HULSTERSE VOSSENSTOET EEN BREUGHELIAANS FEEST Gouden KAB Hulst Sierlijk en weldadig fris Duizenden enthousiaste kijkers President Plasschaert tot geheim Kamerheer benoemd BELGISCHE AMBASSADEUR KOMT NAAR ZEELAND DRIE PIONIERS GEHULDIGD Bredase jongen redde meisje Expositie Braat en Visser in Roosendaal Duizenden bezoekers aan fruitfeesten te Kapelle Eerste „opvouwbare kerk in Nederland te Tilburg Reinaert de Vos in levenden lijve ZEEUWSCH- VLAANDEREN Zuid-Beveland 2 Een rouwkrans Feeststemming op Seminarie Hoeven Nieuwe woningen te Rilland-Bath Voor militairen 46 en voor burgers 30 De Dinteloordstart half oktober F eestver gadering Hoogwaterstanden Aan onze kwartaalabonnees Fruitwandeltochten in Kapelle Ruim 500 deelnemers! Uit leemput te Dorst TERNEUZEN HULST STADSMOLEN IN GEBRUIK ACENDA Heden Morgen Fraaie mozaieken VLEUG VOORJAAR IN HUIS Speel dit spel mee Architect Strik rekende met de constructie op uitbreiding DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 2 Duizenden hebben zaterdag en zondag te Hulst de Reinaertstoet gezien, het lang.verbeide evenement dat uit folkloristisch en praktisch oogpunt, het allervoornaamste onderdeel is van de feestelijkheden rond de roemruchte Vos, waarmee Hulst een fraaie traditie heeft ingezet. Het fraaie zomerweer stond de vele belangstellende vreemdelingen toe, naar de oude wallenstad te komen en ze hebben, samen met de Hulstenaren, genoten van een kleurig en boeiend schouwspel, palet en penseel van een Vlaams meester volkomen waardig. Want de eerste Reinaertstoet was een succes en ontketende onder allen die haar zagen een groot enthousiasme. En ook een gevoel van spjjt.... dat de stoet al zo gauw voorbjj was, hetgeen de animo om aan nieuwe onderdelen voor de optocht 1957 te gaan werken, zeker zal vergroten. Onder de talloze belangstellende Belgen waren ook de in Hulst al be kende Reinaertvrienden, dr, Goos- senaerts uit Gent, burgemeester R. de Vidts uit St. Niklaas, Broeder Alois en vele anderen. In gespannen verwachting stonden rijen dik de toeschouwers te luiste ren en te kijkenhet was vele ja ren geleden dat Hulst een stoet ge maakt had en Hulst was daarom nieuwsgierig naar zijn eigen presta tie. En daar kwam de stoet. Voorop de druk spelende varkens, wier enorme koppen goed voor tien kilo hoofd kaas 't stuk een natuurgetrouwe indruk gaven van de hitte die tamboers en klaroenblazers wel moesten verduren. Ja, zo warm kre gen de zwijnen het, dat zij zich door bereidwillige handen bier lieten aan reiken. En na die zwijnerijdaar kwamen de dieren, de onderdanen van koning Nobel, gesticulerend en druk redenerend op pad naar 's ko- nings hofdag. Kip zonder kop Reinaert zag men daar niet, want direct daarachter stond zijn grootste vijand, wolf Ysengrijn, die Nobel van Reinaert's schandestreken ver telt en nog heeft Grimbeert geen ge legenheid gehad zijn neef te verde digen, of daar komen rouwende ha nen met de baar, waarop de ver moorde Coppe ligt. De Vos heeft haar de kop afgebeten en de be droefde Cantecleer, de haan, komt met 't lijk als een felle aanklacht. Treurend om 't verlies van hun zus ter komen achter de baar de kippen, aan de hand hun kiekens. Het graf van Coppe, voorgoed voor de pluimveestapel verloren, kreeg de volgende plaats in de stoet, gesierd met een rouwkrans van de Roer- mondse Eiermijn. Ook in de daarna komende groep werd ernstig naar een lijk gestreefd: daar zaten de woedende dorpelingen de hevig bloedende Bruun achterna, heel Hulst door. Even slecht vergaat 't Tibeert, de arme kater, die geen vette muizen kreeg, maar een pak slaag. En dan komt Reinaert, gevolgd door een groot kippenballet, geac compagneerd door een pianospe lende haan. Als dan Reinaert is verhoord, is