TWEEDE PARATE DIVISIE TWEEDE SUEZ-CONFERENTIE Door aanpassing aan atoomoorlog worden divisies kleiner Abdulgani op het matje In begroting geen meer militaire plaats vliegbases s voor WEL MEERDERHEID GEEN EENHEID Zestig gulden per dag voor werk in dodenmijn te Marcinelle Officieel krachtig protest in Djakarta DE DOOD OP DE WEG HIJ DOODDE GANGSTER Voor leger per jaar meer dan anderhalf mu Tegenvoorstel van Rusland Baggermolens komen terug Een miljard voor stil zitten DAGBLAD VOOR ZEELAND De kabinetsformatie Geheime opdracht aan dr. Rutgers Toekomstig beleid van Oorlog Heden drie executies op Cyprus Luch twaarsch u wingssysteem voor West-Europa Vrij warm Baldini verbetert uurrecord van Anquetil Zestig miljoen toeslag op melk Tekort PTT bijna vijftig miljoen Poolse priesters opgeroepen voor militaire dienst Werversbieden onze mijnwerkers aan: Geheimzinnigheid in dorpscafés Groeiend aantal Katholieken 96e JAARGANG No. 22256 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn. prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. B^u voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 223e - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De minister van Oorlog, ir. Stuf, heeft een uitzondering gemaakt op de regel, dat een demissionair kabinet zich niet inlaat met het toekomstige beleid, daar dit door de nieuwe regering zal moeten worden opgesteld, In de toelichting op zijn begroting spreekt de minister over plannen om de organisatie van het leger zodanig te wijzigen, dat in de toekomst de Nederlandse bijdrage aan de Nato-strijdkraehten zal bestaan uit: Een paraat legerkorps van twee divisies en een beperkt aantal legercorpstroepen en een reserve legercorps van dezelfde samen stelling. Het enig zichtbare, dat zich gisteren in Den Haag heeft afgespeeld rondom de kabinetsformatie, is het bezoek ge weest, dat de vice-president van de Raad van State, dr. Rutgers, aan H.M. de Koningin op het Huis ten Bosch heeft gebracht. Dr. Rutgers is daar vijf kwartier gebleven en hij heeft met H.M. in de tuin de thee gebruikt, waarna een wandeling volgde, waar bij ook nog de directeur van het ka binet der Koningin, mejuffrouw dr. Tellegen, aanwezig was. Het is echter ondanks deze weinige activiteit niet uitgesloten, dat er onzichtbaar meer krachten aan het werk zijn gezet. Men denkt in Den Haag sterk in de richting van een geheime opdracht tot vorming van een ka binet. Mocht dit juist zijn, dan is het niet uitgesloten, dat een oplossing binnen enkele dagen te verwachten valt. DEN HAAG. Een tweejarig meisje, dat de rijweg wilde over steken, werd door een taxi aan gereden en gedood. Een wielrij der, die geen voorrang gaf aan een bestelauto, werd overreden en overleed aan de gevolgen van dit ongeluk. WANSSUM. Ben bijna drie jarig kindje is bij het oversteken van de weg door een vrachtauto gegrepen en gedood. KLOOSTERZANDE. Op de Rijksweg kwamen twee motorrij ders met elkaar in botsing. De 22-jarige M. Lokerse uit Kruinin- gen kwam daarbij om het leven. Het andere slachtoffer, de 33-ja- rige F. Timmers uit Axel, werd in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Hulst opgenomen. BERGEN OP ZOOM. Het vier jarig dochtertje van de familie Snoeijers liep bij het spelen plot seling de weg op en werd aange reden door de wagen van de heer T. uit Putte. Het kind was op slag dood. De verschillende divisies zullen daarbij meer zijn aangepast aan de atomische oorlogvoering en het huidige aantal van vijf divisies (parate en reserve) zal met één worden verminderd. De