Regering protesteerde niet tegen unfaire behandeling Commissie betreurt ernstig houding Mogelijk scheuring coalitie-regering MORGEN BEGINT OOK SPEL MET DE KLEINE KNIKKER iaaj óp dis kale sehunr met m Belegging in aandelen door verzekeringsmijen Hoe staan de hockeyclubs er dit seizoen voor CONCOURSEN BIJ DE VLEET-EN SPANNEND! Prestigi 10 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 Verslag Parlementaire Enquête Commissie De Russisch-Indonesische verklaring Nieuwe methode Verheugend verschijnselverjonging in hockeyteams Serieuze aanpak Dikken Bruinen 'Duivenkroniek t Kan verkeren 10 «Advertentie) Vierhonderd van de ruim zevenhonderd 2) pagina's die het Parlementaire Enquetterapport telt, zijn gewijd aan alles wat zich heeft af gespeeld rond de bevrijding van Indonesië. Voor een juist inzicht van de gebeurtenissen, die in 3) de na-oorlogse jaren volgden, is deze voor geschiedenis van bijzonder belang. Als de be- 4) langrijkste feiten, die hierin een rol hebben gespeeld, noemt de commissie o.a.: 1) De bijna volledige onbekendheid aan Ne- 5) derlandse zijde met de politieke en mili taire ontwikkeling tijdens de Japanse bezetting. Het samenvallen van de capitulatie van Ja pan met de wijziging van de commando- gebieden in het Verre Oosten, waardoor het hele gebied onder Engels bevel kwam. De onderschatting van de omvang en kracht van de republikeinse beweging. Het zeer grote tekort aan militaire macht, waardoor de Japanners moesten worden be last met de handhaving van orde en rust. Het openbare optreden van de Engelse ge neraal Christison en de houding van de hogere Engelse autoriteiten. Nadat Nederlands Indië had moeten capituleren voor de Japan ners, kwam dit hele gebied met uitzondering van Sumatra onder bevel van Mac Arthur. In 1943 werd het South East Asia Command ingesteld onder Brits bevel. Van dit ComiTiandogebied maakte o.a. Sumatra deel uit en er waren dus Nederlandse belangen bij betrokken. Maar de Ne derlandse regering is bij deze maatregel niet eens gehoord. De enquête commissie noemt dit een ernstige slag voor het Nederlandse prestige en zij betreurt het, dat de Nederlandse regering daar niet tegen heeft ge protesteerd. Een verdere uitbreiding van hun commandogebied was voor de Engel sen ook een kwestie van herstel van hun prestige, dat door de val van Singapore ernstig had geleden. Zij moesten een even belangrijk com mando krijgen als de Amerikanen. Om dezelfde reden stonden de Engel sen er later ook op, dat het Neder landse legerkorps door hen zou wor den opgeleid. Dat de Nederlandse regering ook later, toen de verdere uitbreiding van het Engelse gebied tot vrijwel do ge hele archipel zijn beslag kreeg hier aan zo weinig aandacht heeft besteed is voornamelijk te wijten geweest aan de bevrijding van Nederland zelf, die toen voor de deur scheen te staan. De commissie acht dit wel begrijpe lijk en ook, dat de Nederlandse re gering weinig heil zag in de Ameri kaans commando. In Amerika werd immers nogal eens het geluid gehoord dat geen Amerikaanse levens moch ten worden opgeofferd voor ,,het her stel van koloniale rijken". Dit alles neemt echter niet weg, aldus de com missie, dat de regering een duidelij ke uitspraak in deze commandokwes tie had moeten eisen. Van hoeveel be lang deze kwestie was heeft de ge schiedenis wel bewezen. Potsdam 1945 De kogel is tenslotte door de kerk gegaan tijdens de be sprekingen van de grote Drie in Potsdam in juli 1945. Na de capitulatie van Japan zou de Engelse admiraal Mountbat- ten de verantwoordelijkheid krijgen over het gehele Indo nesische gebied met uitzonde ring van Timor. Minister President Schermerhom heeft