veroordeeld en zich eruit geletst heeft, dan zien we daar de felle met de rode baard naar Malpertuus trek ken, dwars door het bos (dat, vergeef de fout, door de Frans van Waes- berghestraat was gemaakt een bos van wandelende, bomen. En dan 't slot": Belijn is terug aan 't hof en toon Nobel en Gente de brief, maar, bij 's vossen (rode) baard, het is Cuwaert's afgebeten (Advertentie) kop. Vol afschuw wendt Nobel 't no bele gelaat afen achter zijn rug, op dezelfde fraaie wagen, peuzelt de familie Reinaerde van het hazen- boutje. Jammer, jammer, 't is al gedaan, zo zuchtten de kijkers. Reinaertspeecli In de Landbouwschool ontving het bestuur van de kunstkring „Van den Vos Reinaerde" de gasten, waaron der de optochtfabrikanten en de Vlaamse vossenjagers. Daar felici teerde de reer J. H. Stoltz burge meester Lockefeer met zó'n stad en daar hield optocht-voorzitter W. Col- sen een Reinaertspeech, beurtelings prijzend ennu ja. Lof vooral had hij ook voor de heer en mevrouw Vaes uit Breda, ook hier te gast. Krtom, de vossenstoet was goed. Moge het een feest zijn geweest, dat 't begin is van een overal beken Rei- naertfestijn. Zaterdag heeft de bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten, op het groot-seminarie van het bis dom te Hoeven een telegram voorgelezen, waarin de H. Va der de president van het semi narie, de hoogeerw. heer J. A. M. Plasschaert, benoemt tot Zijn Geheim Kamerheer. Mgr. Baeten deed deze mededeling nadat hij in de kapel van het semi narie aan 29 theologanten de lagere wijdingen en aan 13 de diakenwijding had toegediend. Het gebeurde in aan wezigheid van de professoren en de studenten van het huis, van paters en wijdelingen van de congregatie van de H. Familie uit Oudenbosch en van tal rijke familieleden van de wijdelingen. In intieme kring werd de nieuwbe noemde daarna gehuldigd, waarbij hij o.a. werd toegesproken door dr. L. J. W. Smits, professor aan het semi narie. Na de huldiging recipieerde mgr. Plasschaert. De raad van Rilland Bath heeft van het ministerie van Wederopbouw toe- jvoorzitter memoraeerde de pprich- stemming gekregen voor het bouwsa I ting 0p 4 junj jgog, tijdens een verga- van 46 woningen voor militairen, op - JJ J J het terrein aan de Zandbaan. Hier zal per 1 oktober aan begonnen worden. Ook zullen er 30 woningen worden gebouwd op het terrein bij de her vormde kerk. Dit zijn dertien premie woningen en zeventien woningwet woningen. Een voorstel om de speelplaats van de O. L. Vrouwe school te vergroten werd aangenomen. Aan het verzoek van 't schoolbestuur van de r.-k. school voor subsidie tot verbetering van het schoolplein werd aangenomen. De bijdrage voor de ontspannings middagen voor ouden van dagen werd verhoogd tot f 5,per keer, terwijl het Zeeuws studiefonds een subsidie kreeg van vijf cent per in woner. De fa. Wevo-werf ontving zen schadevergoeding van f 50.000, Voor het dorpshuis zullen twee wo ningen worden aangekocht van mevr. Straus. In verband met het feit, dat de Reyenbergse polder geen rioolwater meer wenst te ontvangen zal een plan ontworpen worden om het wa ter te lozen door middel van een persleiding. Naar wij vernemen zal de bieten campagne aan „De Dinteloord" eerst in de tweede helft van oktober aan vangen. De afdeling Hulst van de K.A.B., die dit jaar 50 jaar bestaat, heeft dit gouden jubileum zaterdag gevierd met een feest dat er mocht zijn. Het St. Joseph-patronaat herbergde een massa feestgangers, waaronder vele genodigden die de jubileumviering bijwoonden. Tijdens de feestvergadering zijn drie pioniers, die de oprichting van de afdeling van de r.-k. Volksbond in 1906 gestimuleerd hebben, officieel ge huldigd en begiftigd met het zilveren K.A.B.