plannen zijn het resultaat van een studie van een daartoe ingestelde commissie, die in 1957 werd ingesteld. Deze commissie is tot de conclusie gekomen, dat een aanpassing van de divisie aan de atoomoorlog een vrij aanmerkelijke inkrimping van ed organisatie met zich meebrengt. De divisies worden dus kleiner, j - Het verkleinen van de divisie-organi- satie en de vermindering van de le gercorpstroepen levert zoveel perso- neelswinst op, dat het mogelijk is een tweede parate divisie op te richten. De meerdere eisen, die hierdoor aan de materieel-voorziening worden gesteld, zullen gedeeltelijk kunnen worden opgevangen door de over gang naar vier divisies in plaats van de oorspronkelijk geplande vijf. Al vorens de plannen echter zullen kunnen worden verwezenlijkt, is de goedkeuring van de NATO-bevelheb- bers noodzakelijk. Hierover wordt thans overleg gepleegd. Geen mindere inspannnig Met dat al zal er niets worden ver anderd aan het streven naar een, ge zien de mogelijkheden, zo groot mo gelijke Nederlandse bijdrage aan de Nato. De minister is van oordeel, dat de internationale situatie geen vermin dering van defensie-inspanning toe laat. Een zeker machtsevenwicht is nu eenmaal volstrekt noodzakelijk en men zal slechts tot vermindering van de bewapening kunnen overgaan, in dien dat ook aan de andere zijde van het ijzeren gordijn gebeurt. Daarvoor zijn echter "nog geen aanwijzingen. Ook de atoomoorlog geeft in dit bèeld geen verandering. Naast de strategische geldingsmacht blijft een meer conventionele strijdkracht een levenskwestie. Deze zal als schild moeten optreden, -om de strategische luchtmacht de gelegenheid te geven haar werk te doen en de bezetting van het Nato-gebied te voorkomen. Veel voor luchtmacht De minister is van oordeel, dat na afloop van de huidige opbouwperiode (1955 tot en met 1957) opnieuw een bedrag zal moeten worden vastge steld. dat als maximum kan worden beschouwd van wat Nederland voor de defensie kan uitgeven. Naai de mening van de bewindsman moet dit bedrag worden gefixeerd op f 1550.000.000 per jaar (dus honderd miljoen meer dan in 1957) waarvan de luchtmacht een betrekkelijk groot aandeel zal krijgen (f 363.000.000). De drie grootste regeringspartijen van Indonesië. Masjumi, Nahdatul Ula- ma en de P.N.I. zijn het er gisteren over eens geworden, dat aan de mi nister van buitenlandse zaken, Roes- lan Abdulgani, zal worden gevraagd een verklaring af te leggen over het gemeenschappelijke Indonesisch-Russi- sche communiqué, dat hij de vorige week in Moskou ondertekende. Het Britse ministerie van koloniën heeft bekendgemaakt, dat de gouver neur van Cyprus, sir John Harding, geen gratie heeft verleend aan drie ter dood veroordeelde Cyprioten: Mi- chaël Koetsoftas, Andreas Panajides, en Stelios Mavrommatis. De drie ter dood veroordeelden, die schuldig zijn bevonden aan het lossen van schoten op een Britse militair, zullen volgens een Grieks-Cypriotische geestelijke, vandaag worden gehan gen. DE FEDERATIE van Britse indus trieën is bezig met het voorbereiden van een plan voor medewerking van Engeland aan de gemeenschappelijke markt voor West-Europa. Volledig lid zal Engeland echter niet worden. IN LENINGRAD wordt, ter gelegen heid van de Rembrandttentoonstelling een Rembrandtcongres gehouden. Twee Nederlanders, dr. H. K. Gerson, directeur van het rijksbureau voor kunsthistorische documentatie, en J. C. Ebbinga Wubbens, directeur van het Museum Boymans, rijn door de Sov jet-Unie uitgenodigd. EEN 79-JARIGE DAME in Den Haag is aan de