nog geprobeerd, tesamen met oud-minister Gerbrandy, toe gang te krijgen tot het Pots- damse overleg. Dit is hen echter niet gelukt. De Britse en Amerikaanse ambas sadeurs in Den Haag hebben later erkend dat Nederland toen unfair be handeld is. Poolse vertegenwoordigers GENERA A L WINKELMAN Te vroeg gevangen genomen.... konden komen. Men heeft nooit met naukeurigheid kunnen vaststellen hoe- velen er in die tijd zijn omgekomen... Niet een Op 27 september deelde Mount- batlen aan de vertegenwoordiger van dr. uan Mook, de heer v. d. Plas, het onveranderlijke besluit mede van de Britse (Labour)-rege ring: geen enkele Britse soldaat zou worden gebruikt voor het herstel van het Nederlandse gezag. De troepen zouden uitsluitend worden gebruikt voor hulp aan gevange nen en de bezetting van beperkte gebieden te Soerabaje en Bata via. Van Nederlandse zijde is tegen de ze plannen geprotesteerd doch zonder succes. Mountbatten dreigde zelfs, dat hij, wanneer de Nederlanders niet be reid waren met Soekarno c.s. te on derhandelen, aan de pas benoemde generaal Christison zou opdragen het zelf te doen en voorts dat hij de Ne derlanders geen hulp zou geven wan neer zij door hun houding in moei lijkheden zouden komen. De heer v.d. Plas verklaarde zich toen bereid met de Indonesiërs te onderhandelen op basis van de koninklijke rede van 7 december 1942, waarin aan de Ne derlandse gebiedsdelen een geleide lijke overgang naar zelfbeschikking werd beloofd. De avond echter, voordat deze be sprekingen zouden aanvangen, werd een uitlating van generaal Christison bekend, waarin deze zonder over het Nederlands gezag te spreken mee deelde. dat de Britse troepen op Java zich als gasten van de Indonesiërs beschouwden. De gevolgen waren ca tastrofaal. De Japanners gaven grote hoeveelheden wapens over aan de In donesiërs. De Indonesische leiders gaven instructies de Nederlanders als vijanden te beschouwen. Van toen af vonden regelmatig overvallen op de resterende kampen plaats. Het Ne derlands gezag had een klap gekre gen en de veiligheid van de bevol king werd in gevaar gebracht. Minister van Kleffens heeft namens de regering tegen deze verklaring geprotesteerd. Dat was ook wel nodig want de generaal ging volledig voor bij aan het Nederlands gezag. Wij werden in de steek gelaten juist op het moment waarop wij de steun van onze bondgenoten het hardste nodig hadden. Die bondgenoten konden anders wel toeslaan, als het in hun eigen belang was. Het enqueterapport vermeldt een incident van een vliegtuig dat, met 25 (Engelse) passagiers aan boord, bij een dorp een noodlanding moest maken. Toen al de inzittenden door de Kampongbewoners werden uitge moord, heeft diezelfde generaal Chris tison het hele dorp met de grond ge lijk laten maken.... Pas geruime tijd na de beruchte verklaring werd op een bespreking te Singapore uitdrukkelijk vastgelegd I Z. K. H. Prins Bernhard op be zoek bij manschappen van de Prin ses Irene Brigade in het kamp Wolverhampton gedurende de oor log dat alleen het Nederlands gezag zou worden erkend en dat de Engelse troepen ook naar andere punten van Java zouden worden gezonden. Toen was het echter te laat. Nederland moest voor deze „concessie" toe stemmen in een bespreking met de vertegenwoordigers van alle Indone sische stromingen onder leiding van... generaal Christison. En dat was dan de aanvang van het volgende tijd perk, dat in dit deel van het verslag niet wordt behandeld: het tijdperk van de conferenties. Inzake de erewoord-kwestie heeft luitenant-generaal b.d. H. Ch. G. Baron van Laibick, in 1940 gouver neur van de K.M.A., voor de com- misie ook van zijn meuing getuigt, zoals