AMSTLEVEN lev ensv erzeker i ng Mensen en c%Luzen Herverkaveling op Walcheren en teveel betaalde lasten Mr. MAURY, RECHTER Minister houdt het heen strak Niet overtuigd Nieuwe school te Kloetinge Schoondijke wil uniformen voor „Oefening kweekt kunst B. en IV. van Middelburg willen brandverzekeringsbelasting Walcheren STREVEN EN WERKEN VAN TERNEUZENSR.-K. JEUGD Waarom trekt zij op naar Rome? Elke vrouw houdt van afwisseling Zuid-Beveland ZEEUWS( 'H- VLAANDEREN Gisteren geopend Om het nieuwe materiaal te bekostigen J. Fregeres schoolarts voor rayon Walcheren Nieuwe brandweer- en reini gingsgarage Spaar de vogels BON Dikwijls buitenshuis MIDDELBURG Weinig belangstelling voor volkskredietbank GOES Lange Vorststraat- winkelstraat Wethouder Hommes VLISSINGEN Prijswinnaar Hoogwaterstanden gehuldigd De nieuwe spuit overgedragen TERNEUZEN Nieuwe roman van Et. de Greeff Burgerlijke Stand Faillissementen AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 SEPTEMBER 1936 In het begin van het jaar wendde het bestuur van de polder Walcheren zich met een adres tot minister Mansholt, waarbij werd verzocht, aan de Herverkavelingscommissic Walcheren opdracht te geven tot het treffen van zodanige maatregelen, dat schotplichtigen, die in het dijkgeschot zjjn aange slagen naar een grotere oppervlakte dan hun voorlopig is toebedeeld, op kosten van het Rijk vergoeding ontvangen van het door hen te veel betaalde. De minister is echter door dit adres r.iet overtuigd dat er onrechtmatig heid school in de genomen beslissing en het heeft hem getroffen, dat de polder slechts oog heeft voor één kant van de zaak, namelijk de geval len waarin eigenaren een kleinere oppervlakte hebben teruggekregen dan waarvoor zy in het kadaster te boek staan en dus te veel polder- lasten moeten betalen en dat men niet rept van de toch niet weinige gevallen, waarin eigenaren meer grond hebben teruggekregen, waar- waardoor zij voorlopig in een voor deliger positie zijn komen te verke ren. Reeds deze naar zijn menir.g een zijdige voorstelling van zaken demon streert, dat het standpunt van de polder bepaald r.iet sterk kan worden genoemd, immers, indien de gevolgen van de herverkaveling voor de pol- derlasten door de Herverkavelings commissie zouden moeten worden ge corrigeerd, dan zou dit uiteraard naar twee zijden dienen te geschieden, het geen evenwel niet mogelijk is aange zien de Herverkavelingscommissie de bevoegdheid mist om extra aanslagen op te leggen en te innen. Resumerende stelt de minister vast, dat de situatie, waarbij de feitelijke toestand r.iet in overeenstemming is met de kadastrale gegevens, inhae- rent is aan iedere ruil- en herverka veling en ook in de wet besloten ligt. De gevolgde werkwijze is dan ook niet alleen bijzonder doelmatig, zij is ook volkomen rechtmatig. „Tenslotte zij opgemerkt, aldus de minister dat de eigenaren, voor wie de polder het pleit voert, wel een kleinere oppervlakte grond terug krij gen, doch dat het systeem der her verkaveling met zich mede brengt; dat de geringere oppervlakte zal worden gecompenseerd door de ho- Jarenlang heeft de Kloetingse jeugd haar wijsheid moeten opdoen in de geheel verouderde openbare school de enige in het dorp aan de \ch- tcrweg. Vandaag is het echter uit met de narigheid, want gistermiddag is de moderne nieuwe school in Groenen- daal geopend door het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout De genodigden waren eerst door t gemeentebestuur ontvangen in het verenigingsgebouw en van daaruit trokken allen naar het nieuwe com plex, dat het zeer goed doet, ook om dat de slangentoren van de brand weer erin werd opgenomen Nadat de heer Schout de „poort" ontsloten had werd de school be zichtigd. Zij bestaat uit vijf gelijk vloers gelegen lokalen met een série dienstvertrekken terwijl het hand werklokaal in de bovenverdieping is ondergebracht. Teruggekeerd in het verenigings gebouw complimenteerde de heer Schout het gemeentebestuur, de jeugd en het onderwijzerskorps met de