MIDDELBURGSE RAAD BRANDWEERZAKEN HIELD AAN Studenten vergeven vlot zichzelf 'emina Nieuwe belasting struikelblok WALCHEREN Om rijksliulp Suikersituatie een vraagteken doch niet verontrustend Chefarine „4" Uienprijs zakte sinds begin augustus tot op de helft 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 Debat waar de vlammen soms uitsloegen Jongeman uit de Klinge aangehouden Overviel een dame en stichtte brand MIDDELBURG GEMEENTE MIDDELBURG Het mooie weer kan noveel goedmaken Vele problemen VLISSINGEN Zuid-Bevel and GOES Zh h l WS( U VLAANDEREN AXEL Circus van Bever slaat tenten op Jubileum programma HULST Die vreselijke avonden in tochtige zolderkamers Aan onze kwartaalabonnees beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Elk jaar du henden Belgische grens thans gesloten OPENT VRIJDAG 28 SEPT. 11.30 UUR Ongevallen aan de lopende band Hoogwaterstanden AGENDA Heden Morgen Het waren de brandweervoorstellen, welke gisteren de zware stukken vormden op de agenda van de Middelburgse raad- Ze waren zo zwaar, dat de voorzitter het nodig vond ze in te leiden met een besloten zitting, welke een klein uurtje duurde Na heropening, begon de voorzitter de verdediging, speciaai van de invoering ener brandverzekeringsbelasting; omdat daar van de aanschaffing van het nieuwe brandweermateriaal en de bouw van een brandweerkazerne afhing. De voorzitter zei, dat er f 27.000,uit de nieuwe belasting zal komen, wat precies voldoende is om de kapitaallasten te dekken. Deze nieuwe belasting moet men niet zien als iets buitensporigs, want vergeleken bij andere gemeenten, die om een extra-bijdrage bij het rijk aan kloppen, heeft Middelburg aanmer- lij* lagere bijzondere belastingen. Zo is hier nog geen rioolbelasting inge voerd die f 75.000,kan opbrengen. Van Ged. Staten is bericht ont vangen over de begroting '56, die met moeite sluitend is gemaakt en hierin- werd ook over deze kwestie geschre ven. Wel komt er uit de straatbelas ting f 14.000,meer dan strikt nodig is en uit de verenigingsrechten f 22.000,maar ook bij de invoering der brandverzekerir.gsbelasting, zit Middelburg nog een eind beneden het plafond en men kan toch niet redelij kerwijze verlangen, dat men abnor maal 'veel mir.der betaalt dan elders. Wij moeten omhoog, aldus spreker, willen we op verdere rijkshulp mogen rekenen. Neemt de raad de nieuwe belasting aan dan zullen B. en W. met kans van slagen vechten om daarmee te volstaan. Oppositie Noch door de geheime vergadering, noch door de inleiding van de burger vader, bleek de oppositie te zijn in- geschuchterd. De heer v. Loo begon met een pro test tegen het voornemen van B. en W. om de bouw van de nieuwe gara ge voor de brandweer te gunnen aan de N.V. Boel en v. Eesteren. Hij vond dit een belediging voor de plaatselijke aannemers, die toch in het verleden getoond hadden, iets te kunnen pres teren. Zij hebben voldoende arbeiders in dienst en als men de richting in slaat van B, en W. zou het gevaar dreigen, dat die ontslagen zouden moeten worden, met alle gevolgen van dien. Met klem vroeg hij de in schakeling van de plaatselijke aanne mers of openbare aanbesteding. Verschillende Middelburgse bouwers zaten op de tribune, maar veel wijzer zijn zjj niet geworden, want de heer Schenk (V.V.D.) bracht een nieuw element in het spel. Hij vroeg n.l. aan houding van het belastingvoorstel en van dat tot aankoop van nieuw brandweermateriaai. Dit deed hij, na dat de heer Hubregtse (Arb.) kortweg gezegd had de voorgestelde belasting niet te willen. Dan liever nog een rioolbelasting, zei hij. De voorzitter zei tegen de heer Schenk, dat wat hij wilde niet ging. Houdt men