ANTOINE TOUNENS stierf bittere armoede Slagerszoon werd koning Orelie I m iihaim 1789 verstopping OVER DE GEHELE LINIE KOMEN CLUBS IN HET GEWEER DE Vlissingen en Hulst direct voor zware uitwedstrijden HONIG'S Buchly opvolger van Kees Pellenaars? Javier Pereira, in het jaar geboren kalfssoep De blanke man is op komst.... Het verraad loerde tijdens een middagslaap Rechter voor de rechter Proeftijd van 3 jaar gevraagd |ANO K'J TWEEDE BLAD ^lagMaf PcjUfant VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 3 Frankrijk wilde niet begrijpen ïn New-York stapte uit vliegtuig: Geef de strijd niet op tegen Militairen onwel door bedorven vlees Do Munt maakle 91 miljoen munten Dreigende staking in Indonesië Aanslag op Riesel FABRIKANT IN ARREST BOEKENPLANK Juliana Regina Zondag: enorme ruk aan de competitie-bel DUITSE WELDADIGHEIDSZEGELS Mr. A. TEPE OVERLEDEN Om zes borden lekkere soep te maken hebt U maar cén ding nodig een pakje >IG'S "Alp,"4 Nieuwe ploegleider in Tour i de op Ibbel lelie, liing. tring Jatige Ikelt. een ■even lfend. lieur Inds 1834 pmodel) |id lever- 0.51 m. l/enst ge- Ifoon 476 im "S 13.00 ii Het is een vreemde koning met een vreemde bagage, die nu een gebied doorkruist, waarin nog geen enkele blanke is ge weest. Achter iedere rots, achter iedere struik van deze Chi leense woestenij kunnen vijanden hun dodelijke pijlen afschie ten. De gids waarschuwt telkens en zoekt zoveel mogelijk dek king, maar Antoine Tounens weigert zelfs in gebogen houding te rijden. Statig en kaarsrecht zit hij te paard. Zijn houding is meer dan koninklijk. In zijn buikriem steekt een lange sabel maar zijn bagage is minimaal: wat schoon ondergoed, een schrift met woordjes, een woordenboek, een doos nieuwe zak doeken, die hij aan de stamhoofden wil schenken plus enige vellen fraai, duur papier waarop hij zijn „wetten" zal schrijven. De gids rijdt nu vooruit om het nieuwe stamhoofd de komst van de blanke man te melden. Tounens blijft achter, vol spanning. AI een uur later ziet hij een enorme stofwolk in zijn richting komen en daaruit maken zich dertig vlugge ruiters los, die op eerbiedige afstand een kring rond hem vormen. Hun woordvoerder vertelt, dat het nieu we stamhoofd Quilapan de blanke man gaarne zal ontmoeten. Om geven door de ruiters rijdt Tounens nu naar het eerste dorp. Men leidt hem naar een hoog plateau, waar al zes honderd krijgsmannen in een vierkant staan opgesteld. Quilapan staat met dc Wijzen in het midden. Als Tounens afstijgt heerst er dood se stilte. Na cle gebruikelijke begroe tingsfrasen begint de toekomstige ko ning dan zijn toespraak in slecht Spaans, dat door een tolk wordt ver taald. De meest fantastische bluf, ooit in de geschiedenis der mensen uit gekraamd werd hier samen gevat in enkele zinnen: „Mijn beste vrienden. Ik ben ge stuurd door de Voorzienigheid om u te helpen. U zijt verdeeld in on afhankelijke stammen en voor de vijand is het gemakkelijk stam voor stam te onderwerpen. Uw verdeeld heid is de grond van uw zwakte. Proklameer mij tot koning en ik zal alle krachten van Araucanië verza melen. Alle strijders zullen tezamen optrekken. U bent dapper, dapper der dan uw vijanden. Maar wat wilt ge met een lans tegen een geweer? Mijn minister van Oorlog zal u mo derne wapens verschaffen. De kusten van uw land staan bloot aan inval len van de vijand. Mijn minister van Marine zal u schepen geven. Als ko ning van Araucanie zal ik de gren zen handhaven en de Chileense ko lonisten van het erfgoed uwer va deren verjagen. Roep nu allen met mij: Lang leve de koning." Boodschappers werden uitgezon den naar alle zijden om het heug lijke nieuws te verspreiden, dat de koning van