Vlissingse haringvissers kregen hun eigen mijn Te Fe WALCHEREN Chefarine,4 Gunstige ligging Raad van5 s-Heer Arendskerke hield weg-aanleg aan 1 Moeizaam verworven afzetgebied in buitenland wil men handhaven 'najaars] STOFFEN VROOM Sr DREESMANN Ka binetsformatie in slakkegang KVCO heeft een nieuwe voorzitter 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! FRUITVERKOPING IN KRABBENDIIKE Herverka veling van Walcheren Bedrijfsvereniging voor agrariërs Begroting voor de vlasteelt Sportvelden-kwestie Herverkavelingswerken vergen 200 miljoen Oud-verpleegsters Dokterscabaret komt in Oostburg Reclamestoet door w.-Z.-Ylaanderen Schouwse boeren blijven boos Hoogspanningsnet Middelburg moet worden omgebouwd Er zal zes-en-een-half ton nodig zijn Hoogwaterstanden MIDDELBURG Maatschappelijke Zorg heeft nadelig saldo Zuid- Reve land GOES ZEEUW,S( H- VLAANDEREN TERNEUZEN Jeugdige „stayers" OOSTBURG AGENDA Heden Morgen Lan De pijn verdwij direct Rilland mag s vogeltj Restau stadh Dc 'trrksi DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 Vlissingen, de derde zeehaven van Nederland, kwam niet alleen op scheepvaart en transatlantisch passagiersvervoer voor al in de laatste tijd in het licht der belangstelling te staan, doch ook op het gebied der haringvisserij. Verwacht mag worden, dat de Scheldestad binnen korte tijd haar oude plaats onder de haringhavens weer heeft ingenomen. De haringvisserij is en was voor Vlissingen geen vreemde materie. Graaf Willem III verleende destijds aan de haringvisserij belangrijke privilege's en Philips van Bourgondië deed er nog een schepje op, zodat alras een grote toename der haringvisserij ontstond. Dat de haringhandel zeer belangrijk is geweest blijkt wel uit het feit, dat de stedelijke overheid in die dagen een ,,haringtol" in het leven riep om de havenwerken op peil te kunnen houden. In de loop der jaren is door allerlei omstandigheden de haringvisserij sterk afgenomen, hoewel de haring" nooit geheel en al uit Vlissingen is wegge weest. Thans is Breskens de grootste haringhaven van Zeeland. Vlissingen heeft ten opzichte van de andere havens belangrijke en ve le voordelen. Een gunstige ligging, makkelijk bevaarbare havens zelfs bij dichte mist, uitstekende lig- en losplaats door zijn immer constant waterpeil, snellere verbindingen met het achterland etc., die geleid heb ben tot een hernieuwde belangstel- (Advertentie) GERUITE MELTON origineel Engelse - extra stevige kwaliteit, voor da mes- en meisjes pantalons, in modieus gecombineerde herfsttinten, 150 cm breed, fi75 per meterw WOLLEN AaBe-RUITEN een prachtige kamgaren kwaliteit in vele moderne en sprekende kleurencom binaties, ideaal voor japon nen, overgooiers en plooi rokken, 130 cm br., per meterO LUREX JAPONSTOF een nieuw en modern fan tasieweefsel met aardige lichteffecten, in beige, bleu, grijs en zacht lila, 135 cm breed, Q75 per meter 11.90 - ZUIVER WOLLEN JERSEY in 15 nieuwe en aparte tin ten, 160 cm breed, QQR per meter 10 MODERNE VELOURS- MANTELSTOFFEN een zuiver wollen ruwharig weefsel, o.a. in RAF, bleu, middel grijs, antraciet en beige, 145 cm br., 1 QQE per meter 14.95 - IOJ,U ZUIVER WOLLEN SPORT COAT een extra stevige kwaliteit, absoluut waterafstotend, zeer geschikt voor kinder- joppers, in mais, RAF, to maat en pétrol, 145 cm breed, 1 QQR per meter10 Voor een modern en up-to-date KNIPPATROON, heeft U keuze uit de merken: STIL - BEYER en HERBILLON Breda - Bergen op Zoom Op Prinsjesdag heeft de kabinets formatie praktisch stilgestaan. Van daag verwachv men echter wel weer beweging in deze moeilijke aangele genheid. Er zou een nieuwe informa teur worden aangewezen. Sommigen verwachten zelfs dat het er twee zul len worden. De overtuiging, dat er nu toch be slist eens een einde moet komen aan deze crisis, wordt waarschijnlijk de drijvende motor in de nieuwe fase, zodat de vorming van een kabinet nu toch niet lang meer op zich zou laten wachten. Intussen vernamen we ook, dat pro fessor Beel