beide voorstellen aan, dan past dit niet in de met moeite sluitend gekregen begroting 1956. Drs. Westerbout (Arb.) bestreed dit en meende, dat waar reeds eerder gel den uitgetrokken zijn voor de garage, men daarmee voort kan gaan. Er was alleen dekking nodig voor de meer dere kosten, en die waren nog wel te vinden. De voorzitter ontkende dit niet, maar vroeg wat men aan een nieuwe garage had, indien men hem niet kon vullen. Vele manieren, zei hij enigszins bitter, zijn er om het be lastingvoorstel te doen kelderen, maar er is er slechts één om de zaak te doen slagen. De heren Wattel en Hoek kwamen de rijen der tegenstemmers verster ken De begroting van '57 met een tekort van 3.5 ton werd door de voor zitter in het geding gebracht, maar anderen zeiden, dat die hier niets mee te maken had. De voorzitter waarschuwde de raad om zich te gedragen als een debating club en zei dat men wel gelijk kon krijgen, doch dat men er niets voor kocht. Hij handhaafde zijn mening, dat indien men alles onderbracht bij de begroting '57 het een jaar zou kos ten en dat hij de verantwoording daarvoor te zwaar vond. De heren Hoek en v. Empel zei den dat men de begroting '57 kon la ten voor wat ze was en dat men een- De 20-jarige Camille d'H. uit De Klinge is aangehouden en naar de gevangenis te Antwerpen overge bracht. Hij had Ekeren in rep en roer gezet door een brutale overval en een brandstichting. Toen mevrouw Kenes met haar dochters stond te praten wierp de Klingenaar zich plotseling op een der meisjes, die hij naar buiten sleurde en in het struikgewas wierp. Daarna sloeg hij ijlings op de vlucht. Terwijl de politie gealarmeerd werd, drong de kerel de woning van het gezin van Sassen binnen, waar hij met papier en lompen een vuurtje op de zolder aanlegde. De bewoners merkten spoedig de rook op. In het nauw ge dreven sprong de mar. door het dak venster naar buiten. Na een klopjacht werd hij tenslotte aangehouden. voudig over 14 dagen opnieuw met de voorsteller, kon komen, vóórdat die begroting aan de orde was. Dan kon men binnenskamers de nieuwe argumenten overwegen en wat bekomen van de schrik. „Maar dan alle drie de voor stellen aanhouden", vond de burgemeester en na nog wat heen en weer gekibbel, ver klaarde men zich hiermee ak koord. Hoogspanningsnet De overige voorsteller, kostten min der tijd. Aan de minister zal verzocht wor den om de algemene uitkering ge meentefonds voor 1957 te verhogen. Het voorstel om de salarissen voor het gemeentepersoneel met zes pro cent te verhogen, werd op verzoek van de voorzitter aangehouden, in verband met een afwijkend voorstel van het collectief gemeenschappelijk overleg dat de verhoging reeds met juli j.l. in te voeren inplaats van met september. Bij de behandeling van het voorstel om f 650.000,— uit te trekken voor ombouw van het hoogspanningsnet van 3000 op 10.000 volt, bracht Ie heer Bree hulde aan B. en W. voor dit plan en gemeentebedrijven voor de frisse geest, welke uit een en an der spreekt. De heer Hoek vroegof er enige zekerheid was. dat het stroomver bruik zo toeneemt als B. en W. ver wachten; hij informeerde of er nog verhoging dér tarieven te verwachten is in de toekomst, als de situatie blijft zoals ze nu is en of de kosten van het opbreken der straten in de begrotin gen zijn verwerkt. Weth. van 't Westende zei dat dit laatste niet het geval was. Gezien het feit dat het stroomverbruik hier nog ver onder het landelijk gemiddelde ligt. is stijging ervan zeker. Over de tarieven liet d-e wethouders zich niet uit. Het voorstel werd aanvaard. Dit was ook het geval met de rest. terwijl voor de rondvraag zo goed als geen animo was. Van de vier wethouders mankeer den er in deze zitting drie. De heren Kögeler en Berenpas waren ziek en de heer Schorer was met vakantie. (Advertentie» WIJZIGING ALGEMENE POLITIEVERORDENING. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bij raadsbesluit van 4 sep tember 1956 het bepaalde in artikel 11 bis van de Algemene Politieverorde ning is gewijzigd. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hieromtrent bericht van ont vangst gezonden op 11 september 1956, no. 3377283, 3de afdeling. Bedoelde wijziging ligt vanaf heden gedurende drie maanden ter inzage ter gemeentesecretarie (kamer 14). Middelburg, 24 september 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd N. Bolkestein, burgem. J. Ph. Koene, secr. AANNEMERS TELEURGESTELD De afd. Middelburg van de Aanne mers-patroonsbond heeft in een brief aan de raad haar teleurstelling uitge sproken over het feit, dat niet een Miadelburgse, noch een Walcnerse aannemer in de gelegenheid werd ge steld om contact op te nemen over de bouw van de nieuwe brandweergara ge of daarnaar in te schrijven. Zoals bekend, stellen B. en W. vooi om dit werk op ie dragen aan de Haagse firma Boele en Van Eesteren, daar c,eze firma over voldoende bouw capaciteit beschikt. Daar het de be doeling is, aldus de Middelburgse aan nemers. dat een aannemersfirma in Zeeland over voldoende werklieden beschikt, kan dit toch zeker niet ge zegd worden van genoemde firma. De briefschrijvers wijzen er op, dat in Middelburg zeer zeker aannemers te vinden zijn, die hetzij alleen of in combinatie met collega's dit werk kunnen uitvoeren. Zij vertrouwen, dat de raad niet met het voorstel van B. en W. zal instemmen en de plaat selijke aannemers, die straks ook zul len moeten meehelpen de lasten te dragen, in de gelegenheid worden ge steld voor de te bouwen brandweer garage een aanbieding te mogen doen. Zoals men elders in ons blad kan lezen is ook vanuit de raad tegen deze gang van zaken geprotesteerd. O O In tegenstelling met de nogal sombere visie van de C.S.M. op de suiker- situatie, welke wij dezer dagen hebben weergegeven, vernam het A.N.P., dat de toestand niet verontrustend is. De invoer van 10.000 ton suiker als reservevoorraad is slechts toegestaan om absolute zekerheid te ver- krygen, dat er aan suiker geen tekort zal zijn. trekken. De invoer van 10.000 ton (twee weken normaal verbruik, in december wordt welhaast het dub bele per veertien dagen verbruikt) is dus alleen maar een overbrug gingsmaatregel ter voorkoming van tekort, dat mede kan ontstaan, in dien de oogst later, dan normaal zal zijn. Bij goed zonnig weer zal de boer zijn produkt immers zo laat mogelijk oogsten teneinde er het hoogste rendement uit te halen. De opbrengst van de aanstaande nieuwe oogst aan suikerbieten is nog door een reeks vraagstukken omge ven. De planten hebben door de slechte weersomstandigheden nogal geleden (bladbreuk). Nu vormt zich de suikergrondstof in de biet voor namelijk na het volgroeien van de plant. Indien de beschadigde planten nieuwe bladeren gaan ontwikkelen, dan zal zulks ten koste van de opho ping van suiker in de biet gaan. Bo vendien hangt het suikergehalte der bieten nauw "amen met de weers omstandigheden in het najaar. Is er voldoende zon,dan kan dit in enkele weken aanzienelijk omhoog gaan. Ofschoon het gewas in den lande door slecht weer bladschade heeft opgelopen en in sommige plaatsen o.a. op enkele perselen in de NOP, door wateroverlast getroffen is, zal deze schade niet van zodanige in vloed op de oogst van suikerbieten kunnen zijn, dat men van een ab normaal slechte oogst zal kunnen spreken. Aditionele aanvoeren zullen in het