POLITIEKE BRIEVEN JHagMaïs Pcjlïcia S-f 17 fff f*J 19 L?*Ê 20 Model-veestal te Baarle-Nassau Slechts vijf overlevenden doordat sloep lossloeg BESTUURSVERKIEZING (MET 'N LUCHTJE) Gescheiden voederplaatsen Boze grootmoeder blokkeert nieuwe verkeersweg Fabo*'-kartel in ongelijk gesteld Eigen bouw en eigen vinding van Duitse broeders Technische snufjes Nü komt de uniekr Breimodellen-show 1956 in Breda Met protest tegen onteigening AUTOBUS IN RAVIJN LIKDOORNS wonderolie De ramp met de Pelagia Kaliar Muzakkar nog in vrijheid „West-Irian" krijgt gouverneur Afdeling Zeeland KNVB aan groene tafel Een dubbeltje contributie méér SMARTEGELD VOOR KLEUTER Fide-landentoernooi TUPKSIM Beste Eduard, Pieter Amice Pieter, j Droevige vertoning- Politieke slimmelingen- I Kort overzicht van j negentig dagen - j Wat nu Eduard. LEO TIMMERMANS SPRINTWINNAAR TE ZUIDZANDE COEN NIESTEN 5e IN TIJDRIT Motorzesdaagse is Los.... DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 ;/HDV|tAN0/^nn| dinsdag woensdag donderdag/ BBËjWTEMk M SEPTEMBER W SEPTEMBER J SEPTEMBER (Van onze speciale verslaggever) Langs de weg van Chaam naar Baarle-Nassau staat een merkwaardig gebouwdat een beetje oridefinieerbaar van uitzicht is. Het heeft iets van een villamaar geeft toch ook nog wel de indruk van een vroegere herberg. Sinds een kwart eeuw is het geen van beide meer. Nu staat er met forse letters op de gevel „St. Franciscus Kloosteren het ver schaft onderdak aan de enige stichting in ons land van de Franciscaanse Tertiarissen van het H. Kruis, een in 1862 gestichte broedercongregatie van Duitse origine. Hoewel in cle komende maand oktober in intieme kring het zilveren bestaan van de vestiging wordt gevierd, genieten de „Duitse broedersverder dan in hun naaste omgeving geen grote be kendheid. Dat is ook niet de opzet van de stichter Peter Wirth. Volgens hun regel leiden de Franciscaanse Tertiarissen een eenvoudig, beschei den en veelal verborgen levengericht op werken van naastenliefde. Niettemin heeft het klooster de laatste jaren wat meer de aandacht op zich getrokken door he werk van de broeders in landbouw en vee- eelt. En dan speciaal uit kringen van veetelers komt men naar Baarle- Nassau, omdat de broeders een veestal hebben gebouwd, die het hart van iedere boer zal aanspreken. Slechts in bepaald opzicht zou men deze stal een modelstal willen noemen Zeker is, dat het systeem bij uitstek geschikt is voor een groots opgezette veehouderij. In een aantal onderde len echter verdient de methode van de Duitse broeders de belangstelling van iedere veeboer. Naast het streven om tot een zoef ficiënt mogelijke werkwijze te komen voor degenen die de stal bedienen, heeft ook de hygiëne van het vee alle aandacht gekregen. Iets wat in ver band met de tbc-bestrijding onder het rundvee alleen maar toe te juichen is. In grote lijnen zou men de stal als volgt kunnen beschrijven. Het eerste gedeelte bevat op de benedenverdie ping een verwarmde wasgelegenheid voor de stalbroeder en zijn assisten ten, een koelkamer voor de melk en een isolatiestal, terwijl op de boven verdieping woongelegenheid is met 4 slaapplaatsen. Door een schuifdeur (alle binnen deuren in de stal zijn schuifdeuren, om ruimte te besparen), komt men in de koestal, die plaats biedt aan 32 koeien. Door een tussenruimte, waarin bie ten kunnen worden gesneden en waar in de trap staat, die toegang geeft tot de zolder, kan men de jongveestallen bereiken, waarnaast een ruimte is voor twee paarden en een aparte kuil- voederruimte, dit laatste c:n te voor komen, dat de sterke reuk van het kuilvoeder op de melk zou overslaan. Aan de jongveestal grenzen de var De opzet van de stichter der con gregatie was de verzorging van wees jongens. Later heeft het werkterrein zich uitgebreid en zo kregen de broe ders de zorg voor geestelijk onvol- wgardigen onder zich, alsmede het be