heden op vakantie gaat en naar Rome vertrekt, waaruit valt af te leiden, dat hij volhardt in zijn voornemen zich uit de praktische po litiek terug te trekken. ling voor Vlissingen als haring-aan- voerhaven. Het was echter niet onze Neder landse handel en haringvisserij die de grote voordelen van Vlissingen gin gen benutten. Tenminste vorig jaar. Toen waren het enkele spannen Duitse haringkotters, bij wijze van proef uitgezonden, die ter haring vangst in het Kanaal togen en hun vangst in Vlissingen losten, waar de door hen gevangen haring als transi to-goed naar Duitsland werd afge voerd. In wezen beconcurreerden zij de Nederlandse handel, die met veel kosten en moeite een plaats op de Duitse markt had weten te ver overen. De Duitse vissers deden vorig jaar uitstekende vangsten, meestal groter dan de Urkers of Tesselaars die in Breskens mijnden. Zij beschik ten over omgebouwde ..Kriegskötter" uitgerust met het allermodernste ma teriaal en apparatuur. In Vlissingen werden zij in staat gesteld hun vang sten onmiddellijk vanuit het schip in vrachtwagens of zelfs spoorwagons te laden, daar de loswal in directe ver binding staat met het spoorwegnet. Een snelle afvoer der vangst naar de conservenfabrieken in Duitsland was gewaarborgd, daar men nu op de Ne derlandse handel, die in Breskens kocht, voor had, dat men niet hoef de wachten op veerboten, stagnatie door overvolle boten en optreden van mist etc. niet voorkwam. Het was los sen en wegrijden. Vorig jaar trad er veel mist op, zo dat de haringwagens der Nederland se handel, welke in Breskens wer den geladen of lange wachttijden voor de veerboten moesten doormaken of een omweg via Beffeië reden. Het hoeft wel geen betoog, dat de haring, door de Duitsers in Vlissingen aan gevoerd eerder op de Duitse markt was, dan de door de Nederlanders aangevoerde. De proef, die de Duit se vissers vorig jaar namen slaagde uitstekend. Concurrentie Naar verluidt zal men dit seizoen met een niet onbelangrijk aantal Duit se haringkotters in het Kanaal ter haringvangst gaan en de vangst we derom als transito-goed vanuit Vlis singen verzenden! Niemand zal wil len ontkennen, dat hierin voor de Ne derlandse handel buitengewoon grote gevaren schuilen! - Geen wonder, dat de Nederlandse handel de ontplooide en te ontplooi en activiteit der Duitse vissers met enige verontrusting aanziet omdat 'n té grote activiteit er stellig toe zal leiden, dat de moeizaam verworven positie op de Duitse markt ernstige schade wordt toegebracht. Verheugend is daarom, dat de Ne derlandse handel eveneens poolshoog te ging nemen in Vlissingen en een vergelijk trok met andere havens. Speciaal de verbinding met het ach terland, snel lossen en laden, dus -het gehele transport werd nauwkeurig be keken. De huidige verbindingen met het achterland zullen nog sneller wor den, wanneer binnenkort de Rijksweg Vlissingen - Nieuwland gereed zal zijn, waardoor de omweg" via Mid delburg tot het verleden behoort, ter wijl dan geen enkele spoorlijn in Zee land meer gekruist hoeft te worden. Voorts stelde men zich op de hoog te van het snel lossen in de Vlis singse havens, waar door het con stante waterpeil gebruik kan worden gemaakt van transportbanden, het geen destijds in Breskens als tij haven mislukt. Van de zijde der handel verzocht en verkreeg men een bespreking met het Gemeentebe stuur, waar de wensen en verlan gens werden uiteengezet. Doch ook van de zijde der vissers kwamen wensen binnen bij het ge meentebestuur van Vlissingen, daar zij gaarne Vlissingen als thuishaven wensten te kiezen. Het was reeds enkele jaren gewoonte, dat haringvis sers tijdens de week-ends hun sche- De katholieke vereniging voor cul tuur en ontspanning, de west- Zeeuwsch-Vlaamse Jongerenorganisa tie, heeft het nieuwe winterseizoen ingezet met een algemene ledenver gadering in hotel Du Commerce te Oostburg. Het belangrijkste werk dat daarin te doen was. was de verkie zing van een nieuw bestuur. Drs. G. Mornout trad als voorzitter