-insigne. Het waren de heren L. Janssen, Em. Lockefeer en A. de Koek. De afdelingsvoorzitter, de heer A. van Raemsdonck, kon in zijn ope ningstoespraak vele belangnjke_ gas ten verwelkomen: o.a. deken A. Koop- mans, pater P. Pisters, bedrijfsaal- land. Tenslotte voerde kapelaan Ma- besoone, geestelijk adviseur van de afdeling het woord, erop wijzend dat behalve een praktische ook een ver dere geestelijke ontwikkeling noodza kelijk blijft. Hierna huldigde de afde lingsvoorzitter A. van Raemsdonck de heren L. Janssen, Em. Lockefeer en A. de Koek, de drie nog in leven moezenier, afgevaardigde van het dio- j 2yncje pioniers, die hiermee het recht cesaan K.A.B.-bestuur, onder wie d het zilveren insigne ten volle ver heren G. Jacobs en J- v. d. vooiue. „.nrvpn hadden. Namens de gedeco- Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 25 september de volgende hoogwaterstanden Hansweert om 5.52 en 18.05 uur te Terneuzen om 5.15 en 17.34 uur en te Vlissingen om 4 48 en 17.05 uur. dering, die gepresideerd werd door de heer Jos. van Waesberghe, en de fundering van de vakverenigingen, zoals in 1917 de r.-k. Bouwvakarbei- derbond St.-Joseph en in 1918 de r.-k. Landarbeidersbond St.-Deusdedit. De heer C. Verstraete, voorzitter van het feestcomité, gaf hierna het woord aan een hele rij van sprekers, die de gouden K.A.B.-afdeling kwa men gelukwensen. Allereerst was het deken A. Koopmans, die de moed prees van de pioniers van 1906, die tegen de liberale geest van die tijd moesten optornen. In het slot van zijn toespraak wees hij op het gevaar van vermaterialisering en van mechanise ring, dat in deze tijd van welvaart niet denkbeeldig is. Hierna sprak de heer Em. Locke feer, vervolgens richtte pater Pisters zich tot de vergadering, wijzend op het belang van het bedrijfsapostolaat en prees de samenwerking tussen K.A.B.-afdelingen en bedrijfsaalmoe- zenier. Ook de heer Em. v. Ruym- beke sprak gelukwensen uit, namens de zusterverenigingen in de omtrek en mevrouw Schelfhout deed dit als voorzitster van de K.A.V., haar woor den begeleidend met een bloemstuk. Namens St. Adelbert in O.Z.-Vlaan deren feliciteerde drs. Th. Adriaan- sens de jubilerende afdeling van de K.A.B. en de heer C. Strijdonk deed hetzelfde uit naam van de r.-k. Bouw vakarbeidersbond St.-Joseph, de oud ste vakorganisatie in de Hulsterse K.A.B. De jongste is de r.-k. Textiel- arbeidersbond, namens welke de heer G. Jansen gelukwensen aanbood. Emancipatie Vervolgens sprak de diocesaan voor zitter, de heer G. Jacobs, die bena drukte dat de K.A.B. niet alleen heeft bijgedragen tot de emancipatie van de katnolieke arbeiders, maar tot die van het gehele Nederlandse volk en dat de afdeling Hulst gedurende 50 jaren meegewerkt heeft aan de be langen van geheel katholiek Neder- DË KWITANTIES VOOR HET VIERDE KWARTAAL 1956 WORDEN BEGIN OKTOBER a.s. UITGEZONDEN Indien IJ de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan df 15 cent incassokosten wordt U verzocht een bedrag van f 6.50 t* storten of over te maken op onze postgirorekening no. 278841 en we vóór 30 september a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidings gebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van f 7.20. Administratie Dagblad De Stem worven hadden. Namens de gedeco reerden dankte de heer Lockefeer. Gezellige feestviering De avond werd gezellig doorge bracht, want na een pauze en een be- stuursreceptie, trad het bekende ge zelschap „Klaveren Vijf" op met de revue „Mooi is ie", zodat er nog heel wat gelachen is, want dit Brabantse gezelschap heeft terecht een goede naam en weet gezellige humor te brengen. De buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van België, dhr. F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, zal