Het Wespennest SCHELDEVRAAGSTUK BAND OF BREUK Paeblad P extern Meningen en Commentaren Duw had dood tot gevolg Monument voor Joe Mann AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Est d& maand/ eé&c dag SAN O STOL 8 Idee l" ja. haakt, lelijk In het lorden |Drink ar U! TWEEDE BLAD WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 ALGEMEENHEDEN MEN ZEKERE BEZORGDHEID DRAMA-SCHMIDT Deviezenbeperking reizigersverkeer opgeheven Van Cauwelaert over waterwegen Jordanië in het ongelijk gesteld vetst mëmAA#$£ mwxr MATSOEMOTO NAAR MOSKOU Onvermoede zeereis Mode-collectic terecht Gebrek aan EVENWICHT maakt Uw maag van streek I GEBISMUREERD MAGNESIUM maakt de spijsver tering spoedig weer normaal l TELEVISIE-PROGRAMMA'S \rland. 3 (Advertentie) ■^^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^ hem eigenlijk niets aangaan, omdat ze geheel passen in het beleid van de komende regering. Maar hij moest deze veronderstellingen wel opzetten, omdat anders deze begro ting helemaal een slag in de lucht werd. Zo is hij bijvoorbeeld ten aan zien van de miltaire uitgaven maar uitgegaan van de mogelijkheid, dat het in de eerste fase van de kabi netsformatie bereikte compromis (plafond van 1450 miljoen) zal wor den aangehouden. Wat het Land- bouwegalisatiefonds betreft, kan in deze begroting ook nog niet vooruitgelopen worden op een mo gelijke vermindering of afschaffing van subsidies met daarmee corres ponderende prijsverhogingen, al laat de minister te dezen aanzien wel even zijn oordeel horen. Niet geheel bevredigend, vindt de steller van de Nota het begro tingsbeeld. Maar als er met zoveel nadruk wordt gewezen cp ee:i be grotingstekort van 786 miljoen moeten we er met evenveel nadruk op wijzen, dat daarbij gewone dienst en kapitaalsdiensten weer door elkaar geklutst zijn. De ge wone dienst alleen biedt een bui tengewoon gunstig beeld, ook als men er de tekorten van de buiten gewone dienst en van 't landbouw- egalisatiefonds a 159 miljoen in ver disconteert. Dan is er altijd nog een voordelig saldo van 435 miljoen Hierbij is de raming van de belas tingopbrengsten in vergelijking met 1956 wel wat hoger opgevoerd (t.w. met 105 miljoen), maar als we dan ook lezen, dat de vermoedelijke op brengsten voor de fiscus in 1956 620 miljoen hoger zijn dan de oor spronkelijke raming, dan vragen we ons af, cf de begrotingscijfers in dit opzicht weer niet erg aan de krappe kant zijn gehouden cn dus het totaalbeeld donkerder "kleuren dan met de werkelijkheid overeen komt. Aan de andere kant mogen we het oog zeker niet sluiten voor de ongunstige ontwikkeling van de handelsbalans en het daardoor elke week te constateren deviezenverlies. Verbruik en investeringen mogen dus niet meer stijgen dan met de produktiviteitsverhoging in over eenstemming is. Er is trouwens aan de S.E.R. al advies gevraagd over een mogelijkheid van consumptie- indamming, nadat de investerings- drang al door versnelde belasting heffing is afgeremd. Maar hier ko men we dan toch ook weer tot de noodzaak, dat de overheidsuitgaven zich niet aldoor maar in sterk stij gende lijn mogen bewegen. De mi nister tracht ons in dit opzicht te troosten met de mededeling, dat er toch een relatieve verbetering is in verhouding tot het nationale in komen. Wat niet wegneemt, dat hij ook uitdrukking geeft aan „een ze kere bezorgdheid" ten opzichte van MOOIT hebben Troonrede en Mil- joenennota zo schaars de ge gevens voor een commentaar ge boden. Ze kunnen niet veel meer doen dan registreren wat heden is. Zodra ze tot het trekken van toe- komstlijnen willen overgaan, wor den ze geremd door het feit, dat er geen echt kabinet en geen rege ringsprogram is. De ploeg van de missionaire ministers neemt slechts de lopende zaken waar. De Troon rede zegt het dan ook onomwonden: Er kunnen geen plannen betreffen de het in de