af, maar bleek bereid als bestuurslid aan te blijven. In zijn plaats werd de heer A. van Poucke uit IJzendijke tot voorzitter gekozen. Alle overige be stuursleden zagen .zich herkozen. Daarna werd het winterprogramma uitvoerig besproken; na een uitgebrei de discussie rond de excursies werd het door het bestuur samengestelde programma aanvaard. Het zal in grote aantallen onder de katholieke jongeren van west Zeeuwsch-Vlaan- deren verspreid worden. Aan het slot sprak de scheidende voorzitter de hoop uit dat het de KV CO goed moge gaan en dat zij haar ledental zal zien uitbreiden, aangezien dit ook de mogelijkheden van de or ganisatie verruimt pen in de Binnenhaven meerden, waar deze rustig lagen en de hele bemanning naa huis kon, daar een wacht overbodig was. Het gemeentebestuur van Vlissin gen kon zich moeilijk doof houden voor deze wensen en besloot, na langdurige besprekingen, tegemoet te komen aan dc wensen van de Ne derlandse handel en haringvissers. Nood vismijn Op het terrein der Eerste Binnen- haven, dus daar waar de Duitse ha ringkotters losten werd een nood- vismijngebouw opgetrokken. Vanzelf sprekend wenst het gemeentebestuur de ontwikkeling af te wachten, zo dat men altijd nog een permanent gebouw kan stichten. Het nood-vismijngebouw is een gro te houten barak, echter uitstekend ingericht en volkomen voor zijn doel berekend. Het gebouw bevat o.a. een ruime afmijnhal van ca. 150 m2, kantoor voor mijnmeester, een ruime cantine, toiletten etc. Voorts werden een 4-tal kantoren voor handelaren aangebracht, doch uitbreiding tot een aantal van 13 a 14 van deze kantoor tjes is mogelijk. Enige van deze kantoortjes zijn reeds aan handelaren verhuurd en worden thans ingericht o.a. met te lefoon. Besprekingen voor de verhuur van de resterende kantoortjes zijn thans nog lopende. Hieruit blijkt dus wel de overgrote belangstelling der Nederlandse handel. Goede outillage Voorts heeft men de beschikking over een zeer ruime loswal, die z over een zeer ruime loswal, die zijn weerga niet vindt. Ruim 400 meter staan ter beschikking van de lossen de schepen, terwijl ook hier een uit breiding mogelijk is. Geloste schepen hoeven niet aan de loswal te blijven liggen, doch kunnen een ligplaats vinden achter de sluizen en aan de kade bij de Kanaalstraat. Van groot belang is het zeer snelle schutten door de zeesluizen, zodat ook hier geen vertraging zal kunnen ontstaan. Een moderne weegbrug bevindt zich aan het eind van het haventerrein der Binnenhaven en staat in directe verbinding met het vismijngebouw. Spoorwagons kunnen op de loswal di rect vanuit het schip worden geladen. Een directe aansluiting op het spoor wegnet waarborgt een snelle afvoer. De Nederlandse handel en haring visserij toonde terecht wederom grote belangstelling voor Vlissingen als aanvoerhaven. Dat wijst er op, dat men de moeizaam verworven po sitie in het buitenland wil handha ven en deze afzetgebieden tot het ui terste zal verdedigen. Het wijst er eveneens op, dat men op zijn „sae- cken" let wat getuigt van een juiste mentaliteit. En dat men de haring, sneller nog dan de aan te voeren duitse haring af wil voeren naar de markten in Duitsland of waar dan ook. Opdat de markt voor Nederland behouden blijft. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4 elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het beitanddeelChelarox Op de veiling in Krabbendijke werd dinsdagmorgen een verkoping gehouden van bewaarfruit. Er was een aanbod van 25 ton appels van het res Cox's Orange Pippin. Voor de kwaliteit huishoud 1 en op werd 51,10 tot 51,70 per 100 kg. be taald. In kwekerskringen wdrdt dit een bevredigende prijs geacht. Vijf miljoen uitgetrokken Voor de herverkaveling van Wal cheren op de landbouw-begroting '57 f 5.015.000 uitgetrokken tegen f 9.560.000 in 1956. De vergoeding voor door de polder Walcheren ver richte werkzaamheden over 1957 en vorige dienstjaren de bemoeienis sen van de polderbesturen verminde ren sterk is op