heer van arbeidskolonies. In fret kader van dit werk paste uitstekend de ar beid in de landbouw en zo is het niet te verwonderen, dat de broeders in Baarle rond hun huis niet minder dan 80 ha grond bezitten, waarvan slechts een klein gedeelte nog ontgonnen moet worden. De rest is in bewer king. Daarnaast hebben de broeders zich uitstekende veeboeren getoond en speciaal om deze laatste kwaliteit hebben ze sinds enkele jaren sterk de belangstelling getrokken. Ze hebben nl. voor een belangrijk deel met eigen krachten, een stal ge bouwd van 71 x 13 meter, waarin zo veel mogelijk technische snufjes zijn toegepast. De broeders hebben er hun aard niet bij verloochend. Dat wil zeggen, in bepaalde onderdelen is de stal naar Duits model gebouwd en voorts zijn er verscheidene eigen vin dingen in toegepast. Dit heeft zozeer de aandacht getrokken, dat reeds van verschillende kanten excursies naar de boerderij zijn ondernomen en zelfs van de Landbouwhogeschool te Wa- geningen heeft men zijn belangstelling voor dit project getoond. (Advertentie) Dit evenement kunt u niet missenMannequins tonen n tientallen exclusieve Neveda modellen, welke dit najaar toonaangevend zijn. De Neveda brei-modeshow is voor u een bron van inspiratie. U doet er vele nieuwe ideeën op. nieuwste najaarsmodellen allerlaatste modetinten Donderdag 20 september 1956 's middags 2.30 uur 's avonds 8 uur Concordia, v. Coothplein 37 TOEGANGSKAARTEN aan de zaal f. 0.75 p. p. Op 19 sept, van 10-12 en 2-4 u. Op 20 sept, van 10-12 en 2-2.30 u. en van 7.30-8 u. Gratis programma en consumptie Ga gezellig 'j middagsvolledige show! Op een pas voor het verkeer open gestelde verkeersweg in de Ameri kaanse staat Massachusetts heeft in het afgelopen weekend een 72-jarige grootmoeder, gewapend met een ge weer en bijgestaan door familiele den, post gevat om elk verkeer op ue weg te verhinderen. Deze strijdvaardige vrouw, me vrouw Kornelia Zariczny, kan het na melijk helemaal niet verkroppen, dat een deel van haar land is onteigend voor de aanleg van de weg. Het was zonder haar toestemming gebeurd en bovendien had zij geen schadevergoeding ontvangen, zegt zij. De politie is er tot dusver niet in geslaagd de verongelijkte grootmoe der ertoe te brengen de weg met haar familieleden - drie dochters, twee kensstallen, een voor de mestvarkens en een voor de fokvarkens (met hun gezin). Over de hele stalruimte loopt een kolossale zolder voor de berging van hooi, stro en haver. Aparte voederplaalsen De loopgangen in de koestal zijn van de staanplaatsen der koeien ge scheiden door een muurtje van ca. driekwart meter, waarachter een royale voedergoot loopt van gresbuis. De vloer is belegd met vocht absor berende tegels, wat in de winter ook warmer is. Tussen de staanplaatsen van de koeien en de voedergoot en dit is vooral belangrijk is een eenvoudig hekwerk geeonstrueerd dat door écn handgreep de voederplaats in acht of negen aparte delen scheidt, zodat de koeien elkander tijdens het voederen niet kunnen hinderen. Iedere koe heeft ook haa eigen drinkbak, die zich zodra ze er haar kop in steekt, door de druk op een klepje vult. In enkele kasten lussen de stallen in monden schachten uit, die toevoer van hooi en stro toelaten, zo dicht mo gelijk bij de plaats waar het gewenst is. De ventilatie wordt niet alleen ge regeld middels de rameri, maar ook door enkele luchtkokers. In de jongveestallen is het hekwerk zodanig geconstrueerd, dat ook ieder kalf zijn eigen voederplaats heeft, zoons en twee kleinkinderen - weer ter beschikking van het verkeer te stellen. Toen de politie met arres tatie dreigde, zei mevrouw Zariczny, dat, indien men haar en haar fami lieleden zou meenemen, zij haar zes andere kinderen, 29 andere kleinkin deren en vijf achterkleinkinderen zou oproepen om de blokkade over te nemen. Helemaal doof voor de woorden van de politie was