toekomst te voeren beleid worden voorgelegd. Ze be paalt zich dan ook in hoofdzaak tot volzinnen, welke iets vertellen over de moeilijke internationale problemen, over de onbevredigen de ontwikkeling van onze verhou ding tot Indonesië, over de teleur stellende luchtvaartonderhandelin gen met de Verenigde Staten. Van belang is het wel, dat er iets gezegd wordt over onze landgenoten in Indonesië, die in moeilijkheden ver keren en over een nieuwe aanpak in Nieuw-Guinea. Gezien recente gebeurtenissen, moet duidelijk ge steld worden, dat we in onze taak daarginds niet verzaken. Enige warmte ligt er in de passage be treffende de parlementaire Bene- luxraad, waarvan de Troonrede een nieuwe impuls verwacht voor de samenwerking van de Benelux- landen. Wat er over de binnen landse aangelegenheden wordt ge zegd, ligt helemaal in de sfeer van de overbekende feiten en vanzelf sprekendheden. Het meest typerend is wel de navolgende zin: ..Hoewel nog niet te voorzien is, welke wets voorstellen u in de naaste toe komst zullen bereiken en in hoe verre reeds ingediende voorstellen zullen worden gehandhaafd, staat het vast, dat in het komende zit tingsjaar weer veel van uw werk kracht zal worden gevraagd." In deze fraaie algemeenheid staat de armzalige toestand van ons po litieke leven op de dag van vandaag ten voeten uitgetekend. F)E Miljoenennota moet zich uit- teraard wel met de toekomst bezig houden. Een begroting vormt nu eenmaal een projecteren van de toekomst. Maar hier zijn toch ook duidelijk de reserveringen merk baar, welke de onzekere politieke toestand aan de beschouwingen op legt. De demissionarie minister gaat uit van veronderstellingen, welke Advertentie) de toeneming van het absolute uit- gavenpeil van hot Rijk. „Een zekere bezorgdheid" moet het oordeel over heel deze begroting ook wel kleuren, omdat niemand natuurlijk weet, of de versomberde internationale toestand straks weer geen „effecten" zal veroorzaken, welke tot dieper-ingrijpende maat regelen nopen. We moeten trouwens ook maar afwachten, of een straks optredend Kabinet al deze visies van de de missionaire ministers wel over neemt. R een waardige zelfverdediging heeft de Nederlandse beklaagde Schmidt te Djakarta nogmaals zijn onschuld betuigd ten aanzien van de hem ten laste gelegde samen zwering tegen Indonesië. Evenals mevr. Bouman, zijn verdedigster, wist hij de leugens en verzinsels der getuigen a charge te wraken en te ontzenuwen. De officier van justitie heeft nochtans zonder repliek zijn eis van 15 jaar gevangenisstraf gehand haafd. En de rechter moet straks vonnis wijzen in een geladen at mosfeer, die zelfs voor hem drei ging kan inhouden, wanneer hij naar plicht en geweten recht laat gelden oven de wensen van het ge peupel. De wilde aanvallen op Schmidt en op mevrouw Bouman onder aanvoering van de hoofdgetuige a charge,- zo duidelijK als leugenaar I aan de kaak gesteld, tonen, hoe I wonderlijke rechtsbegrippen leven j in het land -van de cre-doctor in 'net recht Soekarno. Terwijl nu blijkt, dat zelfs het le ven van mevr. Bouman in Djakarta niet zeker meer is, moet men wel met grote scepsis het slot van de rechtspraak in het proces-Schmidt tegemoet zien. Anti-kolonialistische haat maakt nu eenmaal zwart wat wit is, en omgekeerd. Voor W'est-Duitsland: Met ingang van 15 oktober worden j in het reizigersverkeer door West- Duitsland de laatste deviezenbeper- kingen opgeheven. Duitse en buiten landse reizigers mogen bij het binnen komen en verlaten van West-Duits- land dan onbeperkte bedragen aan alle. soorten valuta meenemen. De heer van Cauwelaert, lid van de Nederlands-Belgische commissie voor de Waterwegen, heeft maandagavond in de Vlaamse club te Brussel gespro ken over het Scheldevraagstuk. Hij weidde daarbij uit over de on derhandelingen. die hij in opdracht van de Belgische regering