Grote waakzaamheid blijft geboden Troonrede met weinig positieve elementen Grote overheidsinvesteringen Schuld- Schuld-Schuld Miljoenen nootjes HOOGCONJUNCTUUR Meer woningbouw Een gulden komt zó binnen Zo gaat hij weer het huis uit Begrotingstekort sal ongeveer 786 miljoen gulden sijn mot molk moor mans driekwartkan DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 Minister in miljoenennota Voor Deltaplan vijftig miljoen Het begrotingsbeeld over 1957 vertoont volgens de Millioenennota voor de gehele dienst een tekort van 468 millioen gulden. Wanneer men echter rekening houdt met de werkelijke militaire uitgaven en bovendien met de uitga ven tot het doen waarvan later zeker machtiging zal worden gevraagd, dan resulteert een nadelig saldo, dat 318 millioen gulden hoger is dan dat op de ontwerp-begroting nl. 786 millioen. Zo is het ook met het tekort van vorig jaar gegaan, Bij het opstellen van de begroting voor 1957 is om. uitgegaan van de volgende veronderstellingen: 1. De algemene ouderdomswet treedt op 1 januari 1957 in werking. In verband hiermede is een liquiditeitsvoorschot van 230 miljoen aan het ouderdomsfonds opgenomen. Hiertegenover vervallen de uitgaven ingevolge de noodvoorziening ouden van dagen en afgezien van navloeiende op brengsten de middelen uit hoofde van de vereveningsheffing. 2. Een huurverhoging in 1957. 3. T.a.v. lonen en salarissen van het rijkpersoncel en het onderwijzend personeel zal in 1957, in verband met de compensatie voor de algemene ouderdomspremie en een mogelijke huurverhoging zomede als gevolg van de salarisverhoging per 1 september 1956, met een aanmerkelijke verzwa ring van lasten rekening moeten worden gehouden. Uit dezen hoofde is een bedrag van 200 miljoen opgenomen. 4. Het defensieplafond zal 1.450 miljoen bedragen. 5. De vrijstelling van omzetbelasting voor suiker en textiel vervalt op 1 januari 1957; voor het overige is ten aanzien van de belastingen uitgegaan van de bestaande tarieven. 6. De aandeelpercentages van gemeentefonds en provinciefonds in de opbrengst der belastingmiddelen voor 1957 zullen resp. 14,94 en 0,75 bedragen. Er is voorts van uitgegaan, dat 1957 zal worden gekenmerkt door een voortzetting van de huidige hoogcon junctuur, dus dat de economische situatie het beeld zal blijven vertonen van een maximale produktie-inspan- ning. Het accent van het budgetaire be leid zal onder dergelijke omstandig heden behoren te liggen op het voor kómen van een overspanning van de economie en op het bevorderen van een zo doelmatig en evenwichtig mo gelijke verdeling der schaarse pro- duktiefactoren. Meer en minder De bruto-opbrengst van de belastin gen, welke geheel of ten dele aan het rijk ten goede komen, is voor 1957 ge raamd op een totaal van 7.185 mil joen gulden. Voor gemeentefonds, provinciefonds en landbouw-egalisa- tiefonds komt hiervan in mindering 1.104 miljoen, zodat resteert voor het rijk 6.081 miljoen, iets meer dan zes miljard gulden dus. De aandelen van het gemeentefonds en het provincie fonds zijn gesteld op resp. 14,94 en 0,75 procent. Het vermoedeijlke kas tekort zal ongeveer 900 miljoen be dragen, maar hierbij heeft men wèl reeds met nog komende uitgaven re- kenin gehouden. Het totaal der uit gaven voor 1957 wordt geraamd op 7.836 miljoen. Hoewel dat maar 126 miljoen meer lijkt dan over 1956, moet rekening worden gehouden met het feit, dat de noodvoorziening voor ouden van dagen