anglicanen zoeken rome PAPIER VOOR UW PEN "KAPOK Beangstigend compromis Rusland lielpt Indonesië ESSO EXTRA MOTOR OIL CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI f door Yorick Portretten De douanier De Spoorwegen5 Sooi van den Eynde en de speelclub 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 15 Stijging wolprijzen in Zuid-Afrika Oliespuiter in Persië bedwongen Met Esso bent U beter uit In Nederland is de overgang van een pro- testantse dominee naar de Katholieke Kerk steeds een vrij zeldzame en daarom opzien barende gebeurtenis. Wat bij ons uitzonde ring is, vormt in Engeland een bijna nor maal geuorden verschijnsel. Zonder dat men nu van een massale bewegng kan spre ken, is toch het getal van Anglikaanse gees telijkendat teleurgesteld in de eigen kerk, door de genade gegrepen, de iveg naar de Moederkerk inslaat, zeer aanzienlijk. In de laatste twaalf maanden ivaren het er zelfs tenminste 24, maar waarschijnlijk nog meer. De berichten over deze bekeerlingen vermelden het laatste jaar telkens opnieuw weer hetzelfde motief n.l. de kwestie van ie kerk van Zuid-India. De kwestie Zuid-India heeft in Engeland zulk een heftige beroering verwekt, dat men zelfs heeft gesproken van een crisis in de Anglicaanse Kerk. Wat is er gebeurd? Wij zullen trachten dit met een voorbeeld duidelijk te maken. Vergelijking Stel u voor dat op een goede of liever kwade! dag de Nederland se bisschoppen met de Nederlandse Hervormde Kerk overeenkomen al vast een begin te maken met de door allen zozeer verlangde eenheid in Christus door samen een nieuwe kerk te stichten, de ,,Kerk van Neder land". Er zijn .natuurlijk een massa moeilijkheden te overwinnen, maar men weer een compromis te berei ken. De „Kerk van Nederland" zal een bisschoppelijk bestuur krijgen. Ongetwijfeld een grote concessie voor de Hervormden, maar daar staat tegenover dat van hen niet ge vraagd zal worden dat ze de bisschop pen ook erkennen als de met godde lijk gezag beklede wettige opvol gers der apostelen, maar enkel als een bruikbare organisatievorm. Bo vendien krijgen de dominees dezelf de rechten en erkenning in de nieu we Kerk als de geestelijken van ka tholieken huize. En wat de leer be treft, men besluit gezamenlijk de H. Schrift en de geloofsbelijdenis der apostelen en die van Nicea te er kennen, maar verder is ieder vrij om te geloven wat hij wil. Binnen de ene denkbeeldige „Kerk van Neder land" mogen de dominees sacramen ten toedienen, ook al geloven ze er niet in en de gelovigen mogen ze ont vangen al aanvaarden zij ze niet. Stel u nu bovendien nog voor, dat daarna de Paus deze nieuwe Neder landse kerk zou erkennen en opne men in het grote geheel van de Ka tholieke Kerk, om de „eenheid" te bewaren. Hoe zou de reactie van de katholieken zijn?! Church of South India Een raar verhaal? Ongetwijfeld, men kan zich zoiets niet eens inden ken. Toch is er iets dergelijks in In dia gebeurd, al gaat natuurlijk onze gefantaseerde vergelijling, zoals elke andere, mank. In India bestaat na melijk een zelfstandige, maar met de Engelse staatskerk in de zgn. An glicaanse kerkgemeenschap (de Ang lican Communion) verbonden, Kerk van India. Van deze Anglican Com munion zijn nog veel andere kerken lid en voor dat lidmaatschap worden 4 vereisten als noodzakelijke voor waarden gesteld: het aanvaarden van de gehele H. Schrift, van de erkende geloofsbelijdenissen, van de sacra menten (Doopsel en Avondmaall, en van gewijde bedienaars als opvol gers der apostelen. Nu zijn in 1947 vier diocesen van de Kerk van India in schisma gegaan. Ze scheidden zich af van hun kerk en vormden met enige niet-anglicaan- se, zgn. vrije protestantse kerken een nieuwe kerk, de Church of South-In- dia. Een dergelijke vereniging van zo verschillende kerken, verschillend in leer en ambtsopvatting, kon niet an ders zijn dan het resultaat van een uitersl bedenkelijk compromis, dat terwille van de „eenheid" maar wat voor een eenheid? tot in de meest wezenlijke punten toe heeft ge schipperd. Enkele voorbeelden. Men besloot als organisatievorm (meer niet!) het bisschopsambt te nemen, maar erkende eikaars bedie naren als wettig, ook als ze niet door een anglicaanse bisschop waren ge wijd. En voor wat de leer betrof be perkte men zich tot het aanvaarden van de H. Schrift en enige algemene