slechtste geval niet meer dan enige tienduizenden tonnen behoeven te zijn, afhankelijk van de ontwikke ling in de komende weken tot aan de oogsttijd. Ter illustratie dienen de volgende cijfers. Uit de oogst van het najaar van 1953 werd in 1954 390.000 ton suiker in de huishoudingen (witte suiker,zoete waren) verbruikt bij een produktie van 44.000 ton. Het totaal verbruik aan suiker, inclusief dere doeleiden, was 403.000 ton. In het najaar van 1954 werd uit de oogst 382.000 ton suiker vervaar digd. In de huishoudingen werd in 1955 aan witte suiker en zoete wa ren 407.000 ton verbruikt, voor an dere doeleinden 4000 ton. Op de sui- kerproduktie in de komende campag ne valt met oog op de- onzekere oogstsituatie nog geen zuiver peil te Elektrische stadsklokken Reeds enige malen zijn in de raad stemmen opgegaan tot het plaatsen van elektrische klokken in de stad. B. en W. heboen thans, zo schrijven zij de raad, een aanbieding ontvangen van een tweezijdige elektrische klok, welke volgens deskundigen van de PZEM als betrouwbaar kan worden aangemerkt en in de praktijk zeer goed blijkt te voldoen. Deze klok kan op een mast van ca. 3 m worden ge plaatst. De kosten zijn f 1000. Voor stroomverbruik, eventueel bij stellen, schilderwerk, uitwisselen der lampen enz. zal door de PZEM f 65 per klok in rekening worden ge bracht. Het onderhoud van het uur werk is hierin niet begrepen. B. en W. zouden zich althans voor lopig, willen beperken tot een twee tal klokken van het bovenomschreven model, te plaatse'n op de volgende punten: bovenaan de Leeuwentrap. waarbij er naar gestreefd zal worden dat, zowel vanaf de boulevard als van uit de Badhuisstraat de tijdsaan duiding zichtbaar is; en op het kruis punt President RooseveltlaanBloe- menlaan, op een nader te bepalen plaats. EREGOUD VOOR G. DE ROOI.J Aan G. de Rooij, bedrijfsleider uit de Coöperatie De Broederband U.A. is bij komnklijk b°sl"it verleend de aan de Orde van Orsnie Nassau verbonden eremedaille in goud. i Advertentie! ZAKKENROLLER. De voetbalscheidsrechter, de heer B. is het slachtoffer gewerden van een zakkenroller. Uit de zak van een jas, welke hij had opgehangen in het kleedlokaal op het sportterrein, heeft iemand een geldsbedrag van f 15. weggehaald. Daar er generlei aanwij zing is, wordt het voor de politie moeilijk zoeken. UITBREIDING STADSBUSDIENST De stadsautobusdienst zal met de komende winterdienstregeling, welke 30 september ingaat met enkele vroe ge morgenritten worden uitgebreid De route zal ook gewijzigd worden om het mogelijk te maken met deze dienst ook het herv. rusthuis aan de Heernisseweg te kunnen bereiken, ter wijl dan via de de Graaf straat naar de flatgebouwen zal worden gereden. Er zullen tevens enkele nieuwe hal tes bij komen en wel voor het herv. rusthuis en twee in de de Graafstraat De halte v. Mellestraat zal worden verplaatst naar hoek v. Mellestraat- Kamperfoeliestraat. Vooralsnog is het niet mogelijk om aan de verzoeken om enige avonddiensten in te leggen te voldoen. Hel vervoer van de stadsbus neemt langzaam toe, in de eerste zeven maan den van dit jaar werden ruim 12.000 passagiers vervoerd. Alhoewel de dienst moment,e°l ren- df-^pl is. zal de toekomst nn^ mo°tpn leren of het mogeliik zal M^'en te zijn boven de hoge aanloopkosten uit te kunnen komen. Op zijn jubileumtournee zal het cir cus Van Bever van dinsdag 2 t.m. vrijdag 5 oktober alhier de tent op slaan. op het terrein Paul Kruger- straatVerlengde Holbeinstraat. Het circus, dat tachtig jaar bestaat, geeft ter gelegenheid van dit jubi leum een hijzonder aantrekkelijk pro gramma. De Deense dompteur Olaf Larsen treedt op met een groep