KANAALGEBRUIKERS NEMEN DE VAART IN EIGEN HaND als Nasser geen wil verlenen Nadere stappen medewerking KABINET voor meer dan de helft klaar Beschermvrouwe van „Polio-fonds rf KATHOLIEK JEUGDWEEKBLAD WERD IN BESLAG GENOMEN TIP-TONIC Vrijwillige verzekering tegen lage premie Regering vraagt advies van S.E.R. over bestedingen Verrassend besluit van de Grote Drie inzake Suez Vinnig protest van Labour VOOR Veiligheidsraad op de hoogte gesteld WE. U.-ministers komen bijeen Hclikopternet momenteel niet verantwoord Schepen botsten in de baai van Sues Informateur timmert stug verder DE DOOD OP DE WEG Veel bewolking KVP krijgt zes zetels In Argentinië nog geen democratie Rest. „Franciscaner' Zeeuwse Oesters Voor bejaarden s En over compensatie ouderdomspremie DOENITZ IN OKTOBER VRIJ Omdat het voor de arbeiders opkwam Weer incident bij de Israëlisch-Jordaanse grens Weigerachtig Ofa> JAARGANG No. 22251 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie Redactie en Administratie 3351. Verantwoordehjk Hoofd redacteur: J. J- H. A. Bnina. Redactieraad: T M A C V. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr Dr A.J. J- M. Mes, Mr. H. M. T, de Ti echter p. V. M. Vercauteren, L. J v 't Vestende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 n kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. Mi niet postbesteU.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God. JConinffvn en Vaderland DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. GOES. Telefoon 2231 - Bure.u voor LZZZZTZZiZZTSbysr. Dubbele Poon 7, Telefoon 102 - TERNEL'ZEN, Noord,tra., 56. Tel. 2.01 - OOSTBURG. 4!. Tel. 3» 55 Premier Eden van Engeland en zijn Franse collega Guy Mollet hebben gis teren meegedeeld dat Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten besloten hebben onverwijld een organisatie op te richten van gebruikers van het Suez- kanaal, teneinde dezen in staat te stel len hun rechten uit te oefenen. De orga nisatie zal loodsen in dienst nemen en optreden als een vrijwillige vereniging. De Egyptische autoriteiten zal mede werking worden verzocht „voor het handhaven van een maximum aan ver keer". De markies van Salisbury, die het Britse Hogerhuis van het plan op de hoogte stelde, zei dat Egypte passende betaling zou ontvangen voor verleende faciliteiten, maar dat de tolgelden aan de organisatie betaald zouden worden. Toen Eden in het Lager huis het besluit van de Grote Drie meedeelde, kwam er een stormachtig protest van de Labour-banken. Er klonken kreten als „aftreden", „dit is een regelrechte uitdaging" en „is dat een vredestichter?" De nieuwe organisatie zal haar werk kunnen doen, zonder dat de loodsen die zij in dienst neemt Egyptisch grond gebied hoeven te betreden. De lood sen namelijk zouden in een van de laatste havens vóór Egypte aan boord worden genomen en eerst buiten Egyptisch territoir de schepen verla ten. Alle achttien landen, die zich en kele weken geleden in Londen achter het plan van Dulles stelden, zijnuit genodigd tot deelneming aan de nieu we organisatie. De Franse en Britse regering heb ben de Veiligheidsraad van de toe stand op de hoogte gesteld. Er wordt niet gevraagd om nadere stappen in dit stadium, maar Londen en Parijs houden zich het recht voor hiertoe over te gaan wanneer Nasser de „Suez-vereniging" moeilijkheden in de weg zou leggen. Vinnig debat Eden zei in het Lagerhuis, dat de regering van Cairo eens te meer in breuk zou maken op de conventie van 1888 wanneer zij zou weigeren de noodzakelijke medewerking te verle nen. Labour protesteerde tegen deze uitlating, maar de aanhangers van de regering applaudisseerden. De