grootmoeder niet. Eerst had de militante familie na melijk ook nog een boom geveld en deze over de weg gelegd. De politie waarschuwde haar ervoor, dat zij misschien verantwoordelijk zou wor den gesteld voor eventuele ongeluk ken. Voor dit argument bezweek de grootmoeder en de boom kwam aan de kant, maar zo zei zij, maandagoch tend bij het aanbreken van de dag gaat de stam weer over de weg. Het verkeer moet over een afstand van 200 meter gebruik maken van een oud weggetje, dat evenwijdig aan de nieuw» verkeersweg loopt. Nabij Cuellar, ongeveer 130 kilome ter ten noorden van Madrid, is een autobus in een ravijn gereden. Hier bij zijn vier inzittenden om het leven gekomen en ongeveer vijftig gewond. De toestand van elf gewonden is ern stig. l Advertentie) VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOX ACORN, neemt de Dijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocame. Een flesje NOX ACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.85 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (502) Inderdaad hebben van het 7.238 TON METENDE Amerikaanse schip Pelagia", dat met een lading: erts op weg; was van Narvik naar Baltimore en zaterdagmiddag: bij de kust van noord-Noorwegen is vergaan, slechts vijf opvarenden de ramp overleefd. De andere bemanningsleden, 33 in getal zijn omgekomen. In het laatste radiobericht, dat van het schip 'was ontvangen, was ge zegd, dat er dringend hulp nodig was en dat er een sloep was gestreken ter inspectering van opgelopen scha de. Doordat dit bericht tengevolge van atmosferische storingen verminkt werd opgevangen, werd het reddings werk urenlang geconcentreerd op een gebied, dat verscheidene mijlen van waarvóór men, met behulp van een beweegbare ring, een emmer kan vastzetten. Toezicht tijdens het voe deren is dan niet meer nodig. De hokken van de fokvarkens zijn ruim en in ieder hok is een klein ge deelte zó gemaakt, dat het alleen be reikbaar is voor de biggen. 's-Avonds en 's nachts wordt het door 'n lamp verwarmd. De biggen zoeken daar dan hun toevlucht, waardoor heel wat „dodelijke ongelukken" voorkomen worden. Kostenbesparing Aanbevelenswaardig, maar lang niet voor iedereen uitvoerbaar, is de manier waarop de broeders de stal gebouwd hebben. Voor het houtwerk heeft men gebruik gemaakt v^n de afbraak van de vroegere stal, wat een beduidende kostenbesparing met zich bracht. Winst zat er ook in de aan schaf van het buizenmateriaal voor 't hekwerk in de stallen. Men kon het goed doen met tweedehands buizen, die wegens scheurtjes e.d. afgekeurd zijn. En buizen lassen kon de huidige broeder-overste destijds heel goed.. Een dure post was de bekleding van alle deuren en luiken: asbest vanwege de brandbeveiliging. Daar staat ech ter ook weer tegenover, dat - met uit zondering van het melken - één, hoog stens twee mensen de stal kunnen be dienen. Nog één bijzonderheidje: de reus achtige zolder heeft veel weg van 'n kerk. Dat is niet omdat het gebouw nu toevallig aan een klooster hoort. Maar tijdens de bouw wisten de broe ders beslag te leggen op een aantal houten ribben, bestemd voor de ge welven van Zweedse noodkerken. Deze ribben rusten op een ijzeren balklaag en maken het gebruik van dwarsbalken onnodig. Zodat men een grote ruimte heeft gekregen, die al leen onderbroken wordt door de schachten van de luchtkokers. Dit is dan een van de vele gemak ken, die aan de stal verbonden zijn. Gemakken die niet alleen voor het bedienend personeel aantrekkelijk zijn, maar die er tevens voor zorgen, dat men in het komende najaar het vee vorstelijk zal kunnen ontvangen. Persberichten, volgens welke de op standelingenleider in zuid-Celebes, Kahar Muzakkar, zich aan het le ger heeft overgegeven, zijn in rege ringskringen te Djakarta met ver wondering ontvangen. Zij wezen er op, dat noch in Djakarta, noch in Makassar een bekendmaking over een