die trouwens al was neerge legd in een in 1945 uitgegeven brochure Hij weigerde te tekenen en liet zich in krijgsgevangenschap afvoeren, maar hij was ook van oordeel, dat de officieren, die dit erewoord hadden gegven en het naderhand hebben gebroken, straf baar waren. De officieren, die on danks hun handtekening naar En geland uitweken, hadden z.i. door de regering niet indienst mogen worden genomen. ZZij hadden hen moeten pensionneren. kregen b.v. wef ggjg^enheid hun be langen te bepleiten. Maar over Ne derland is zonder Nederland beslist. Wat heeft zich hier eigenlijk afge speeld? Het Enqueterapport geeft als achtergrond, dat men wel mag aan nemen, dat de geallieerde oorlogslei ders toen al wisten, dat de oorlog met Japan door de atoombom zou worden beëindigd. In deze situatie had Ame rika alleen nog belangstelling voor Japan zelf en zij wilden Engeland graag ter wille zijn. De grote mogend heden hebben zich echter nauwelijks bekommerd om de kleinere geallieer den. De Engelsen die dus op eigen ver zoek een grote uitbreiding van hnn commandogebied kregen, beschikten echter niet eens over de gegevens, die de inlichtingendienst van Mac Ar thur over Ned. Indië had verzameld. Tot slot dient de vermelding, dat in gebieden als Indonesië geen capi- tulatieovereenkomst mocht worden getekend, voor Japan zelf had gecapi tuleerd. Dat gebeurde pas in septem ber en het gevolg was een periode van onzekerheid en verwarring, waar op de Nederlandse regering geen in vloed kon uitoefenen. Anarchie De bevrijding van het gebied en de samenwerking met de Engelsen is om al deze redenen dan ook slecht ver lopen. Op Sumatra werd het door de Nederlanders gevormde politiekorps door de Engelsen ontwapend en de bewaking van de kampen werd weer aan de Japanners toevertrouwd. Een gevoelige klap voor het Nederlandse prestige. Op Java hebben zich nog ernstiger dingen afgespeeld. In Soerabaja gaven de Japanners zich over en de wapens kwamen in Indonesische handen. On geordende benden gingen ruim twee weken moorden en plunderend door het land. De Engelsen hebben de stad niet tijdig weten te bezetten en de Japanners stuurden aan op anarchie. De voornaamste reden van de te rughoudendheid der Engelsen was dat zij niet betrokken wensten te worden in de strijd tussen Nederlanders en Indonesiërs. Daarbij kwam nog, dat zij aan de Nederlanders geen toe stemming wilden geven, om troepen op Java te landen. Beschuldigingen dat de goeverneur generaal dr. v. Mook, hier mede schuldig aan zou zijn, zijn echter volgens de enquête commissie onjuist. Het geheel overziende, komt de commissie in haar rapport tot de slot som, dat de Engelse houding volle dig in strijd is geweest met de tijdens de oorlog gemaakte afspraken en dat zij de Nederlandse belangen ern stig heeft geschaad. De Engelsen wensten nu eenmaal geen troepen in te zetten voor een herstel van het Nederlands bestuur. Bij al deze moeilijkheden voegde zich nog het probleem, dat de in Australië opgeslagen voorraden niet konden worden geladen door de boy cot van havenarbeiders. Nederlandse schepen werd in Australische havens nauwelijks geduld. De laatste complicatie was het uit roepen van de Republiek Indonesia waarbij hoge Japanse officieren een rol hebben gespeeld. De vrijlating van krijgsgevanggen b.v. waarbij de In donesische leiders aanvankelijk nog tot medewerking bereid waren, heeft lange tijd stop gestaan en toen deze medewerking werd ingetrokken. Grote aantallen geïnterneerden zijn in die periode mishandeld en ver moord. Eind november bevonden zich nog ongeveer 80.000 mensen in kampen waar de geallieerden niet bij O Welingelichte politieke