DE REINAERTSTOET GROEIT Watertoren van Maatregelen voor de Goese kleuterscholen Het topjaar 1955 in de Zeeuwse visserij De polderlasten zijn in Zeeland onrustbarend gestegen En het enthousiasme van Hulst groeit gestadig mee Kleuteronderwijzeressen behoren in de K.O.B. Voorlopige sluiting van twee barakken ONDERLINGE VERSCHILLEN ECHTER ZEER GROOT Me Twee bevelen brachten dame stevig aan het dwalen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 Mooie kostuums Haven van Waarde wordt opgeheven Eigen organisatie zou moeten verdwijnen Distels en slippende chauffeurs Op een fiets Inspectie Walcherse zee-weringen Veere en Zeeuwse muziekschool Proef voor V; jaar Opbrengst 5 miljoen meer dan in 1954 Uien-export naar België stopgezet II altheren MIDDELBURG GOES West Z.-Vlaanderen dexcUfcr voor 1955 was 215' Jaarvergadering van Zeeuwse polderbond Hoogwaterstanden Z.-Vlaanderen AXEL AGENDA Heden L ZOND it Dat de data 22 en 23 september steeds naderbij komen behoeft niemand in Hulst meer enige onrust in te boezemen, want de afwerking van de Rei- naertstoet die dan zal uittrekken is intussen al volkomen veilig gesteld. Er wordt aan gewerkt met een steeds maar groeiend enthousiasme, dat zich uit in talrijke vormen. De bevolking van de stad, die haar stoet toch zelf vervaardigt, krygt er de smaak van te pakken en uit wat de eigen fantasie en het eigen initiatief de makers van de groepen en de bouwers van de wagens soms ingeven blijkt dat zo'n Reinaertstoet het aangewezen middel is om de figuur van Rei- naerde te doen leven. timmeren, die zijn weerga niet heeft in het verleden. Alle voor de stoet benodigde kop pen zijn nu gereed Het zijn er ruim honderd. De tweede zending die het echtpaar Vaes uit Breda afleverde, bracht de organisatoren bepaald in verrukking. Het waren de konijnen, de hazen en het pluimvee uit het Reinaertverhaal, kortom het „poe- liergoed" uit de dierenwereld. Ble ven de grote dieren gebonden aan hun natuurlijke, wat donkere kleuren dit springend en kakelend deel van de Reinaertfauna bood de makers vele kansen hun fantasie uit te le ven. Het is dan ook een kleurig en vro lijk geheel geworden, dat de optocht ongetwijfeld het noodzakelijke lichte accent zal geven. Uit Bergen op Zoom kwamen de veertien varkenskoppen, waarmee de muzikanten die de stoet openen, uit gedost zullen worden. De hele die renverzameling is, wat dat betreft, dus compleet. Aan de kostuums wordt nog steeds hard gewerkt, maar ook hier is men bijna bij het einddoel aange land. In de wijken wordt druk ge naaid en de Hulsterse vrouwen ge ven blijk van grote fantasie. Ze gaan vaak veel verder dan de door de organisatoren aangegeven eisen vele kostuums worden nóg fraaier dan men aanvankelijk dacht. In wijken waar men oorspronkelijk de nodige kostuums zou huren, wer den op het laatst nog plannen ge maakt om ze toch maar zelf te ver vaardigen, omdat het dan toch veel mooier wordt, vooral gezien de fan tastische kwaliteit van de gebruikte stoffen, bij het zien waarvan alle vrouwen unaniem in extase geraken. Het feit dat er bijna geen stoffen meer over waren, kon de enthou siaste werkers niet tegenhouden; van smalle strookjes, van snippers en lapjes maakte men, met bewonde renswaardige vindingrijkheid en vak- kunde, de kostuums in recordtijd. En de laatste „maillot" kwam nog maar onder de naaimachine vandaan of de auto, die de hele zaak naar de ververij zou vervoeren, reed al voor. Zo werkt thans Hulst, de stad waar van eens verondersteld werd (bijna ook moest worden) dat ze geen op tocht meer kon maken. Nu blijkt dat de bijna achthonderdjarige vesting stad een stoet in elkaar weet te Een unicum En ook zijn weerga niet zal vin den in andere streken. Want hoe wel de stoet op zich natuurlijk heel plezierig is en hoewel ze ook de be doeling heeft de aandacht van an deren op Hulst te vestigen, men mag toch niet vergeten dat de Reinaert stoet tevens een belangrijk cultureel gebeuren is. Wanneer ze uittrekt zul len dan ook verscheidene geleerden, (letterkundigen, historici enz.) in