Afrikaanse leeuwen, de-heer Van Bever komt in de piste met een corAbinatie olifanten en pony's, terwijl mevr. Van Bever een keurcollectie paarden toont. De humoristische zijde is vervol gens sterk vertegenwoordigd in men sen als Eu'gens nationale clowns, Dubsky met zijn grappige taxi en de Tilibs Brothers, die schitteren in een komisch acrobatennummer. Verder slaan acrobaten het publiek met verbazing en springt een mense lijke kangeroe met bewonderenswaar dig gemak over auto's en paarden. Al met al een programma, dat het bezoeken waard is en dat het publiek een goed bestede avond waarborgt. NIEUWE TONEELVERENIGING OPGERICHT Alhier werd opgericht de toneelver eniging ,,Axel", met als bestuursle den de heren R. Schoot, R. de Ridder M. Walraven, W. v.d. Casteel en J. Gommers. De vereniging stelt zich ten doel vooral de jeugd liefde voor het toneelspel bij te brengen. Reeds is men de studie van een voortref felijk stuk begonnen, waarmede men nog eind november voor het voet licht hoopt te treden. De regie werd in handen gegeven van de heer J.A. Tiersen. K.A.B. START MET WINTERPROGRAMMA In een Bestuursraadsvergadering, waarin alle vakbondsbestuurders aanwezig waren, werd het program ma voor de komende winter vastge steld. Behoudens algemene Leden vergaderingen, waarin onder meer door terzake deskundigen, het vraag stuk der komende ouderdomsvoorzie ning zal worden besproken werden nog op het winterprogramma ge plaatst: een St. Nicolaasfeest op zon dag 2 december en een feestelijke jaarvergadering in februari. Op ver zoek van de bestuurders zal ook aan de le mei viering als sluiting van i.et winterprogramma de nodige aan dacht worden besteed. Aan de jon geren zal worden verzocht om aan de verscheidene avonden hun medewer king te willen verlenen. Verder zal evenals vorige jaren elke maand een kaartavond worden gehouden, te be ginnen op zaterdag 20 october a.s. KERMIS IN OPBOUW De najaarskermis nadc' al weer, zowat het sluitstuk van i t seizoen, alhoewel het daarna niet oeslist be hoeft te gaan regenen. Zaterdag a.s. start de kermisleut en de exploi tanten zijn al druk bezig hun kra men, tenten en andere bouwwerken overeind te zetten, in de hoop, dat de zomer wat aanhoudt, opdat deze oktoberkermis -die in september be gint- een recordaantal bezoekers gaat trekken, M.-Jansteen BENOEMD TOT OPPERWACHTMEESTER Wachtmeester Wegewijs is met te rugwerkende kracht vanaf 1 augustus benoemd tot opperwachtmeester al hier. Clinge FANCY FAIR WERD EEN SUCCES De voetbalvereniging Clinge heeft op het gemeentelijk sportterrein een fancy fair georganiseerd, welke een groot succes geworden is. De be langstelling voor de diverse attrac ties was zeer bevredigend. Het optreden van de Diavolo's vormde de hoofdschotel. De buiten gewone acrobatische toeren oogstten veel bewondering bij de aanwezigen. NIEUWE BRANDWEERGARAGE Op vrijdag 28 september a.s. zal er in de raadszaal van het gemeente huis om 18.30 uur een openbare raads vergadering plaats hebben, waarin een verzoek van de voetbalvereni ging Clinge om subsidie behandeld zal worden. Verder zullen verschil lende aangelegenheden voor de aan- en verkoop van bouwgrond in be handeling genomen worden. Dit be treft de aan- en verkoop van bouw grond voor het bouwen van woningen, het bouwen van een brandweergara ge en het verharden van een weg gedeelte. De Klinge DODELIJK ONGEVAL De 23-jarige v. C. kwam bij zijn werkzaamheden bij de fa. Bauwens- Cap met de electrische leiding in aanraking en werd op slag gedood. Kloosterzande De heer L. te Kloosterzande kwam met zijn bromfiets vanachter het café van J. Goossens gereden. Tegelijker tijd naderde van links