Uitvoering plan betekent oorlog Dijk rond Flevoland HOUDIG VAN DE C.H.U. IS NOG STEEDS ONDUIDELIJK FELLE REACTIES OP LAATSTE SUEZ-VERRASSING Gemeentebestuur gaat heen uit protest tegen Collard Hoogseizoen in Baarles Monte Carlo Dulles maakt een sassend gebaar Den Haag fronst weer de wenkbrauwen VOOR Pompen gingen aan de slag Droog en zacht Uitbreiding Raad van Bestuur Philips DE DOODOP DE WEG Verder overleg in Londen Beroering in Belgisch stadje EOKA sloeg aanbod voor amnestie af Verrassende spurt in Londen Elburg beschermt vlaggen Soekarno opnieuw ere-doctor Tilanus jr. wees zetel af voor Tante Gé Hof te Luik Eden Suez eventueel voor Veiligheidsraad Ook Johan van Oldenbarneveldt rond de Kaap Professor Low overleden Nieuwe clubs en uit breiding bij Benelux V reemdel i'ngen-verkeer(d) 96e JAARGANG No. 22252 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Belgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A. J- J- M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Vestende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede. delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Deren.cu".-—— - - ■SS. de SOES. W.^.l HULST. Du,*,,, P<.„, 1.2 - TERNEUZEN, T„. „01 - OOSTBUHO. <1. Tiet moment van de dijk- dichting in beeld. Scheeps- fluiten snerpen, terwijl een dragline de laatste hap grond loslaat, die het water van het IJselmeer moet scheiden van dat in de polder Oostelijk- Flevoland. (Luchtopname A.N.P.-foto) b b EXPEDITIES van twaalf landen ver trekken in november naar het zuid poolgebied om 94 stations in te rich ten voor waarnemingen van het zui- derlicht. MGR. EDWARD MYERS, aartsbis schop-coadjutor van Westminster is donderdagmorgen in de ouderdom van 81 jaar overleden. Zijn overlijden volgt kort op de dood van kardinaal Griffin. OP DE HOEK van Hobbemastraat en Jan Steenstraat te Den Haag stortte over een lengte van 17 meter een vrijwel nieuwe muur in. Waar schijnlijk was het bouwsel te zwaar belast door materialen die achter la gen opgeslagen. TACHTIG KILOMETER van de stad Mexico is woensdag een autobus in een vijftig meter diep ravijn gereden. Dertien inzittenden kwamen om het leven en twintig werden gewond. NA OVERLEG te Parijs, dat twee dagen heeft geduurd, zijn de leemten in de Duits-Franse Saarovereenkomst nu grotendeels gesloten, zodat niets de aansluiting van de Saar bij Duits land meer in de weg staat. DE DEELNEMERS aan het katho lieke artsencongres in Scheveningen hebben gisteren een bezoek aan Nij megen gebracht en daar kennis ge maakt met de medische faculteit van de r.-k. Universiteit. BEROEPSVARKENSMESTERS uit geheel het land hebben gisteren tot oprichting besloten van een Neder landse Vereniging van Varkensmes- ters. TE VALLADOLID in Spanje heeft de opening plaatsgevonden van het vierde internationale congres der Pax Christi-beweging. Ook mbr. Al- frink woont dit congres bij. COMMUNISTISCHE gedetineerden in kampen op zuid-Cyprus zijn een hon gerstaking van drie dagen begonnen uit protest tegen de behandeling die zij krijgen. PROF. MR. W. G. VEGTING, hoog leraar aan en secretaris van de se naat der gemeente-universiteit van Amsterdam, is gisteren op 54-jarige leeftijd overleden. DE AALMOEZENIER van de katho lieke pers in Nederland, pastoor M. Bogaartz S.J., viert op 26 september zijn veertigjarig kloosterjubileum, IN totaal zullen 56 Belgische atleten naar de Olympische Spelen in Mel bourne gaan. Om ruim acht minuten over één is donderdagmiddag het laatste gat gedicht in de Meer- dijk, die de nieuwe IJselmeer- polder Oostelijk-Flevoland zal omsluiten. Van het dek van de „Van Has selt" af heeft koningin Juliana de sluitsteen zien leggen in de 90 ki lometer lange dijk die het mogelijk maakt het 54.000 hectare grote Oos telijk-Flevoland droog te maken. Met haar woonden de minister president en de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Finan cien de sluiting bij. Ter gelegenheid van de sluiting van de dijk heeft H.M. een aantal perso nen onderscheiden. De koningin heeft 's middags het gemaal „Wortman" bij