gfloofsbeüidenisse-,1, z>nder dat men elkaar '.vilde binden aan een bepaal de uitleg van deze belijdenissen. In dat opzicht moest ieder vrij zijn! Standpunt Kerk van Engeland Men zou zich kunnen voorstellen, dat deze kwestie zuid-India de Engel se staatskerk tamelijk onberoerd had kunnen laten, ook al betreurde zij de afscheiding van vier diocesen van de anglicaanse Church of India en daardoor van de Anglican Communi on. Wat nu echter het droevige is, en wat in de Engelse Kerk zelf zo veel beroering heeft verwekt, is het feit dat de hoogste leiding van de Kerk het ongelukkige voorbeeld van de vier Indiase bisdommen is ge volgd. Om de ..eenheid" met de Kerk van Zuid-India te herstellen is zij er niet voor teruggeschrokken op essentiële, haar eigen grondslag ra kende punten, toe te geven en te marchanderen. In juli van het vorig jaar heeft de synode van de Engelse staatskerk be sloten de nieuwe kerk van Zuid-In- dia toe te laten tot de Anglicaanse gemeenschap, in flagrante strijd met de in 1920 vastgestelde, bovengenoem de vier voorwaarden. Immers, hoe zeer de aartsbisschop van Canterbu ry Dr. G. Fisher (een vrijmetselaar) dit ook heeft trachten te verdoezelen, de Kerk van Zuid-India aanvaardt het bisschopsambt enkel om oppor- tuniteitsoverwegingen, maar niet om een apostolische successie van god delijke oorsprong voort te zetten noch bezit 7;- de vereiste eenheid van leer Gewetensconflict Ziedaar het enorme conflict waar in de hoogste ieiding van de Kerk van Engeland juist het beste en meest gelovige deel van haar gees telijkheid heeft gebracht. Velen kun nen cr niet in berusten _dat zij tegen hun diepste overtuiging in worden sa mengevoegd in één kerkgemeenschap met protestanten, die de fundamen ten van hun eigen geloofsovertuiging met name het van God gegeven bis schopsambt niet erkennen. In een zo verworden kerk kunnen zij niet lan ger de ware kerk van Jesus Chris- us erkennen. De onlangs in de Ka- 'nolieke Kerk opgenomen anglicaan se dominee Richard Johnson heeft verklaard: „Jaren lang heb ik me steeds meer ongerust gemaakt over de groeiende tendenz in de Kerk van Engeland, omwille van nautoere relaties met protestantse groepe ringen te gaan schipperen met be ginselen welke voor de meeste van ons fundamenteel zijn. Dit heeft een hoogtepunt bereikt in het sche ma voor kerk een he'd in Zuid-In dia. Daarin zijn w'i al'en tot op ze kere hoogte betrokken' Dat de Engelse Kerk omwille van grotere „eenheid", hoe goed bedoeld ook, zich heeft laren verleiden tot het loslaten van allerbelangrijkste beginselen, mag ons niet met leed vermaak, maar slechts met diepe zorg vervullen. Maar wij kunnen God dankbaar zijn, dat Hij juist door dit proces van verwording sommigen, wellicht velen, voert tot de ware eenheid, die is gevestigd op de rots van Petrus. J. v.d. M. Advertentie Naar verwacht wordt, zal de Rus sisch - Indonesische overeenkomst in zake Russische economische en tech nische hulp aan Indonesië vandaag in Djakarta worden ondertekend. Dr. Subandrio, de voorzitter van de Indonesische delegatie voor de be sprekingen tuc n de Sowjet-Unie en Indonesië, die hier de afgelopen we ken werden gehouden, bevestigde de persberichten, dat de Russische steun een bedrag van 100 miljoen Ameri kaanse dollar zal bedragen. Makelaars te East London hebben verklaard, dat de stijging van de wolprijzen op de veiling waarschijn lijk het gevolg was van de Suezka- naalcrisis. Zij zeiden, dat de mening bestond, dat enkele landen wolvoor- raden gaan vormen, om gedekt te zijn wanneer de wolaanvoer afgesneden mocht worden. Op de wolveiling te East London waren de prijzen donderdag 7,5 pet. hoger dan op de vorige veiling. De hoogste prijs,, welke betaald werd, was 95,5 pence per pound voor 3 ba len Merino spinwol. Ook de prijzen te Kaapstad waren 5 procent hoger. Na dertien dagen is de Amerikaan se deskundige Kenley er in geslaagd een zeven ton wegefide installatie aan te brengen boven de oliebron van Alborze, waaruit de olie tot dus verre onder een druk van 700 atmos feren over de woestijn vloeide. Hier door heeft men de bron in bedwang gekregen en zal later de olie kunnen worden afgetapt. Dit is de tweede maal, dat Ken ley in Perzie succes heeft. De eerste maal, in 1950 werd hij door de toen malige Anglo-Iranian Oil Company uitgenodigd naar Perzie