f 15.000 gesteld (v. j. f 60,0000). Voor de uitvoering van werken (v. j. f 9.500.000 wordt f 5.000.000 ge raamd. De resterende werkzaamheden zul len in 1956 en 1957 nagenoeg geheel kunnen worden uitgevoerd. Definitieve vestiging te Goes De agrarische bedrijfsvereniging in Den Haag heeft, via een plaatselijke makelaar, aangekocht het hotel-res taurant Tivoli aan de Stationsweg om daar volgend jaar het kantoor der afd. Zeeland te vestigen, met een bezetting van ongeveer veertig man personeel. In het begin van het jaar had de zelfde vereniging te Goes het hotel restaurant Nieuw Goes" gekocht, dat blijkbaar minder geschikt is be vonden en nu weer van de hand zal worden gedaan. Inmiddels is tot directeur van be doeld kantoor benoemd de heer Roelfs, thans adj. directeur van de afd. Groningen. Het ligt in de bedoeling om het kantoor te Goes in juli 1957 te star ten. In 1956 wordt bij Suppletoire be groting voorgesteld de stichting voor de Nederlandse vlasteelt en vlasbe werking op pariteitsbasis met het be drijfsleven te financieren. De totale begroting van uitgaven 'voor 1956 wordt geraamd op f 277.000, terwijl de opbrengst van de proefvelden ver moedelijk f 7.000 zal bedragen. De bijdrage van het rijk wordt derhalve voor 1956 geraamd op f 135.000. De totale begroting voor 1957 is gelijk aan die voor 1956. In de raadsvergadering van 's-H. Arendskerke ontmoette het voorstel van B. en W. tot radicale verbetering van een weggedeelte van 160 m, aan sluitende op de nieuwe wegen in de Quarlespolder, vooral bij de heer Sandee, bezwaren. Hoewel deze spre ker zeer geporteerd bleek voor deze verbetering schrok hij terug voor de kosten, die op f 30.000 worden ge raamd. Hij sprak er zijn grote te leurstelling over uit, dat de betrok ken polders de gemeente in de steek laten en ondanks hun grote belangen bij deze weg slechts zeer weinig wil len bijdragen en een bepaalde polder zelfs in het geheel niet. Men vroeg zich af of deze houding der polder er niet toe noopte een aanzienlijk minder vergaande verbe tering uit te voeren. Besloten wend he's voorstel aan te houden tot de volgen de vergadering. De heer P. van Sabben werd met 6 stemmen benoemd tot gemeente werkman. 2 Stemmen werden uitge bracht op de heer A. Boogert en 2 op J. Poelman. Een uitvoerige discussie ontspon zich rond een ingekomen stuk van de voetbalverenigingen te Lewedorp en Nieuwdorp. B. en W. hadden aan de v.v. 's-Heer Arendskerke toestem ming verleend haar thuiswedstrijden in 't a.s. seizoen te speler, op 't terrein te Nieuwdorp; dit in verband met de promotie van deze vereniging naar de KNVB, waardoor het sportveld te 's- Heer Arendskerke niet meer aan de gestelde eisen voldoet. Verschillende sprekers toonden begrip te hebben voor de bezwaren van de sportclubs te Lewedorp en Nieuwdorp, die me nen, dat hierdoor het terrein te zwaar belast wordt. De heren de Kooning en Sandee vroegen zich af of de plaat selijke sportcommissie wel op de juis te wijze werd ingeschakeld en vol doende voorlichting van het gemeen tebestuur ontving. Burgemeester Vermet, die het be leid verdedigde, zag geen andere op lossing en meende, dat de schade voor de grasmat wel mee zou vallen. Wethouder Schipper wees er op, dat thans 7 elftallen het veld bespelen. Wanneer 8 elftallen voor een terrein te veel is, is dit ook het geval met 7 twaalftallen. Naar zijn mening was de sportiviteit in deze ver te zoeken. B. en W. zullen ten overvloede deze kwestie nogmaals aan de KNVB voor leggen. Straataanleg De raad besloot het wegdek van de Burgemeester Lewestraat te Lewe dorp te verbeteren en ir. het uitbrei dingsplan te 's-Heer Hendrikskinde ren enkele straten aan te leggen De hierdoor beschikbaar komende bouw rijpe grond is nodig voor de voort gaande woningbouw aldaar. De door de Zeeuwse Muziekschool over 1955-'56 gevraagde bijdrage werd niet verleend, men oordeelde de be dragen te hoog en wilde afwachten of de gemeente t.z.t. tot de Stichting zal toetreden. De gemeenschappelijke