voerde, met de vroegere minister-president Colijn en die zouden geleid hebben tot de ondertekening van een ontwerpver drag op Paaszaterdag van 1932. Tot Nederland op het laatste ogenblik „om tot dusver onbekende redenen rechtsomkeert maakte". Hij sprak ook over de „goodwill- werkzaamheden" van de commissie- Steenberghe-van Cauwelaert. Van Cauwelaert zei niet te begrijpen waarom van de Belgische regering drie jaar na de indiening van de ad- viesbesluiten van deze commissie nog vrijwel niets anders dan een enkele nota naar Den Haag was gegaan. Met betrekking tot de vermeende koppe- De gemejigde Israëlisch-Jordaanse bestandscoihmissie heeft Jordanië ver oordeeld wegens een aanval op Israë lische militairen in het gebied van Hebron, waarbij zes hunner zijn ge sneuveld De resolutie doet een beroep op Jordanië ..onmiddellijk op te houden met het bedrijven van dergelijke vij andelijkheden, die- de veiligheid van het betrokken gebied in gevaar bren gen." Gcltnporticrd doori NV. CIGARETTES IMPORT CV A.J. BLOK tCHEVENINGEN pet 20 $f. De Japanse regering heeft dinsdag morgen besloten haar ambassadeur Sjoenisji Matsoemoto naar Moskou te zenden voor inleidende besprekingen tot de Russisch-Japanse onderhande lingen, die door de Japanse premier Hatojama zelf zullen worden gevoerd. Het vertrek van Hatojama. dat op 26 september zou zijn gesteld, zou wel eens kunnen worden uitgesteld, totdat de Russische houding inzake de Ja panse territoriale wensen duidelijker zijn geworden. Voor de rechter in de Duitse kustplaats Brunsbüttelkoog eindigde een onvoorziene zee reis van twee Amsterdammers, de 41-jarige leidekker P. J. F. en de 46-jarige havenarbeider D. A. Beiden hadden in een Amsterdams café een glaasje gedronken met enkele opvaren den van het Zweedse schip „Transic". Toen het café werd gesloten hebben de zeelieden en de Nederlanders hun feest voortgezet aan boord van het Zweedse schip. En verder we ten de Amsterdammers niet meer wat er gebeurd is. Ze ontwaakten op open zee en de kapitein wilde beide mannen graag aan boord houden, om dat hij voor zijn schip over zo weinig personeel beschikte. In Dtiitsiand namen de Amster dammers evenwel de benen. Zij kwamen voor de rechter omdat ze niet in het bezit waren van geldige papieren. De rechter bepaalde, dat ze op een Neder lands schip moeten worden gezet, retour naar Amsterdam. ling van Belgische zijde van de Schel- de-Rijnverbinding aan het Deltaplan, zei spreker, cat Nederland niet mag menen, dat België, wanneer het even tjes over het muurtje komt kijken, ongeoorloofde verlangens koestert. ..De Schelde betekent voor de lage landen band of breuk," aldus van Cauwelaert, die ten slotte tot verste viging van de eenheidsgedachte aan spoorde. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terechtgestaan de 53-jarige fa brieksarbeider P. uit Eijsden, die op 21 mei van dit jaar de dood heeft veroorzaakt van de Ambonees Ruben Rahametwau. Op de verkeersweg Maastricht- Eijsden had verdachte, die per motor reed, de voor hem rechts van de weg fietsende Ambonees bij het passeren opzettelijk met de elleboog terzijde gestoten, zodat de wielrijder met een smak op het wegdek terecht kwam en en kele uren later in het zieken huis te Maastricht was overleden. Verdachte erkende ter zitting van de rechtbank, gelijk ook verschillende getuigen bevestigden, de man terzijde te hebben gestoten: waarom hij dit deed, werd echter niet helemaal dui delijk. De officier vroeg wegens veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel, de dood tengevolge hebbende en ter zake het doorrijden om zijn identiteit te verbergen, acht maanden met ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. In het natuurtheater te Best, bij Eindhoven, is het monument onthuld ter nagedachtenis aan de Amerikaan se militair Joe Mann, die zich 12 jaar