CHIEF WHIP Louise Billy Paebïaf £1 c ctu MOORD BIJ DOKKUM LIJK OP BOUWLAND Anderhalve ton schade Zo gevaarlijk is kinkhoest RADIO Meningen en Commentaren TOAST OP DE HERENIGING U.S.O. in Basel J\a de vliegramp te Eindhoven R.-k. typografen kwamen bijeen tgJ5^ 'j AT EEN ONDERLIJKE f ERELD Wilde chauffeur rijdt drie mensen dood en vlucht door B. M. Bower TWEEDE BLAD WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 DE ONTZILTING VIJFTIEN JAAR STAKING EN LOONVORMING Geen angst voor nare dagen WITTE KRUIS Drie-jarig kind verdronken De Grand Prix voor 1956 is beslist weer voor Chief Whip! Minister MacMillan moest geld lenen 't helpt en't is Al 34 jaar op ieders lip! Juwelendiefstal werd niet opgelost TELEVISIE-PROGRAMMA'S ■(>0<>0<XX>«<><>0<>00<>00<><><>0<>«<X>0<>0<><><X>0<>000<><><XX>0<><>0«<><> ^<x>ooooooooooooooo<xxxxx><x>oooooooooooooooooooooo< rve directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, Ir. A. G. Maris heeft op de Rotterdamse Havendag nog eens een uiteenzetting van het Deltaplan gegeven, voornamelijk voor buitenlandse gasten. Hij heeft tenslotte vooral de ge volgen voor Rotterdam van het gro te plan beredeneerd en hierbij kwam ook weer het ingewikkelde zoetwatermechanisme ter sprake, dat de verzilting in de Nieuwe Wa terweg moet terugdringen. Ir. Maris heeft zelf weer eens ver. klaard, dat thans de helft van alle rivierwater door het Haringvliet verdwijnt zonder iets bij te dragen tot de ontzilting bij Rotterdam. Wat is er dan echter meer voor de hand liggend dan dit water door opening van de afdamming bij Andel tussen Maas en Waal en door het leggen van een drempel in het noorden van de Nieuwe Merwede te dwingen zijn loop naar Rotter dam te nemen? Daar zijn toch per sé geen afdammingen van zeegaten voor nodig en men behoeft op de voltooiing daarvan niet te wachten. Stroomversnellingen op de Noord behoeft men bij de eenvoudiger methode toch ook wel niet te vre zen, omdat men bij te hoog water de te maken sluis bij Andel slui ten kan en het verdere overtollig water over de drempel van de Nieuwe Merwede zou kunnen weg vloeien. Het schijnt echter, dat Rijkswa terstaat thans alleen wat groots en ingewikkeld is. kan boeien. QP de Havendag te Rotterdam heeft Ir. Maris bij de verklaring van het Deltaplan aan de buiten landse gasten natuurlijk ook moe ten vertellen, dat bij de uitvoering ervan, zo lang de dam in de Oos- terschelde niet tot stand komt, drie sluizen gepasseerd zullen moeten worden op de Rijnscheepvaartweg van Antwerpen, in plaats van twee zoals thans Want dan komt er een sluis bij in het Volkerak, terwijl de sluis bij Wemeldinge nog niet open kan. Hij heeft zijn gehoor nochtans trachtten te troosten met het pers pectief, dat het hier maar een over gangsperiode van ten hoogste vijf tien jaar zou betreffen. Of dit de Belgische scheepvaart veel voldoening zal geven, zou wel eens twijfelachtig kunnen blijken. De goede zijde van de voorgeno men uitvoeringsmethode is met dat al, dat zij in ieder geval de Zeeuw se schelpdierencultuur vooreerst nog een voortbestaan van een klei ne vijftien jaar verzekert. DE ééndagsstaking in de Amster damse krantenbedrijven werd door de heer Oosterhuis, voorzitter van het NVV geweten aan de ge differentieerde loonvorming. Hij re deneert daarbij zó: Als de regering nu maar weer eenvoudigweg een loonronde van 6 procent over de hele linie had opgelegd, dan zou den de grafici automatisch ook hun 6 procent hebben gekregen en dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest. De heer Oosterhuis ziet hier echter iets over het hoofd. Als de regering had vastgehouden aan het systeem van uniforme loonvor ming, dan zou ze nooit zijn geko men tot een loonronde van 6 pro cent