NASSER IS NIET BANG Oranje kon weer Egypte van erkent Vereniging Gebruikers niet juichen 8 DRIE DODEN EN DRIE GEWONDEN TE VUGHT Tol elke prijswordt de soevereiniteit verdedigd SCHEEPSRAMP BIJ NOORSE KUST lanus van der Zande vierde zijn verjaardag in De Klokkenberg De activiteit van de EOKA Hij blijft sportman DE DOOD OP DE WEG 45 doden 1 raining met zaalgenoten was spoedig afgelopen... Drie punten voor de Londense Auto legen boom conferentie Srriërs ontvoerden een Amerikaan Droog weer Zes koeien door trein gedood De Zandvlietjes weer vereend Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwseh-Viaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Na de conferentie te Cairo, waarop die toon vriendelijk was en de houding van Nasser vrij hoffelijkook al iveek hij geen duimbreed van zijn standpunt, heeft de Egyptische president zaterdag te Bilbeis, nabij de kanaalzone, een rede gehouden, waarin hij iceer een toon aansloeg als in de eerste dagen van de Suezcrisis. „Tegen ie dere prijs zullen ivij onze soevereiniteit In de twee weken die zijn verlopen sinds de verzetsbeweging Eoka haar aanbod voor het sluiten van een be stand heeft ingetrokken, zijn op Cy prus dertien personen gedood en 32 gewond. In totaal ziin sedert de Eoka haar activiteit anderhalf jaar geleden be gon 189 personen, onder wie 52 Brit ten, gedood en 756, onder wie 325 Britten, gewond. verdedigenzei de Egyptische kolonel, die hieraan toevoegdie: „Nooit zullen wij het eenzijdige besluit om een Vereniging van Gebruikers van het kanaal op te richten, erkennen Hij herhaalde zijn verklaring, dat Egypte met alle belanghebbende landen wil samen werken om de vrije vaart door liet kanaal te verzekeren. „Ik spreek uit naam van alle Egyptenaren, Arabieren en landen, die geloven in de vrijheid en de waarheid van de enke ling. Tot de laatste druppel bloed zullen wij voor onze rechten strijden. Ik spreek uit naam van de beginselen van het Atlantisch Handvest, dat het Westen heeft opgesteld en daarna geschonden, maar waaraan wij blijven vasthouden. Wij zijn er in geslaagd het Egyptische grondgebied te zui veren van bezettingstroepen en wij zullen er op toezien, dat Egypte vrij en onafhankelijk blijft." De vernielde wagen OOK ENGELAND zal deelnemen aan de komende conferentie van de lan den van de E.G.K.S., waarop de vei ligheid in de mijnen behandeld zal worden. Op 24 september begint die conferentie te Luxemburg. OP EEN van de drukste kruispun ten van Wenen zijn zaterdag achter eenvolgens vijf verkeersagenten be dwelmd geraakt door uitlaatgassen van passerende auto's. DE NEDERLANDSE R.-K. federatie van bonden van gepensioneerden is tegenstander van tewerkstelling van ouden van dagen in de industrie, zo is op een te Nijmegen gehouden bij eenkomst verklaard. TE ROTTERDAM is het 15.000e schip van dit jaar de haven binnengelopen. Vorig jaar kwam het 15.000e schip op 29 september aan. RUSLAND zal 100 miljoen U.S. dol lars aan waardegoederen aan Indone sië verstrekken. Deze basis-overeen komst is zaterdag te Djakarta gete kend. DE SOVJET-UNIE zal binnen drie jaar een 50.000 ton metende atoom walvisvaarder bouwen. DE PARTICULIERE secretaresse van prinses Beatrix, mej. mr. M. Nieurs, is tijdelijk belast met de voor komende secretariaatswerkzaamhe- met betrekking tot de drie jong- ste Prinsessen. £L59-JARIGE leeftijd is in Duits- rio ,^flWaar hij een bezoek aan hf J?;!rnaJlonale politictentoonstelling cfimrv»S<?n bracht, overleden de hoofd- riS ïls van Politie te Arnhem de heer C. Borstlap. Op de Bosscheweg te Vught, ter hoogte van café-restaurant De Witte, is zaterdagochtend omstreeks half zeven een auto in volle vaart tegen een boom gereden, met als