Lelystad in werking gesteld. Tegelijk daarmee gingen de machtige pompen van de gemalen Colijn bij Ketelhaven en Lo- vink bij Harderwijk aan de slag om een taak van ruim een half jaar te gaan verrichten:' het leegpompen van de polder. De acht pompen zullen in die tijd ongeveer 4200 kubieke meter water per minuut buitengaats spu wen. Het Wilhelmus klonk over het wa ter nadat een zware kraan de laatste keileemklompen in 't sluitgat wierp. Daarna hoorde men juichkreten der dijkwerkers. Hoog joelden de scheeps- fluiten en laag basten scheepshoorns. De werkers aan de dijk wensten el kaar geluk. Het doel was bereikt. Weer was een dijk gesloten en weer had Nederland een gebied aan de zee ontworsteld. Tweeduizend Hollandse polderjon gens hebben ruim 50 miljoen kubieke meter zand en klei met hun bagger molens. slepers, bakken, kranen en perszuigers verzet. Ruim 1.6 miljoen vierkante meter kraagstukken en 800.000 ton zink en stortsteen gingen te water. En nog is het werk niet klaar, want de 55 km klinkerweg en de dijkglooiingen moeten nog worden afgewerkt. Dat werk zal gereed zijn als de gemalen anderhalf miljard ku bieke meter water uit de polder heb ben gepompt en de reeds gebaggerde kanalen en tochten als zilveren stre- sen in de grauwe slikmassa zullen "iggen: in de zomer van 1957. MFeeïTrwachtins van het K.N. t HnnHoi-al vanav°nd. opgemaakt A»^®ia'?"d te 23.15 uur: mkt of ïk nog hier en daar Later nnklaf- gende bewolking. Zwakke tnt gen en dr°og weer. WeerkuX'lsSuV61 BelgIsch wfsten Zwf ï?atige wind uit het ken en rS(eW2,lkt tot betrok- regen bii ti Regen °f m°t- dezeiïde temperatu'ur maVanno|a!bZ40nuurnder 1859 UUr; onde°rgïïè uunr°P ®'14 UUr' maan Commissarissen en Raad van Be stuur van de N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken hebben besloten over te gaan tot uitbreiding van de Raad van Bestuur. In verband hiermee zal aan een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders worden voorgesteld, om met ingang van 1 januari 1957 tot leden van de Raad van Bestuur te benoemen de heren prof. dr. H. B. G. Kasimir, A. J. Deenen, ir. R. van Dijk, H. J. R. G. Hartong, ir. H. A. G. Hazeu, G. J. L. M. Jenneskens en ir. A. Ooiman. De uitbreiding is wenselijk geworden als gevolg van de meer dan vervijfvou digde activiteit van het concern in de laatste negen jaar. Het ligt in het voornemen om, wanneer verkiezing van de nieuwe bestuursleden heeft plaats gevonden, mr. A. J. Guépin en ir. Th. P. Tromp te benoemen tot leden van het presidium van de Raad van Bestuur. MAASTRICHT: Een auto met vijf inzittenden uit Maastricht is bij Veldtwezelt «België) tegen een boom gebotst. De 28-jarige radio technicus T. H. werd op slag ge dood, drie andere inzittenden ern stig gewond. ABBEKERK: Een auto, die van een stuk land de weg op reed, botste tegen een autobus en kwam ondersteboven in een diepe sloot terecht. Beide inzittenden, de 47- jarige F. Meyer en zijn 17-jarige zoon, verdronken. Minister Dulles van tie V. S., blijkbaar ietwat onder de indruk van de felle reacties op liet westerse plan voor een organisatie van gebruikers van bet Suez-kanaal, lieefi gis teren met spoed olie op de roerige golven gegooid. „We zijn werkelijk niet van plan", zei hij, „ons schietend een weg door het kanaal te banen als de Egyptenaren niet wil len meewerken. We varen dan gewoon rond de kaap Kort voor de persconferentie, waarin hij dit meedeelde, bad Dulles bezoek gehad van de Egyptische ambassadeur in Washington, Alimed Hoessein. Deze bad liem meege deeld dat uitvoering van liet plan zonder meer „oorlog" zou betekenen. „Ondanks de Egyptische reactie", zei Dulles laconiek, „gaan we wèl met het plan door. De regering in Cairo heeft het waarschijnlijk niet goed begrepen. We willen alleen een praktische oplossing voor de vaart door het kanaal". Zowel de Egyptische regering als de radio en de pers in dit land hebben dreigend gereageerd op de bekendmaking van het plan tot een gebruikersorganisatie. Als Amerika militair geweld wit, zo werd gezegd, moet het aan dit „uitdagende