Hulst zijn. Het is nog nergens voorgekomen dat men een bekend literair werk aangreep om er een stadsfeest en een optocht op te baseren. Uit dat oogpunt bekeken is de stoet even eens een unicum. Nog anderhalve week zal er hard gewerkt worden en dan trekt de stoet uit. De eerste Reinaertstoet van Hulst.niet de laatste want waar op 't moment nog geen ent housiasme is, daar zal het op de 22ste ongetwijfeld losgeslagen wor den. De Reinaertstoet zal voor zich zelf propaganda maken en zo zich zelf in de loop der jaren groter, mooier en interessanter maken! Tijdens de jongste raadsvergade ring te Waarde bracht de loco-bur gemeester, wethouder v. Paassen, de haven ter sprake. Om deze intact te houden zal de gemeente grote uitgaven moeten doen die nochte verantwoorden noch op te brengen zijn. Daarom ziet het col lege van B. en W. zich genoodzaakt om binnenkort met een voorstel tot opheffing der haven te komen. Katholieke kleuteronderwijzeressen uit het bisdom Breda waren dinsdag: jl. in het Bredase Concordia bijeen om over hun belangen te praten. Het was een soort feestvergadering, want de vereniging bestond vijf jaar en de aanvaarding van de kleuterwet, waardoor de rechtspositie van de onder wijzeressen verzekerd is, was mede aanleiding tot vreugde. De morgenuren waren, na afhandeling van de formele punten, toever trouwd aan de heer Musters, die voorzitter is van de katholieke onderwij zersbond in het bisdom Breda. Hfj kwam te spreken over de eventuele opheffing van de KAVOKO (de bond, waartoe de kleuteronderwijzeressen behoren), en waarvan het plan is deze te laten opgaan in de Katholieke onderwyzersbond. De redenen daartoe heeft de heer j Musters uitvoerig uiteengezet. Aan sluiting bij de K O.B. betekent de B. en W. van Goes schreven de raad dat de gevreesde polio (kinder verlamming) in Goes, niet die vorm aannam, dat er van enige ongerust heid sprake behoeft te zijn, doch ten einde le voorkomen, dat speciaal de jongere kinderen door vermoeidneid te veel zullen verzwakken, hetgeen het ontstaan van deze ziekte kan bevorderen, is het nemen van enkele maatregelen noodzakelijk geweest. Het vaststellen hieraan houdt In belangrijke mate verband met het feit, dat momenteel in Goes aanmer kelijk meer zieken zijn met name een vooral bij kleinere kinderen met ernstige verschijnselen gepaard gaande griep veroorzaakt veel patiënten dan normaal in deze tijd van het jaar het geval is. Tot het nemen van be doelde maatregelen hebben wij be sloten na een heden gehouden be- Als men de woorden van de Vlis- singse mevr. T.P.M. de M. woens dagmorgen voor de kantonrechter te Middelburg moet geloven, dan doet de rijkspolitie op het kruispunt Nieu we Vlissingse Weg-Kanaalbrug-Mar- nixplein te Souburg goede zaken". Mevr. de M. was de verdachte; uit het feit, dat zij werd veroordeeld tot het betalen van vyf gulden moge men afleiden, dat haar woorden wei nig gewicht in de justitiële schaal legden. Op 2 juli j.l. reed mevr M.' over de ventweg in de richting Vlis- singen. Haar overtreding bestond uit het geen gevolg geven aan een aan wijzing, die zij kreeg van de daar in het midden van het kruispunt staande wachtmeester, die het ver keer op de spitsuren regelt. Mevr. de M. was doorgereden -zo werd haar tenlastegelegd -terwijl de wachtmees ter een stopteken gaf. ,,Daar ben ik het niet mee eens" was haar eerste reactie, toen de ambtenaar van het O.M., de bezwa ren van de overheid tegen de han delingen in het verkeer van mevr. de M. had voorgedragen. Zij verhaalde, dat er twee agen ten stonden; de één regelde, de an der regelde de Dekeuringen. De ene agent - die in het midden - riep: Mevrouw, afstappen!"; dus stapte zij van haar fiets. Middelerwijl had ook de andere politieman zijn stem verheven; deze schalde; Mevrouw doorkomen!" ,,En toen stapte ik weer op mijn fiets...." zo zei verdachte, ,,ik kreeg twee bevelen, ik wist niet, wat ik doen moest." 