school, welke hij een van de meest moderne in de omgeving noemde. Tegen Goes, de nabuurgemeente, die zoveel nieuwe scholen vlak bij Kloe tinge bouwde, kan nu gezegd wor den: „We zijn niet minder". Verschillende sprekers boden ver volgens hun gelukwensen aan; wij noemen de inspecteur L.O., mr. Wolf; de directeur der Kweekschool te Middelburg, de heer de Jonge, de conrector van het Goese Lyceum, de heer v. d. Woude en het Yersekse schoolhoofd, de heer Glerum. Natuurlijk waren er ook geschen ken; zo oïfreerde de heer Colijn, plaatselijk installateur, een elektrische klok, (Advertentie) gere waarde als cultuurgrond, zodat de netto opbrengst tenminste gelijx blijft. Zij verkeren dus ir een gar.s andere positie dan de weinig in getal zijnde eigenaren, die hun gronden geheel hebben moeten af staan; ten aanzen van deze laatste categorie acht de ondergetekende het billijk, hun, vooruitlopend op de de finitieve afwikkeling der geldelijke regelingen reeds thans een zekere vergoeding voor hun inbreng toe te kennen. Afgezien echter zowel van alle formeel-juridische als van alle feite lijke argumenten is het naar mijn mening toch ook redelijk, dat de polder zich, waar nodig, bij zijn aan slagen aansluit bij de toestand, zoals deze door de herverkaveling ont staat. De Herverkavelingscommissie die evenals bet polderbestuur er steeds naar streeft, de belangen van Walcheren op de beste wijze te be hartigen is in staat en bereid alle voor de herziening der aanslagen be nodigde gegevens ter beschikking van de polder te stellen." Tenslotte spreekt de minister de hoop uit, dat met het polderbestuur in goede verstandhouding zo no dig na nader overleg een oplossing zal worden gevonden HetHet dagelijks bestuur meent echter, dat thans niets anders over blijft, dan zich te wenden tot de Ko ningin, Het stelde een adres samen waarin' de bezwaren tegen het stand punt van de minister nogmaals uit een worden gezet en geeft het dage lijks bestuur in overweging dit adres te verzenden. Ir. het adres wordt o.m. gezegd dat het verwijt van eenzijdigheid het be stuur slechts zou kunnen treffen, in dien het de bevoegdheid had, het te weinig betaalde alsnog te vorderen. Het feit dat sommigen profiteren van een onrechtmatige handeling van de Herverkavelingscommissie en deze commissie geen kans ziet dit profijt teniet te doen, kan nooit een argu ment zijn om hun, de van die han deling nadeel ondervinden, vergoe ding van dat nadeel te onthouden. 99 De uitzonderlfjlke prestaties die „Oefening Kweekt Kunst" uit Schoondyke dit jaar op twee muziekconcoursen heeft behaald zijn niet zonder gevolgen gebleven. De Schoondijkse bevolking werd zich meer en meer bewust dat 'n dergelijk hoogstaand korps niet langer meer kan rondlopen in een gewoon kostuum, maar dat juist dit korps het dubbel waard is om keurig voor de dag te komen. Schoondijke heeft veel over voor zijn muziek, dat is reeds gebleken door de aanbieding van het uitzonderlijke mooie vaandel een paar jaar geleden en opnieuw heeft het „vaandelcomité" een beroep gedaan op de offerzin van de ingezetenen met 't resultaat, dat het korps verrijkt kan worden met een stel pauken of een drumband. Het is begrijpelijk, dat voor de uniformen daarom naar een andere mogelijkheid moest worden omge zien, die gevonden is in de vorm van een bazar. Het gemeentebestuur van Middel- ze belastbare opbrengsten bedraagt rond ƒ1.150.000. Voor de belasting op de roerende goederen dient als grondslag voor de heffing, de waarde meubilair krach tens de wet op de personele belas ting 1950, Het totaal van deze waar den bedraagt naar de toestand op 1 januari 1956 2.072. Voor de verhouding tussen het ta rnen, een brandverzekeringsbelasüng ^op ^het eOnroerende df°«i ^dat m te voeren, waaruit zij ƒ27.000. dgn ujtgegaan van de werkelijke waarde. Bij benadering kan worden gesteld, dat 100 maal de belastbare burg, dat zijn brandweermateriaal wil uitbreiden met o.m. 