geleden opofferde om het leven van enkele andere militairen te redden. Bij de gevechten in deze omgeving stortte Joe Mann, zelf aan de armen gewond, zich op een duitse granaat, die noodlottig zou zijn geworden voor de op die plek verzamelde Amerika nen. De onthulling van het monument werd bijgewoond door de ouders van Joe Mannen een groot aantal Neder landse en Amerikaanse autoriteiten. De kostbare hfrfstcollectie mode- ontwerpen van de Amerikaanse cou- turière Pauline Trigere, welke zon dag in Kansas City (Missouri) gesto len zou zijn, is terecht. Rechercheurs van de F.B.I. ontdekten de collectie in New Orleans, waar ze door een verkeerde bezorging was beland, ter wijl ze na een show in Kansas City in Louisville had moeten aankomen. (Advertentie) ABUIS De 7-jarige Agnes Trott uit Widhethorpe in Engeland heeft haar vader, die direc- J teur is van een museum, in S grote verlegenheid gebracht, i Zij vervaardigde in een ver- loren moment een tekening van een televisie-antenne. De schepping werd de volgende J morgen ontdekt door haar pa, S die dacht, dat het een werk- tekening was van een bekend modern schilder, die juist in zijn museum aan het expose- ren was. Hij gaf de tekening J dus een ereplaats. Pas nadat duizenden mensen hadden ge- zegd, dat „je toch wel kon zien, dat dit je ware was." kwam het abuis aan het licht. Hotel De heer Berson uit Engeland heeft een aardig plannetje. Hij wil een hotel bouwen, dat helemaal anders dan anders is. Het zou 934 verdie pingen moeten krijgen, want er moet veel in. Het zou onder meer onderdak moeten verlenen aan ga rages, winkels, een postkantoor, mo dezaken. kappers, een dierentuin en een kerkhof, een broodfabriek, een weerkundig instituut en natuurlijk ook nog wat gewone hotelkamers. Jammer genoeg heeft Berson nog niemand gevonden, die hem geld wil lenen. Oud Hadji Mohammed Badawi Abdoel Sjamat, de oudste man van Syrië, is op 125-jarige leeftijd overleden. Hij laat 43 kleinzoons achter. Hij heeft 72 jaar geleden nog gewerkt aan de restauratie van de Omyaden- ruoskee. Als metselaar hielp hij bij de bouw van het Oezem-paleis. Nee Jacques Picque werd in zijn hotel kamer te Nice wakker zonder een cent op zak. Hij zag geen kans wat te verdienen en bepeinsde, dat hij in de gevangenis in ieder geval wat te eten zou krijgen. Hij vroeg de hotelhouder of hij een aanklacht wilde indienen, maar deze zei: Maak je geen zorgen, be taal maar een andere keer. Toen ging Jacques een flink stuk eten in een restaurant. Aan het slot van het diner zei de eigenaar, een zonnige ziel: „Betaal me maar een andere keer." Jacques maakte vervolgens een dure rit met een taxi naar 't strand en vond tot zijn opluchting de chauffeur bereid een aanklacht te gen hem in te dienen. Op het politiebureau smeekte Jacqques de agenten de hoteleige naar en de restaurateur te vragen ot zij ook een aanklacht wilden indie nen. Dan kon hij wat langer in de gevangenis blijven. Slangen De Britse zakenman Farquhar- Moody wil in Ierland Indische py thons als bewakers van auto's en huizen, en kleinere slangen voor het bewaken van de inhoud van tassen, verkopen. Het doet er niet toe hoe sterk de zenuwen van een zakkenroller zijn. Als hij de slang ziet. laat hij het gestolene onmiddellijk vallen, zo beweert de handelsman. Beloning Deense ambtenaren, die aanvaard bare bezuinigingsmaatregelen be denken. zullen een beloning krijgen, zo heeft de Deense regering besloten. Beste Man. Bedankt voor de papegaai. Jullie hebben hem aan boord tè veel verwend. Hjj wil alleen maar slapen in mijn haarnet.' (Advertentie) De maagsapklieren produceren juist voldoende zuur om Uw spijsvertering vlot te doen verlopen. Bij verstoring van dit evenwicht raakt Uw maag van streek en wordt de spijsvertering trager. Hierdoor ontstaan maagbranden, zwaar gevoel op de maag, zure oprispingen e.d. BISMAG (Gebismureerd Magnesium) kalmeert sne! en veilig de aangedane maagwand, herstelt de 'zuur- balans en bevrijdt U van Uw maagklachten. Verkrijgbaar in poeder en in tabletten bij apotheken en drogisterijen. DONDERDAG 20 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gr. 9,00 Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gr. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Kookpraatje 11,15 Kamerork. 12.00 Twee piano's 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole ork. 13,55 Koersen 14,00 Sopr. en piano 14,30 Cabaret 15,05 Gram. 15,15 V. d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V. d. jeugd 17,45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld. Uitwisse- lingsprogr. over de Belgische Congo 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Lichte muz. 19,00 Gesproken brief uit Londen 19,05 Amus. muz. 19,30 Jazzmuz. 20,00 Nws. 20,05 Radio Fhilharm. ork. en solist 21,00 De kippen, hoorsp. 21,35 Gevar. progr. v. d. militairen 22,40 Journ. 22,50 Sportact. 23.00 Nws. 23,15 Koersen en act. of gram. 23,25-24,00 Josephine Baker... adieu (herh.). HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. NCRV: 10,00 Gram. 10.03 Gewijde muz. 10,30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12.00 An gelus 12,03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. d. boeren 12,40 Gram. 12,55 Rep. vertrek kinderziekentrein naar Lourdes 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Sopr. en piano 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Metropole ork. 14,35 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,40 Gram. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Kamermuz. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,50 Beurs- ber. 17,45 Gram. 18,00 Lichte muz. 18,30 Friese uitz. 18,45 Leger des Heils muz. 19,0o Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief 19,30 Verz. progr. 20,00 Radiokrant 20,20 Lichte muz. 21,25 Drie eeuwen microscoop en microcosmos, caus. 21,45 Instr. trio 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15-24,00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Caus. 15,00 Die Zauber- flöte, opera 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 De jeugd musiceert 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Vrije politieke tribune 20,00 Hoorsp. 21,00 Die Zauberflöte, opera (verv.) 22,00 Nws. 22,15 Strijkkwartet 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 12.30 Lichte muz. 13,00 Nws. 14,15 Gram. 14.30 Strijkkwartet 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoor spel 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Strijk kwartet 22,35 Gram. 22,55 Nws. DONDERDAG 20 SEPTEMBER AVRO: 20,00 Journ. en weerber. 20.15 Vragenbeantw. 20,40 Filmfragmenten 21,15-22,00 Gevar. progr. Vlaams België: 19,01 V. d. vrouw 19,30 Nws. 20,00 Eureka 20,30 Huisbioscoop 22,25 Journ. en nws. Frans België: 17,00-18,20 V. d. kind. 20,00 Act. 20,15 Journ. 20,40 Relais van Parijs 22,15 Wereldnws. Boor David Duncan 35) —Dat was 1-1 zei ik. Alles oké, hoor. Maar ik moet de stad uit en ik heb geen rooie duit meer. Geen geld? Hij maakte een weids handgebaar. M'n hemel, kerel, V} ver8oten dat je een fortuin be zit. Je naam is van blaam gezuiverd en volgens je vader's testament ver valt al zijn geld aan jou. Ja. zei ik. De twee vrouwen staar den voor zich uit. Is er al iets van beschikbaar? Ik bedoel, nu, op het ogenblik? Nou, eh, zei hij, er zitten wel een paar formaliteiten aan vast d r moeten verschillende paperassen getekend en door de notaris behan deld worden. En je zal je bij de bank moeten legimiteren. Dat kan allemaal in de eerste helft van de week plaats hebben. —Zo lang wil ik niet wachten, zei ik. Kan ik niet dadelijk wat krijgen? Ik ben platzak en ik weet zeker, dat mijn moeder niets te missen heeft. Ze heeft toch