Bezitsvorming is niet langer struikelblok Burger boekte belangrijke vooruitgang: Internationalisatie blijft eerste eis Timmerman trachtte gezin met vergif uit de weg te ruimen Katholiek op ministerie van economische zaken? Twee jongens stichtten brand in internaat Amsterdammers wilden met AANDACHT VOOR HET WEGENNET Canada wijst Russische diplomaat uit DE DOODOP DE W EG Visser wil het weer proberen Nationalisten beschoten de „Monika" Waterstaat: DAGBLAD VOOR ZEELAND TEXELS VUURTOREN GEREED Door Jordaans vuur: ISRAËLISCHE VROUW GEDOOD Omdat ze waren gestraft Dulles over kwestie Suez Maar het plan mislukte Waar zal ik nü eens gaan kijken Renate Leonhardt Nederland lid van CASCU Oliebollen hadden bedenkelijk bijsmaakje Volledige bekentenis Kinderverlamming loopt terug Leon Marchal overleden Dr. Paul de Ryck overleden Dichter en essayist Ruzie over de huid van de beer Russen maken maanraket 96e JAARGANG No. 22260 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeilandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland D I N S D AG 25 SEPTEMBER 1959 Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0.39 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.83 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan- zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 223e - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het Canadese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft eerst maandag bekend gemaakt, dat de Canadese re gering op 12 juli van dit jaar de vice- secretaris van de Sovjet-ambassade te Ottawa, G. F. Popof, uit het land heeft gezet. Popof verliet Canada op 12 augustus j.l. In een korte toelichting op haar maatregel verklaarde het ministerie: „Popof is betrokken geweest bij acti viteit, die een voortgezet verblijf van hem in Canada onmogelijk maakt". In de verklaring wordt geen nadere uiteenzetting gegeven van die „activi teit", maar de Quebec Chronicle Te legraph berichtte, dat twee functio narissen van de Russische ambassade getracht hebben van een employee van de Canadese luchtmacht gegevens te kopen over een nieuwe straal jager. KLOETINGE. De oud-burge meester van Kloetinge, de heer Zandee, is gisteren door een auto gegrepen en gedood toen hij met zijn fiets de Molenweg overstak. (Voor nadere bijzonderheden zie elders in dit blad). VLAARDINGEN. Een scooter, bestuurd door de 28-jarige stu dent B. uit Rotterdam, botste in volle vaart tegen een personen auto, toen deze laatste een andere wagen passeerde. Zowel de be stuurder als de duo-passagier, de 22-jarige student G. Kruyder uit Vlissingen, werden bij het ongeluk gedood. (Van onze Haagse correspondent.) De nieuwe grondslag, die we gisteren noemden als de nood zakelijke voorwaarde voor een hernieuwe samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A., is gevonden. De informateur, mr. Burger, schijnt, mede dank zij de bemiddelingsrol van de katholieke mi nister van O. K. en W., mr. Cals, er in te zijn geslaagd een op lossing te vinden voor de kwestie van de bezitsvorming. Daar mee is de laatste barrière die de beide grootste partijen ten aanzien van bet regeringsprogramma gescheiden hield, neerge haald. Vorige informateurs waren er immers al in geslaagd een oplossing te vinden voor een aantal andere punten. De K.V.P. hield echter streng vast aan haar eisen dat niet alleen de arbeiders maar ook de kleine zelfstandigen in de gelegenheid moeten worden gesteld om duurzaam bezit, bijvoorbeeld in de vorm van een eigen huis, te kunnen vormen. Hoe de formulering van het thans gevonden akkoord luidt, is nog niet bekend. Als mogelijke vergoeding voor de ivT,rv/~i ziniT/Min AR' wordt genoemd het ministerie i\()( |h N()E (1 van O. K. en W. Minister Cals, die totnutoe deze portefeuille beheerde en HALfFM LTTVT rAG'TTM die men na zl'n