- de bij diep water van nature voorbe stemd is scheepvaart tot zich te trek ken. Mededelend in de verwaarlozing van Zeeuwsch-Vlaanderen als al te vaak vergeten uithoek van ons land heeft Terneuzen zijn natuurlijke kan sen nog steeds niet voluit kunnen uit buiten. Het hangt er .iu verder weer van af, op welke voorwaarden het rijk de gemeente Terneuzen de haven overgeven wil. Laat men in Den Haag terzake nu eens niet schriel zijn en Terneuzen financieel tegemoet ko men bij de verwezenlijking van zijn plannen, want Nederland kan en moet hiermee bewijzen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen en met name Terneuzen even volwaardig Neder lands is als het land benoorden de Westerschelde. Naast de ontwikkeling van zijn ha ven streeft Terneuzen samen met de gemeenten Sas van Gent, Axel, Hoek en Westdorpe een planmatig opge zette welvaartsverhoging in de ka naalstreek van Zeeuwsch-Vlaanderen na. Zo goed als en nog eerder dan de kanaalboorden ten noorden van Gent bieden de kanaaloevers in Zeeuwsch- Vlaanderen ruimte en gelegenheid voor nieuwe industrieën. Juist de na bijheid van een ook voor zeeschepen toegankelijke haven maakt d.' vesti ging van nijverheid tussen Sas van Gent en Terneuzen aanlokkelijk. Als hoofdplaats van deze streek en als toegang tot Gent en een ver ach terland is voor Terneuzen het per spectief weggelegd een grote stad te worden aan de Westerschelde. Het kan en moet zich ontwikkelen tot een volwaardige zuster van Gent, Ant werpen en Vlissingen. Rijk en provincie mogen zo min als de gemeente zelf de grote mogelijk heden van Terneuzen verwaarlozen. Zij dienen de ontwikkeling van haven een kanaalstreek zo effectief mogelijk te bevorderen en te steunen, ook fi- nanciëel. Het ware in het geheel niet onverantwoord, als in plaats van geld voor de haven te vorderen het rijk streek en gemeente met enige hon derden miljoenen tegemoetkwam. Het doen van grote investeringen in haven en omgeving van Terneuzen behoeft geen riskant ondernemen te zijn, noch te worden beschouwd als een noodzakelijk, maar zuur op te brengen tribunt voor het behoud van een achterop gebleven gebied aan de zelfkant van Nederland. Een bloeiend, groot Terneuzen zal op de duur de honderden miljoenen, welke besteed gaan worden aan de dijkverhoging langs de Westerschelde rendabel kunnen maken. Het zal ook de definitieve stoot kunnen geven voor een tunnelverbinding onder de Westerschelde met overig Nederland. En het kan België er, in eigen Bel gisch belang, toe dwingen redelijke spoorwegtarieven voor zijn haven verbindingen aan te bieden. Terneuzen als metropool van Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn na tuurlijke zeehaven en wijde achter land is veel belangrijker van natio naal standpunt dan b.v. het Delta plan voor Zeeland beneden Volkerak en Grevelingen. Zodra althans het drie-eilandenplan zal zijn uitgevoerd. 's-Heeretthoek GOUDEN JUBILE VARKENS VERENIGING. De varkensvereniging „Draagt el kanders lasten" bestond gisteren 50 jaar. Dit feit werd natuurlijk niet ongemerkt voorbijgegaan. Er werd een feestelijke bijeenkomst gehouden in café Verhoeven. De voorzitter, de heer J. Grim, heette allen hartelijk welkom en zette in het kort het be staan van de vereniging uiteen. Des avonds werd aan alle leden een maaltijd aangeboden. Daarna bleven allen nog een tijdje gezellig bijeen. De jubilerende vereniging werd een concert gebracht door St. Caecilia. Kloetinge DE BLOEMENTENTOONSTELLING De bloemententoonstelling mocht zich de gehele zaterdag in veel be langstelling verheugen. Ze was zo mogelijk nog beter dan vorig jaar en de inzendingen waren ruimer. De jury was enthousiast over de kwali teit der bloemen. De Goesenaars do mineerden en in het bijzonder was dit het geval bij de dahlia's met de heer P. Hermus als primus. De uitslagen waren: Dahlia-groep: 1. P. Hermus Goes 29 pnt., die de wisselbeker won; 2. M. v. 