ONTDEKTE LEIF, KNUTSON OF COLUMBUS AMERIKA? rwgar HET SPORTWEEKBLAD Geleerden strijden nog steeds Amerikanen dollars in smeten na-oorlogs miljoenen Japan in De Steen van Kensington geeft aanwijsing Fornaldarsaga uit IJsland Niet alles is er voor te koop Oost - west 4 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 Er zullen tegenwoordig nog maar weinig historici gevonden worden, die van mening zijn, dat Columbus, die op 12 oktober van het jaar 1492 met zijn kor- veel „Santa Maria,, de baai van het hui dige San Salvador binnenzeilde, de eerste Europeaan was, welke in Amerika voet aan ival zette. Reeds lang wordt er dan ook hevige strijd gevoerd over de vraag, aan wie dan wèl de eer toekomt, het land van Uncle Sam ontdekt te hebben. EXAMENS T Velen, die het antwoord op deze interessante vraag zochten, gingen zich bezig houden met de bestudering van de saga's, de oud-Noorse prozaverhalen, wel ke dateren uit de periode 11001400. Zoals de oorsprong van onze prachtige middeleeuwse romansen en balladen vaak gevonden dient te worden in een ver Ger maans verleden, zo worden ook in de sa ga's gebeurtenissen verhaald, ivelke eeuwen te voren plaats grepen. Onder deze oude Scandinavische litteratuur, geeft vooral de IJslandse met haar fornaldarsaga's, tvaarvan de beroemdste ongetwijfeld de Volsungasaga is, ons een schat van aan wijzingen. Waarom bleef Knutson zo lang weg? Is het erg gewaagd te veronder stellen, dat hij, na zijn opdracht, waarvoor hij hoogstens enkele jaren nodig had, vervuld te hebben, is door gezeild naar Wijnland? Wellicht is in hem de oude Noor- mannennatuur weer boven gekomen; misschien ook moeten wij het als een missiereis beschouwen. Het dra ma, dat zich een dagreis ten noor den van Kensington afspeelde, was echter de oorzaak van een overhaaste terugtocht. Ruim honderd jaar later zou Colum bus het continent ontdekken dat reeds lang bij de Noren bekend moet zijn geweest. Columbus heeft dat nimmer geweten, zodat hij in elk geval voor deze ontgoocheling gespaard is ge bleven! Een uiterst belangrijk werk, dat zich door een savanter structuur van de andere onderscheidt; staat op naam van de mon nik Ari, die er de lotgevallen van zijn voorgeslacht in verhaalt. Belangwekkend is vooral de biografie van Leif, de eerste bewo ner van het Avondland, die de Amerikaanse bodem betreden zou hebben. Wie was deze Leif? Leif Erikson, ook wel Leif de Fortuin lijke genoemd, was de zoon van Erik de Rode, die, na 'n moord be dreven te hebben, zijn land, Noorwegen, moest verlaten, daar zijn leven bedreigd werd door de in die tijd sterk in zwang zijnde bloedwraak. Erik, de roodharige viking, zette in zijn snelle zeil boot, die op de plecht trots de beruchte drakenkop voerde, aller eerst koers naar IJsland, dat reeds in 784 door de Noren ontdekt was. Gelijk eens, in het oude Grieken land, Odysseus over verre zeeën zwierf, zo dwaalde ook Erik de Rode, samen met een aantal trouwe knech ten, over onbekende, verraderlijke wateren. Hij arriveert in 983 op Groen land, waarvan hij een tweetal jaren later, als hij op IJsland teruggekeerd is, zó meeslepend weet te vertellen, dat velen hem naar het pas ont dekte eiland volgen en er, aan de zuidkust, enkele nederzettingen stich ten. Op zekere dag nu, wordt een van zijn getrouwen, Bjarni, door een ver schrikkelijke storm, tijdens de vis vangst, overvallen, waarna hij met zijn vaartuig afdrijft naar verre stre ken. Hij kwam zelfs in de buurt van New-Foundland, doch hij getroostte zich niet de moeite zijn schip te verlaten om aan land op verkenning uit te gaan. Dit werd hem, toen hij bij zijn