overgave van Kahar Muzakkar is uitgegeven. In de afgelopen jaren is reeds drie maal gemeld, dat Kahar Mu zakkar dood was, maar over het al gemeen wordt geloofd, dat hij nog steeds de opstandelingen leidt in zuid- Celebes. Het door rebellen beheerste gebied Atjeh. het meest noordelijke deel van Sumatra, zal de autonome status van provincie krijgen. Atjeh was tot nu toe een deel van de provincie Noord-Sumatra. Beweerd wordt, dat het gebrek aan autonomie een van de oorzaken was van de gewapende opstand. De sultan van Tidore, Zainal Abi- din Sjah, zal eind september wor den geïnstalleerd tot eerste gouver neur van de „provincie West-Irian", aldus heeft de correspondent van het ANP in Djakarta heden vernomen. De nieuwe provincie bestaat uit het gebied Nederlandse Nieuw-Guinea en enige aangrenzende Indonesische ei landen, die vroeger behoorden tot de provincie Molukken. De foto geeft een kijkje in de koe stal van de Duitse broeders te Baarle-Nassau. Broeder-overste Cesarius demonstreert hier, hoe het vernuftig hekwerk, dat hij destijds zelf- vervaardigde, met'één hand greep de voedergoot achter het muurtje in acht of negen geschei den voederplaatsen verandert. Dit is een va.n de technische snufjes, die de stal van de broeders voor veel veehouders het bekijken waard maken. de werkelijke plaats van het ongeluk lag. Zondagochtend werd eindelijk bij de Lofoten een sloep ontdekt met zes opvarenden van de Pelagia van wie er inmiddels een aan koude en ontberingen was bezweken. De overlevenden, die door de britse trei- ler Northern Duke" in de Noorse havenplaats Har stad aan land wer den gebracht, deelden mee, dat tij dens een hevige storm door een ge weldige golf de luiken en een ge deelte van de brug van de ertsboot waren vernield. Het vaartuig begon direct water te maken en drie van de vier reddingboten werden dooi de golven verbrijzeld. Hierop had de gezagvoerder, John Matandos uit Baltimore de bemanning opdracht ge geven in de laatste sloep te gaan. Met zes mannen er in werd deze boot gestreken, doch toen waren de touwen gebroken, waardoor de sloep snel afdreef met achterlating van 32 mannen op het zinkende schip. De inzittenden van de reddingboot hadden de Pelagia" langzaam zien zinken. De sloep liep zelf ook een lek op, doch zij kon drijvende worden ge houden. In de loop van de nacht van zaterdag op zondag overleed een van de zes aan koude en uitputting. 's-Ochtends wisten de vijf overle venden een zeil te nijsen. Kort daar op werden zij ontdekt door een Noor se vliegboot, die de Britse treiler naar hen dirigeerde. In Harstad aan gekomen moesten twee van de vijf mannen met bevroren lichaamsdelen in het ziekenhuis worden opgenomen. Het rijk heeft een smartegeld van f 10.000 toegekend aan de thans vijf jarige dochter van de familie Saarlos te Apeldoorn. Toen het kind vorig jaar september amper enige weken op de kleuterschool van de rijksleer school te Apeldoorn was gooide een andere kleuter een ruit in. Enige glasscherven kwamen hierbij in een der ogen van het dochtertje van de familie S. hoewel direct specialisten te Apeldoorn en later te Utrecht wer den geconsulteerd slaagde men er niet in het oog van de kleine te red den. Het thans toegekende smartegeld ad f 10.000 zal het meisje worden uitbetaald zodra zij 21 jaar wordt. Onder voorzitterschap van de heer A. Imanse en in tegenwoor digheid o.m. van de heer L. A. E. Luchtenberg, lid van het dis- trictsbestuur van Zuid I, hield de afdeling Zeeland zaterdag in Middelburg haar jaarvergade ring- Nadat een minuut stilte was be tracht ter nagedachtenis aan het in het afgelopen hondsjaar overleden be stuurslid M. Zwartepoorte, sprak de voorzitter over het rustige jaar, waar in onder meer de grondslagen waren gelegd voor betere opleiding van jeugdleiders en scheidsrechters. Men hoopt hiermede de kwantiteit der be oefenaren en de kwaliteit van het spel te bevorderen. De jaarstukken werden vlot afge werkt met slechts enkele onbeduiden de op- of aanmerkingen. Een voorstel van de ingestelde commissie ter vie ring van het 40-jarig betaan in 1961 om de leden te belasten met 10 cent per lid per jaar werd aangenomen. De financiële verplichtingen der verenigingen werden onveranderd vastgesteld met de restrictie, dat bij onverhoopte verhoging door de KNVB de afdeling hetzelfde bedrag zal blij ven vorderen. Een bestuursvoorstel, om wegens uitbreiding met een r.