Araucanië tenslotte was gearriveerd en dat de strijd tegen de verdrukkers zou- kunnen beginnen. De nieuwe koning liet de nieuwe vlaggen uitrollen, trok zich terug in de ijlings gereed gemaakte konings tent en begon met zijn eerste pro- klamatie over de onafhankelijkheid van Araucanië. Araucanië gedroeg zich koninklijk. Hij gaf opdracht een net paleisje te bouwen, benoemde en ontsloeg mi nisters en stichtte zelfs een adel stand. Soms echter wilde hij als een „gewoon mens" in het gras liggen dromen. Hij nam in deze gevallen alleen zijn getrouwe dienaar Rosales met zich mee. Maar inmiddels - het feest had al twee jaren geduurd begon Chili zich werkelijk ongerust 1 Advertentie) te maken over de eenheid van de Indianen welke onder de blanke ko ning was ontstaan. En het verraad loerde op 5 januari 1862 „Ik wil rusten, Rosales. Ik zal me uitstrekken in het lange gras en ik wil alleen zijn..." „Zeker, Sire, ik zal u een geschik te plaats zoeken." Resales, een halfbloed, die inmid dels al door de Chilenen was om gekocht, zocht een „geschikte plaats", vlak bij de grens van het koninkrijk. En nauwelijks sliep de koning of hij gaf een teken aan de Chileense soldaten, die enkele steen worpen verder in het struikgewas lagen. In gevangenschap Luitenant Villagran, met de dolk in zijn vuist boog zich over de sla pende heen. Hij had opdracht de „bevrijder van Araucanië" tp doden. Maar hij kon niet besluiten een sla pende te doden. Zodoende viel Tou nens levend in handen van zijn vij anden. Men hield hem opgesloten. Niette min slaagde hij er in brieven naar buiten te smokkelen. De consul van Frank: ijk werd met de zaak gemoeid en op de duur kwam het dossier Tounens op het marmeren schrijf bureau van Napoleon III. „Ondanks zijn afwijkingen verdient deze man een ander lot. Laat onze vertegenwoordigers in Chili zijn in vrijheidstelling verzoeken." Onder zware bewaking werd hij naar het Franse opleidingschip „Du- gay-Trouin" gebracht en enige we ken later bereikte hij het moeder land. Op een goede dag klopte een brave, Normandische advocaat aan de poort van de koning-in-exil, ze kere Planchu, die er van droom de een Frans-Indiaans woordenboek samen te stellen, dat voor hem de deur van de Académie fran- caise zou openen. „Indien u wilt, majesteit, zullen we samen vertrekken. Ik stel mijn kapitaal beschikbaar..." Plotseling was nu ook Napoleon III geinteresseerd. Enige maanden la ter verlieten de beide mannen Frankrijk aan boord van de krui ser D'Entrecasceaux. Het schip zet beide mannen af. Op hun paarden doorkruisen zij het land. In Araucanië wordt Tounens weer als koning ontvangen. De ad- In een vorig stuk hebben we verteld hoe de Franse slagers- zoon Antoine Tounens scheep ging om zich een koninkrijk in Chili te veroverenIn dit tweede verhaal kan men lezen hoe hij inderdaad de konings kroon kreegmaar tenslotte naar zijn geboorteland moest terugkeren en als een ont goocheld en berooid man stierf. vocaat gaat naar Buenos-Aires, waar hij moet wachten op een som geld, die hem aldaar zal worden toege zonden. In Araucanië is de toestand inmiddels veel veranderd. De Chi leense kolonisten hebben de beste stukken grond in bezit genomen. Rond de koning ontstaat een nieuwe eenheid. Tounens z^ll trekt met de trouwe stamhoofden naar de westkust om uit de kruiser de wapenen te halen, waarmee men gezamenlijk de Chi lenen zal verslaan. Maar om onbe kende redenen heeft Napoleon III zich bedacht. Hij wenst geen moei lijkheden. De kruiser is al op weg naar Frankrijk. Het Chileense leger rukt nu het land binnen en drijft de Indianen overal op de vlucht. ïn op dracht van de stamhoofden keert de koning terug naar Frankrijk