kringen heb ben in Djakarta verklaard, dat de gezamenlijke Indonesisch - Russische verklaring over belangrijke wereld vraagstukken, welke in Moskou werd uitgegeven na de reis van president Soekarno door de Sovjet-Unie, een scheuring zou kunnen veroorzaken in de coalitie-regering. Zij zeiden, dat de minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, de verklaring zonder medeweten van het kabinet heeft ondertekend. Zij meenden, dat het kabinet de verklaring, die vol gens een aantal invloedrijke politici aan 's lands onafhankelijke buiten landse politiek ernstige schade zou kunnen berokkenen, alsnog zou kun nen verwerpen. Indien dit het geval mocht zijn, zou de minister van buitenlandse zaken moeten aftreden, zo zeiden zij. Mohammed Natsir, de voorzitter van de fel anti-communistische en gematigde Islamietische partij Mas- jumi verklaarde dat de verklaring vele vraagtekens heeft opgeworpen en aandachtige bestudering vereist. „Inderdaad verlangen wij een vreed zame oplossing van de crisis rond om het Suezkanaal en inderdaad stemmen wij in met het anti-kolo- nialisme en het toelaten van de Chi nese Volksrepubliek tot de Verenigde Naties, doch het is geheel iets an ders om dit liedje in koor met de Sowjet-Unie te zingen". Hij merkte op, dat de gemeen schappelijke verklaring zich uit spreekt tegen het gebruik van en proeven met kernwapens. „Doch wij zijn ons bewust van het feit, dat Rus land ze produceert en beproeft". Wat gebeurt er met de pre mies, die men betaalt aan zijn levensverzekeringmaatschappij Ze komen bij- de maatschappij terecht, samen met de premies van andere verzekerden en op 't in de polis bepaalde tijdstip wordt een van te voren over eengekomen bedrag aan de ver zekerde uitbetaald. De premies nu worden belegd. De maatschappij koopt er obligaties voor onroerende goederen en ook wel aan delen. Maar het percentage onroe rende goederen en aandelen blijft in verhouding tot het totale belegde be drag altijd zeer gering. Dat is altijd noodzakelijk geweest, omdat men be legging in aandelen en andere waar den te riskant vond. Obligaties acht te men „waardevast". Meer en meer leest men de laatste tijd intussen over de daling van de koopkracht van de gulden. Het ge volg hiervan is duidelijk. Sluit men een levensverzekering van tiendui zend gulden, die na bijvoorbeeld der tig jaar uitgekeerd wordt, dan zijn die tienduizend gulden aanzienlijk minder waard, dan toen men die ver zekering sloot. Wat is hieraan te doen? Hoe kan men de verzekerde een bedrag uit keren. dat dezelfde koopkracht heeft als bij het sluiten van de verzeke ring? Men is tot de conclusie gekomen dat belegging in aandelen wellicht niet zo riskant is, als vroeger algemeen werd aangenomen. Immers, wanneer het Advertentie' geld minder koopkracht krijgt, dan hebben aandelenkoersen de neiging om te stijgen. Veronderstelt men bij voorbeeld dat de koopkracht van de gulden in de komende tien jaar met twintig procent zou verminderen. Heeft men nu een bedrag aan guldens in aandelen belegd en stijgt de koers waarde van die aandelen in hetzelf de tijdsverloop dan daalt de koop kracht van het belegde bedrag niet of aanzienlijk minder. Op dit principe berust de nieuwe beleggingstaktiek van De Waardye, die als elke verzekeringsmaatschap pij werkt, maar de geinde premiën in aandelen gaat beleggen. Als beleg gingsobject heeft zij aandelen Rot terdams Beleggings Consortium geko zen. Dit bedrijf heeft zijn kapitaal in honderden verschillende aandelen in verschillende valuta gestoken. Uit de opbrengst hiervan keert zij aan haar aandeelhouders dividend uit. De Waardye tracht hiermee het ri sico, dat zij met