te komen, om een in brand staande bron in het gebied van Masjed Soleiman te be dwingen. Hij is daarin toen in een week tijd geslaagd. met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Zoals hij vadsig op zijn kruk zit in de zon een Belga rokend met gepassioneerde halen, onaangedaan door alles wat de wereld schokken kon had Pieter Paulus Rubens hem bést kunnen malen. Hij is veel verder dan de Benelux ooit komen kan; de broederschap der naties ligt in hem verbeeld. Al die bepalingen; hij trekt er zich geen lor van an, mijn douanier, die 's zondags zoet met duiven speelt. Er rijden duizend auto's langs zijn ogenlens. Daar zitten mannen in, gegoed voor vele tonnen. Hij wuift ze zachtjes weg. Hij is portier der grens maar 't kan hem weinig schelen, nou z'n elftal heeft gewonnen. Awel, laat ons zo'n schone douanier maar prijzen; hij maakt de federatie van Europa voor ons klaar, heel in z'n eentje, zonder prietpraat in paleizen.... maar niemand kent z'n naam nog over 100 jaar. OVER INRUILWAGENS (III) De schrijver van ,,Over inruilwagens (II)'' in Uw blad van 8 dezer reageert niet op de kern van mijn betoog, nl. op de onbillijkheid dat een dealer (dus iemand die aangewezen is, als vertegen woordiger van een bepaald merk, nieuwe wagens te verkopen) inruilwagens in handen krijgt voor een lager bedrag dan de eigenaar elders ervoor kan maken bij tweedehandshandelaren, waar deze za ken ook thuis horen. Hij komt vertellen dat hij die inge ruilde wagens wil laten opknappen en suggereert daarmede dat het allemaal maar zo'n beetje rommel is wat die dea lers inruilen, doch zegt er niet bij, dat het gewoonlijk prima gevallen zijn die alleen maar worden vervangen door nieu we wagens doordat de oude teveel olie of b-nzme veroruikt, men liever een nieuw model gaat rijden etc. etc., maar onge veer nooit omdat men. om het populair te zeggen, ,,de wagen niet meer op de weg kan houden vanwege de vele gebre ken". Wanneer ik het goed begrepen heb wil mijn opponent al die last, dat vele werk en investeringen en kostend- makerij laten doen om de „verkeersvei ligheid" te bevorderen. Wanneer dit het geval is, en uit het artikel mag dit wor den gelezen, dan kunnen de dealers „veel korter bij huis blijven" en begin nen met geen wagens te verkopen aan de bestuurders waarvan zij goed weten dat deze een gevaar opleveren voor de veiligheid van anderen (en zichzelf), het geen dan consequent zou zijn. Iedereen, ook iedere garage, kent de brokkenma kers. Het zijn altijd dezelfden die de wagens in puin rijden (en helaas veel mensen in het ziekenhuis doen belanden). Hoe het zijwanneer een dealer een wagen inruilt moet hij, naar mijn me ning, daarvan geen winst kunnen maken (zoals al verschillende malen is voorge komen) zonder er iets anders voor ge daan te hebben dan de wagen (door zijn knecht) binnen te hebben laten zetten, omdat daarmede de eigenaar wordt be nadeeld. Men wil geen tweedehands auto- mo'-ielhanc'ela- r zijn. Best. Maar er zijn heus ook tweedehands autonv>bielhande- laren die een reputatie te verliezen heh- ben, onder volle garantie verkopen en het is daarom geen noodzaak dat eon dealer zich de taak aanmeet van tweede- hsndshandelaar. Met allerlei motiverin gen. „BEZITTER VAN EEN GEBRUIKTE AUTO' VEILIGHEID OP DE WEG Herhaaldelijk kan men in de kranten lezen over de onrustbarende toename van veekeersongelukken en om maatre gelen deze zoveel mogelijk te voorkomen. Ook komen er op gezette tijden statistie ken in de krant van de vele verkeers ongelukken, die inderdaad om een oplos sing vragen. Nu kan de politie wel wetr met verscherpte maatregelen komen, maar dat heeft enkel maar tot gevolg dat er nog meer bekeuringen worden ir't~edeeld, waar niemand iets aan heeft» Om aan de verkeersongelukken zoveel mogelijk paal en perk te stellen moet men met maatregelen komen die zin heb ben. En dan denk ik hier aan het slip pen. Door slippen gebeuren misschien wel de meeste ongelukken. Waarom zie je als je door Nederland rijdt nog zoveel bordjes met „pas op, gladde weg", of „bij nat weer glad", of „gladde keien". Ik zou zeggen, ruim die borden op ^n maak er wegen voor in de plaats die niet glad zijn. Wat heeft iemand er aan als hij op de een of andere manier die borden niet kan zien, bijv. bij avond of door een tegenligger. Dan zou ik willen