in de hoop geld en wapenen te vinden. In 1871 is hij opnieuw in Parijs, nu bezet door de vijanden en de Fran sen ttebDen wel andere zorgen. Inmiddels hoort hij, dat zijn vriend Planchu de troon in Araucanië heeft bestegen. Een maand later bereikt hem het bericht, dat hij aan het hoofd van zijn troepen is gesneuveld. In april 1874 heeft hij gelden weten te vei-zamelen en steekt hij opnieuw de oceaan over, nu om in gevangen schap te vallen in Argentinië. Ten slotte waagt hij in 1877 een vierde en laatste poging, maar het is te laat. Araucanië en Patagonië zijn be zet door de Chilenen en de Argen tijnen De fiere Indianen zijn paar denknechten geworden. Als een gebroken man en half in valide keert hij tenslotte in 1878 voor goed terug naar Frankrijk, waar hij zich vestigt in Tourtoirac. Anderhalf jaar later sterft hij. De pastoor moet zijn lekkleed betalen. ffesU beschuit O Javier Pereira, een Columbi- aanse Indiaan, die zegt 167 jaar te zijn, waardoor hij de oudste mens ter wereld zou zijn is woensdag per vliegtuig uit de Columbiaanse hoofdstad Bogota in New-York aangeko men, waar hij in een zieken huis zal worden onderzocht. Het onderzoek te New York is een Parijs blijft septisch voortzetting van een reeds door Co- J lumbiaanse geneesheren te Bogota verricht onderzoek. Deze dokters ver klaarden toen dat Pereira het oudste levende wezen was, dat zij ooit had den gezien. vijf maal getrouwd geweest. Hij heeft al zijn vrouwen overleefd Op het vliegveld van New York verklaarde hij tegenover, verslaggevers: „Ik zoek nu een zeer gezette vrouw, die mij kan onderhouden." Pereira spreekt Indiaans, vermengd met oude Spaanse woorden. i Advertentie Alles gaat nu erg vlug. Tounens wordt als koning erkend in geheel Araucanië. Hij stuurt zijn afgezanten ook naar de Indianen in Patagonië. Vier dagen 'ater al proclameert hij, dat Patagonië bij Araucanië is inge lijfd. Daarna gaat de koning op tour nee. In noord en zuid, in oost en west bezoekt hij zijn volk. Overal wordt hij toegejuicht. Vanu:t Valparaiso stuurt hij Frank rijk bericht van de verovering. Hij geeft tevens te kennen, dat de Chi lenen op de loer liggen om zijn ko ninkrijk in te palmen. Om zijn over winning definitief '3 maken heeft hij wapenen cn geld nodig. Koning Orelie I vraagt de Franse regering officieel om financiële steun. In ruil daarvoor zal hij zijn land openen voor Frankrijk. Maar zijn voorsteilen wekken slechts sarcasme op. Alleen veldhe ren en admiraals kunnen landen ver overen. Kan een deurwaardersklerk zonder slag of stoot een gebied in bezit nemen, drie maal groter dan Frankrijk? Maar Tounens, de koning van (Advertentie) DIT IS do manier om verstopping te overwinnen; Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leveipilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is 8rn het voed sel beter te verteren en de darrnen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u laterdoorzorgen.door te veel eten, overver» moeldheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERpilletJES - t L20 per flacon. Door een onjuiste behandeling bij vleesbereiding zijn tien militairen uit °e Kipperda-kazerne te Haarlem in de nacht van dinsdag op woensdag onwel geworden. N,a.cl?t ZU de volgende ochtend met buikklachten op het ziekenrapport waren geweest, konden zij hun dienst weer vervullen. Keukenpersoneel van de kazerne moest duizend porties roastbief klaarmaken. Een gedeelte dat in een gamel was geplaatst, is verzuurd. Een aantal militairen, die dit vlees gegeten hadden, is daarop ziek geworden, aldus deelt de com mandant van de genoemde kazerne mede. Pereira is 1,32 meter lang. Hij weegt iets meer dan 34 kilogram. Pereira