plan" medewerking verlenen. „Schande* riep Labour Begin volgende week zal in Londen waarschijnlijk verder overleg plaats vinden tussen de Grote Drie over de opzet en de werkwijze van de gebrui kersorganisatie. Ook de deelnemers aan de coöperatie zouden dan verga deren. Premier Boelganin van de Sovjet- Unie heeft brieven gezonden aan Eden en Mollet, waarin hij het Russische standpunt inzake de kwestie Suez nog eens uiteenzet. In zijn persconferentie zei minister Dulles nog, dat de landen, die van het kanaal gebruik maken, stappen bij de V.N. zouden kunnen doen of op andere wijze voor hun rechten opkomen, als Egypte het werk van de gebruikers organisatie zou willlen belemmeren. De Amerikaanse regering, zei hij, is bereid het verstrekken van dollar leningen te overwegen aan landen die de extra-kosten van de vaart om de Kaap niet kunnen dragen. Volgens de New-York-Times zou Dulles niet erg ingenomen zijn met de manier waarop Eden het nieuwe plan in het Lagerhuis heeft uiteen gezet. Hij zou het te zeer behandeld hebben als een zaak van de grote mogendheden, als „een of ander in strument van ouderwetse kanonneer- boot-diplomatie". De voltallige gemeenteraad van Lanaken, een grensgemeente in Belgisch-Limburg, heeft besloten aan de koning ontheffing van alle functies te vragen als protest tegen een beslissing van de socialistische minister van onderwijs Collard, die een in de gemeente gelegen kasteel wil onteigenen om er een middelbare staatsschool in aan te brengen. Deze middelbare school maakt thans nog gebruik van een klein hotel in de gemeente. De gemeenteraad had reeds het plan opgevat het kasteel aan te kopen om er het gemeentehuis en een kraamkliniek in onder te brengen. Inmiddels heeft de burgemeester van Lanaken, prins de Merode, de koning zijn ontslag aangeboden. Het Franse kabinet heeft gisteren blijkbaar een plan besproken om een proefkonvooi door het Suez-kanaal te zenden. Dit konvooi, bestaande uit schepen van de nieuwe vereniging, zou faciliteiten voor de doorvaart van Egyptische autoriteiten moeten trach ten te krijgen. De loodsen zouden waarschijnlijk ervaren mensen van de oude maatschappij in Parijs zijn. Premier Nehroe van India heeft een beroep gedaan op de regeringen van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten om terug te komen op hun be sluit, „omdat het een vreedzame toe nadering zeer moeilijk maakt". In het Britse Lagerhuis zijn ook gisteren de gemoederen weer uiterst verhit geraakt tijdens het voortge zette debat over de Suez-kwestie. De minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Hoyd, ontkende dat er pogingen waren gedaan om loodsen, die de laatste weken voor de Egyp tische maatschappij werkten, „uitte kopen". Integendeel, zei hij, de nieuwe organisatie wordt juist op- gerich' om de moeilijkheden te voorkomen, die kunnen ontstaan door het vrijwillige vertrek van een groot aantal loodsen uit de Suez- zone. Socialistische Lagerhuisleden vielen de minister telkens in de rede. Opeen gegeven moment moesten zij door de voorzitter tot de orde worden geroe pen. Alfred Robens, buitenlands deskun dige van Labour, zei dat de oppositie tot taak had „een dwaze en koppige regering ervan te weerhouden, dit land in een oorlog te betrekken". Waaraan hij onder luid gejuich van zijn partijgenoten toevoegde: „En ^dat is wat wij inderdaad zullen doen". Selwyn Lloyd antwoordde: „Wij doen alles om een vreedzame oplos sing te vinden". „Schande", schreeuwde men van de Labour-banken. Eisenhower naar Washington President Eisenhower zal vandaag naar Washington vliegen voor een conferentie met de Australische pre mier Menzies, die voorzitter is ge weest van de commissie van vijf, die kortgeleden met Nasser besprekingen voerde. Dinsdag te middernacht is de ter mijn, waarin Cyprische opstandelingen gebruik konden maken van een aan bod tot amnestie, afgelopen zonder dat één lid van de Eoka zich bij de auto riteiten is komen melden. Dinsdagochtend was door de gou verneur van het eiland, sir John Har ding. een verklaring uitgegeven, waar in werd