't Veer, Goes, 26,5 p. Groep III: 1. G. de Jager 28,5 pnt (medaille), 2. J. van Harm 27 pnt, 3. H. Govers 26 pnt, allen te Goes. Groep IV: 1. G. Braël, Goes, 25 pnt (medaille), 2. W. Bos (Kloetinge) 22,5 pnt, 3. J. Leijs (Kloetinge) 21 p. Kwekers: 1. fa. J. Reyerse en zn. (Goes) 9 p; 1. Gebr. Everse (Goes) 9 pnt. Bloemenmanden: 1. W. Bos (Kloe tinge) 9 pnt, 2. Mej. L. Wondergem (Kloetinge), 7 pnt, 3. Mevr. Hoog- strate-Zuidweg (Kloetinge) 7 pnt, 3. C. Deurloo (Kloetinge) 7 pnt. Kamerplanten: 1. Mevr. D. Goeree- Paardekooper 9 pnt, 2. Jo Hoogstrate 8,5 pnt, (beiden te Kloetigne), 3. G. v.d. Walle (Goes) 8 pnt. Dahlia (edstrijd), 1. (beker en me daille) W. Minnaard (Kloetinge) 9 5 pnt., 2. M. Verhulst (Kloetinge) 9 p., 3. D J Koppenhol (Goes) 8.5 pnt. Najaarssnijbloemen: 1. P. Hermus (Goes) 27 p. (medaille). Zomersnijbloemen: 1. W. Bos (Kloe tinge) 27 p. (medaille). Yerseke VERBETERING HAVENDIJK Door het toenemend verkeer op de Havendijk komt de noodzaak naar voren deze dijk te verbreden. Bij het gemeentebestuur is nu de mogelijk heid in onderzoek hierin verbetering te brengen, hetzij door onteigening aan de buitenkant voor het maken van uitwijkgelegenheid, hetzij aan de binnenkant door verlegging van het talud. Wanneer op enkele plaatsen niet spoedig voorzieningen worden ge troffen, zou de zachte berm het wel eens kunnen begeven. Reeds is op enkele punten een uitzakking te con stateren. ARBEIDER DOOR VALLENDE BAK GEWOND Door onopgehelderde oorzaak stort te bij de fa. S. een 2-tal ijzeren bak ken waarmee mossels vanuit de vaar tuigen naar de schoonderij worden getransporteerd, naar beneden, juist bij het daaronder werkzaam zijnde personeel. Voor een van hen, de 20- jarige N., moest doktershulp worden inge roepen daar hij een der bakken ge deeltelijk op 't lichaam kreeg. Met kneuzingen aan de ribben en een beenwonde moest hij per auto naar zijn woning worden vervoerd. Filmkring opent nieuw seizoen De filmkring begint het nieuwe sei zoen met een voorstelling (a.s. don derdagavond in het Bioscoopgebouw) van de Italiaanse film „Carosello Napoletano". En dat is een goed be gin. Het is een reeksvan beelden van „la bella Napoli" in vier eeuwen, vanaf de inval der Saracenen tot 1944, een bont geheel, dat noch do cumentaire, noch historiefilm is, eer der een showfilm, maar dan een van de beste soort. Het is een werk van Ettore Giannini, die erin geslaagd is een boeiende flitsenreeks te maken, vol vaart, vol kleur en ritme en voor al vol muziek. Wie iets meer van Napels wil we ten en vooral wie van een uitsteken de film houdt, moet naar Carosello Napoletano gaan kijken. Woensdagavond om half acht houdt de plaatselijke KVP-afdeling een al gemene ledenvergadering in het St. Josephpatronaat. De agenda vermeldt een aantal verkiezingen; er moeten nl. afgevaardigden naar de Staten- kring enz. benoemd worden. St.