over de gehele linie. Dan had (Advertentie) Dames, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen maagstoornissen teweeg. Ook 'm tableten cachet-vorm ze haar beslissing moeten afstem men op de marginale bedrijven en dan was ze vermoedelijk niet ver der gekomen dan tot een 3-procent- ronde. De geschiedenis in het grafisch bedrijf levert juist argumenten voor een nog verder gaande differen tiëring. Dit bedrijf kent immers verschillende typen van onderne mingen: boekdrukkerijen, handels drukkerijen, tijdschriftendrukke rijen, krantendrukkerijen en ook gemengde types. Nu is de beslissing inzake de drie procent genomen met het oog op ondernemingen, die door stijging van lasten er het zwaarst voor zitten. De beslissing geldt echter over de hele linie. De zwakste broeders geven de toon aan. Op straffe van boete, mogen andere ondernemingen niet meer geven, ook al zouden ze het kunnen doen. Vandaar dat deze staking ook een slag in de lucht is. Ze treft de genen, die eenvoudigweg niet an ders kunnen. Waarbij we nog bui ten beschouwing laten, dat ze in gaat tegen een arbitrale beslissing; de onderhandelende partijen had den bij voorbaat beloofd zich daar bij te zullen neerleggen. (Advertentie) Het instituut voor Katholiek Schriftelijk Onderwijs Vraag 'n gratis prospectus (240 bladzijden) van het Nederlands Schriftelijk Studiecentrum te CULEMBORG In de nabijheid van het dorpje An- jum, ongeveer tien km ten noorden van Dokkum, is maandagavond om half negen op een stuk bouwland het lijk van de ongehuwde alleenwo nende boerenarbeider Pieter Sjoerds Steegstra, wonende aan de Oude Dijk onder Lioessens, begraven gevonden. Vermoedelijk is Steegstra, die onge veer veertig jaar was, zaterdagavond vermoord om thans nog onbekende redenen. De rijkspolitie en de gerechtelijke autoriteiten uit Leeuwarden stelden onmiddellijk een onderzoek in. Naar verluidt zijn omstreeks middernacht drie inwoners van Anjum in verband met deze vermoedelijke moord gear resteerd. Een boerenarbeider die maandag het land omploegde, viel het op dat een stuk grond losgewoeld was. 's Avonds ging hij op onderzoek uit en na enig graven vond hij het lijk. Voor een toernee door Zwitserland op uitnodiging van de Zwitserse stich ting jeugd en muziek (jeunesses mu- sicales) is het Utrechts Stedelijk Or kest naar Basel vertrokken. De con certen in Basel en Lausanne zullen per radio worden uitgezonden. Werken van Badings en Hendrik Andriessen zijn in het programma opgenomen. Het U.S.O. staat onder leiding van zijn vaste dirigent Paul Hupperts. Volgensstatistieken van de Wereld gezondheidsorganisatie vallen aan kinkhoest meer kinderen in ret eerste levensjaar ten offer dan aan alle an dere kinderziekten tezamen. In Nederland bedroeg de sterfte door kinkhoest in de periode 1951 1954 0.9 |>er honderdduizend inwoners, tegen 21,4 in de jaren 19011905. De heer en mevrouw Bouman, ge fotografeerd in hun hotel te Rome, toasten op de hereniging en het begin van hun vakantie. Met grote energie is gisteren door de Babov, die verscheidene grote aannemersbedrijven tot zijn beschik king heeft, begonnen met de herstel- arbeid aan de door de vliegramp in Strijp geteisterde woningen. Maandagavond heeft de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Ka tholieke Grafische Bond een verga dering gehouden, waarop het conflict rond de 3% loonsverhoging in het gra fische .bedrijf is besproken. De leden van de genoemde afdeling zullen een afwachtende houding blij ven aannemen totdat de beslissing van het centraal bureau voor gra fische bedrijven in Nederland over de loonsverhoging in deze sector bekend is gemaakt, mits deze be kendmaking geschiedt voor ^vrijdag- middag a.s. Het hoofdbestuur van de