Lirg TOCH PRINSJESDAG IN OUDE LUISTER Protest in Djakarta De miljoenennota 1957 in beeld 25 d De prins naar Tanganyika De Ridderzaal Groente-oorlog in Parijs Begrotingen verloochenen hun afkomst niet GROTE RADIO ACTIVITEIT IN WEST-DUITSLAND Broodoorlog in Oostenrijk Gerucht over de Willem Ruys DE DOOD OP DE WEG CASINO VALKENBURG UITGEBRAND andel Blije dagondanks schaduwen der kabinetscrisis narkt s Rit DAGBLAD VOOR ZEELAND Rustig weer iSlechts noodzakelijke uitgaven Geen ongerustheid voor Nederland Komt niet meer voor Mogelijk terugkeer Kard. Wyszynski 200.000 gulden schade estoet bele- eelnemende door geheel n: ca. 35 fokkerij, }s i standwer- ir door bur- dt geopend, er gelegen- :n attractie, ;burgse fan- aars door de iet in Oost- igeoise" uit te wordt er d gehouden bamafs'' uit iden op de de Gentse programma 14 ex eaquo P. van Dun- fpnt. en 190 J. Fermont- 0 strafpnt., :ste ZEVAC J. Sprenger S. A. Ver- 149 straf- ke-J. Schie- ifpnt.7 D. neuzen) 189 Roggeman 9 de heer (Biervliet) eman-P. de t. ïixed-èquipe ;n mevrouw nsprijs was :heren). De de Vijvere den. snelheid 36 J. Verstrae- tevens de R. de Jon- fpnt.3 A. i) 142 straf- ideel (Sluis) k-J. v. Gink ding ZOND enz. ong >t zuur rookte illatie. jerven. hebben, veren alle Briket- Benegas. DSTBURG mes zowel emoit- 96e JAARGANG No. 22255 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. t 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) f 045. Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct. Postrek 278841 Voor God. Koningin en Vaderland WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In oude luister is Prinsjesdag gevierd. Kabinet of geen kabinetde zitting van de Staten-Generaal tverd ook thans op de derde dinsdag van september geopend. Dus waren weer duizenden Hagenaars op de beentoen klokslag een uur de gouden koets uitreed. Koningin Juliana - zacht groene robe met safierkleurig kanten overkleed en bij- IMissende hoed met veren in dezelfde kleur Prins Bernhard het ceremonieel tenue van generaal-vlieger der Konink- lijke Luchtmacht en (voor het eerst) Prinses Beatrix een robe van lichtblauwe boubion-satin en een hoed van mouseline soie in dezelfde kleur - ivoonden de plechtg- heid bij. Z.K.H. de prins der Nederlanden is gisterenavond om circa acht uur van het vliegveld Soesterberg naar Tan ganyika vertrokken, om daar enkele weken door te brengen. De prins wordt omstreeks half oktober in ons land terugverwacht. DE KOLONIALE school te Witzen- hausen bij Kassei, waar Hitier inder tijd planters liet opleiden voor kolo niën, die hij hoopte te veroveren, opent in november, als „Duits insti tuut voor tropische landbouw", weer haar deuren. Er zullen landbouwdes kundigen worden opgeleid voor dienst in minder ontwikkelde landen. DE BIRMAANSE autoriteiten hebben in hun strijd tegen de communisten een bedrag van 75.000 gulden uitge loofd voor inlichtingen, die leiden tot ae gevangenneming van Thakin Than Toen, de communistische opstande lingenleider. GEDETINEERDEN in de gevangenis te Huntsville in Texas 28 in getal hebben zich met scheermesjes ver wond om op deze wijze te protesteren tegen de voeding. VOOR DE Amerikaanse bommenwer pers van het type B 52 is een start verbod afgekondigd. Nabij Mareda ontplofte een vliegtuig in de lucht, nadat in het begin van dit jaar op soortgelijke wijze ook al een B 52 was verongelukt. DE DEKEN-PASTOOR van de St. Ja- cobusparochie te Enschedé, pastoor C. J. A. Venings, is benoemd tot vicaris- generaal van het aartsbisdom Utrecht. Bovenstaande roulinefoto geeft 'n overzicht van de Ridderzaal tydens het uitspreken van de troonrede door H.M. de Koningin. Duidelijk ziet men rechts de troon, waarop de Koningin heeft plaats genomen, geflankeerd door Z.K.H. Prins Bernhard en Prin ses Beatrix. Recht tegenover de troon de ministers van het demissio naire kabinet. Voor de troonrede van H.M. en de miljoenennota verwijzen wij naar pag. 5 van deze editie. Tweede Kamer Na afloop van de zitting der Sta ten-Generaal ,was 't minister Drees, die bij afwezigheid van de minis