Britse premier zei van mening te zijn dat Engeland alles gedaan had om een vreedzame oplossing van het Suez-vraagstuk te bereiken. „Men er kent algemeen dat de door de rege ring genomen militaire maatregelen gerechtvaardigd waren". (Hierop werd van de banken der socialistische op positie „nee" geroepen en van die der conservatieven „ja".) Met stemverheffing zei Eden: „Er zijn er die menen dat wjj niet het recht hadden krachtig op te treden voordat Nasser nieuwe agressiedaden had begaan. Dit was precies het ar gument dat in de jaren dertig werd aangevoerd om elke concessie aan de dictators te rechtvaardigen". Hugh Gaitskell, de leider van de Labourpartij, repliceerde dat een mi litair optreden tegen Egypte „zoveel wantrouwen en bitterheid jegens het westen zou doen ontstaan, dat het ge hele midden-oosten bijna onvermijde lijk onder communistisch toezicht zou komen". Hij vroeg zich af of de rege ring bereid was het uitbreken van een algemene oorlog over het Suez-vraag stuk te riskeren. De Britse regering heeft besloten het debat in het Lagerhuis te laten eindigen met een vertrouwensstem- ming over haar politiek ten aanzien van de Suezkwestie. De Labourleiders hebben besloten een amendement in te dienen, dat neerkomt op een motie van afkeuring De organisatie van de Westeuropese Unie heeft woensdag bekendgemaakt, dat de ministers van Buitenlandse Za ken van de W.E.U.-landen. Enge land. Frankrijk,' West-Duitsland, Ita lië, België, Nederland en Luxemburg op 15 september in Parijs bijeen zullen komen. De Bondsrepubliek heeft om deze vergadering verzocht. Volgens de Bondsregering mag men niet ten koste van de gewone bewape ning voorrang geven aan de atoom wapens. De Westduitse regering vreest, dat de westelijke mogendheden zoveel belang aan de afschrikwekkende kracht van atoomwapens hechten, dat zij hun troepensterkte op het Europese vaste land zullen verminderen. en waarin zij de regering verzoeken de kwestie Suez onverwijld aan de V.N. voor te leggen. Personeel vertrekt Intussen is bekend geworden dat bijna 90 procent van de loodsen en het andere personeel der kanaalmaat schappij tegen vrijdagavond ontslag heeft gevraagd. Ónder degenen die een uitreisvisum willen hebben, be vinden zich ook een aantal Nederlan ders. De Egyptische autoriteiten heb ben te kennen gegeven dat zij degenen die willen vertrekken geen moeilijk heden in de weg zullen leggen. Intussen meldt A.F.P. dat twee Ne derlandse loodsen, die dinsdag in Port Said aankwamen, zich bij de Egypti sche maatschappij voor dienstneming hebben aangemeld. Zij zijn direct in opleiding gegaan. Een staatscommissie is tot de con clusie gekomen dat de exploitatie van geregelde helikopterdiensten momen teel nog belangrijke verliezen zou opleveren en derhalve niet verant woord is. Enerzijds zijn de aanschaffings- en exploitatiekosten van hefschroefvlieg- tuigen te hoog. anderzijds staan in en om Nederland teveel goede en goed kope andere transportmiddelen de rei zigers ten dienste. Op basis van de thans beschikbare gegevens, aldus de commissie, is de ontwikkeling van een zuiver Nederlands binnen lands helikopternet niet gerecht vaardigd. Voor het ongeregelde ver voer ligt de situatie gunstiger. In het algemeen, zo zegt de commissie, zou een intensievere samenwerking van alle personen en instellingen, die ge ïnteresseerd zijn in de gebruiksmoge lijkheden van het hefschroefvliegtuig. zeer gewenst zijn. Scheepvaartagenten te Port Said hebben gemeld dat een Britse en een Deense tankboot in de baai van Suez, de ingang tot het Suezkanaal, met elkaar in botsing zijn gekomen. De schepen liepen slechts lichte