vervalt (dit jaar nog 300 miljoen nodig) en dat er voor oorlogs- en watersnoodschade 182 mil joen minder nodig is. De werkelijke stijging is dus ongeveer 610 miljoen gulden. Tot die stijging heeft bijge dragen: een voorschot aan het ouder domsfonds (230 miljoen), loonsverho gingen rijkspersoneel (130 miljoen), hogere rente op en aflossing van na tionale schuld (78 miljoen), water staat en verkeer (88 miljoen), enz. Loonronden Nu moet men hierbij, zo zegt de minister, rekening houden met de principes en verwachtingen, waarbij bij het opstellen van deze begroting is uitgegaan. Zo verwacht men een voortgaande verhoging van de belas tinginkomsten onder invloed van het verhoopte voortduren van de hoog conjunctuur. Dat brengt mee, dat bijv. voor werkverruimende maatre gelen maar een heel klein plaatsje is ingeruimd. Bovendien is er al reke ning gehouden met loonronden, al- dat oorspronkelijk op bijna 600 millioen geraamd werd. Volgens de huidige inzichten zal dit aan het eind van het jaar vermoedelijk tot 860 mil lioen stijgen. Het is een begroting, die in het licht van de huidige economische situatie niet geheel bevredigend kan worden geacht, aldus de minister. Naar verwachting zal de belasting druk in 1957 dalen tot het laagste niveau sinds de oorlog. thans met de verwachte gevolgen er van. Want die loonronden worden, zoals bekend verwacht in verband met het invoeren van de ouderdoms wet en van de huurverhoging. Voorts acht de minister het noodzakelijk om het begrotingsbeleid te zien tegen de achtergrond van de economische toe stand, van de hoogconjunctuur dus. Het expansieproces gaat nog steeds door. Het binnenlands verbruik- neemt nog steeds toe, terwijl de investerin gen zich op een ongekend hoog peil bewegen. De ontwikkeling van de betalings balans begint steeds meer de aan dacht te vragen. De deviezenreserves hebben in de loop van dit jaar een niet onbelangrijke teruggang te zien gegeven. Aangenomen mag worden, dat in de eerste helft van 1956 de lo pende rekening van de betalingsba lans een tekort heeft opgeleverd. In de recente ontwikkeling moet een dui delijke aanwijzing worden gezien, dat grote waakzaamheid geboden is. Dit te meer, omdat handhaving van een zeker overschot op lopende rekening gewenst moet worden geacht. Overspanning Wat de conjuncturele situatie in de naaste toekomst betreft lijkt de ver wachting gewettigd, dat de westelijke landen voorlopig geconfronteerd zul len blijven met de noodzaak om, met behoud van de gewenste expansie op langere termijn, een overspanning van de economie met de daaraan in herente nadelige gevolgen met name verstoring van het externe evenwicht, onverantwoorde prijsstij ging en bemoeilijking van de meest gewenste verdeling der produktie- factoren te voorkomen. Voor ons land is dit niet anders. Mede in het licht van de hierboven gesignaleerde ontwikkeling van de betalingsbalans zal het financieel- economisch beleid er toe moeten bij dragen, dat verbruik en investeringen niet verder toenemen dan met de stij ging van de produktie in overeen stemming is, waarbij ten aanzien van het niveau der investeringen de eisen van de structurele ontwikkeling mede bepalend zijn. Moet uit het conjunctureel oogpunt een toeneming van het absolute uit- gavenpeil van het rijk met een zekerei bezorgdheid worden bezien, in zover re kan wel van een, althans relatieve, verbetering worden gespraken, dat het begrotingsbeeld een verdere