binnenkort voor de eeerste maal een tweedaags bezonk aan Zeeland brengen. Woensdag 3 oktober des morgens om 10 uur, zal de ambassadeur bij de grens van Kruiningen worden be groet door de Belgische Consul, dhr. F, de Groof, waarna men naar Yerse- ke zal vertrekken voor het bezichti gen der oesterbedrijven. Via Wemel- dinge wordt naar Goes gereden waar in „De Korenbeurs" de lunch wordt gebruikt 's Middags zal de Commissaris der Koningin de Belgische ambassadeur officieel ontvangen, waarna men Veere en Westkapelle zal bezichtigen In Westkapelle zal men een bezoek brengen aan de geallieerde landings plaats. Via Biggekerke en Koudeker- ke reist men naar Vlissingen, waar de Belgische kolonie in deze stad tij dens een thé in „Britannia" kennis zal kunnen maken met haar ambassa deur. 's Avonds wordt in „De Burg" te Middelburg door de Commissaris der Koningin een diner aangeboden, waaraan voorts zullen aanzitten de burgemeesters van Middelburg, Vlis singen en Veere en de consuls uit Hansweert, Sluiskil en Vlissingen, de commandant van het Belgische Loods wezen en de directeur van het Ne derlands Loodswezen. De volgende dag wordt een tocht door Zeeuwsch- Vlaanderen gemaakt met een bezoek o.a. aan het Zwin. In Sluiskil is een ontvangst op het Belgisch consulaat, 's Middags vertrekt de Belgische am bassadeur weer naar den Haag. In Kapelle zijn zaterdagmiddag de fruitwandeltochten gehouden waar van de organisatie berustte bij de w.s.v. KruiningenBiezelinge. Zij zijn een groot succes geworden, aller eerst dank zij het prima weer maar ook dank zij de voortreffelijke organi satie. De deelname was zeer groot. De organisatoren hadden op 350 deelne mers gerekend. Er kwamen er 530. Alle deelnemers kregen een speciale j medalje voor deze tochten en verder een zakje fruit. Er waren 25 ir.divi- dueie wandelaars en 24 groepen. De uitslagen waren: Militaire ,groe- pen 25 km.: 1 Gestichtswacht, Breda, 2 LUWA, Ossendrecht, 3 LUWA Ossen- I drecht. Burgergroepen 25 k.m. 1 „De Arend", 's Heer Arendskerk, 2 Atlas Heinkenszand, 3 „Vlug" herengroep van de Stichting Vrederust te Bergen op Zoom, 15 k.m. 1 „De Arend', 's Heer Arendskerke; 2 „Op stap", Scherpe- nisse, 3 Tuny, Nieuwdorp, 4 Jong Excelsior, Goes, 5 Vlug, damesgroep van de stichting Vrederust te Bergen op Zoom 10 km.: 1 W.S.V. Hansweert, 2 De Arend, 's Heer Arendskerke, 3 „Op Stap", Scherpenisse, 4 Tuny, Nieuw dorp, 5 Olympia, Kapelle. 6 Chr. school, Krabbendijke, 7 Kasporgo, Goes. 8 Chr, schooi, Kruiningen, 9 W.S.V. Kruiningen, 10 „Olympa", Ka pelle, heren; 11 „Olympia", Kapelle. dames. Gistermiddag omstreeks vijf uur is de achttienjarige Maria van Hooft uit Breda bijna verdronken tengevolge van een ongeluk. Het gebeurde in een van de leemputten achter het zwem bad Surae te Dorst. Maria var. Hooft was in gezelschap van haar moeder en had met enige andere jongelui een dam van zand opgeworpen om van daar af in het water te duiken. Toen zij een duik had genomen bleef zij op vallend lang onder water. Een van de jongens, de 17-jarige Piet Voeten uit Breda, was dit opgevallen. Hij dook haar direkt na. Het gelukte hem haar in bewusteloze toestand op de kant te brengen. Het bleek dat zij met haar hoofd op de ondiepe zandbodem te recht was gekomen. Dokter Th. de Mol uit Teteringcn, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het St. Ignatiusziekenhuis noodzake lijk. Vermoedelijk liep ze door de duik een halswervelkneuzing op. JONGE VISDIEVEN. De heer D. G„ vishandelaar, deed bij de politie aangifte dat bij hem paling was ontvreemd. Na er.ig speur- derswerk ontdekte de politie op de Markt een tweetal jongens die een jutezak op de fiets hadden. Bij on derzoek bleek dat deze jutezak pa ling had bevat. Al