belegging in aande len loopt te verspreiden. Het gevolg van deze taktiek is, dat het verzekerde bedrag variabel wordt. Stijgt n.l. de waarde van de beleggingsportefeuille, dan stijgt het verzekerde bedrag mee. De premie trouwens ook. Elke maand worden premie en verzekerd bedrag nauwkeu rig vastgesteld op basis van de waar de van de beleggingsportefeuille. Daalt de aandelenkoers en daarmee het verzekerde bedrag en zou de verzekering uitgekeerd worden op 'n tijdstip, dat de verzekerde niet gun stig lijkt, dan bestaat de mogelijk heid de verzekering te continueren. Een nieuwe vorm van verzekering is dit dus niet. De polisvoorwaarden wijken dan ook nagenoeg niet af van die van de totnutoe gebruikelijke. Het ligt bovendien voor de hand, dat de waarde van deze nieuwe taktiek ten dele slechts door de praktijk getoetst kan worden. IN 11 FLEURIS! TINTEN. HAT EN GlANZEJü Met de greep aan de stick zijn de hockeybcoefenaars(ters) weer in de greep van het edele spel van het kromme hout en de bal. Zondag a.s. neemt de comptitie weer een aanvang en na een korte voorbereiding vele spe lers (ters) lieten zich het tennisracket nog niet afnemen gaat dus het spel om de „knikkers" weer beginnen. Natuurlijlk hebben wij bij de aanvang van de competitie ons oor eens te luisteren gelegd bij een der bestuursleden van enkele zuidelijke clubs om de stand van zaken met betrekking tot het nieuwe seizoen eens op te nemen. Een verheugend verschynsel viel op de vele fronten waar te nemen, n.l. dat er bij vele clubs 's zomers druk getraind werd (conditietraining e.d.), m.a.w. dat zy willen proberen een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. En niet alleen werd er by de grote clubs, maar eveneens bij de kleinere intensief getraind'. Dit houdt een belofte in voor het a.s. seizoen en de ver wachting dat de spanning »n alle afdelingen er door verhoogd zal worden. „Good old" Breda heeft de zaken bijzonder serieus aangepakt. Met het 50-jarig jubileum in het verschiet wil len de teams dit jubileumjaar goed voor de dag komen. Verjonging van het eerste elftal (Heren) wordt door gevoerd en op papier ziet het elftal er werkelijk niet gek uit. Ook het eerste dames-elftal heeft verjonging ondergaan en men hoopt ditmaal een kampioenschap te kunnen verwezen lijken. Met vertrouwen wordt het nieuwe seizoen tegemoet gezien. Bij Zwart Wit ondergaat het eerste elftal eveneens een verjongingskuur. Er zijn weer schone concoursen geweest en ik mag niet aarzelen met de dear in huis te vallen en u het fijne ervan mee te delen. Daar zijn in de eerste plaats de twee Neufvilies in de Bredase bond. Bij de jongen vlogen niet minder dan 1124 duiven, sommigen kaal en zon der veren en met uitgeschoten fraks- ke, maar ze legden de afstand van honderddrieëntwintig kilometer toch nog even af met een snelheid van 1176 meter per minuut. 1. A. J. Roovers, 2. W. van Til burg, 3. Adr. Wagtmans, 4. J. Bin- dels, 5 en 12 de gevreesde J. Tijs, van stiel handel in Laplandse pon- nies, hij schijnt zijn rendieren weer in forme te hebben, hou je taai, Jan! De heer Tijs vindt ook de serie van honderd plus het harde voorwerp; 6. N. Lokhof, 7. J. van der Sanden, 8. H. van Dartel, 9. P. Stokkermans, 10. C. Vrins, 11. Jac. Horward, 12. Lilian Talsma, 14. F. van Overbeek, 15 en 38 C. Kwisthout, 16. P. van der Horst, 17. J. Noteboom, 18. W. C. Klijn, 19. J. Laurijssen, 20. Joh. Mol, 21. A. C. van der Linden, 22. J. A. van den Elskamp, 23. L. Valk, 24. W. Remie, 25. B Pluim, 26. A. C. Claassen. 27. H. Roks. 28. De Jong en Ko, 30. M. Jongenelis, de ouwe Nelis speelt ook niet slecht, 31. J. H. Rijken. 32. Adr. Verschuren, 33. J. Sips. 34. A. Simons. 