bemiddeling ook niet i YI\.I_jJ. s J_jl\ VzV7"JZil i j zomaar opzij kan zetten, zou dan ver_ huizen naar Justitie. Mr. Burger blijkt niet bereid om Wanneer men dan ook nog bedenkt enige mededeling te doen alvorens hij dat de medewerking van de V.V.D., in zijn opdracht geslaagd is. In poli- waarvoor een zetei wordt gereserveerd tieke kringen in Den Haag wordt de i toestand van het ogenblik heel voor- j zichtig geformuleerd: „De informateur i heeft de indruk dat alle mogelijkheden nog niet zijn uitgeput om allereerst wat het programma betreft een mo- j rille; vrro n 1 •<-!>-» zo a ra nog lang niet vaststaat, wordt het wel duidelijk dat mr. Burger zich geplaatst ziet voor een ingewikkeld schaakspel. Welke oplossing hem voor ogen zweeft is thans nog niet geheel duidelijk. De bezoekers, die gisteren bij hem wer den ontboden, waren allen figuren uit zijn eigen partij. Men wacht dan ook in Den Haag de verdere ontwikkeling af, alvorens zich aan nieuwe prog noses te wagen. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft medegedeeld, dat maandag een Israëlische vrouw bij werk op het land door Jordaans vuur is gedood. Het incident gebeurde bij de nederzetting Aminaday, ten zuid westen van Jeruzalem. Zoals gemeld, werd zondag in het grensgebied van Israël en Jordanië op een groep oudheidkundigen geschoten. In verband hiermee hebben de Jor daanse autoriteiten een soldaat van het Arabische legioen achter slot en grendel gezet. Hij zou in een vlaag van verstandsverbijstering de trekker van zijn mitrailleur hebben overge haald. Israëliërs beweren evenwel dat er met meer dan twee mitrailleurs gevuurd. Twee jongens van 17 jaar, die verpleegd worden in het inter naat voor a-sociale jongens „De Veerpont" in Dordrecht, had den van hun directeur straf gekregen, omdat ze zonder diens toestemming waren gaan roeien. Ze besloten zich te wreken. Zondagavond vonden ze een zak met krullen. Ze legden die neer op een ..geschikte" plaats in het gebouw en staken hem in brand. Daarna gin gen ze rustig op het balcon zitten, om te zien wat er gebeurde. Er gebeurde in feite dit: De kapi tein van de veerpont, die de dienst tussen Dordrecht en Zwijndrecht on derhoudt, zag op de wal plotseling een vuurgloed. ..Brand", dacht hij en hij gaf alarm met zijn stoomfluit. Daar door werden een aantal mensen op 't vuur attent gemaakt en toen konden spoedig genoeg maatregelen worden genomen om uitbreiding van de brand te voorkomen. Even voordat de twee jongelui de zak met krullen hadden aangestoken, hadden enkele andere jongens ge tracht met gas een ontploffing te ver oorzaken. Ook dit niet bijster lof waardige streven was echter tijdig verijdeld. dus vivendi te vinden, waarop een nröQtnlpri HP OTPT1 OVPT kabinet van brede samenstelling kan tUjl\^11 O. L& t\/ VJ J_ V/ V_/A worden gebaseerd". Maar het staat in- tussen wel vast dat mr. Burger reeds aan de tweede ronde is begonnen: de j verdeling van de verschillende zetels over de partijen. Hij heeft daarmee rekening te houden met een andere wens van de K.V.P.: een zetel in de sociaal-economische sector. T)at wil du,s zeggen de portefeuille van Sociale Zaken, Economiscne Zaken of Financiën. BOVEN AMBON EN BORNEO zijn de laatste tijd ..glinsterende voorwer pen" gezien, die in de lucht bleven drijven alvorens te verdwijnen. Het zouden best eens vliegende schotels kunnen zijn, dachten we. EEN GROOT AANTAL Nederlandse huisvrouwen zou graag eens een proef willen nemen met een koopavond. Dit is gebleken bij een opinie-onderzoek dat werd ingesteld door de Neder landse Huishoudraad. TWEE GRIEKS-CYPRIOTEN zijn maandag te Nicosia tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het dragen van wapens en ammunitie. CHINA ZAL VASTBERADEN het beginsel van geboortebeperking in praktijk moeten brengen, omdat dit de gezondheid