N.K.G.B. en de landelijke vakgroepbesturen zullen deze week nog bijeen worden geroepen om mede het standpunt van de N.K.G.B. te bepalen. (Advertentie) Maandagmiddag is het driejarig zoontje van de scheepsbouwer L. van D. te Leidschendam bij het spelen in de vliet gevallen. De vader, ge alarmeerd door de grootvader van het kind, begaf zich te water en bracht het kind op het droge. De redding kwam echter te laat. De ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. De Britse minister van Fi nancien, Harold MacMillan, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Spencer in de Ame rikaanse staat Indiana, waar zijn moeder geboren is, heeft zondag geld moeten lenen om tijdens de dienst in de metho- distekerk iets in het kerkezak- je te kunnen doen. Toen de collecte begon be merkte de minister, dat hij al leen maar Engels geld bij zich had. Hij moest wat Amerikaans 't geld lenen van de Britse con- J sul-generaal Robert Mason, die naast hem zat. Mason heeft niet J willen zeggen hoe groot de le- t ning was.... :ssK? Verwacht wordt, dat nog deze week enige huizen weer kunnen worden be trokken. De deskundigen verklaren, dat over 4 of 5 maanden alle wonin gen weer hersteld zullen zijn, onvoor ziene omstandigheden als vroeg inval len van de vorst daargelaten. De loutere bouwschade wordt geraamd op ƒ150.000,Al degenen, die door de vliegramp enige schade hebben geleden, kunn enzich vervoegen op het bureau van de marechaussee aan de Tuinstraat te Eindhoven. In over leg met de getroffenen zal de scrade worden getaxeerd. Er wordt naar gestreefd, de men sen, die in de officiersmess van de vliegba-sis zijn ondergebracht, zo spoedig mogelijk aan passende woonruimte te helpen. Hierbij wordt ook gedacht aan inschake ling van pensions en hotels. Archiefcongres in Florence Gisteren is te Florence het 3e in ternationaal archiefcongres begonnen waaraan ruim 600 archivarissen uit alle delen der wereld deelnemen. Het congres staat onder leiding van jhr. dr. D.P.M. Graswinckel, oud-al gemeen rijksarchivaris in Nederland. TOEVALLIG 0 1 Omdat er in de regel toch niemand staat te wachten dreigt de dienst van de trein van Scarborough naar Nor- ma-nton, die om half acht i 's morgens het gehucht Monk Frystone passeert, lelijk in de war te raken. Als de ma- chinist zin heeft in een praatje j stopt ie. maar het gebeurt ook J voorbij raast en Monk Fry- t herhaaldelijk, dat hij gewoon S stone Monk Frystone laat. De autoriteiten, die van het geval hebben gehoord, vinden het een schandaal. De burgers var het gehucht vatten het rusti- S ger op. Die sluiten wedden- schappen af over de vraag of de trein de volgende dag al dan niet stopt. jaar gekregen, ofschoon hij ze eigenlijk niet wilde hebben. Hij vond, dat hij met zijn huidige sa laris (140.000 gulden) wel genoeg had. Maar de leden hebben hem laten weten, dat hij zo veel goed werk doet, dat er best wat bij kon. Ring Een vrouw uit Akron, die vijf jaar geleden in het huwelijk trad en nog steeds erg gelukkig is met haar man, heeft niettemin haar trouw ring te koop aangeboden. Dat ge beurde met goedvinden van haar echtgenoot. De vrouw heeft handen, die hyper-gevoelig zijn voor goud. Ze kreeg er uitslag van. Daaraan leed ze vanaf de eerste dag, dat ze de ring droeg, maar pas dezer dagen ontdekte ze de oorzaak. Kar ic ei Twintig huismoeders uit Coburn Hollow hebben spaden en pikhouwe len gegrepen en zijn 'n weg aan 't re pareren gegaan. Zij hopen met deze activiteit de autoriteiten in het hemd te zetten, die de aanleg van een weg halfweg stop zetten, zodat de school bus nog niet in Coburch Hollow kon komen. Nu moeten hun kinderen een half uur lopen. De moeders wil- Tentoonstelling De mannen, die in New York een