gevolgen van een kolen dampvergiftiging overleden. DE HAVEN van Hamburg zal ge schikt worden gemaakt voor het op nemen van de grootste tankschepen. De olielaad- en loscapaciteit zal tegen 1965 verdubbeld zijn. OP HET VLIEGVELD Valkenburg bij Den Haag zijn gisteren de Franse maarschalk Juin en generaal-majoor Geurin aangekomen. Zij brachten o.m. een bezoek aan minister Staf en zul len vandaag door de Koningin op Soestdijk worden ontvangen. DE GEMEENTERAAD van Amster dam heeft besloten ten laste van de gemeente een zevental onderhandse geldleningen aan te gaan tot een to taal bedrag van negen miljoen gul-' den, plus nog een lening van twintig miljoen. AARTSBISSCHOP MAKARIOS van Cyprus, die door de Britten naar de Seychellen is verbannen, heeft het ziekenhuis, waarheen hij in verband met een maagstoornis was overge bracht, gisteren verlaten. Er is een regeling in voorbe reiding waardoor militairen, be neden de rang van tweede lui tenant, in de gelegenheid wor den gesteld een verbintenis voor onbepaalde tijd aan te gaan. Dit om het personeelstekort gedeel telijk op te vangen. De aanmelding van adspirant- beroepsofficieren aan de K.M.A. loopt nog steeds niet naar wens, al dus minister Staf. Wel is de opkomst iets groter dan in de voorafgaande jaren. Voor het Katholiek Thuisfront is dit jaar 75000 gulden uitgetrokken. Ondanks de wensen van de NATO, acht de regering het niet verant woord nog meer vliegvelden ter be schikking van de luchtmacht te stel len. Om toch de noodzakelijke spreiding te krijgen, zullen geregeld lucht machtonderdelen op burgervliegvel den worden gestationeerd. Er zal een Weersverwachting van het K.N. i M.I. tot vanavond, opgemaakt i vrijdagavond 23,15 uur. Over het algemeen zonnig en vrij warm weer. Overwegend i matige wind uit zuidelijke rich- i tingen. i Verwachting van het Belgisch j Weerkundig Instituut: Lichte wind uit zuid tot oost. i Mooi tot bewolkt weer. Plaatselijk nevel of mist des morgens. Lichte onweersneigingen op het einde van t de dag. Vandaag: zon onder 18.45 uur Maan op 18.24 uur. Morgen: zon op 6.24 uur; maan onder 8.00 uur. be'gin worden gemaakt met de op bouw van een luchtwaarschuwings- systeem voor geheel West-Europa. Hiertoe is in de Atlantische raad be sloten. Nog voor het einde van 1956 zal het derde en laatste nachtjager- esquadron worden opgericht. Het wordt bewapend met Sabre-straal- jagers. Verder gaat men door met de vervanging van de Meteors door Hunters. De begroting van het Landbouw Egalisatie Fonds 1957 voorziet in steunmaatregelen voor de oogst 1957 van binnenlandse rogge. Op basis van de thans geldende prijzen is !?1?Fv°°r een bedrag uitgetrokken van f 15.000.000. Voor het opvangen van het nadelig saldo van de export van pekel- en vleeswaren houdt men voorlopig rekening met een bedrag van f 25.000.000. s Op basis van het thans geldende garantiesysteem voor toeslag op con- sumptiemelk, waarover een nieuwe regering uiteindelijk zal moeten be slissen, is een post uitgetrokken van f 60,7 miljoen. Het staatsbedrijf der PTT heeft in een nieuwe begroting over 1957 een exploitatie-tekort van 48.6 miljoen. Hiervan komt 35,6 mjljoen op reke ning van de dienst der posterijen. Alleen de afdeling telegrafie ver wacht in 1957 enige winst: f 300.000. Op de eerste dag van de tweede Londense conferentie over het Suez- kanaal hebben negen van de achttien deelnemende landen zich uitgespro ken voor oprichting van een interna tionale Vereniging van Gebruikers van het kanaal. Deze landen zijn: Engeland, Frankryk, de