35. J. L. Jansen, 36. Joh. van Gooi, 37. W. Eversdijk, 39. J de Kort, 40. Jac. Horward enz. In de afdeling oude duiven waren er ook nog 443 en hier is de uitslag als volgt: 1. A. H. van de Velden, 2. G. Brouwers. 3. B. Vermunt, 4. C. Meeuwissen, 5. C. Vrins, 6. C. Bro- sens, 7. L. A. Verheijen, 8. G. Fes- kens. 9. G. van Erp, 10. Adr. Wagt mans, 11. M. Joosen. 12. J. Grau- mans. 13. A. Simons, 14. H. van Gas tel, 15. A. J. Borburgh, 16. A. van Peer, 17. Chr. Schiermannie. 18. G. Uitdehaag. 19. <lebr. Oomer- <33 mee), 20. Gebr. Chatrer enz. De serie van honderd en het voorwerp zijn voor J. Graumans (en zonen) met 12 en 45. Verder hebben ze in Breda nog Bolsward gevlogen, doch slechts met 39 duiven Ant. Kleemans, specialist ais er kracht bij te pas komt, wint de eerste met een halve minuut los voor uit op C. Matthijssen. Waarmee onze gelukwensen. Vervolgens enkele technische bij zonderheden omtrent het nationaal concours van Parkeston van 23 sep tember a.s., gegeven door de C.C. Breda. Zoals afgesproken hebben wij allen aan de Spoorwegen te Utrecht opgave gedaan van het aantal man den dat wij denken te verzenden. Dit is prima, mocht echter iemand het alsnog vergeten zijn, doe het dan seffens, dan bespaart u zich voor straks een grote teleurstelling. Als de tijd gekomen is om uw snelle kok meeuwen naar Hoek van Holland te zenden, vermeldt dan ook op uw vrachtbrief het nummer van uw man den; dit is namelijk reuze gemakke lijk bij het terugzenden. Goed succes en mooi vliegweer. Inkorven donder dagavond. Morgen 16 september voorvlucht naar Vlissingen, oud en jong door mekaar. Los 8 uur. In Ulvenhout zijn de Janssen's van Koosje de Kort niet meer te genaken, het zijn net losgebroken stieren, bla zend nit hnn neusgaten dat de rook er af vliegt staart in de wolken, zo komen ze het gat uit: 1 en 4 met drie minuten los, na zeven dak! 2. M. de Ruiter, 3. Jan Antonissen, 5. W. van Oosterboseh, 6. A. van Dorst, 7. Jac. Koks en toebehoren, 8. G. Aerts, 9. H. Meyvis, 10. Jan Martens, 11. J. van Boxtel, 12. H. Goertz, 13. C. Pau- lussen en 15 Jan MarQnissen enz. Bij de oude duiven zegevierde Bert Paulissen, voor de watervlugge H. Meyvis. Ondertussen zijn we aangeland in Chaam, waar Piet van Opstal voort gaat met heel 't zaakje onder de ta fel te vliegen; 1, 3. 9, 12. 13, 14 enz. Piet van Opstal, ik mocht verleden week wel schrijven wat ik schreef, dat was geen stom woord te veel ge zegd, 2. C. van Boxtel, 5. en 5. J. de Rooy, 6. J. van Opstal, 7. H. Geerts, 8. Jos Vromans en 10. G. Martens. De K.P.V. zat met 240 vogels, oude en vroege jonge, op Neufvilies: 1. Jac. Vloemans, 28, 12, 16, 25, 34 en 45 L. van Geel, wat hard gepakt is, 3. D. Mateysen, 4. M. van Boxtel, 5. J. Zeebregts, 6. H. Hezelmans, 7. 15, 21 enz. Fr. van den Assem, 9. 13. 14 L. van Mossevelde, 10. A. Vermeer enz. De late jongen vielen ook als leeu wen; 1 en 2 W. Jansen, P. van der Velden, 4. H. van Heivoort, 5, 8, 10 Th. Soeterboek. 6. P. Zijlmans. 7 en 14. A. C. van Wanrooy, 9. G. Rem meren, 11. J. van Heeswijk enz. Toontje Schouteren opent heden in de Blauwstraat te Steenbergen zijn nieuwe zaak in duivensportartikelen. Jongen, jongen. Toon. er is heel wat gebeurd sinds ik u in '46 bij Slokkers aan de Kaai adviseerde voor het oud koppel een volière te maken, naast het varken, en er een waakhond bij te leggen, die ze de lappen uit d'r broek beet. Toen geloofde u mij nog zo hard niet, maar zijn ze naderhand len u met zeven span paarden uit de niet weggehaald? Toon, zei ik. ze zul- klei trekken. Al zat je er in tot je nek! En is het gebeurd of niet? Wij zijn samen in den Bels geweest Toontje en wij hebben