da ling van de uitgaven in verhouding tot het nationale inkomen doet ver wachten, ondanks het feit, dat de invloed van het wegvallen van de noodvoorziening ouden van dagen grotendeels wordt gecompenseerd door het m de begroting opgevoerde renteloze voorschot van 230 miljoen aan het ouderdomsfonds. Deze uit gave heeft evenwel een incidenteel karakter; in de jaren na 1957 zal het voorschot geleidelijk worden gedelgd. Zoals gebruikelijk wordt in de mil- jenennota de nodige aandacht be steed aan de afzonderlijke departe menten. Enkele bijzonderheden volgen hieronder: Defensie. Het maximum van de uit gaven ten behoeve van defensie is vastgesteld op 1.350 miljoen gulden. Men gaat echter van een bedrag uit, dat 100 miljoen hoger ligt. Dat zit hoofdzakelijk in het feit, dat lonen en prijzen gestegen zijn. Ook dit hogere bedrag zal vermoedelijk niet groot genoeg zijn, zodat bepaalde voorzie ningen naar latere perioden verscho ven zullen moeten wordem De werke lijke uitgaven zullen in 1957 ongeveer 1.800 miljoen bedragen. Buitenlandse betrekkingen. Voor deelname in het kapitaal van de in ternationale bank voor ontwikkkeling en herstel is weer 25 miljoen gulden nodig. De Nederlandse vertegenwoor digingen in het buitenland worden weer duurder, tengevolge van de overal stijgende prijzen en kosten van levensonderhoud. Poltie en Justitie. Voor de rijks politie zijn in 1957 grotere bedragen nodig, hoofdzakelijk tengevolge van de intensivering van de preventieve verkeerssurveillance op de grote in tercommunale wegen. Het personeel van de Raad voor Rechtsherstel is met 140 man verminderd, omdat de werkzaamheden van dit instituut af lopen. Onderwijs en cultuur. Het peil der uitgaven in deze sector stijgt aanzien lijk, voor een deel door stijging van salarissen van leerkrachten, voor een deel ook door het grotere aantal leer lingen. Pedagogische instituten zullen meer subsidie krijgen, als voorstellen in die richtingen worden aangenomen. Voor het eerst zijn gelden uitgetrok ken ten behoeve van de tweede tech nische hogeschool te Eindhoven. Het maximum der uitgaven voor de kunsten is verhoogd tot 9 miljoen gulden. Waterstaat. De uitvoering van de Deltawerken gaat in 1957 weer 50 miljoen vergen. Completering van de tunnel te Velzen zal nog 13 miljoen kosten. Sociale Voorzieningen, enz. Het aantal cursisten op Rijkwerkplaatsen wordt geraamd op 3700 gemiddelde bezetting. Voorts is 10 miljoen voor zien aan te verlenen garanties voor emigranten. Ter bestrijding van de kinderverlamming is een bedrag van een miljoen uitgetrokken. Voorts is 26 miljoen uitgetrokken, om te voor zien in verplichtingen, waaraan In donesië niet voldoet. Het woningbouwprogramma voor 1957 is vastgesteld op 75.000 wonin gen, derhalve 5000 meer dan het programma voor het lopende jaar. Het is als volgt samengesteld: woningwetbouw 35.000 woningen premiebouw herbouw (wet op de materiële oor logsschaden) vrije sector 33.000 3.000 4.000 75.000 woningen De belangrijkste componenten van de voor 1957 geraamde bijdragen in het belang van de volkshuisvesting zijn: a. bijdragen in exploitatie tekorten b. premieregeling woning bouw c. kosten van woning verbetering en -splitsing 118 min 142 min 6 min V erdeling Bij de beschouwing van het op gestelde programma dient, aldus de bewindsman, in aanmerking te worden genomen dat de bouwprij zen in de laatste jaren zijn geste gen. Daartegenover staat echter een verhoging