schade op. ELSPEET. Het 12-jarig doch tertje van de familie G. van de Hoorn werd door een autobus aan gereden en gedood. Het meisje stak per fiets van achter een militaire wagen de straat over om de inrit naar huis in te rijden. MGR. P. NIERMAN, bisschop van Groningen, heeft gisteren in Leeu warden de bisschopswijding toegediend aan mgr. dr. Manfred Staverman OFM oud-gardiaan van het Franciscaner- klooster te Drachten en benoemd apostolisch-vicaris van Hollandia in Nieuw-Guinea. TWEE SPOORWEGARBEIDERS zijn gisteren te Haarlem, tijdens werk zaamheden aan de spoorbaan, door een goederentrein aangereden. Zij moesten met ernstige hoofdwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. H.M. KONINGIN JULIANA heeft gis terenmorgen de delegatieleiders van het zevende internationale congres van katholieke artsen op het paleis Soest- dyk ontvangen. IEPENBOMEN in Texel, die tijdens de storm in juli van hun bladeren wer den beroofd, zijn thans in een waas van frisse, groene blaadjes gehuld „Het wordt dan toch eindelijk lente", zeggen de bewoners van het eiland'. NEDERLAND had op 1 augustus j.l. 10.899.521 inwoners. Het aantal immi granten bedroeg in de eerste zeven maanden van dit jaar 27.972 en het aantal emigranten 35.432. OP NO. 17045 is in de 532ste Staats loterij vierde klas, 15e trekking, een Prijs gevallen van f 50.000. LANGS de Nieuwe Waterweg zal op 31 oktober het havenradarproject ten behoeve van de Rotterdamse haven in werking worden gesteld. Dan zul len ook tijdens mist alle schepen zonder gevaar de haven kunnen bin nenlopen. ALGERIJNSE opstandelingen hebben dinsdagavond nabij Cherchel, onge veer 100 kilometer van Algiers, zeven Franse militairen gedood en twaalf gewond. BIJ EEN LOSPLAATS te Nederhorst Berg raakte een 48-jarige arbei- „Lue ,water toen hij van de ene anaoank °p de andere wilde over- en' man kon niet meer wor- dereSe was vader van 7 kin- 11 i Verwachting van het K.N.M.I. riA vanayond. Opgemaakt woens- dagavond 23.15 uur: mi:5el bew°lking met af en toe tnt if r?gen °t motregen. Matige keliiwrafhtige cn aan de kuat rij- 5 71.:j,, harde wind tussen west en Peraturen. h°ger6 middagtem" wIeAWa<jting van het Belgisch Waerkundig Instituut: vanf, fg? wind uit richtingen wniiiT tot zuidwest. Zwaarbe- mer en regenvlagen. Iets war- Mo"'aag: Zon onder 19.01 uur. J onder o.I2 ^tur.°P 6-12 UUr' maa" Ter gelegenheid van de plechtige installatie van de stichting „Natio naal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming" in de Rid derzaal te Den Haag, heeft H.K.H. Prinses Beatrix woensdagmiddag als beschermvrouwe van deze stich ting een korte rede uitgesproken. Na afloop van de installatie-plech tigheid nam de kroonprinses voor het bordes van de Ridderzaal, sa men met een aantal kinderen, gif ten van diverse bedrijven, instel lingen en particulieren, bestemd voor het fonds, in ontvangst. De foto links toont H.K.H. tijdens haar rede. Links naast de prinses op de foto zit mr. J. Klaasesz, Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en voorzitter van het nationaal fonds. De rechterfoto laat zien hoe H.K.H. Prinses Beatrix een van de giften voor het fonds in een van de daartoe opgestelde bussen stopte. (.Van onze Haagse correspondent.) Er bestaat nog onzekerheid omtrent zes van de dertien mi nisterszetels in het kabinet, waarvoor prof. de Gaay Fort man thans voorbereidingen treft. Hij heeft definitieve toe zeggingen van de ministers Donner (O- K. en W.), Zijlstra (Economische Zaken), v.d. Grin ten (vice-president en justitie), van Campen (Financiën), Luns (Buitenlandse Zaken) en Witte (Wederopbouw), terwijl prof. de Gaay Fortman