D STRAALJAGER OP WOONWIJK TE EINDHOVEN Onbeschrijflijke ravage in twee straten Bijeenkomst V-raad over kwestie Suez Vier huken werden geheel door het vuur vernield Burger probeert het weer met de „brede basis" Mevrouw Bouman arriveerde op het vliegveld te Rome Typografen weer aan het werk PRINSES MARGRET AFRIKA KUCHTEN >A WOL IRIE VOOR Piloot en een burger gedood Vandaag al nader nieuws Tante Gé zal niet worden uitgeleverd Aanslag op - president van Nicaragua Onlusten in Bolivia Drieste rit met noodlottige afloop Nazomer blijft Engeland en Frankrijk vragen: Pineau krijgt steun van het kabinet Tien gewonden Na ultimatum i „Echt, ik voel me uitstekend" Rock and roll in Groningen Bij Chinese kust: Westduits schip beschoten Top-cijfers voetbal TSJECHEN MET VLIEGTUIGJE UITGEWEKEN Donderdag begint proces in Poznan Opnieuw incident aan Jordaanse grens Cujé voorop V4 el lüjke Itton It Iteit OOOOOOOOO oor dekens JRG. TLBURG IER STfcEM 96e JAARGANG No. 22259 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 24 SEPTEMBER 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- uene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 223e Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze speciale verslaggever.) Twee straten van het rustige kerkdorp Strijp, onder Eind hoven, zijn zaterdagmiddag tot een plaatc van verschrik king geworden, toen een lesstraaljager van de vliegbasis Volkel niet een oorverdovende klap in een huizenblok dook, na eerst een televisie-antenne te hebben geraakt. De machine ramde een aantal huizen in de Zeelsterslraat en explodeerde. Brandende onderdelen vlogen daarna als granaten over de aangrenzende tuintjes heen en hoorden zich in woniugen aan de Bergen op Zoomstraat. Voordat men zich realiseerde wat er gebeurd was, sloegen de vlam- men brullend uit vernielde daken. Het mag een wonder heten, dat slechts twee personen bij dit ongeluk het leven hebben verloren, namelijk de piloot van het vliegtuig en de 52-jarige J. Kortooms, die in zijn tuintje een bromfiets aan het repareren was en door een stuk van het vlieg tuig werd getroffen. Een vierjarig kind, dat in de onmiddellijke nabijheid in zijn badje zat, liep slechts enkele schrammetjes op. 95 (Van onze Haagse correspondent) De activiteit rond de kabinetsfor matie is in het afgelopen week-einde weer toègenomen na de stille week, die volgde op het teruggeven van de informatieopdracht door prof. de Gaay Fortman. Iloe -1 Mr. Burger, P.v.d.A., die vrijdag een nieuwe op dracht van H.M. de Koningin aan vaardde, zijn activiteiten zoveel mo gelijk verborgen heeft gehouden, kreeg men in politieke kringen toch sterk de indruk, dat er zich achter de schermen heel wat heeft afgespeeld. Het is niet uitgesloten dat de infor mateur hedenmorgen nadere mede delingen zal doen over de stand van zaken, zoals hij die ziet. Het is thans wel duidelijk dat hij streeft naar een extra-parlementair kabinet op brede basis, een regering dus, waarin zo wel figuren uit de K.V.P. als uit de P.v.d.A. zitting zouden nemen, doch die niet direct verbonden is aan de fracties in de kamer. Dat mr. Bur ger. mocht hij er niet in slagen zijn brede basis-opzet te verwezenlijken, wel succes zou hebben met de vor ming van een kabinet zonder K.V.P., is nauwelijks aan te nemen. De A.R. blijven in dit opzicht solidair met de K.V.P. en de C.H. voelt niets voor een kabinet zonder een van beide grote partijen. De heer Tilanus, voor zitter van de C.H.-fractie, heeft dat zaterdagavond duidelijk verklaard op een vergadering in Deventer. Volgens de heer Tilanus zou een reconstruc tie van het oude kabinet (waarbij zijn partijgenoot Staf op Oorlog zou blij ven) de beste oplossing zijn. Hij schijnt dus niet erg gevoelig te zijn voor het argument dat men na meer dan drie maanden geharrewar niet zonder meer op de oude voet kan doorgaan. Mocht men er in slagen de samenwerking van de P.v.d.A. en K.V.P. te herstellen, dan zou daar voor toch een nieuwe grondslag ge legd moeten worden. 