is Blijkens het wetsontwerp tot wij ziging van de begroting van 't Staats- muntbedrijf voor 1955, dat thans bij de Tweede"Kamer is ingediend, bleef in tegenstelling tot de bij het opstel len der begroting gekoesterde ver wachting, de behoefte aan nieuwe kwartjes, dubbeltjes, stuivers en cen ten nog steeds voortbestaan. Dienten gevolge moeten in totaal meer dan 91.000.000 stukken van deze vier cou pures worden geslagen. De uitbreiding der werkzaamheden, die hiervan het gevolg was, kon slechts ten dele wor den opgevangen door het oorspron kelijke aanmuntingsprogramma der guldens met 12.500.000 stuks te ver lagen tot 37.500.000 stuks. De communistisch georiënteerde vakbond van ondernemingsarbeiders, de „Sarbupri", heeft donderdag een algemene staking op alle buitenlandse ondernemingen in geheel Indonesië aangekondigd. Deze staking, die einde dezer maand zal beginnen, zal om streeks 400.000 ondernemingsarbeiders omvatten. De vakbond heeft meegedeeld, dat op 30 september tot staking zal wor den overgegaan na het misluken van de besprekingen over de betaling van een gratificatie over 1955. Na speurwerk van verscheidene da gen heeft de New Yorkse politie de confectiekleding-fabrikant Theodore Rij weten te arresteren, die ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn aan de aanslag op de journalist Vic tor Riesel. Wraakzuchtige gangsters, die de onderzoekingen en publicaties van Riesel vreesden, hadden hem en kele maanden geleden zwavelzuur in zijn gezicht gegooid, tengevolge waar van hij blind werd Over de arrestatie zijn geen bijzonderheden bekend ge maakt. Ieder jaar verschijnt er een boek, waarin de platen het woord vervan gen, over onze koningin. Dit betekent natuurlijk tegelijk: over het konink lijk gezin. De Nederlanders krijgen dan overzichtelijk en fraai te aan schouwen, welke officiële en welke „huiselijke" hoogtepunten rond het koninklijk gezin voorvielen. Dit jaar staat de uitgave van „Hollandia N.V." natuurlijk in het teken van de reis naar de west. Maar onmiddellijk daarnaast kunnen we zeggen: de kroonprinses krijgt thans de meeste ruimte toegewezen. Zij werd immers achttien jaar, slaagde voor haar eindexamen gymnasium en is als de toekomstige vorstin reeds nu omringd door vele „officiële" zorgen en plich ten. Dat haar gulle lach er niet on der lijdt, tonen de prachtige foto's ons duidelijk genoeg. En dat er voor Beatrix nog tijd overschiet om met haar zusjes prettig bezig te zijn. zien we in dit boek al evenzeer. Het geheel maakt (alweer) een bijzonder ver zorgde indruk. Dat gaat zondag een formidabele klap geven in de vader landse voetbalwereld, nu over de gehele linie, tot in het kleinste kerkdorp toe, de bal aan het rollen wordt gebracht. Werden ver leden weekend in de amateurgelederen slechts enkele stappen op het nieuwe competitie-pad ondernomen, in het komende zijn werkelijk alle hens aan dek. Althans wanneer de weersomstan digheden zo verrukkelijk zijn als de voorbije dagen. In dat geval gaat de .menigte echt óók nog voor plezier om de zeldzame zonnestralen op te vangen, op stap voor deelneming aan een be legering der loketten. Het programma is namelijk zo geweldig interessant, dat het niet twijfelachtig is of de clubpenningmees ters maken overmorgen uitstekende zaken. Het wemelt inderdaad van wedstrijden met min of meer sensationele inslag- In onze verspreidingsgebieden maken daar in de ere-divisie aanspraak op NACAmsterdam. NOADSparta en BWWillem II, Het wil velen voor komen, dat de geel-zwarte Bredanaars genoeg hebben van dat verliezen en gelijk spelen en tegen Amsterdam hun eerste overwinning binnen halen. In Tilburg heeft men er goed vertrouwen