-k. zetel het aantal leden tijdelijk op 10 te brengen, ondervond wat tegenkanting, maar na een toelichting door de voor zitter, waaruit bleek dat dit in de gegeven omstandigheden een billijke oplossing is, werd het voorstel met 60 voor en 42 tegen aanvaard. Door deze beslissing werd de heer M. F. van Hijfte (Vlizsingen) tot be stuurslid benoemd. In de vakature Ivens werd voorzien door de verkie- In de vijfde ronde van het le kwalificatietornooi te Moskou heeft Nederland met 31 van Chili gewon nen. De leiding hebben in deze groep IJsland en Zweden met beiden 12 1/2 punt en 1 afgebroken partij. Hierna volgt België met 12 punten en Neder land met 11 1/2 punt. In de finale-poule heeft Rusland de leiding met 13 1/2 punt,, gevolgd door Hongarije met 13 punten, Zuid-Slavië met 12 1/2 punt en 1 afgebroken par tij, Argentinië met 11 punten, Tsj. Slowakije met 10 punten, west-Duits- land met 9 1/2 punt, Zwitserland met 9 punten en 2 afgebroken partijen, Bulgarije en Roemenië beiden met 8 1/2 punt en 2 afgebroken partijen, Denemarken met 8 punten en 1 afge broken partij, Engeland met 8 punten en Israël met 3 1/2 punt en 2 afge broken partijen. (Advertentie) Friese beschuit Prinsjesdag zonder nieuw kabi net. Naar het uiterlijk moge het schouwspel even fraai zijn als an ders, naar het innerlijk is het een droevige vertoning. Het Nederland se staatkundige leven mist de kracht om in zes-en-negentig dagen tijds tot het vormen van een'kabinet te komen. En dan kan men gerust zeggen, dat zo ongeveer de helft van da tijd besteed is aan het zoe ken van een noodoplossing. Ons po litieke leven zit vol verlammende krachten en we worden onderhand de risé van het buitenland. Ik sprak Belgische vrienden en die hadden menig spottend woord voor onze politieke kinderverlamming. Dat de apathie en ongeïnteresseerdheid ten opzichte van alles wat op politiek lijkt met de dag toeneemt, ligt voor de hand. Al die wijze mannen daar in Den Haag doen goed dit verschijn sel niet laag aan te slaan. Het wordt een gevaar voor onze democratie, maar de schuld daarvoor ligt niet bij het grote publiek. Als men dat maar begrijpt. Natuurlijk ontbreekt nu alle merg aan de Troonrede en Miljoenennota, de Begroting zal straks moeten ivorden opgelapt met allerlei suppletoire voorzieningen. Hoor je, Eduard, zeg aan al die po litieke slimmelingen daar bij jou in het Haagje maar, dat we schoon genoeg gaan krijgen van hun ge harrewar. Is er in Nederland nu werkelijk geen stel flinke mannen bij elkaar te krijgen, waarin het politieke gamma wel niet precies past bij dat van de volksvertegen woordiging, maar die voor hei fo rum treden en kunnen zeggen: Wij gaan regeren; jaag me maar weg, als je er trek in hebt? Ik geloof, dat dit zou imponeren. Ja-, ik ben wat opgewonden vandaag, maar je kunt niet anders worden tegenover zoveel gestoethaspel. Tot wederschrijven. Dat was me wel een brief, fris van de lever, die ik vandaag van je kreeg. En ik kan me je gevoelens goed indenken ook. Het enige waar ik bezwaar tegen maak is de gene raliserende toon. „Alle politieke slimmelingen" in Den Haag een term, die ik van jou als politiek toch wel ervaren niet als verantwoord kan aanvaarden gooi je op één hoop en je spuwt er op. Je merkt, ik begm ook al krasse uitdrukkingen te gebruiken. Maar nu echt in ernst. Mag ik je 't beeld van de formatie-periode