ter van financiën in de Tweede Kamer de rijksbegroting voor 1957 aanbood, waarbij hij aanstipte, dat, wegens het demissionaire karakter van het huidige kabinet, in het alge meen ervan moest worden afgezien de memoriën van toelichting op de onderscheidene begrotingsontwerpen die de algemene lijn van het voor de komende periode te voeren beleid weergeven. Aan de orde kwam toen het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap, waarbij, na stemming, de voordracht aldus kwam te luiden: :1 Kortenhorst; 2 Van Sleen; 3 Roosjen. Eerste Kamer In zijn openingsrede in de Eerste Kamer memoreerde de voorzitter, mr. J. Jonkman, dat dit de eerste vergadering was onder de grondwet van 1956, op de betekenis waarvah hij nader inging. Ook de ..gerezen moeilijkheden" in het Koninklijk Huis bracht hij in herinnering, daar bij dankbaar gestemd, dat die moeilijkheden" tot het verleden be horen. Na de trekking van de afdelingen, ging de Kamer over tot het instellen van vaste commissies, met dien ver stande, dat, na de uitbreiding van de Kamer, de vaststelling dezer commissies opnieuw aan de orde kan komen. Rijtoer In de middaguren maakte de ko ninklijke familie, thans met alle vier de prinsessen erbij, een rijtoer door Den Haag. De belangstelling in de residentie was nog nooit zo groot als dit jaar. Een blije dag, ondanks de schaduwen der kabinetscrisis. Gisterenochtend, de eerste ochtend van de staking van 48 uur van groen teboeren in Parijs, is er geen bedrij vigheid geweest in de anders zo druk ke hallen, de centrale markt van Parijs. De nauwe straten, die anders vol bestelwagens en kisten groente en fruit staan, waren leeg en verlaten. Een beambte van de markthallen zei, dat er geen handel is gedreven. Kwekerijen voerden in totaal onge veer vijftig ton aan. De normale dage- f I Weersverwachting van het K.N. J i M.I. tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Droog weer met weinig bewol- king en ongeveer dezelfde middag- J temperaturen als gisteren. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke wind uit zuidoost tot noordoost. Mooi weer. Plaatselijk 's ochtends nevel of mist. Vandaag: zon onder 18.47 uur- maan op 18.04 uur. Morgen: zon op 6.22 uur; maan onder 6.49 uur. aan te vangen met beschouwingen, I lijkse aanvoer varieert van 3.000 tot 3.500 ton. De begrotingen van de verschillen de ministeries en staatsbedrijven, waarvan de eersten gisteren bij de Tweede Kamer zijn ingediend, ver loochenen hun afkomst niet. Het de missionaire kabinet zag zich voor de taak gesteld het overheidsapparaat in beweging te houden, zonder een beslissing te nemen over het politie ke beleid in de komende parlemen taire periode. Daarover zal immers te zijner tijd de nieuwe regering moeten beslis sen. De bewindslieden hebben zich dan ook bij de opstellingen van hun be grotingen beperkt tot die uitgaven, die beslist noodzakelijk waren. Marine Minister Staf kon in de begroting van Marine wijzen op een regelma tige afwerking van de reeds de vo rige jaren opgestelde plannen. Slechts hier cn daar zal een wijzi ging van betrekkelijk ondergeschikt belang moeten worden aangebracht. Zo deelde de minister mede, dat in de loop van het komende jaar de eerste straaljagers voor de marine luchtvaartdienst ter beschikking zul len komen. In het kader van de NATO-samenwerking stelt de Ameri kaanse regering een aantal Sea- hawks beschikbaar. Verder is met de regering der V.S. overleg gaande over de aanschaf van een aantal mij nenveger» voor ondiep water. De da ar vu) aou echter Biet voor 1953 kunnen aanvangen. De marine kampt nog steeds met een groot ge brek aan personeel. Op 1 juli was er een tekort aan beroepspersoneel van 3500 man. Men hoopt hierin verbete ring te kunnen brengen door het ver hogen van een aantal premies, ter wijl tevens de woningpositie geleide lijk kan worden verbeterd. Landbouw Het ministerie van Landbouw streeft, aldus minister Mansholt, naar een belangrijke uitbreiding van de ruilverkavelingen, waardoor een betere bedrijfsvoering mogelijk wordt. Veel aandacht