zelf minister president zal worden. Er is nog niets bekend over de kandidaten van Defensie en Binnen landse Zaken, terwijl het nog niet ge heel zeker is of dr. Lichtenauer Ver keer en Waterstaat op zich zal ne men. Ook heeft de heer Tilanus jr. nog niet definitief toegezegd dat hij Maatschappelijk Werk ambieert en lopen er nog besprekingen met de tweede voorzitter van het Chr. Natio naal Vakverbond, de heer van Mas- trigt over Sociale Zaken en met prof. dr. J. Horring over Landbouw. De informateur heeft gisteren de porte feuilleverdeling nog wat herzien. Ge bleken is, dat de K.V.P. niet zeven, zoals aanvankelijk werd verondersteld, maar zes ministersplaatsen zal inne men. De centrale figuur in het kabi net zou wel eens de katholieke jurist prof. W. v.d. Grinten kunnen worden, die zoals ook vroeger de gewoonte was wederom het vice-presidentschap met Justitie zal combineren. Wanneer de opzet van prof. de Gaay Fortman slaagt kan de K.V.P. zich ook verheugen in de bezetting van de belangrijke sleu- telpost van Financiën. Mr. Ph. O. M. van Campen is gebo ren op 1 januari 1911. Hü heeft ver schillende rangen op het ministerie van Financiën doorlopen en is thans directeur van de Coöp. Centrale Boe renleenbank te Eindhoven. Van be lang is dat minister van Campen niet bij de belastingdienst werkzaam is geweest, waardoor de positie van de huidige staatssecretaris dr. v.d. Berge heel wat meer verzekerd lijkt dan wanneer de heer Hofstra (P.v.d.A.) deze post zou hebben gekregen. De Haagse atmosfeer is intussen vervuld van politieke roddelpraat, maar de prof in het torentje, die van H.M. de Koningin de opdracht heeft gekregen om hoe dan ook een kabinet te vormen, werkt door. Het bedanken van een viertal gegadigden voor een ministersportefeuille heeft in rode en rose persorganen aanleiding gegeven tot opmerkingen dat de heer de Gaay Fortman een dilettant is. Anderen zijn er echter van overtuigd dat die dilet tant ineens tot een gewaardeerd staats man zou worden gepromoveerd, in dien hij maar wilde toegeven aan de wens van de socialisten. Bij deze Aanhangers van Labour proteste ren voor de parlementsgebouwen in Londen tegen regeringsmaatre-• gelen inzake „Suez", die het gevaar voor oorlog kunnen inhouden. (Advertentie) moeilijkheid komt nog het versprei den van allerlei geruchten over be middelingspogingen die buiten de in formateur om zouden worden onder nomen. In dit verband wordt thans herhaaldelijk de naam genoemd van de demissionaire minister van oorlog ir. Staf, van wie het bekend is dat hij zichzelf het patronaat van verloren politieke zaken heeft aangemeten sinds in 1952 zijn hulp is ingeroepen en hij toen voor dr. Drees weer de weg heeft geopend naar het premier schap. Het feit dat ir. Staf dinsdag be dankt heeft als minister in een kabi net de Gaay Fortman, schijnt hem geenszins tot belangeloos toeschouwer te hebben gemaakt. Het is inmiddels bekend geworden dat het demisionaire kabinet Drees in ieder geval de volgende week op prinsjesdag bij de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal de regering zal vertegenwoordigen. Ook wanneer vandaag nog een nieuw ka binet zou kunnen worden geformeerd, dan zou het om technische redenen niet meer mogelijk zijn dat de be grotingsstukken door het nieuwe ka binet zouden worden ondertekend. De K.V.P.