gevolg dat drie inzittenden op slag gedood, twee andere zwaar en een derde licht gewond werden. In de auto waren gezeten de fa milie Morsink uit Borne (G), die met een vriend van de zoon en de ver loofde van de dochter op weg waren naar Ostende, waar twee van de jon gens scheep zouden gaan naar Wales, waar ze zouden gaan studeren. Vermoedelijk door de grote snel heid van de auto is deze op boven genoemd punt uit de flauwe bocht gevlogen en tegen de boom terecht gekomen. De 53-jarige heer Morsink en de 49-jarige mevrouw Morsink, alsmede de bestuurder van de wagen, de 25-jarigeA. Nijhuis, verloofde van mej. Morsink, waren op slag dood. Mej. H. Morsink en de 16-jarige G. Morsink werden zwaar gewond, ter wijl de 16-jarige W. v. Gennip uit Heerlen licht gewond werd. Allen werden naar het Groot-ziekengasthuis te Hen Bosch overgebracht. Voordat de medische en geestelijke hulp ter plaatse was, heeft mej. Verdonschot van de Vughtse E.H.B.O. zich bijzon der onderscheiden door de wijze waarop zij de eerste hulp heeft ver- Egypte zal geweld met geweld beant woorden. „Elke buitenlander die Egyp- ic tegen onze wil binnenkomt, zal het land niet levend verlaten. Wij zullen een georganiseerde oorlog en een guerilla voeren". Omkoperij De president beschuldigde de Brit se minister van buitenlandse zaken, Selwyn Llyod, en de directeur van de oude Suezkanaalmaatschappij, Picot, ervan, dat zij de kanaalemployé's hadden opgestookt het werk neer te leggen tegen beloning, zodat „de we reld zou zien dat Egypte de vrije vaart door het kanaal niet kan ver zekeren". Hieromtrent is een officieel protest van de Egyptische ambassade in Washington gevolgd, waarin wordt gezegd, dat de oude Suezkanaalmaat- schappü 100.000 tot 200.000 gulden heeft aangeboden aan elke Suezloods en -technicus, die zijn ontslag bij het Egyptisch beheer zou indienen. Assoean Het Westen weigerde Egypte lenin gen te verstrekken of de dam van Assoean te financieren, zo betoogde de president. Daarom wilde het ver hinderen, dat de Egyptenaren de tol gelden van het Suezkanaal inden om hun levensstandaard te verhogen. Egypte zal echter niet zwichten voor economische druk. De commissie-Menzies was volgens Nasser naar Egypte gekomen om de overgaven van een deel van het Egyp tische grondgebied en de inkomsten uit de kanaalexpioitatie te eisen. „Egypte zal met geen enkele vorm van bezettin ginstemmen, zelfs niet met collectief imperialisme Rusland is het mct deze opvatting eens. De Vereniging van Gebruikers is alleen maar een gevaarlijke uit daging om incidenten uit te lokken, aldus Moskou. Londen en tegenacties De agenda van de Suez-conferentie, die woensdag te Londen begint ver meldt drie hoofdpunten: 1. Rapport van de vijflanden-com- missie. die met president Nasser be sprekingen heeft gevoerd en het geen naar aanleiding daarvan ge daan moet worden". 2. Het memorandum van dc Egyp tische regering van na de besprekin gen te Cairo. 3. De Vereniging van Gebruikers van het Suezkanaal. In Washington is men van mening dat na de rede van Nasser de voornaamste vraagstukken, die de conferentie op te lossen krijgt, zijn: 1. Coördinatie van plannen om het scheepvaartverkeer om Kaap de Goe de Hoop te leiden (waardoor Egypte de inkomsten uit de kanaal-exploita tie goeddeels zal moeten derven en Nasser prestigeverlies zou lijden). 