tentoonstelling van automatische apparaten, zoais die in de toekomst zullen worden gebruikt, hadden ge- organiseerd, hebben even met rode Itm daaraan een einde maken, hoofden rond gelopen. Juist tijdens de officiële opening ging (ai die fan- Bllit tastische, moderne^ toestellen ten j,e liefhebber van klassieke mu- spijt) het elektrische licht uit. Men 7i(.k ,,je jn een winkei te Burton- had vergeten na te zien of de tech- on_ Trent met zeventig gramofoon- msche hulpmiddelen van vandaag p[a(en aan f;0 haal ging, zal flink de dag in orde waren. schrikken als hij gaat afdraaien. Tussen de platen van Bach, Mo- Ilonden zart en meer van die mannen zit- „Geef uw hond een hok, dat hij ten verschillende rock 'n roll-plaat- heiemaal van zichzelf kan beschou- Jes van heftigste kaliber, wen en waarin hij zich kan terug ti"ekken. wanneer hij eens ernstig wil denken". Zo ongeveer luidt een verzoek, dat uitging bij de opening van de Nationale Week Voor De Kond. die in de Verenigde Staten op touw is gezet. Loonsverhoging De heer John McDonald, een hoog geplaatste functionaris bij een Amerikaanse vakbond, heeft 40.000 gulden loonsverhoging per Het weer is te slecht om met de hond naar buiten te gaan.... (Advertentie) Vreselijk drama bij St.-Truiden Zondagavond fietsten de twee gezusters Loesberghs in gezelschap van hun broer en diens jonge echtgenoot van hun woonplaats Meiveren, langs de rijksweg St.-Truiden-Hasselt naar de kermis te St.-Truiden. Nauwe lijks een kilometer van hun woning, werden zij op een vrij donker wegge deelte door een met grote snelheid rijdende personenwagen aangereden. De gevolgen waren vreselijk. Drie hunner, t.w. het jeugdige echtpaar Loesberghs-Seron, beiden 25 jaar oud en eerst drie maanden, gehuwd, als mede de 32-jarige zuster van de heer Loesberghs werden op slag gedood, terwijl het achttienjarige meisje Loesberghs met zeer ernstige verwondin gen aan hoofd en hals per ziekenauto naar het ziekenhuis te St.-Truiden moest worden overgebraert. De autobestuurder verdween in de duisternis. Later in de nacht kon hij worden aangehouden. Het bleek een man te zijn uit Borlo. die de gehele dag al aan het toeren geweest was in een huuranto. Hij wordt thans in Hasselt in arrest gehouden. Kelner toch veroordeeld De op 12 juni j.l. in hotel Pays Bas gepleegde juwelendiefstal is niet op gelost. De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen de 27-jarige kel ner H.J.A.A.B. uit Laren, een Indo nesiër van afkomst, van deze diefstal vrijgesproken, omdat zij het wettig bewijs niet geleverd achtte. Wel wa ren er diverse aanwijzingen van diens schuld, zoals bij de behandeling is gebleken om tot een veroordeling te komen. Niettemin werd de kelner 6 maan den met aftrek van het voorarrest opgelegd wegens andere diefstallen van geringere betekenis, die hij wel bekende. Zo had hij in twee hotels in 't Gooi, waar hij gewerkt had, als ook in hotel Pays Bas te Amsterdam glazen en viscouverts weggenomen, die bij hem thuis door de politie werden teruggevonden. DONDERDAG, 27 SEPTEMBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V.d. vrouw 9,10 De groen teman 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Mor- genw. 10.00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 V.d. vrouw 11,15 Gram. 11,45 Boek- bespr. 12,00 Lichte muz. 12,25 In 't spi onnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Dansork. 13,55 Beursber. 14,00 Kamer- muz. 14,30 Radio Philharm.ork. 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Gram. 16,45 V.d. jeugd 17,30 Dansmuz. 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld: Het KNMI en de intern, lucht vaart, door Drs. G. A. Lenstra, hoofd meteorologische dienst van het KNMI op Schiphol. 