spoedig vielen de twee daders, jongens van 10 en 12 jaar, door de mand en ze bekenden dat ze pl.m. 6 kg in een jutezak in het water had den verborgen om deze later te ver kopen. Ongeveer 9 kilogram hadden zij tegen uitzonderlijke lage prijs er- kocht. Tegen de jongens en de vrou wen die de paling hadden gekocht werd proces-verbaal opgemaakt. De schade is vergoed. Een der knapen vertelde dat hij reeds meerdere ma len paling had ontvreemd. DE KERMIS IS VOORBIJ. De kermis heeft dit jaar bijzonder mooi weer gehad. Vanaf de eerste dag was het stralend herftsweer en zaterdagavond (bij de sluiting) was het nog altijd even mooi en nog warmer. Dit is de kermisexploitanten, de café's en dansgelegenheden zeker op de laatste dag ten goede gekomen. In de loop van de week was het ir. de café's opvallend stil voor de kermis maar zaterdagavond was net overal erg druk en gezellig. Al vroeg in de namiddag kwamen velen van buiten Terneuzen naar de kermis en 's avonds kon men op de Markt slechts voetje voor voetje vooruit Ook ir. de straten was het overvol en de palingverkopers, muziekmakers, kermisexploitanten op de Markt en alles wat aan een kermis zijn kost verdient hebben vast niet te klagen gehad. BROMFIETSER BEWUSTELOOS LANGS DE WEG. Toen de heer J. K., wonende te Sint Jansteen Sint Annapolder pas seerde, zag hij op het fietspad een man naast zijn bromfiets liggen. Hij verzocht een passerende automobilist het ziekenhuis te Terneuzen in te lichten. Ook de politie werd gewaar schuwd. Het slachtoffer bleek de heer A. v. d. B. uit Axel te zijn, die waarschijnlijk de berm op was ge reden en was gevallen toen hij pogin gen deed weer op het fietspad te komen. In het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen werd hij verder verzorgd. De hoofdwonde, die hij had opgelo pen, bleek niet ernstig te zijn. Zaterdag is de stadsmolen, na de Reinaertoptocht, officieel in gebruik gesteld. Voor deze gebeurtenis was veel belangstelling, want het lokte velen aan te dansen onder de don kere maar warme septemberhemel. Mevrouw M. Lockefeerv. d. Walle. verrichte de ingebruikstelling door de l„vang" (dat is de rem op de wieken- as) los te laten. Veel beweging zat er niet in, want de wind bleef afwezig. Gelukkig overigens, want het hierna volgende feest kon slechts goed weer gebruiken. Er was door de exploitant een wijnfeest van gemaakt en de zolders van de molen waren tot „Weinstuben" omgevormd. De fraai verlichte molen gaf aan de wallen var. het fraai verlichte Hulst een bijzonder aspect. Philippine UITGESTELD HULDEBLIJK. Ofschoon de Vrouwengemeenschap niet eerder een geschikte gelegenheid had hun pastoor, ter gelegenheid van zijn veertig-jarig priesterjubileum, te huldigen, was het nog geenszins ver geten. In een gezellig samenzijn bracht met hem dank en hulde en bood men hem een cadeau aan in de vorm van een Smyrna altaarkussen, vervaardigd door een zieke jongeman uit de parochie. Aardenburg EEDEWEG AFGESLOTEN. In verband met de verbetering van de Eedeweg, de binnendoor-ver binding tussen Eede en Aardenburg. die thans nabij Aardenburg plaats vindt, moest deze weg voor het door gaande verkeer worden afgesloten. Het drukke vlasvervoeer, dat vooral over deze weg plaats vindt, zal nu zijn weg moeten zoeken over de Rijksweg. Verwacht, wordt, dat de afsluiting nog ongeveer een maand zal duren, s-Heer Arendskerke BROMRIJDER VERLEENDE GEEN VOORRANG. Zaterdagavond is de heer J. Min- naard alhier, die op zijn bromfiets da Kerkweg uitkwam, op de rijksweg ge grepen door de auto, bestuurd door de heer van Eysden uit Goes, De brom fietsrijder werd tegen de grond ge smakt en met een zware hersenschud ding naar het gasthuis te Goes ver voerd. De automobilist treft geen schuld. Het SAS VAN GENT Olympia 8 uur: grote spel. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Het vlees en de duivel. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: On derbroken melodie. 2.30 uur: schieting staande wip. AXEL Het Centrum 8 uur: De glorie van het leven. GOES Grand: Morgen zie ik je weer, 14 j. MIDDELBURG Electro: De naakte oorlog, 14 j. Schouwburg: Onteerd, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Carmen Jo nes, 18 j. Luxor: Semiramis, courtisane van Babylon. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Meis jes in nood. 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Onder broken melodie, a l. De fruitfeesten, welke van donder dag tot zaterdag in Kapelle zijn ge houden, zijn een enorm succes ge worden. Vooral zaterdag was het be zoek buitengewoon groot. Men schat het aantal bezoekers van zaterdag zeker op 20.000. Al deze bezoekers kregen gratis een zakje met fruit aangeboden. In het kader van dit fruitfeest is trouwens nog meer fruit uitgedeeld, want in de voorgaande dagen zjjn veie Zuid-Bevelandse ge meenten bezocht door auto's uit Ka pelle, welke ook gratis fruit uitdeel den. De verschillende mozaieken van fruit, welke er in Kapelle-Biezelinge Sehore waren belegd, trokken veel bekijks. Jammer was het, dat er nog niet meer lagen, maar het was pas een begin en men hoopt hiervan een jaarlijks terugkerend fruitfeest te maken. In zeer veel plaatsen in de gemeente stonden schijnwerpers op gesteld, welke zorgden voor een fees telijke verlichting. Vooral in de avonduren was het voor de politie een groot probleem om orde te scheppen in de stroom van voetgan gers en auto's en herhaaldelijk kwam het voor, dat men niet meer voor of achteruit kon in straten als Kerk plein en Biezelingesrtaat. Voor de muzikale medewerking op dit eerste fruitfeest zorgden het tam boer- en pijpercorps en de muziek vereniging „Ons Genoegen". Verder was uit Breda gekomen een jeugd-drumband. Deze kranige band, waarin ruim 40 jongens van 613 jaar meelopen, oogstte een bij zonder succes met hun optreden in Kapelle, en ieder was er vol over. Zij maakten zowel 's middags als 's avonds een rondgang door de ge meente, daarbij door duizenden be wonderd. Voor de etalagewedstrijd van de winkeliers, waaraan ieder kon deel nemen, kwamen duizenden inzendin gen binnen. De Floralia-bloementen- toonstelling trok ruim 3.000 bezoe kers. De eerste indruk, die men krijgt by het bezoeken van de tentoonstelling van werken (keramiek) van Ad Braat en van (beeldhouwwerk) Henk Vis- I ser, is er een van weldadige frisheid. Hei oude Raadhuis op de Roosendaalse i Markt heeft er een vleug voorjaar mee binnen zijn stevige muren gehaald, te sterker aansprekend, nu het lopende jaar hardnekkig volhardt in het samenvoegen van zomer, herfst en winter tot één har seizoen van storm vlagen en kille regen. Ad Braat strooit kwistig met terp cn felle kleuren op borden en „dingen", Henk Visser verrast in vele werkstukken met zijn soe pele lijn en zijn sierlijk compositie-vermogen. kend lodderoog en een plompe poot een desolaatheid demonstreren van bijzondere expressiviteit. De ruimte van „het ei" is zo leeg als de leeg te zelf en het door die leegte opge roepen spel van licht en schaduw is fascinerend. Geestelijk vlak Henk Visser uit Seppe is minder speels, maar zeker niet minder sier lijk. De soepele lijn in „Vrouw met kruik" suggereert een broze en ont roerende vrouwelijke schroom naast een verkwikkende „kracht tot dra gen". Via de materie komt Visser dan ook bijna onmerkbaar in het geestelijke vlak terecht en wel zo sterk en dwingend, dat hij wel schijnt voorbestemd om eenmaal de uitbeel der te worden van wat krachtens de beste zuidelijke tradities aan onbe