de kunstema kers de kunst afgekeken. En ze heb ben met ons voeten niet gespeeld. In tegendeel. Dat het zo blijven mag, Toon. Je bent nooit te lui geweest om te wer ken. Je hebt zes dochters, al zijn het nog maar kleintjes, om straks te hel pen in de zaak, ik hoop dat het van daag op de receptie zo druk mag zijn dat je er je vuist niet in kunt ste ken. Zoals voor de deur bij mijnheer de Ontvanger, als die er 's morgens de knippen af doet. Ik zeg het maar onverbloemd, recht uit het hart, Toontje. Kortom, dat het een zaak mag worden met filialen. Groeten aan madam. En dan heb ik hier de uitslag van Neufvilies in „De Luchtbode" te Din- teloord: 1 J. van Laarhoven, 2 Kurst- Duyvelaar, 3 Pol Pietjouw, 4 en 8 M. de Zwart, 5 A. Bezemer, 6 J. de Zwart, 7 Ant. Vriens, 9 M. Iriks en 10 C. de Zwart enz. Eerste voorwerp Pol Pietjouw, eer ste café-sprint J. van Laarhoven. Op het C.C. concours te Bergen op Zoom, waaraan werd deelgenomen door de machtige maatschappijen Borgvliet, het Fort en de Reisduif was het ook weer van dik hout zaagt men planken: 1 J. Stuyts, 2 A. Schou teren, 3 en 4 P. de Mooy, 5 J. van Meel, 6 A. Tempelaars, 7 J. Hage naars, 8 Gebr. van Loenhout, 9 J. Vlegels, 10 A. Verbist, 11 C. Vlegels, en laat de boeren maar dorsen. 12. J. Verbist, 13. A. Kooien, 14. J. Adri- aansen, 15 Gebr. Goossen, J6 J. Hel- lemons. 17 A. Kooien. 18 Gebr. Denijs 19 A. Verbist en 20 A. Bom enz. Morgen 16 setpember, houdt het Fort haar jaarlijkse attractievlucht van St. Ghislain. Prijsuitreiking te 19.30 in lokaal M. Willemse. De Verenigde Bergse Krabben za ten eveneens met hun traktement op Neufvilies; 1 W Groffen, 2 J Moer beek 3 C. Stoop, 4 Jos. Dingemans, 5 W.A. Schot, 6 Jac. van Tilbui^ 7 Enkele spelers, waarop dit elftal ge steund heeft, moesten plaats maken voor jeugdige spelers. Het arsenal, waaruit men de reserves moest put ten, is echter niet al te groot (ver betering valt echter waar te nemen) en met gemengde gevoelens trekt men ten strijde. Ook voor de Zwart- Witten is het een jubileumjaar, wat met een passende plaats in de eind rangschikking besloten zou moeten worden. Prettige geluiden Optimistische geluiden vingen wij bij „Push" op. Het ledenaantal groeit nog gestadig en er is voldoende spe lersmateriaal om de opengevallen plaatsen aan te vullen. Zodoende zul len in het eerste elftal (Heren) eni ge jeugdige gezichten te zien zijn, die hun sporen in een lager elftal reeds verdiend hebben. Hoe dan ook, men heeft goede verwachtingen van dit team. Het dameselftal ondergaat weinig wijzigingen. De defensie blijft vrij wel gehandhaafd en alleen de voor hoede zaI, wegens vertrek van enke le speelsters, aangevuld moeten wor den. Gelukkig ook daar geen gebrek aan speelsters, zodat op een fraai eindresultaat gerekend wordt. Ook elders Het „Bergse" Tempo heeft ook diep het verjongingsmes in het eer ste team (heren) gezet. Zeven jonge spelers doen hun entreé in dit elf tal en er wordt naar gestreefd dit team in zijn afdeling te handhaven. Het dames,elftal heeft practisch geen verandering ondergaan en hoopt op een ere-plaats, bij wijze van cadeau G.D. Henning,_ 8_Koos Weijdt, 9 Cor ter gelegenheid van het vijf en twin tig jarig jubileum van deze club. In Roosendaal ligt de zaak bij „Pe likaan" iets anders. Helaas is er van weinig spelersaanwas sprake jam mer, dat de Lycea weinig medewer king verlenen met gevolg, dat de jeugd nog niet geheel aan bod komt. „Daverende" dingen zullen dan ook niet in het eerste dames- en heren team gebeuren. Desalniettemin is er geen reden tot pessimisme. Uit de Noord-oost-hoek dwarrelden ons prettige dingen tegemoet. Het Dongense „Liberty" is zo