voorstellen om fietsers op fietspaden langs de verkeerswegen achter elkaar te laten rijden; een voor een. In België is dat ook zo en het gaat daar heel goed. Het zou>voor de fietsers zelf ook veel beter en gemakkelijker zijn, want aan houdend, als je met tweeën naast elkaar fietst, moet je een ander laten passeren, die wat harder wil rijden. Hoe dikwijls komt het niet voor dat twee naast elkaar rijdende fietsers het vertikken om achter elkaar te gaan rijden, ook al is dat door de achteropkomende fietser duidelijk kenbaar gemaakt. BREDA. BEROEPSCHAUFFEUR. SLOOPWERK In de Bredase binnenstad worden de laatste tijd herhaaldelijk panden ge sloopt. Meestentijds gebeurt dit zodart'g, dat omwonenden en voorbijgangers van het puinstof veel last hebben. Erger is, dat bij deze werken kinderen helpen, en op gevaarlijke wijze stenen, hout, zink e.d naar beneden (en ook naar voorbij gangers!) gooien. Dit zijn toch geen werkzaamheden voor kinderen! Het is echter bevreem dend, dat politie, noch arbeidsinspectie deze herhaalde overtredingen van de arbeidswet langs de openbare weg con stateren. Wat scherpere controle ware wel gewenst! BREDA, E. EINDELIJK EEN M.T.S.- TUIN De afgelopen week viel het me op. dat de „groentjes" van de Bredase M.T.S. m het zweet van hun groengchoede aan schijn aan het graven waren op het schoolterrein. Een prachtig idee! Zolang de school bestaat ligt het afgerasterde schoolterrein er als een wildernis bij en steeds weliger tierde er het onkruid. De M.T.S.-jungle is als een schreeuwende dissonant in de weldadige, harmonieuze schoenheid van het Brabantpark. Maar nu saat er c'-m toch iets aan gedaan worden. Op instigatie natuurlijk van schoolbestuur en directie, die het met natuurschoon evengoed menen als met de vorderingen der technische we tenschap, hebben de groentjes een sym bolisch begin gemaakt met de aanleg van een lusthof, dievoor een waardige en tourage zal zorgen van het gebouw Het is wel wat laat, maar beter laat dan nooit Daarom: alle lof voor de initiatief nemers. BREDA, K. V. D V. TE VOL? Met belangstelling heb ik Uw politieke prent gezien in Uw blad „De Stem" van 11 dezer. Hoewel de Nederlandse Maagd al zo lang moet wachten op haar kabinet heeft ze in elk geval over de schatkist niet te klagen, want die is behoorlijk ge vuld of wat waarschijnlijker is: heeft de tekenaar een fout gemaakt? BERGEN OP ZOOM, H. B. Reeds jaren worden in dag-, week- en geïllustreerde bladen artikelen gepubli ceerd, soms van meerdere pagina's tekst en met grote fotovs, over het grondge bied te Baarle Nassau, waarvan men het Belgisch ministerie tot de ontdekking bracht, dat het bij verdrag van 1M3 staat getekend en ingeschreven als Belgisch gebied. Ook over de speelbanken te Baarle Nassau verschenen reeds enkele jaren zeer uitvoerige reportages, waarin soms weinig malse termen gebruikt worden over het voortbestaan er van, over de handelingen der exploitanten en de fu neste gevolgen van het spel, waarbij ver mogens worden verloren. Nooit echter las men, wat de aanlei- dende oorzaak van het geschil was, uit wiens optreden deze Belgische eis kon ontstaan en waaraan het feitelijk te dan ken is, dat er in ons land openbaar ge legenheid kan gegeven worden tot ha zardspel, waartegen de justitie machte loos staat. Eigenaardig, dat er zoveel over de Belgische eigenaar van de rij huizen even voor het Nederlands douanekantoor te Baarle Nassau Grens werd geschre ven, doch dat men nooit publiceerde, van wie de huizen geweest zijn en hoe nu juist Sooi van den Eijnde, een Belg, er toe gebracht werd ze te kopen. In Nederland beijverde men zich meer de activiteiten van Sooi uit te beelden en te beschrijven inzake deze kwestie, zoals het plaatsen van een kleine twin tig borden langs de provinciale weg, waarop met grote letters waarschuwingen aan zijn landgenoten tegen Nederland ge schilderd zijn. Of men ziet hem dikke bomen afzagen op de Nederlandse pro vinciale weg en met deze boom de weg afsluiten voor het verkeer tussen Neder land en België. Hij staat bij een van zijn huizen op het betwist gebied in gezelschap van speelbank-exploitanten, men ziet echter ook de roulettes aldaar, waaromheen Zélf gezien, dat in een Brabants blad déze bioscoop-advertentie stond: HET LE VEN VAN RICHARD TAUBER. VER LENGD WEGENS ENORM SUCCES. HWa^Cenf? komiek