FORMATIE OPNIEUW MISLUKT (fèaming KVP voelt niets voor reconstructie Spanning rond Suez ietwat geluwd Militair beleid van de Londen-regering" faalde Luit. ter Zee Steenaard maakte gloeiende granaat onschadelijk Twee jongens gingen met vliegtuig de lucht in Jordaanse politiepost opgeblazen Prof. cle Gaay Fortman geeft opdracht terug Met natte zakken werd het projectiel afgekoeld DAGBLAD VOOR P. v.d. A. cn VVD nu samen P DE DOOD OP DE WEG Menzies sprak met Eisenhower „De Groene Draeck" op papier Labour in Lagerhuis „Haal Makarios Londen" naar Toenemende bewolking: Hetze tegen Schmidt Dc kinderverlamming Rectificatie p Minister over produktschap voor zuivel En ze maakten een perfecte landing Herinnering aan een hachelijk avontuur Hoe liet gebeurde Brief van Boelganin aan Eisenhower Standpunt niet gewijzigd Grote spanning in grensgebied Geen half werk 96e JAARGANG No. 22253 Uitgave N. V. Uitgever» Mi). Neerland!». Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor Csd. KöMntfn tsSëkai ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden- op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Advertentie) (Van onze Haagse correspondent.) Vrij plotseling is de tweede draad, die prof. de Gaay Fortman niet zorg had gesponnen om er een kabinet aan op te hangen, afgebroken. Voor de vijfde maal moeten de politici in Den Haag liun onmacht bekennen. Gisteren middag heeft H. M. de Koningin op Soestdijk, na prof. de Gaay Fortman, die zijn opdracht terug kwam brengen, als adviseurs ontvangen de voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer en de president van de Raad van State. Vanmor gen zullen ook de voorzitters van de onderscheidene frac ties met de Koningin spreken over de mogelijkheden die er nog over zijn. Deze zijn uiteraard niet groot meer. Men veronderstelt, dat ofwel een socalist (Buger of Drees) of een C.H.-man met de formatie belast zal worden. Beide partijen hebben om beurten de pogingen van de Gaay Fortman doen mislukken. „Wie breekt moet lijmen" is een stel regel die meestal wordt opgevolgd- Het is duidelijk dat de infor mateur zich zijn laatste kansen zag ontglippen toen hem gisteren de vijfde en zesde weigering bereikte van kandidaat-ministers, die hij de portefeuilles van Landbouw en Sociale Zaken had aangeboden. Het zal de Christelijk-Historische leider Tilanus wel tot in lengte van dagen blijven spijten dat de heer van Mastrigt niet op dit laatste aanbod is ingegaan. Een zo belangrijk departe ment als Sociale Zaken zal aan deze partij de eerste honderd jaar wel niet meer worden aangeboden. Maar de heer Tilanus heeft in zijn partij een AMSTERDAM: Op een kruising van de Amstelveenseweg reed een 63-jarige bromfietser tegen een tramwagen van lijn 2. De man overleed op weg naar het zieken huis. MAASTRICHT: Ook de 48-jarige kunstschilder J. H„ die bij het on geval met de Nederlandse auto bij Veldwezel i België) werd gewond, is in het ziekenhuis te Maastricht overleden. DE POLITIE in Den Haag heeft de 25-jarige technische opzichter A. B. aangehouden, die in Nijmegen een auto had gehuurd. Hij ruilde hem tegen een andere wagen, die hij later voor 1000.verkocht. NEDERLAND is sinds 1954 de beste afnemer van Engeland. De waarde van de Britse uitvoer naar Nederland is gestegen van bijna 50 miljoen Pond in de eerste helft van 1954 tot ruim 57 miljoen Pond in de eerste helft van 1956. IN DE STAATSLOTERIJ is een prijs van f 25.000.met een premie van 30.000.gevallen op lot no. 20664. EEN CLANDESTIENE communisti sche krant (de partij in West-Duits- land is verboden) is thans in het ha vengebied van Hamburg verspreid. En wel volgens richtlijnen van het partij bestuur in Oost-Berlijn. IN EEN REDE tot een groep Italiaan se priesters heeft de H. Vader gezegd, dat de moderne priesters op de hoogte moeten zijn van wetenschap en tech niek „voorzover die betrekking heb ben op de bestemming en het zede lijke en godsdienstige leven van de mens". DE NATIONALE wedstrijden van het Rode Kruiskorps zullen op 29 septem ber a.s. gehouden worden te Kampen PARIJS verwacht een conflict over de broodprijzen. De bakkers vragen van hun klanten meer dan de toegestane prijs en de regering heeft laten weten dat men daarop niet hoeft in te gaan. IN DE BRITSE STAD meer dan 30 personen Chester zijn veroordeeld, omdat zij betrokken waren geweest bij het organiseren van hanengevech ten. Allen kregen een boete van 150 gulden. bondgenoot, die de laatste dag een nogal sinistere tegenstander is geble ken: de C.H.