nog eens voor ogen halen? Dan iaat ik het graag aan jezelf over of je je standpunt, je generaliserend standpunt wilt herzien. Maar ik durf je bij voorbaat wel zeggen, dat je dat doen zult. Eerst hadden we dr. Drees, die zich een bijzonder tijdrovende me thod e van werken toepaste. Daar door zijn vele weken onnodig ge bruikt. De KVP heeft ook haar best gedaan om tot een welslagen te ge raken in die periode; denk aan de suggestie van Romme voor het huurvraagstuk waardoor bij een netelig punt overeenstemming kan worden bereikt. Er bleven vijf za ken over, die de KVP niet kon aan vaarden. Toen kwam prof. Romme. Hij deed het kort en krachtig. De PvdA weigerde, zonder zelfs over geschil punten te willen praten. En dat ter wijl de katholieke formateur ge vraagd had om over eventuele ge schilpunten overleg te plegen. Als derde man kwam toen Lief- tinck. Van de vijf geschilpunten tussen KVP en PvdA uit de pe riode van de formatie-Drees, bleef er maar één over. Het belangwek kende en principiële punt der per soonlijke bezitsvorming. Hoe was de gang van zaken? Lieftinck kwam eerst met een suggestie over de bezitsvorming, die voor de KVP aanvaardbaar was. Na overleg met de PvdA kwam hij echter met een heel andere formulering. Die was onaanvaardbaar voor de KVP. Toen gingen Romme en Lieftinck praten en ze werden het eens. Lieftinck beloofde ai zijn best te doen bij de PvdA-fractie om het ook eens te zijn. Weer weigerde de PvdA bot weg. Na een nadere hopeloze poging van Lieftinck waarvoor maar heel weinig politici begrip konden op brengen, kwam nadat Romme een opdracht „geweigerd" had om overbodig tijdverlies te voorkomen prof. de Gaay Fortman. Zijn po ging om een brede basis kabinet te vormen strandde opnieuw op de socialisten. De eisen, die zij ten slotte door middel van de heren Suurhoff en van Tilburg lieten ho ren, waren zo overdreven, dat de informateur ze zonder meer moest afwijzen. En tenslotte slaagde de heer de Gaay Fortman evenmin in het for meren van een extra parlementair kabinet op smallere basis, waarin katholieken en protestanten en li beralen of onafbankelijken zouden zitting hebben. Hier was de CHU de spelbreker, beter gezegd de heer Staf, die erg zijn best gedaan heeft om de AR-informateur te doen mislukken. De fractievoorzitter van deCHU liet zijn geestverwanten vrij, maar stuurde ze merkwaardi gerwijs tevens door naar ir. Staf om ook van deze een advies te krijgen. En hij wist, dat Staf de CH- kandidaat-ministers een zitting- nemen ernstig zou ontraden. Zo liggen de zaken, Pieter. En wat nu? Op dit ogenblik weet ik niet, wie een opdracht gaat krijgen. Burger of Staf? Zou het Burger zijn, dan kan er nog een brede basis-kabinet komen. Maar dan zal de PvdA een formulering van de bezitsvorming, zoals door de socia list Lieftinck is aanvaard, behoren te accepteren. Daar kan geen prin cipieel bezwaar tegen bestaan, ter wijl praktisch vaststaat, dat een behoorlijke Kamermeerderheid er achter staat. En dan zullen de so cialisten ook behoren te accepteren, dat de KVP één ministerzetel in de sociaal-economisch-finantiële sec tor verdient. In feite is het zo, dat een ieder ook de socialisten dat redelijk vinden. Dan moet er ook een weg gevonden worden om bet te realiseren. En wat gebeurt er, als ir. Staf een opdracht krijgt? Ik ga hier lie ver niet fantaseren. Pieter en daar om schei ik er uit. Met beste groet, t.t. zing van de heer L. G. Hermans uit Hengstdijk. De vooi'zitter noemde het een moei lijke ruil en zwaaide Ivens lof toe voor hetgeen hij in de loop der jaren had gedaan. Deze op zijn beurt ves tigde er de aandacht op, dat hij de beste herinneringen zal behouden aan de samenwerking. Als afgevaardigde van op principieel standpunt staande verenigingen had hij geen enkele maal op dit punt moeilijkheden ondervon den, omdat het bestuur voor die be langen steeds een