regeling voor de vleeskeuringsdienst Heinkens- zand werd ingetrokken. Op voorstel van B. en W. werd in principe besloten dé lagere land bouwschool te 's-Heer Arendskerke in eigendom over te dragen aan de afd. Zeeland van de CBTB. Voorts werd met algemene stem men besloten een jaarlijkse bijdrage te verlenen aan het Zeeuws Studie fonds. Bij de rondvraag wees de heer de Schipper nog op de begraafplaats te Wissckerke, waar zich enkele zieke bomen bevinden. Hierna vond de huldiging plaats van de jubilerende wethouder J. Hommes, waaraan wij reeds aandacht schonken Het complex van herverkavelings werken overeenkomstig de „Herver- kavelingswet noodgebieden" zal in totaal naar raming plm. f 200 miljoen aan kosten belopen, waarvan als oij- drage in het cultuur-technisch herstel door de rijksdienst voor landbouw- herstel f 70 miljoen wordt betaald. Deze bijdrage zal per ultimo 1956 ge heel zijn voldaan In 1957 zal in het kader van het wérkp-ogram opnieuw een bedrag van f 40 miljoen worden verwerkt, aldus vermeldt de begro ting voor landbouw. (Advertentie) In de praktijk is het al herhaalde lijk gebleken, dat verpleegsters, die op oudere leeftijd niet meer in staat zijn om in de verpleging werkzaam te blijven, tot armoede vervallen. Om dit euvel uit de wereld te hel pen is er een „Werkcomité voor oud verpleegsters" in het leven geroe pen, dat zich ten doel stelt bijstand te verlenen aan behoeftige oud-ver pleegsters. De gezamenlijke vrouwenvereni gingen in west Zeeuwsch - Vlaande ren hebben haar steun toegezegd, om de actie voor de verpleegsters te doen slagen. Zij hebben daartoe op 5 oktober a.s. een avond belegd in het Ledel-thea- ter, waar voor het voetlicht zal tre den het dokterscabaret uit Utrecht. Dit gezelschap, dat alleen optreedt voor het erefonds van oud-verpleeg sters, heeft al op vele plaatsen in ons land succes geoogst en het trad onlangs nog op voor de Televisie. Stunt van Oostburgse middenstand Gisteren trok eer.- ca, 1 kilometer lar.ge reclamekaravaan van de Oost burgse winkeliers, door w.-Zeeuwsch- Vlaanderen, een stunt die een suc cesvol onderdeel van de lopende win kelactie is gebleken. Ongeveer 40 wagens namen er aan deel, de een mooier of groter dan de ander, maar allemaal bont beplakt met reclame en allemaal even luidruchtig. Wie geen autoradio of geluidsinstallatie had, toeterde er flink op los. In alle gemeenten trok de kleuri ge karavaan, waarin een vrachtwagen de 12 bromfietsen die te winnen zijn vervoerde, de belangstelling van de bevolking, hoewel men in het zeer auto-rijke west-Zeeuwsch-Vlaar.deren toch wel vaker wagens op een rijtje ziet. In de Valeyskreek liep de stoet nog dood: de hele file zat er stevig in de val en het was een heel werk alle wagens weer te draaien en op de juiste weg te brengen. De optocht heeft de gehele dag ge duurd. Over de delingsdijk Op de vergadering van het water schap Schouwen kwam opnieuw ver zet tot uiting over de delingsdijk, welke de Rijkswaterstaat gaat aan leggen, terwijl de meeste boeren lie ver zien, dat de zwakke plaatsen in de zeewering afdoende versterkt wor den. Veel troost kon de dijkgraaf, de heer Klomp de ingelanden niet ge ven. Hij had vernomen, dat de de lingsdijk in oktober al aanbesteed wordt en G.S. hebben bericht dat zij zich niet meer achter het verzet op Schouwen willen scharen. Voorts besteed de dijkgraaf de ver klaring van de minister aan de Eer ste Kamer, dat het waterschap het onderhoud van de delingsdijk op zich wilde nemen. Een toezegging van die aard is nooit gedaan. De vergadering besloot nog aan G.S. te vragen aan te dringen bij het rijk om subsidie voor herstel der zwakke plaatsen. - AA A* A <=S> CA O Minder koffie - meer genot, dank zij BUISMAN. Ook bl) Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doe» een beetle BUISMAN wonderen. Advies centraal bureau B. en W. van Middelburg schrij ven aan de raad dat wegens toene mende belasting het nodig is geble ken het hoogspanningsnet van het