18,00 Nws. 18,15 Sportprobl. 18,25 Lichte muz. 19,00 Gespr. brief uit Londen 19,05 Exotische muz. 19,45 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Omr.ork. 21,05 Drie honderd bankbiljetten, hoorsp. 22,05 The- aterork. en sol. 22,40 Act. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New York en act. of gram. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,40 Schoolradio NCRV 10.00 Gram. 10,30 Morgend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Instr. octet 12,20 Gram. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws, en kath. nws. 13,20 Sopr. en piano 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Promenade ork. en Omr.koor 14,45 V.d. vrouw 15.15 Pianoduo 15,35 Gram. 16,00 Bijbellez. 16,30 Sopr. en piano 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Lichte muz. 18,05 Een goed woord voor een goede zaak, caus. 18,10 Blaas-ens. 18,40 Gram. 19,Oo Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Gram. 20,00 Ra diokrant 20,20 Metropole ork. en klein koor 21,00 Dahina la Kahena, Jeanne d'Arc van de Berbers, caus. 21,20 Radio Philharm.ork. 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Amus.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Lichte muz. 14,00 Eng. les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Schoolradio 15,30 Kass. muz. 16,3o Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Vlaamse koren 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Rep. 19,50 Lit. caus. 20,00 Gram. 20,10 Klankb. 20,40 Verz. progr. 21,30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22,11 Kamer- muz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 12,30 Lichte muz. 13,00 Nws. 14,15 Gram. 14,30 Lichte muz. 15,00 Strijkkw. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,30 en 19,05 Gram 19.30 Nws. 20,00 Hoorspelen 22,00 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22,45 Gram. 22,55 Nws. DONDERDAG. 27 SEPTEMBER 1956 NTS: 20,00 Journ. en weerber. VARA 20,15 Spiegel der kunsten 20,35 Rep. 20.55 Noord-Afrika, decument. 21,10 Cabaret. FRANS BELG.: 16,45 Testbeeld 17,00 V.d. kind. 17,45-18,20 V.d. jeugd 19,45 Testbeeld 20.00 Act. 20,40 Onbekend 21,00 Kron. 22,00 Filmprogr. Daarna wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,01 V.d. vrouw 19,30 Nws. 20.00 Door regen en zonneschijn, film 21,30 Vergeet niet te lezen 22,00 De grote bokswedstrijden van deze eeuw 22,30 Journ, en nws. (Advertentie) MAAGBBZWAREN t brengt lichting ver Hoofdstuk I LATEN WIJ BEGINNEN MET HET BEGIN Er was een vrouw, laag van voor hoofd. ongekamd, nors van stem en taal en natuur, die vier ossen voort dreef over lavarotsen en ruwe prai rie en schrale salie. Ik zou u veel kunnen vertellen van Marthy, die met onverstoorbare kalmte ploeter de door de vlakte en de lage heu velen langs de Blackfoot; en van haar week-hartige, onbeholpen echt genoot, die zij Jase noemde, wan neer zij hem geen ergere namen gaf. Zij kampeerden die nacht aan een andere kleine, zingende stroom, in een andere kleine vallei, die niet zo vlak of zo groen, of zo prettig was om te zien als de andere. En die nacht daalden twee ossen, gedreven door een zekerder instinct dan hun menselijke eigenaren, af door een nauwe, tochtige bergpas en ontdek ten zo de Cove en deden zich te goed aan het malse gras. Het was Marthy, die hen ging zoe ken en die in het kleine verborgen Eden het plekje van haar dromen herkende verondersteld dat zij ooit gedroomd had. Zo namen Marthy en Jase en de vier ossen dit plekje in bezit en met veel arbeid en vele harde jaren voor de vrouw en met hetzelfde aantal jaren, maar veel minder arbeid voor de man ontgon nen zij de Cove en maakten zij hem tot een schone plek in dat wilde land. Na hen kwam een vastberaden