2. Voorzieningen met het oog op de financiële gevolgen hiervan. Amerikaanse hulp De Ver. Staten hebben reeds laten weten, dat zij bereid zijn dollars, tankschepen en olie beschikbaar te stellen om tekorten als gevolg van de sluiting van het Suez-kanaal aan te vullen. In ieder geval zou eerst een proef- konvooi naar het Suez-kanaal gezon den worden. Te Washington wordt ver wacht, dat de Verenigde Staten Westeuropese landen, en met name Frankrijk, Groot-Brittan- nië en mogelijk Italië, een be drag van 500.000 dollar zullen lenen indien deze landen een verminderde aanvoer van olie- produkten door het Suezkanaal zouden moeten dekken door grotere invoer uit de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. Volgens deze Amerikaanse persbe richten, zullen een 35 tot 40 thans op gelegde Amerikaanse tankboten vaar klaar worden gemaakt, om de door West-Europa betodigde olieprodukten over de Atlantische Oceaan te vervoe ren. Loodsen In de houding van de meeste lan den is geen verandering gekomen: dat wil. dus zeggen, dat Egypte zich ge- ruggesteund weet door Rusland en de Arabische landen, waartegenover het westelijk bloc staat. Egypte heeft, sinds vrijdag zelf de konvooidiensten ter hand genomen. Men zegt, dat er thans tachtig lood sen beschikbaar zijn, van wie er vijf tig volledig zijn opgeleid. Sovjet-lood sen zijn zaterdag te Cairo gearri veerd. DE 64-JARIGE filmacteur Oliver Hardy heeft in zijn woning in Burbank in Californië een beroerte gehad. Hij verkeert in staat van' gedeeltelijke bewusteloosheid en wordt kunstmatig gevoed. De 7.238 ton metende Amerikaanse ertsboot „Pelagia" is zaterdag in een storm aan de Noorse kust ter hoogte van Narvik vergaan. Van de ongeveer vijftig bemanningsleden heeft men er vyf in veiligheid kunnen brengen. Een van de sloepen naar later bleek: de enige werd zondagoch tend door een Noorse vliegboot waar genomen. Er waren zes personen aan boord. Drie schepen zetten onmiddel lijk koers naar de plaats, waar de sloep was gezien. Een van de man- J Syrische troepen hebben zaterdag ten noorden van het meer van Galilea twee burgers, een Amerikaanse toe rist en zijn Israëlische vriend, die met een auto aan de Israëlische kant van de grens reden, aangevallen en ontvoerd. De auto werd, met kogels doorzeefd en geheel uitgebrand, bij de grens teruggevonden. De neutrale voorzitter van de Sy- risch - Israëlische bestandscommis sie heeft de Israëlische autoriteiten meegedeeld, dat de twee mannen maandag (heden) door de Syriërs zullen worden uitgeleverd. (Van onze sportredacteur) Het is een zonnige verjaardag ge worden voor Neerlands marathonlo per nummer één: Janus van der Zan de, die gisteren 32 werd. Al kon die viering dan niet in zyn eigen woning plaats vinden. Janus is immers sinds een zevental weken voor een rustkuur in ,,De Klokkenberg" te Breda opge- Heersverwachting van het K.N. ,te De Bilt, geldig tot van- avond, opgemaakt zondagavond te £>•15 uur: Overwegend droog f-®1erl..,?iet zonnige perioden, maar Udeiijk ook enige overdrijvende Wolkenvelden. Meest matige noor- oelyke wind. Weinig verandering 'n temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige noordoostenwind. Ver- 1 spreide nevel of mist des morgens bewolkt tot mooi des middags. i Vandaag: zon onder 18.52 uur. uur. Morgen: zon op 6.19 uur. Maan onder 4.32 uur. nomen. De dokter heeft het zo gewild en het viefe bakkertje met de gouden benen legde er zich tenslotte bjj neer omdat de geneesheren hem volledige genezing hebben gegarandeerd, als hij volgens de voorschriften in dit herstellingsoord zou leven. Hoe lang dit proces duren zal, kan niemand zeggen en aan voorspellin gen waagt niemand zich. Maar Janus neemt de dingen zoals ze zijn: man nelijk en sportief en met een geweldig optimisme, dat uit zijn heldere ogen straalt. Trainen.... ,,Ik weet", zegt de Olympia-atleet, „dat mijn longen niet zijn aangetast en dat het om een bepaalde klier gaat die ergens rondom mijn longen ligt. Die moet zónder operatie, want die is onnodig gebleken naar de ande re wereld