'n motor spuit, 'n neveltankwagen, 'n autolad der 66.000.'n mansehappenwa- gen en 'n commandowagen vraagt daarvoor aan de raad een krediet van ƒ180.000.—. Om dit enorme bedrag te dekken zijn B. en W. op de gedachte geko- i Dat de ingezetenen vast van plan zijn om de begeerde uniformen te helpen verdienen, bleek op de dorps vergadering, die belegd was in Ho tel De Zwaan. Nadat de voorzitter van de muziekvereniging de heer de Klerck de plannen had ontvouwd was reeds spoedig een bazarcomité ge vormd, dat terstond na de dorpsver gadering met de definitieve plannen op tafel kwam. Het comité bestaat uit: J. Vercruijsse (de organisator van het zo bijzonder geslaagde Oogst feest (voorzitter, C.J. Musson, secre taris; J. Fremouw, penningmeester, leden: de dames Mevr. de Lijser, mevr. de Rijke; mevr. Iz. Eekhout; mevr. van Luijck-Roofack en de he ren Fl. Ocké, H. Brakman, Jac. Eekhout en J. v.d. Velde. Oliebollen en verloting Het comité besloot onder meer om op 3 november a.s. een zgn. „olie bollendag" te organiseren. Aan de dames van de zangvereniging ,,Schoondijkes Gemengd Koor", zal verzocht worden om aan de huizen van de ingezetenen oliebollen en lo ten te verkopen. De dames zullen gekleed zijn in hun feestkledij. ,,0. K.K." en het jeugdkorps zullen de verkoopsters vergezellen op hun tocht, zodat de aangeboden lekkernij onder vrolijke tonen genuttigd kan worden. Aan de verloting is de nodige aan- j dacht besteed. De hoofdprijs een com- pleet stalen slaapkamerameublement, j zal zeker in de smaak vallen en ook de andere prijzen zoals een pick-up, een staande leeslamp, een elektrisch wafelijzer, een boekenmolen enz. zul len er zeker toe bijdragen dat ieder een gokje waagt. De bazar De bazar zal vermoedelijk gehou den worden op 16, 17 en 19 november a.s. in de voormalige Centrale win kel en zal talrijke stands omvatten. Ook aan de versterking van de in wendige mens wordt terdege ge dacht. gent van het korps de heer A. Luteijn. Vele kleintjes maken ongetwijfeld één groot. Het comité houdt zich aan bevolen voor giften in welke vorm dan ook, want het aanschaffen van de nodige uniformen vraagt een uitgaaf van enkele duizenden guldens. denken te halen, wat ruimschoots vol doende is om de kapitaalslasten te dekken. Wat er overschiet willen B. en W. aanwenden om de nieuwe brand weer- en reinigingsgarage te dekken, TOELICHTING. B. en W. geven op dit ingrijpende voorstel de volgende toelichting: „De kapitaalslasten voor de aan schaffing van het nieuwe brandweer materiaal bedragen ƒ18.000.Deze lasten wensen wij te dekken door in voering van nieuw brandweermate riaal. Een goed geoutilleerde brandweer beschermt de in de gemeente aanwe zige roerende en onroerende goede ren, waardoor elke bezitter van die goederen Dij het bestaan daarvan een zeker belang heeft. Het is dus volko men redelijk, dat van die bezitters een bijdrage in de daaraan verbon den kosten wordt geheven in de vorm van een brandverzekeringsbelasting. De belasting zal worden geheven, voor wat betreft het gebouwde onroe rende goed naar de belastbare op brengst, zoals deze is vermeld in de kadastrale leggers. Het totaal van de- De commissie van beheer van de schoolartsendienst op Walcheren, N- en Zuid-Beveland benoemde tot schoolarts in het rayon Walcheren de heer J.D. Fregeres te Apeldoorn. De heer Fregeres komt in de plaats van mej. J.C.P. Tazelaar, die onlangs werd benoemd tot schoolarts te Arn hem. De heer Fregeres, die in 1927 in Vlissingen werd geboren, behaalde in 1954 het artsdiploma. Sindsdien is hij verbonden aan de keel- neus- en oor afdeling van het centraal militair hos pitaal te Utrecht. (Advertentie) opbrengst van een pand gelijk is aan de kosten van nieuwbouw en dat 10 maal de waarde meubilair de wer kelijke waarde van dat meubilair is. Het tarief op het onroerende goed dient dus 10 maal zo hoog te zijn dan het tarief op het roerende goed." Reeds in september '53 besloot de raad tot de bouw van bovengenoem de garage en 'n jaar later gaven G.S. hierop hun fiat. De rijksgoedkeuring kon echter, on danks herhaaldelijk