van de produktiecapaci- teit. Deze wordt o.a, veroorzaakt door een bescheiden, maar deson danks duidelijk merkbare stijging van het aantal bouwvakarbeiders en door een toenemende mechani satie. Ir. Witte verwacht dan ook een produktiestijging van 8 pet. Al deze jactoren in aanmerking ne mende. heeft de bewindsman zijn verwachtingen voor het volgende jaar aldus opgesteld: In miljoenen guldens 1957 1956 2® (Advertentie) Ten TSehoeve van belangrijke bouw werken in onze gewesten vermeldt de Rijksbegroting 1957 o.m. de volgende posten: De uitvoering van de Deltawerken zal in 1957 ongeveer 50 miljoen ver gen, waarvan 8 miljoen afkomstig is van vorige dienstjaren. Hiervan is 6 miljoen nodig voor de voortzetting van de indijking van de Biesbosch en het watervrij maken van het land van de Donge en het Oude Maasje; een werk, dat reeds vóór de waters noodramp is aangevangen. De werk zaamheden aan de stormvloedkering bij Krimpen a.d. IJssel worden voort gezet. Hiervoor is 9,5 miljoen uitge trokken. Ten behoeve van het Drie- eilandenplan wordt in de onderhavige ontwerp-begroting 11 miljoen ge vraagd. De afdamming van het Ha ringvliet, waarvoor in de begroting 1956 reeds een bedrag van 11.6 mil joen was uitgetrokken, zal in 1957 worden voortgezet. Hiertoe wordt in de ontwerp-begroting voor laatstge noemd jaar 17,5 miljoen voorgesteld. Ten behoeve van de Itijnkanalisatie is voor 1957 10.8 miljoen geraamd tegenover 6.5 miljoen in 1956. Deze kanalisatie dient aan te sluiten op de afdamming van het Haringvliet, ten einde Rotterdam met betrekking tot de zoetwatervoorziening niet in moei lijkheden te brengen. De bouw van de stuw bij Hagestein, welke tevens zal worden gebruikt voor het opwekken van elektrische energie, vindt voort gang (1957 8.4 miljoen). Voorts wordt onderwijs tegen de vele andere dringende behoeften heeft de mi nister gemeend zijn begroting voor dit onderdeel met kunnen verhogen. 35 miljoen te Wonin gen 1100 950 Boerderijen 52 42 Industrie 320 240 Scholen 150 115 Kerken 23 18 Herstel watersnood en oorlogsschade 80 75 Weg- en waterbouw 494 400 Overige werken 275 207 Totaal 2494 2047 Ben andere opvallende verhoging betreft de bedragen, die voor de scholenbouw werden uitgetrokken. Na afweging van de eisen van het Ir. H. B. J. WITTE ,,Meer woningen". ,nail0nale schuld heeft in de fase eyan 30 jum 1955 lot 30 juni wederom een daling ondergaan 7 0'n£n 369 mln- en bedraagt thans 7 409 Y1: Deze dalin9 heeft voor mlnbetrekking op de binnen landse en voor 77 mln. op de bui tenlandse schuld. In de genoemde periode werd tot een bedrag van 65 mln. aan lenin gen uitgegeven en werd 1 mln. aan 'nvesteringscertificaten geplaatst. J och steeg de binnenlandse geves tigde schuld slechts met 467 mln., eangezien de schuld verminderde door verplichte delging tot een be drag van 148 mln. en door het vol doen van belastingaanslagen met staatsschuld tot een bedrag van 36 mln. Mede door deze consolidatie is de vlottende binnenlandse schuld in de genoemde periode teruggelo pen met 1113 mln. Op de buitenlandse schuld werd 79 mln. verplicht afgelost. Daar door koerswijzigingen de tegen waarde van deze schuld met 2 mln. toenam, bedroeg uiteindelijk de da ling 77 mln. Leden der Staten-G ener aal, Ofschoon meer dan drie maanden zijn verlopen sinds de verkiezingen voor de Tweede Kamer werden gehouden, is het nog niet mogelijk gebleken te komen tot de vorming van een nieuw