worden geholpen en dat kan alleen door een bepaalde vooral nauwgezette levenswijze te volgen. Aanvankelijk viel dat helemaal niet mee. Ik voel me namelijk zo fit en zo gezond als wat. Ik dacht in de beginne: waarom zou ik in deze lange gangen niet dagelijks een beetje trainen". (Ja, dat moet je meema ken). ,,Dus liep ik een paar dagen welgemoed in tempo de gang op en neer. Tot op een goede dag... de dokter, uit een kamer ongeveer tegen me opbotsteNou, dat was met een afgelopen.... Maar dat doe je als je je lekker voelt en zoals hier de gewoonte is, vroeg uit de veren moet. Ik schakel- Twee dankbare leerlingen waren er zondagmorgen het eerst bij om hun jarige leermeester geluk te komen wensenIn het midden een ver heugde Janus v.d. Zande; links Jan Schiüemans en rechts Gerard van Aart, twee veelbelovende Halsterse atleten. de over op mijn kleine trainingssche ma, met ochtendgymnastiek waarbij ik „medewerking" kreeg van mijn zaalgenoten.... Het werd bekend en in een mum van tijd was ook dat afge lopen. En nu voorgoed, want ik moest achter elkaar onder de wol..." Optimistisch We knipperen eens met de ogen, want Janus staat dat allemaal te vertellen vóór.... zijn versierde le gerstede., waarboven een „Hartelijk gefeliciteerd" is aangebracht. Janus heeft bovendien zijn zondagse pak aan. Ziet dan onze verbaasde blik ken en heldert meteen het vraagstuk op: „Omdat ik jarig ben en mijn vroüw en familie zo dadelijk op be zoek komen, mocht ik vandaag het bed uit." Janus glundert met heel zijn gezicht. Dubbel feest dus! Janus is ons eigenlijk een faze vóór als hij ernstig maar allerminst ont moedigd over Melbourne spreekt. „Ja", zegt hij, „dat reisje gaat mijn neus voorbij. Ik zou beslist afgevaar digd zijn, want de prestatiegrens was bepaald op 2 uur 35 minten en mijn record staat op 2.29. Natuurlijk ben ik er nog dagelijks met mijn gedach ten bij, maar ik weet, dat ze mij hier zo snel mogelijk volkomen zul len genezen. En als ik hier vandaan ga, ben ik nog altijd in de leeftijd die het beste is voor het verrichten van topprestaties in de marthonloop. Spoedig genoeg kan ik dan weer mijn training hervatten en mijn conditie klaar maken voor Stockholm." Prachtige instelling bij een man onder de gegeven omstandigheden. Een getuigenis van moed en volhar ding, waar men groot respect voor hebben moet. Naar zijn zin Of Janus het naar de zin heeft? Nou en of. Trouwens zyn kamergeno ten niet minder. Want de kleine ster ke man uit Halsteren is een geboren verteller en Janus heeft al héél wat gezien van de wereld. Als het des avonds stil is in de zaal en de een of andere patiënt over zijn moeilijkhe den heen geholpen moet worden wat uiteraard nogal eens nodig is dan is Janus onmiddellijk klaar, om een of andere belevenis uit zijn prach tige loopbaan aan de vergetelheid te ontrukken. (Vervolg op pagina 2) nen bleek inmiddels te zijn overle den. In totaal namen ongeveer tien sche pen, waaronder een Nederlands, aan het zoeken naar overlevenden deel. Behalve de ene sloep vonden zij ech ter slechts reddingsboeien en wrak hout. Zaterdagmiddag ontving men de laatste radiomelding van de „Pela- gia". Het schip verzocht dringend om hulp en meldde een sloep te hebben gestreken voor het inspecteren van een beschadiging, die het schip had opgelopen. Het was deze sloep, die zondag werd gevonden. Men vreest, dat alle bemanningsleden omgeko men zijn. DEN BOSCH: Drie doden waren er te betreuren, toen op de Bos sche weg onder Vught een auto uit de bocht vloog. De chauffeur, uit Borne afkomstig, alsmede een echtpaar, eveneens uit Borne, werd op slag gedood, twee kin deren van het echtpaar werden zwaar en een zesde inzittende werd licht gewond. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een uitvoeriger bericht, elders in deze editie. ROOSENDAAL: Een 28-jarige motorrijder uit Etten kwam in botsing met een kleine personen auto. Op weg naar het zieken huis overleed de motorrijder. DE BILT: Een 57-jarige berijder van een bromfiets, wiens vrouw op de duo van de brommer geze ten was, kwam bij een wegkrui- sing in botsing met een auto. De vrouw overleed ter plaatse, haar echtgenoot bij aankomst in het ziekenhuis. MAASTRICHT: Onder de ge meente Heer botste een 51-jarige Belgische motorrijder tegen een auto. Kort na het ongeval over leed de motorrijder. WASSENAAR: Een voetganger werd op de rijweg door een motor gegrepen en gedood. ASSEN: Een 75-jarige voetgang ster werd, bij het oversteken van de grote verkeersweg, toen zij even aarzelde, door een auto ge grepen. Zij overleed ter plaatse. Op dezelfde weg werd een 68-ja- rige bromfietser door een auto overreden en op slag gedood. De foto toont bij aankomst in Rot terdam v.l.n.r.: Adriaan (12), Pau line (6), Rob (8), mevrouw Zand vliet, radio-verslaggeefster Mies De door Nederland in Lausanne gespeelde en met 3-2 gewonnen - voetbalwedstrijd tegen Zwitser land begon al direct sensationeel, toen Abe Lenstra, nog geen twee minuten na het beginsignaal een uit de Zwitserse doelmond terug komende bal ijzig kalm over doel man Pernumian heen „lepelde". (0-1). V.l.n.r. op deze foto welke dit moment in beeld brengt: Ker nen (3), Cor v.d. Gijp op Abe af stormend, Zurmuehle (4), Vonlan- den (5), Koopal, doelman Pernu-> mian, Weber (6), Perruchoud (2) en half zichtbaar Abe Lenstra, juichend. Voor een uitvoerig verslag verwij zen we naar de sportpagina. De D-trein, die zaterdag om 8.06 uur uit Parijs was vertrokken en des middags om 16.03 uur in Amsterdam moest aankomen, ls om half vier tus sen Voorhout en Noordwijkerhout in gereden op een kudde koeien, die door de eigenaar, de heer van der Poel uit Voorhout, over de spoorbaan werd gedreven. De heer van der Poel had niet gemerkt, dat het waarschuwings- sein bij de onbewaakte overweg de nadering van de trein aankondigde. Zes van zijn koeien werden door de trein gegrepen en gedood. De D-trein kreeg 36 minuten vertraging. De er op volgende trein van Eindhoven naar Amsterdam kreeg 25 minuten vertra ging. Het plan kwam echt pas op, toen ik 's middags met de kinderen op de Kade van Fremantle wandelde om naar de schepen te kijken, zo zei gis termorgen de 19-jarige Anna Zand vliet, die, zoals bekend, met drie jongere broertjes en een klein zusje als verstekelingen uit Australië naar Nederland wilde reizen om bij hun zieke moeder in Den Haag te kunnen zijn. Zaterdag kwam het vijftal met de moeder, die hen tot Las Palmas te gemoet gereisd bleek te zijn, met de Batavier II uit Engeland in Rotter dam aan. En „voor de zoveelste maal" An na zei vreselijk genoeg te krijgen van fotografen en journalisten werd het verhaal gedaan. „Ik ben zo blij, dat alles achter de rug is", verzuchtte de moeder. „En ik laat er nu geen een meer los". Plaats had ze niet voor alle maal, „maar dat regelen we wel, ik wil niemand ergens anders onder brengen". De vader is al als werkend passa gier op weg met „de Amstelkerk". En dan is het gezin eindelijk com pleet. Bouwman, Anna (19), die het plan voor de overtocht ontwierp en uit voerde en Gerard (9). 96e JAARGANG No. 22253 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, G. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J- J. M. Mes, Mr. H. M L. de Rechter. P- v- M- Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Abonn. prijs bij vooruitbet f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841

de Stem | 1956 | | pagina 1