daartoe ingestel de pogingen, niet worden verkregen. Van welingelichte zijde hebben B. en W. thans vernomen, dat er een re delijke kans bestaat, dat de rijks goedkeuring zal worden verleend, in dien het werk wordt opgedragen aan een aannemer, waarvan kan worden aangetoond, dat hij over voldoende bouwcapaciteit beschikt. Een en an der betekent, dat het werk onder hands aan een zodanige aannemer moet worden opgedragen. B. en W. hebben de N.V. Boele en Van Eeste ren, die over de benodigde bouwca paciteit beschikt, bereid gevonden het werk uit te voeren. Zij stellen de raad voor hiertoe te besluiten. Een groot lichtbaken op het hoogste gebouw van New York, de Empire State Buildin'g, is gedoofd om te verhinderen, dat vogels zich tegen het gebouw te pletter vliegen. Het zal op l november, wanneer de vogel trek zal zijn geëindigd, weer gaan branden. Voor vele ouders die wellicht nog geen begrip hebben van de doelstellin gen van KAJ en VKAJ, heeft de weleerwaarde heer A. Janssen, kapelaan gespelde Red! te Terneuzen en aalmoezenier van de onlangs door hem opgerichte pioniers- waardigheid cn zich beginnen af te i vragen: „Waarom leven de blanken S in rijkdam en wij in armoede", moet de leer van de christelijke naasten- j liefde worden geleerd. De KAJ is van. voor en door de arbeidersjeugd, i zo besloot de heer Wagenaar zijn be- i toog. i Ontsponning De avond werd door de jongens en meisjes, onder leiding van kapelaan groep der V(ouwelijkc) K(atholieke) A(rbeiders) J(cugd), met deze meisjes en dc jongens van de K(atholieke) A(rbeiders) J(eugd) een avond lang aangetoond wat het doel en streven van deze beide aan de noden van de tijd aangepaste organisaties zijn. Eerste gift Een goed voorbeeld, dat tot navol ging stemt, werd kort nadat de plan nen voor de bazar bekend waren ge steld door de heren P. Luteijn en A.J.B. Risseeuw, die dienst hadden gedaan als controleurs bij een oriën- tatierit en daarbij de som van 2.50 hadden verdiend. Prompt droegen deze heren hun riks af aan de diri- Daarom kijken zoveel dames iedere week vol spanning uit naar hun Libelle. In dit veelzijdigste dames weekblad staan nu weer „sprekende" schilderijenBeroemde schilder stukken in de originele kleuren mèt boeiende uitleg. Lees ook: mEén agent tegen een duizendkoppig monster". Veilig verkeer gaat ook ujaan l En binnenkort: Herinneringen aan vroeger dagen Henriëtte van Ei/k sprak met de bekende zangeres Julia Culp. Dertig cent per week is beslist een kleine uitgave voor zovéél afwisseling. Bovendien bespaart n zich dit bedrag dubbel en dwars door de uitstekende patronen en gratis adviezen! Vul dus nu de bon int NAAM: STRAAT: PLAATS Noteer mij «la abonnee op Libelle a 30 ct per week 1 f 3.90 per 3 maanden Doorstrepen wt niet wordt verlangd. Invullen auib. en in open envelop, wwaaap la postzegel, noden na IJbatit, Nnaan- pleia 7, «e Haarlem. PMtpao 3S6Ö0. Libelle biedt u de ene verrassing na de andere Ongetwijfeld hebben de ouders zich al meermalen afgevraagd: „Waarom moeten onze kinderen zo dikwijls hun avonden buitenshuis (in het parochie huis) doorbrengen?. In onze tijd was het ouderlijk huis de beschutting te gen alle gevaren". Verschillende sprekers van die avnod hebben deze vragen beant woord. Misschien is niet ieder ten volle doordrongen van de noodzaak van deze uithuizigheid. In ieder ge val oet het de ouders duidelijk zijn dat de geestelijke leidersm het nodig achten, dat de jeugd sterk staat tegen vele gevaren. De werkende jeugd van deze tijd komt na schooltijd vaak in moeilijke omstandigheden te verkeren. Vandaag gaan zij nog naar school- Morgen zijn zij werkzaam in fabriek, kantoor of winkel. Dit brengt in een tijd van on verschilligheid, geloofsafval en mate rialisme veel gevaren mee. De gees telijke overheid weet dat in de arse nalen van KAJ en VKAJ de wapens liggen om zich tegen de aanvallen van dc vijant te verdedigen- Zodra de jeugd gaat werken worden hen deze wapens in de handen gegeven maar niet zonder hen daarbij te leren hoe