kabinet. Het demis sionaire kabinet doet op mijn uitnodiging alles wat het in het belang van het koninkrijk noodzakelijk acht. Evenwel kunnen u onder deze omstandigheden geen plannen betreffende het in de toekomst te voeren beleid worden voorgelegd. Niettemin heb ik er bijzondere prijs opgesteld de eerste gewone zitting der vernieuwde Staten-Generaa] persoonlijk te openen. Gij zijt hier voor het laatst bijeen in het sinds 1887 geldende aantal. De uitbreiding van het aantal leden, waartoe bij de jongste wijziging der Grondwet is besloten, zal spoe dig tot stand komen. Ook in het komende jaar zult gij gesteld worden voor tal van vraagstukken, waarop veelal ook de internationale toestand invloed uitoefent. Over het wereldbeeld blijven de schaduwen liggen van belang rijke internationale problemen, welke nog steeds niet tot oplossing konden worden gebracht. In de laatste tijd bestaat bovendien reden tot bezorgdheid over een ondermijning van het vertrouwen, dat althans in de vrije wereld de internationale rechtsregels en gebruiken worden nageleefd. Herstel van dit ver trouwen moet van het hoogste belang worden geacht voor het bereiken van stabiliteit in de internationale betrekkingen. Alleen indien de overtuiging aanwezig is, dat de regels van het internationaal verkeer in acht worden genomen, zal de mogelijkheid blijven bestaan om ernstige conflicten te voorkomen door tijdig in vreedzaam overleg een voor partüen aan vaardbare oplossing te zoeken. Verschillende gebeurtenissen in Indonesië in de loop van dit jaar hebben geleid tot een ontwikkeling in de verhouding tussen ons land en deze republiek, die wij betreuren. De zorg der regering blijft uitgaan naar Neder landers in Indonesië, die aldaar in moeilijkheden ver keren, en naar hen, die zich vandaar in Nederland vestigen. De ontwikkeling van de situatie in het midden oosten heeft de wereld voor nieuwe en gevaarlijke problemen gesteld. Het bezoek, dat mijn man en ik het vorige jaar aan Suriname en de Nederlandse Antillen hebben gebracht, stemde ons tot grote vreugde. Wij bewaren een dankbare herinnering aan de talloze blijken van aanhankelijkheid, die wij daar ontwingen en die dui delijk de sterke band met het koninkrijk aantoonden. De openlegging van Nederlands-Nieuw-Guinea gaat voort. Daarbij wordt gestreefd naar toenemende inschakeling van de autochtone bevolking bij de ont wikkeling van eigen land. Een werkcommissie is ingesteld, die tot taak heeft een algehele herziening van de bewindsregeling-Nieuw-Guinea voor te be reiden. De luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten hebben hier te lande tot nu toe teleurstelling gewekt. Ik spreek de hoop uit, dat bij de voorzetting daarvan meer dan tot dusver met redelijke aanspraken van de Nederlandse luchtvaart rekening zal worden gehouden. Het Nederlandse volk heeft zich de laatste jaren mogen verheugen in een over het algemeen genomen gunstige economische ontwikkeling. Ook thans blijft de toestand gekenmerkt door een hoge graad van be drijvigheid. Intussen treden, zowel in ons land als daarbuiten, geleidelijk meer spanningen op. Maat regelen tot het tegengaan daarvan vragen in toe nemende mate de aandacht, in het bijzonder ook met het oog op de ongunstiger ontwikkeling van de be talingsbalans in de verstreken maanden van dit jaar. De op zichzelf verheugend hoge stand van de werk gelegenheid in onderscheidene bedrijfstakken komt tot uiting in een