Victor Borge zei in Ame- ,m; 7" Lonemafkon is een buitengewoon ge- h a aar hebben we vorige week de bonderdzevende verjaardag van mijn grootva- riiet 7evl Ja- Helaas was de man er zelf niet bij. En van een zekere Carl EHstam is dit: de man' fl,e «n zijn jeugd nooit naar meis jes Heeft gekeken, is Adam. in^JVentUf-el' zei een missionaris tegen een nboorling. die ver van hem afzat— kun ie Per vliegtuig te biechten komen. Ja, ant- zonden r (^e/riaf1 maar dat is voor dagelijkse beetje gevaarulk6 V°°r doodzonden een UhJen I*™™ Ui} Boston stond: Misschien ts het wel waar. dat in het democratische stel- auril s.upeTs^en s(em hebben. Maar in ieder TlhwGhXen. "e m^kheid' V.j Het enige, wat ik van een man verlang, zei het bakvisje. is, dat hij eenvoudig is en van me houdt. Er zal toch wel één miljonair zijn, die aan die eisen voldoet? In een Amerikaans regeringsbureau staat op een bord: Doe het morgen maar. U hebt vandaag al fouten genoeg gemaakt. Zei Jean de Boisson (die niemand anders is dan de jeugdige schrijver C. Buddinigh): de moeilijkheid met de meeste vrouwen is, dat ze beter geld kunnen opmaken dan bedden. Van een anoniem levenskenner: Spreek als ge boos zijt en ge zult de beste toespraak houden, waarover ge ooit spijt zult hebben. Een Amerikaans tijdschrift vermeldt déze laatste woorden van de gemiddelde automobi list: Als hij verdorie niet dimt, doe ik het ook niet. Zoiets van Schiller kan er best eens tussen door: alleen zij, die het geduld hebben om eenvoudige dingen volmaakt te doen, zullen er ooit in slagen, moeilijke dingen zonder moeite klaar te spelen. Zei iemand: Volgens verkeersdeskundigen moet een automobilist vijf wagenlengten ach- ter de auto vóór hem blijven. Maar als je het probeert, zie je, dat er al vijf wagens in die ruimte zitten. Een loketmeisje op een station vroeg aan een Amerikaan: waar naar toe? De Amerikaan antwoordde: kan me niks schelen. Ik heb overal filialen. Een Fransman kon op de eerste verjaardag van zijn huwelijk niet thuis zijn. Hij stuurde zijn vrouw een boeket met élf rode rozen, voor elke maand een. Op het visitekaartje stond: Jij bent de twaalfde. En déze duidelijke kennisgeving stond in een Frans blad. M. Pierre Lettre, admini strateur, laat zijn geachte clientèle weten, dat hij afwezig zal zijn vanaf de 3de okto ber tot zijn terugkeer. verscheidene spelerstijdens het spel. (Dat kan, want hier behoeft men niet heimelijk te gokken, men kan ze immers toch niets maken). Uitvoerig werden de verderfelijke ge volgen van dit ongehoorde gebeuren be schreven, nooit las men echter iets over het met deze toestand wel zeer steric contrasterende feit, dat juist in deze hui zen Rijksambtenaren, o.a. ontvangers en verificateurs der invoerrechten en ac cijnzen gewoond hebben, waar nu open lijk een bedrijf wordt uitgeoefend, waar tegen de justitie in ons land immer en zeer terecht streng optrad. Tot nu toe heeft men hier te lande meer een air, de gehele aangelegenheid te ridiculiseren. Mede naar de laatste be richten, zou men echter beter op deze houding kunnen terug komen. Op een flinke afstand van Sooi's hui zen, hebben namelijk concurrerende speelbank-exploitanten de bouw van een nieuw paviljoen aanbesteed, teneinde ook aldaar roulettes te plaatsen. Voor wie dit nog niet wist, blijkt nu toch overduide lijk, dat nu het aan 't rollen is, het niet alleen meer gaat over Sooi's huizen, doch dat het betwiste gebied zich verder uit strekt. In België was de berichtgeving volle diger, men versloeg de gehele behande ling op de rechtszittingen en hoe Sooi telkens in het gelijk werd gesteld, men bracht grote foto's van de gehele rij hui zen van Sooi en men beschreef ze als mooie woningen, afkomstig vande N.V. Nederlandse Spoorwegen. In ons land verscheen er wel een foto van de vroegere Belgische quarantaine' gebouwen te Weelde-Statie (België), »u eigendom van Sooi, wiens woonhuis ook daartussen staat, doch men schreef niet daarbij, dat Sooi aldaar in het begin van 1953 een afgevaardigde van de N.V. Ne derlandse Spoorwegen op bezoek kreeg, die trachtte aan hem, o.a. ook prima Nederlandse cultuurgrond te verkopen. Haar Nederlandse -pachters liet de N.S. echter onkundig van haar voornemen, tot verkoop over te willen gaan van de grond, die zij reeds vele jaren in pacht hadden en met zorg bewerkten. Een