deze wapens te gebruiken. Bij dit alles wordt de culturele ont wikkeling evenmin de ontspanning vergeten. Een tweede vraag werd die avond bovendien beantwoord: „Waar om trekt de jeugd op naar Rome'" Rome-Krnistocht In een korte, krachtige uiteenzet ting heeft de heer Geert Wagenaar, nationaal vrijgestelde der KAJ te Utrecht, de vele ouders die in het pa rochiehuis waren, duidelijk gemaakt welke belangen op het spel staan. De heer Wagenaar gaf een kort his torisch overzicht van het streven en werken van Monseigneur Cardijn, de grote bezieler van de moderne jeugd. Toen hij als kapelaan te Brussel de nood der jeugd zag, wist hij al gauw dat het oude patronaatswerk niet meer voldoende was. Zijn idealen voor de werkende jeugd werden be slist niet met enthousiasme door de andere geestelijken ontvangen. Voor de beweging die Monseigneur Cardijn in het leven wilde roepen had hij de toestemming van de Paus nodig. Toen hij bij de H. Vader kwam bleek deze dezelfde ideeën tg zijn toegedaan. In 1929, toen de crisis zich reeds begon te den ovoelen. ging monseig neur Cardijn met 1500 werkende jon gens en meisjes naar Rome. Ondanks de weinige verdiensten hadden zij kans gezien de kosten voor de dure reis te sparen. Zijn voornemen om in 1939 met 20.000 arbeiders en arbeidsters te gaan, kon hij niet uitvoeren wegens de drei gende oorlog. Niet lang nadien ont moette de jeugd van de gehele vrije wereld elkaar op de slagvelden. Nu is de KAJ zover uitgegroeid dat in 76 landen van de wereld deze or ganisatie bestaat. In 1957 zullen twin tig a dertigduizend jonge mannen en vrouwen (vanuit Nederland ongeveer vijfduizend) gaan getuigen van hun geloof en hun liefde voor Kerk en Paus- De heer Wagenaar wees verder op i de misdaden der huidige jeugd wan- I neer deze eenmaal aan haar lot is jes die werden gezongen, bewezen dat er aandacht wordt besteed aan een be hoorlijke ontspanning. De voordracht met muzikale begeleiding, waarin werd uitgebeeld waarom de kruistocht naar Rome wordt ondernomen was bijzonder suggestief en stijlvol. De bijpassende muziek was prachtig. Tachtigduizend gulden voor salarisverhoging B. en W. schrijven de raad, die te gen dinsdag 25 september werd bij eengeroepen: „Zoals u wellicht reeds uit de pers berichten bekend is, zullen de salaris sen van het rijkspersoneel met in gang van 1 september 1956 met 6 pet. worden verhoogd. Het komt ons gewenst voor de sa larissen van het gemeentepersoneel met een gelijk percentage te verho gen. Wij stellen u daarom voor de voor schriften zoals deze voor het rijks personeel getroffen zullen worden, van overeenkomstige toepassing te verklaren op het personeel dezer ge meente, voor zover de salarissen daarvan van gemeentewege worden geregeld en voor zover deze voor schriften op hen van toepassing zijn. De uit deze maatregel voortvloei ende kosten zullen 80.000.per jaar bedragen. Wij stellen ons op het standpunt, dat de middelen tot dekking van de ze verhoging zullen worden gevon den in een procentuele verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds". Uit het jaarverslag van de gemeen telijke Volkskredietbank blijkt, dat er slechts 25 aanvragen in 1955 binnen kwamen, tegen 73 In 1954. Hiervan werden er nog 4 afgewe zen. Totaal werd voor ƒ6700.aan kredieten verstrekt tegen 17.560. in '54 „Het is wel opmerkelijk, aldus het verslag, dat van de diensten der volkskredietbank een gering gebruik gemaakt wordt. Indien dit een gevolg zou zijn van een algemeen voorko mende tendens, dat er minder op ter mijnbetaling gekocht zou worden, zou dit verschijnsel verheugend zijn. Hoewel cijfers dienaangaande ontbre ken, zijn er toch aanwijzingen, die het vermoeden wettigen, dat zulks even wel niet het geval is. De vraag of het gewenst is, meer bekendheid aan het werk van de bank te geven, wordt onder ogen gezien". In snel tempo wordt het winkel-ka rakter van de Lange Vorststraat door getrokken. Was weleer hoofdzakelijk de zuidelijke helft winkelstraat: thans is ook 't noordelijk gedeelte