Ver. Staten, Australië, Nieuw-Zeeland, Noorwe gen, West-Duitsland, Italië en Ne derland. Pakistan heeft op de eerste confe rentie meegedeeld, dat het tegen het voorstel is en dat de 18 aanwezige landen Egypte dienden uit te nodigen nader met hen te onderhandelen. Denemarken, Perzië en Zweden hebben bekendgemaakt, dat zij nog geen vast besluit hebben genomen met betrekking tot toetreding tot de gebruikersvereniging. Vijf landen, t.w. Ethiopië, Japan, Portugal, Spanje en Turkije moeten zich nog over het plan uitspreken. De conferentie wordt vandaag voortgezet. In conferentiekringen ver wacht men, dat mogelijk 12 van de 18 deelnemende landen zullen be- De drie Nederlandse, baggermolens, die door Egypte in de Suezkanaalzóne worden vastgehouden, zullen binnen kort de terugreis kunnen aanvaarden, zo weet Het Parool te melden. Dit is het resultaat van een reis, die enkele leden van de directie van de Holland se Maatschappij voor Aannemingen (eigenaresse van de baggermolens) naar Egypte gemaakt hebben. Het werkloos liggen van de molens heeft de firma naar schatting 16.000.per dag gekost. In de Poolse staatscourant is het decreet van de Poolse regering gepu bliceerd, waarin bepaald wordt, dat alle priesters tussen 20 en 50 jaar zich moeten aanmelden voor de militaire dienst. In Poolse katholieke kringen maakt men zich ernstig ongerust over deze nieuwe maatregel, die gecombineerd met het decreet van 9 februari 1953, de regering vrij spel geeft. Dit laatste decreet bepaalt, dat voor elke kerke lijke benoeming de goedkeuring van de regering vereist is. Wanneer thans de communistische autoriteiten een priester wensen te verwijderen uit de zielzorg, dan behoeven zij hem slechts op te roepen voor de militaire dienst. Bij ontslag uit de dienst moet hij de goedkeuring der regering hebben voordat hij wederom in de zielzorg kan worden ingeschakeld. De Italiaan Ercole Baldini, wereldkampioen achtervolging bij de amateurs, heeft op de Vigorellibaan te Milaan het werelduurrecord verbeterd. Hij legde in een uur een afstand af van 46.383 km. Het oude record stond sedert 29 juni van dit jaar op naam van de Franse professional Jacques Anquetil, die eveneens op de Vigo rellibaan 46.159 km. had afgelegd. Voordien stond het record sinds 1942 op naam van de Italiaan Fausto Coppi met 45.798 km. Voor nadere bijzon derheden verwijzen we naar onze spqrtrubriek. 'n onzf. Limburgse mijnstreek wordt op het ogenblik een wel zeer al a -as r d i e e poging ondernomen om mijnwerkers te winnen voor de w"t™aira!' Marcinelle. De wervers zijn eigen, Nederlandse mü'n- 1" e "IJjnen werken. Hoeveel het er zjjn, weten wij a ™\aar natuurlijk laten zij zich hoge premies betalen voor iedere kame raad, die zij in ons Nederlands mijnbekken winnen. In wiens opdracht zii verven, wensen zij niet te zeggen. Zij garanderen de mijnwerkers, met wie zij in contact komen, een loon van zegge en schrijve f 60,per werkdag. Maar dan moeten zij wel in Marcinelle „in de kost" gaan, want de afstand is van onze mijnstreek uit te groot voor mijnwerkersvervoer per bus... had voor het werk in de mijnen. De ramp van Marcinelle heeft volledig de klad gebracht in de buitenlandse werving, zodat de Belgische mijnin dustrie voor een der ernstige crises van haar ganse bestaan komt te staan, een crisis, welke wel eens zeer kwade inflatorische gevolgen kan krijgen voor de nationale economie van België. Natuurlijk speelt het voor de be trokken Belgische mijnen geen enke le rol, dat onze mijnen ook werken met een onderbezetting aan het