55 Het kabinet van het ministerie van Justitie in Brussel heeft meegedeeld, dat de minister van Justitie om rede nen van juridische aard het verzoek om uitlevering van mevrouw Lange- dijk-van Moorst niet ontvankelijk heeft verklaard. Er is ten laste van de betrokkene een besluit tot terugleiding genomen. Dit betekent dat zij uit het land zal worden gezet, doch vrij is in de keu- 7.e van het land waar zij heen wil. Mevrouw van M. heeft 24 uur tijd gekregen het Belgisch grondgebied te verlaten. - Advertentie) DE KERK heeft ernstige reden om in de latijnse ritus voor de celebrerende priester de onvoorwaardelijke ver plichting te handhaven tot het gebruik van de latijnse taal. Dit zei de H. Vader tot de deelnemers aan het in-1 ternationaal liturgisch congres. VIER MENSEN werden gedood bij j overvallen van Algerijnse opstande- i lingen op boerderijen in het gebied van Mascara. De boerderijen werden in brand gestoken, het vee met mi- trailleurs afgeslacht. PRESIDENT SOEKARNO van Indo nesië is in de Tsjechische hoofdstad Praag gearriveerd. Hij heeft er in middels al weer een ere-doctoraat in de rechten gekregen ook. BINNENKORT kan de oprichting worden verwacht van een interna tionale katholieke middenstandsbe weging. België, Nederland, Duits land en Italië hebben het initiatief hiertoe genomen. ALLE BELGISCHE MIJNWERKERS krijgen per 1 oktober een loonsverho ging van 10 a 11 procent. Bovendien ontvangen zij aan het eind van het jaar een premie van 3000 francs. JAPAN GAAT EEN ATOOM-locomo- tief bouwen, die acht maanden zal kunnen rijden zonder brandstof in te nemen. De locomotief zal een lengte hebben van 29 meter. BRUNO PONTECORVO, de atoomge leerde die indertijd naar Moskou is uitgeweken, werkt momenteel voor het door de communistische landen gestichte atoominstituut te Doebno, in de Russische provincie Kalinin. „NIXON STELT ALLES IN het werk om het congres te beheersen door vreesaanjaging en verdachtmaking." Aldus de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Stevenson, over de republikeinse kan didaat voor het vice-presidentschap. Op de rechter foto het interieur van een huis waarvan de gevel door het vallende vliegtuig werd weggeslagen. De foto links geeft een gedeeltelijk overzicht van de ravage die door het toestel werd aangericht. Tijdens een receptie in de hoofdstad van Nicaragua is een aanslag ge pleegd op president Anastasio Somo- za. De president werd door drie ko gels getroffen, maar zijn toestand blijkt niet ernstig te zijn. De dader, die zich in de zaal be vond, werd door de aanwezigen gegre pen en doodgeslagen. In Managua is de staat van beleg afgekondigd. Het is echter rustig. In de hoofdstad van Bolivia, La Paz, kwam het zondag tot relletjes, toen een woedende me nigte door de straten trok en om brood" schreeuwde. Een dagblad gebouw en een radiostation werden geplunderd en in brand gestoken. Er zouden verscheidene doden en gewon den gevallen zijn. llllllllllllllll MAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN De 21-jarige schippersknecht J. J. Schroers uit Diemen vond de dood en de 23-jarige G. Kooy werd zwaar gewond, toen beide jongelieden in de nacht van zaterdag op zondag met grote snelheid, in een gestolen auto, over de rijksweg Amsterdam-'t Gooi jakkerden en onder Naarden tegen een langs de weg staande stapel te gels opreden. De auto sloeg over de kop en schuurde met een opengereten zijkant nog een zeventigtal meters over de weg. S. werd uit de wagen geslingerd, K. kon ternauwernood uit de in brand gevlogen wagen worden gered door passerende automobilisten. De schip persknecht is vrijwel onmiddellijk na aankomst