der pachters had vanaf 1943, zeer moeilijk te ontginnen grond van de N.V. Nederlandse Spoorwegen op eigen kosten van duizenden guldens ontgonnen en ge cultiveerd, waarmede hij eerst begin 1953 volkomen gereed kwam. Tegen het gebruik in, (bij ontginning wordt gewoonlijk de eerste zes jaar in het geheel geen pacht betaald), moest hij direct in 1943 een hoge pacht betalen. Hem werd gezegd, dat de N.V. Neder landse Spoorwegen in de oorlog niet kon verkopen, doch daarna zou hij de grond verkrijgen tegen de waarde die hij had voor de ontginning. Hoewel deze pachter nu, vanaf de aanvaarding van de woeste grond in 1943, toteinde 1952 de N.V. Ne derlandse Spoorwegen uitvoerig verslag gaf van de moeilijkheden bij de ontgin ning en cultivering, wist zij niet beter te doen, dan zijn grond, waarop zijn ge bouwen en boomgaard in volle opbrengst achter zijn rug te verkopen. Baarle Nassau Grens ia er wel op vooruit gegaan, in deze vroegere stille omgeving, een spiksplinternieuw hotel, ook bij het douanekantoor, nieuwe speel huizen, rijen auto's op de parkeerplaat sen enz., zo gaat Nederland Monaco voor bijstreven, jammer, dat deze bedrijvig heid ten koste van veel huiselijk geluk wordt uitgeoefend. 13 september 1956, BAARLE NASSAU, K. JONKHEID BREDASE JAZZ-FANS (II) Onder dit kopstuk kon men j.l. za terdag weer eens lezen, hoe een jazz- festijn als het ware eindigde in een jazz-orgie. Het valt toch wel zeer te betreuren, dat deze prachtige expressieve muziek, de moderne muziek par excellence, nog zo weinig begrip heeft bij de platte lands-bevolking. Deze moeten nog steeds trachten door hun kanibaalachtige". het prachtige har- moniëren-spel der musici te breken en de muzikale sfeer, die geschapen wordt voor hun mede-bezoekers te ver nietigen. Wat zo'n stelletje onbeschaafde lieden toch bezielt! Kunnen zij niet rustig luisteren naar de jazz-instrumentalisten en eventuele vocalisten, die met hun machtige im provisatie-spel hun muzikale talenten ten toon spreiden. HULST, HEDW. CROMBEEN Paardenmarkt 13. BREDASE JAZZ FANS (III) SVlet verontwaardiging nam ik ken nis van het stukje „Bredase Jazz- fans". Ik meen hieruit op te mogen maken dat de heer H. S. op het gebied van jazz-concerten niet erg veel ge wend is. Vergeleken met het publiek bij jazz-concerten in grote steden als Utrecht en Amsterdam, waar de politie charges moet uitvoeren om de orde te handhaven, gedraagt het Bredase pu bliek zich nog erg rustig en beschaafd. Dat de heer H. S. zich op beledigende wijze uitlaat over dat Bredase publiek vind ik daarom niet op zijn plaats. Maar al te graag laat men er zich toe ver leiden de bevolking van de zuidelijke provincies als bekrompen plattelanders te doodverven. Dat de muziek niet te genieten was ben ik eveneens niet wet de heer H. S. eens. Ik heb me bij het optreden van de „Dutch Swing College Band" meer geërgerd aan de arrogante manier van optreden van Joop Schrier, dan aan het „waanzinnig gebonk" op het schellink je. Men dient toch te beseffen dat de gemoedsgesteldheid van het jazz-publiek anders is dan die van het publiek bij een opera- of toneeluitvoering. Laten de mensen die niet tegen wat enthousiarpe van de zijde van de jeugd kunnen en daardoor blijk geven van zwartgallige mentaliteit voortaan geen jazz-concerten meer bezoeken, want zij geven later de niet-bezoekers de indruk dat het er in Concordia bij een derge lijke gelegenheid toe 1 gaat als bij een troep hongerige kannibalen, wat tocih heus niet het geval is. BREDA L. A. LAARHOVEN v. Duivenvoordestrat 11. BREDASE JAZZ-FANS (IV Naar aanleiding van de stukjes die de heren C. Asselbergs en H. S., inge zonden hebben, schrijf ook ik hier een klein artikeltje en wel, om hun woor den nog eens duidelijk te onderstrepen. Ja, ook ik heb zaterdag 1 september zo als vele anderen deze Jazz-show'' bij gewoond en heb me dan ook herhaal delijk zitten ergeren. Het was werkelijk niet leuk meer!! (Op de jazz zelf heb ik natuurlijk niets aan te merken, die was „berengoed" om het zo maar eens te noemen). Maar die herrie, dat getrommel met schoenen, dat gefluit enz. enz. Het was „knots" Ik heb nog nooit zo'n „beestenbende", zo'n „beestenstal" want dat was het toch werkelijk, me^gejri^aJjt en dat zul len alle werkelijke „Jazzliefhebbers" ho pelijk toch wel met me eens zijn. BREDA. MIEKE