al heel wat kosten voor mij gemaakt. Hm, ja, ik kan je wel een niet al te groot bedrag lenen. Hij knipte eensklaps met de vingers. Ik heb het! Hij boog zich naar voren en gaf de chauffeur een adres in Montgo mery Street op. Voorlopig kan ik je aan voldoende geld helpen. Volgens het testament is er twintigduizend dollar bestemd voor je verdediging. Het bedrag mag alleen aan een advo caat betaald worden, maar waarom zou je mij niet tot je advocaat benoe men? Ik vorder dat bedrag op en be taal het vervolgens aan jou. Doodeen voudig. Hoe laat is het? Hij trok een horloge uit zijn zak. Even over twee. Over een uur slui ten de banken pas. We zullen eerst dit afhandelen en dan gaan we wat eten. Ik ben uitgehongerd. De taxi stopte voor een gebouw in de Montgomery Street en wij stap ten uit. Wickersham bood Reba Tre- maine zijn arm aan en ik nam Ca therine voor mijn rekening. Ze kon rekenen op een paar blauwe plekken op haar arm. Ik liep vlug door en zij trachtte mij bij te houden. Meer dan dati ze trok ma bijna vooruit. Ik hield haar stevig vast, totdat we in het kantoor van Wickersham waren. Er is een paar maal opgebeld, vertelde zijn secretaresse. Een keer zelfs dringend, nauwelijks vijf minu ten geleden. i Wie was dat? Een zekere mijnheer Ferrari. Hij zei dat hij u dadelijk moest spreken. Wel, verduiveld, mopperde Wi- kersham, terwijl hij mij aankeek. Hij wil natuurlijk dat we hem helpen die Finney te vinden. Dat kan nog wel even wachten. Als hij weer belt, zeg dan maar dat u ons over een uur te rug verwacht. Wij volgden hem naar zijn privé- kantoor waar hij ons allemaal een plaats aanbood in een diepe stoel, terwijl hij zelf een duik nam in een kast met dossiers. Hij haalde een map tevoorschijn en was een minuut of vijf bezig met het doorbladeren van de inhoud. Op zijn lessenaar siond een klok, een elektrische, zo een die volkomen geruisloos loopt. Ik keek en zag hoe de minutenwijzer bijna onmerkbaar voortkroop. En on derwijl 'volgden de gebeurtenissen hun onvermijdelijke loop. Zodra ik 't kantoor van Niles verlaten had, kon Ferrari vrij spreken, vrij zijn gedach ten uiten. Als hij eenmaal begon, zou den Niles duizend - en - één dingen te binnen schieten, die hij allemaal had moeten vragen, eer hij me liet gaan. Hij had moeten vragen waar om ik tien jaar buitenslands was ge bleven en waarom ik niet veel eer der mijn onschuld verkondigd had. En waarom had ik mij de eerste keer niet dadelijk aan Wickersham toever trouwd? Op al die vragen zou ik geen antwoord kunnen geven, zonder me zelf te verraden. Intussen moest Fer rari de gevangenis al opgebeld heb ben, om te vragen of ze mijn vinger afdrukken met de vroegere van Tre- maine vergeleken hadden. Dan zou hij te horen krijgen dat er geen vin gerafdrukken van mij genomen wa ren. Dat zou hem in een staat van grote opwinding brengen. Het zou hem duidelijk voor ogen staan wat er alzo gebeurd kon zijn. Maar om bewijzen te hebben, had hij toch eerst mijzelf nodig. Denk om het sluitingsuur van de banken, zei ik. Tijd genoeg, verzekerde Wickers ham. Ik wilde er me alleen maar van vergewissen dat het zo goed is. Ik zal een cheque trekken voor 20.000 dollar, betaalbaar aan mij als zijn de jouw advocaat. Dan kun jij 't geld krijgen. Of is dat meer dan je nodig hebt? Ik neem alles. Ben ik je nog iets schuldig? Hij glimlachte. Ik word goed be taald voor het ten uivoer brengen van de wilsbeschikking. Je hebt zelf gezegd dat je mij niet als raadsman nodig had, dus verdien ik geen ho norarium. Ten lange leste schreef hij de cheque uit en riep zijn secretaresse. Loop hiermee op een draf naar de bank, zei hij. Geef de cheque aan mijnheer Gowan ik zal hem opbel len en zeggen dat u op weg naar hem toe bent. Zijn secretaresse nam de cheque in ontvangst en vertrok. Wickersham telefoneerde met de bank en zette in korte trekken