in het ziekenhuis overle den; K. had een zware hersenschud- ding. Beiden verkeerden onder in- I vloed. Verwachting van het K.N.M.l tot vanavond, opgemaakt zondag avond 11.15 uur: Zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen oost en zuid oost. V, einig verandering in tem peratuur. Verwachting van het Belgisci Weerkundig Instituut: Over het algemeen lichte winc. uit richtingen van zuid tot zuid oost. Mooi weer. Vandaag: zon ondet 18 35 ttui maan op 20 16 uur. Morgen: zon op 6.30 uur; maai onder 12.42 uur. Engeland en Frankrijk heb ben, na beraad met de V.S., de voorzitter van de Veiligheids raad verzocht, woensdag a.s. een bijeenkomst van de Raad over de kwestie Suez te beleg gen. De vergadering van de Raad zou gevolgd worden door een tweede bij eenkomst van de ministers der be trokken landen, waarvoor dan ook Egypte zou worden uitgenodigd. Men hoopte, dat die tweede bijeenkomst spoedig gehouden zou kunnen worden. Het besluit om de zaak aan de V- raad voor te leggen, zo werd nog ge zegd, betekent geen prijsgeven van het nieuwe verbond van kanaalge bruikers, door middel waarvan alle onderhandelingen zouden worden ge voerd. De landen die de jongste con ferentie in Londen hebben bijge woond, zijn opnieuw uitgenodigd voor een vergadering in de Britse hoofd stad op 1 oktober a.s. Dan zal name lijk de CASCU (de organisatie van kanaalgebruikers) worden geïnstal leerd. Het Franse kabinet heeft zich, in zake de besluiten die te Londen ge nomen zijn .onvoorwaardelijk achter minister 'Pineau gesteld. Zowel deze laatste als premier Moliet van Frank rijk legden de nadruk op de eensge zindheid tussen Londen en Parijs, wat de politiek inzake Suez betreft. Zij uitten echter hun teleurstelling over de aarzelende houding die verschil lende andere landen hebben aangeno men. President Nasser van Egypte is inmiddels in Saoedi-Arabië gearri veerd voor besprekingen met Koning Saoed. Een aantal Poolse en Zuidsiavische loodsen zijn in Egypte gearriveerd, om te gaan werken voor de Egypti sche kanaalmaatschappij. Tien gewonden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Van geen van hen is de toestand ernstig. Op het moment van het ongeluk waren veel mensen niet thuis. In de stad zou na melijk een bloemencorso worden ge houden. Vier huizen zijn geheel uitgebrand en verschillende andere ernstig be schadigd. Ongeveer 40 bewoners van de getroffen straten hebben een voor lopig onderdak gekregen in de offi cie rscan tine en in het Beatrix kamp op de A'iiegbasis Volkel. Ravage Even over hnL twee zagen enkele bewoners van de Zeelsterstraat een straaljager laag aan komen vliegen. Tot hun ontsteltenis richtte het plot seling de neus omlaag en een seconde later was het al gebeurd. Overal in het rond sloegen de vlammen uit ge troffen huizen en zowel in de Bergen op Zoomstraat als in de Zeelsterstraat was de ravage onbeschrijfelijk. Veel mensen liepen half versuft door de getroffen straten. Overal lag versplin terd glas, temidden van stukken steen, dakpannen en onderdelen van het ontplofte toestel. De brandweer van Eindhoven envan de vliegbasis waren snel ter plaatse. Het duurde echter uren voor men het vuur bedwongen had. De vlieger de 24-jarige sergeant vlieger A. de Jongh had opdracht een verkenningsvlucht te maken, maar volgens een communiqué van de Luchtmacht is hij daar doelbewust van afgeweken. Hij woonde in de Bergen op Zoomstraat te Strijp en het communiqué zegt, dat „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid" mag worden aangenomen dat zijn vrouw van zün komst boven dit stadsgedeelte op de hoogte is geweest. Sergeant-vlieger de Jongh was eerst onlangs gehuwd. Straalmotor de vloer zou zakken en in de bene denruimte terecht zou komen, is de woning ontruimd. Het huis van de famiiie van de Kerkhof kreeg lichte