4 Want eenmaal doorgereden, begon agent no. 2 haar zowaar te bekeu ren...omdat...zij was doorgereden! De zaak lag uiteraard zo, dat mevr. de M. de overtreding reeds had be gaan, toen agent no. 1 haar tot stop pen maande. Dat zij toen toch mocht doorkomen, diende slechts voor het afwikkelen van enkele formaliteiten. ,,Ik denk, dat U niet zo goed op de hoogte bent met de verkeersre gels'' kreeg zij van de kantonrechter te horen, waarop verdachte snel ant woordde .,0, jawel hoor." Zij had goed gezien, zo zei zij, dat de agent no. 2, voordat het haar beurt was, een ander stond te bekeuren, Ook was het niet aan haar opmerkingsgave ontsnapt, dat de wachtmeester, toen zij zachtjes bezig was uit het gezicht te ver dwijnen, weer een nieuw slachtof fer had gevonden,.... De ambtenaar van het O.M. achtte een krachtige waarschuwing op zijn plaats en eiste 1 5.- subs. 1 d. Het vonnis was conform. Melkwietl Op een kleine oppervlakte van de landerijen van de landbouwer A.P.K, uit Meiiskerke waren op 20 aug. jl, distels aangetroffen, z.g n. „melkwied uitgebloeide en nog bloeiende. Verdachte wist niet, dat dit niet mocht; voorts bestaan er, zoals hij beweerde, vijftien soorten, sommige toegestaan, sommige verboden, moei lijk uit elkaar te houden. De ambte naar haastte zich toen er op te wijzen dat alle soorten verboden zijn en vor derde f 15.- subs. 3 d. Het werd een tientje. De Goese chauffeur P.v.d.M. had op 5 juni jl. bij het voorbijrijden van een geparkeerde personenauto deze met zijn bestelwagen licht ge raakt Hij dacht, dat het nog nèt kon, het kon nèt niet meer, de ach terbumper raakte het spatbord van de personenwagen. „Uiterste oplet tendheid is geboden" vond de ambte naar en vroeg f 30.-. Er ging nog een tientje af. omdat verdachte zijn schuld vlot erkende. Tien gulden min der dus, f 20,- voor het betoonde inzicht. Een chauffeur uit Middelburg, P. M.G. beging dezelfde verkeersfout, te Goes op de 's Heer Hendrikskin- derenweg. Gezien het feit, dat de geparkeerde auto in dit geval niet geheel rechts stond, bedroeg de boe te f 5,- G. zal tevens - de civiele vordering werd toegewezen de scha de bedragende zes gulden, moeten vergoeden. Hek beschadigd Alweer een chauffeur, J.A. de K. uit Goes, reed op 11 juni te 's Heerenhoek tegen een hek - hek beschadigd. Verdachte reed in een regenbui, de klinkers van het weg dek staan ter plaatse rond, de bal lonbanden van zijn wagen glibber den....aan het hek was voor f 45,- vernield. „Een ogenblik van onoplettendheid- zei de ambtenaar, f 15.- vorderend. De boete was een tientje. N.A. van L., een landbouwer uit Kamperland, kwam niet als verdach te. Zijn nieuwe wagen was op 22 juni bij een botsing met een auto, be stuurd door de verdachte J.A.J. van der H. uit Steenbergen, die niet op de zitting was verschenen- danig beschadigd, tot een bedrag van ver boven de duizend gulden. Hoewel van L. is verzekerd, wil de verzekerings maatschappij dit bedrag gaarne op de schuldige van der H. - die con form de eis, tot 1 60.- werd veroor deeld - verhalen. Dit zal via een andere procedure moeten; de kantonrechter is bevoegd civiele vorderingen tot een bedrag van honderd gulden toe te wijzen. sprekir.g met de geneeskundige in specteur van de volksgezondheid, de gemeente-arts, de kinderarts en de inspecteur van het lager onderwijs. Tijdens deze bespreking heeft eerst genoemde medicus, in volledige over eenstemming met de beide andere ge neeskundigen. het college geadvi seerd tot sluiting van de openbare en bijzondere kleuterschool, onderge bracht in de barakken aan de Lelie straat over te gaan. aangezien in deze scholen de algemene hygiënische toe stand, als gevolg van de gesteldheid van de vloeren, het geven var. onder wijs niet langer verantwoord is te achten. Juist het feit, dat deze vloe ren zich in minder goede staat be vinden zou het ontstaan en het ver spreiden van onderscheiden ziekten in de hand kunnen werken. In ver band daarmede is uit preventief oog punt voorlopige sluiting der scholen zeer gewenst. Na overleg en in overeenstemming met de inspectrice var. het kleuter onderwijs hebben zij besloten tot wijziging van het voor de openbare kleuterschool geldende