toenemende vraag naar arbeids krachten, waaraan, ondanks alle inspanningen, niet kan worden voldaan. Dit is ook van invloed op het tempo, waarin kan worden ingelopen op het woningtekort, dat de zwaar ste nood is, waaronder ons volk lijdt. Alle mogelijk heden om in die nood met groter spoed te voorzien dienen te worden aangegrepen. Aan de woningbouw wordt de grootst mogelijke prioriteit gegeven. Ook bij de verschillende takken van het onderwijs noopt het tekort aan personeel en gebouwen tot in grijpende maatregelen. De gezondheidstoestand der bevolking blijft zich gunstig ontwikkelen. Hoewel nog niet te voorzien is welke wetsvoorstellen u in de naaste toekomst zullen bereiken en in hoeverre reeds ingediende voorstellen zullen worden gehandhaafd, staat het vast, dat in het komende zittingsjaar weer veel van uw werkkracht zal worden gevraagd. Naast de begrotingen zullen reeds dadelijk de ont werpen betreffende pensioenregelingen en'inzake de ziekenfondsverzekering voor bejaarden in aanmerking komen voor behandeling. Tijdige afdoening daarvan is van overwegende betekenis in verband met de wet op de algemene ouderdomsverzekering. Het beroep, dat op velen van u wordt gedaan voor de vertegenwoordiging in internationale en supra nationale parlementaire instellingen, zal een nieuwe uitbreiding ondergaan. Binnenkort zal de raad gevende interparlementaire Beneluxraad voor het eerst bijeenkomen. Ik vertrouw, dat hij een nieuwe impuls zal geven aan de samenwerking van de Beneluxlanden, die een bijzondere betekenis heeft in het geheel van de vormen van samenwerking tussen de vrije volkeren, waaraan Nederland deelneemt. Het overleg tussen de zes landen, die deel uitmaken van de Kolen- en Staalgemeenschap, inzake de tot standkoming van een verdrag over de gemeenschap pelijke markt en over de kernenergie zal bij welslagen aan dit geheel een nieuw en belangrijk element toe voegen. Moge God u wijsheid en kracht schenken voor de vervulling van uw veelzijdige en verantwoordelijke taak. Hiermede verklaar ik de zitting der Staten- Generaal voor geopend. een aanvang gemaakt met de bouw van de stuw bij Maurik (1957 2 mil joen). Geboutven Nieuwbouw en inrichting van ver grote gebouwen, technische hoge school te Eindhoven 5 miljoen. Nog nodig 31.5 miljoen. Voltooiing wordt verwacht in 1963. Bouw gewestelijk arbeidsbureau en districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening te Den Bosch 300 duizend gulden. Voltooiing wordt verwacht in 1957. Bouw rijkskantorengebouw te Ter- neuzen 600 duizend gulden. Voltooiing wordt verwacht in 1958. Herstelwerken buitenhaven Vlissin- gen 150 duizend gulden. Voltooiing wordt verwacht in 1959. Voortzetting restauratie Abdij-com plex te Middelburg 325 duizend gul den. Voltooiing wordt verwacht in 1958. Bouw griffiegebouw in het Abdij complex te Middelburg 400 duizend gulden. Voltooiing wordt verwacht in 1959. Uitbreiding Rijkskweekschool te Middelburg 220 duizend gulden. Vol tooiing wordt verwacht in 1957. Verkeer Gezien de toenemende intensiteit van het wegverkeer worden voor de aanleg en verbetering van wegen, alsmede daarbij aansluitende voorzie ningen in de begroting 1957 opnieuw hogere kredieten dan voor 1956 aan gevraagd. Het programma beslaat het gehele land, waarbij speciale aan dacht wordt geschonken aan de uit breiding van, het snelverkeerswegen- net en aan vergroting van de weg capaciteit. We laten hier enkele pos