van de vrouwen, het huiselijk leven en de nationale wel vaart ten goede komt." Dit zei de leidster van de Chinese vrouwenor ganisatie tijdens een communistisch congres te Peking. AAN DE ZEEDIJK te Amsterdam is in een portaal de 28-jarige mevrouw L. J. door een onbekende man neer gestoken. Zij verkeert niet in levens gevaar. maar kon toch nog niet door de politie worden verhoord. ATJEH, HET NOORDELIJK deel van Sumatra, is voor andere dan Indone sische vliegtuigen verboden verklaard De opstandelingen in dit gebied zou den wapens uit de lucht hebben ont vangen. EEN JAAR GEVANGENISSTRAF heeft in hoger beroep de Naardense belastingconsulent mr. H. D. gekre gen. Hij had een pakket effecten ver duisterd. dat afkomstig was van de voormalige N.S.B.-leider, ïr. A. Mus- sert. IN EEN dankschrijven van de Staatssecretaris ten Vaticane aan mgr. P. Giobbe heeft de H. Vader de Nederlandse katholieken zijn dank laten overbrengen voor de bij drage aan het Huis van de Arbei der'' te Romebij gelegenheid van de 80ste verjaardag van de Paus. DE HEER G. BUISMAN uit Rotter dam kreeg gisteren een gratis K.L.M. retourtje naar Brussel aangeboden en zijn vrouw ook. De heer Buisman was namelijk de miljoenste bezoeker van Schiphol dit jaar. Het blijft zonnig j Verwachting van het K.N.M I tot vanavond, opgemaakt maan- dagavond 23.15 uur: J Tamelijk zonnig weer met een Z zwakke tot matige wind tussen Z oost en zuidoost. Dezelfde of iets 2 lagere temperaturen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind uit richtingen van oost tot zuidoost. Mooi weer. Vandaag: zon onder 18.32 uur; maan op 21.03 Uur. Morgen: zon op 6.32 uur; maan onder 13.43 uur. Nu is het we' zeker, dat de P.v.d.A. niet bereid is de portefeuilles die zij zelf in deze sfeer heeft Financiën en Sociale Zaken los te laten. De enige mogelijkheid om aan het be grijpelijke verlangen van de K.V.P. tegemoet te komen is dus het minis terie van Economische Zaken door een K.V.P.-er te laten bezetten. Het ziet er dan ook naar uit dat minister Zijlstra zijn post zal moeten opgeven. (Van onze redacteur.) Drie jeugdige Amsterdammers heb ben maandagmorgen een zondag avond in Amsterdam begonnen avon tuur moeten beëindigen in de grens plaats Esschen en in Antwerpen. Zij wilden n.l. met een gestolen auto de grens over, waarbij een der jonge lieden op verkenning uitging bij Nis pen. Hij werd in de grensstrook door de Belgische douane aangehouden en vertelde daar, dat twee van zijn vrien den de grens over wilden. Dit was intussen reeds gebeurd, want het twee tal dat in de auto was achtergebleven had lont geroken en was er meteen vandoor gegaan. In Antwerpen wer den de twee andere jeugdige avon turiers met de suto door de Rijks wacht achterhaald. De drie jongelieden van ongeveer 17 jaar hadden zondagavond een per sonenauto in Amsterdam gestolen en waren daarmee richting Hilversum gereden. Hier begon de motor te sputteren en toen de jongelui tot de ontdekking kwamen, dat de benzine voorraad was opgebruikt lieten zij de auto in de steek en werd opnieuw een speurtocht begonnen naar een niet afgesloten auto. Ook in Hilver sum hadden ze succes, de tocht ging zuidwaarts en in de morgenuren ston den de Amsterdammers op het dorps plein te Nispen, waar zij een plan beraamden om de grens illegaal te overschrijden. De Kon. Marechaussee van de grensplaats Nispen werd, na aanhouding van de „verkenner" mede ingeschakeld om nadere gegevens over de gestolen auto te verzamelen, de Belgische rijkswacht kwam in actie en speurde de omgeving af. Toen het tweetal Antwerpen binnenreed, stond de Rijkswacht hen reeds op te wach ten. \V' Het stadje Solomon Rapids in de Amerikaanse staat Kansas kan moeilijk overbevolkt worden ge noemd. Er wonen nl. maar vijf mensen: vier volwassenen en de achttien maanden oude Virginia