werkschema in dier voege, dat zowel de achtend als de middagsehooltijden tot naoere or der zijn opgeschort. Het bestuur van de bijzondere kleuterscholen hebben zij in overweging gegeven, dezelfde gedragslijn te volgen. Teneinde evenwel stagnatie van het onderwijs in genoemde scholen zo veel mogelijk te voorkomen, is het noodzakelijk, dat zonder uitstel tot verbetering van de bestaande toestand wordt overgegaan Dit kan het beste worden bereikt door het beleggen van de vloeren met linoleum, hetgeen tot gevolg heeft, dat de lokalen stofvrij en rein kunnen worden gehouden, In de bijzondere kleuterschool kan 'net linoleum na het uitvoeren van enkele herstellingen op de bestaande vloeren worden aangebracht, doch blijkens een rapport van de directeur van ge meentewerken is zulks op de vloeren van de lokalen in de openbare kleu terscholen onmogelijk. Deze zullen eerst dienen te worden vervangen door betonvloeren. De aan een en an der voor de openbare kleuterschool verbonden koster, bedragen naar ra ming rond f 3,100,voor de bjjz. kleuterschool is dit f 2.300 volledige opheffing van de KAVOKO, aldus begon de heer Musters zijn uiteenzetting, die op deze manier iets kreeg van een doodvonnis. Zo erg bleek het echter niet te zijn. In rustige bewoordingen zette hij uit een, waarom het zo noodzakelijk is, dat de KAVOKO opgenomen wordt in het grote verband. Het katholieke onderwijzersverbond met zijn tien tallen vertakkingen en honderden relaties kan beter dan de KAVOKO de belangen van deze leden behar tigen en bovendien attendeerde hij op de binding, welke er moest be staan tussen het kleuter- en lager onderwijs. Maar bovendien, zeide de heer Mus ters: Onze rechtspositie is de Uwe en wij zijn bereid voor Uw rechts positie op te komen. Salaris - en rechtspositie liggen in dezelfde lijn als bij de K.O.V., daarom is het noodzakelijk, dat wij gelijk opwerken. Uw ontslagkwesties worden door de K.O.V. opgenomen bij de commissie van beroep en zodoende zijn er aller lei raakvlakken, die een opgaan in elkander vergemakkelijken en nodig maken. Contributie Er steeg een zucht van verbazing in de zaal op, toen de heer Musters meedeelde, dat de contributie voor de K.O.B. f 30.- per jaar zal be dragen. Het verschil met de f 12.-, die thans betaald moeten worden, is inderdaad enorm, maar de heer Mus- tci s zette uitvoerig uiteen, waar al dit geld voor nodig was. Hij gaf tevens te vevstaan. dat ook de kleuteronderwijzeressen in de be sturen van de K.O.V. vertegenwoor digd zullen zijn en hij gaf tevens een idee aan, hoe de kleuterende -wijze- ressen toch nog het recht behouden zelfstandig over hun eigen proble men te vergaderen. In de middag werd een opvoering gegeven van Jonker Lente, de ope rette, die het afgelopen seizoen in Breda zo'n enorm succes wist te behalen. Zuster Martina, voorzitster van de vergadering, en haar bestuur kun nen op een vruchtbare bijeenkomst terugzien. Later zullen de leden zich erover moeten uitspreken of zij hun vereniging willen laten overgaan in het grote verband van de K.O.V. Het bestuur van de polder Wal cheren gaat maandag 24 september de Walcherse zee-weringen inspec teren. Het eerste doel van de tocht is Veere waar de arbeid aan de werkhaven ten behoeve van het Drie eilanden-plan zal worden gadegesla gen. Onder Oostkapelle wordt daar na de duin-aanwinning bezichtigd en daarna de aanleg der nieuwe stran- hoofden in de Noordwatering. Verder zal de nieuwe zee-wering- te Zoutelande worden geïnspec teerd en tenslotte gaat men kennis nemen van het herstel der uitwate ringssluis te Vlissingen. In de jongste raadszitting werd met de stemmen van wethouder D. Kasse en de heer J. Bakker tegen, besloten bij wijze van proef een jaar deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling van de Zeeuwse Muziek school. Beide „tegenstemmers" waren voor standers van het verstrekken van een vast bedrag, „om zich zodoende niet in te grote nesten te steken". „Het is nu maar afwachten hoe groot de bij drage zal zijn", zo verklaarden zij. De raad nam bovengenoemde