in, dat NOAD in staat zal zijn de mannen van het Spartakasteel er met succes onder te houden en ook Willem II, dat bezoek gaat bij BW in Den Bosch, ziet men daar met de volledige winst xndaan komen. Het blijft natuurlijk de vraag of het werkelijk alle maal zo lopen za/, maar inderdaad bestaat er behoorlijke kans op, dat de uitkomsten aan de. verlangens gaan beantwoorden- Zeer veel belangstelling gaat even eens uit naar de overige ontmoetin gen in de allerhoogste regionen. Ajax heeft thuis beste papieren voor een zege op GVAV en ook DOS kunnen die tegen Eindhoven worden voorspeld. Een puntenverdeling is te voorzien bij VVV-MVV. doch Fortuna zal het specifieke Limburgse duel con tra Rapid wel in volledige winst om gaan zetten. PSV, na twee wedstrijden puntenloos, is het zijn aanhang ver plicht de eerste winst op Elinkwijk te boeken. Veler ogen zullen tenslotte gericht zijn op Enschede-Feijenoord, een der belangrijkste duels op de derde competitiedag. Een gelijk spel zal waarschijnlijk niet zo'n gekke voorspelling blijken. Tweede divisie B Van de ere-divisie springen we dan meteen over naar de tweede divisie B, waar het van de aanvang af ener verend toe is gegaan en het zonder twijfel ook komende zondag weer ge ducht zal spannen. Bij TOP-Zeist ko men twee zeer harde ploegen tegen over elkaar. Het kon wel eens 'n zege voor de thuisclub worden. DOSKO, dat het er tot nu toe puik heeft afgebracht, speelt zijn tweede thuiswedstrijd, nu tegen Wilhelmina. Vorig jaar kwamen de Bossche ka naries op eigen grond zegevie rend uit het eerste treffen tevoor schijn. Het zal niet gemakkelijk zijn :om nu voor het tegendeel te zórgen, :want Wilhelmina is geen' team om mee te spotten Een spannend treffen is- daar op Rozenoord in het verschiet. DHC lijkt ons vooralsnog te zwak om het bezoekende Hilversum aan zijn zegekar te binden en LONGA komt minstens met een puntenverde ling van het Leidse UVS terug. ZFC krijgt harde noten te kraken tegen ONA. Hoe gaat RBC het er bij 't C?ooi af brengen? Vermoedelijk met gunstig gevolg, omdat de oranjewitte Roosen dalers hun twee gespeelde ontmoetin gen in winst hebben omgezet en 't Gooi het niet verder bracht dan een gelijk spel. Al zij opgemerkt, dat de gastheren van Cools c.s. zondag pas aan hun tweede wedstrijd toe zijn. Het blijft dus oppassen. Een hele poos overigens, want de punten zijn dit seizoen duurder dan ooit. Dat is nu weer héél duidelijk geworden. Dan is daar nog NEC-Baronie. Bei de clubs hebben tot nu toe een hate lijke nul op hun puntenlijstje <ftaan. Die wordt zonder meer komende zon dag weggewerkt. Het is alleen de vraag op welke wijze. Wint NEC op Nijmeegse grond, gaat Baronie met de buit er vandoor, of nemen de ploe gen met een halvering der winst ge noegen? Het zijn moeilijk te beant woorden vragen. Maar kansloos zijn de Bredase groenwitten zeker niet. De amateurs Veel aanwijzingen zijn na het prille begin nog niet ter tafel gekomen, maar helemaal zónder zitten we aan de vooravond van de grote inzet nou ook weer niet. Gebleken is, dat Alliance en MOC ongeveer aan elkaar gewaagd zijn, afgaande althans op de in Roosendaal geboekte puntenverdeling, VSV '34 In de ouderdom van bijna 78 jaar is te Warmond overleden mr. A.F.L.M. Tepe, oud-directeur van het Centraal Bureau voor de Katholieke Sociale Actie in Nederland en oud-wethouder van de gemeente Leiden. De heer Tepe, die op 7 oktober 1878 te Amsterdam werd geboren, studeer de rechten te Amsterdam. In 1905 werd hij benoemd tot wetenschappe lijk ambtenaar aan het centraal bu reau van de Katholieke Sociale Actie in Nederland, dat toen onder leiding stond van de latere minister Aalberse. als wiens opvolger