Boden, de dreumes van deze foto. Al met al moet het voor Virginia in het stadje niet bijzonder gezellig zijn. Gisterenochtend zijn twee kotters van Den Helder uitgevaren met aan boord de heer P. Visser, voorzitter van de bergingsvereniging „Renate Leon hardt", en enkele van zijn naaste medewerkers. Eind vorige week had de heer Vis ser verklaard: „als het weer zo blijft, varen we maandag in elk geval uit om de plaats van de Renate Leon hardt met een boei te markeren". Hij had daarbijgevoegd dat zijn assisten ten tegelijkertijd met de toren zou den uitvaren. „Als we maandag in derdaad kunnen beginnen kan de to ren dinsdag boven het wrak op de zeebodem worden neergelaten". De toren ligt echter nog stevig ver ankerd in het Noordzeekanaal bij IJmuiden. Er zijn geen tekenen die op een uitvaren daarvan wijzen. Het westen zal niet met minder genoegen nemen dan met een inter nationaal beheer over het Suez-ka- naal. Dit constateerde de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles in een televisiegesprek. Het vraagstuk moet worden opgelost, zei hij, in overeenstemming met het internationale recht, maar misschien zal er voor Engeland en Frankrijk geen andere uitweg blijven dan het gebruik van geweld." Dulles zou de Amerikaanse scheep vaartmaatschappijen aanbevelen, de tolgelden voor de kanaaldoorvaart op geblokkeerde Egyptische rekeningen in de V.S. te storten, inplaats van rechtstreeks aan de Egyptische over heid te betalen. Hij achtte het zeer de vraag, of ..Suez" eep oorlog waard is, aangezien er een alternatief voor deze waterweg kan worden gevonden. Intussen heeft de Franse regering be kend gemaakt, dat aan bevriende lan den een plan zal worden voorgelegd voor de aanleg van een oliebuisleiding van de Perzische Golf naar de Middel landse Zee, via Turkije. President Nasser van Egypte, koning Saoed van Saoedie-Arabië en president Koeatly van Syrië hebben na gemeenschappe lijke besprekingen in Riad (de hoofd stad van Saoedie-Arabië) een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de Arabische leiders elke houding van Egypte in de Suez-kwes- tie zullen steunen. Als de landen die van het kanaal gebruik maken hun belangen willen beveiligen aldus het communiqué zullen zij onder handelingen moeten beginnen met Egypte, ..de eigenaar van het kanaal" Woensdagavond om acht uur Ne derlandse tijd begint in New York de behandeling van de kwestie Suez door de Veiligheidsraad. Het debat zal waarschijnlijk met de behandeling van de procedurekwestie worden in gezet. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Mahmóed Fawzi, is gisterenavond naar New York vertrokken, waar hij de leiding van de Egyptische delegatie op zich zal nemen. Nader werd nog gemeld, dat nu ook Egypte gevraagd heeft om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad, ter bespreking van ,,de bedreiging met interventie van bepaalde landen", voornamelijk Frankrijk en Groot- Brittannië. De Nederlandse regering heeft be sloten deel te nemen aan de organi satie van gebruikers van het Suez- kanaal, zoals besproken is tijdens de conferentie te Londen. De Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr. D. U. Stikker, zal Nederland tijdens de oprichtingsvergadering, die 1 oktober zal worden gehouden, ver tegenwoordigen. De gezagvoerder van de „Monika". het Duitse schip dat zondag bij de Chinese kust onder vuur werd geno men, verklaarde maandag te Hong kong dat zijn schip is beschoten door een batterij der Chinese nationalisten op het eiland Tai Tan. Zoals gemeld werd een der opvarenden gedood. Volgens de gezagvoerder voerde de „Monika" de Duitse vlag, toen de be schieting begon, „en deze moet voor het geschut der nationalisten duide lijk zichtbaar zijn geweest daar het volop dag was". (Van onze Haagse correspondent.) De verbetering van het Ne derlandse wegennet wordt in 1957 met meer kracht aangepakt. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal, zo belooft mi nister Algera in de toelichting op zijn begroting, met alle kracht ernaar streven, het we gennet zo goed en zo volledig mogelijk aan te passen aan de verdriedubbeling van het ver keer, die tussen de jaren 1950 en 1970 wordt verwacht. Daardoor wordt voor de verbetering van bestaande wegen dit jaar vier miljoen meer aangevraagd en voor de aanleg van nieuwe wegen zelfs 20 miljoen meer. Met de bouw van een brug over de Merwede bij Gorinchem zal dit jaar worden begonnen. Verwacht wordt, dat het werk in 1959 klaar zal zijn. Men streeft ernaar tegen die tijd ook de aansluiting Utrecht - Gorinchem- Belgische grens zodanig te hebben verbeterd, dat deze het toenemende verkeer kan verwerken. Daarin is ook begrepen de aanleg van een rondweg om Breda, waarmee dit jaar zal wor den begonnen. De bouw van de vaste brug over de Donge bij Geertruidenberg zal worden voortgezet. Daar de brug echter niet meer nodig is in het provinciale we gennet zal de breedte tot 9% meter beperkt blijven. Voor wat Zeeland betreft heeft de minister plannen voor: een rijwielpad tussen Terneuzen en Sluiskil en een verbetering van de weg Sluiskil-Axel- se Sassing. Men gaat door met de verbreding van de rijwielpaden op het traject Bergen op Zoom-Walche- ren en in Vlissingen en Breskens zul len de toegangen tot de veerhavens worden verbeterd. Van landelijk belang kan worden genoemd het werk aan de nieuwe weg Rotterdam-Amsterdam, buiten Den Haag om. De kosten hiervoor ver gen een zevende deel van de voor wegenaanleg bestemde som. De rijkspolitie te Middenmeer heeft zondagavond gearresteerd de 46-jarige timmerman J. L., die bekend heeft zijn gezin, be staande uit vrouw en drie kin deren van resp. 14, 12 en 10 jaar, door vergift van het leven te hebben willen beroven. Op 9 september j.l. werd het gehele gezin ziek na het nuttigen van olie bollen. In verband hiermede werden allen overgebracht naar het Sint Elisabethsziekenhuis te Alkmaar. De postcommandant van de Rijks politic had inmiddels de oliebollen en restanten van de ingrediënten hier- bleek dat muizen, die van de olie bollen aten, spoedig stierven. Bij na der onderzoek door de Rijkspolitie bleek dat reeds eerder op een dag, toen J. L. op bezoek was bij familie, rode kool wegens de vreemde smaak die hier aan was door de overige huisgenoten niet was genuttigd. Bij een onderzoek, in de schuur van de woning van verdachte werd daar een flesje gevonden waarin zich een paraat bevatten. Toen J. L. nog in het ziekenhuis vertoefde verkreeg hij op zijn verzoek vergunning enige kle ren voor zijn kinderen uit zijn woning te halen. De Rijkspolitie arresteerde na dit bezoek de verdachte, daar bleek dat hij het bewuste flesje waarin de poli tie inmiddels een andere gelijkge kleurde vloeistof gedaan had, bij zich had gestoken. Hij verklaarde dat te willen afgeven aan de politie. Inmid dels was ook een brief gevonden, waaruit bleek, dat de verdachte die in Amsterdam werkte, aldaar een re latie met een vrouw had. J. L. legde toen een volledige beken tenis af. Zijn bedoeling was geweest, in verband met gezinsmoeilijkheden, Blijkens de Staatscourant van gis teren werden in de week van 9 t.m. 15 september aangegeven 59 gevallen van kinderverlamming met verlam mingsverschijnselen en 17 gevallen zonder verlammingsverschijnselen (waarvan 15 in Limburg). Over de week daarvoor werden 92 nieuwe ge vallen aangemeld. Op 't ogenblik wordt aan de noordA kust van het Wadden-eiland Texefc hard gewerkt om de zee, naar menf hoopt voor altijd, de pas af te snij den naar de vuurtoren, die op hef ogenblik nog door slechts 45 meter land van de branding wordt ge scheiden. Een vijftig jaar geleden nl. bevond zich