beslis sing o.m. ook om zodoende te trach ten de plaatselijke muziekvereniging nieuw leven in te blazen. Woensdag 17 oktober, 's middags om 4 uur zal de nieuwe watertoren welke de Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen bouwde, officiéél in gebruik worden genomen. Behalve voor het waterleidingsbe drijf (en dat natuurlijk wel in de eerste plaats!) is dit imposante bouw werk toch ook voor Terneuzen als stad van groot belang. De tijd is nog niet zo ver, dat dergelijke bouwwer ken van strikt functionele aard eerder een drukkende, sombere invloed op een stadssilhouet hadden dar. dat ze het contourenbeeld verlevendigden. Van de torens die de Zeeuwsch-Vlaam- se Waterleidingmaatschappij na de oorlog heeft doen verrijzen kan nen dit gelukkig niet meer zeggen: even als die te Oostburg heeft de nieuwe toren te Terneuzen een lijn die esthe tisch volkomen verantwoord is. Dit is voor Terneuzen van des te meer belang, omdat de watertoren thans het hoogste pur-t van de stad is; Terneuzen als „jonge" stad mist de grootse middeleeuwse bouwwerken van veel kleinere, maar oudere steden in Zeeuwsrh-Vlaanderen. De Z.-Vlaam_ se havemtad getuigt openlijk var. zijn hedendaags karakter, ook met dit nieuwe bouwwerk, dat zowel voor het omringende land als voor de Wester- Schelde een machtig en van ver zicht baar baken is. Zoals onze foto laat zien, staat net complex nu nog temidden van een vlakte, die echter langzaam maar zeker benaderd wordt door het groei ende nieuwe stadsdeel in het oosten, dat te zijner tijd ook het stedelijk bestuurlijk centrum zal gaan huis vesten. Met ingang van zaterdag 15 septem ber a.s. zullen België en Luxemburg de invoer van uien uit or.s land tijde lijk stopzetten. Vrijdag 14 september is de laatste dag van inklaring. Hoe lang dit exportverbod zal gelden valt niet te zeggen. Het zal afhankelijk zijn van de prijsontwikkeling in de komende weken. Omdat de prijs van de uien in ons land de laatste dagen iets is teruggelopen en thans voor de exportgeschikte middelkwaliteit niet hoger ligt dan pl.m. 15 cent per kg, geldt er bij export van uien naar België met ingang van 12 sept, ook een heffing welke dagelijks zal wor den vastgesteld. Voor 12 sept. bedroeg deze heffing 2 cent per kg. Het ex portverbod en de heffing geldt niet voor zilveruien. Directeur van H.B.S. wordt geïnstalleerd De heer E. Kuiper, directeur van de rijks H.B.S. en middelbare meis jesschool, wordt morgenmiddag als zodanig geïnstalleerd door dr. J. de Boer, inspecteur van het gymnasi aal en middelbaar onderwijs uit den Haag. TENTOONSTELLING AFGELAST De tentoonstelling van Flora en Fauna, die de samenwerkende Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde en de aquariumver. .Barbus Conchonius' voornemens waren dit najaar in de hal en de vleeshal van het stadhuis te organiseren, kan door moeilijkhe den van technische aard geen door gang vinden. O.m. is het minder gunstige weer van de bijna afgelopen zomer hieraan debet. VRIJWILLIGE BRANDWEER JUBILEERT Op 24 september a.s. viert de vrij willige brandweer haar zilveren be- staansfeest. Om half zes zal het korps op die dag door B. en W. in het stadhuis worden ontvangen. De leden die mee- jubileren krijgen dan hun onderschei dingen. Na deze ontvangst is er een koffiemaaltijd in „de Vergenoeging". Pickup en boenniachine voor onderwijs De Goese raad nam gisteravond het voorstel aan om de school aan de Bergweg over te dragen aan het Kath. Schoolbestuur. Ondanks aan vankelijke bezwaren van de financië le commissie kreeg de katholieke U.L.O.