paar mensen en zag de Wolverine en bouw de zich een huis aan haar oevers. En in die ruwe, kleine, houten hut werd het meisje geboren, waarme de ik u wil laten kennis maken; een meisje, dat een jongen had moeten zijn, had zij willen beantwoorden aan het grote verlangen aan de grote behoefte van haar vader ;een meisje, wier gehele naam een minnelijke schikking was tussen haar ouders. Want zij noemden haar Billy terwil- le van de jongen, waarnaar haar vader verlangd had; en Louise voor het meisje, dat haar moeder zozeer gewenst had om die verschrikkelijke eenzaamheid te verlichten, die de verre grenzen brengen aan de vrou wen, die haar ledigheid trotseren. Toen Billy Louise twaalf jaar was, had zij een grote eerzucht. Zij wilde iets groots doen, maar zij wist nog niet, wat dat grote zou moeten zijn. Zij trachtte het te bespreken met Marthy, doch Marthy's gedachten bleken niet verder te gaan dan de Cove, behalve dat Billy Louise nu en dan veronderstelde, dat haar ge dachten vlogen naar de vlakte. Marthy's haar werd doorstreept met geelachtig grijs, doch het was altijd ongekamd en stoffig. Haar ogen waren harder, behalve wanneer zij op Billy Louise rustten. Toen zij dertien was, kwam Billy Louise aanrijden met een brood, dat zij zelf gebakken had en legde Mar thy dit probleem voor: ,,Ik heb er over gedacht om ge dichten te gaan schrijven, Marthy.... een heel boek vol, met plaatjes. Maar ik houd ervan brood te bakken., en de mensen moeten brood eten. Wat zou jij willen zijn, Marthy, een dichter of een kok?" Marthy keek haar een minuut lang aan, dacht over de vraag na en gaf, naar haar mening, goede raad. ,,Leer jij maar koken, Billy Louise. Je moet je niets in 't hoofd halen. Je moeder is niet gezond en je va der houdt van lekker eten. Gedich ten maken is allemaal dwaasheid; er zit geen geld in." Walter Scott heeft toch zijn schul den betaald door gedichten te schrij ven", betwistte Billy Louise. Zij had juist alles over Walter Scott gelezen in een tijdschrift, dat een cow-boy haar had gegeven; misschien had dat wel enige invloed gehad haar nieuwe eerzucht. ,,Dat is misschien waar en mis schien ook niet. Ik wilde dat onze schulden met gedichten betaald kon den worden. Dan zou die onzin voor mij meer waarde hebben dan nu." ,,Oh. heb jij ook schulden, Marthy? Billy Louise was op haar dertiende jaar nog altijd klaar met haar sym pathie. Vader heeft er ook een mas sa. Hij heeft wat vee gekocht en nu spreekt hij met moeder steeds over schulden. Moeder wil me in Boise op school laten gaan, bij Tante Sarah. En vader zegt, dat er schul den te betalen zijn. Ik wist niet, dat jij ook schulden had, Marthy!" ,,Ja, die heb ik. Wij hebben ook wat vee gekocht....en zij zijn niet zo goed als zij moesten zijn. Als ik een man had, die ergens voor deugde, zou ik meer hooi voor hen hebben. Maar Jasé doet niets anders dan klagen. Je vader hoort je naar school te sturen, Billy Louise, zelfs al heeft hij schulden. Ik zou...." Daar stopte zij, maar Billy Louise wist wat zij had willen zeggen. Zij zou Minervy ook naar school hebben gestuurd. ,,Je vader heeft niet het recht je uit school vandaan te houden", ging Marthy verder. Schuld en of geen schulden, hij moet zorgen dat jij naar school gaat....als hij een flinke man is." ,,Mijn vader is een flinke man. Hij is niet zoals Jase. Hij zegt dat hij niet weet waar hij het geld vandaan moet halen". Hoeveel zou hij nodig hebben?", vroeg Marthy langzaam. ,,Oh, een massa." Billy Louise sprak luchtig om haar trots over het gewicht van dit onderwerp te verbergen. „Vijftig dollar, denk ik. Ik moet wat nieuwe kleren hebben, zegt moeder." ,,En heeft jou vader geen vijftig dollar?", Marthy's toon was ruzie achtig. „Moest