-fractie die gisteren ver gaderde, heeft met instemming kennis genomen van het standpunt van haar voorzitter, dat er zijnerzijds generlei plaats of aanleiding is voor enig af raden of aanraden aan geestverwan ten betreffende een al dan niet deel neming aan een kabinet van zuiver extra-parlementair karakter. Breda - Tel. 8401 's-Vrijdags mosselen (Advertentie) De nieuwste tip voor Uw long drink: 'n TIP VAN BOOTZ B(j de Tweede Kamer is een wets, ontwerp ingediend tot regeling van de ziekenfondsverzekering voor be jaarden. Deze regeling is bestemd om per 1 januari in werking te treden ter vervanging van de verplichte zieken fondsverzekering, waaronder thans de genen vallen, die een uitkering genie ten krachtens de noodwet ouderdoms voorziening. Wanneer op die datum de algemene ouderdomswet in werking treedt, zal het niet meer mogelijk zijn de zieken fondspremie op de ouderdomsuitke- ring in te houden. Voorgesteld wordt een vrijwillige ziekenfondsverzekering in het leven te roepen, waartoe alle bejaarden kun nen toetreden, wier inkomen een be drag van f 3300.per jaar niet over schrijdt. De verzekerde bejaarden zul len een premie moeten betalen van ca. 1.per week, voor welk bedrag hun echtgenote en eventuele kinderen beneden 16 jaar mede verzekerd zijn. Deze premie dekt de helft van de kosten. Bejaarden, wier inkomen be neden 2400.per jaar blijft, behoe ven slechts een kwart te betalen van de kostprijsdekkende premie, dus ca. 50 cent per week. Karl Doenitz, de voormalige Duitse groot-admiraal en opvolger van Hit- Ier in mei 1945, zal op 1 oktober uit de internationale gevangenis van Spandau bij Berlijn ontslagen wor den. Hij werd in 1946 in Neurenberg tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld en heeft op 1 oktober zijn straf uitgeboet. Doenitz is 65 jaar. Voor de tweede maal in een maand heeft de Argentijnse po litie een uitgave van „Antor- cha", het katholieke jeugdweek- blad van Argentinië, in beslag genomen, omdat het uitlatingen van de Argentijnse minister van Arbeid, Raul Migone, heeft becritiseerd. De liberale minister heeft namelijk onlangs geïnterpelleerd naar aanlei ding van de sociale voorzieningen tij dens het regiem van Peron aan de arbeiders gegeven en er op gewezen, dat het land moet terugkeren naar een zuiverder vorm van het kapita lisme. Interpellant stelde hierbij, dat de loonsverhogingen, betere arbeids voorwaarden en andere voorzienin gen door dictator Peron louter wer den gegeven om zijn politieke positie te verstevigen. In haar comn -ntaar, antwn- .'.de Antorcha hierop, dat de meeste voor zieningen, die de arbeiders tijdens de vorige regering verkregen, de vrucht waren van hun eigen strijd. Het oor deel over deze voorzieningen, zo ver volgt het blad, moet men niet base ren op het feit, of ze onder het re giem van Peron tot stand kwamen, maar of zij in zich juist zijn. Het blad voegt er nog aan toe, dat zowel Generaal Lonardi, die president werd na de val van Peron, als Ge neraal Aramburu, die deze weer op volgde, beiden beloofd hebben de so ciale voorzieningen zelfs nog te ver meerderen. Ook de Argentijnse K.A J heeft zich ten aanzien van deze kwestie uitgesproken en zegt in een verkla ring, dat „een ongezonde geest van haat ontelbare arbeidersgezinnen dakloos maakt zonder enige onder steuning". Doordat alle regeringsver tegenwoordigers uit de tijd van Peron van hun ambten ontheven werden, schiep de regering de mogelijkheid om de arbeidende klasse tot het com munisme te brengen, aldus de Ar gentijnse K.A.J. Ongeveer tezelfdertijd heeft het so cialistische orgaan, La Vanguardia, tot voorzichtigheid gemaand bij het uitspreken van zulk een oordeel, om dat veel personen tijdens het regiem van Peron gedwongen werden amb ten te aanvaarden. Bjj dit alles heeft zich ook het Ar gentijnse episcopaat aangesloten met een herderlijk schrijven, waarin de bisschoppen de eerste van alle dwa lingen van het kapitalisme veroorde