de heer P. met zijn auto, die ondanks hevig remmen de heer L. schepte. Alles liep af met flinke schade aan brommer en auto. DE KWITANTIES VOOR HET VIERDE KWARTAAL 1956 WORDEN BEGIN OKTOBER a.s. UITGEZONDEN Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan de 15 cent incassokosten wordt U verzocht een bedrag van f 6.50 te storten of over te maken op onze postgirorekening no. 278841 en wel vóór 30 september a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidings gebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van f 7.20. Administratie Dagblad De Stem (Advertentie) (Van onze correspondent.) De levensomstandigheden van de te Parijs studerende jon gelui zijn veelal bar slecht. Voor velen is de universiteit het voorpodtaai van het sanatorium of hetkrankzinnigengesticht. Volgens één der Parijse bladen moeten er jaarlijks 3000 studenten in een inrichting voor zenuwlijders worden opgenomen en hoewel de autoriteiten dit bericht hebben tegengesproken, maar zonder nochtans een beter cijfer te geven zijn ze er van overtuigd, dat ingrijpende veranderingen gewenst zijn. Van de 150 000 Franse studenten studeren er ongeveer 75000 in de ner zijn fbrfgrg mhfrbhfrghb fhgff hoofdstad. Ongevêer 135000 hun ner zijn onvoldoende gehuisvest. Het dienstbodekamertje op de zevende étage omdat er nu eenmaal geen achtste is en leeg staat omdat madame geen meid meer kan beta len zorgt nu voor haar zakgeld, want hoe klein en hoe slecht en hoe kil, er is altijd nogwel een student te vin den, die er 6000 franken per maand voor wil neertellen. Betere kamers kosten 8000 tot 12000 franken per maand, een bedrag, dat maar weini gen kunnen opbrengen. Dank zij de subsidie van de staat De lusteloze stemming, die einde juli de uienmarkt beheerste, is sinds dien als gevolg van de ontwikkeling van de internationale toestand ver anderd. De telers houden er reke ning mee, dat de Suezkwestie zou kunnen leiden tot een boycot van Egyptische produkten, waaronder uien. Uientelers, die niet direct om financiële redenen hoeven te verko pen wachten af en geven slechts zo veel af, dat de uitvoer kan doorgaan zonder dat de markt wordt ontwricht. De prjjs is gezakt van 20 cent in het begin van augustus tot 10 cent per kg eind september. Dit heeft ech ter geen paniekstemming tot gevolg gehad. Naast Hongarije waren ook Italië, Frankrijk en de Canarische Eilanden in de afgelopen weken met hun pro dukt op de Engelse markt, maar toch wist ook Nederland nog plm. 4.200.000 kg naar dit land te exporteren. Engeland was echter niet de voor naamste afnemer. De eerste plaats werd ingenomen door Duitsland, dat in juli en augustus samen 6.600.000 kg uien van ons kocht. België, dat thans zijn grenzen voor de Nederlandse uien gesloten heeft om de Vlaamse telers een kans te ge ven hun produkt in eigen land te rui men, behoorde in juli en augustus met ruim 725.000 kg ook tot de zeer goede cliëntele, veel beter dan Frank rijk, waarheen slechts 1200 kg ver zonden werd. Beter waren West Indië (36.000 kg) de USA (30.000 kg) en Afrika ruim 16.000 kg. Verder werd nog geëxpor teerd naar Luxemburg (5500 kg), Nieuw Guinea 4000 kg, Noorwegen 3000 kg, Canada 2750 kg en IJsland 500 kg. Een monsterzending van 150 kg ging nog naar Oost-Duitsland. De totale in juli en augustus ge- exporteerde hoeveelheid was ruim 11.700.000 kg. kan de student eten in speciale res taurants waar hij een draaglijke maaltijd kan genieten voor 75 frs. Kan men met die staatsmaaltijden gezond blijven? De studentenorgani saties beweren van niet en hebben de afgelopen zomer een protestactie gehouden, want het aantal vitami nen en calorieën zou onvoldoende