-minister Staf, die bij deze laatste poging als adviseur van C.H.- kandidaten is opgetreden en hen vol komen onder druk heeft weten te zetten. Met kracht wordt thans van socia listische zijde een reconstructie van het kabinet-Drees ais alleenzaligma kend naar voren gebracht. Liefst zou den zij vandaag aan de dag gewoon verder gaan met de thans demissio naire ministers en de K.V.P. alle be zwaren laten inslikken. Wanneer we goed zijn ingelicht zal er wel heel wat moeten gebeuren voordat de K.V.P. zieh daartoe ooit gewonnen zal ge ven. De tegenstellingen zijn evident en het ziet er dan ook naar uit, dat er een kabinet zal komen, waarin de socialisten wel en de katholieken niet vertegenwoordigd zullen zijn. Een herstel van de brede basis lijkt haast niet meer mogelijk. Mocht het tot een poging tot recon structie komen de Koningin zou daartoe kunnen besluiten wanneer veel adviezen in die richting gaan dan zou eveneens de medewerking van de K.V.P. daaraan niet worden gegeven. Het meest waarschijnlijke is dat de katholieke ministers zonder uitzondering hun portefeuille ter be schikking zullen stellen. Van het bondgenootschap van de A.R. zal de K.V.P. wel verzekerd kun nen zijn, zodat een kabinet kan wor den tegemoet gezien, waarin P.v.d.A. met V.V.D. samen zullen werken. Wat in dit geval de C.H. voor een houding zou aannemen, kan nog onmogelijk worden voorspeld. De spanning over de Suez- kwestie is gisteren aanzienlijk verminderd. Dit naar aanleiding van Eden's mededeling dat de zaak aan de Veiligheidsraad zou worden voorgelegd, indien Nas ser de schepen van de „gebrui kersorganisatie" geen doorgang zou verlenen. Een diplomatieke waarnemer in Washington verklaarde: „Als de Egyptenaren het kanaal niet als een soort zelfbedieningscafetaria willen beschouwen, zullen we voor een tijdje naar een ander restau rant gaan, zelfs als dit wat duur der is." Premier Menzies van Australië, voorzitter van de commissie die met Nasser onderhandelde, heeft gisteren avond 40 minuten met Eisenhower ge sproken. In een radiorede zei gisteren de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau, dat, zelfs als Egypte het werk van de nieuwe organisatie zou belemmeren, een oorlog kan wor den voorkomen mits de kanaalgebrui- De keuze van het jacht dat H.K.H Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar 18de verjaardag kreeg aange boden, is gevallen op een Lemster- aak die de naam „De Groene Draeck" zal dragen. De heer A. de Boer uit Lemmer, een bekende ont werper van Lemster akenheeft het lijnen- en tuigplan ontworpen waarvan men hier het tuigplan ziet. kers „vastberadenheid" tonen. Vol gende week zullen de landen die aan het plan willen meedoen in Londen vergaderen. De vereniging van gebruikers zou een proefschip door het kanaal stu ren, met opdracht aan de kapitein de Egyptische autoriteiten te gehoor zamen, behalve wanneer deze een Egyptische loods aan boord willen brengen. Gisteren lagen de laatste konvooien klaar om hun weg door het kanaal te nemen. Met spanning wacht men af wat er gebeuren zal als de niet-Egyptische loodsen (die gis terenavond zouden vertrekken)) ver dwenen zijn. De laatsten waren van oordeel dat het „een janboel" zou worden. De Britse regering heeft gisteren voor de derde maal haar onderdanen in Egypte aangeraden dit land te verlaten. Het vliegdekschip Albion" is, eerder dan in de bedoeling lag, uit Portsmouth naar de Middellandse Zee vertrokken. Vandaag komen afgevaardigden van de Colombo-staten (Birma, In donesië, Ceylon, India en Pakistan) bijeen om de Suez-crisis te bespreken. Inmiddels nemen de Westerse mo gendheden maatregelen om stagnatie van de olieaanvoer te voorkomen, in dien de vaart door het Suez-kanaal onmogelijk mocht worden. In dit ge val zal waarschijnlijk meer olie wor den betrokken uit de gebieden van de Golf van Mexico en de Caraïbische Zee. Gisterenavond laat werd nog bekend gemaakt, dat premier Nasser vandaag een belangrijke rede zou uitspreken. Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 308 tegen 243 stemmen de poli tiek van de regering ten aanzien van Cyprus goedgekeurd. De voormalige Labourvoorzitter Noel Baker eiste zelfbeschikkingsrecht voor het eiland en hij stelde voor, bisschop Makarios naar Londen te laten komen voor het heropenen van de onderhandelingen. Lennox Boyd, de minister van Ko loniën, zei dat het zelfbeschikkings recht voor Cyprus in beginsel wordt erkend, maar dat de toepassing daar van momenteel niet mogelijk is. Noel Baker laakte de eis tot on voorwaardelijke overgave, die de Britse regering had gesteld, na het bestandsaanbod van de Eoka. „Niemand heeft zich overgegeven", zei hij. „Slechts een ezel aan wiens staart men een houten geweertje had gebonden heeft door de straten van Nicosia gelopen met een karton waar op stond: „Maarschalk, ik geef me over". A.F.P. meldt uit Nicosia, dat don derdagavond te Famagusta een uiterst belangrijke Britse militaire installatie door een tijdbom is beschadigd. u ^ng tot vanavond van het K.N.M.I. te De Bilt tot zater- 1 oo??V0n °P§erriaakt vrijdagavond 23.15 uur: J J Aanvankelijk opklaring, maai later weer toenemende bewolking mogelijk gevolgd door enige re- l een Zwakke tot matige oostelijke l l wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vrijdag. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: l veranderüjke wind. l Nevelig met plaatselijk mist. Op- klaringen in de middag. 5 Vandaag: zon onder 18.57 uur- 2 maan op 16.41 uur J J Morgen: zon op 6.15 uur; maan l onder 2.19 uur. 17^2° onder 1854 uur; maan op 17.05 uur. 3aanA¥; zon °P 6-" uur; maan onder 3.25 uur. I De vereniging van desa-ambtena ren heeft uit naam van haar 350.000 leden de doodstraf geëist voor Schmidt, aldus meldt het Indonesi sche communistische dagblad „Hari- an Rakjat". In een verklaring heeft de vakbond van metaalarbeiders zijn teleurstel ling uitgesproken over de eis van het Openbaar Ministerie tegen Schmidt van vijftien jaar gevangenis straf. In verschillende wijken van Dja karta werden pamfletten verspreid, waarin de doodstraf wordt geëist te^ gen Schmidt. In de week van 2 tot en met 8 sep tember zijn in totaal twee en negen tig gevallen van kinderverlamming aangegeven en wel 65 gevallen met verlammingsverschijnselen, 20 geval len zonder die verschijnselen en 7 ge vallen zonder nadere aanduiding. Van het stukje „Vreemdelingen-ver- keer(d)" in ons blad van gisteren was, zoals onze lezers gemerkt zul len hebben, de eerste regel wegge vallen. Het bericht begon met: „Ook de A.N.W.B.-wegwijzer kwam weer ter sprake Hier had aan vooraf moeten gaan: De Raad van IJzen- dijke vergaderde". Het bericht was namelijk naar aanleiding van een opmerking in die Raadsvergadering geschreven. mode s how medewerkenden aan onze show coiffures Maison van Duurtn - Ginnefanwtt 2 hoeden: Firma v. d. WielRoy van Zmydtwijnlaan S schoenen: Vissers schoenbandel - Lange Brugstraat 5 Wij tonen U de Herfst- en Wintermode '56 - '57 Deze show wordt gehouden in Concordia te Breda op 25, 26 en 27 september Aanmiddagshow 3 uur, avoi. -.ow 8 uur Entreebewijzen a f 1.50 (inch koffie- of thee-complet) vanaf maandag 2 uur verkrijgbaar in onze zaak (konfektie-afdeling) en bij nevenstaande adressen Hel is gezelliger winkelen bij Minister de Bruijn heeft het Tweede Kamerlid de heer v. Meel geantwoord op diens schriftelijke vragen inzake de moeilijkheden bij de benoeming van een voorzitter van het produktschap voor zuivel. Zoals men weet heeft de organisatie van coöperatieve zuivelfa brieken haar medewerking aan het produktschap geweigerd n.a.v. de gang van zaken bij de voorzittersbenoe ming. De minister zegt dat de S.E.R. het bedrijfsleven, „zoals gebruikelijk", slechts informeel heeft geraadpleegd voor het benoemingsadvies, omdat een officiële raadpleging, ten aanzien van benoemingen van