-school haar pick-up voor ta lenonderwijs en de katholieke jongens school kreeg de aangevraagde boen- machine. Na enig debat verklaarde de raad zich ook akkoord met de voorstellen van B. en W. tot splitsing der openbare kleuterschool van de Beestenmarkt en tot restauratie van die school. Bij dit laatste punt deel de de voorzitter mee, dat er veel kans is, dat er een nieuwe openbare school in west zal worden gebouwd. De verpleegtarieven van het gasthuis zullen, als G. S. zich daarmee ver enigen, met 90 cent per dag Verhoogd worden. Dan variëren zij van 10.30 tot 18.40 per dag. Ook de schoolgel den van de Zeeuwse Muziekschool worden verhoogd. Een uitgebreid de bat werd gevoerd over het voorstel tot wijziging van de gemeentebegro ting 1956. maar noodgedwongen werd die uiteindelijk aangenomen. De heer H. Weijens werd benoemd, tot direc teur van de nieuwe vleeskeurings dienst. Tenslotte werden de gelden ge voteerd voor de verbetering der vloe ren van enkele kleuterscholen. Alle andere voorstellen werden eveneens aangenomen. WETENSCHAPPELIJKE BELANGEN Winterprogramma Het bestuur van Wetenschappelijke belangen heeft het winterprogramma vastgesteld. Op 27 en 28 september treedt de voordrachtskunstenares Liesbeth Sanders op; 22 en 23 ok tober draait mr. Hustinx de kleuren film „Onder de zon van Ceylon"; 21 januari treedt het Nederlands vo caal kwartet voor de leden op; 19 en 20 februari komt het marionetten theater van Don en Lij Vermeire en 21 maart wordt Walt Disney's film „De woestijn leeft" vertoond. Yersehe BROMMER IN BRAND Bij het uitvoeren van herstelwerk zaamheden aan een brommer geraak te deze in de smederij van v.O. in brand. Een ijlings aangevoerd blus- apparaat verhinderde de totale on dergang van de brommer. KAS VERDWENEN Tijdens een korte afwezigheid van de beheerders hebben onbevoegden zich ontfermd over de kas van de voetbalvereniging. Aangezien zich in deze kas slechts wat contributiegeld bevond is het vermiste .bedrag niet hoog, n.l. 60.Enige andere voor werpen van waarde bleven op hun plaats liggen, ook het kleine geld bleef onaangeroerd. Het lykt wel of de Zeeuwse stro men, nu zij met afsluiting worden bedreigd, zich inspannen om aan te tonen wat een goudmijn zij in hun wateren bergen voor de vissers. Het totaal gewicht aan vis- en schelpdieren, dat in 1955 werd aan gevoerd op de diverse veilingen bedroeg ruim 47 miljoen kg. tegen ruim 27 miljoen in 1954. De op brengst in geld was niet minder dan f 13.312.000 tegen f 8.602.000 'n jaar eerder. Deze cyfers zijn werkelijk fantas tisch en spreken des te sterker om- dat het aantal vissersschepen in de meeste vissersplaatsen eerder af- dan toeneemt. Yerseke aan de kop Yerseke sleepte bijna de helft van deze dertien miljoen gulden in de wacht. n.l. f 6.449.000 tegen f 5 072 "00 in 1954. Breskens was een goede tweede met f 3.848.000 wat meer dan twee miljoen hoger was dan in 1954, toen de besomming f 1.518.000 was. De geweldige haring- en garnaal vangsten waren hiervan de oorzaak. Het aandeel van het kleine Veere was f 916.500 of bijna 'n half mil joen meer; dan volgt Tholen met f 847.200 f655.500). Bergen op Zoom bracht het tot f 343.500 f 273.600); Vlissingen tot f 311.500 f 200.600); Brouwershaven tot f 251.000 (f 176000) Bruinisse tot f 15.700 f 29.400) en Zierikzee slechts tot f 12.000 (1 18.150) Alleen laatstgenoemde plaatsen lie pen dus achteruit. De oesters en mossels brachten het meeste geld in het laatje n.l. f 4.425.000 en f 3.008.000 tegen resp. f 4.152.000 en f 1.644.000 in 1954. De haring 'everde f 2.364.000 (f 939. 400) op, de garnalen f 2.087.700 f 1.144.400) het garnaalnest f 206.000 de zeebliek f 91.800; de bot f 43.500; de tong f 130.000 de kreeft f 58.000 en de ansjovis slechts f 22000 (f 49000) Uit al dit cijfermateriaal blijkt weer eens te meer, wat vooral de Ooster-Schelde voor de Zeeuwse vis serij betekent. De styging van de polderlasten in Zeeland zet zich regelmatig voort. Dit blykt uit de cyfers welke ir. Ubbink, de consulent voor grond- en pachtza ken in Zeeland publiceerde. Ten opzichte van 1939 zyn deze lasten bijna verdrievoudigd. in 1942 bedroeg het 64,13. Het in- Pachtprijzen stegen minder scherp De gegeven cijfers zijn gemiddelden Eilandsgewijs lopen zij nogal uiteen. In W.Z. Vlaanderen stegen de las ten per ha (de drie categorieën weer bijeengenomen van f 12,96 in 1939 tot f 50,69 vorig jaar (indexcijfer 391 tegen 100 in 1939). De pachtprijs liep op van f 72,- in 1940 tot f 145,- in 1955 (indexcijfer 201 tegen 100 in 1940) Deze hield dus niet bepaald gelijke tred met de stijging der waterschaps lasten. Walcheren zag de polderlas ten eveneens belangrijk stijgen en wel van f 18.45 in 1939 tot f 56,52 vorig jaar (de hoogste gemiddelde lasten, die in Zeeland betaald wor den). Het indexcijfer (vergelijking weer met 1939 is 100) bedroeg 306. Dat voor de pachtprijzen per ha was 155 (vergelijking met 1940 is 100), n.l. f 92,- in 1940 en f 143,- in 1955. Voor Zuid-Beveland was de stijging der polderlasten als volgt: f 14.31 in 1939, f 38,57 in 1955 (indexcijfer 270). De pachtprijzen waren: f 93.