STUL-EMEIJER BREDASE J477-FANZ (V) In Dagblad „de Stem" van zaterdag .1.1. las ik onder de rubriek Papier voor Uw Pen" een ingezonden stuk over de Jazz-show, die een week voordien in het Concordia te Breda werd gepresenteerd. De inzender gebruikte daar de woorden „hufters" en „hufterinnen", en hiermede bedoelde hij dan de bezoekers van dez1 show. Hierop zou ik willen opmerken, dat de inzender volgens mij evenveel verstand van Jazz heeft, als mijn zusje van drie jaar. Een Jazz-Iiefhebber is hij zeer zeker niet. Zulke mensen kunnen beter niet naar een dergelijke show gaan. Inderdaad was er af en toe wel wat herrie, maar de schrijver heeft sterk overdreven. Men kan moeilijk verwacn- ten, dat iedereen doodstil, zoals bij een opera, met open mond zit te luisteren. Dat is bij dit ritme haast onmogelijk. Maar er zijn nu eenmaal mensen die er gens naar toe gaan, enkel en alleen om kritiek te leveren. En die kritiek komt dan heel dikwijls op een zeer onbeleefde manier. BREDA, C. v. I., W. v. J., P. H. (Hiermee willen we de discussie dan maar besluiten. Zelf hebben we onze mening over het gedrag van een deel van het publiek reeds in de recensie van de avond neergelegd. Red.) winter staat weer voor de deur; IBenni begint weer met zijn gezeur". Inderdaad doet zijn come-back ons deugd na zoveel weken van afwezigheid. We zagen zijn inzendingen altijd graag tegemoet. Red.). PRINSES PAULINE Met belangstelling las ik uw artikel over Prinses „Pauline'' uit Ossen- drecht Er leven nog mensen in Ossendrecht, die Pauline hebben gekend, zo schrijft U daarin! Laat ik U ook zeggen, dat ik Pauline ook gezien heb en wel in Roo sendaal, waar zij bij haar uittocht het eerst Roosendaal heeft aangedaan! Vader I. B. Melsen kwam uit Ossen drecht, was toen eigenaar van het nu door de familie Boonen bewoonde café aan de Kade. Wij woonden daarnaast. De kleine Pauline is toen twee dagen, in dat café tentoongesteld in haar pop- penstoeltje! Het was het eerste entree geld. dat de kleine vergaarde! Zij was 4 jaar jonger dan ik! Zij was dus 11 en ik rond 15 jaar! Het bezoek is erg druk geweest. Advertenties daarvan hebben indertijd (1891 of 1892) in de krant gestaan! Het wasteen knap en lief kindEn toen werd reeds van de voorgenomen excursie naar Amerika gerept! Ik meende U als aanvulling, dat ook wij Paulientje gezien en gekend hebben, te moeten mededelen. ROOSENDAAL FR. C. C. BROOS WAAR IS NINA? Is het antwoord hierop zo moeilijk te geven? Nina heeft een misgreep gedaan in letterlijke en figuurlijke zin door 5 dameshoedjes weg te kapen. Letterlijk, omdat zij door haar snode daad de En gelse justitie in actie heeft gebracht en figuurlijk, omdat zij door haar fatale greep naar de hoedjes op duidelijke wijze heeft aangetoond, dat een dameshoed in Rusland een artikel is, waar aan wei nig Russische dames schuil onder kun nen gaan. Het is daarom begrijpelijk, dat de Russische ambasade te Londen, ge toornd door de handelwijze van Nina, hetgeen tot gevolg heeft, dat voor een ieder duidelijk wordt, dat in Rusland niet alles is te krijgen, zoals men graag wil doen voorkomen, gezorgd heeft, dat een arrestatie van Nina voorkomen werd. Nina zal thans verblijven in de kelders van de Russische ambassade en daar door een diëet zozeer moeten afslanken, dat niemand in haar later nog kan ont dekken de gespierde Russische atlete. Za kan dan t.z.t. Engeland verlaten met een diploma4 eke pas onder de nieuwe en onopvallende naam van Dina Hoedjepof. R. S. Advertentie slaap KLACHT VAN EEN INVALIEDEN Ik zou wel eens willen weten, kan een huisvrouw van invalide arbeider van f 42 gulden per week eten. Alles word steeds duur en zij wonen ook in huizen van 7 tot 8 gulden huur. Oosterhout riep wel de W.A.V.A. in het leven maar het loon is tot nu toe nog het zelfde gebleven. Men schrijft wel in de kranten over loonsverhogin van vollen 100% werk krachten, maar van mensen met gebre ken daar hoord met niet van loonsver hogin spreken. Straks word het winter, koud en guur en de kolen zijn ontzettend duur kan men dan van zo'n loontje nog 7 tot 19 gulden kolen geld geven wat blijft er dan nog over om v«n te leven. Ons loonbuiltje geefd wel een mooien richtin men spreekt over Stichtin werk- gemeenschaparebeid voor allen maar In loonsverhogin kunnen wij niet vallen Laats hoorde ik van een