smette godsdienstzin leeft. Zelfs in een figuur als „De Zwerver" neemt men niet zonder meer die indruk van intense moeheid mee, ook in de „profane" opzet en uitwerking ont< dekt men gemakkelijk een religieuze ondergrond van vertrouwen en over gave. De borden en bordjes van Braat zijn stuk voor stuk prettige dingen om naar te kijken. Prettig ook om ze eens in de hand te nemen, de j willige vormen tussen de tastende vin 1 gers te voelen glijden, de lichtjes op springende lijnen af te tasten. Boven dien is er het grote voordeel, dat (vooral in zijn fantasie voorwerpen met een uitsluitend „sierende func tie") met zijn werk van alle kanten mag bezien en toch altijd weer een bevredigend esthetisch geheel krijgt. In een stuk als „praalvogel" is men misschien geneigd te zoeken naar de zogenaamde diepere betekenis. Dan past slechts deze goede raad: graaf vooral niet de diep, neem genoegen met het fraaie spel van lijnen en uit gespaarde gaten, geniet van de kleur combinaties en speel met Braat het zo oorspronkelijke spel van lijn en kleur onbezorgd en zonder verwikke lingen mee. Natuurlijk gaat dat niet steeds op. In een kleiner werkstuk als „Kip" legde hij met raffinement een dub bel karakter, dat de moeite van een nauwkeurig beschouwen beslist loont. Rechts is het dier bijna agressief. Oog en poot zijn bewust en fel van uitdrukking, terwijl links een afzak- Daarom verwonderde het ons niet een Lijdende Christus van hem te zien, waarin het myste rie, van de Godmens met niets ontziende liefde werd benaderd. De vernieling van het Heilig Lichaam grijnst ons tegen als 'n afzichtelijke melaatsheid, maar daar oneindig ver bovenuit overheerst de goddelijke Liefde en de onbegrensde Rechtvaar digheid. Zelden zagen we een meer gespannen en tegelijk een zich wentelend en worstelend voortbewegen van het grootste Drama aller tijden uitgebeeld. Tenslotte nog een woord van bewon dering voor het tweezijdige relief „Zeemeermin". Veel raker dan in „Tuinbeeld" vond Henk Visser hier het evenwicht tussen ronding en strakke opgaande lijn, zijn rustpun ten kiezend met een bewegelijke élégance, zoals men alleen in wer kelijkheid ontmoet in de combinatie „mens en water": vloeiend en als het ware verschietend in lichtflit sen, vervuld van een zacht slepen de ritmiek. Als we ons niet heel sterk vergissen, dan zal Henk Vis ser binnen betrekkelijk korte tijd worden „ontdekt" als de man, die het natuurlijke rond en in ons weet op te stuwen naar een niveau van verantwoorde eigentijdse waardig heid in het gebied van alle gescha pen schoonheid. L.B. Pastoor Manders, bouwpastoor van de nieuwe Tilburgse parochie Berk dijk, heeft in samenwerking met de Tilburgse firma Ballemans besloten tot de bouw van een „opvouwbare" kerk in de fabriek van deze firma, welk bedehuis dienst zal doen als noodkerk tot de nieuwe parochie kerk gereed is. Architect J. Strik uit Boxtel ont wierp deze kerk, die voornamelijk van hout is, zó dat deze gemakkelijk uitneembaar en verplaatsbaar is. De kerk zal plaats bieden aan ongeveer 640 mensen, doch met de constructie Is rekening gehouden, dat de kerk terstond uitgebreid kan worden. Het geheel komt op een fundering van beton. De wandvulling bestaat uit vierkan te blokken, drie op elkaar, elk van 1,25 meter, die ingeklapt kunnen worden. Deze blokken zijn gemaakt van iso lement materiaal, dat gedeeltelijk uit stro en hout is samengesteld. De vloer van deze kerk bestaat uit tegels, terwijl het dak met golfplaten wordt afgedekt. Tenslotte krijgt deze „vouw-kerk" j nog een afzonderlijke klokkenstoel die met de nieuwe noodkerk waar- schijnlijk al met Kerstmis in gebruik wordt gesteld. 1 Zeemeermin", een beeldhouwwerk van Henk Visser.

de Stem | 1956 | | pagina 2