de heer Tepe later tot directeur werd benoemd. In 1927 werd mr Tepe tot lid van de Leidse gemeenteraad gekozen en tevens tot l wethouder. Te Delft heeft een rechter-plaats- vervanger uit Rotterdam als verdach te voor de Delftse kantonrechter ge staan. Het was de advocaat mr. N J. B., die op het kruispunt Westerwagcn- straat-Meent in de Maasstad, toen hij daar in zijn auto reed, geen voorrang had verleend aan een vrachtauto, die' van rechts kwam. De verdachte zei. dat de voorrangs- regel slechts kan gelden als twee par tijen gelijktijdig een kruispunt nade ren, doch dit was, volgens hem, hier niet het geval geweest. „De vracht auto was nog zo ver weg, dat ik er niets mee te maken had," zei hij. De ambtenaar van het O.M. was een andere mening toegedaan. Hij eiste tegen mr. B f 15 subs. 7 dagen. Verdachte zei, dat hij de zaak ir reëel en onaanvaardbaar vond. Hij haalde enige arresten van de Hoge Raad aan en merkte daarbij op, dat deze vaak door de ambtenaren van het O.M. onjuist worden geïnterpre teerd, waardoor de verkeersveiligheid i in de steden wordt- geschaad.- De Duitse federale posterijen zullen per 1 oktober a.s. een serie welda digheidszegels uitgeven onder de slogan: „Helpers der mensheid". De zegels tonen een kraamverzorgster 7 plus 3 pf) een moeder (20 plus 10 pf), een kinderverzorgster (40 plus 10 pf) en een portret van de beroemde arts Dr. J. Semmelweis (10 plus 5 pf). won en verloor tot nu toe, Maurits en Kimbria kwamen bij hun eerste wedstrijd met overtuigende winst cijfers uit de bus, terwijl ook Mau rits en Roermond met volledige winst begonnen. Er is dus voor de desbe treffende clubs wel enig houvast, zou men kunnen zeggen. Vlissingen, dat de verre reis naar Kimbria doet, weet in ieder geval dat het daar kwaad kersen eten zal wor den. WH '16 zal zich niet veel voorstel len van het duel bij De Spechten, evenmin als Brabantia bij Roermond en Sportclub Emma bij VSV '34 in Valkenswaard. Maar nog eens: het is allemaal nog maar het begin en ver rassingen zijn dus allerminst uitge sloten. De tiveede klusser In de tweede klasse A is men vo rige zondag reeds op bescheiden wijze gestart en het waren Boxtel en Wil- (Advertentie) helmina '03, die zich toen de sterk- sten toonden, respectievelijk contra Sarto en Gemert. Wilhelmina en Ge- mert ontbreken deze week in het pro gramma, maar Sarto speelt (opnieuw) thuis tegen Wit Zwart '32 en Baard wijk krijgt Boxtel te gast Wonder hoe Baardwijk zal starten. DESK reist naar Eindhoven, waar het bfj Veïoc op bezoek is. DESK heeft de voorbije maanden zeer se rieus geoefend en men is uiteraard heel erg benieuwd in Kaatsheuvel hoe hun mannen het er af zullen brengen. Voorts speelt ODC op eigen grond contra Schijndel en JVC doet het zelfde tegen OSS. In 2B ziet alles er nog maag delijk blank uit. Hier wordt morgen de eerste stap op de competitieladder gezet. Natuur lijk in alle kampen met even veel vertrouwen en zeker met groot optimisme. Hoe de krachtsverhoudingen zullen zijn is natuurlijk niet te zeggen. Vooralsnog hebben o.i. een aantal thuisclubs goede winstpapieren. Zo als Rood Wit tegen Goes. WVO contra Hulst en Middelburg tegen Internos. Hoe het echter af zal lopen bij Roo- sendaal-BSC (plaatselijke derby), Uno Animo-RAC en Axel-Taxandria zullen we moeten afwachten, al heb ben ook hier de thuisclubs geen slech te papieren. Even icachten Wat de overige klassen betreft, met een voorbeschouwing daarover zullen we nog even wachten, omdat een be oordeling van de clubs in die regio nen pas wèl mogelijk is na een paar ontmoetingen, temeer omdat er van wat in die clubs reilt en zeilt, tevoren bitter weinig aan de oppervlakte komt. Maar de wens: veel succes en een prettige, succesrijke com petitie, geldt voor allemaal, van hoog tot laag. En houdt vooral de sportiviteit hoog, gij ama teurs, die een voorbeeld kunt zijn voor allen in de vader landse voetbalwereld. Met véél clubliefde en zo weinig mogelijk chauvinisme. 