haast ge heel in de winkelsfeer getrokken. Zo juist verrees weer een nieuw zaken- pand met modern interieur in de vorm van het „Hobby-Huis" van de heer Dominicus. Binnenkort wordt het ver bouwde pand van slagerij De Kok heropend, evenals dat van de fa. v. Unen. Het enige ontsierende element is nog een onbewoonbaar verklaarde woning die nog steeds onverklaarbaar be woond is. HET SPORTTERREIN VAN HET CHR. LYCEUM. Na een paar jaar in bewerking te zijn geweest, is het grote sportveld van het Chr. Lyceum alhier voor ge bruik gereed. Donderdagmorgen zal het door de oud-secretaris var. het schoolbestuur, de heer J. Pouwer worden overgedragen aan de rector, dr. B. Barends. Terstond daarop volgen de eerste sportwedstrijden, als voetbal, korf bal, handbal en afstandlopen. 's-Heer Arendskerke Van de ongeveer 30.000 Nederland se jongens en meisjes, die hebben meegedaan aan de internationale schoolopstellenwedstrijd, heeft onze stadgenoot Rinus de Vree een der acht internationale prijzen gewonnen. Hij zal een reis van acht dagen naar België mogen maken. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 19 september, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 2.33 en 14.37 uur, te Terneuzen om 1.59 en 14.07 uur en te Vlissingen om 1,36 en 13.40 uur. Wethouder Hommes was onlangs 25 jaar raadslid en gisteren is hij daar voor in de raad gehuldigd. De burge meester memoreerde wat de jubilaris eerst als raadslid voor het kerkdorp Nieuwdorp en daarna als wethouder in het belang der gemeente presteer de en bood hem een staande schemer lamp aan. De heer A. de Kooning voerde als raadslid namens zijn collega's het woord; hij sprak zijn waardering uit voor het werk en persoon van de heer Hommes en besloot zijn speech met het offreren van een stoffelijk blijk, dat bestond uit een zilveren vul potlood en enig rookgerei. De heer Hommes dankte hartelijk voor dit alles en hoopte nog enige ja ren zijn krachten aan de gemeente te mogen geven. Ktcadendamme In aanwezigheid van wethouders en raadsleden heeft burgemeester Stie- ger de nieuwe spuit met manschap- penwagen en bijbehorend materiaal overgedragen aan de commandant der brandweer, de heer L. Geus, die daarvoor dankte. Na deze overdracht volgde een de monstratie met de spuit, waarbij haar kwaliteiten aan het licht kwamen. Tenslotte is de spuit en wat er bij hoort, opgeborgen in de pasgebouwde brandweergarage. gelaten. Hij vermeldde de benden, De ouders zijn werkelijk te gast ge- die door jongens en meisjes in Duits- weest bij hun kinderen. Zij kregen iand worden gevormd. Hij herinnerde j koffie gepresenteerd en er was een aan de buitensporigheden, die plaats i verloting. Zij hebben in eigen woor- hebben bij jazz-uitvoeringen. den zoals jongens en meisjes van 18 Een groot gevaar zag de heer Wa-jjaar dit doen, gezegd waarom zij in genaar in het tewerkstellen ver van de KAJ ijn. wat zy willen en waar huis, wanneer jonge arbeiders aan al lerlei elementen worden overgeleverd. Hij besteedde bijzondere aandacht aan het probleem van ontwakend Amerika en wees er op dat de Kajot- ters uit het Westen niet alleen daar heen gaan om een kerk te helpen bouwen. Ook de negers, die zich be voor zij werken. Wij oeten niet denken dat zij nu plotseling allemaal heiligen zijn ge worden. Zij zijn soms hondsbrutaal en lijden dikwijls onverschillig. Maar ka pelaan Janssen kent hen en springt ar waarachtig niet kinderachtig mee om, maar hij beweert: „Zij zijn hele- wust worden van hun menselijke maal niet onverschillig." De Leuvense hoogleraar Etienne de Greeff heeft opnieuw een roman geschreven,* kennelijk geïnspireerd door de psycholog'sche Inzichten, zo als hij die indertijd in enkele nogal opzienbarende wetenschappelijk wer ken heeft neergelegd. Ook deze keer confronteer hij de verstandelijke, koud-rationele levenswijze, niet ge worteld in de .evende rijkdommen van het gemoed, aan de hunkering vc iet menselijke hart, dat aan een star levensschema niet genoeg heeft. Mr. Maury, rechter in