kool front. Maar ook schijnen zij te ver geten, dat onze mijnindustrie jaar lijks meer dan een miljoen gulden betaalt om het de Belgische mijnen mogelijk te maken nu reeds mee te spelen op de gemeenschappelijke markt der KSG, totdat zij dit uit eigen kracht kunnen. Mijnen als die van Marcinelle, verouderd als ze zijn, werken met zulke hoge kost prijzen, dat zij het gemiddelde van da Belgischa kostprijzen dermate on- De werving geschiedt zeer ge heimzinnig in café's onder het genot van een pot bier. De ge heimzinnigheid der werving maakt 't tot nu toe onmogelijk concrete gegevens over de om vang der werving te krijgen. De „wervers" kunnen ook werk aan bieden in de Belgische Kempen. Voor werk in deze mijnen wordt een loon geboden, dat ver uit gaat boven het daar gangbare. De klad zit er in In toenemende mate verlaten de Italiaanse mijnwerkers de Belgische mijnen. De gevolgen blijven niet uit: de produktie loopt terug en de Bel gen aelf hebban nooit veel animo ga- sluiten met een gebruikersvereniging in zee te gaan. Het plan Het was minister Dulles, die ter conferentie het ontwerp voor een Vereniging van Kanaalgebruikers uit eenzette. Ervan uitgaande, dat de achttien landen hun huidige samen werking moeten voortzetten, waarbij als basis de gezamenlijke verklaring van 23 augustus jl„ dient, betoogde hij, dat het nuttig is een kleine staf samen te stellen, die klaar zal staan om de schepen in dienst van deze landen bij te staan bij de vaart door het kanaal. „Wij behoeven de mogelijkheid niet uit te sluiten dat, op voorlopige prak tische basis, een vorm van samen werking met het bestuur van de Egyptische kanaalmaatschappij wordt gevonden, ook al zou Egypte op het ogenblik misschien niet bereid zijn in te stemmen met een perma nente regeling van het geschil in de vorm van een verdrag", aldus Dulles. T egen voor stel Intussen heeft maarschalk Boelga- nin, de premier van de Sovjet-Unie In het Lancaster House te Londen is gisterochtend de tweede interna tionale conferentie over de situa tie rondom het Suez-kanaal begon nen. De fotcr toont v.Ln.r. aan de conferentietafel de delegaties van Nederland, Nieuw-Zeeland en Noor wegen. Derde van links de leider van de Nederlandse delegatie: Mr. J. M. A. H. Luns, naast hem Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur in Londen. te kennen gegeven, dat de Sovjet- Unie een bijeenkomst van regerings leiders van Egypte, India, Frank rijk, de Ver. Staten en de Sovjet- Unie ter bespreking van de kanaal kwestie, ten zeerste zou toejuichen. Dit voorstel is uitermate koel ontvan gen in Washington, Londen en Parijs. Heilige Oorlog De Oelema's (godsdienstleraren) van de universiteit van El Azhar hébben gisteren op een vergadering in Cairo een resolutie aangenomen, waarin zij verklaren dat de uitroe ping van de Heilige Oorlog „een na tionale en religieuze plicht van alle Mohammedanen" is. De Oelema's riepen de gelovigen voorts op tot een „politieke, economische en culturele boycot van de imperialistische lan den." De Nederlandse tydelijk zaakgelas tigde in Djakarta, Herman Hage naar, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de waarnemend secreta ris-generaal van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, dr, Subandrio, om deze een nota van de Nederlandse regering te overhan- digen, waarin „krachtig wordt ge protesteerd" tegen de demonstraties en incidenten, die maandag na af loop van de zitting in de zaak- Schmidt zijn gehouden. In de nota wordt opgemerkt, dat de Nederlandse regering van oor deel