wordt besteed aan de reputatie van Wageningen als in ternationaal landbouwkundig cen trum. Algemene zaken De verhoging voor de raming van het ministerie van Algemene Zaken komt bijna geheel voor rekening van de wereldtentoonstelling Brussel 1958. Hiervoor zal een bijdrage ver strekt worden van 3 miljoen. P ensioen fonds Voor een algemeen burgerlijk pen- sioenfonds, waaruit de pensioenen zullen worden betaald van alle amb tenaren met uitzondering van het spoorwegpersoneel, wordt in 1957 een uitgave verwacht van f 300.650.000. Bij deze raming is echter geen re kening gehouden met een eventuele aanpassing van de ambtenaren-pen sioenen aan de algemene ouderdoms- verzekering. Het Staatsmuntbedrijf rekent dit jaar op de fabricage van 25 miljoen oicuw* uivaren gulden». Voor het eerst in haar leven heeft H.K.H. Prinses Beatrix dinsdag in de Haagse Ridderzaal de opening van de Staten-Generaal door H.M. Koningin Juliana bijgewoond. De foto laat zien hoe de Kroonprinses op haar plaats aan de linker zijde van haar moeder zat. Prinses Bea trix draagt hier de versierselen be horende bij de onderscheiding van Grootkruis in de Orde van de Ne derlandse Leeuw, welke haar bij K.B. van 13 september 1956 uias verleend. In te velde staande gewassen en in weilanden in het zuid westen van de Duitse Bondsre publiek is een gevaarlijk grote radio-activiteit geconstateerd, aldus heeft het radiologisch in stituut van de universiteit van Freiburg gisteren meegedeeld. Deze radio-activiteit wordt toe geschreven aan proeven met atoomwapens. De radio-activiteit bereikte in de maanden juli en augustus zulk een hoog peil, dat handhaven ervan een gevaar oplevert voor de mens. Het verschijnsel was het sterkst waarneembaar op hooggelegen ak kers en weilanden. De radio-activiteit in de melk van koeien, die in hoog gelegen weilanden in het Zwarte Woud grazen, was vijfmaal zo groot als die van koeien in weilanden in laaggelegen streken. Een woordvoerder van het radiolo gisch instituut zei, dat slechts onge veer een tiende deel van de radio actieve deeltjes, die bij de atoom explosies in de stratosfeer zijn ge schoten. tot dusver de aarde heeft bereikt. In Nederland Desgevraagd deelde het medisch- biologisch laboratorium der rijksver dedigingsorganisatie TNO ons, mede namens het KNMI te De Bilt, naar aanleiding van bovenstaand bericht, het volgende mee: Gedurende de laatste maanden werden herhaaldelijk radio-actieve splijtingsprodukten van recente oor sprong in de atmosfeer aangetroffen. Door de sterke regenval in deze perioden werd hiervan in Nederland vrij veel op de aardbodem neerge slagen. Deze hoeveelheden neerge komen radioactiviteit kunnen plaat selijk zeer verschillend zijn. Daar 't' hier splijtingsprodukten betreft van recente oorsprong, neemt de radio activiteit snel af. Volgens huidige in zichten is dan ook niet te verwach ten, dat zich schadelijke gevolgen zullen voordoen van de hoeveelheden activiteit, die in Nederland gevonden werden. De Nederlandse tijdelijk zaakgelas tigde te Djakarta heeft krachtig ge protesteerd tegen de incidenten op maandag 17 september na afloop van de rechtszitting Schmidt. Hij stelde vast, dat het aanvanke lijk bij de rechtszaal opgestelde bewa kingspersoneel heeft gefaald. De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging heeft haar eis herhaald, dat bij de behandeling van deze rechtszaak de bescherming zodanig zal zijn, dat de veiligheid van be klaagde, verdedigster, Nederlandse diplomatieke ambtenaren en andere aanwezige Nederlanders afdoende is verzekerd. De Indonesische minister-president, Ali Sastroamidjojo, heeft met de eer ste vice-premier, Mohammed Roem en de minister van justitie, prof. Mul- jatno, besprekingen gevoerd over deze wanordelijkheden. Roem deelde aan journalisten mee, dat de regering de politie opdracht had gegeven „krachtige maatregelen te nemen tegen iedere demonstratie in de zaak-Schmidt". Gebeurtenissen, zoals maandag zijn geschied, moeten in de toekomst vermeden worden", aldus Roem. De Britse ambassade is op haar ver zoek