bestuursheer je staat nu allen op de maatschappelijk leer maar dit wil ik er dan tog bij schijven wij zullen wel op de onderste sporten blijven als ze niet wat meer op je loon- strookje schrijven en de minste uit de minste blijven. Ik schrijv dit niet om pestiemisties te blijven maar om in de rij van een menselijk bestaan te blijven en ook niet voor mij zelf alleen, maar om mijn mede mensen om mij heen. BENNI DORST. (Benni kondigde dit stukje aan met de mededeling: „De zomer is voorbij en de RASSENHAAT Mijns inziens is de rassengelijkstelling hier in Nederland reeds lang een vol dongen feit. De meesten van U zullen het hiermede ook wel eens zijn. Doch er zijn ook mensen, voor wie deze gelijk stelling slechts geldt in theorie. Nis* alleen in het buitenland, doch óók hier in Nederland. Een markant voorbeeld hiervan is het feit, dat mij een dezer da gen ter ore kwam. Op een groot fabrieks- kantoor te Breda werkt een uit Indonesië gerepatriëerd meisje. De employé's, waar mede zij samen moet werken, zijn allen blank. Enkele van haar vrouwelijke col lega's zijn, om het slechts zacht uit te drukken, onhebbelijk en beledigend te genover haar. Zij hebben zelfs te kennen gegeven, onder de middagpauze niet bij haar aan tafel te willen eten, met de woorden: „Wij wensen niet met een „bruine" aan tafel te zitten". Men moet toch wel onmenselijk hard zijn, om zó tegen iemand te spreken, die, al heeft zij dan een andere huidskleur, toch even goed een landgenote van ons is. Wij weten impiers maar al te goed, wat het zeggen wil, onderdrukt, gehoond en gesmaad te worden? Ik weet zeker, dat allen, die dit lezen, diep in hun hart schaamte voelen, nu blijkt, dat sommige Nederlanders zó tegenover hun (gekleur de) landgenoten staan. Gelukkig is het merendeel van de Nederlandse bevolking wel verstandiger, maar dit moest me toch even van het hart. Baronielaan 306a BREDA, H. DE PAUW. RASSENHAAT (II) Naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Ver. Staten van Amerika betreffen de de toelating van niet-blanken op de scholen waarover we allemaal de afge lopen week in de bladen hebben kunnen lezen, en .waarover ik mijn strengste afkeuring meen te moeten uitspreken, heb ik aan de redactie van het Ameri kaanse weekblad Time de volgende brief gezonden, welks inhoud ik gaarne ook U wil mededelen Sir, In the sept, loth issue of your maga zine I did read about the things that happened in Clinton. Tenn. and other places on the behalf of the segregation on the American schools. I did read about it in the local and other Dutch newspapers too. And with thóse papers I do say: „U.S.A. and U.S.-citizens (White) shame of you. You are often so proud of being the most democratical state and people. But you can learn much of democracy from the small Holland". Once I was travelling by an overcrow ded train from my home-town to Ams terdam via Rotterdam. In that town two American negroes came in. They just arrivel by ship from the U.S. They tra velled as'usual in the same compartment, their luggage was brought in by two white Dutch porters, two white Dutch childeren were ordered by their white Dutch parents to stand up and give their places to the Americans. That's the way of democracy and segregation we are used to as long as I can remember. The two Americans told me of their astonish ment of being treated in this sympathie way. I do hope more Americans will come, white as well as black I do hope, to see them being astonished too. Ik ben van mening dat wij als Neder landers en een volk dat al sinds eeuwen contact gehad heeft met andere volken over de hele wereld een scherp protest moeten laten horen tegen datgene wat heden ten dage in de Ver. Staten ge beurt als uitvloeisel van wat zij een „kwestie" believen te noemen. Ginnekenweg 39, BREDA, P. D. H. J. NOUWENS. (Voor wie het Engels niet machtig zijn: bovenstaande brief beschrijft het geval van twee Amerikaanse negers, die in Amsterdam in de trein stapten en waarvoor twee blanke kinderen van hun ouders moesten opstaan, nadat reeds door blanke kruiers de bagage van de negers naar binnen was gedra gen. De schrijver geeft met dit voor beeld een kenschets van de Nederland se opvattingen in deze en raadt de Amerikanen aan dit voorbeeld te vol gen. Red.). (Advertentie) slaap

de Stem | 1956 | | pagina 11