elektriciteitsbedrijf om te bouwen bouwen van 3000 op 10.000 volt. Bij de uitwerking der plannen is toen de vraag gerezen of het voor Middelburg in de toekomst geen aan beveling zou verdienen het nieuw sta tion Poelendal eveneens voor 10.000 volt in te richten, en in aansluiting hieraan, het hoogspanningsnet met bijbehorende transformatoren even eens op deze spanning om te bou wen, in plaats van transformatie in het nieuwe station van 10.000 op 3.000 volt en het onveranderd laten van het hoogspanningsnet met bijbehorende transformatoren. Waar deze plannen echter zeer gro te kapitaalsinvesteringen met zich mede brengen werd het, nadat het voorlopig project door de gemeente bedrijven was uitgewerkt, gewenst geacht advies in te winnen van het centraal bureau van de vereniging van directeuren van elektriciteitsbe drijven in Nederland. Dit bureau komt tot de conclusie dat het stichten van een nieuw voedingspunt en de over schakeling van het net op 10.000 volt urgent is, omdat de capaciteit van het bestaande 3.000 volt voedingspunt niet meer toereikend is, terwijl een en ander ook technisch en econo misch verantwoord is. De totale kosten van de voorgeno men werken bedragen naar raming 650.000.op oasis van de huidige materiaalprijzen en lonen. Van dit bedrag komt rond 450.000 ten laste van de spanningswijziging en de bouw van een nieuw voedings punt. De resterende 200.000.is nodig voor de tevens aan te bren gen vergroting van het transforma torvermogen in het hoogspanningsnet alsmede verbetering van dit net. B. en W. vragen dit krediet aan de raad en tevens 28.000.voor het leggen van kabels voor de straat verlichting. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 20 septem ber, de volgende hoogwaterstanden; te Hansweert om 3.09 en 15.12 uur; te Terneuzen om 2.28 en 14.35 uur en te Vlissingen om 2.05 en 14.09 uur. Veel moeilijkheden met toewijzing bouwvolume Uit het jaarverslag van de instel ling maatschappelijke zorg blijkt dat de uitgaven in 1955 hebben bedragen 565.000.tegen 493.000.in 1954. De ondersteuning en verzorging vorderde bijna vier en 'n halve ton waarvan ƒ140.000.voor geestes zieken en ƒ108.200. voor bejaarden; voor ondersteuning in geld en natu- ra werd 157.000.besteed. Het al gemeen beheer vroeg 31.000.— ƒ27.000.De baten bedroegen ongeveer 140.000.zodat er een nadelig slot van ƒ425.850.was. Het St. Antheunishofje is in goede staat van bewoning. De zes woon ruimten werden het gehele jaar be woond. De plannen tot het verbouwen van het complex aan de Molenberg zijn opnieuw onder de aandacht geno men. Verwezenlijking ondervindt ve' le moeilijkheden in verband met toe wijzing bouwvolume. Als poging tot opheffing of voorkO' ming van armoede werden vrij veel vuldig voorschotten verleend. Soms betreft het een klein bedrag voor aanvulling van handelsvoorraad; een enkele maal werd bemiddeling ver leend bij schulddelging, in verschei dene gevallen echter werd op deze wijze geholpen bij aankoop van werk kleding en gereedschap. In totaal werden 145 (124) voorschotten ver leend. Aan brandstoffen-toeslag is 13.600 besteed en aan verstrekking van kle ding 4310.— 1778.—). Als huisbezoekster fungeerden tien dames. Federatie V.V.H. vergaderde De afdeling Middelburg van de Vrouwelijke Vrijw. Hulpverlening koos in haar jaarvergadering mevr. Bolkestein-Pull wederom tot voorzit ster; vice-voorzitster werd mevr. de Vlieger-de Vlieger; secretaresse werd mej. B. Vroom; penningmeeste- resse mevr. Vos-v. Luijk en mevr. de Jong-v. Kerkhove. Dank werd gebracht aan de afge treden leden de dames Don en Non- neke. Meegedeeld werd dat de federatie in haar geheel de zorg op zich zal nemen van de in oktober te houden Zeeuwse collecte, welke ditmaal be stemd is voor de vrije tijdsbesteding der bejaarden. Op 6 oktober komt het Utrechtse doktoren-cabaret naar Middelburg om een opvoering te geven ten ba te van 't fonds voor de oud-verpleeg sters. Voorts begint er volgende maand een cursus veilig verkeer voor de vrouwen, die