personen, onjuist en ondoelmatig werd geacht. Zo'n over leg, aldus de minister, zou inderdaad ook indruisen tegen de duidelijke be doelingen van de wetgever. Personeelsleden van het vlieg veld van Mastic, in de staat New York, hadden een sportvlieg tuigje zien opstijgen en er ver der geen aandacht aan geschon ken. Op een gegeven moment echter kwamen ze tot de ont dekking dat de eigenaar van het toestel onmogelijk op het veld kon zijn geweest. Er moest dus iemand anders de lucht inge gaan zijn. De politie werd gewaarschuwd en juist toen enkele agenten arriveerden kwam het toestel weer in zicht. Het gleed sierlijk op het veld aan en maakte een perfecte landing. Twee jongens, de dertienjarige Eddie Gates cn zijn 11-jarig vriendje Roy Rous seau, sprongen uit de cockpit. Wat zij gedaan hadden? „Vliegen natuurlijk". De jongens hadden van dichtbij een kijkje genomen naar de vliegtuigen en toen ze in de cockpit van het sporttoestel gluurden, hadden ze ontdekt, dat het contactsleuteltje op het dashboard zat. Ze hadden de mo tor gestart, vol gas gegeven en ver volgens een goede start gemaakt. En omdat ze nu toch eenmaal in de lucht zaten, hadden ze enkele keren laag over de straat gevlogen waar zij woonden. Of de 11-jarige Roy niet bang was geweest, vroegen de politiemannen. En Roy haalde de schouders op. „Waarom?" zei hij. „Eddie heeft toch i boeken over de vliegerij gelezen tt De Parlementaire Equete Commissie heeft het achtste deel van '.aar onderzoek gepubliceerd, dat zich bezighoudt met het militaire beleid van de Nederlandse regering in Londen tijdens de oorlogs jaren. Het komt tot de conclusie, dat dit beleid op vele punten gefaald heeft en dat de regering niet dan wel zeer onvoldoende was voorbereid op de gebeurtenissen in mei 1940, Duidelijk blijkt uit het verslag, dat de rol, die de geallieerden -ooral Engeland in 1945 m Indonesië hebben gespeeld, in strijd was met alle voordien gemaakte afspraken. Nederlands prestige heeft daardoor in die tijd een onherstelbare knak gekregen. De verslagen van de Enquete-Commissie omvatten nu reeds meer dan vijftienzuidend bladzijden. Men had er oorspronkelijk niet meer dan een drieduizend verwacht. Er zijn aan getuigen meer dan vijftienduizend bladzijden. Men had er oorspronkelijk De honderdduizendste vraag werd gesteld aan luitenant-kolonel J. J. Fens. Elders in dit blad is een uitvoerig uittreksel uit het verslag opgenomen. Van onze redacteur.) In de Scheldestraat 48 te Vlissingen, waar hij na een rusteloos bestaan en met een schitterende staat van dienst bij de Kon. Marine „voor anker is gegaan", zaten we gisteren tegenover de luit. ter zee b.d. P. Steenaard. In maart j.l. is hij, na 32 jaren dienst waarvan tien Indo nesische met pensioen gegaan en nog hangt er iets van de zee om de robuste, vitale vijftiger, die letterlijk en figuurlijk voor zoveel hete vuren gestaan heeft en wiens naam genoemd wordt m hett rapport van de parlementaire commissie, waaraan we elders in dit blad uitvoerig aandacht geven. hst flÜ heel 10J)tr®den spreekt de man van energie en karakter. Wie een kereVvÜ„l ^in? Van "voor de mast" tot °fficier hrengt, is een kerel van stavast; .s iemand met ruggegraat. I eeuw nf °P de heldendaa(l, welke Steenaard de Bronzen Leeuw gaf en die zijn promotie begunstigde. Graag praat hij er niet over. „Op zo'n moment", zegt hij eenvoudig, „denk je eigenlijk niet; je weet dat' het om je schip en om de levens van je kameraden gaat. Dan doe je wat voor de hand ligt en grijp je toe". Bij stukjes en beetjes krijgen we wat van Steenaard los. Toen bij de actie tegen Sabang op 25 juli 1944 „de '''romp", waarop Steenaard als majoor machinis bij de scheepsbeveiligings- dienst ra ingedeeld, de stellingen der Tapn= onde- vuur nam, kreeg dit oorlogsschip de volle laag. Zoekend naar de schade welke een 15 c.m. gra naat had aangericht, die bij dè schoor- steendubbeling was ingeslagen, kwam S. in de hete ruimte te vallen, waar de rookkanalen doorgaan. Hij voelde dat hij op iets terecht kwam en op eens flitste het door zijn gedachten: dat moet die granaat zijn. Hij schreeuwde naar een