- per ha in 1940, f 146.- in 1955 (indexcijfer 157). Voor Tholen en St. Philipsland waren de polderlasten in 1939 "n 1955 resp. f 17,32 en f 44,38 (256) en de pachtprijzen in 1940 en 1955 resp. f 102,- en f 145,- (142). Dan volgt Schouwen-Duiveland met een bedrag aan polderlasten van f 18,60 in 1939 en f 43,- in 1955 (indexcijfer 231). Pachtprijzen waren 1 99,- in 1940 en 1 139,- in 1955 ('indexcijfer 140). Oost Z.-Vlaanderen: f 9,29 per ha aan pol derlasten in 1939, f 20,15 in 1955(217), pachtprijzen in 1940 en 1955 resp. f 66 en f 124.- (188). Noord-Beveland sluit de rij met een indexcijfer van 188 voor de polderlasten. Hier betaalden de ingelanden f 20,90 in 1939 en f 39,24 in 1955 (alles weer gemiddeld!) De pachtprijzen (indexcijfer 143 vo- Dit geldt voor alle Zeeuwse polders, hoewel de onderlinge verschillen nog zeer groot zijn. Het meest stegen deze lasten in West-Zeeuwsch-Vlaan deren. Aan de kop gaat de Karelpolder op Z.-Beveland met 100.- per ha, terwijl de ingelanden van de Cam- pens Nieuwlandpolder op N.-Beve- land er met f 1.30 per h.a. afkwa- en! In het samenvattende overzicht wordt een splitsing gemaakt tussen de drie soorten polders en water schappen, welke wij in Zeeland ken nen. Daar zijn eerst de A-polders, t.w. de vrije waterkerende polders, ruim 98.000 ha omvattend. De B- polders (bin mpolders) beslaan ruim 43.000 ha, de C-polders, de calami- teuze polders, hebben met elkaar een oppervlakte van bijna 11.000 ha. Nemen we de waterschapslasten van deze drie categorieën bij elkaar (steeds per ha), dan komen we tot de conclusie, dat zij in 1939 f 14.48 bedroegen, in 1952 f 32,27 idexcijfer 223), in 1953 f 36,87 (254), in 1954 f 37.95 (262) en vorig jaar f 39,54 (indexcijfer 273). Vorig jaar werd door de ingelanden van de vrije wa terkerende polders gemiddeld f 45,88 per ha aan dijkgeschot betaald, het jaar daarvoor f 43.03 in 1953 f 42,58 en in 1939 f 215,75. Het indexcijfer in deze groep steeg tot 291. De stijging der polderlasten voor de binnenpol- ders was iets geringer. Het liep op van t 7,27 in 1939 tot f 14.81 in 1952, f 17,02 in 1953, f 17,31 in 1954 en 1 18,17 vorig jaar. Het indexcijfer liep op van 100 in 1939 tot 250 in 1955. De ingelanden van de calamiteuze polders moeste vorig jaar bemid deld 66,80 per ha betalen. In 1939 was dit bedrag 31,06, in 1952 reeds 59.08, het volgende jaar 62,81, rig jaar) waren f 108,- in 1940 en f 154 in 1955. De pachtprijzen werden berekend als voortschrijdend gemiddelde van de pachtprijzen van los-bouw-en gras land, uitgaande van de veronderstel ling, dat de pachtprijzen om de drie jaar herzien kunnen worden. De in feite per streek betaalde ge middelde pachtprijs zal in een periode van stijgende pachtprijzen echter wel iets lager liggen dan de op deze wij ze berekende pachtprijzen, omdat niet in alle gevallen van de mogelijkheid tot herziening gebruik wordt gemaakt Overigens ligt de gemiddelde pacht waarde, althans in 1955, per gebied f 5,- tot f 10,- hoger dan de vermel de gemiddelde pachtprijs. Bij O.Z. Vlaanderen is dit verschil nog groter. Wij wezen er reeds op, dat per polder de lasten enorm uiteenlopen. Het zou teveel ruimte - en moeite voor de lezer - vragen een volledige lijst te publiceren van de rond drie honderd polders en waterschappen met vermelding van de lasten, die de ingelanden moeten opbrengen. De twee uitersten gaven wij reeds weer. „Het waterschap als doel-corporatie" De jaarvergadering van de Zeeuw se polder- en waterschapsbond, wordt ditmaal gehouden te Kortgene op 22 september. Mr. dr. J. Winsemius, verbonden aan het ministerie van Waterstaat, zal een causerie houden over „Het waterschap als doelcor poratie" In de middag wordt een rijtoer gemaakt door N.