gegeven wordt door de inspecteur van politie, de heer Ma liepaard. Adj. inspecteur P.T.T, overleden In Kampen is plotseling overleden de heer A. Brouwer, adjunct-inspec teur van de binnendienst bij het dis trictspostkantoor te Middelburg. Sedert 1 maart jl. was de over ledene als zodanig in de Zeeuwse hoofdstad werkzaam. Hij was voor het weekeinde naar Kampen, waar hij nog woonachtig was -de heer Brouwer was voor zijn benoeming te Middelburg directeur van het post kantoor te Kampen- vertrokken. Een hartaanval is vermoedelijk de doods oorzaak. De overledene was in 1907 te Zwaag Westeinde geboren. Voor hij zijn aan stelling te Kampen verwierf, was hij in verschillende plaatsen in het land werkzaam. Te Middelburg zijn als regel twee adj.- inspecteurs - één in de binnen-, de ander in de buiten dienst- rechtstreeks onder de direc teur van het districtspotkantoor werk zaam. WINKELFLAT SEGEERSTRAAT MEDIO NOVEMBER OPEN Men streeft er naar, dat de acht winkels, die - met zestien woonhui zen - in de in aanbouw zijnde flat in Segeerstraat zijn opgenomen, half november a.s. voor het publiek ge opend kunnen worden. Vermoedelijk zullen de woningen enige tijd later gereed komen. Het gehele bouwsel verkeert momenteel in „afwerkstaduim"; stucadoors en schilders doen hun werk, het glas krijgt zijn bestemming, de dakbedek king is reeds gereed. HOUTVOORLICHTINGSAVOND. In de „Prins van Oranje" organi seerde het houtvoorlichtingslnstituut enkele bijeenkomsten; 's middags voor de jeugd én 's avonds voor per sonen uit de bouwwereld. De belang stelling was beide keren ruim. De houtdeskundige, de heer J. ter Laak uit Amsterdam hield een lezing over „hout in de woningbouw" die instructief en geestig was en werke lijk hout sneed. Spr. toonde aan dat hout ten onrech te het stiefkind is geworden in het bouwbedrijf, ook omdat het vakon derwijs er veel minder aandacht aan geeft dan aan staal en beton. Spr. wees zijn gehoor de weg om meer kennis over dit materiaal op te doen; somde een een massa voordelen op; gaf mogelijkheden aan en bestreed en passant de opvatting, dat hout duur der zou zijn in het gebruik. Tussen de lezing door werd een Amerikaanse kleurenfilm over aan koop en bewerking der tammen en de Canadese bosfilm gedraaid. De hoofdbijeenkomst werd geopend door burgemeester ten Kate. Rilland VERGROTING SCHOOLPLEIN OP RAADSAGENDA. Op de agenda van de raadsverga dering van morgen zeven uur staan o.a. de volgende punten: Een voor stel tot verhoging van de subsidie voor de ontspanningsmiddag voor ouden van dagen, een verzoek van het r.-k. schoolbestuur om gelden voor het vergroten van het school plein, verder verzoeken om subsidie voor de Zeeuwse muziekschool en de stichting Zeeuws studiefonds. (Advertentie) bUoper. Kom» eens kid""' 11 A Om ongeveer kwart voor negen reed de heer F.P. v.d. V. uit Zaam- slag met zijn bromfiets over de rijks weg langs de dokken in de richting Terneuzen. Achter deze bromfiets die met een snelheid van ongeveer 25 km. reed, „hing" een viertal leer lingen van de r.-k. Ulo-school. De bromfietser wilde deze heren wel kwijt en verhoogde zijn snelheid tot ca. 35 km. De jonge renners probeer den in een „daverende spurt" de on geveer 15 meter terreinverlies weer terug te winnen. De koploper P.T.W. uit Sas van Gent begon met zijn fiets te slingeren en smakte plotseling te gen de grond. Ook nummer twee C. P.J. de W. uit Sluiskil kwam tot val len. De eerste bleef liggen en werd verbonden door dokter van Breda- Vriesman, die een hersenschudding constateerde en hem naar het zie kenhuis liet brengen. W. uit Sluis kil werd ook gewond. GOUDEN BRUIDSPAAR. Het echtpaar van Denderen, wonen de Azaleastraat 5 viert vandaag zijn 50-jarig huwelijksfeest. In de paro chiekerk van de H. Willebrord zal een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Het feest wordt verder in intieme kring voortgezet. St.-Jansteen ST. CAECILIA BIJ KRO Het r.