gezegd, dat de termijn niet zou worden verlengd. Tijdens internationale atletiekwed strijden in Londen werd top-atleet Gordon Pirie verrassend verslagen op „zijn" afstand: de 1500 meter. De Oostduitser K. Richtzenhain (nummer 10) was de man, die 'm dat leverde. Pirie heeft nog even laten weten, dat hij zich na. de Spe len metterwoon in Australië of Nieuw-Zeeland zal vestigen. In Elburg zullen nationale vlaggen, onverschillig van welke natie, voor taan niet meer worden gebruikt als reclamemiddel, blikvangers en derge lijke. Ze mogen in het vervolg alleen worden uitgestoken op feest- cn her denkingsdagen en bij bepaalde ge beurtenissen die voor vlagvertoon in aanmerking komen. De nationale vlaggen van vele lan den worden volgens het college tegen woordig al te vaak misbruikt. De universiteit van Belgrado heeft president Soekarno het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen verleend. De promotieplechtigheid geschiedde in de hal van de universiteit. President Tito heeft woensdagavond president Soekarno onderscheiden met de „orde van de Grote Zuidslavische Ster" voor zijn speciale verdiensten bij de ont wikkeling van de betrekkingen tussen Zuid-Slavié en Indonesië. (Van onze Haagse correspondent.) De politieke barometer is weer wat ingezakt. De reden was de weigering van een mi nister-portefeuille door de zoon van de Christelijk-Historische fractieleider Tilanus. De heer Tilanus jr. meende dat hij „om persoonlijke redenen" de porte feuille van Maatschappelijk Werk niet kon aanvaarden- Daarna ontstond er in Haagse politieke kringen enig pessimis me omtrent het antwoord van de Christelijke vakbondsman van Mastrigt, die voor Sociale Zaken is gevraagd, maar dit pessimisme is voorlopig voorba rig gebleken. Eerst vandaag zou daarover beslist worden. Het is een belangrijk punt in deze formatiepoging, want het wordt tijd dat uit de kring van dë C.H. eens iemand over de brug komt. Men ziet als oorzaak van deze nega tieve houding algemeen de invloed van minister Staf, die met alle geweld de brede basis blijft propageren. Een standpunt, dat geen rekening houdt met de politieke werkelijkheid. De brede basis is alleen nog in socialis tische hoofden en enkele aanhangers daarbuiten een reële mogelijkheid. Forceert men opnieuw een samenwer king tussen rooms en rood dan wordt het alleen maar moeilijker. De P.v.d.A. schijnt echter toch niet zo gelukkig te zijn met de oppositierol die ze zichzelf heeft toebedeeld. Pro fessor Kranenburg, die de informateur in het „Vrije Volk" een dilettant heeft genoemd vanwege zijn uitnodiging aan de heer van Tilburg om eens te ko men praten over een premierschap, blijkt toch niet zo best te zijn inge licht. Het is namelijk gebleken, dat de informateur deze stap heeft gedaan op uitdrukkelijk advies van een voor aanstaand socialist. „Trouw" vraagt de hooggeleerde schrijver, die een constitutionele crisis zag voortkomen uit een eventueel slagen van de in formateur, of het in strijd is met ons constitutionele stelsel, wanneer zestig procent van de Kamer danst naar de pijpen van veertig procent. Men vraagt zich af of het uitstel tot na Prinsjesdag, dat de informateur thans heeft, wel zo gunstig zal wer ken. De tegen-campagne kan dan ook onverdroten voortgaan en dit doet er perse geen goed aan. Een kabinet van een zakelijk karak ter, als waarop dit toch wel heel erg gaat lijken, moet eigenlijk bij verras sing en snel tot stand kunnen komen Het is een noodsprong, maar aarzelt men te lang, dan komt er bij voorbaat al te veel kritiek los die het werk zeer bemoeilijkt. De informateur heeft gisteren laat in de middag nog een onderhoud ge had met professor Horring, die hij voor Landbouw heeft gepolst. Prof. Horring is directeur van het Land- bouweconomisch Instituut. Gertrude van Moorst, de Neder landse die ingevolge een Nederlands uitwijzingsverzoek in België is aange houden, is donderdag voor de Kamer van Inbeschuldigingstelling van het Hof van Beroep te Luik verschenen. Zij is de zuster van Elizabeth van Moorst, die met het Joodse