vrienden teruggekeerd was en zijn belevenissen in kleurige woor den verhaalde, bijzonder kwalijk ge nomen. Steenland, Bosland, Wijnland Bjarni verkocht zijn schip aan Leif. Deze Leif, die volgens de overleve ring een katholiek bekeerling was, trok met een bemanning van 35 kop pen op ontdekkingstocht. Allereerst voer men langs het ruige Labrador, dat men, wegens de rotsachtige ge steldheid van de kust, „Steenland" noemde. Vele dagen later werd New- Foundland ontdekt, dat de toepasse lijke naam „Bosland" toebedeeld kreeg. De rusteloze zeelui trokken in nóg zuidelijker richting en toen zij, ter hoogte van het tegenwoordige New- York, een prachtige, visr;;ke rivier opgevaren waren, besloten zij daar de winter door te brengen. Het ge bied werd naar de heerlijke druiven „Wijnland" genoemd. Hiermee was de ontdekking van het land, dat in onze eeuw zich tot zo'n dynamische wereldmacht ontwikkelen zou, een feit geworden. De IJslandse annalen verhalen verder nog van een nieuwe expeditie onder leiding van Thorwald de broer van Leif de Fortuinlijke, terwijl ze ook vertellen over Thor- finn die er niet in slaagde een blijven de Noorse nederzetting op de Ameri kaanse bodem te stichten. Steen van Kensington Wat is er echter van dit all.es waar? Velen immers staan bijzonder scep tisch tegenover de juistheid van de in de saga's vermelde feiten. Het sterk mythische karakter ervan kan door niemand ontkend worden. Het is wel bijzonder moeilijk, ja vrijwel onmogelijk, hier de grens tussen fan tasie en historische waarheid te trek ken. Men kwam dan ook tot de conclusie, dat er andere wegen bewandeld moes ten worden om een werkelijk deugde lijke bewijsvoering te leveren. Het hewys voor Noorse bewoning werd niet in Europa, doch in Amerika ge- onden; de steen van Kensington. c+SS i898 ,Vond Olaf Ohman bij de a ^ensington in Minnesota (V.S.) loilvi en». waarin een voor hem on- tp. cJa,ar inschrift was gekrast. De bestond namelijk uit runen, de umaanse schrifttekens met hun hoekige vorm. De inhoud luidde als volgt: „Acht Goten (Zweden) en tweeen twintig Noren op ontdekkingtocht vanuit Wijnland in het Westen Wij hadden een kamp bij twee eilanden op een dagreis noorde lijk van deze steen. Wij waren een dag uit om te vissen. Toen wij terugkwamen, vonden wij tien van onze mannen dood en rood van het bloed. A.V.M. Help ons in het gevaar. Wij hebben tien man bij de zee om op ons schip te passen, 14 dagreizen van dit eiland. Jaar 1362" Deze steen bevat dus het verslag van een ontdekkingsreis, die voor tien mannen de laatste van hun leven was, want terwijl het grootste ge deelte van de bemanning was gaan vissen, werd het kamp door inboor lingen overvallen. De vissers, die bij hun terugkeer hun makkers vermoord vonden, zijn daarop ijlings in Zuide lijke richting gevlucht en na 'n dag reis afgelegd te hebben, heeft iemand dit laconieke verslag in de steen ge grift Alleen Ave) V(irgo) M(aria) stond in gewone letters; de rest van het inschrift bestond uit runen. De steen is 78 cm. lang, 40 cm. breed en heeft 'n dikte van 15 cm. Twijfel.,, en bewijzen Daar de vondst wellicht te spec taculair is om zonder meer geaccep teerd te worden, hebben velen de echtheid ervan in twijfel getrokken. Het aantal van hen, dat onvoorwaar delijk gelooft in de autenticiteit van de steen van Kensington is echter hand over hand toegenomen. Men kan moeilijk ontkennen, dat de laat- sten over een wel bijzonder sterke argumentatie beschikken. Letten wij immers op de inhoud, dan bevat deze niets, wat onmogelijk of zelfs maar onwaarschijnlijk is. Dat er bijvoorbeeld sprake is van „eilan