matroos om een paar kletsnatte zakken. Eén legde hij er over zijn rug en met de andere ging hij terug in de verstikkende hitte boven de ketels, waar het vuur loeide en de rook uit scherfgaten kronkelde in het rookkanaal. LT. TER ZEE b.d. P. STEENAARD erg warm Tastend voelde hij de gloeiende gra naat, die siste toen de natte zak er omgeslagen werd. Steenaard hief het 40 kilo zware projeetiel op, er voor zorgend, dat hjj liet horizontaal hield wat de ontploffingskans vermin dert eij rende dan door de was- gang naar de reling en wierp zijn gevaarlijke last in de golven. „Wat je daar gedaan hebt, was prachtwerk", zei de eerste officier tegen Steenaard, wiens blijdschap ech ter getemperd werd bij het bergen en vervoeren na de aanval van achttien gesneuvelde en vijf-en-dertig gewonde kameraden. De zee riep Dan vertelde de heer Steenaard ons desgevraagd wat over zijn loopbaan. In 1906 te Vlissingen geboren, werk te hij eerst op „de Schelde", maar reeds op 18-jarige leeftijd meldde hij zich als vrijwilliger bij de Marine en ging naar den Helder om daar de op leiding te volgen van stoker-machi nist. Lang diende hij op verschillende bo dems als korporaal. In 1937 werd hij bevorderd tot sergeant-machinist en twee jaar later ging hij met de Tromp naar Indonesië. Om zijn meer dan ge wone capaciteiten volgde, bij buiten gewone bevordering, in 1941 zijn aan stelling tot majoor en nadat gebleken was wat men ook tijdens oorlogshan delingen aan hem had, werd hij in 1943 op dezelfde wijze adjudant. De bekroning van zijn loopbaan was zijn bevordering tot luitenant ter zee op 1 september 1947. Bij alle acties van de Tromp in 1944 en 1945 heeft luitenant Steenaard zijn partijtje meegeblazen, maar het enige wat hij daarover loslaat is het ty perende: „Je doet veel om je vrijheid te bewaren". Minder fel bewogen maar even ge varieerd was de loopbaan van luit. Steenaard na 1945. Hij was in de West; bij de technische opleiding te Amster dam; bij de Visserijinspectie op de Noordzee en tenslotte hoofd van de centrale werkplaats in Nederlands hoofdstad. Vlissingen hield echter luit. Steen- aard's hart en zo gauw hij zijn pen sioen kreeg, zocht hij de Scheldestad op en wenst daar zijn verder leven aangenaam te slijten. We hopen dat onze marine-man, die de beste tradities van ons volk hoog hield, daarin slagen mag. Uit een nieuwe brief,die premier Boelganin van de Sovjet-Unie aan president Eisenhower heeft geschre ven, blijkt dat de regering in Moskou ten aanzien van het ontwapenings- vraagstuk en de hereniging van Duitsland aan haar oude standpunten vasthoudt. Luchtverkenning van de grote mo gendheden boven eikaars gebied zou de spanning slechts vermeerderen, vindt Boelganin. Hij is verder van oordeel dat het beëindigen van de atoomproeven niet bij internationaal akkoord hoeft te geschieden, maar in onderlinge afspraak tussen de betrok ken landen geregeld kan worden. De hereniging van de Duitslanden, schrijft hij, is afhankelijk van een wijziging der Westduitse politiek. Een sterke afdeling Israëliërs heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een Jordaans politiebureau te Gha- randal (halverwege tussen de Dode Zee en Eilath) opgeblazen. Meer dan twintig Jordaniërs zijn hierbij om gekomen. V.N.-waarnemers vertrokken on middellijk naar de plaats van het in cident. De toestand langs de be standslijn is momenteel uiterst ge spannen. Koning Hoessein van Jor danië vertrok vrijdag naar Bagdad, naar men aanneemt om Iraakse hulp- te vragen. Het m.s. „Haarlem" van de Ko- loos aangetroffen. De machine bleek ninklijke Nederlandse Stoomboot- onklaar te zijn geraakt maatschappij te Amsterdam heeft De ..Haarlem" nam niet alleen de donderdag m volle zee een vissers- acht leden van de bemanning aan boot en de bemanning daarvan ge- boord maar plaatste met zijn laad- I™ gerei ook de vissersboot op het De uit Kingston (Jamaica) afkom- voordek en voer toen naar Kingston stige vissersboot „Sabrina" een be- 0m de onverwachte lading af te le- trekkelijk nieuw schip, dat het vo- veren, rige jaar gebouwd is, werd hulpe-

de Stem | 1956 | | pagina 1