35 cent per pak voor 6 borden Zoals bekend, heeft Pellenaars na afloop van de laatste Ronde van Frankrijk ontslag genomen als technisch directeur van de Nederlandse ploeg in de Tour. Onmiddellijk na de Tour maakte hij zijn besluit aan Jacques Goddet en de KNWU bekend. Als zijn opvolger wordt Klaas Buchly genoemd, een oud-renner, die sinds jaren Schulte-Peters als verzorger bijstond en zich tijdens het voorbye wegseizoen verdienstelijk heeft gemaakt als technisch leider van een jonge rennersploeg. De kwestie der opvolging is door de KNWU nog niet definitief beslist, maar de functie zou aan Klaas Buch ly officieel worden toevertrouwd in een algemene vergadering van de KNWU. Hij maakte zich als technisch leider zeer verdienstelijk in de Vier daagse van Duinkerken, de Ronde van Oost-Frankrijk, de Omloop van Dauphiné Liberé en de ronde van Europa en men neemt aan, dat hij door de wijze, waarop hij zich in die etappe-wedstrijden van zijn taak kweet bij de heren van de KNWU in de smaak is gevallen. Hij paart een klare kijk op de zich steeds wisselende situaties aan gezag. „Ik kom", zo vertelde hij ons „voor 'n totaal andere situatie te staan. De „kaders" moeten her nieuwd worden en midden in deze overgansperiode, terwijl twee ge neraties zich kruisen zal 't zeer moeilijk zijn een weg te banen. Wanneer de keuze van de KNWU- heren op mij valt, zal ik hun een voorstel doen om mij eerst 'n proef tijd van drie jaren te laten. Een periode, waarin ik de jonge Tour- candidaten in andere, minder zwa re etappe-wedstrijden zal kunnen voorbereiden. Indien ik een dergelijk plan mag uitwerken, wel dan geloof ik, dat ik binnen drie jaren met een sterk team voor de Tour klaar zal komen." Werkprogram Klaas Buchly stippelde zijn werk programma nader uit.- Met zijn ren nersploeg hoopt hjj in het begin van het komend seizoen naar de Rivièra te kunnen trekken om hen aldaar in een ideaal klimaat op het nieuwe seizoen voor te bereiden. Allereerst zal hij daarna met zijn ploeg aan de wielerweek op Sardinië en aan Parijs-Nice en Milaan-San Re- mo deelnemen. In de loop van het jaar zal Buchly dan zijn beste jon geren, aangevuld met veelbelovende renners van verschillende merken voor deelname aan etappewedstrij den aanwijzen, dit alles met het oog op de deelname van een Ned. ploeg aan de Tour de France in 1958. Klaas Buchly meent en niet ten onrechte dat jonge renners niet onmiddellijk in het Touravon tuur geworpen moeten worden, maar in kortere etappewedstrijden eerst gehard dienen te worden. Zo zal hij hen ook voorbereiden voor de Vier daagse van Duinkerken, de Ronde van 't Oosten. Ronde van ZuidOost Provinciën in Frankrijk, Omloop van het Westen en Ronde van Europa... Carte blanche Na drie jaren aldus gewerkt te hebben, vertrouwt Buchly tenslotte over voldoende materiaal te beschik ken om een representatieve Ned. ploeg voor de Tour de France te kunnen samenstellen. De kern van de ploeg bestaat uit Van Steensclen, Piet van Est, Van d. Lijcke, Adri Voorting, Janbroers, Luten, Van d. Broeck en Arend van 't Hof. Als jongeren zullen daar nog waar schijnlijk Dij komen: Rol, Buis (der de in het wereldkampioenschap te Kopenhagen), Kerstens, Niesten en mogelijk nog voor enkele wedstrijden wereldkampioen Frans Mahn. Voor het aanvullen van deze ploeg met renners van andere merken heeft men hem carte blanche gebeven.

de Stem | 1956 | | pagina 5