zijn Dat de studieprogramma's zwaar zijn en veel inspanning eisen is bo ven iedere 1 twijfel verheven. Men moet trouw college-lopen en lange avonden blokken om er te komen. Bijverdiensten De lange werkdagen zijn geen be zwaar voor goed gevoede studenten. Ze worden „dodelijk" voor slecht ge huisveste en schraal gevoede men sen. Bovendien moeten tienduizende studenten er nog wat bijverdienen, hetzij als typiste, als kantoorbedien de, verkoper, sjouwer op de Hallen etc. Onder deze werkstudenten vallen dan ook de hardste klappen. Ze moeten een dubbel leven leiden en kunnen zich desondanks geen goe de maaltijden en prettige kamers ver schaffen. Hun studieavonden op de kille, tochtige en vaak ook in janua ri onverwarmde zolderkamertjes zijn vreselijk. Niet zelden zoeken ze „hulp" bij de alcohol. Tegen de tijddat de lente er over peinst zomer te worden staan de examens voor de deur. Tiendui zenden zijn dan dermate uitgeput, dat ze zich al wekenlang met sti mulerende middelen op de been moeten houden. Een nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen, dat tijdens de examens ongeveer zeven tig van de honderd studenten aan doping doen. Van een populair do- pingmiddel worden er in de exa mentijd 120.000 doosjes per mnd. verkocht tegen 10.000 doosjes in de andere maanden. TBC neemt toe Al deze ongelukkige omstandighe den ondermijnen de gezondheid van de toekomstige geestelijke elite. Jaar lijks moeten de studente nzich één maal laten doorlichten en steeds ko men de artsen tot de bedroevende konklusie, dat zes tot acht van de duizend lijden aan longtuberculose. Het is wel tekenend voor de situatie, dat terwijl de tuberculose ook in Frankrijk af neemt de gevreesde ziekte onder de bevolking van de uni versiteiten steeds meer slachtoffers eist. Oorzaak: slechte levensomstan digheden Zo spoedig mogelijk worden deze patiënten opgenomen in specia le sanatoria, waar ze zo mogelijk hun studie kunnen voortzetten. Veel bedroevender echter is de geestelijke gezondheid van de jonge lui. ten enkele vam o..frwdfrwdfrwfrww Er gaat geen dag voorby of er moe ten enkele van de 75.000 Parijse stu denten opgenomen worden in een in richting voor geesteszieken. Men neemt algemeen aan, dat het getal van drie duizend slachtoffers per jaar, kort geleden door een Parys blad gepubliceerd, in grote trekken juist is. Dit is meer dan verschrik kelijk en eist snel ingrijpen. Ongodsdienstig „Ne vous dopez pas" staat er in de gangen van de Parijse universi teiten, want de doping, het gebruik van stimulerende middelen, wordt al gemeen beschouwd als de voornaam ste oorzaak voor de zwakke menta le en lichamelijke gezondheid. Ten dele veroorzaakt de doping indirekt eveneens de geloofsafval, een kwes tie waarover de geestelijke verzor gers zich terecht grote zorgen ma ken. Tal van eerste-jaars, die van huisuit trouw naar de kerk gingen en hun godsdienstplichten na kwa men vallen in de loop van het derde tremester af. Een geestelijke, die een onderzoek had ingesteld onder hon derd studenten, die als trouwe gelo vigen op de universiteit waren geko men bracht aan het licht, dat er in het derde studiejaar al iets meer dan de helft de plichten verzaakte. Hoewel hieruit niet mag wor den geconcludeerd, dat dus de helft van de universiteitsbevol king na drie jaar het. met zijn geweten op een akkoordje gooit, moet men er toch rekening mee houden, dat de sombere waar heid deze verhouding zeer dicht nabij komt. &vm VOOR MODI I ff/V HUISHOUDING AHOY' GEBOUW t/m 10 Oct. Hontenisse In de kleine Hengstdijkpolder kwam mevr. v. V. met haar dochtertje van 2 jaar op de fiets van de afrit van de dijk gereden. Door