rente betalen", zei Billy Louise onverschillig. Marthy sprak geen woord meer over schulden of de ouderlijke plich ten. Wat zij deed, was van meer belang, want de volgende dag spande zij de muilezels voor een oude, kra kende kar en reed naar de Mac Donald ranch aan de Wolverine. Zij had vijftig dollar in haar zak....en dat was ongeveer al het geld, dat Marthy bezat en gespaard had voor de schulden, die haar kwelden. Zij gaf het geld aan Billy Louise's moe der en zei dat het een geschenk was voor Billy Louise en dat het ge bruikt moest worden voor „school geld". Zij zeide, dat zij zelve geen meisje had, waaraan zij het geld kon besteden en dat Billy Louise een goed meisje was en een lief meisje en dat zij iets wilde bijdragen voor haar schoolgeld. Een vrouw zal meer trots opofferen dan gij zoudt willen geloven, als zij een weg ziet om haar kinderen een goede opvoeding te laten krijgen. Mrs. Mac Donald nam het geld aan en beloofde geheimhouding, om dat zij vaag gevoelde, dat Marthy zulks wenste. Zij was verwonderd te bemerken dat Marthy toch ook nog gevoelens had, die niet direct in ver band stonden met werken en Jase's tekortkomingen, maar zij vermoedde nooit dat Marthy iets voor Billy op geofferd had. Zo ging Billy Louise naar school en kwam nooit te weten wiens geld het mogelijk maakte te gaan en Marthy werkte harder en jachtte Ja se nog erger dan eerst om die vijftig dollar in te halen. Zij sprak met niemand over deze zaak. Het volgende jaar was het 't zelf de; toen zij, in Augustus, Billy Loui se onhandig ondervroeg naar de fi nanciële toestand en te weten kwam dat daddy" nog steeds sprak over schuld en rente en niet wist waar hij het geld vandaan moest halen, ging zij weer het schoolgeld brengen. En weer kreeg zij de belofte van geheimhouding. Dit deed zij vier jaar; en geen sterveling wist wat het haar kostte van haar gedachten. Zij kocht meer vee en oogstte meer hooi en raakte dieper in de schuld... want toen Bil ly Louise ouder en mooier werd en meer gewend aan de stadsgewoon- ten, had zij meer geld nodig en de Augustusgiften werd geregeld gro ter. De moeder was dankbaar, zon der vragen te stellen. Een Augustus zonder Marthy en Marthy's gift zou een tragedie geweest zijn; en zo zelf zuchtig is moederliefde soms, dat zij de gift aangenomen zou hebben, zelfs al had zij geweten, wat het Marthy kostte. Op achttienjarigen leeftijd wist Bil ly Louise dan sommige dingen, wel ke zij niet had geleerd van de rui me vlakte en de bergen rondom haar. Zij was niet bedorven door haar on derwijs. En toen haar vader treurig aan zijn einde kwam, onder een los geschoten lading stammen van de berg aan het hoofd van de canyon, kwam Billy Louise naar huis. De Billy van haar trachtte zijn plaats in te nemen en de Louise van haar nam het op zich op haar moeder te passen, die door natuur en gewoonte niet in staat was op zichzelf te passen Billy wist voorlopig wat zij te doen had. Hoofdstuk ii een storm en een vreemdeling Gedurende de winter, nadat Billy naar huis kwam en de gehele ver antwoordelijkheid voor de ranch aan de Wolverine op zich nam. begon Jase te klagen, dat hij zich helemaal „op" voelde. Hij klaagde tegen Billy Louise, toen ze hem op een heldere zonnige dag in Januari kwam bezoeken; hij zei dat hij zo oud werd hetgeen vol komen waar was en dat hij niet zo gezond was als hij wel zou willen en dat hij het niet lang meer zou ma ken. Billy Louise sprak er over met Marthy en Marthy snoof. „Jase wordt niet ziek", antwoordde Marthy bot. „Maak je niet bezorgd over hem, Billy Louise. Als ik me iedere keer, dat hij klaagde over ziekte, bezorgd had gemaakt, zou ik nu dood of gek geweest zijn. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 13