tussen de vuurtoren en het strand nog een strook land van een kilometer breed, maar dit land is in de loop der jaren gelei delijk door de zee weggeknaagd. Thans is men echter bezig de kust ter plaatse te beveiligen met een zware dijk, die men in november a-.s. hoopt, te hebben voltooid. Da aanlegkosten bedragen een miljoen gulden. De foto geeft een beeld van het werk. De secretaris-generaal van de Raad van Europa, Leon Marchal, is maan, dagmiddag na een langdurige ziekts in zijn woning te Straatsburg op 56- jarige leeftijd overleden. Leon Marchal werd in 1953 tot se cretaris-generaal van de Raad van Europa benoemd na een carrière in de Franse diplomatieke en consulairs dienst. Dr. Paul de Ryck, provinciaal in- specteur voor culturele en sociale zaken in Oost-VIaanderen, is op 43- jarige leeftijd te Gent overleden. Met hem is een bekend dichter en essayist heengegaan. Ook op journa listiek terrein heeft hij zich bewogen. Enkele jaren was hij met zijn Brus selse brieven een zeer gewaardeerd medewerker aan ons blad. Als dich ter publiceerde hij acht verzenbun dels. Hij was zeer gezien onder jon gere schrijvers, die hij aanmoedigde en bezielde. Op de Vlaamse poëzie dagen te Merendree was hij steeds present en nog maar enkele weken geleden sprak hij een ontroerend af scheidswoord bij het open graf van de stichter dezer dagen, pastoor Basiel de Craene. In 1949 won hij de letterkundige prijs der stad Gent met een mono grafie „Gent. burcht van Vlaanderen" en in 1952 de prijs voor het essay „Bezinning over van Ostayen". In de door hem uitgegeven Cahiers van da Waterkluis lanceerde hij het werk van jonge dichters, evenals, in De Spiegel, en in Prisma, waarvan hij redacteur was. Hij verzorgde ver scheidene bloemlezingen, waarvan „De Vlaamse lyriek van deze tijd" wel het meest bekend werd. Zijn laatste boek was een verzameling Gentse sagen, waaraan we op 1 sep- tember in de rubriek Mensen en Mu« zen een uitvoerige beschouwing ges wijd hebben. Het van Nieuw-Guinea afkomstige parlementslid Silas Papare heeft de nieuw benoemde (Indonesische) gou verneur van de provincie West-Iran, de sultan van Tidore Zainul Abidin Sjah, ervan beschuldigd „tijdens da koloniale periode een Nederlandse marionet te zijn geweest". Silas Pa- pare en zijn politieke vrienden heb ben gedreigd hun drie vertegenwoor digers uit het parlement te zullen terugtrekken, als Papare niet wordt benoemd tot gouverneur van West- Irian. voor in beslag genomen. Deze werden zwaar vergift bevond, namelijk een zijn gezin uit te roeien. De gezins opgezonden naar de keuringsdienst van waren te Alkmaar en in overleg met de inspecteur der volksgezond heid naar de Rijksinspectie van de Volksgezondheid te Utrecht. Het nicotinehoudend preparaat dat ge bruikt wordt voor bestrijding van ziekten in landbouwgewassen. Ook kon worden vastgesteld, dat de in be slag genomen oliebollen hetzelfde pre- leden zijn thans buiten levensgevaar. De gearresteerde is voorgeleid voor de officier van Justitie te Alkmaar. Hij stond, evenals zijn gezin, ter plaatse gunstig bekend. De leiding van het instituut voor theoretische astronomie van de Sovjetrussische Acade mie voor Wetenschappen heeft een ontwerp goedgekeurd voor een raket, die een vlucht om de maan kan maken. De raket gebruikt slechts brandstof om zich uit het gebied van de aan trekkingskracht van de aarde los te maken. Nadat een snelheid van 11 km per seconde bereikt is, maakt de ongeveer 1000 kg wegende raket verder gebruik van de ge combineerde aantrekkings kracht van aarde, maan en zon. Zij legt het traject rondom de maan met inbegrip van haar weg naar de aarde af in tien dagen. Prof. Tsjebotarief, de ontwer per, werkt op het ogenblik een plan uit voor een soortgelijke raket, bestemd voor een vlucht rondom Mars.

de Stem | 1956 | | pagina 1