door de Nederlandse vertegen woordiging uitvoerig ingelicht over de incidenten van maandag. Uit betrouwbare bronnen in War schau is gisteren vernomen, dat tij dens gesprekken tussen het Poolse episcopaat en de Poolse regering de mogelijkheid is geopperd kardinaal Wyszynski toe te staan opnieuw als hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Polen op te treden. Ongeveer 15.000 Oostenrijkse bak kersknechten zijn gisterenochtend voor 24 uur in staking gegaan. Kan selier Raab had maandag een eis tot loonsverhoging van het bakkersper- soneel van de hand gewezen. De kanselier had tot een delegatie van de bakkersknechten gezegd, dat loonsverhoging verhoging van de broodprijs tengevolge zou hebben wat onder alle omstandigheden voorkomen diende te worden. Volgens een buitenlands persbureau, dat het bericht ontleende aan een te Cairo verschijnend blad, zou de Wil lem Ruys van de Koninklijke Rotter damse Lloyd nabij de Kaap op een klip zijn gelopen. Het blad meldde zelfs dat alle 900 passagiers door een ander schip overgenomen zouden zijn. Niets van dien aard is geschied en de Willem Ruys vervolgt de reis zonder stoornis. DEN JJAAG. Twee zeer be jaarde dames, die een drukke rij weg trachtten over te steken, werden door een personenauto aangereden. Een van de dames kwam te overlijden, de andere werd zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen. IJMUIDEN. Een 30-jarige bromfietser week met zijn brom fiets te veel naar links uit, waar door hij door een vrachtwagen met aanhanger gegrepen werd. Hij vond onmiddellijk de dood. SCHOONHOVEN. Een 73-ja- rige voetganger zeer bijziende sloeg bij een wandeling niet voldoende acht op het verkeer en werd door een zware vrachtauto gedood. Een grote brand, die in zijn eerste inzet de talrijke omwo nenden de schrik om het hart deed slaan, heeft gisterenmid dag het Casino te Valkenburg in een minimum van tijd met de grond gelijk gemaakt- Blijkens bovenstaande tekening 786 miljoen gulden. De kapitaal- aan van ongeveer 435 miljoen gul- vertoont de miljoenennota over de dienst is hierbij inbegrepen. De den. Elders geven wij een uitvoerig gehele dienst 1957 een tekort vanlopende dienst geeft een overschot [overzicht van de miljoenennota. Spookachtige puinhopen van roken de balken en smeulend meubilair vormden de treurige resten van wat eens een bekend amusementsbedrijf in Nederland was. Huizehoge vlam men hadden toen in een uur hun ver zengend werk verricht. Voor meer dan f 200.000 ging er volgens brand- experts in vlammen op. In het Casino waren voor de brand de exploitant, de heer van Kalkho- ven, met een Valkenburgse elektri- ciën bezig met de afbraak van de geluidsinstallatie. De schijnwerpers brandden bij dit karwei op volle lichtsterkte. Terwijl zij een aantal microfoons en luidsprekers naar een magazijn brachten, ontstond ergens in de danszaal brand. Er was geen houden meer aan. De brand greep als razend om zich heen. Met een doffe klap als van een gas ontploffing sprongen zeer spoedig en kele spiegelruiten. De wind joeg naarbinnen en zoog het vuur meters hoog de lucht in. Brandput D icht-geasfalteerd Het Casino een gebouw voorna melijk opgetrokken uit hout en hard board had een dakbedekking van asfaltpapier en mastiek. Benzine kan niet beter branden. Door de enorme hitte-ontwikkeling en uitslaand vuur vatten de gevels aan de overzijde van de straat vlam. De chauffeur van de brandweer auto, Miel Vroomen, moest zijn voertuig eerst in vollevaart door de brandende straat rijden. De rode verflak van zijn auto schroeide aan een zijde finaal weg. De Valkenburgse brandweer werd bij haar dappere pogingen weldra ge assisteerd door de brandweer van Heerlen, die met groot materiaal bij stand kwam verlenen. Al haar moderne blusgereedscliap ondervond echter tien minuten ver traging bij het in actie komen, toen in de Kerkstraat aan de achterzijde van het Casino een brandput bleek dicht-geasfalteerd te zijn. Er moest een mokerhamer bij te pas komen, voordat de kranen kon den worden gekoppeld.

de Stem | 1956 | | pagina 1