kind An neke Beekman spoorloos verdwenen is. De verdedigers van Gertrude van Moorst hebben de beschuldiging be twist. Advokaat-generaal Rigaux was van oordeel dat er, wat de Belgische wetgeving betreft, verjaring kan in geroepen worden. De verjaring trad volgens hem in, niet na de veroorde ling maar op het ogenblik dat de be slissing werd genomen het kind aan de Israëlische Gemeenschap toe te vertrouwen. Het gemotiveerde advies van de Kamer, dat niet openbaar gemaakt mag worden, zal aan het ministerie van Justitie worden overgemaakt dat de beslissing in verband met de uit wijzing zal moeten nemen. Aan het slot van het Lager huisdebat over Suez heeft premier Eden van Engeland gisterenavond meegedeeld dat de kwestie voor de Vei ligheidsraad zal moeten wor den gebracht als Egypte niet met de nieuwe gebruikers organisatie voor de kanaal vaart wil meewerken. Hier uit mag dus worden afgeleid dat de Britse regering niet onmiddellijk aan militair geweld denkt. De regering kreeg met 319 tegen 248 stemmen het ver trouwen van het Lagerhuis. De motie van afkeuring, die Labour had ingediend, werd met 321 tegen 251 stemmen verworpen. De directie van de Stoomvaart maatschappij Nederland deelt mee, dat het m.s. Johan van Oldenbarneveldt, varende voor de Nederlandse regering onderweg naar Amsterdam met onge veer 1050 repatriërenden uit Indone sië aan boord, via de Kaap naar Am sterdam zal worden gedirigeeerd. Het schip wordt nu eerst op 12 ok tober te Amsterdam verwacht. Het m.s. „Oranje", zo deelt de di rectie voorts mede. blijft voorlopig da route volgen. De „Oranje" vertrok gis teren uit Colombo. Professor A. M. Low, de Britsa geleerde die de eerste geleide projec tielen ontwierp en een pionier was van de populair-wetenschappelijke fantasieverhalen, is donderdagmorgen in zijn huis te Londen overleden. Hij leed al geruime tijd aan een longaandoening en stierf in de ouder dom van 68 jaar. In 1917 ontwierp hij een vliegende bom een onbestuurd miniatuur vliegtuig en het jaar daarop het eerste geleide projectiel. Het betwiste gebied van Baarle- Nassau, dat vorige week in opspraak werd gebracht door de massale graaf- partij op het bouwterrein van een gloednieuwe speelclub, schijnt goede grond te zijn voor de roulettes. Im mers, nadat tot slot van de nachte lijke graverij met de Amsterdamse dragline de vrede tussen de gevestig de Benelux-club en de nieuwlichter „Woodside" getekend was, werd het inmiddels beroemde vijvertje wee» dicht gegooid door dezelfde drag line en vorige week vrijdag kon met de bouw van „Woodside" (da voormalige „Seaside") worden be gonnen. Daarmee was de activiteit niet ten einde. Een buurman van de heer D., de verpachter van de Woodside-grond, had ook nog een lapje betwist gebied. Het was de heer J. J. Hij zocht en vond een gegadigde en toen de exploi. tant van de Benelux-club desge vraagd aan J. meedeelde dat het hem volmaakt koud liet of er al dan niet nog een club bij kwam, werd. meteen (d.w.z. dinsdag) aan de bouw van een derde roulette-huisje begonnen. Inmiddels achtte exploitant B. van de Benelux-club het wel apporteur om zijn zaak enige uitbreiding te ge ven. Derhalve versoheen in de tuin achter het huis van Looy v.d. Eynde een tweede keet, waarin een roulette wordt ondergebracht. Dat betekent, dat „Benelux" nu op vier plaatsen speelt: gelijkvloers en op de eerste verdieping van het huis van Sooy en in twee keten in de tuin. Ook de ANWB-wegwijzer in het centrum van Schoondijke kwam weer ter sprake. Op de betreffende loeguhjzer namelijk geeft men met grote letters als richting Gent aan, de weg over Oostburg. Daarnaast geeft men ook met kleine rode letters aan dat men ook over IJzendijke kan gaan. In een brief gericht aan de ANWB, met de vraag waarom men reizigers adviseert i.p.v. de korte weg over IJzendijke de veel langere weg over Oost burgMaldegem te nemen, was er een antwoord ontvangen, waaruit bleek dat men slechts op het oordeel van de consul der ANWB, de heer Hoekzema, burgemeester van Oostburg, afgegaan was.

de Stem | 1956 | | pagina 1