de zaak uiteen. Toen hij de hoorn weer op de haak legde, keek hij mij aan en grinnikte. Het verhaal staat al in de krant. Mijnheer Gowan had 't juist gelezen, dus met die cheque komt het wel in orde. Mooi zo, zei ik. De zweetdrop pels begonnen weer op mijn rug te parelen. Ik moest het geld hebben. Met een paar dollar kon ik niets aan vangen. Ik had veel nodig. Het nieuws was al bekend en ergens in San Francisco at de werkelijke Phi lip Tremaine en las het relaas. Wat zijn eerste reactie zou zijn, als hij vernam dat z'n reputatie hersteld was? Als hij van alle feiten op de hoogte was, dan zou hij zich niet bloot geven, maar hij kon niet alles weten. Het kon hem onmogelijk be kend zijn dat ik in het gezelschap van Wickersham vertoefde, toen Tuttle vermoord werd. Hij zou al leen maar oog hebben voor de unie ke kans die zich hier voordeed, om ten tonele te verschijnen, zijn identi teit aan te tonen, en een vermogen in ontvangst nemen. Hij zou de kous op de kop krijgen, maar ik eveneens. En dan Ferrari niet te vergeten. De minutenwijzer kroop over de wijzer plaat. Mag ik van je telefoon gebruik maken? vroeg ik. Ik wil even plaats bespreken. Natuurlijk, zei Wickersham. Ik belde d« Southern Pacific op en vroeg om een gereserveerde plaats in de eerstvolgende trein, die naar het oosten ging. De eerstvolgende trein bleek een speciale te zijn, waar van alle plaatsen reeds twee weken geleden waren uitverkocht. Ik be zwoer bij hoog en bij laag dat ik de grootste haast had en kreeg tenslot te de belofte dat ik tot Reno kon mee rijden in de rooksalon. In Reno kon ik dan een gewone plaats krijgen. Ik was totaal niet van plan van die be lofte gebruik te maken. Ik wilde al leen maar zorgen dat Wickershams toestel in gesprek was voor 't geval er iemand mocht opbellen. Boven dien gaf het een welkome afleiding op het pijnlijke, in het oog lopende stilzwijgen, dat tussen mii en Cathe rine en Reba Tremaine heerste. Ik rekte 't gesprek zo lang mogelijk en legde toen de hoorn neer. Ga je naar New York? vroeg Wickersham. Misschien stap ik eerder uit. Ik maak mfn bestemming liever niet bekend. Maar ik moet toch weten waar ik je kan bereiken zodra ik je de no dige papieren moet sturen. Ik stuur je nog wel bericht. Best, zei hij. Weer zwegen we. Het was al te dol. We hadden juist buiten ons zelf van vreugde moeten zijn. Wickersham voelde de gespan nen sfeer, en hij fronste zijn voor hoofd. Nu begon ook hij zich af te vragen wat hier aan de hand was. Waarom kwam die verwenste secre taresse ook niet terug? HOOFDSTUK XXIV Langzaam verschoof de minutenwij zer. Toen rinkelde de telefoon in de kamer naast ons. Wickersham druk te op een knopje en nam de hoorn op. Ferrari dacht ik. Ja, sprak Wickersham. O, ben jij het, Grover. Een zekere Larsen, zeg je? Hm. Hoe laat was dat? Kan haast niet, zou je zeggen, maar ik zal het Tremaine eens vragen. Ja hij is hier nog. Maar hij blijft niet lang, dus als je hem wat vragen wilt, moet je er vlug bij zijn. Bedankt voor de mededqling". Hij legde de hoorn op dc haak en keek mij aan. Het was Niles maar, zei hij. Hij is iets te weten gekomen, denkt hij. Een zekere Larsen. een man die een benzinestation, drijft, heeft gerappor teerd dat er vanochtend, om een uur of zeven, iemand bij hem geweest is, die aan het signalement van Finney beantwoordde. Hij vertelde dat die kerel onder het bloed zat hij had een autoongeluk gehad. Als dat Fin ney is dan vraag ik me af hoe hij zo vlug naar San Francisco is kunnen komen, dat hij Rex Tuttle om half negen kon vermoorden. Ik weet het ook niet.' Onmogelijk is het natuurlijk niet. Maar het interessante is dat die man bij het benzinestation is afgezet door iemand, die veel op Tuttle leek. Ze hebben Larsen gehaald om te zien of hij het lijk herkent. Finney's lijk? (Wordt vervolgd) 1

de Stem | 1956 | | pagina 5