den" en „vissen", is niet verwonder lijk, wanneer men weet, dat Kensing ton bij de grote Amerikaanse meren ligt en dat de steen gevonden werd op een rotsachtige hoogte, die vroeger een eiland geweest is. Doet voorts een zinswending als „dood en rood van het bloed" niet typisch middel eeuws aan? Wanneer de steen niet echt is, dan moet hij door iemand vervalst zijn. Waarom zou dat gebeurd zijn? Men zou het hebben kunnen doen om er een museum mee op te lichten, maar deze mogelijkheid is uitgesloten, wan neer wij letten op de vondstomstan digheden. Toen men de steen vond, zat hij totaal ingesloten door de wor tels van een oude espeboom. Volgens deskundigen moet hij daar minstens sedert het begin van de groei van de boom, ongeveer 70 jaar vóór de vinding, gelegen hebben. Er rest ons nog een ander motief tot vervalsing; chauvinisme. Herhaal delijk is de veronderstelling geuit, dat Scandinavische immigranten de steen vervaardigd zouden hebben. Waarschijnlijk heeft de naam van de vinder, Olaf Ohman, hiertoe sterk bijgedragen. Ook hier weten zij, die in de autenticiteit geloven, een sterke reeks argumenten tegenover te plaat sen. Eerst in 1868 zetten Scandinaviërs zich voorgoed neer in Minnesota. Zo als reeds opgemerkt, lag de steen echter al 70 jaar op dezelfde plaats, zodat hij derhalve vóór 1830 vervaar digd moet zijn. Maar in die tijd k.wa^ men in deze streken slechts weinig trappers en landlopers en de kans, dat daar een of meer Scandinaviërs bij waren is al gering. Nóg geringer is de mogelijkheid, dat hier iemand onder was, die voor zijn plezier een vals inschrift in een steen ging zitten krassen. Hij had warempel wel wat anders te doen! We gaan echter ver der. Hoeveel mensen in Scandinavië ken nen het runenschrif.? Ze dienen niet alleen de tekens te kennen, miar moeten ook de taal machtig zijn. Ovn-ptwOfeld is hun getal klein, terwijl zij voor het grootste gedeelte tot de intellec tuele kringen zullen behoren. Uit die milieus zijn echter bijna geen land verhuizers voortgekomen. We gaan nu nóg verder. Bijna alle Scandina viërs zijn protestant en zij zullen het niet in hun hoofd halen een bede tot Maria in een steen te plaatsen, wan neer dit geheel onnodig is. In de Katholieke kerken kwamen de initialen A.V.M. in de tijd van de steen van Kensington (1362) veel vuldig voor, terwijl de Mariadevotie sterk verbreid was. Verder is het nog zeer onwaarschijnlijk, dat een even tuele vervalser rekening zou hebben gehouden met het feit. dat de plaats, waar hij zich bevond, vroeger een eiland was en dat hij zich bediend zou hebben van een typisch middel eeuwse uitdrukkingswijze. Moet men uit dit alles niet de conclusie trekken, dat de steen echt en NIET vervalst is? KRAAMVERZORGSTER Voor het diploma kraamverzorgster slaagden te Hulst de dames Jenny de Jonge uit Ovezande en Tea de Kort uit Hengstdijk. De vrouw van een mijner Amerikaanse vrienden, een Ja panse, die een academische studie achter de rug heeft, verzocht ik eens haar mening te zeggen over de Amerikanen, die nog steeds in haar land verblijf houden. Zij keek haar echtgenoot aan, die knikte, ten teken dat zij rustig van leer mocht trekken. Zij zei zo ongeveer: „Het Japanse volk haat de Amerika nen. Het waardeert de dollars, die zij uitgeven, doch het kijkt uit naar de dag dat de laatste Amerikaan het land verlaat. De Ame rikanen denken, dat zij alles voor geld kunnen kopen." Ik vroeg haar hoe zij dacht over de Europeanen, die toch ook de stra ten van Tokio en Yokahama bevol ken „Die zijn nauwelijks anders dan de Amerikanen. Alleen laten zij niet zó duidelijk blijken, dat zij