len, die, naar zij zeggen, het geld plaatst boven de plichten ten aanzien van de gemeenschap. In hun schrij ven dringen de bisschoppen verder aan op een vrije vakvereniging zon der inmenging van de regering. In het laatste deel stellen zij, dat het kapitalisme, het communisme en alle andere vormen van totalitaire beginselen een gemeenschappelijke noemer hebben, namelijk het mate rialisme. Namens de regering hebben de mi nisters van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid een verzoek tot de Sociaal-Economi sche Raad gericht om advies over de noodzaak en mogelijkheid van een be perking der bestedingen en over een compensatie van de premie voor de algemene ouderdomsverzekering. In verband met de ontwikkeling van de lopende rekening van de betalings balans een factor van grote bete kenis voor de deviezenpositie vraagt de regering zich af of de hui dige verhouding van middelen en be stedingen in de Nederlandse volks huishouding wel geheel juist kan wor den geacht. Mocht uit het door de S.E.R. in te stellen onderzoek blij ken, dat deze verhouding correctie behoeft en een beperking van de be stedingen (overheidsuitgaven, con sumptie en investeringen) derhalve inderdaad gewenst is, dan doet zich de vraag voor, hoe dit doel zal kun nen worden bereikt. Indien het noodzakelijk zou blij ken middelen te vinden om een cor rigerende invloed uit te oefenen op de consumptie herinneren de beide bewindslieden aan de thans nog be staande consumptiesubsidies op melk en suiker en aan de tijdelijke vrijstelling van de omzetbelasting op textiel, die op 1 januari 1957 afloopt, indien ten minste geen na dere voorzieningen worden getrof fen. Voorts werpt de regering de vraag op, of de economische situatie in Ne derland, mede met het oog op een toe komstige huurverhoging van om streeks 25 procent, een slechts ge deeltelijke compensatie rechtvaardigt van de met ingang van 1 januari 1957 te heffen premie voor de algemene ouderdomsverzekering. Zoals bekend is hadden de werknemersorganisaties zich indertijd bereid verklaard een niet volledige compensatie in overwe ging te nemen mits de economische omstandigheden hiertoe aanleiding zouden geven. Volgens een woordvoerder van het Arabische Legioen in Amman heeft een grote groep gewapende Israëliërs woensdagochtend de grens tussen Is raël en Jordanië overschreden en een aanval gedaan op een politiepost in het gebied van Hebron. Er zijn negentien Jordaniërs gedood en twee gewond. Israëlische militairen hebben woens dagochtend vroeg in het gebied van Hebron een politiepost en een schooi aangevallen en beide verwoest. Vijf Jordaanse politiemannen en tien bur gers kwamen om het leven. Vier soldaten van het Arabische legioen, die te hulp snelden, liepen in een Israëlische hinderlaag en werden ge dood, aldus de Jordaanse bekendma king. Velen kennen het standbeeld aan de Rotterdamse Coolsingel van Desiderius Erasmus op zijn stenen voetstuk, lezend in zijn stenen boek. De volksmond zegt, dat Erasmus een blad zal om slaan, als hij de klok hoort lui den. Of nu de geleerden staan te trappelen van ongeduld of dat schooljongens een grapje wil den uithalen is niet bekend, maar zeker is, dat een agent van politie aan de voet van het monument een „briefkaart" van het ongewone formaat van 50 bij 34 centimeter vond, compleet met postzegel en geadresseerd aan de heer D. Erasmus. Op de briefkaart staat te lezen, dat hij voor de tweede maal ge waarschuwd wordt het boek, dat hij reeds meer dan 200 jaar in zijn bezit heeft, binnen drie dagen bij de gemeentebiblio theek terug te bezorgen. „Kos ten dezes vijf cent".

de Stem | 1956 | | pagina 1