open oog heeft ge had. Aangehouden... De bestuursverkiezing werd aange houden omdat ter vergadering bleek, dat tijdens een voorvergadering din gen zouden zijn gebeurd, die een com missie van onderzoek nodig maakten. Er volgden beschuldigingen over en weer, waarbij ook twee bestuurleden werden betrokken, en na schorsing besloot men eerst deze zaken uit de doeken te laten doen. Na een verzoenend woord van pen ningmeester Bakker was het opluch ting, toen de voorzitter met een pak kend slotwoord de afgevaardigden naar huis liet gaan. In Zuidzande werd zaterdag een wielerkoers voor nieuwelingen gere den, die een zege opleverde voor Leo Timmermans uit Roosendaal. De uitslag luidt: 1 L. Timmermans (Roosendaal) 65 km in 1 uur 55 min.; 2 F. Tel (Zaandam); 3 P. van Hees (Hoogerheide)4 W. Faber (Rotter dam), 5 F. van Doeselaar (Sluiskil); 6 P. Verschuure (Hansweert)7 J. van Geel (Lepelstraat); 8 J. v. d. Klundert (De Heen)9 J. Linders (Roosendaal)10 M. Heeren (St.- Willebrord)11 J. van Espen (Axel) 12 J. Konings (St.-Willebrord)13 C. de Schipper (Kapelle); 14 J. Kor- stanje (Goes); 15 J. Wielemaker (Souburg). In Zwitserland is een tijdrit voor amateurs van Boncourt naar Binnin- gen over 88 km, gehouden. De Zwit ser Adriano de Gasperi won deze wedstrijd in 2 uur 15 min. 24 sec. met een gemiddelde van 39.450 km. per uur. Onze landgenoten Coen Niesten en Jan van Vliet bezetten resp. de vijfde en de zevende plaats. De uitslag luidt: 1 Adriano de Gas peri, 2 u. 15 min. 24 ces.; 2 Richard Durlacher (Oostenrijk), 2.16.48.5; 3 Claude Valdios (Fr.), 2.17.22; 4 Ge rard Mossière (Zwits.), 2.18.20.8; 5 Coen Niesten, 2.18.43; 6 Hans Schleu- niger (Zwits.), 2.18.44: 7 Jan van Vliet 2.19.39. Er waren 49 deelnemers. Maandagmorgen om zes uur is de eerste deelnemer aan de internatio nale motorzesdaagse in het befaam de ski-stadion van Garmisch Parten- kirchen van start gegaan. Na deze eerste man voegden er, met tussen pozen van enkele minuten, nog 314 andere rijders uit 19 verschillende lan den voor de eerste etappe, die er volgens insiders niet al te moeilijk uitziet. Zondag zijn tot laat in de avond, de machines ingeleverd. De Nederlandse rijders waren er al in de vooravond mee klaar, dat wil zeggen, dat alle motoren waren geaccepteerd en in het pare fermee geborgen waren. Ook Selling heeft nu zijn startnummer, en wel nummer 34, dat gereserveerd was voor een Hongaar, die echter niet is komen opdagen. KNAC-Heuvelklim Tijdens de KNAC heuvelklim, die in de buurt van Vaals werd gehouden over een afstand van 1200 meter en waaraan 43 automobilisten deelna men, werd de beste tijd gemaakt door W. L Poll met pollspecial. 55' Voor enkele tabaksgrossiers in den lande heeft het principiële vonnis van de arrondissementsrechtbank te Am sterdam in een civiele procedure tus sen een groothandelaar en het Fabo- kartel, waarbij zes grote tabaksfa brikanten zijn aangesloten, gunstige gevolgen: zij zullen de hun door de z.g. „commissie van rechtspraak" van het kartel wegens contractbreuk opgelegde boeten niet behoeven te betalen. De rechtbank is van mening dat de werkwijze van deze commissie in strijd is met de beginselen van elk behoorlijk proces. Een grossier in tabaksartikelen te Heusen en een collega uit Schagen, zagen zich indertijd door de com missie van rechtspraak een stevige boete opgelegd, omdat zij volgens deze commissie de bepalingen van het tussen hen en het Fabo-kartel gesloten contract hadden overtreden. De commissie van rechtspraak hoorde „getuigen" - grossiers - bui ten tegenwoordigheid van de betrok kenen en hun namen werden deze niet onthuld. Dit, zo zegt de rechtbank, is ten enemale in strijd met de be ginselen in elk behoorlijk proces. Ook andere grossiers hebben reeds stappen ondernomen om tegen hen genomen beslissingen van de com missi e van rechtspraak ongedaan te maken,

de Stem | 1956 | | pagina 9