voor geld alles menen te kunnen kopen." Toen ik haar vertelde, dat ik haar oprechtheid bewonderde, maar dat deze oprechtheid haar Amerikaanse Document Men vraagt zich nu onmiddellijk af: wie was dan wel de maker van de steen van Kensington? Volgens sommigen, die zich sterk met deze proDlematiek beziggehouden hebben, was het een der leden van de Knut- sonexpeditie. Waarschijnlijk zelfs een priester, gezien de initialen A.V.M. tussen de runen, waaruit te conclu deren zou zijn, dat de schrijver ook Latijn kende. Wat weten we van deze expeditie? Zeshonderd jaar geleden op 28 ok tober 1354 zond de koning van Noor wegen een zekere Paul Knutson met manschappen naar Groenland, om zich op de hoogte te stellen van de godsdienstige toestanden aldaar, ,voor de eer van God en het belang van onze ziel en terwille van onze voorgangers, die op Groenland het christendom hebben gevestig en het hebben gehandhaafd tot op deze tijd." Aldus een document in de Konink lijke Bibliotheek van Kopenhagen. De expeditie van Paul Knutson keerde terug in1364. Geen warmte zo gezellig en gezond als die van een haard. Geen haard zo' mooi, comfortabel, doeltreffend en zuinig als een Permanent Duplex. Deze moderne, perfect geconstrueerde haard is in een paar minuten aan te maken - één maal, voor maanden - en met een handomdraai te regelen. Het moderne systeem van dubbele circulatie en treknivellering laat geen calorie warmte onbenut en zorgt voor snelle, gelijkmatige verwarming van het gehele vertrek, 'n Keuze waar U Uw leven lang plezier aan beleeft. Vraagt geïllustreerde catalogus. staat een huis in dat huis daar woont een heer en die heer die kiest een vrouw en die vrouw die kiest een Permanent Duplex haard gg Permanent Duplex Haard DD H f 269.- met mica w f 289.- Jena-glas in bovendeur "A\l I/// Een product van: „0E SCHELDE" N.V. HAARDENFABRIEK BERGEN OP ZOOM sinds 1834 echtgenoot hard in de oren moest klinken, antwoordde zij, dat haar man buiten deze mening stond. Niettemin hadden wij een belang rijk punt in de verhouding tussen het Oosten en het Westen aangesneden. Het is natuurlijk zo, dat het zelfs na een verblijf van enige jaren, moei lijk is om als Westerling een oordeel te vellen over de Oosterling. De oprecht idealistische Amerikaan die na de tweede wereldoorlog een belangi ijke rol begon te spelen op het podium der internationale poli tiek, meenden dat men de Westerse gewoonten en ideeën moest toepas sen ui het Verre Oosten. Zij zijn bedrogen uitgekomen, on danks de miljoenen dollars, die zij daar tevergeefs hebben geinvesteerd en nog investeren. Zij beginnen dat nu zij het te laat in te zien. Nadat Japan op de knieën was gedwongen, begon generaal Mac Arthur een pacificatie- kruistocht en voerde de democratie in. Geen leer om leer dus, geen wraak, maar herstel. Wanneer een vreemde mogendheid in Nederland 'n bezetting zou uitoefenen en het volk Uit het land van de rijzende zon een feodaal regiem zou opleggen, dan zou dit minder ingrijpend zijn dan wat Mac Arthur verlangde en wel: democratie; een nieuwe grondwet ge lijk aan die van Amerika; geen heili ge keizer meer en verzaking van de superioriteit van het Japanse ras. Enige jaren geleden begonnen de Amerikanen aan de opbouw van een groot Japans politie-leger. Het was een diep geheim. Iedereen sprak er over. Of men nu in Tokio kwam, Kioto, Sasebo of Tojama, overal werden po litiemannen opgeleid en men behoef de hun maar machinegeweren, ka nonnen, vliegtuigen en tanks te geven en zij zouden weer gevaarlijk kunnen worden. Harde werkers Het moet worden gezegd, dat met dezelfde ijver, waarmede de Ja