-Beveland, waarbij de deelnemers te Colijnsplaat zullen worden ontvangen door het bestuur van de polder Oud en Nieuw N-Be- veland. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 14 september, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 10.11 en 22.54 uur, te Ter neuzen om 9.55 en 22.37 uur en te Vlissingen om 8.28 en 22,13 uur. Zuiddorpe ONDERWIJZER IN VASTE DIENST Aan de school alhier werd als onder wijzer in vaste dienst tegen 1 janu ari 1957 benoemd, de heer G. Ver- mandel uit Koewacht, thans werk zaam als onderwijzer te Heikant. Tot genoemde datum wordt z'n plaats ingenomen door mevr. Sar- neel-Antheunis uit Sas van Gent. ernstige aanrijding Ter hoogte van de Kanaalkade ge beurde een ernstig autoongeval. Een zekere Z. uit St. Jansteen kwam uit Axel in de richting Hulst gereden. Het 12-jarig zoontje van de heer van Luijck wilde met zijn fiets voor de auto de weg oversteken. Een botsing was niet te vermijden. Het jongetje werd tegen de grond gesmakt, waar het met een ernstige schedelbreuk bleef liggen. Met een ambulancewagen werd 't slachtoffer naar het ziekenhuis ver voerd. De toestand van de patiënt is ernstig. St.-Jansteen opnieuw optreden voor de k.r.o. Het Steense gemengd zangkoor zal zondag a.s. op uitnodiging wederom optreden voor de radio. Zij zullen de reis zondagmorgen per bus naar Hilversum maken. festival De muziekvereniging Heikant or ganiseert a.s. zondag een festival waaraan door een 7 tal muziekver enigingen zal worden deelgenomen. T.b.v. het cultureel werk dezer ver eniging werd een loterij op .touw gezet, waarvan de trekking hu het festival zal plaats vinden. Boschhapelle kermis De jaarlijkse kermis behoort weer tot het verleden. In verband met de toestand van de Bosséstraat, die over een behoorlijke lengte opgebroken en uitgegraven ligt. had geen enkele ker misexploitant dit jaar de reis naar ons dorp gewaagd. Dit was vooral voor de kinderen erg jammer, maar de ouderen hebben zich niet door de Bosséstraat laten afschrikken. Op een gezellige en ordelijke manier werd kermis gevierd en de nering doenden maakten beste zaken. benoemd Tot onderwijzeres aan de r.-k. la gere school werd benoemd mej. G. Fermont, alhier. AXEL Centrum 8 uur: The Shrike. GOES Grand: Onvergankelijke melodie MIDDELBURG Electro: Napoleon. VLISSINGEN Alhambra: Strandaffalre Lcxor: Johnny knapt het op. O-XXXXXX OOOOOOO P)E HEER neraal en Volkshi jaarverslag puntjes op woningnood Het enige den, zo schi slag, is e( huurverhog tussen won woongerief een forse richting var dabele expl Zou deze tijd van hoo; den genomen recteur-gen., wachten, dat staan de wi van terugga: aanwezig zul kenen, dat N vende plaats in de rij van huisvesting e dende zaak Deze ziens' verkondigd, men min of n voor de gesci zaak. Er zijn waar slechts onmiddellijk Nog kan me conjunctuur, dreigende Nationaal en heel de woni financieel-reé is ons missch ne tijds gegi Nederland in ting tot de a< gaat behore De heer Bus] ons dit onon ^/óóRDAT p man noi kan spreken, al aandraven wordt een zingsuitslag stutioneel. Men kan d neren en ooi waardiging u andert niet dat dit kabii extra-parlem vendien aan is geboden, krijgen. Het is mo neel te zien, volle zin moe ven, omdat behaalden krijgen ook parlement omver te wer Het is in Saksen verto de stembus behaalde, ten echter liberalen en ken uit het ben indertijd te 30) Goed. g hem in de re hjk twee vlieg Grover, dus z tellen. Ik wed Miss Tremain nuis van de i Miss Tremaini naar verzoek enige zaken t Tremaine aan ne. Hij keek Mijnheer Trer ie beletten we °P zijn houdin S'!P. ben ik e zijn zuster ge zijn vlucht te ontsnapt te zi maine zijn zUs te stappen. H verteld, dat 1 tergelaten op Mission, maai enkel bewijs. Ntles maakt Kalm, ka tig met je ge er helemaal maine als me:

de Stem | 1956 | | pagina 2