-k. gemengd zangkoor St. Caecilia ging op uitnodiging van de K.R.O. naar Hilversum om opnamen te laten maken voor een radio-uit zending. Na de opnamen was er een officiële ontvangst in de K.R.O.-stu- dio met een film van de K.R.O. Ook bracht het koor een bezoek aan het sanatorium „Berg en Bos" te Bilt- hoven waar ook enkele nummers wer den gezongen. Daarna gaf het koor een volledig concert in Oudenbosch waar het zeer veel succes oogstte. De radio uitzending zal plaats vin den op zaterdag 22 september van 2.40 tot 3 uur. GESLAAGD FESTIVAL. Onder zeer grote belangstelling vond te Heikant een zeer geslaagd muziekfestival plaats. Vooral de uit voering van de Clingse muziekschool op de kiosk trok de meeste belang stelling. Overslag NIEUWE ONDERWIJZERES. Tot onderwijzeres aan de o.l. school alhier is benoemd mej. J. v.d. Ber- ghe te Koewacht, voorheen onderwij zeres aan de St - Agnecschoot te Bre da. GEDECOREERD. De heren A. Hillaert en C. Coone alhier zijn'door het bestuur van de suikerfabriek te Moerbeke gedeco reerd wegens 35 jaar trouwe dienst. AARDAPPELEN „VERDWENEN" Toen de heer R. de Vos alhier op zijn land in de Overslagpolder kwam, zag hij tot zijn verbazing, dat er een grote partij aardappelen verdwenen was. Eerst meende hij dat deze door zijn compagnon waren gerooid om 't werk ineens te laten doorgaan. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Toen dit niet het geval bleek, heeft de heer de Vos onmiddellijk aangif te gedaan bij de politie. Vrijwillige drenkeling De Eenhoornvijver blijkt aftrek te hebben bij vrijwillige drenkelingen en weddenschap-maniakken. Nadat er enige tijd geleden eens een stadgenoot een duik genomen had ging gisteren een scholier eveneens te water. Hij verdiende er twee tientjes mee. De ..drenkeling" had er op gerekend en zich tevoren al met een stel droge kleren gewapend. Natuurlijk oogstte hij de belangstelling van een groot en even onverstandig publiek, dat uit medescholieren bestond. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een gevaarvolle opdracht. OOSTBURG Ledel 8 uur: De zoon van niemand, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De hel van Dien Bien Phoe, 18 j. Conc.ertgeb. 8 uur: Terneuzens Dilettanten toneel met Beurskoorts. GOES Grote Kerk: Rotterdams Phil- harmonisch orkest. Grand: Vadertje Langbeen, a.l. MIDDELBURG Electro: Een mooi por tret. Schouwburg: Ongetemd. VLISSINGEN Alhambra: De 6e j\mi. Luxor: Het roversnest. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De hel van Dien Bien Phoe, 18 j. Concertgebouw 8 uur: Terneuzens Dilettantentoneel: Beurskoorts. AXEL Het Centrum 8 uur: De klok kenluider van de Notre Dame, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ma dame Butterfly, a.l. GOES Grand: Gods linkerhand, a.l. MIDDELBURG Electro: Noblesse obli- Sluis hei door de K Zeeuwsch 37 jaar gel organiserel gehouden, de herlnne nippertje t de en verl Het inge: zijn kant a met de bei het beschil king een p bezorgen, i re gebouwi punten me waarbij voo derachtige Dalestraat maakten et trokken. Zaterdag het tentoons gegeven doo schap „Apo lia" van W door een met een 1 lokte het m zoekers naai de Blankenl de vissertjes kleding en belangstellin heerste er veel bezoekt duld hebben keerd te kr er weer eer Pra De laatste se schoolkin nodiging var vordering vi tentoonsteilii zij vergast het bekend Zeeuwse Uil paar Popma 's Avonds Harmonie n door een t£ wanneer li inneemt. M «uw- en Vorig jaar D.S. uit Rillai bekeurd omd twintig opgezi zit had. zondi ning, welke c De Amsterda de een gestre den boete en de vogeltjes. De onderw goedertrouw roep en nu rechtbank uit geitjes mag boete moet hi S. heeft ond aangevraagd i justitie hem n Maandag a. tiewerk aan 1 van Sluis, eei wordt door de die ook de r Baafskerk te Zoals beker van het in woeste Sluise bijzonder fra stond, ongeve vergen, waarii sidieert. Het begin v zaamheden z, verschillende officieel vertoi dubbele Specialit Blo R.K. VL V C Aangifte v<5 straat 66a, Alhambra! De klauwier, roversnest. 14 J.

de Stem | 1956 | | pagina 2