ten volgen, welke voor onze gewesten van belang zijn: Brug over de Merwede bij Gorin- chem 6 miljoen. Voltooiing verwacht in 1959. Herbouw brug over het Markkanaal in de rijksweg Zevenbergschehoek Breda bij Terheijden 70 duizend gul den. Voltooiing wordt verwacht in 1957. Baanverdubbeling van en aanleg rijwielpaden langs enkele vakken tus sen Vught en Tilburg en omlegging te Helvoirt 2 miljoen. Voltooiing ver wacht in 1959. Rijksweg 27 aanleg gedeelte Lex- mondGorinchem 2 miljoen. Vol tooiing verwacht in 1960. Aanleg tweede rijbaan VianenDen Bosch 2.8 miljoen. Voltooiing ver wacht in 1961. Aanleg rijwielpaden op rijksweg 16 gedeelte Princenhage—Zundert 300 duizend gulden. Voltooiing wordt ver wacht in 1959. Aanleg gedeelte Sleewijk—Breda, inclusief rondweg Breda van rijks weg 27, 1.8 miljoen. Voltooiing wordt verwacht in 1962. Aanleg gedeelte MoergestelEind hoven van rijksweg 63 2.5 miljoen. Voltooiing wordt verwacht in 1959. Aanleg, inrichtingen, veerpleinen en toegangswegen veren Westerschel- de 7.5 miljoen. Voltooiing verwacht 'in 1964. Aanleg nieuwe veerhaven te Bres- kens 2.55 miljoen gulden. Voltooiing wordt verwacht in 1957. Wijziging veerhaven te Kruiningen 450 duizend gulden. Voltooiing wordt verwacht in 1958. De minister wil van subsidies af. Hij vindt, dat vermindering of af schaffing van consumentensubsi dies uit de begroting van het land- bouw-egalisatiefonds moeten ver dwijnen; dat geldt ook voor een ander soort subsidies, nl. huursub sidies. Ook televisie-subsidies zou den moeten verdwijnen. PTT zal niet aan loonsverho gingen kunnen ontkomen; het re sultaat zal vermoedelijk een exploi tatieverlies zijn, zodat verhoging van de tarieven wel nodig zal zijn. Van luisteraars met distributie hoopt men in 1957 totaal ruim 27 miljoen gulden luisterbijdragen te ontvangen. Het totale aantal ambtenaren (burgerlijke rijkspersoneel) wordt voor 1957 geraamd op 119.876. Voorzover de afwikkeling van de watersnoodschade in 1957 nog uitgaven zal vergen, zullen deze vrijwel geheel kunnen worden ge financierd uit reeds toegestane be dragen. Ten behoeve van de reste rende werkzaamheden in de agra rische sector wordt nog een bedrag van bijna acht miljoen gulden uit getrokken. Het rijk hoopt van bedrijven in de particuliere sector de volgende aandelen uit de winst te ontvangen: Breedband 6,8 miljoen, KLM 4 mil joen, Nationaal Herstel 3 miljoen, Hoogovens 2,5 miljoen, Ned. Aard olie Mij. 2,9 miljoen, Ned. Zout- industrie 0,7 miljoen en Ned. Springstoffenfabriek 0,5 miljoen. Vijftien miljoen gulden heeft het rijk in 1956 ontvangen uit de ver koop van een post aandelen KLM. Voor de in 1958 te houden We reldtentoonstelling in Brussel is op de begroting voor 1957 een bedrag uitgetrokken van 3,5 miljoen gul den. Voor 1956 was een half mil joen uitgetrokken, maar later is dat bedrag verhoogd tot anderhalf mil joen. De totale kosten zullen zes miljoen bedragen. De afwikkeling van oorlogs schade is „op een oor na gevild". Voor 1957 zullen daarvoor geen be dragen meer worden aangevraagd, d.w.z. voor wat de privaatrechte lijke sector betreft. Schade in de publiekrechtelijke sector zullen nog aanzienlijke bedragen vergen, af gezien van de aflossing van op- bouwobligaties. In de begroting van het scheep vaartfonds is rekening gehouden met de exploitatie van twee ge charterde schepen en drie schepen in eigendom voor emigrantenver- voer enz.

de Stem | 1956 | | pagina 7