waarschijnlijk even haar aandacht aan haar kind te wijden dat achterop de fiets zat, lette zij niet op de weg. Uit tegenoverge stelde richting naderde de heer M. met zijn auto. die ineens mevr. v. V. zag aankomen, vrijwel geheel links van de weg. De heer M. kon gelukkig zo snel remmen, dat de onvermijde lijke botsing niet te hard aankwam. Mevr. v. V. schoot door de smak op de auto van M., waardoor zij enkele bloeduitstortingen en schrammen op liep. Het kind werd van de fiets op de dijk geslingerd, doch mankeerde ge lukkig niets. De schade aan de auto was aanzienlijk. Koewacht BENOEMD Als landbouwonderwijzer aan de ge combineerde r.-k. vlassers- en lagere landbouwschool alhier werd benoemd de heer B. W. S. Bolcher van Ambt Delden. MUTATIE IN DE GEMEENTERAAD De neer E, Vermandei heeft we gens drukke werkzaamheden zijn ont slag aangevraagd als lid van de ge- rr enteraad alhier. Hij zal worden opgevolgd door de heer Aug. van Damme. Stoppeldijk AANBIDDINGSDAGEN De parochie Stoppeldijk mag terug zien op een zeer geslaagde viering van de jaarlijkse aanbiddingsdagen. De laatste van de drie dagen viel samen met het feest van de H. Ge- rulphus, de patroonhe'ilige van de parochiekerk. Op de avond van de ze feestdag werd een plechtig lof gecelebreerd. Met een processie, de toewijding van de parochie aan het H. Hart en het ,.Te Deum" werden de aanbiddingsdagen besloten. De conferenties gedurende deze dagen werden gehouden door pater van Oyen, Marist, te Hulst. FILM TEN BATE VAN DE MISSIE Door de paters van de H. Geest te Rhenen werd in het Verenigings gebouw een filmavond gegeven ten bate van de opleiding van priester missionarissen. Vertoond werd „De man zonder naam", Voor deze film avond bestond veel belangstelling. Ook de kindervoorstelling werd zeer druk bezocht. IJxendijke VERNIEUWDE WEGEN De herbestrating van Waterpoort straat en Nassaustraat is een feit geworden. Een zeer ruime rijweg van betonklinkers waarlangs aan bei de zijden trottoirs is er het resul taat van. Vooral nu enige tijd geleden de Nieuwe Dijk ook in orde werd ge maakt is wordt de weg naar Biervliet wel een stuk aangenamer. NAJAARSKERMIS DRUK BEZOCHT Dank zij het mooie weer kan men terugzien op een drukke najaarsker mis. Vooral zondagavond waren er velen van buiten IJzendijke gekomen en in de meeste café's waar men dansen gaf was het dan ook gezellig druk. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 27 septem ber, de volgend hoogwaterstanden: te Hansweert om 7.21 en 19.44 uur; te Terneuzen om 6.55 en 19.17 uur en te Vlissingen om 6.24 en 18.50 uur. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) H u w e 1 ij k e n: L. Pessers en W. van Oosten, Tilburg. C. Sehafrat en J. Korting, Eindhoven. Overleden: W. J. Theuns, 30 jaar, Bergen op Zoom. J. A. van den Oord, 53 jaar, Den Bosch. M, L. van Hoek 69 jaar. Tilburg. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje CHANTAL EMMA ROMAIN. R. Buys. H. Buys-v.Wesemael. Romain. René, Solange. 584 Koewacht, 24-9-'56. GOES Grand: De rijzige rivalen. MIDDELBURG Electro: Tweemaal be geerd. Schuttershof: Vergadering schoolmuseum. OOSTBURG Ledel: De witte non, 18 j. SAS VAN GENT Olympia: Meisjes in nood, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Een .vrouw achter tralies, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: De baai der geheimen, volw. Luxor: Stad in boeien HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ca- rosello Napoletano. AXEL Centrum 8 uur: Het net. GOES Grand: De dood van een wiel rijder. MIDDELBURG Electro: Marie Wa- lewska. VLISSINGEN Alhambra: Gods linker hand. Luxor: Stad in boeien.

de Stem | 1956 | | pagina 10