is, dat „geen voldoende voor zorgsmaatregelen door de Indone sische regering zijn genomen om zulke incidenten te voorkomen". Afschuw gunstig beïnvloeden, dat de Belgische kolenprijzen te hoog zijn, om thans zoals gezegd uit eigen kracht met kans op succes te concurreren op de gemeenschappelijke markt. En desniettemin zou uitgerekend de mijn van Marcinelle onze mijnwerkers f 60 per dag kunnen bieden. Toch verdere exploitatie Terwijl de Belgische openbare me ning geëist heeft, dat de mijn wordt gesloten wegens het uitermate grote gevarenrisieo zij behoort tot de ge vaarlijkste mijnen uit het zuidelijke kolenbekken van België en de Ita liaanse mijnwerkers het vertikt heb ben er nog ooit ondergronds af te dalen en wegtrekken, zou volgens de „wervers" de directie besloten hebben tot verdere exploitatie van uit de nieuwe, in aanleg zijnde schacht. En onze mijnwerkers zouden goed genoeg zijn om, zij het dan ook tegen een abnormaal hoog loon, hun leven veil te hebben voor deze exploitatie? Zij zouden in plaats van de Italianen moeten afdalen, terwijl de Walen aan de kant blijven staan? Deze gaan voor nog geen goud de mijn van Marcinelle in; dat bewijst wel het feit, dat men onze mijnwerkers op 100 km afstand van Marcinelle t 60,— per dag biedt! Drie Indonesische dagbladen heb ben in hoofdartikelen hun „afschuw" uitgesproken over het incident voor het gebouw van het landgerecht in Djakarta. De Indonesian Observer schrijft! „De politie had voorzorgsmaatrege len moeten treffen tegen het uit barsten van geweld, toen het de vo rige week duidelijk werd, dat een bende daadwerkelijk trachtte de uit spraak van de rechter te beïnvloe den." Het gematigde Islamietische dag blad Abadi is van oordeel, dat het in cident de goede naam van de Indo- nesische regering en 't Indonesische volk afbreuk kan doen. De onafhankelijke Indonesia Raya stelt de vraag: „Jeugd van Indone sië. waar is uw ridderlijkheid?" Het blad voegt hieraan toe: „Da mensen op de achtergrond van dit in- cident, die de jeugd opstookten, moe ten worden vervolgd, indien premier Ali Sastroamidjojo het prestige van ons land werkelijk wil hooghouden." Dit is Robert Kukel, de veertienja rige zoon van de directeur van een Amerikaans bankfiliaal in de Duitse universiteitsstad Heidelberg, John W. Kuhel. De jongen plaatste zich plotseling in het wereldnieuws door een gangster, de 65-jarige Hugo Walgenbach, die het op de gelden van de bank had gemunt, neer te schieten. Elddrs in deze editie ge ven wij hiervan een uitvoerig bericht. Radio Vaticaan heeft meegedeeld, dat het aantal Rooms-Katholieken in de gehele wereld 484.077.000 bedraagt, dat is achttien procent van de wereld bevolking. Het aantal Rooms-Katho lieken neemt gemiddeld met 1.5 pro cent per jaar toe, de wereldbevolking met 1.4 procent. "N In New York wordt jaarlijks aan chauffeurs in de transport bedrijven in totaal een bedrag van ruim een miljard gulden betaald voor louter stil zitten in hun auto's bij verkeersop stoppingen. Dit werd door een vertegen woordiger van een van de grootste vervoersondernemin gen in New York meegedeeld op een conferentie te Londen, waar deskundigen uit 35 lan den zich bezig houden met het steeds groter wordende pro bleem van de overvolle ver keerswegen. De Amerikanen vertelden ook, dat in New York per jaar tengevolge van ver keersstremmingen een schade van meer dan een miljard dol lar wordt geleden. Hij achtte het aanleggen van wegen buiten de grote steden om een goede oplossing voor het vraagstuk.

de Stem | 1956 | | pagina 1