een kleine Belgische stad, leeft en werkt bij de gratie van een aantal moeizaam ver worven opvattingen omtrent recht en rechtvaardigheid in de menselijke sa menleving. Opvattingen waaraan hij zware persoonlijke offers heeft moe ten brengen. Hij vergeet echter, zo- we] binnen de muren van het ge rechtsgebouw als in de huiselijke kring dat de verhoudingen van mens tot mens zich kunnen wijzigen door veranderingen in de mens zelf. Zijn huwelijk strandt op een tekort aan begrip bij hemzelf voor de wensen en verlangens van zijn vrouw. Zijn lou ter rationeel getoetste rechtzinnig heid blijkt geen genoegzame garan tie v .or een duurzame verstandhou ding tussen beiden. De echtgenote van Maury laat zich inpalmen door een bon-vivant, die haar meer schijnt te unnen geven dan haar plichtsgetrouwe man. Schijntwant als beiden door lij den en angst het leven zijn don kerste essentie hebben geproefd, komt plotseling ook het begrijpen van el- kaars situatie en daarmee de moge lijkheid van een hernieuwd en rijker huwelijksgeluk. De stijl van het boek; woordkeus en dialoog, verraden de maii van de we tenschap. Ze tonen echter tevens aan dat De Greeff geen romancier van den bloede is, zoals een Mauriac of een Graham Greene. De romanfigu ren houden iets kunstmatigs. Het drama voltrekt zich in de gesprek ken, meer dan in de gedragingen van de personen in kwe.tie, Zodra De Greeff het „geval" naar een oplossing moet brengen, gaat hij ook kunstgre pen toepassen, waaruit blijkt dat hij niet genoeg romancier is om met de innerlijke logica van de menseli "-e natuur te kunnen volstaan en alles te laten gebeuren vanuit het zielsconflict zelf. Het dienstmeisje Louise, dat de rechter vergif toedient op het mo ment dat zijn vrouw hem dreigt te verlaten en daardoor ongewild de dramatische wending brengt in het verhaal, doet in het verband van de overige gebeurtenissen te onwaar schijnlijk en geforceerd aan dan dat men in haar geloven kan. In het al gemeen trouwens ontkomt men niet aan de indruk dat de schrijver er zich wat al te gemakkelijk van af maakt. De minnaar van mevrouw Maury ontpopt zich plotseling als een te afschuwelijke ploert dan dat hij haar huwelijk nog langer in gevaar had kunnen brengen. Als betoog, als psychologische ver handeling in romanvorm, imponeert het boek. Als roman is het ten dele een mislukking. Men zou in dc ver leiding komen de schrijver te vragen wat er gebeurd zou zyn als de in telligente mevrouw Maury zich iets minder naief de verleider in dit boek zich minder honds had getoond. En als het vergif toevallig in het flesje gebleven was. Wanneer De Greeff het klaar zou spelen een roman te schrijven zon der caricaturale overtrekking van zijn karakters en zonder de handeling een geforceerde wending te geven, zou ij een meesterwerk leveren. Nu moet, waar theorie en werkelijkheid voor de auteur al te ingewikkeld sa menspelen, steeds nog een kunst greep uitkomst brengen. Hiermee wil niet beweerd zijn dat het boek geen amdacht verdient. Probleemstelling en uitwerking van het gegeven zijn altijd nog interessant genoeg om dez» nieuwe roman, die we overigens minder hoog aanslaan dan „Het duis ter is mijn licht", een ruime lezers kring te gunnen. J. V. Mr. Maury, rechter. N.V. Uitge verij Pax, 's-Gravenhage. Geboren: Vivian, dv. Cornells de Smet en Elisa Peersman; Judith, dv. M. de Jonge en Geertruida van den Berg; Gerrit, zv Jan de Pooter en Elizabeth Hamelink (won te Zaam- slag)Elisabeth, dv. G. de Bock en Anna van de Vijver (won. te West- dorpe). Anna, dv. Hubertus Souli mans en Florentina Slot. Huw. aangiften.Cornelis de Ruiter, (van Uden), 22 j., en Anastatia Lan- gendijk, 21 j. Huw.