gezond als een vis; nieuwe leden in voldoende mate en spelers(sters) voor de toe komst. De jeugd gaat ook hier haar woordje meespreken. Al met al een toekomst, welke men niet somber te gemoet ziet. Warande" uit Oosterhout heeft ov'èr spelers-belangstelling niet te klagen zodat het eerste heren-elftal eveneens een verjongingskuur onder gaan heeft, waarvan men goede ver wachtingen heeft. Uit het Efteiing-dorp liet D.E.S. op timistische klanken horen. Verjonging wordt in het eerste heren-team door gevoerd en men is vast van plan de verloren gegane plaats te heroveren. Ook van het dames-elftal verwacht men betere dingen dan het vorig sei zoen. Henning, 10 H. Jaspers enz. Er vlogen 384 oude en jonge dui ven. Heel het zaakje lag door mekaar voelt U wel. Hier de eindstand van de Bondskampioenschappen 1956 in de Zuid Nederlandse Bond; 1 de grote kampioen C. de Zeeuw te Eindhoven, hoofdredacteur van het Bondsorgaan, die dus nog wat anders kan dan de pen hanteren, 7 pr. en 5612 punten, 2 Adr. Trommelen te Dongen, die er dfit jaar van Limoges drie klokte in eenentwintig seconden 7 pr. en 5471 pt., 3 J. Bloks te Helmond, die verle den jaar eveneens op de eretribune zat, 6 pr. en 4899 p., 4 Tinus van den Boogaard te Helmond 6 pr. en 4797 p., 5 A. Peels te Valkenswaard 6 pr. en 4720 p., 6 F. Martens te Valkens waard 6 pr. en 4594 p., 7 J. Bo- gaert te Stoppeldijk, 8 J. de Block te St. Jansteen 6 pr. en 4"56 p., 9 Christ Bastiaansen te Breda 7 pr. en 4168 p.. 10 Jan Arnouts te Etten 5 pr. en 3955 p., De machtige fondspeler A. de Jong, lokaalbaas te Ulvenhout, prijkt met 3547 punten op de achttien de plaats! Ik wou dit in geen geval onvermeld laten. De afdelingskampioenen zijn; Oost C. de Zeeuw voornoemd, Midden A. Trommelen. West Jan Arnouts en Zeeuwsch-Vla anderen J. Bogaert. Dit jaar is er een mooie beker be schikbaar voor de eerstgete.cende duif van dezelfde liefhebber, die op vier bondsconcoursen het grootste aantal punten heeft bereikt. Deze be ker gaat naar Dongen en zal de Pril" zenkasten sieren van de Nederlandse Hector Desmet, de heer Janus Trom melen: 1 A. Trommelen 4 pr. 3514 p., 2 J. Bloks te Helmond 4 pr 3495 p 3 A. van der Lee te Geffen 4«pr. 3400 p 4 C. de Zeeuw te Eindhoven 4 pr. 3iö3 p 5 A. Martens te Valkenswaard 4 pr 3160 p.. 6 J. Arnouts te Etten 4 pr. 3071 p.. 7 W. van Wasbeek te Standdaarbuiten 3 pr. 2768 p., 8 Th. Heeffer te Tilburg 4 pr. 2693 p., 9. Gebr. van Dessel te Halsteren 4 pr. 2650 p.. 10 J. de Block te St. Jan steen 3 pr. 2547 p. Hopende dat de leeuw in Lausanne niet in het zand zal moeten bijten doch integendeel zal klauwen dat de vellen er af vliegen, eindig ik met de pen maar niet met het hart. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE Waalwijk is still going strong, m. a.w. alle hoop wordt gevestigd op de verrichtingen van het eerste dames elftal. terwijl het heren-team tot een formatie gevormd is. waarvan goe de verwachtingen gekoesterd worden. Vraagtekens Middelburg, met zijn eeuwige mu taties, zal in de Promotieklasse een z -are dobber hebben. De herenploeg heeft n.l. enige aderlatingen door staan wat nu niet. bepaald op een versterking duidt. Alles kan echter neg meevallen. Rapide. de sympathieke club uit Hulst, is nog nimmer bij de rvakken gaan neerzitten en meent, dat zij zonder enige schroom, de nieuwe competitie kan ingaan Het Cadetten-elftal blijft nog een vraagteken. Door ve-4 ~k vsselt men telkenjare van spelers en momenteel is nog niet bekend wat de toekomst brengen zal. DONDERDAG DINSDAG DINSDAG WOENSDAG MAANDAG WOENSDAG ZATERDAG DONDER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER

de Stem | 1956 | | pagina 6