panners Pearl Habour hadden aan gevallen met het „goddelijk wind- korps" zelfmoord-aanvallen in vliegtuigen), zij de economische problemen van na de oorlog aan pakten. Zij worden de Duitsers van het Verre Oosten genoemd. Zij werken hard en lang. Copiëren alles wat er in de wereld te koop is en stop pen de markten vol. De Amerikanen spendeerden en spenderen miljoenen dollars in dit land, dat in de oudheid het „land van de welige rietvlakten" werd ge noemd, dat in onze tijd vrees en wreedheden bracht onder de naam van het „land van de rijzende zon". Wanneer men gezaghebbende Ja panners spreekt, dan ontmoet men weer zeer veel serviele mannetjes, die U het beste toewensen en geen mens zal kunnen geloven, tot welke wreedheden zij in staat zijn geble ken. De Japanners zijn uitstekende gast heren. De Japansen heten de trouwste vrouwen ter wereld. Zij blijven op de achtergrond en zij hebben slechts tot taak de man nen dezer schepping te behagen en te dienen. Slaafs, naar onze begrip pen, maar Enfin, geen boze brieven uitlokken. Aanvankelijk stonden de Amerika nen perplex dat de wereld zulke vrou wen kende. In de eerste jaren ging soms meer dan 60% van de daar vertoevende getrouwde Amerikaanse mannen scheiden om een Japanse schone tot vrouw te kunnen kiezen. Nu nog worden per week zeer vele aanvragen gericht door de Ameri kaanse militairen, om een Japans meisje te mogen trouwen. De Amerikaanse dames, thuis voor zien van auto, ijskast en permanent, gaan met gezichten als onweersbuien door de Japanse steden. Wanneer men over de Ginza in Tokio gaat, dan komt men nóg meer ontevreden Amerikaanse vrouwen tegen dan Ne derlandse in geheel Amsterdam. Dollars Het geld dollars wordt in het land, dat de oorlog ver loor, gesmeten. Een equivalent vindt men óók in Europa. U weet wel waar Ondanks al die dollars, die te vens nog door de militairen die met verlof van Korea komen, naar Japan worden gebracht, spreken de gezaghebbenden van dit land van economische crisis. De oorzaak daarvan zoekt men in het enorme aantal geboorten. Van 1945 ai is de bevolking met bijna 8 miljoen zielen toegenomen. De in Japan gestationeerde Amerikanen le ven hier als vorsten. De dollar ver schaft vele yens. Elke zichzelf respecterende Ame rikaanse sergeant rijdt in een grote wagen en veel in de States achterge bleven echtgenotes zijn met haasti ge spoed naar de rijzende zon komen kijken vóór de huwelijkszon zou on dergaan. Het aantal anti-Westerlingen groeit met de dag. Zij zien met verbeten heid toe, dat de Japanse meisjes Westerse kleren beginnen te dragen en kauwgom malen. Zij kijken met minachting naar de paartjes, die bij het keizerlijk paleis foto's maken. Nu er jarenlang zoveel geld is bin nengekomen en de welvaart toch niet vooruit is gegaan, zoekt men naar de zonde-bok. De regering. De Japanner heeft als elke Ooster ling geduld. Het gist in Japan. Of het tot een uitbarsting komt valt moeilijk te beoordelen. Nog moeilijker is het een tijdstip te be palen. De Westerse wereld kan in ieder geval blij zijn, dat Japan de oorlog tegen Rusland (die van 1904- 1905) niet vergeten is. Het lonkt ge lukkig niet die kant uit. Misschien heeft Mac Arthur dat goed gespeeld. waarop U wachtte Over alle sporten de meest deskundige voorlichting door bekende binnen- en buitenlandse sportjournalisten Speciaal voor abonnees op het Dagblad De Stem verkrijgbaar a 20 cent per week of f 2.60 per kwartaal Voor niet-abonnees op het Dagblad De Stem 30 ct per week, of 3.90 per kwartaal Op te geven by de bezorger of aan de kantoren van bet Dagblad De Stem. UNIC,

de Stem | 1956 | | pagina 7