-Jansteen Pro Ecclesia voor mevr. E. de Kerf Pastoor J. Preijers heeft aan me vrouw de wed. E. C. de Kerf - Ver- eecken tijdens een intieme bijeen komst het haar door Z. H. de Paus verleende erekruis Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt. Mevrouw de Kerf is hiermee on derscheiden wegens haar vele werk zaamheden op sociaal terrein. Zij mocht met deze onderscheiding reeds vele gelukwensen in ontvangst ne men. Koewacht DRAGLINE AAN HET WERK In onze gemeente is een grote drag line aangekomen welke het perceel grond aan het gelijkmaken is voor de bouw van het badhuis en het Wit-Gele Kruisgebouw. Deze gebou wen, welke in een perceel zullen uit gevoerd worden, komen te staan tus sen de Wouterij en de Nieuwstraat. Tevens heeft de dragline drie van de vier dijken opgeruimd aan het zwembad en er een kikkerbad van gemaakt. Thans worden het kikker bad en de speeltuin van een mooie afrastering voorzien, zodat dit een mooie speelplaats wordt. Aardenburg FIETSPAD IN GEBRUIK Het fietspad, dat langs de rijksweg door de Rijkswaterstaat wordt aan gelegd, is thans tussen Aardenburg en Draaiburg geheel voltooid en kan reeds door wielrijders en brommers worden gebruikt. Met de laatste af werking speciaal bij de oversteek plaatsen met andere wegen is men thans bezig. GOES Grand: De rijzige rivalen. HELST Bioscoopgebouw 8 uur: Onder broken melodie, a.l. MIDDELBURG Electro: Tweemaal be geerd. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Meis jes in nood. 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Een vrouw achter tralies, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: De baai der geheimen, volw. Luxor: Stad in boeien GOES Grand: De rijzige rivalen. MIDDELBURG Electro: Tweemaal be geerd. Schuttershof: Vergadering schoolmuseum. OOSTBURG Ledel: De witte non, 18 j. SAS VAN GENT Olympia: Meisjes in nood, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Een vrouw achter tralies, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: De baai der geheimen, volw. Luxor: Stad in boeien Omdat ii rein van de Collectie 195 Maatschapp* langrijke v behandelen de concert- publiciste te en de heer i en de Volks1 bejaarden." i Mevr. Ri van de bejas De heer A. puteerde st, van de sticht; woord. Hij echtgenote Vf Koningin, m Baronesse Va verschillende meesters en er nog op, da den-percentag gemiddelde 1: bracht dank voor hun v, Zeeuwse Colli Mevr. Rubt wijzen, dat dende-mensen evenmin staa; leving. Aan c handelde zij aantal bejaar Nederlandse schatting in uiteraard een uitgang op m Mevr. Rublj volg van de houding van van de bejaa- ondergaan. Zfl merkte zij opj ouderdom, m< minder gunsti Is geraakt. men „vrij" zorg voor de nemen. Spreekster l vraagstelling, mens tegeni staat. De mee ger fit dan vi ving waar te heid zo lang I De noodwet stelt hem hierl Toch heeft c om zich terug de stilte te zoe ten. Een van d leving ten opz heeft, is, dat peet laat behc heid verschaft, Het initiatie ductiviteit en l| gen verminderj Doch het is mens op 65-jai tien jaar te lev hij een gesch waarvan hij d bruik nog niet Zo benaderdd punt van de vi dient men de t de bejaarde te het eerste boel bejaarde in ha uitermate groei aansluiten, pas Boeken kunn| kenen voor b« Rubbens. Men geestelijke vel den gaat, ook i bejaarden te d< De mannen 1 het gebrek aa wen, die imm houdeiyke we blijven verrich men het daaro stoengerechtig< het bereiken v alle werkzaam Hierover is e steem ontwikki de werktijd vei hiermee reeds tijd. In Engeia zonderlijke wer sionneerden. A digt vroeger. H verplicht. Doch werkplaatsen m Wat de clubi bejaarden betr bens, dat het h medemens is, bewerkstelligt, is geld nodig e deel van hun tij „Moge Zeela mensen opbrer jaarden weer i trokken kunner sloot mevr. Ru Na de pauze de huisvesting, vraag te beant' in Zeeland de B. en W. de raad op d stuur in het le Zeeuws studi' king met de eniging van N< Het doel der de jonge men Provincie Zeel; derjarig zijn, of verzorgers c| die zelf, of wi verzorgers nie in staat zijn de te dragen, in studie aan te v en-of te volto< meen Regleme den". Te beginnen provincie aan lijkse subsidie terwijl bij de der is aange Zeeuwse gem

de Stem | 1956 | | pagina 2