-voltrekkingen: Dammis de Jong, 23 j., en Maria Theunissen (van Brunssum) 22 j. Overlijden :Pieternella Zeeveld, 84 j., geh. gew. met M. Vader (won. te Vlissingen)Santina Wiebregt Witte, 75 j., echtg. van Jacob Scheele; Fran- ciscus Gijsel, 87 j., geh. gew. met A. de Coninck (won. te Koewacht)Eli- J. Riemens, Cornelis van Dixhoorn, 81.j., echtg. van S. Scheele (won. te Zaamslag). BRIDGECLUB LUCTOR Eerste lustrum Gedurende een feestvergadering in de bovenzaal van Hotel des Pays Bas herdacht de bridgeclub Luctor haar eerste lustrum. Vele leden waren met hun invité's gekomen om deze eerste feestelijke bijeenkomst bij te wonen. De avond werd ingezet met 'n bridge drive, die vanwege de feestelijkheid anders was dan anders en ook de prijzen waren dienovereenkomstig. Toen om ongeveer 10 uur de leden aan tafel gingen sprak de voorzitter de heer C. Boerman in een tafelrede over het wel en wee der club. In deze betrekkelijk korte tijd. zo sprak de heer Boerman, is de club uitgegroeid tot een ledenaantal van meer dan zes tig Dit is vooral te danken aan de cursussen voor beginners, gedoceerd door de heer en mevr. Voorhans. Na de maaltijd was er nog enig ge zellig vertier en werden de dansen afgewisseld door enkele aardige ge zelschapsspelletjes en voordrachten door een paar leden. Philippine G. CORNELIS NAAR SCHIJNDEL. Onze oud-dorpsgenoot de heer G. Cornelis, thans onderwijzer te Monni kendam, is benoemd tot onderwijzer aan de r.-k. Mulo te Schijndel. Groede KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij k.b. is de eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau in brons, toegekend aan de heer G. A. Lauret, lid van de muziekvereni ging „Eendracht maakt macht". IJsendijke HOFZICHTTHEATER HEEFT MEER PLAATSEN. Door aankoop en verbouwing van het naastliggende pand werd het Hof- zichttheater aanmerkelijk vergroot. Vooral bij de speciale films, welke de eigenaar van het theater de laat ste tijd meerdere malen laat komen zal het aantal nieuw verkregen plaat sen goed van pas komen. Hoofdplaat NAJAARSKERMIS. De jaarlijkse najaarskermis be hoort ook weer tot het verleden. Zon dag was er voor de danslustigen ge legenheid om te dansen, waar dan ook ruimschoots gebruik van werd ge maakt, 's Middags was er een wieler koers voor nieuwelingen, waar on danks het gunstige weer van de zijde van het publiek geen grote belang stelling voor bestond. De koers ging over een afstand van 70 km te ver rijden in 20 ronden. Er verschenen 21 renners aar. de start. De uitslag was als volgt: 1. H. Faber, Rotterdam; 2. J. Schoen, Zaandam; 3. P. Verschure, Hansweert; 4. A. van Tilburg, BTeda; 5. J. Beers, Zaandam; 6. F. Tel, Zaan dam,- 7. J. van Geel, Lepelstraat; 8. P. van Hees, Hoogerheide; 9 F van Dorselaar, Sluiskil; 10, J, var.- Espen, Axel; 11. J. Konings, Rucphen, Uitgesproken is het failiisement over de Industrie en Handelsonder neming J. Roels N.V., gevestigd te Axel, Margrietstraat 2. R.C. was mr. B.S. Sierperda. Cur. mr. H.B.L. Rechter te Hulst. Van onze adverteerders NIEUWS ZAAK TE OOSTBURG In aanwezigheid van talrijke geno digden en belangstellenden heeft te Oostburg de firma A- van Dale en Zoon haar nieuwe zaak in de Eras- musstraat geopend. Onder anderen gaven de burgemeester, mr. K. Hoex- zema en de voorzitter van de Winke liersvereniging, de heer S- Raes, van hun belangstelling blijk. Van vele re laties had de heer Van Dale bloem stukken ontvangen, die het fraaie nieuwe pand een feestelijke aanblik gaven. De nieuwe zaak in radio, tele visie, wasmachines, stofzuigers ver lichting enz., modern en praktisch in gericht is een* aanwinst voor de win kelstad Oostburg, welke hiermee op nieuw haar groeiende reputatie op dit gebied bevestigt. uur: Een SAS VA NGENT Olympia gevaarvolle opdracht. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De hel van Dien Bien Phoe. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een gevaarvolle opdracht. OOSTBURG Ledel 8 uur: De zoon van niemand. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De hel van Dien Bien Phoe. Concertgebouw 8 uur: Terneuzens Dilettanten toneel met Beurskoorts. GOES Grote Kerk: Rotterdams Phil- harmonisch orkest. Grand: Vadertje Langbeen. MIDDELBURG Electro: Een mooi por tret. Schouwburg: Ongetemd. VLISSINGEN Alhambra: De 6e juni. Luxor: Het roversnest.

de Stem | 1956 | | pagina 2