schade, doordat er een vleugelhelft op terecht is gekomen. Het bericht van het ongeluk maakte grote indruk in Eindhoven, tiet bloe mencorso dat des middags door de stad trok, als onderdeel van de vie ring der herdenking van de bevrij ding, ging zonder muziek door de straten. De commandant van de vliegbasis vertoefde in Duitsland toen het on geluk gebeurde. Hij is direct terug gekeerd en heeft de ravage te Strijp in ogenschouw genomen. Zo gauw mogelijk zal worden begonnen met het bouwen van nieuwe huizen voor degenen die have en goed hebben verloren en met het weer bewoonbaar maken van de gedeeltelijk vernielde woningen. in slaapkamer In de Zeelsterstraat zijn de wonin gen van mevr. Smulders, van het ge zin Beumers en van de familie van der Pijl geheel of voor een groot deel uitgebrand. Het huis van de familie Goudsmit kon grotendeels behouden worden, maar zij heeft het moeten ontruimen. Zwaar beschadigd zijn de huizen van de gezinnen H. Smulders en Hofman. Minder ernstige schade liep de woning van de familie Slab bers op. In de Bergen op Zoomstraat zijn de woningen van de gezinnen Gruythui- zen, van den Hurk en Lagarde gro tendeels uitgebrand. De huizen van de families Herwijnen, van den Broek en van Beek zijn ernstii beschadigd. In de slaapkamer van de woning naast die van de familie van Beek is de straalmotor van het verongelukte lesvliegtuig terechtgekomen. Aange zien men vreesde dat de motor door De typografen in Amsterdam, die vrijdagavond een wilde staking be gonnen, zijn weer aan het werk ge gaan. Tijdens een vergadering in Krasnapolsky hebben zij echter beslo ten vrijdagavond a.s. opnieuw te gaan staken, als hun geen loonsverhoging van 6 procent is toegezegd. Zoals ge meld wensten zij met de 3 procent loonsverhoging geen genoegen te ne men. Donderdagavond zal het actie-comi té, dat door de Amsterdamse stakers in het leven is geroepen, opnieuw een vergadering beleggen, teneinde de resultaten die deze week in de on derscheidene takken van het typogra fisch bedrijf zullen worden geboekt, te bekijken. Door de typografenstaking zijn za terdag een aantal landelijke bladen inderdaad niet verschenen. Behalve de Volkskrant, de Telegraaf, Trouw en het Vrije Volk, moesten ook De Tijd en Het Parool verstek laten gaan. Behalve bij genoemde krantenbe- drijven werd ook bij een vijftiental andere drukkerijen gestaakt. Doordat ook in Deventer een aantal typografen het werk hadden neerge legd, konden ook het Deventer Dag blad en het Zutphens Dagblad niet verschijnen. Tijdens een congres van het N.V.V. zei de heer Oosterhuis naar aanlei ding van de staking: ,,Men moet goed bedenken wie de differentiatie-ele menten in de loonpolitiek heeft ge bracht en ervoor oppassen dat men door onberaden acties niet in eigen vlees snijdt". Mevrouw Bouman is zaterdagoch tend met een K.L.M.-toestel op het vliegveld bij Rome gearriveerd. Zij werd daar opgewacht door haar man èn door een legertje verslaggevers en fotografen, die nogal verwonderd waren, de moedige verdedigster vaft Jungschlaeger en Schmidt volkomen fris en monter voor zich te zien. Twee uur lang heeft mevrouw Bou man, die met een gelukkige glimlach haar echtgenoot begroette, de jour nalisten te woord gestaan. Zij wenste zich te onthouden van haar persoon lijke mening over het proces Schmidt; zolang het vonnis niet gevallen is. Uitvoerig vertelde mevrouw Bouman van de incidenten rond de laatste rechtszitting. Voorts zei ze: Schmidt is een dapper man, hij is kalm en al tijd optimistisch." Duidelijk gaf mevrouw Bouman te kennen dat de bescherming die zij van de politie kreeg niet voldoende is geweest. „Wat ik van Indonesië denkt De zaak is te ingewikkeld om er een heldere indruk van te geven. Het land is ten prooi ajan dezelfde moei lijkheden, waarmee alle volken* te kampen hebben die eerst sedert kort hun onafhankelijkheid hebben verkre gen Mevrouw Bouman glimlachte, toen de journalisten belangstellend naar haar gezondheidstoestand informeer den. „Echt", zei ze, „ik voel me uit stekend". Zij dacht in Rome te blij ven totdat de uitspraak in de zaak Schmidt is gevallen. Intussen heeft de officier van Justi tie te Djakarta, Suwondo, meege deeld, dat „overeenstemming" is be reikt met de leiders van de jongelie den die mevrouw Bouman hebben aangevallen. Tegen de politieman die een der demonstranten heeft gewond zouden „geschikte maatregelen" wor den genomen Prinses Margaret van En geland is gestart met een toernee van vijf weken door West-Afrika. Op de foto links ziet men de prinses, terwij zij haar moeder, die haar uit geleide deed, een tot zien.- toezwaait. De rech terfoto werd gemaakt op het vlieg i i >j veld te Mombasa tijdens eer: 1 V gesprek met de heer Liwali een van de inheemse hoog waardigheidsbekleders die aan haar werd voorgesteld. Het optreden van het Dutch Swing College te Groningen heeft de jeugd aldaar een beetje tot opwinding ge bracht. Na de pauze werd het rumoe rig toen de negertrompettist Nelson Williams in zijn nummer „I lost my baby" het rock and roll-motief ver werkte. Door het rumoer is enige schade aangericht. Na het concert bleven de jeugdige jazz-enthousiasten onrustig eri trokken zij rock and roll end door de binnenstad. De politie greep toen in en joeg de jongelui uit een. Mevrouw Bouman krijgt bloe men aangeboden door een ste wardess. Geheel links dg heer Bouman. Volgens de agenten te Hongkong van het 1.106 ton metende West-Duitse vrachtschip Monika, hebben batterijen in de buurt van de Oostchinese ha venplaats Amoy zaterdag het schip onder vuur genomen. Een lid van de bemanning werd gedood en twee le den gewond. De kapitein heeft ge- seind, dat de Monika naar Hongkong terugkeert om de gewonden daar af te zetten. De kapitein heeft niet gezegd of zijn schip is beschoten door communistisch of nationalistisch geschut. De uitslagen van de wedstrijden, die de ploegen van de ere-divisie gisteren speelden, luidden: NAC-Amsterdam 3-1 NOAD-Sarta 3-0 Ajax-GVAV 4-2 DOS-Eindhoven 0-1 VVV.MW 1-3 Fortuna '54-Rapid JC 5-0 j PSV-EIinkwijk 0-3 I Sportclub Enschedé-Feijenoord 2-3 BVV-Wiliem n 3-2 Voor verslagen mogen wij U ver. wijzen naar onze sportpagina's. Een officier van de Tsjechoslowaak- se luchtmacht is zondag met een vriend in een klein opleidingsvlieg tuig naar West-Duitsland uitgeweken om zich te bevrijden van „het com munistische bewind en de verschrik kelijke economische omstandigheden" in zijn land. De vluchtelingen z'ijn de 22-jarige Vladimir Vrzal en de 24-ja- rige elektricien Ludovic Sevela. Zij landden in een veld bij Pleintingen aan de Donau, ongeveer 20 km. van Passaux. Op 27 september begint inderdaad het proces te Poznan. Volgens de Poolse procureur-generaal zal het niet gevoerd worden tegen stakers en betogers, maar tegen mensen, die gebruik hebben gemaakt van vuur wapens en „zich aan plundering heb ben schuldig gemaakt." Nog 154 men sen bevinden zich in arrest. Van hen zullen er 54 terechtstaan. Behalve de Britse advocaat Elwyn Jones zullen ook een Belgische jurist en een Fran se hoogleraar het proces mogen bij wonen. Van Israëlische zijde is gemeld dat zondag van Jordaans gebied gescho ten is op 800 mensen, die tussen Jeru zalem en Bethlehem oudheidkundige vondsten bezichtigden. Er vielen twee doden en zeventien gewonden. Zondagmiddag heeft Hein Cujé (EMM) gezorgd voor een Neder landse overwinning in de 21e Inter nationale Boulevardloop te Vlissin- gen, waaraan ook een zeer sterk Belgisch veld deelnam. Hij passeert hier reeds met grote voor sprong de lens. De dag tevoren had Cujé de 25-ste Utrechtse Singelloop reeds op zijn naam gebracht.

de Stem | 1956 | | pagina 1